„MULTIFILM" (Directeur de heer J. C. Mol.) In Haarlem is gevestigd de Filmfabriek „Multifilm", een der zeer weinige inrichtingen in Europa en de eenige in ons land, die zich speciaal toelegt op het vervaardigen van films voor wetenschap en onderwijs. Op het uitgestrekte terrein van het levende lichtbeeld is de wetenschappelijke film een gebied op zich zelf, met een eigen karakter, met eigen mogelijkheden en moeilijkheden, met een aparte techniek en met speciale technische hulpmid delen. Een gebied, dat minder staat onder de aandacht van het groote publiek dan de speelfilm, dat niet zoo overstraald is door licht der reclame en den roem der artisten, maar waarop eveneens moeizamen arbeid wordt verricht en belangrijke resultaten zijn verkregen, van blijvende waarde voor onderwijs en volksontwikkeling. De vervaardigers van de speelfilm zijn wel eens gewoon wat minachtend neer te zien op hun collega's van de weten schappelijke film, die geen „Superfilms" vervaardigen, welke een zegetocht maken over de geheele wereld, die geen kapi talen van 6 en meer cijfers kunnen ten koste leggen aan één film, die hun artisten niet met vorstelijke honoraria kunnen beloonen, maar die alleen met bescheiden middelen wat rond neuzen in de geheimenissen van Moeder Natuur. De vervaardiger van wetenschappelijk filmwerk komt in technisch opzicht voor veel moeilijker opgaven te staan, dan zijn collega van de speelfilm, hij moet deze opgaven oplossen met veel bescheidener hulpmiddelen, hij oogst bij lange na niet de roem en waardeering met zijn product en vindt ten slotte voor de met veel moeite verkregen film een kleiner afzet gebied en een beperkteren kring van belangstellenden. Toch is het een dankbaar en interessant werk, dat wel steeds nieuwe moeilijkheden en problemen biedt, maar ook bij iederen stap nieuwe mogelijkheden opent. En het is een opwekkende gedachte, dat de resultaten een dieper levens inzicht kunnen geven aan velen en bij kunnen dragen tot volksontwikkeling en opvoeding. De toepassingen van het filmbeeld voor onderwijs en onderzoek zijn vele en verschillende. Er is bijna geen gebied der wetenschap, waarop de film geen nuttig en waardevol 7

Adresboeken Bloemendaal | 1928 | | pagina 19