werk kan doen. Het terrein is nog nauwelijks betreden en dc mogelijkheden zijn onbegrensd. Indien de wetenschappelijke film kon beschikken over één honderdste deel van de belangstelling, van de technische en financieele hulpmiddelen, waarover de vermaaksfilm be schikt, welke onafzienbare mogelijkheden zouden zich openen! Het maken van wetenschappelijke films is specialisten- arbeid en men vindt bij „Multifilm" een aantal toestellen en hulpmiddelen, die men in de gewone filmfabriek niet aan treft. Allereerst een installatie voor microscopische films, zoo als er slechts weinige bestaan. Er is wel geen gebied, waarop de waarde der film als ontwikkelende en opvoedende factor zoo duidelijk aan het licht treedt, als dat der microscopie. Wat weet de gemiddelde mensch, die zich niet speciaal met studie op dit gebied heeft bezig gehouden, van de wereld van het microscopisch kleine? En toch is deze wereld zoo oneindig interessant, zoo vol van ongekende natuurwonderen en vormenpracht. Nergens is de Natuur zoo groot als in het oneindig kleine! De microscopische film brengt die merkwaardige micros copische wereld onder het bereik van iedereen en is daar voor ook het eenige hulpmiddel. De wonderen van het microscoop, die slechts onder de oogen kwamen van den geduldigen onderzoeker in het laboratorium kunnen nu het geestelijk eigendom worden van velen. De techniek van de microfilm behoort tot de lastigste op kinotechnisch gebied. Literatuur erover is er nagenoeg niet en slechts weinigen houden zich ermede bezig. Een van de groot ste moeilijkheden is de groote lichthoeveelheid, die gebruikt moet worden. In de filmateliers reeds werkt men met schijn werpers van millioenen kaarsensterkte en men kan dus nagaan welk een lichthoeveelheid op de kleine modellen, vaak niet grooter dan een duizendste millimeter moet worden geconcentreerd om te zorgen, dat hun afbeelding bij de soms duizend en meervoudige vergrooting, zich behoorlijk op de gevoelige film afteekent. En als die lichtsterkte eenmaal is verkregen, dan beginnen de moeilijkheden pas, want de onvrijwillige filmartisten voelen zich in die geweldige lichtstroom allerminst op hun gemak en trachten steeds uit het bereik van den lichtbundel, dus buiten het beeldveld te geraken. Anderen staken dadelijk alle beweging, als het licht hen treft, rollen zich tot een vormlooze bal en wachten kalm op het tijdstip, waarop die

Adresboeken Bloemendaal | 1928 | | pagina 20