10 Maar bijna steeds is het een zaak van geduld en volharding, ieder object brengt nieuwe moeilijkheden en problemen. De vervaardiger van de wetenschappelijke film heeft het voor - deel, dat hij zijn artisten niet behoeft te betalen, maar zijn filmdiva's doen, wat kuren en grillen betreft, voor hun menschelijke collega's niet onder. Niet steeds doet een vogel, of een muis of een kever voor het filmtoestel, wat er van hem wordt verwacht, zij hebben een eigen meening over hun rol en brengen vaak den operateur tot wanhoop. Hoe vaak gebeurt het niet, na uren wachten, als eindelijk het gunstige moment gekomen schijnt, als de Jupiterlampen aanflitsen en het toestel begint te ratelen, dat de dieren verontrust door al die ongewone dingen allerlei onnatuurlijke dingen doen en het resultaat van veel geduld en voorbereiding onbruik baar is. De toeschouwer, door het filmbeeld rondgeleid door de schatkamers der natuur, heeft maar zelden eer ;dee welk een studie, voorbereiding en geduld voor die snel voor bijgaande scène zijn noodig geweest. Óp één toepassing van het filmbeeld voor de wetenschap willen wij nog wijzen, omdat daardoor dingen aan het licht komen, die op geen andere wijze onder het bereik van ons waarnemingsvermogen kunnen worden gebracht, n.l. op de versnelde en vertraagde film. Wij zijn gewoon de tijd te beschouwen als een begrip voor iets, dat constant en onveranderlijk is. In het filmbeeld is de tijd een veranderlijke factor geworden, wij kunnen bij de film de tijd naar willekeur vertragen of versnellen. Snelle be wegingen kunnen op het doek zeer verlangzaamd worden weergegeven, zoodat nauwkeurige studie en analye mogelijk is. En aan den anderen kant kan in enkele seconden door het filmbeeld worden getoond, wat in werkelijkheid uren, dagen of weken heeft geduurd. Door deze versnelde weergave komen dan bewegingen tot ons bewustzijn, die in de dage- lijksche werkelijkheid zoo langzaam zijn, dat zij daar niet als zoodanig worden waargenomen. De plantenwereld om ons heen is voor ons een rustende wereld, die wel langzaam opgroeit, maar overigens slechts bewogen wordt door den wind. Die rust is echter slechts schijn. Het toovermiddel der versnelde film onthult voor ons oog allerlei merkwaardige plantenbewegingen, in werke lijkheid zoo langzaam, dat ze daar aan het oog ontsnappen. We zien dan, dat de meeste planten allerlei doelbewuste be wegingen maken, elkaar verdringen en dikwijls een verbitter de strijd voeren. Het filmbeeld brengt op deze wijze vaak

Adresboeken Bloemendaal | 1928 | | pagina 22