12 daal, alwaar ook zijn eerste laboratorium gevestigd was. Dat de lieer Mol zijne onderneming op grooter schaal heeft kunnen grondvesten, dankt hij ook aan Bloemendalers, onder welke, wie verwondert zich daarover, de heer A. Stoop een eerste plaats inneemt. De heer Mol is in September 1923 begonnen proeven te nemen op dit speciaal gebied. Hij ging daarmee door tot Mei 1924. In November 1924 kwam de vermaarde Van Leeuwenhoek-film gereed. Tot toen konden microscopische films slechts door twee menschen vervaardigd worden, n.l. Prof. Siedentopf te jena en dr. Commandon te Parijs. De heer Mol heeft zich aan vankelijk tot hen gewend om voorlichting, maar zonder resultaat. Hij was dus geheel op eigen proeven aangewezen; beide heeren beschouwden de door hen bereikte combinatie van micro-fotografische techniek en kinotechniek als een persoonlijk geheim. De heer Mol, die beide technieken be- heerschte, heeft toen zelf de combinatie gevonden, maar dit heeft hem acht maanden tijd gekost. Intusschen is hij daar door zoo intensief in zijn moeilijk vak thuis geraakt, dat het hem nu reeds gelukte in enkele opzichten de door de anderen bereikte resultaten te overtreffen. De eerste volledige Nederlandsche wetenschappelijke film, de Antony-van-Leeuwenhoek-film, kwam in November 1924 gereed. De bedoelinq van dit historisch-micro-cinematogra- fisch filmwerk was, de aandacht te vestigen op de verdienste van dezen grooten Nederlandschen natuuronderzoeker, de ontdekker van de wereld van het microscopisch kleine, wiens ontdekkingen en onderzoekinqen, ook in zijn eigen land, nog lanq niet naar waarde worden geschat. En verder was de bedoeling om, rond de merkwaardiqe figuur van Van Leeuwenhoek een groot aantal filmbeelden te groepeeren van microscopische wezentjes, door hem het eerst waargenomen. De Van-Leeuwenhoek-film werd met groot succes het eerst vertoond voor de Haarlemsche Volksuniversiteit. De film vond ook elders veel waardeering. Zij werd in het seizoen 1924--'25 vertoond voor een dertigtal Volksuniver siteiten, Nat. Hist. Vereenigingen e.d. en voor een viertal buitenlandsche wetenschappelijke gezelschappen, die ons land bezochten. In 1925'26 werd door den heer Mol nog een vijftigtal voordrachten bij deze film gehouden door het ge- heele land en voor vereeniqinaen van allerlei aard. Ook het Hoofdbestuur van de Mij. tot Nut van het Algemeen, organi seerde een tournée voor een aantal Nutsdepartementen. De

Adresboeken Bloemendaal | 1928 | | pagina 24