huisbezoeken kunt brengen om elkaar voorzichtig te polsen omtrent uwe „beginselen" en uwe „richting" zonder ons jaarboekje moeten doen bij het oprichten eener „bizondere" school? Het is nu eenmaal een feit, dat de levensbeschou wingen der Nederlanders ver uiteenloopen, en het is immers nog steeds in ons land de bedoeling van tal van kerken en gezindten, dat de lijnen van handel en wandel hunner leden, zooveel mogelijk uiteen gaan? Met die feiten hebben wij rekening te houden, niet alleen opdat binnen de grenzen onzer gemeente geestverwanten elkander aan de hand van ons boekje steeds gemakkelijk kunnen bereiken, maar ook opdat steeds waar dit betamelijk is, niet-geestverwanten elkander kunnen ontzien. Niet ieder onzer laat dag en nacht een vlag van bepaalde kleur uit zijne woning wapperen. Intusschen, wie ons verzoekt zijn kerkgenootschap niet te vermelden omdat hij (men vergeve ons de smakelooze beelden): „van iedereen moet eten" of „immers nergens aan doet", hij vindt ons op zijn verzoek bereid in een volgende uitgaaf de vermelding, waarover wij misschien reeds te veel hebben geschreven, achterwege te laten. Wij betreuren de symptonen van en de neiging tot Sek- titis evenzeer als wij afwerend staan tegenover andere ziekten, die onze samenleving bedreigen; maar dit heeft niets te maken met de beschrijving van het leven, zooals het is. Voor de aardrijkskundige en geschiedkundige beschrij ving van onze gemeente blijft onze reeks van „Help U Zelf van, zij 't ook ondergeschikte, beteekenis. In dezen jaargang is, vergeleken met vele voorafgegane, van de geschiedenis in den meest gebruikelijken zin van het woord, van onze gemeente, geen werk gemaakt. Ook de lijst der talrijke verordeningen, waaronder wij leven en misschien somtijds zuchten, is ditmaal niet opgenomen. De archieven van onze gemeente, van Haarlem en van de Provincie wachten nog steeds op de nijveren snuffelaar of schrijver met geld althans voldoende vrijen tijd, die Bloemendaal's geschiedenis, in aansluiting aan de chrono logie van den heer P. Overmeer in een onzer vorige jaargangen, voor ons te boek zal stellen. Hij moet ergens schuilen. Wat de verordeningen betreft: zij zijn thans zoovele en zoo uiteenloopend dat ons Bloemendaal's wetboek op zich zelf reeds een paar honderd bladzijden zoude beslaan; dit op te nemen zou onze uitgave te kostbaar maken; trou wens vele verordeningen zijn zonder opname daarnaast van verschillende andere besluiten en zonder toelichtingen voor VII

Adresboeken Bloemendaal | 1930 | | pagina 11