EEN RIJKE GEMEENTE. Bloemendaal is een rijke gemeente. Rijkdom is betrek kelijk. Er is altijd baas boven baas. Er is ook verschillend soort rijkdom. In rijkdom aan ruilmiddelen is Bloemen daal bevoorrecht, dat staat wel vast, maar is niet inte ressant. Wel interessant is de verscheidenheid van rijk dom, die Bloemendaal eigen is. Bloemendaal is rijk aan geschiedenis en nog goed be waarde historische plekken en gebouwen; het is rijk aan natuurschoon en aan dat heerlijke mengsel van bosch- en zeelucht, dat 100 jaar doet worden; het is rijk aan mannen en vrouwen van beteekenis; het is rijk aan stijl volle gebouwen en instellingen door onze menschen ge sticht en opgericht; maar het is nog meer, overrijk aan goede en groote mogelijkheden voor de toekomst. Wanneer wij in het vliegtuig onzer verbeelding op stijgen van het strand ten zuiden van IJmuiden en oost waarts koersen in de richting van Driehuis-Westerveld om dan over het eens door den oud-minister Van Hall bewoonde Duin en Kruidberg de ruïne van Brederode te omcirkelen, ligt het ijzer van den bijl, die Bloemendaal op de landkaart is, daar onder onze oogen. Brederode. Het was wijlen Abr. Koolhoven, die de theorie verkondigde: het kasteel der Brederode's moet aan een inham van de Noordzee gelegen hebben of aan een binnenzee, misschien in den tijd der Noormannen, want de geweldige ijzeren ringen die uit de muren af hangen boven de grachten wijzen op scheepvaart van beteekenis. Velserend tegenover de ruïne moet als behuizing ook al langen tijd hebben bestaan. Het oude lofwerk boven het poortje aan de achterzijde is zeker eenige honderden jaren oud. Wij cirkelen boven het ijzer van den bijl. Aan de noordzijde wordt de landkaart ingenomen door een bol werk van beschaving, het „Provinciaal Ziekenhuis nabij

Adresboeken Bloemendaal | 1932 | | pagina 17