idealen hier beneden de bestemming hadden werkelijk heid te worden. Wij zetten ons bij Hoffschlag binnen bij een opge schoven raam en snuiven zoete geuren in van duinroos en van tijm, en westwaarts turende vermoeden wij het einde van den Zeeweg half links daar waar het regel matig golven van de laatste rij der duinen even onder broken wordt. En nu bevangt ons een illusie. Is daar verweg bij de laatste zeereep niet het excercitieveld, het kaasvlak, oude schapenweien, vlakten aan vlakten slechts door dunne hoogjes van elkaar gescheiden, waar langs oudtijds in strenge natte winters schaatsen werd gereden? De duinen worden bij de landzij af steeds meer beboscht, er slingeren nieuwe wegen zich daardoorheen. Waar heen? Ligt de toekomst niet als bij een tooverslag ge opend? De duinen vroeger aan de grafelijkheid behoo- rend in anderen vorm aan de gemeenschap gebracht, staatsdomein, koninklijk domein als ge wilt, met bouw- verbod belegd! Behalve in die vlakten, Daar en aan 't einde van den Zeeweg moet iets te bereiken zijn, zoo grootsch en tevens fijn, zoo schoon en tevens zoo natuurlijk en eenvoudig als elders ter wereld niet bestaanbaar is. Wij hebben recht op recreatie, ver weg van de stad, nog verder weg van industrie en handel, ver ook van spoorweg en soort gelijk verkeer verwijderd, recreatie in een omgeving waar techniek en natuur te zamen werken, aan de kroon van Bloemendaal een nieuwe parel bevestigen voor de ko mende tijden van welvaart en beschaving en goede smaak: een stijlvol Bloemendaal aan Zee, geheel van zomerverblijven; en in de buurt van duinen, beschut maar ook bizonder: een recreatie-Bloemendaal-bij-Zee, als heel Europa nog niet kent. De lichtende wijzers der St. Bavo manen weer tot huis- toegaan. De zee ruischt heel ver en toch heel nabij. Een koelte trekt op vanaf de golvende zandvlaktetjes der bemoste duinen, waaronder de konijnen gedoken in hun vacht al wollig liggen te slapen. Ook wij gaan, maar de illusie leeft in ons. En waarom niet? Zomer 1932. Mr. P. TIDEMAN. XX

Adresboeken Bloemendaal | 1932 | | pagina 24