XII reeds vroeger in 1573, verbrand. In Januari 1795 trekken Fransche troepen Haarlem binnen. De burgers buiten het regtsgebied van Haarlem hebben in 1798 veel overlast van uit den band geschoten Fransche troepen. In 1799 landen Russen en Engelschen in Noord- Holland, er wordt gevochten tot bij Santpoort. In datzelfde jaar lichten Bataafsche huzaren o.a. inwoners van Bloemendaal op en voeren ze weg. De Russen kampeeren in de duinen in de buurt. In het archief van Haarlem is daarvan een glasplaatje. De Fransche Generaal Dumonceau is in 1803 bij Kraantjelek gekampeerd en spoedt zich te onzer verdediging naar de kust bij Zandvoort, als de Engelschen deze plaats van uit zee beschieten. Hun laatste kanon schot luidt een tijd van langdurigen vrede in. Zoo blijkt ons al keuve lende, dat verschillende bronnen als het ware dooreen kunnen worden benut. Wat betreft de kaarten en gedrukte stukken willen wij hier eene opsomming geven. Ze zijn niet of behooren bij uitzondering tot de bronnen door den heer W. P. J. Overmeer aangehaald in zijne kronieken in de jaargangen 3 en 4 van dit Jaarboekje: Help U Zelf. Eerst dan de kaarten. Groote kaart van Rhijnland van de voorkant der Duinen. Caerte van de Limietscheiding der Heerlijkheid de Vogelenzang, Overveen en Bloemendaal, vertonende de Schijliniën, Vaarten, Slooten, en de Plaatzen der Schijpalen van deze drie Heerlijk heden, in opzigte van de aangrenzenden: alles zeer net afgemee- ten door de Landmeeters Ant. en Corn. Velzen en Maurits Wal raven. 17231729 (op het Raadhuis van Haarlem). Spruitenburg's gewone kaart van den Hondsbosch anno 1730 tot 1732 door A. Roscam Kool, verkleind opgenomen in de werken der Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen D XXI blz. 145 v.v. te Haarlem. Gedrukte kaart anno 1794 opgemaakt door den Landmeter D. En gelman en bevattende eene afteekening van den omtrek der stad Haarlem o.a. aanwijzende de Zanderij en de Brouwerskolk. Adriaan van der Paauw's gedrukte kaart van Haarlem e.o. Anno 1805. Geschreven en gedrukte stukken (niet of terloops genoemd in de noten van W. P. J. Overmeer's Kronieken in „Help Zelf", jaar gangen 3 en 4, welke jaargangen kunnen worden geraadpleegd zoo wel op het Raadhuis „De Nachtegaal" te Overveen als in de Haar- lemsche Stadsbibliotheek) Archieven en bibliotheken van Rijk, provincie Noordholland en de gemeenten Bloemendaal en Haarlem, en de Stedelijke Atlas van Haarlem. Acte van Staatsregeling van de Bataafsche republiek art. L1V der algemeene beginselen van het Vlllste der Additionneele artikelen ter bevordering van den Landbouw.

Adresboeken Bloemendaal | 1934 | | pagina 16