XIV Help U Zelf. Jaarboekje voor de gemeente Bloemendaal. In jaargang II Dr. H. H. Barger: Geschiedenis der Hervormde Kerk. Jaargang III en IV, W. P. J. Overmeer: Kroniek met voorrede, naamsoor- sprong, wapenbeschrijving en als bijlagen: a. lijst van eenige oude buitenplaatsen en hofsteden, en b. overzicht der bloembollengron- den in de 19e eeuw in deze omgeving. Nieuwe Algemeene Kunst- en Letterbode. Anno 1796, No. 140, bevat beschrijvingen van de grazige duinvlakten der Heemskerker en Wijkerduinen. Op de Hoogte, Jaargang 1919, W. P. J. Overmeer, blz. 460 v.v. Oud-Bloemendaal. Door Kees Koeman in opdracht van de Fa. J. A. Boskamp Zonen te Overveen samengestelde Jubileum-uitgave 18861926 met reproductie's van 23 oude gravure's (de onder schriften niet alle even juist)Voorrede van prof. Willem van der Pluym en narede van Dr. Jac. P. Thijsse. Stads-Editie (O.H.C.) 8 Oct. 1900. Woestduinnummer. ,,De rensport is zonder eenigen twijfel uit den Booze. Des te merkwaardiger, dat groote heeren er zooveel geld en moeite voor over hebben". 10 Juli 1920 en 7 October 1920 L(onbar) P(etri), zoon van Im- mink's voorganger: Over toestanden en menschen (in Bloemen daal) „Tegenwoordige Staat der duinen in het voormaalig gewest Holland; zijnde het eerste deel van het algemeen rapport der Commissie van Superintendentie over het onderzoek der duinen" te Leiden bij Herdingh en du Mortier. Geteekend 30 Augustus 1798. Het vierde jaar der Bataafsche Vrijheid door de leden der commissie: J. Nic. van Eys, C. G. Reinhart van Marie, M. Tem- minck, Fr. van der Goes en Jan van Styrum. Elk ex. „ten bewijze van egtheid ondertekend door" Jan Kops, secretaris (sedert 1787 woonde op „Wildhoef" alhier Willem Philip Kops, die op 7 Febru ari 1799 het huis Saxenburg door hem van Mr. Allard Merens gekocht, aan den Haarlemmer Hendrik van Geenhuizen verkocht, doch de landen behield. Het Bloemendaalsche bosch kwam aldus aan de eigenaren van Wildhoef) Dit werk dat wij in de oorspronkelijke spelling aanhalen „behandelt de eigendom der duinen in het voormalig gewest Holland (Noord en Zuid-Holland) beschrijft hun gesteldheid, den staat der helm- en stroobeplanting, dien der konijn- en konijnlooze duinen, en de voor- deelen uit de duinen getrokken door zanderijen, de Harger-zand- mennerij, de turfstekerijen, het nut voor brouwerijen, lijnwaad- en garen-bleekerijen van het heldere zuivere overvloedig- (vetgedr. van ons) van de duinen aftakkend water, voor vischwantdrogerijen, en hun bruikbaarheid voor het begraven, het seinen over zee en land, en voor de kruidkunde, kunnende zoo tot geneeskundig als econo misch gebruik de kruidboeren en vele apothekers ruim 340 soorten van planten in groote menigte opzoeken." Het werk is antiquarisch; het is aanwezig in de Gemeente Bibliotheek te Bloemendaal en in die van den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland. Het rapport werd openlijk uitgegeven: „Om de algemeene

Adresboeken Bloemendaal | 1934 | | pagina 18