X Xederlandsche Maatschappij ter bevordering ran Xijrerheid Deze maatschappij, opgericht 21 Juli 1777 en sedert 1856 belangrijk gewijzigd, strekt hare bemoeiingen uit over alle takken van volksbedrijvigheid, als: a. landbouw; b. fabrieks- en hand- werksnij verheid; c. koophandel, zeevaart en visscherijen. Zij telt 22 departementen en ongeveer 1400 leden, waaronder 74 leden donateurs. Tot leden worden aangenomen zij, die zich bij den algemeenen secretaris-penniDgmeester aanmelden of door een der departementen worden opgegeven. Voor de eerste is de jaarlijksche contributie 6,— voor de laatste wordt de contributie door de departementen geregeld binnen de grenzen van 3,25 en 6, Donateurs betalen f 25 'sjaars of J 250 ineens. Leden van het Hoofdbestuur te Haarlem: G. L. van Lennep, jhr. Ch. F. van de Poll, P. W van Eeden, Algemeene Secretaris-Penningmeester. Bestuur van het Departement Haarlem: Mr. Joh. Enschedé, Voorzitter; J. A. G. van der Steur, Secre taris; W. J. Brender a Brandis, Penningmeesterjhr. Ch. P. van de Poll, J. J. P. Beijnes, J. Merens, H. Pigée. Hottandsche Maatschappij der II etenschappen te Haarlem. Het doel der Maatschappij, die 21 Mei 1752 werd opgericht en, behalve een onbepaald aantal directeuren, 60 binnenlandsehe en 60 buitenlandsche leden telt, is: de bevordering van de studie der wetenschappen, inzonderheid der natuurwetenschap. Zij tracht dit doel te bereiken zoowel door net uitgeven van verhandelingen en het uitschrijven van prijsvragen als door de uitgave van een in de Pransche Taal geschreven tijdschrift, in hetwelk de in Nederland en zijne koloniën gedane wetenschappelijke onder zoekingen worden opgenomen. Directeuren te Baarlem; jhr. H. Teding van Berkhout, jhr. J. A. P. Itepelaer van Spijkenisse, mr. G. van Tienhoven (Voorzitter), mr. H. Enschedé, mr. N. G. Cnoop Koopmans, mr. M. P. G. del Court van Krimpen, mr. J. de Clercq van Weel, S. R. A. van der Meulen, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, mr. Joh. Enschedé, mr. P. R. Crommelin, F. M. baron van Lijnden. Secretaris; Prof. J. Bosscha Algemeene Yereentging voor Bloembollencultuur. Het doel dezer vereeniging, welke den Isten Juli 1860 werd opgericht en onder bescherming staat van H. M. de Koningin- Weduwe, is: de belangstelling in de bloembollencultuur levendig te houden en het onderling verkeer der beoefenaren van dit vak te bevorderen.

Adresboeken Haarlem | 1898 | | pagina 14