zoo veelomvattend, dat wij gerust kunnen zeggen, dat Haarlem evenzeer als industriestad een uitstekenden naam bezit, maar dan als industriestad, m een der bekoorlijkste centra des lands. Wat veraangenaamt het leven in een stad De wetenschap, dat op elk terrein het beste wordt geboden, wat men wensclien kan en ook m dat opzicht mag bevestigend worden geantwoord op de vraag, of Haarlem ais woonplaats kan worden aanbevolen. De belastingen zijn met bovenma ig hoog. De winkelartikelen ondervinden bij de prijszetting de nabijheid van het" toch altijd machtige Amsterdam; verschillende gemeentebedrijven zorgen op prijzenswaardige wijze voor de behoeften, die de moderne mensch stelt. Het onderwijs wordt te Haarlem met de grootste zorg behartigd. Hen gymnasium en een Lyceum geven gelegenheid tot het volgen van Hooger onderwijs. Het M. O. wordt gediend door tal van instellingen als: drie Hoogere Burgerscholen, een Hoogere Handelsschool en Meisjesschool voor M. O., een Middelbare Technische School, een School voor Versierende Kunsten, een Ambachtsschool en Avondschool voor Handelsonderwijs etc. etc. Bij het Lager Onderwijs mogen de Rijkskweekschool voor Onderwijzers, de Nutskweekschool voor Onderwijzeressen en de Rijks-Normaallessen met vergeten worden. [s het Onderwijs dus wel zeer verzorgd, ook op Kunstgebied hand haalt Haarlem zijn ouden roem. Twee Schouwburgen geven gelegenheid tot Theaterbezoek, de Gemeentelijke Concertzaal dient de Toonkunst en tal van Bioscopetheaters lokken de trilbeeldenliefhebbers. Daar zijn intusschen ook de Musea: het Frans Halsmuseum, het Teylermuseum, het Museum voor'Kunstnijverheid, het Bisschoppelijk Museum, voorts de vereemgmgen op Kunst- en Oudheidkundig gebied, waarvan we toch even de V ereenigmg Haerlem", sedert kort gevestigd in de „Hoofdwacht" op de Groote Markt, moeten memoreeren, tal van Muziek-, Zang- en Tooneelvereenigmgen. Wetenschap en Kunstgenot biedt Haarlem dus m voldoende mate. Ook ten aanzien der Lichamelijke Opvoeding mag Haarlem gerust concurreeren met de in dit opzicht gunstigste centra voor physical culture. Een verheugend verschijnsel is het, dat het Haarlemsche Gemeentebestuur geen moeite te veel is, om metterdaad te toonen, dat de Overheid ook op dit gebied m dezen tijd dient voor te gaan. Haarlem, levenskrachtig middelpunt van een bloeiende omgeving, verdient dus als woonplaats zeker aanbeveling. En, gelijk we hierboven zeiden, wie het stadsleven, hoe aangenaam het ook moge zijn, niet aanstaat, hij sla den blik op de aan Haarlem vastgegroeide dorpen en kieze uit Heemstede, door zijn Bosch- en Vaartkwartier, forensenoord bij uitnemend heid, Bloemendaal, met zijn fraai villapark in het Noordelijk en het voor

Adresboeken Haarlem | 1923 | | pagina 11