WAT MAAKT HAARLEM - KENNEMERLAND ZO BIJZONDER? Wanneer we de moeite nemen om de namen Haarlem en Kennemerland op te zoeken in het Aardrijks kundig Woordenboek van Nederland, lezen we in een aantal nuchtere woorden een heleboel bijzonder heden over een van de oudste streken van ons land. Achter de trefwoorden Haarlem en Kennemerland vinden we tal van exacte gegevens. Inwoneraantal 172.000, de Bavo of Grote Kerk met het wereldbe roemde orgel en de Damiaatjes. De hofjes barstensvol romantiek worden genoemd, het Frans Halsmu seum met z'n wondermooie kaarsverlichting en nog vele, vele andere gegevens. Dat zelfde geldt voor Kennemerland. Maar al die getallen en al die precieze gegevens zijn veel te zakelijk. Het is er mee als met een zakenrelatie. Wanneer we de man aankijken, weten we zijn lengte, we schatten hoeveel hij weegt en we zien dat hij een kaal hoofd heeft en blauwe ogen. Misschien weten we ook iets van zijn zaak of van zijn bankrekening. Maar al die gegevens vertellen ons nog bijna niets van de man zelf. Hoe is hij? Is hij energiek, driftig, kalm, vriendelijk? We weten het niet. En daarom helpen al die feiten ons weinig op weg. We leren onze relatie pas kennen als we met hem samenwerken of eens een borrel met hem gaan drinken. Datzelfde geldt voor Haarlem en Kennemerland. Dat leren we eveneens pas kennen als we er op bezoek gaan. Maar dan ontdekken we ook een heleboel. Allereerst komen we er al snel achter, dat dit gebied uitzonderlijk geschikt is voor gezinsrecreatie. Va der, moeder, en de kinderen van twee tot twintig vinden er alles wat ze verlangen. Laten we eens be ginnen bij het hoofd van het gezin. Meneer kan als hij van auto's houdt een keertje gaan rijden op het circuit. Houdt hij van vissen? Geen probleem! IJmuiden biedt een leuk stukje ontspanning met zijn mogelijkheid om op zee te vissen. Nu we het toch over sport hebben, noemen we in één adem de tal loze ruiterpaden en maneges waar men paard kan rijden. En natuurlijk is er een bijna eindeloze moge lijkheid tot wandelen. Beginnende bij de stadspuzzeltocht van de VVV Haarlem (speciaal geschikt voor een kille dag) tot zevenentwintig wandelingen in parken en duinen. Wanneer meneer (met of zonder mevrouw) zich heeft ontspannen, is de beurt aan de vrouw des huizes. Om te beginnen kan ze gaan winkelen in een oeroude binnenstad. Verspreid over het centrum vindt men daar tientallen echte en bijna echte antiquairs. Winkeltjes voor bric brac en talloze andere zaken, die van zo'n doodgewoon winkeluurtje iets heel gezelligs maken. En zou het nu zo vreemd zijn om zo'n middag eens te combi neren met een bezoek aan het Frans Halsmuseum? Het klinkt misschien wat vreemd. Maarals u toch in die Haarlemse binnenstad loopt, zult u dit heel gewoon vinden. Maar laten we verder gaan met het gezin. Vader weet wat hij kan doen en ook voor moeder hebben we wat suggesties gegeven. Dan zijn nu de kinderen aan de beurt. Laten we beginnen bij de hele kleintjes en de wat minder kleinen. Natuurlijk is het strand bij de hand. Maar er bestaat ook nog zoiets als een Linnaeushof waar men voor weinig geld allerlei leuke dingen vindt. Speciaal voor slecht weer kunnen we de poppentheaters in de Peuzelaarssteeg nr. 4 en aan het- Hasselaarsplein nr. 35 aanbevelen (alleen op woensdag- en zaterdag middag). Natuurlijk kunnen de oudere kinderen ook volop genieten. Dat varieert van een bezoek aan Schiphol en Aviodome (vlak naast de deur) via het Cruquiusmuseum aan de Ringdijk bij Heemstede (met een geweldig boeiende maquette over de waterstaatkundige toestand in Nederland) tot de slui zen in IJmuiden en het Teylersmuseum in Haarlem (het oudste museum in Nederland). Wanneer een zoon belangstelling heeft voor natuurkunde of sterrenkunde, zal hij - en hij niet alleen - hier een paar boeiende uurtjes kunnen doorbrengen.

Adresboeken Haarlem | 1972 | | pagina 67