énkele grepen uit de geóckiedenió van cAalómeer Zoolang de frissche aardbezie smaakt, De kiesche tong naar paling haakt, Zal Ken'merland met lof het vruchtbaar Aalsmeer noemen. God hoede 't voor de woeste vloed, Die 't vaak angstvallig vreezen doet Men hoort 't eens dijk en dam als zijn behouders roemen. Zo dichtte de stads- en dorpsbeschrijver L. van Allefen in 1796 over het ambacht Aalsmeer, toen gelegen op de uiterste grenzen van Kennemerland. „Vermakelijk ligt dit dorp zoo ten opzichte van het naastbij zijnde Haarlemmermeer, met zijn vele boomkweeke- rijen en aardbeziën velden", zo schreef hij 160 jaar geleden. Veel is er sindsdien veranderd. Doch Aalsmeer heeft vóórdien, sinds de middeleeuwen, veel grotere veranderingen in het landschap onder gaan. Ten tijde dat de Romeinen in ons land de baas waren, mocht de landstreek waarin Aalsmeer thans is gelegen niet bewoond worden, n.I. vanaf de Oude Rijn tot aan het IJ. Deze streek was een bosmoeras op veen, van pl.m. 3 tot 5 meter dikte, gevormd op een zeer kalkrijke kleilaag door de zee voordien gevormd. Volgens de geleerden is deze veenvorming pl.m. 5000 voor Chr. begonnen. Nadat de Romeinen ons land hadden verlaten duurde het nog geruime tijd voordat deze streken bevolkt werden. De eerste gegevens waarin Aalsmeer genoemd wordt zijn uit het jaar 1133, toen de abdij van Rijnsburg ook twee landhoeven bezat onder Aalsmeer. In het jaar 1190 wordt in een 'brief van Graaf Dirk III aan zijn gemalin Aleida 'bevestigd schenkingen van Gravin Petronella aan de abdij van Rijnsburg van landerijen onder Aalsmeer. Zo blijkt dus dat Aalsmeer waarschijnlijk in de 11e eeuw is ontstaan. Rondom de kleine nederzettingen begon men sloten te graven, de verkregen grond werd gebruikt om voet paden te maken en zo ontstond een langgerekt dijkdorp. In 1204- wordt Aalsmeer genoemd in de Annales Egmundani, toen Gijsbrecht van Aemstel in 1204 de echtgenoot en de moeder van de Hollandse gravin Ada, door de nacht begunstigd, van Haarlem langs Okstdorp (Osdorp) en Alsmar naar het Sticht geleidde. De naamsoorsprong is waarschijnlijk afgeleid van Al meer of Alles meer, daar vele meren rondom Aalsmeer waren gelegen, veel meer waarschijnlijk dan dat de naam is afgeleid van de Aal die in die meren veel werd gevangen. In de onmiddellijke 5

Adresboeken Aalsmeer | 1959 | | pagina 7