Begin Uiterweg bij het dorp 1910). - Op de achtergrond Boordse's brug cie Aal die in die meren veel werd gevangen. In de onmiddellijke nabijheid van Aalsmeer was alles echter hoog land, wat wij thans bovenland noemen, met alleen de Stemmeer en Hornmeer als oorspronkelijke meren. Het ambacht Aalsmeer heeft nooit een ambachtsheer gehad; het stond rechtstreeks onder de grafelijkheid van Holland en haar inwoners waren vrije boeren. In 1255 werd het Hoogheemraadschap van Rijnland ingesteld en vanaf die tijd zijn vele gegevens van Aalsmeer bekend. In 1286 werd door een handvest van Graaf Floris V het Hoogheemraad schap van Rijnland bekrachtigd en in 1290 kwamen de eerste verordeningen tegen het roekeloos uitvenen van het land. Het heeft niet zoveel geholpen, want in de loop der eeuwen is er maar raak geveend, zodat de Westeinderplas, de Schinkelplas, de Oosteinderpoel en de N. en Z. Legmeer ontstonden, die later, behalve de Westeinderplas, weer werden drooggelegd. Niet alleen echter het uitvenen, maar ook een grote stormvloed in 1675, waardoor het zeewater tot voor de wallen van Woerden kwam te staan, heeft veel meegewerkt tot het ontstaan dier plassen, en ook, dat de Groote Polder gelegen in het Oosteinde van zijn kadepaleh en molen was beroofd, volgens sommige schrijvers uit armoede, maar slaat men de archieven der Ned. Herv. Gem. er op na, dan blijkt dat die armoede voornamelijk ontstaan is, doordat de schout die tevens ingeland van de Groote Polder was een bedrag van 3272.heeft verduisterd. Van armoede kon ook in die 7

Adresboeken Aalsmeer | 1963 | | pagina 9