M l ZEILSPORT HET VAKKLEENNG MAC Q, B^HEJS/ETS F.W.A.BRÖM KUNSTi— HAABLEM PAARLAAR/ÏÈEÖ i l is het ruimst gesorteerd in ZElLJUi^PERS - TRUIEN - OLIE KLEEDING OVER VEEN, AERDENHOUT, HAARLEM. HBTSPORTPRAATJE Fa. J. LETSCHERT Co. Paul Krugcrstraat 19 Q/yLnfot, Boek- en Kantoorboekhandel Groote keuze Religieuze Artikelen Ruime sorteering ansichtkaarten «I. G. W. van der Pol ih u ji Dames- en Heeren Mode-Artikelen luaison llvliy Agentschap van „DE REGENBOOG" Tilburg Gr. Houtstr. 126, tel. 11760 HET BESTE ADRES VOOR STOOMEN ÉN VERVEN (VI El HTÜ ATELIFl. I WNA/1 b>>- TFI FF 2S42 M U 10 waarvan o. a. de lampenkap is vervaardigd, kleurige haakwoi enz. Meviouw A. A. M. Bakker—Mcoy exposeert weef- en haakwerk. Haar weefkunst uit zich in een geschoren tapijt met fraaie ornament-versiering en solide afwer king. Als haakwerk doet zij ons een tuinsjaal zien, eveneens van fijn opgevatte bewerking; in dienzelfden geest bevindt er zich een kussenkleed. Een gehaakt kussen en een paar gehaakte dames- taschjes zijn door mevrouw A. E. Tideman—Eman ingezonden. Naar wij vernemen is het doel der fa. Ant. Cassée, om, indien deze proef eenigszins slaagt, op den inge slagen weg voort te gaan. Of het deze firma zal ge lukken steeds iets goeds uitsluitend van ingezetenen te kunnen exposeeren is een vraag die wij maar niet zoo direct durven beantwoorden. Doch, de tijd zal 't leeren. De duur van deze tentoonstelling is op 14 dagen bepaald. Omtrent de volgorde zijn reeds plannen in bewerking. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal te houden op Donderdag 20 Mei 1926 des namiddags 2 uur op het Raadhuis te Bloemendaal, Agenda. 1. Bepaling der cautiestelling voor de ambtenaren bij het Gas- en Waterleidingbedrijf. 2. Vasstelling instructies voor: a. administrateur van het Waterleidingbedrijf; b. hoofdopzichter van het Waterleiding bedrijf; c. hoofdopzichter-administrateur van het Gas bedrijf; d. hoofdadministrateur van het Gasbedrijf. 3. Benoeming van een hoofdopzichter-administrateur en van een hoofdadministrateur van het Gas bedrijf. 4. Benoeming van een accountant voor het Gasbe drijf gedurende 1926. 5. Af- en overschrijving in de begrooting voor 1925 van het Waterleidingbedrijf. 6. Vaststelling balans en winst- en verliesrekening van het Waterleidingbedrijf. 7. Aankoop grond langs den Jozef Israëlsweg hoek Mesdaglaan van Mevr. Dudok de Wit. 8. Wijziging Verordening op het brandblusschen. 9. Verleening crediet voor het graven eener sloot achter het woningcomplex van „St. Benedictus." 10. Benoeming onderwijzer aan school C. 11Subsidieverleening aan de Bewaarschool van het St. Jozefsgesticht te Bloemendaal. 12. Verzoek der Bloemendaalsche Schoolvereeniging om verleening medewerking ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 voor: vverbouw en aanschaffing van schoolmeubelen. 13. Voorstel tot sluiting overeenkomst met Haarlem ter zake van nazorg voor zwakzinnigen. 14. Machtiging om in beroep te gaan tegen de be slissing van Ged. Staten in zake den aanslag in de plaatselijke inkomstenbelasting. 15. Voorstel tot extra-aflossing op de 5 geldlee- ning 1925. 16. Vaststelling percentage van de plaatselijke - in komstenbelasting. 17. Bespreking kinderaftrek bij de plaatselijke inkom stenbelasting. 18. Wijziging van de met de Erven van der Vliet te sluiten overeenkomst in zake de exploitatie der Zeewegterreinen. 19. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 20. Ingekomen stukken. 21. Reclames tegen aanslag in het vergunningsrecht. 22. Voorloopige vaststelling uitbreidingsplan voor Rustenburgh. Het 50-jarig jubileum van de Afdeeling Bloemendaal van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis." Gisteravond werd in Hotel. „Duin en Daal' het zil veren jubileum van bovengenoemde vereeniging op feestelijke wijze herdacht in „Hotel Duin en Daal." We hopen in ons volgend nummer over dit be langrijke jubileum en de gehouden feestavond een ver slag weer te geven. Christelijk Harmoniecorps „Sursum". Op het gehouden concours Donderdag (Hemel vaartsdag) j.l. te Koog aan de Zaan in „Het Kooger Boschje", uitgeschreven door de Noord-Holl. Bond van Christelijke* Harmonie- en Fanfarecorpsen, behaalde bovengenoemde plaatselijke vereeniging in de 4e afdee ling Harmonie een eerste prijs met 122 punten. Als verplicht nummer werd uitgevoerd „Simple Comme Bonjour, ouverture van J. van Tright en als vrij nummer Lodoiska van Ed. Larose. In de marschwedstrijd werd eveneens een eerste prijs behaald met 41 punten. „Sursum" kon dus met een flink succes huiswaarts keeren. We wenschen onze plaatselijke vereeniging geluk met deze mooie prestatie! Tentoonstelling in het „Kennemer Lyceum". De vorige week is in een daarvoor geschikt zaaltje in het Kennemer Lyceum een tentoonstelling geopend" voor iets wat in .deze omgeving' uitstekend past, n.I. het „Kinderpreni'boek". Dezfcctentoonstelling is op touw gezet door de dames S. Lobo, .bibliothecaresse te 's Gravenhage en mevr. j. van Hoogstraten—Croll. De. „Opr. Haarl. Crt." schrijft er van: Allereerst is,er'een tafel met. boeken over dieren-, planten- en bloemenleven. Het heel jonge kind, dat al geleerd heeft een voorstelling te herkennen en in zich op te nemen, voelt zich nog zoo verwant aan de dierenwereld en één met de natuur dat zijn be langstelling er direct naar uit gaat. De vereenzelvi ging met die dierenwereld is hem een onderbewuste behoefte. Vooral de Engelschen hebben dit intuitief begrepen, b.v. Ernest Aris en Beatrix Potter. De volgende rubriek geeft een overzicht van pop pen- en kinderleven, waarin het z.g.n. realisme (Ligt- hart en Scheepstra) een belangrijke plaats inneemt. Poppenleven geeft verschillende, voorbeelden. De boe ken van Florence en Bertha Upton zijn vol van dat heerlijke verbeeldingsleven dat uit het kinderhart ge grepen is bovendien van een gemoedelijken humor, terwijl tevens duidelijk blijkt, dat poppen leven inbla zen, niet ieders werk is. Bij het kinderleven onderscheiden wij twee groe pen: zij die kinderlijk zien en zij die kinderen zien, van welke laatste groep Henriclte Willebeek le Mair de meest artistieke vertegenwoordigster is. Zij die kinderlijk zien, die dus het best in de sfeer van het kleine kind kunnen komen, hebben een groot voor gangster gehad in Kate Greenaway, wier aesiheti- sche Rn juist daardoor zijn plaats kreeg. In het zoeken naar den aesthetischen vorm wordt te vaak vergeten, dat het jonge kind behoefte heeft aan sprekenden vórm en kleur, maar bovenal aan leven en activiteit. Daarna volgt de sprcokjes-afdeeling, waaruit blijkt, dat de Duitschers ware meesters zijn in het illustree- ren, dus het begrijpen van het sprookjeskarakter. De Hollandscho uitgevers hebben daar grif gebruik van gemaakt. Bij de- beoordeeling van de illustraties dient rekening te worden gehouden met den aard van het oude volkssprookje eenerzijds en de moderne sprook jes, fantasieën en sprookjesachtige verhalen ander zijds. Een kleine onderafdeeling vormen hier nog de fabels en avontuurlijke verhalen. De volksrijmpjes, bakerversjes, afteldeuntjes, raad sels, etc., met hun genoegelijken boeienden onzin en hun sterk rythme, vinden altijd weerklank in het kinderhart. Ook de reeks verhalen waarin de op eenvolging met dc herhaling besloten lig:, trékken daarom het kind aan, waarvan Tjeerd Bottema met zijn: Er was eens een oud vrouwtje, een goed voor beeld is en de stemming juist weet te treffen. In Neder land en ook in vergelijking met het buitenland zijn Nelly Bodenheim en Felix Timmermans bijzonder goede voorbeelden van de eerste soort. Humor. Dc echte humor in kinderboeken is zeld zaam. Heel vaak wordt voor humor versleten wat speculeert op vernielzucht, wreedheid of de angst van het kind. Onnoodig is te zeggen, dat die soort grappen makerij in. een kinderprentenboek onverdedigbaar is. Moderne prentenboeken. Op een andere tafel is een collectie moderne prentenboeken uitgestald, waarbij dadelijk opvalt, het loslaten van den concentioneelen vorm, soms terwille der aesthetica (bv. Raoul Ryn- ckes) en in andere gevallen ter verhooging van de uitdrukking (bv. Axel Nygaard in Farbors Bernerm) enin het Fransche boek: L'Ile Rose). Prentenboeken voor groote kinderen. D? prenten boeken voor groote kinderen, velen gemaakt door artisten van naam, vormen een belangwekkende groep. De meesten zijn vanuit de gevoelswereld van volwas senen gemaakt en derhalve niet der kinderen; tegelij kertijd te kostbaar van inhoud en meestal ook ,van uitvoering om door kinderen zonder de noodige piëteit bekeken te worden. Een dubbeltafel waar de bedoeling van deze ten toonstelling het duidelijkst spreekt is wel die, waarop het beste op dit gebied aan de Noordzijde ligt, tegen over „Hoe het niet meet", in de schaduw, al mag het volle licht hierop met reden schijnen ten einde duide lijk te doen uitkomen, de groote roekeloosheid, waar mee kinderboeken soms worden gemaakt, uitgegeven en verkocht. Motorongeluk. Zondagmiddag ^reden twee motorrijders met zeer groote snelheid den Julianaweg in de richting Haar lem. Ter hoogte van Stoop's Bad trachtte P. O. uit Haarlem zijn collega te passeeren, wat hem echter duur kwam te staan. In de bocht «bij Stoop's Bad kwam hij met diezelfde vaart tegen een boom terecht. Hij bleef bewusteloos liggen. Arts A. G. W. van Waveren ver leende de eerste hulp. Ook leden der Roode Kruis Transportcolonne waren spoedig aanwezig. O was ernstig aan hoofd, borst en heup verwond. Per zieken auto van den heer Mathot werd hij naar het St. Elisa- bethsgasthuis te Haarlem overgebracht. Langzaam rijden. Door de Erven van der Vliet zijn op de Elswouts- laan bij de verschillende bochten van den weg aan de boomen bordjes geplaatst met het opschrift: „Lang zaam rijden". Deze voorschriften zijn vooral voor autobestuurders van groot belang, aangezien deze laan voor het tegenwoordige verkeer te smal is. Excursie der Ned. Natuurhistorische Vereeniging. De afdeeling Haarlem en omstreken van deze ver eeniging hield Dinsdagavond een drukbezochte excursie naar de bollenvelden van den heer Alb. Bos aan den Zijlweg te Overveen. De heer Bos vertelde het een en ander over de oorsprong van de Darwin-tulp, waar van hij een groote collectie had staan. De merkwaar dige Sier-LIi (Allium karatavianso) trok de aandacht door zijn mooi blad en de prachtige Iris Vaga en Leichtlini wekten ieders bewondering. Met bloemen beladen gingen de deelnemers naar huis, nadat de heer Sipkes den heer Bos bedankt had. De protestvergadering betreffende het in exploitatie brengen van het NaaldenveJd. Maandag 3 Mei j.l. werd te Haarlem in het gebouw van den Nederl. Protestantenbond een drukbezochte pro testvergadering gehouden waarin optraden de heeren Ir. A. van de.* Steur, ingenieur bij de gemeentewerken te Rotterdam J. Strijbos en C. Sipkes. De heer Van der Steur, oud-Haarlemmer, begon met de niet zeer verblijdende professie, dat in de ko mende 35 jaar verwacht mag worden dat de bevolking in deze streek met pl.m. 50 zal toenemen en waar voor duf. huisvesting moet worden gezocht. Amster dam zal dan een millioen inwoners hebben te boek staan, ter wij! dc plaatsen daaromheen naar verhou ding zich zullen uitzetten. W aar echter ook het wonen op meer rustige plekjes zal worden gezocht, naarmate dc bevolking toeneemt, is he: nccdig, da: goed uitgewerkte uitbreidingsplannen 'worden ontwerpen, waarbij rekening word': gehouden met de eischen var. het verkeer niet alleen, doch ook met het behoud van eenig natuurschoon, de 'city-vór ming, de distributie van winkels moeten in het oog worden gehouden, verder de sportparkaanleg vooral. Want daardoor komt juist het contact met de natuur. Spr. wekte op, de lijsten die in de zaal ter teeke- ning lagen er waariiv-aan Ged. Staten van Noord- Holland werd verzocht, het bebouwingsplan van het Naaldenveld, zooals dit door den gemeenteraad van Bloemendaal is aangenomen, niet goed te keuren van zooveel mogelijk handteekeningen te voorzien. Daarna werden eeriige lichtbeelden getoond, die kijkjes gaven van het: Naaldenveld zooals het thans is. De volgende spreker: was de heer J. Strijbos. Deze behandelde behulp van lichtbeelden de reverse mooie ~g*ëdeeltig in bet Naaldenveld, vooral van de Primulabeek' ,èn daarna de vogels die er ge vonden worden: de fltjs, de nachtegaal, de lijster, de spreeuw (veel in holle boomen langs den Doodweg), de vink, de koekoek Ook de kleine bonte specht komt er nog wel vooi', maar niet veel meer. Dan de wielewaal, dc Vlaamsche gaai, het waterhoentje en verschillende uilen. Dc wilde eenden broeden er ook en de nachtzwaluw doet er zijn geheimzinnig geluid hooren. Ook vele nesten werden op het witte doek vertoond en spr. vertelde eenige bijzonderheden uit het leven der vogels. De heer C. Sipkes was de derde spreker. Hij bracht allereerst een woord van dank aan de eigenaars van het Naaldenveld, die dit steeds' voor het publiek heeft opengesteld en deed hiermede uitkomen dat de actie dus niet ging tegen personen, maar tegen de be bouwing van het Naaldenveld en vooral de wijze waarop. De heer Sipkes vond nog gelegenheid propaganda te maken voor dc Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten, die helaas aan de verknoeiing van het Naaldenveld niets zal kunnen doen, omdat zij geen autoriteit is. Toch zal haar stem krachtiger kunnen klinken, naarmate zij meer léden telt. De sprekers werden daarna door een der comité- leden. bedank: voor hun hulp in deze. Velen der aanwezigen maakten van de gelegenheid om op een lijst te teëkenen gebruik. Vennootschap „All Risks". Het rechtskundig hureau „All Risks" heeft sinds kort hare kantoren verplaatst van den Zijlweg te Overveen naar Jansstraat 65. ri. Het is voor deze vennootschap een belangrijke ver betering, eerstens omdat deze stand gunstiger is, doch ook door de associeering met dep heer G. Lokerse, die als rechtskundig adviseur voor deze vennootschap op treedt. De heer Lokerse is jarenlang in de rechts praktijk werkzaam geweest, en ook mede daardoor veelzijdig ontwikkeld, was voorheen bureauchef bij wijlen Mr. F. Willekes Macdonald, waaruit ten over vloede ma'g worden geconstateerd, dat deze verant woordelijke functie den heer Lokerse volkomen is toe vertrouwd. De vennootschap belast zich met de behandeling van alle rechtszaken .(waaronder echtscheiding, voog dij, curatéle) belastingaangelegenheden, erfeniskwesties, faillissementsaanvragen, surcéances van betaling, ffnan- cieele regelingen, het ommaken van alle acten en re- questen, deponeeren van fabrieks- en handelsmerken, het verstrekken van adviezen, uitoefening van con trole, enz. enz. We wenschen de vennootschap „All Risks" succes met deze uitbreiding, verplaatsing en verbetering. Wij waren Zondag in de gelegenheid den wedstrijd M.V.V.—Feijenoord bij te wonen, ene schakel in. de zoo belangrijke competitie, welke beslissen zal, welke vereeniging zich in dit jaar kampioen van Ne derland zal mogen noemen. Zeer te be'grijpen is dit een Automobilisten laat Uw banden met succes Vulcaniseeren bij de EERSTE NED. VULCAN1SEERINRICHTING KERKSTRAAT 2 h. Nieuwe Kerksplein TEL. 10492 - bij de Kleverlaan - OLliUICH Leesbiblotheek 8 cent per week en per deel groote eer, maar tevens brengt deze strijd voor de spelers der afdeeling-kampioenen een geweldige in spanning mede. Dit begint al, wanneer een elftal kans krijgt aan het hoofd der afdeeling te komen. Deze kansen, met al hun up and downs, worden „zwaar" besproken, niet alleen door de betrokken vereeni- gings-menschen, maar vooral ook door de buiten staanders en de pers. Hoe»enerveerend dit werkt, zou men den spelers eens moeten vragen, en bovenal de laatste ontmoetingen, die beslissen over het al of niet bezetten der eerste plaats, eischen het boven- menschelijke! Heeft men dan definitief de eerste plaats bereikt, dan staat nog de competitie voor het natio nale kampioenschap in 't vet. Hiervoor dienen de resp. elftallen nog acht maal in 't veld te komen. Is het dus te verwonderen, dat de spelers een verzuchting slaken als het seizoen vcor hun „gesloten" wordt? Genoemde gelegenheid werd met beide handen door ons aangegrepen, vooral omdat wij nimmer de Zui delijke kampioenen aan 't werk zagen. Zooveel tc meer lazen we van de Maastrichtenaren, vooral van hup. vcorhce.de, en 't dient erkend, de lof is verdiend. Maar laten we een geregeld overzicht van den wed strijd en dc béide elftallen geven. M.V.V'. is volledig, terwijl Feijenoord invallers heeft voor Bul (spil), Visser (rechts half) en Klop (kee per)-. De- Rotterdammers waren dus zwaar gehandi capt, en speelden met een merkwaardige combinatie, al was. 't: alleen maar, omdat Pijl midhalf stond. M.V.V. begint onmiddellijk te attaqueeren, en maakt spoedig een doelpunt, dat wegens buiten-spel geannuleerd moet worden. Wel gaat de onsamen hangende Feijer.oord-vcorhcede cp verkenning uit, n - ar verder dar. een vrijen schop brengt ze het vcor- lccpig niet. Felix, dc middenvoor der gastheer en schiet uit alle mogelijke standen, waarbij wij .uimschoots gelegen heid krijgen cp te merken, hce de invaller doelman van Feijenoord staat te klungelen. Als dan Paffen door de vijandelijke verdediging wandelt, krijgt de toeschietende Soons mooi den bal toegespeeld, en schiet hard in. Direct daarop schiet dezelfde- speler weer een gat in het rood-witte doel, terwijl nog geen vijf minuten later Ronda een kalm schot lost, waar uit op onnoozele wijze den bal door Vermeulen in eigen doel gewerkt wordt. Langzamerhand beginnen de gasten zich los te wer ken, en het blijkt,, dat ze zich geenszins gewonnen geven.Het gevaar komt van de rechterwing, waar de kleine Petter son meermalen doorbreekt, en dan besluit met het geven van een goede voorzet. Een dezer voorzetten benut Barendrecht, en verkleint de achterstand met een goeden kopbal. Het spel golft nu heen en weer, en met gelijke sterkte van beide partijen breekt de rust aan. Wel begint M.V.V. de tweede helft weer met aan vallen, maar toch is Feijenoord in 't geheel niet dc mindere. Integendeel, haar aanvallen zijn veel talrijker, maar het spel is te kort, en daarom kan de Zuide lijke verdediging geregeld met succes ingrijpen. Een benauwd oogenblik ontstaat voor de Westelijken, als de bal gevaarlijk op de doellijn blijft zweven. Dijke" redt echter de situatie. Met nieuwen moed blijft Feijen oord aanvallen. Pijl is weer naar de voorhoede ver huisd, v. Heel speelt nu mid-half en doet op deze plaats prachtig werk: Felix heeft zoo goed als niets in te brengen. Als de Maastrichtsche achterhoede een oogenblik Pijl onbewaakt laat lost onze nationale mid denvoor een schitterend schot, 'dat doel treft. Dit is het; sein voor de rood-wit geblokten om er nog een schepje op te gooien. M.V.V. wordt geheel op eigen helft teruggedrongen. Toch duurt deze periode van overwicht niet lang, en langzaam maar zeker komen de Limburgers weer in het offensief. Het Rotterdamsche doel beleeft weer benauwde oogenblikken en één minuut voor tijd verricht Soons de hattrick, en maakt de overwinning voor zijn elftal een voldongen feit. De verdediging van M.V.V. is van het goede hout gesneden, hoewel er geen uitblinkers bij zijn. De keeper v. Haeien wisselt zeer goede met zeer zwakke momenten af. O. i. had hij beide goals kunnen voor komen. In de middenlinie viel het spel van Berger (Oostenrijker) op. Trouwens de middenlinie van M.V.V. vatte haar taak over het algemeen beter op, d.w.z. was meer aanvallend, dan die van Feijen oord De voorhoede der Zuidelijke kampioenen kon ons het meest bekoren, inzonderheid het spel van den middenvoor Felix is, zooals we het van Westelijke spelers op die plaats nog niet zagen. Felix, een kleine, myar stevige knaap (overigens niet te jong meer), verdeelt het spel uitstekend, en kan met Paffen en Soons, zijn binnenspelers, buitengewoon goed over weg. Daarbij beschikt hij over een voortreffelijk schot, en maakt van deze eigenschap veel gebruik. Hij is o.i. ver te prefereeren boven Pijl. Hij heeft ook meer balccntröle dan de Rotterdammer, en is buitendien bewegelijke^-. De ploeg als geheel speelt met prettig aandoend enthousiasme ,en hun spel is- het best te vergelijken met dat der Belgen: vurig en verrassend. Dc lauwe, afwachtende geest, die over de meeste Westelijke elftallen ligt, is haar vreemd. Feijenoord zou o. i. gewonnen hebben, als het vol ledig was geweest. Vermeulen heeft tenminste twee der vier doelpunten op zijn geweten. De middenlinie kon haar volle kracht pas ontplooien, teen van Heel spil ging spelen, 't Gemis van Bul werd wel zwaar gevoeld! In de aanvalslinie kon het geducht rammelen, maar soms werd er aardig samengespeeld. Pijl was hier de onmisbare. Opmerkelijk is, dat hij in zijn eigen omgeving veel beter speelt als in het nationale team. Daarom moet hij hiervoor niet meer in aanmerking ko men. Slechts spelers, die zich weten te passen (en vooral geldt dit voor den middenvoor) komen in aan merking voor de Oranje-trui! Voor Burger-Timmerwerk is Uw adres: Bloem en daal sc tie weg 23 - Telef. 22315 ZEILEN Een praatje over 't zeilen op de „Westeinder plassen" bij Aalsmeer. 't Magh vloeijen, 't mag ebben, Die niet en waeght, en zal niet hebben." Of ik weer eens kwam kijken, luidde de inhoud van een schrijven dat ik van den bekenden Aalsmeer der jachthaven-ondernemer J. Dragt ontving, of ik weer eens kwam kijken naar de vele verbeteringen aan werf en loodsen en haven tijdens het winterseizoen verricht alvorens de tijd door een overstelpende drukte verhinderen zou de zaak behoorlijk en rustig in cogenschouw te nemen. 'En zoo gingen we dan weer, als zoovele jaren, met 't treintje van 8.14 uit Haarlem door de prachtige Haarlemmermeer, met z'n mooie akkers en hofsteden, om even voor 9 in Aalsmeer aan te komen. Wat is het daar toch mooi. Telkens weer als je daar aankomt en hoevele tientallen malen was dit niet reeds, telken male over- donderb jc even de atmosfeer van het dorp, een at mosfeer die je onwillekeurig al direct in een feest stemming brengt. Overal bloemen en planten, overal mooi aangelegde tuinen met sierheesters en kleurige flora's kinderen waarbij de schoonste stadsversieringen op bijzondere feestdagen een paskwil gelijken. Zijn wè eenmaal buiten het station dan zien we al direct, op een vijfhonderd meter afstand linksaf, het mastbosch der schepen in de jachthaven van Dragt, waar eveneens de schuiten liggen der Zeil- vereeniging „Westend". 't Bruggetje dat de haven met den weg verbindt over en we ontmoeten al direct den sympathieken on dernemer die onze kemst al afwachtte om, zooals begrijpelijk van iemand die veel voor z'n zaak voelt, a! lie': moois, de vele verbeteringen, cm ens dat alles t kunner. tconer» cr toelichten. En was inderdaad de moeite waard. Met inbe grip van de zeilvaartuigen der zeilvereeniging lagen daar een dikke 170 vaartuigen, hetgeen voor lief hebber:; van onze mooie zeilsport op zich zelf al een gced denkbeeld gever kan van de giootte der havèn. Er waren dan ook sinds 't vorig jaar lange en breede steigers bijgebouwd moeten, worden om aan niic aan vragen. vcor ligplaats te kunnen voldoen; cn als we dan. hooren. dal: he: grootste gedeelte dc schepen ook bij Drag: overwinter: dan. begrijpen, we eers: goed, waarvoor de enorme locdse.ii dienen; wantal die vaartuigen, op een enkele uitzondering na, moeten winters worden, opgeborgen en stuk voor stuk tegen tvcorjaar worden nagezien, hersteld en opgeknapt een. enorm werk dat dag aan dag handen vol werk geef.;. Dragt zelf heeft nu op heden een vloot' van 16 zeilbooten, 20 wherry's en sloepen en één motorboot, die echter nooit verhuurd wordt of de schipper der haven, gaa: mee. Al die andere vaartuigen, tjotters, boeiers en wherry's zijn tegen een schappelijke prijs te huur en dat er veel gebruik van gemaakt wordt, vooral door Amsterdammers, bewees ons wel het feit, dat b.v. bij de j.l. Paaschdagen geen enkele cc' 'meer thuis was. Wc hebben 't er met Dragt nog wver eens over gehad, ook 't vorig jaar kwam dit onderwerp vaak ter sprake, maar 't is opmerkelijk zoo weinig Haarlemsche families er' eigenlijk vaii deze, vooral ook van Haarlem zoo gunstig te bereiken zeilgelegen- heid gebruik maken. Is het onkunde? Weet men niet dat er zoo iets op 'n half uurtje afstand met „de boemel" bestaat; een gelegenheid waar men, 't zij alleen, 't zij onder de beproefde leiding der aanwe zige schippers, zoo heerlijk genieten kan van de altijd weer mooi aandoende uitgestrekte Westeinder plassèn? 'k Stel me voor aanstaande wêek eens een korte beschrijving te geven hoe dat alles en zonder veel kosten gemakkelijk te bereiken is misschien gelukt me dan m'n stadgenooten eens wat hnders te laten zien dan de duinen, 't Bloemendaalsche Bosch en 't Spaarne allemaal dingen die ontegenzeggelijk op zich zelf allen schitterend mooi zijn maar toch ook we^r zoo geheel anders als de wijde plassen me'; hun mooie luchten en schitterende oevers die/vooral tusschen dc Groote en de Kleine Poel, bezaaid zijn met bloementuinen, waarvan de heerlijkste geuren U tegemoet komen. Volgende week dus 't beantwoorden van de mij zoo vaak gestelde vraag: „Hoe kunnen we op eenvoudige, niet te omslachtige en niet te kostbare wijze een geheelen dag zeiiep op de Westeinder Plassen. S. Kunstweefsels van J. F. Semey. Leerdamunica van A. D. Copier* Het is altijd weef een genoegen over een expositie te schrijven, welke in de kunstzinnige onderneming van den heer Boskamp wordt gehouden. Ook thans weer, nu de weefsels van Semey en het glas van Co- pier weer een stemming van voorname Kunstnij verheid in de Kunstkamers hebben gebracht. Over het glas van Copier heb ik reeds uitvoerig ge schreven in dit blad, zoodat voor dit keer met een vermelding mag worden volstaan; de weefsels van Semey werdén hier nog niet geëxposeerd en verdienen, als goed voorbeeld van echte binnenhuiskunst, ieders belangstelling. De kunstwevcr J. F. Semey is het voorbeeld van den kunstenaar-ambachtsman. Reeds, zeer jong heeft hij Belg van geboorte te Gent op de Hoogere Nijverheidsschool de techniek van het handweven geleerd. Na deze eerste „wanderjahre" ging hij naar Parijs, waar in de Manufactures royales de la Cou- ronnc" nog altijd voortleeft de traditie van het gobe- linweven, zooals dat eens door de Gebr. Gobelin werd beoefend. Men kan dan ook nergens beter de techniek van dit weven leeren dan te Parijs, waar door ver schillende kunstenaren o. a. Tinant nog op .de oude voortreffelijke wijze gewerkt wordt. Bij genoemden kunstenaar ging Semey hel gobelin- weven zeer grondig leeren. D. w. z. het vak zelf; artistiek was er voor hem geen winst te behalen, om dat men in Frankrijk ook voor deze tak van kunst nijverheid geen moderne vormgeving kent. Men werkte daar nog geheel onder invloed van de oude Louis Xiy, XV en XVI-patronen met de bral-

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 2