Ji6QERiflN)RHE PIST Een nieuw RIJWIEL RIJWIELHANDEL Onze Primaire Verkeerswegen J.A.b<5*KAMR,ZN dioffipi Bloemendaal ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, BENTVELD EN VOGELENZANG. UITGEVER: G. EIKELENBOOM IN VEREENIGING MET DE B.S.A. en Verika Rijwielen KENZEN'S Stuurman Maas Centrale Verwarming Hotel Duin en Daal No. 38 Verbindingsweg - Bloemendaal NOCTURNE. Het goed recht der links-handigheid Technisch Bureau ft ft M MIJN GLOXINA'S STAAN THANS WEDER IN BLOEI W. Beunder - Verbindingsweg - Bloemendaal - Telefoon 22338 Uitzending van Diners aan huis G. J. Gude - Cuisinier j WERKEN NAAR EIGEN ÉS GEGEVEN CNTWERPEN A. H. van der Steur Jr. Venn. „All Risks Eerste jaargang ZATERDAG 29 MEI 1926. Dit blad verschijnt minstens éénmaal per week. Ï.ÏS7 BLOENENIMCS EDITIE BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BLOEMENDAALSCHEWEG 42 TELEFOON 22324 ABONNEMENTSPRIJS: VOOR EEN HALF JAAR f 1.50 ADVERTENTIEPRIJZENPer regel 0.15. Bij afname van 500 regels: O.I2V2 per regel; 1000 regels: 0.10 per regel; 2000 regels: 0.09 per regel; 5000 regels 0,07'/2 Per regel. Kleine Advertenties, t.w. Koop en Verkoop. Huur en Verhuur. Vraag en Aanbod, etc.: 0.50 per Advertentie van hoogstens 10 regels, mits bij vooruitbetaling. verhoogt het genot van Uw tochten. Sierlijk licht loopend Het laagst in prijs Vraagt Prijscour. Ie klas Reparatie-Inricht. De maan ligt goud en groot boven de daken; de sterren waken ternauwernood. Daar is niets meer dat leeft in gansch de stad Alleen mijn hart, dat beeft om 'k weet niet wat. De hemel goudig bleek nevelig-blauw; maakt mij zoo wee, zoo week, als om een vrouw. Uit: „De Nieuwe Gids". J. F. VAN HEES. Het hoofd is, natuurkundig of denkbeeldig beschouwd, het verhevenste deel van het menschelijk lichaam en als zitplaats van het denkend en gevoelend beginsel tevens het gewichtigste de ware hoofdzaak in het bestaan van het individu. In de taal van het dagelijksche leven geeft men dan ook rang en voortreffelijkheid van personen en zaken meermalen daardoor te kennen dat men den naam met het.ontleed kundig begrip van het hoofd verbindt; men spreekt van het hoofd van staat, van een firma, van een gezin; van een hoofdinge nieur, hoofdstad, hoofdstuk enz. Het deel voor 't geheel nemend kennen we knappe, domme, listige koppen; wij rekenen uit met hoeveel koppen een schip is bemand en zijn we figuurlijk gesproken den kop kwijt, dan is er van ons denken en handelen niet veel goeds meer te verwachten. Een nog belangrijker rol speelt echter in taal en zeden, in sociale gebruiken en zelfs bij godsdienstige plechtigheden het onder scheid dat er gemaakt wordt tusschen rechts en links; een verschil zóó overwegend, dat we ons haast geen sterker tegenstelling kun nen denken. Reeds in onze prille jeugd wordt ons ge leerd dat we de rechterhand moeten gebrui ken; zelfs onder het volk is het gewoonte een kind te vermanen als het iets met het „lee- lijke", dat is met het linkerhandje, aanneemt of aanbiedt; bij de begroeting schudden we elkaar de rechterhand; wij zweren door het opsteken der voorste vingers der rechter hand; we geven bij het huwelijk elkaar de rechterhand. Het woord dexteriteit ver taalt men door handigheid, alsof de mensch ook links niet handig kan zijn; met een omen sinistrum linksch voorteeken, bedoelt men een slecht; hij die zich moeilijk weet te be wegen noemt men linksch; het toppunt van onhandigheid heeft hij bereikt die bekend staat als de man met twee linkerhanden, terwijl hij die met beide handen schaar en mes weet te gebruiken ambidexter heet. Iemand die ons tot grooten steun is noemen we onze rechterhand. En wat op de rechter hand toepasselijk is bracht men langzamer- De Genestetweg 16 - Tel.22701 Bloemendaal Watervoorziening - Sanitair Begrootingen kosteloos ft BEPLANT UW TUIN BEGONIA FEAROYANT EN BOORDERS MET rLABUYAJNl prachtige kleinbloemige knolbegonia's en U heeft de gansche zomer prachtige roode kleuren in Uw tuin. U beleefd tot een bezoek uitnoodigend, hand over op de rechterzijde. Iemand dien we eerbied verschuldigd zijn laten we loopen aan onze rechterzijde; rechts zitten is de plaats der eere. In het koninkrijk der Heme len troont Jezus ter rechterhand van God, den Vader, en in den dag des oordeels wor den de goeden ter rechter, de boozen ter linkerhand geplaatst. En niet alleen bij Chris tenen bestaat deze opvatting. Zeus de god der oude Grieken zendt zijn geluk- aanbrengenden arend van rechts; vogels van links aangevlogen voorspellen hen ramp en leed. In den rechterklauw draagt de heral dische adelaar den scepter als teeken van macht ja wanneer we des morgens het eerst met het linkerbeen uit het bed stappen wacht ons een onaangename dag. Tusschen rechts en links bestaat een ver schil als tusschen sterk en zwak, tusschen goed en slecht, tusschen geluk en rampspoed, tusschen recht, (het recht, rechtvaardig) en onbillijk (linksche streek). En dat alles komt omdat de mensch veelal rechtshandig is; omdat verreweg de meeste menschen hun rechterhand zooveel beter kunnen gebruiken dan de linker. Maar hierdoor is dan ook de vraag gewet tigd: vanwaar komt die rechts-handigheid? Wat is de reden dat van twee zusters tweelingen, zoo sprekend op elkaar gelijkend als ons spiegelbeeld op ons zeiven de een wordt opgevoed als een prinses en de ander wordt verwaarloosd als een asschepoester? Is dat een toeval of een gewoonte, reeds uit de grijzen oudheid afkomstig en daardoor een eerwaardig gebruik dat morgen nog zal gelden, omdat het heden gold? Of wel is daarvoor een reden te vinden in bouw en inrichting van het menschelijk lichaam; be staat daarvoor een natuurlijke oorzaak? Gaan we eerst eens na of reeds van den beginne af het veelvuldiger gebruik van de rechterhand heeft bestaan. Bij voorkeur slaan we daarvoor op het „Boek der Boeken" en dan volcjt al spoedig uit enkele teksten, dat inderdaad de Israëlieten in overwegend aan tal rechtshandig waren. Immers we lezen in Richteren III vers 15 en 21 dat Ehud zijn zwaard aan den rechter heup droeg en het trok met de linker hand. Dat dit feit der ver melding waard wordt gerekend bewijst wel dat het een zeer groote uitzondering was. Uit Richteren XX vers 15 en 16 blijkt, dat in de steden der kinderen Benjamins ruim 26 dui zend mannen woonden die het zwaard uit trokken en daaronder zeven honderd, welke links waren, dat is dus bijna 3 procent, een cijfer dat vrijwel klopt met het tegenwoor dige; sommige onderzoekers toch vinden he den een tal van linkshandigen van 1 tot 6 op de honderd menschen, dat is gemiddeld dus ongeveer ook 3 procent. Nu loopt wel het Joodsche schrift van links naar rechts, dat is omgekeerd als het onze. Volgens deskundigen echter staat in den Talmud dat alle vaste geschriften (wet enz.) slechts mogen gebruikt worden als zij met de rechterhand zijn geschreven! Men mag dus aannemen, dat ook toen reeds de rechterhand in hooge eer stond. Ook uit de geschriften der oude Romeinen, Grieken en Egyptenaren blijkt het onder meer uit de beteekenis die de woorden heb ben dat de rechtshandigheid reeds ten alle tijde en bij alle volkeren in zwang was en dat de linkshandigheid sinds lang vervlo gen eeuwen eene uitzondering is, en dus wel van de beginne af al geweest zijn. Bij pasgeboren kinderen bemerkt men daarvan niets. Houdt men het jonge kind voorwerpen voor dan grijpt het er naar nu eens met de linker- dan weer met de rechter hand, maar meestal met beiden. Eerst later treedt het gebruik van de rechterhand op den voorgrond en wel in de 7e tot de 12e maand, eerst vooral als men de voorwerpen wat ver afhoudt. Er moet dus in het kind iets slui meren waaruit de aandrang wordt geboren om bij moeilijkheden de rechterhand te kie zen. Een onderscheid tusschen rechter- en linkerarm is bij de geboorte nog niet waar te nemen: eerst langzamerhand komen er ver schillen. De beenderen van den meest ge bruikten, dus meestal rechter-arm worden langer, dikker en zwaarder; de spieren wor den meerder in omvang. De rechterarm wordt de stevigste en daardoor iii staat meer arbeid te verrichten bij de rechts-handigen; maar bij de links-handigen vindt men het om gekeerde. Bij de laatsten is deze neiging dan ook meestal zóó sterk, dat alle verma ningen om de rechterhand te gebruiken, dat alle verzoeken en straffen, niets baten. Zoo dra het kind aan het oog van den meester is ontsnapt, gebruikt het als 't links-handig is geboren onbewust en instinctief de lin kerhand, vooral als het fijn werk moet doen of veel kracht aanwenden. Zulke kinderen schrijven in huis met de linkerhand vaak veel beter dan op school met de rechter. Ze worden wel door opvoeding ambidexter, maar geven den voorkeur 't heele leven door aan de linkerhand. En zoo komen we terug op onze vraag of er in den bouw van het menschelijk lichaam dan een reden is te vinden voor het feit, dat IK, t GE D. OUDEGRACHT HAARLEM Jordenstraat 74 - Haarlem - Telef. 13132 Prijscourant wordt op aanvrage toegezonden de overgroote meerderheid rechts-handig en slechts een enkel links-handig door op voeding ambidexter is? Hierover in een volgend nummer. Dr. B. Is verbetering van den noodig en Dat de vele wegen, straten en lanen in Bloemen daal (in onze gemeente heet zoo ongeveer alles „laan", ook al prijken aan de zijden van nieuw aan gelegde „lanen" zeer jonge boompjes, zoodat mis schien over 25 jaar zoo'n weg op een soort „laan" kan gelijken) ook maar bij benadering zijn berekend of aangelegd op het groeiende moderne verkeer, is moeilijk vol te houden. Een euvel dat gelukkig niet alleen in onze gemeente wordt gevonden. In zeer vele dorpen en steden zijn de centrum- en meestal zelfs de hoofdverkeerswegen nog in denzelfden pri mitieven toestand als ten tijde, toen postwagen en diligence de laatste technische vindingen schenen op het gebied van het verkeerswezen. Echter in ver schillende, vooral de grootste steden, waar de cul- tureele en economische ontwikkeling als eerste voor waarden gingen eischen, verbetering althans de hoofd verkeerswegen, is men er nóode toe over gegaan, om zeer belangrijke sommen gelds uit te geven voor verbreeding, nieuwen aanleg en verharding van straten en wegen. Kapitalen zijn er vaak mee gemoeid voor het vrijwillig afstand doen, tegen hooge vergoeding, of door onteigening, van gehouwen en complexen van huizen; vaak zelfs ten koste van natuurschoon of historische gebouwen. Daar is nu eenmaal niet aan te ontkomen, hetgeen zelfs „Heemschut" eri andere vaak zeer rem mend werkende vereenigingen in den loop der jaren hebben moeten ondervinden. Immers, nieuwe tijden hebben nieuwe behoeften en stellen daarom nieuwe eischen, die, te verontachtzamen of uit over dreven liëteit tegen te werken, dikwijls zelfs nood lottige gevolgen kunnen hebben voor een geheele streek. Daarvoor dienen Rijksregeering, Provinciale- en Gemeentebesturen een open oog te hebben. Het Rijk, hoewel niet het eerst begonnen met ver beteren harer hoofd verkeersweg en, schenkt de laatste paar jaren niet alleen meer aandacht aan het wegen- vraagstuk, maar geeft er beteekenende sommen gelds voor uit, terwijl het doen verbeteren van de Rijks wegen zeker wel in vlugger tempo zal geschieden in de komende jaren. Immers spoedige indiening van een wetsontwerp „Wegenbelasting" is door zijne Ex cellentie van Waterstaat in de Senaatsvergaderingen aangekondigd. Uit de opbrengst daarvan zal een groot deel van de hooge wegenkosten kunnen en ook wel worden bestreden. Dit is de voorsprong, welke het Rijk heeft, of beter, zich veroorlooft, op Gewestelijke- en Gemeentebesturen. Bij de laatsten moeten al die bijzondere uitgaven worden bestreden uit de „gewone" middelen meestal. Of zou van de opbrengst Wegenbelasting ook een weinigje worden gedistribueerd over de gemeenten in Nederland, die daarop, blijkens aangebrachte verbeteringen of de noodzakelijkheido daarvan, aanspraak kunnen maken? De Staten van het Gewest Noord-Holland hebben on langs een zeer belangrijk besluit genomen, dat - evenals de voordracht daartoe door Gedeputeerden getuigt van een juiste kijk op de komende of groeiéride ontwikkeling van het motorisch-moderne verkeer en de economische beteekenis daarvan voor stad en land. In Bloemendaal is een groot aantal wegen en lanen, maar weinigen daarvan voldoen aan redelijke eischen voor het moderne verkeer. En toch heeft het motorisch verkeer hier een belangrijke plaats ingenomen; is het paard als een voor-wereldlijk dier bijna Bloemendaalscheweg mogelijk van den weg verdrongen. De oude wegen en lanen: wie zou daarvan kunnen verwachten, dat cfie aan de eischen van den tegenwoordigen tijd voldoen. Daar voor geldt, waar noodig, verbetering en verbreeding. Maar de nieuw aangelegde wegen en lanen voldoen althans behoudens een heel bijzonder geval al evenmin aan bescheiden eischen. Van heel het we gencomplex tusschen Kinheimweg, Z. Stationsweg, Spoordijk en Bloemendaalschenweg voldoen de Iepen en de Dr. D. Bakkerlaan aan vrij hooge eischen. Al de overige wegjes en laantjes zijn veel te smal van projectie, vooral wat betreft het rijvlak. Rijwegen van 4 of 5 Meter breed zijn, óók al is teweerszijden een voetpad of trottoir van soms 3 M. breed of meer, voor he'c toenemende verkeer ongeschikt. Wat blijft er over als een straks IY2 of 3 M. breede autobus of verhuis-transportauto over zoo'n wegje komt. Het ge tuigt van kortzichtigheid in bestuurszaken wanneer men nu nog niet ziet, welk een evolutie het tegen woordige verkeer doormaakt en welke de gevolgen daarvan zijn zullen. Men moet daarmede rekening houden! Het is toch dl te laat geschied; het moderne ver keer heeft alle genomen maatregelen toch overrom peld. Door begrijpend en doortastend handelen kan nog veel van de schade worden ingehaald, maar dan moet men niet krenterig doen en een houding aannemen van „maar zóó kan het wel". De oude Bloemendaalsche weg is voor onze ge meente altoos een beteekenisvolle weg geweest en hij zal dat ook wel blijven. Hij is immers de recht- streeksche verbinding vanaf de Noordgrens waar Santpoort als natuurlijk in Bloemendaal vloeit - naar de Zuidelijke deelen onzer gemeente en voert, door middel van enkele armen, Kleverlaan, Juliana- en Zijlweg, naar Haarlem enz. Deze weg was ongetwij feld sedert zijn aanleg d e, althans de voornaamste, lokale hoofd verkeersweg. Grootdeels door hoogop- gaande boomen geflankeerd aan beide zijden, was deze weg in den zomer voor den wandelaar en wielrijder aantrekkelijk; het lommerdak beschut tegen de warme zonnestralen. Maar de wandelaar en wielrijder werden en worden steeds meer van dezen weg verdrongen door, het snel toenemend auto- en motorisch verkeer. De verkeersveiligheid wordt er, vooral op Zondagen, maar in het algemeen vrijwel gedurende de zomer maanden, ernstig bedreigd. Hoe ongaarne de Bloe mendaler en niet het minst ons gemeentebestuur er toe over zal gaan, de tijd schijnt daar te zijn, dat deze lokale hoofdverkeersader een belangrijke ver andering ondergaan moet. Het stukje vanaf het oude Raadhuis naar den spoor overweg is door aanleg van de trambaan als verkeersweg in goede conditie. Daar en vooral op het kruispunt, waar alles van en naar den straks weer druk bezochten zeeweg moet passeeren ontlast zich alle Verkeer, rij-, voertuigen en voetgangers in den trechtervormig uitloopenden weg in Noordelijke rich ting. Het aanvankelijk plan, door enkele leden onzer vroedschap aanhangig gemaakt, om de weg tusschen het postkantoor te Overveen niet Bloemendaal!! en den Militairenweg te verbreeden door grond aankoop, is weer losgelaten „om redenen van finan cieelen aard" werd in den Raad gemotiveerd. Die voorgenomen grondaankoop moet dan nog al in de papieren hebben geloopen, dat een gemeente als Bloe mendaal zoo'n hoog noodzakelijke verbetering offert. MtUBElMAKfftf TELEFOON 10956 üWF~ Kleverparkweg 154 "W8 Tegenover de Middelbaar Technische School lste klas Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 - Telefoon 10303 Heeft steeds het nieuwste in stoffen en modellen Stalen op aanvraag De 4 a 5 meter breede weg blijft op dat drukke punt dus maar weer bestendigd! Het is beangstigend als men ziet, wat er, via den Julianaweg, dat korte, smalle gedeelte passeert, aan gevuld met het uit beide richtingen komende verkeer. Naar onze meening laadt de Raad wel een groote verantwoordelijkheid op zich door dien toestand te bestendigen. Tusschen -de Busken Huetlaan en de grens Overveen (Dompvloedslaan) is de weg zeer smal, slechts 4 a 5 meter breed, met onvoldoende voetpaden aan de kanten. Erger nog is het tusschen Busken Huetlaan en Korte Kleverlaan. Tot even voorbij het postkantoor gaat het. Daar zou, met verwijdering van enkele stoepjes, bet wegprofiel in een ^rechte lijn zijn te bren,en ware daarmede al veel bereikt. Het gedejj te tus schen de Rustenburgerlaan en de scherpe bocht, waar de niet minder smalle Donkerelaan begint, is een bespotting voor het moderne verkeer, wat daar pas seert. Veel gaat rechtsaf via het Kerkplein, met de ge vaarlijk scherpen hoek, naar den Kennemerweg. Dat laatste gedeelte vooral, waar verschillende per- ceelen zouden moeten verwijderd, zal voor verbree ding veel geld vragen, maar verder zouden hier en daar aan één, soms aan beide zijden, strooken grond bij den weg gevoegd moeten worden, waardoor het zelfs mogelijk zou worden de tram te laten doorloopen naar Bloemendaal. Zou er al eens ernstig over gedacht zijn om den Bloemendaalschen weg te verbreeden? Zeker, hier en daar zal men op verzet stuiten, maar er zullen toch ook velen zijn, die aan de verbetering willen medewerken. Ons Gemeentebestuur bedenke dit eens en de Raad zij niet te krenterig in het voteeren van gelden, welke voor zulke hoogst urgente dingen moeten worden be steed. En zou het natuurschoon zoo'n gevoelige klap krijgen door verbreeding en moderne aanleg van den Bloemendaalschen weg? Malligheid! Goede en Nuttige Wenken. Verkoudheid voor volwassenen een bezwaar, is voor zuigelingen en kleuters een gevaar. Van elke honderd kinderen, die beneden het jaar sterven, gaan twintig dood aan longaandoeningen. Moeders, houdt daarom verkouden en hoestende personen uit de buurt van uw kleinen. Weest op uw hoede en raak nooit per ongeluk de koperen huls van een electrisch larr of andere koperdeelen van de electrische leiding aan. Weest dubbel voorzichtig op onbedekte vloeren, in kelders en in vochtige ruimten, en met looplampen. Aanraking kan u het leven kosten. De dokter kan gevaar bij de geboorte van het kind voorkomen, mits hij vooraf de omstandigheden kent. Daaom moet de jonge vrouw zich zoo spoedig mogelijk tot haar huisarts wenden. Het best (ook bij volkomen gezondheid) «is, dat het meisje, dat zal gaan trouwen, zich vóór haar huwelijk tot den dokter wendt, vooral indien zij als kind rachitis (Engelsche ziekte) gehad heeft. PP Jansstraat 65 - - Haarlem Telefoon 15442 Rechtskundig-Informatie-Incasso-Recherche- bureau - Administreeren en Beheeren van Vermogens - Deponeeren van Fabrieks- en Handelsmerken - Opmaken van alle Acten en Requesten -- Billlike Tarieven Zondag-Namiddag- en -Avond-Concert

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 1