Burgers E.N.R. FongersRijwielen Joh.v.Milligen Kinderhuisvest 27 C. SCHUIJT BURGERLIJKE STAND KERK-AGENDA zout= wafelen figuren poeder Het Adres voor SCHOOLBOEKEN A. G. POST Agent: J.G.Verbeek A. DE VREES Rieten Tuin- en Serre-Meubelen GRENSREGELING. Heeren f75.-, Dames f83.- ADVERTENTIEN Omtrent waarborg van goede kwaliteit Geeft Ritsema's naam U volkomen zekerheid. Het oudste en vertrouwdste - adres is - Ged. Voldersgracht 41 Tel. 10716 - HAARLEM Mode-Academie H.E. REURHOFF AMSTERDAM Oude- en Nienve SCHOOLBOEKHANDEL Reclame Ameublement - CAFÉ-, TERRAS- EN BADSTOELEN - Alle Riet- en Mandenwerken Reparatiën De Fijnwasscherij Fa. Gez. v. d. HAAK LEVERT EXTRA WERK. Groote sorteering FIJN MANDENWERK TUIN- EN SERRE-MEUBELEN N.B. Specialiteit in eigen gemaakte Reis- en Waschmanden, Fietsmanden, enz. enz. REPARATIE-INRICHTING Verbindingsweg pbe.ovn' Tuin-en Landbouw- j§ ft Gereedschappen Verbindingsweg 6 trouwens mede, om een druk bezoek te trekken. Na tuurlijk waren velen benieuwd, den heer Meng ook eens met een ander langer tijd bestaand corps dan „Sursum te hooren. Verder was 't mooie stille zo merweer geknipt voor een muziekuitvoering. Onder de 9 goed gespeelde nummers waren er 3, waarmee de muziekvereeniging (Zondag) op het con cours te Schinkelhaven uitkwam in de afdeeling uit muntendheid harmonie. De programma welke door ons bureau gratis wer den uitgereikt kwamen goed te pas en vielen zeer in den smaak van het publiek en van de vereeniging. We beloven de eerstvolgende vereeniging die in 't Bloemendaalsche Bosch komt concerteeren, dat we, mits tijdig aangevraagd, zoo mogelijk zullen zorgen, dat de programma's wederom gratis het publiek zullen worden aangeboden. Jac. Nienhuys, 90 jaar. Donderdag 15 Juli was het de dag waarop de heer Jac. Nienhuys zijn 90sten verjaardag vierde. De heer Nienhuys is een bekende grootheid in de tabakswereld en is een der eersten geweest, die in Ned.-Indië de proef heeft durven nemen om tabak te gaan verbouwen. Geen wonder dan ook dat hij op dezen dag als stichter der „Deli-Maatschappij" heel veel blijken van hartelijke sympathie mocht ontvangen. Reeds des morgens werden een groot aantal prach tige bloemstukken gebracht, afkomstig van familiele den, de Deli-Maatschappij en de directies van tabaks ondernemingen te Amsterdam. Ook vele brieven en telegrammen waren ter felicitatie gestuurd. De direc teur der Deli-Maatschappij, de heer Herbert Cremer, benevens alle commissarissen: jhr. H. Loudon, Dr. Ch. W. Janssen, jhr. H. Roëll, E. Enthoven, Stoffejaar Blijdenstein, kwamen den jubilaris persoonlijk gelukwenschen. De heer Kroese, oud- secretaris der Deli Mij. in Indië, en de heer Tweer, gedelegeerd commissaris der Senembah Mij., was even eens aanwezig. De heer Herbert Cremer hield namens de Deli Mij. een hartelijke toespraak, waarin hij er op wees dat allen, die in Deli werkzaam zijn of zijn geweest, hun bestaan, hun rijkdom of hun pensioen te danken heb ben aan den ontdekker van dit cultuurland, den heer J Nienhuys. Spr. uitte zijn blijdschap, dat de heer J. Nienhuys op zijn hoogen leeftijd nog zulk een goede gezondheid geniet en hoopte dat velen nog profijt mogen trekken van zijn ervaring en liefde voor Deli. Des middags kwamen vele corporaties van tabaks- ondernemingen. Omtrent zijn levensgeschiedenis en de daaraan ver bonden geschiedenis van de tabakscultuur lezen wij het volgende in „De Telegraaf Jacobus Nienhuys, geboren te Amsterdam op 15 juli 1836, was de zoon van een makelaar. Aanvan kelijk zou hij zijn vader opvolgen, maar hij had zich een eigen weg gezocht. Nadat hij op een tabaksplantage in Rhenen en in Duitschland zijn eerste kennis over tabak had opge daan, ging hij op drie en twintig-jarigen leeftijd naar Indië, waar hij als eerste geëmployeerde werd gé- plaatst op de met het Gouvernement in contract wer kende tabaksonderneming Nicot te Ngladjoe in de residentie Rembang. Als administrateur van die onder neming, toebehoorende aan den heer P. van den Arend te Rotterdam, kwam hij in het begin van 1863 in aan raking met een Arabier, die groote titels voerde en beweerde een bloedverwant van den Sultan van Deli te zijn en daardoor in de gelegenheid was om voor- deelige contracten te bezorgen voor den opkoop van cultuurproducten, en dan vooral van goede tabak. De Arabier opende zulke schitterende vergezichten, dat de heer Nienhuys, onder nadere goedkeuring van zijn firma, tot het besluit kwam om het aanbod van een monopolie voor den opkoop van tabak of het in cultuur brengen van gronden, te aanvaarden. Samen met den gemachtigde van de firma Van Leeuwen en den Arabier, vertrok hij met een zeilschip naar Deli, een nog zeer weinig bekend gewest, waar zij op den 5den Mei 1863 voet aan wal zetten. Deze heele expe ditie is echter op bittere teleurstelling en mislukking uitgeloopen. Het bleek spoedig, dat de Arabier vol strekt niet van vorstelijke bloede was, maar een op lichter van de eerste soort. Hij had zich a^n het goed van anderen vergrepen, werd gevangen genomen en op een kruisboot naar Java teruggebracht. Na dit fiasco keerde de vertegenwoordiger van Van Leeuwen Co. reeds na een paar dagen naar Batavia terug, maar Nienhuys wenschte in Deli te blijven, met het besluit om zijn op Java verkregen kennis in prak tijk te brengen en nu op eigen gelegenheid een proef te nemen met het aanplanten van tabak. In plaats van de uitgestrekte aanplantingen, waarvan de Arabier had opgesneden, vond hij er niets anders dan armoedige tuintjes, maar het klimaat en de bodem leken hem als vakman gunstig voor de cultuur. De heer Nienhuys heeft zelf, een kwart eeuw na dato, zijn herinneringen aan dien eersten moeilijken tijd op schrift gesteld. Uit dat onopgesmukt verhaal van den pionier valt te leeren, hoeveel bezwaren er moes ten worden overwonnen, maar tegelijk met welk een ijzeren volharding hij zijn plannen doorzette, in weer wil van de aanvankelijke mislukking, welke te wijten was aan het gebrek aan goede werkkrachten. Eerst nadat hij er in was geslaagd, om op het naburige Penang Chineesche koelies aan te werven, had hij succes. De eerste 50 pakken die hij in de jaren 1863 en '64 had geteeld, brachten te Rotterdam wel niet meer dan 48 cents op, maar binnen 14 dagen verwis selden zij zes- tot achtmaal van eigenaar .en deden ten slotte 150 cents per y2 kilogram. Toen hij daarna in 1865 met hulp van de Chineezen 189 pakken ver kreeg, haalden die te Rotterdam direct 149 cents; en de 159, in 1866 geproduceerd, 121 cents. Ondanks deze betrekkelijk gunstige resultaten, vonden de heeren Van den Arend c.s., voor wier rekening de heer Nienhuys tot dusver had gewerkt, geen aanleiding om het kapi taal uit te breiden, zóodat hij de medewerking van anderen moest zoeken. Hij keerde dus naar Nederland terug, waar hij den graanhandelaar P. W. Janssen bereid vond de onderneming met 25.000 te steunen. Men bereikte steeds gunstiger financieele resultaten zoodat op 1 November 1869 de Deli Maatschappij werd opgericht, waarvan de Ned. Handelsmaatschap pij de helft der aandeelen nam. De heer Nienhuys heeft in Deli zelf nog medege werkt tot de groote uitbreiding van de cultuur, maar reeds in 1871 is hij voorgoed naar Nederland terug gekeerd. Daarna is hij onafgebroken commissaris van de Deli Maatschappij gebleven. Toen hij op 15 Juni 1906 zijn 70-sten verjaardag mocht vieren, is hem op verschil lende wijze hulde gebracht en de Regeering erkende zijn verdiensten door het ridderkruis van den Neder- landschen Leeuw. Het gouden feest der Deli Maatschappij op 1 Nov. 1919 was tegelijk een jublieum voor den pionier van Deli. Namens de directies van de vereenigde tabaks maatschappijen is bij die gelegenheid zijn, door Toon Dupius vervaardigd borstbeeld, aangeboden aan de Deli Maatschappij ter plaatsing in haar gebouw. In zijn eerbiedwaardigen ouderdom, onverzwakt van geest, mag de heer Nienhuys zich verheugen in den bloei van de tabak ter Oostkust van Sumatra. Allen die daaraan als planters of handelaars zijn verbonden, brengen den energieken Pionier hulde op zijn feestdag. OVERVEEN. Door de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde wordt deze maand de z.g. vast Juli-expósitie gehouden, dezen keer van lathyrus in de Diergaarde te Rotterdam. Tot de schitterendste inzendingen behoort o.a. ook die van de kweekerij „de Nachtegaal" te Overveen, eigenaar de heer K. Veltman, ingezonden door den tuinbaas den heer Vader. De heer Vader, tuinbaas te Overveen, verwierf den zilveren wisselbeker (met getuigschrift le klas en van verdienste, met de gouden medaille en lof van jury) voor de ingezonden groep lathyrussen. Het gevaarlijke punt Tetterodeweg. Het gevaarlijke punt van den Tetterodeweg, hoek Bloemendaalscheweg heeft Woensdagavond ver schillende slachtoffers gemaakt, die per rijwiel van den Zeeweg kwamen. In hoofdzaak is dit te wijten aan de zandbestrooiing. Omstreeks tien uur kwamen daar twee dames per rijwiel in botsing, waarbij mej. B., te Haarlem, zoodanig kwam te vallen, dat zij bij den rij wielhandelaar Van Maren werd binnengebracht en door een wijkzuster werd verbonden. Zij bekwam een schaafwond aan de knie en ontvellingen aan den neus. Zij werd later met behulp van de Wijk zuster huiswaarts gebracht. Van de fiets waren eenige spaken gebroken. Eenige oogenblikken later vielen in circa vijf minuten tijd, drie personen door slippen van htm rijwiel, n.l. een dame, die door 'n agent van politie bewusteloos in café „Het Roomhuis" werd binnen gedragen, waar zij werd bijgebracht. Zij klaagde over pijn in de borst, vermoedelijk doordat een wielrijder, op het oogenblik van haren val, over haar heen was komen te vallen. De andere heeren kwamen met den schrik vrij. De drukte was door 't prachtige weer op dat punt ook ontzettend groot. De ongevallen waren allen in meer of mindere mate te wijten aan de niet doelmatige zandbe- strooing op de door de warmte zacht geworden asfalt wegen. Bij een volgende gelegenheid, en daarover schijnt men het wel algemeen eens te zijn, moet de gemeente Bloemendaal hier beter werk verrichten Ook een groote booglamp, die den weg beter dan nu 't geval is, zou belichten, zou uitstekende diensten kunnen bewijzen. De verlichting daar ter plaatse laat inderdaad veel te wenschen over. („Opr. H. Crt".) Procesverbaal. Door de strandpolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen een man, die zich op het vrije strand schuldig had gemaakt aan ongepaste handelingen tegenover een Auto in Brand. Op de Van Stolberglaan geraakte Dinsdagavond een auto in brand welke echter spoedig met zand gebluscht was. Inmiddels had men ook de Vrijwillige Brandweer gewaarschuwd en was deze dan ook vrij spoedig ter plaatse om echter onverrichter zake weer huiswaarts te keeren. De verbrandde auto werd op sleeptouw genomen. Bazar* Naar wij vernemen bestaan er plannen, in de maand Augustus een bazar te houden in de oranjerie van Elswout, ten bate van de in aanbouw zijnde Her vormde kerk aan de Rampenlaan. Bloemendaalsche Reddingsbrigade. Door eenige leden van de Reddingsbrigade werd Maandagavond j.l. een oefening gehouden aan het strand, waarbij gebruik werd gemaakt van een red- dingslijn met bus en van een kano, beiden door den heer Wapstra geconstrueerd. Ook de kano was van een paar bussen voorzien welke moeten dienen om de stabiliteit en het drijf vermogen van de kano grooter te maken. Op 200 M. afstand een drenkeling. De kano en een zwemmer gingen ongeveer gelijk tijdig in zee, om den drenkeling op ongeveer 200 M, uit de kustlijn te halen. Hoewel de zwemmer wind en stroom mee had en de kano beiden tegen, was de laatste veel eerder bij tien drenkeling dan de eerste. Na korten tijd was de drenkeling toen aan land ge bracht. 't Komt ons voor, dat dit hulpmiddel, n.l. de kano bij reddingen uit zee, zeer goede diensten zal kunnen bewijzen. Den heer Wapstra komt zeer zeker een woord van hulde toe, voor zijn werk. VOGELENZANG. Speldjesdag. Men bericht ons uit Vogelenzang, alsdat de aldaar gehouden speldjesdag ten bate van „Herwonnen Le venskracht", heeft opgebracht de somma van 79.78, Voorwaar een mooi succes vooral voor de jonge Dames, die uitsluitend hun best hebben gedaan om deze belangrijke som bij elkander te krijgen. Trampassagier. Wacht de komst der tram af, staande op trottoir of vluchtheuvel. Stap vlug in en uit. Spring niet op of van een rijdende tram. Gezondheidsraad. In ons vorig nummer deelden wij mede dat door Haarlem s Gemeentebestuur een communique was uit gegeven. Dit communique luidt aldus: „Burgemeester en Wethouders van Haarlem heb ben van Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland een schrijven ontvangen, waarin werd mede gedeeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in het aanhangige wetsontwerp tot grens- uitbreiding van Haarlem nog een bepaling willen op nemen betreffende eene door Haarlem aan Heemstede te betalen schadeloosstelling. Gedeputeerde Staten, die door den Minister waren uitgenoodigd eene zoodanige bepaling te ontwerpen en daarover het oordeel der beide gemeentebesturen in te winnen, hadden daarbij den wenk gekregen, bij de bepaling van de schade loosstelling uit te gaan van de cijfers, vermeld op blz. 42—50 van het in December 1925 verschenen Ver weerschrift van het gemeentebestuur van Heemstede. Rekening was tevens te houden met het feit, dat de artikelen 18—20 van het wetsontwerp reeds bepalingen bevatten omtrent eene vergoeding te betalen wegens bepaaldelijk daarin omschreven schade, en welke be palingen ook thans behouden blijven. Door Gedeputeerde Staten werd daarom bij genoemd schrijven advies gevraagd over de volgende bepaling betreffende de schadeloosstelling. Behalve de in art. 18 bedoelde schadeloosstelling doet de gemeente Haarlem aan de gemeente Heem stede een uitkeering van ƒ2.100.000. loopende over 20 jaren, in dier voege dat voor 1 Mei 1927 ƒ200.000 wordt uitgekeerd, voor 1 Mei 1928 190.000, voor 1 Mei 1929 180.000 en zoo vervolgens telken jare 10.000 minder tot dat het laatst voor 1 Mei 1946 wordt uitgekeerd 10.000. Burgemeester en Wethouders hebben dd. 5 Juli j.l, daarop geantwoord, dat het schrijven van Gedepu teerde Staten in de besloten vergadering van den Raad van 30 Juni j.l., een punt van ernstige bespreking heeft uitgemaakt. Indien de tot standkoming der grenswijzi ging afhankelijk is van het betalen eener schadeloos stelling aan het verkleinde Heemstede dan zoo was de Raad van oordeel zou een billijk bedrag voor Haarlem geen beletsel behoeven te zijn, zich daarbij neer te leggen. De kennisneming van het bedrag ad ƒ2.100.000, baarde echter teleurstelling. Evenwel heeft de Raad overwogen, dat de noodtoe stand, waarin Haarlem tengevolge van de enge be grenzing verkeert, thans tot een zoodanige hoogte is gestegen, dat zelfs deze last zal moeten worden ge dragen, indien zonder dien de huidige toestand zou worden bestendigd. Als uitvloeisel van de gehouden besprekingen heb ben Burgemeester en Wethouders derhalve aan Gede puteerde Staten bericht, dat in de ontworpen schade regeling zij het zeer noode uit hoofde van de meer dan ooit dringende noodzakelijkheid tot grens wijziging zal worden berust." Zie hier hoe de redactie van „Haarlemsch Dag blad" zich uitlaat over deze regeling waarmede Haarlem's gemeentebestuur accoord wenscht te gaan: „Indien de door Heemstede geraamde bedragen juist blijken te zijn dergelijke berekeningen zijn na tuurlijk alleen bij benaderin^Jte. maken, en onderhevig aan onbekende invloeden die zich na de annexatie zullen doen gelden zou Haarlem dus tegenover de vrij belangrijke nieuwe inkomsten een betaling van ƒ2.100.000 plus de vermaarde „Schotensche strop' hebben te aanvaarden. Zoo staat de zaak nu. En wij weten dat de gemeente Schoten er zoo voorstaat dat ieder gezin met een lager inkomen dan 3000 haar geld kost. De conclusie ligt voor de hand. De Haarlemsche Raad heeft met de aanvaarding van dit schadeloos stellingsplan een nieuwe concessie gedaan om een onvoldoende, halfslachtige annexatie te verkrijgen. Op zichzelf was die annexatie al zeer twijfelachtig. Nu er de betaling van 2.100.000 in twintig jaren bijkomt, wordt zij nu een gevaarlijken sprong in het duister. Financieel ziet het er treurig uit, en wij kunnen alleen veronderstellen dat men zich blijft baseeren op de vage hoop dat binnenkort een grootere annexatie zou volgen. Bij den bestaanden onzekeren politieken toestand hangt die in de lucht. Niemand kan op dit punt iets voorspellen. Het ministerieele leven van minister Kan, die trouwens (als lid' van een extra parlementair kabinet) geen vrij bewindsman is, en voortdurend tusschen de partij-klippen moet door zeilen, kan niet lang duren. Wat er daarna gebeuren zal weet nog niemand. Misschien komt er binnen een jaar of vijf een krachtige regeering, die besluit om een eind te maken aan partiëele annexaties, en de geheele gemeenten-indeeling van ons land gaat herzien. Daar zal het toch tenslotte van moeten komen, maar de uitwerking van zoo'n plan duurt lang. Intus- schen zal Haarlem kunnen blijven betalen. Haven plannen en meer schoons voor Grooter Haarlem zul len wij op dit moment maar buiten beschouwing laten. Het zal al heel mooi moeten gaan als onze belasting in de eerstvolgende jaren niet opnieuw verhoogd wordt. Omtrent de geheime behandeling van deze zaak heb ik al eerder geschreven. Het volle licht der openbaar heid had over deze zeer belangrijke phase van het grensregelings-vraagstuk behooren te schijnen. Het is nooit de bedoeling van den wetgever geweest dat over zulke aangelegenheden achter gesloten deuren zou wor den beslist. Vroeger zou men het ook niet gedaan hebben. Maar openbaarheid is niet a la mode, en wij zullen 't wel merken als we eenmaal betalen moeten. Nu wordt ons alleen medegedeeld dat de Raad „over wegende den noodtoestand enz." (zie boven) tot de conclusie is gekomen dat zelfs deze last moet wor den gedr«jjpfl. Onze indruk is dat de bestaande nood toestand voor een nieuwen noodtoestand zal worden verwisseld, en dat Haarlem alles heeft toegegeven. Of er fracties of leden geweest zijn die zich tegen dit plan verzet hebben wordt ons niet medegedeeld. Even min weten wij of iemand de originaliteit heeft gehad om openbaarheid te bepleiten. Blijkbaar is dus de be doeling van het communiqué om te kennen te geven dat alle leden gelijkelijk verantwoordelijk zijn. Merkwaardig is de mededeeling: „Indien inderdaad de tot standkoming der grenswijziging afhankelijk is van het betalen eener schadeloosstelling aan het ver kleinde Heemstede, dan zoo was de Raad van oor deel zou een billijk bedrag voor Haarlem geen be letsel behoeven te zijn, zich daarbij neer te leggen. De kennisgeving van het bedrag ad ƒ2.100.000 baarde echter teleurstelling." In korter woorden: „Wij hebben er geen bezwaar tegen om ons neer te leggen bij een klein bedrag, maar wel tegen een hoog. ƒ2.100.000 is teleurstellend. Dus te hoog. Derhalve leggen wij er ons bij neer." De logica moet de belastingbetaler er maar in trachten te vinden. Wij hebben er vergeefsch naar gezocht. Waar om heeft de teleurgestelde Raad niet geprotesteerd? Intusschen doet de term „Indien inderdaad de grens regeling afhankelijk is van de schadeloosstelling" ver moeden, dat de Raad het zelf nog niet heelemaal ge looft. Er zit een vraag in, terwijl men tegelijkertijd toestemt. Vreemd, nietwaar? Stel u eens voor dat minister Kan, die zich indertijd zoo warm scheen te interesseeren voor samenwerking van gemeenten, ten slotte toch tot dit denkbeeld terugkeerde, en het heele kleine plan, plus de schadeloosstelling, weer liet varen? Dan zou er misscchien, met een herziening van de Gemeentewet, iets tot stand gebracht kunnen worden. En zou Z.Exc. dan niet alvast de zekerheid hebben, dat het de gemeente Haarlem een paar millioen waard is om uit haar huidigen noodtoestand verlost te wor den? Ik stel de vraag maar. Misschien heeft de Raad haar scherp onder oogen gezien in dat uurtje ge heime zitting. Maar wij weten niets van de discussies. Geen woord, behalve 't geen in het communiqué staat. reeds verkrijgbaar zijn vanaf ik zou geen imitatie hebben gekocht TELEFOON 22276 KERKPLEEN 21, Bloemendaal De rest is en blijft Geheim. M. i. heeft de Raad een week geleden haar laatste kans verspeeld om te zeggen: „Wij willen van dit halfslachtige kleine plan, peperduur geworden door een veel te hooge schadeloosstelling, niets meer weten. Geef ons een gezonde groote gemeente zonder ons en onze nieuwe bevolking nieuwe zware lasten op te leggen. Met belangstelling wachten wij af welke beschik kingen Den Haag thans over ons zal nemen. Na de milde toegevendheid van de procuratiehouders onzer portemonnaies, die beraadslaagt en beslist hebben, bij ons over ons en zonder ons." Bovenstaande regels ademen den geest van eenige duizenden Haarlemmers en men kan daaruit maar al te goed concludeeren dat dit plan het kleine plan niets anders beteekent door een „strop" voor Haarlem. Haarlem's gemeentebestuur laadt een groote verant woordelijkheid op zich. Bevallen: S. de Beer'—-Teixeira de Mathos, z., wonende te Amsterdam. B. Eikelenboom'—Wonink, z. J. G. Rol—Regeling, d. P. van Steijn—Kors, z. Ondertrouwd: J. H. van Outersterp en A. M. P. van Raaij. N. Triester ling en S. L. van Zorge J B. Wempe en A. C. Roosloot. J. Kloes en P. A. Mühlhausen. Getrouwd: P. L. C. Blanckenburg en A. K. Ferschmann. ZONDAG 18 JULI BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Bidstond Zaterdag 17 Juli 's avonds 9 uur in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Ma- ranatha" v.m. 10 uur de heer J. IJserinckhuysen, Amsterdam. GEREFORM. KERK v.m. 10 uur: Ds. J. C. Brus- saard. Doopsbediening en Voorbereiding voor het Heilige Avondmaal; n.m. 5 uur Ds. Hasper, em. pred. te Heemstede. AERDENHOUT. RELIGIEUZEN KRING v.m. 10.30 uur: Ds. A. P. v. d. Water, Doopsgez. pred. te Rotterdam Regelprijs 15 cent, bij contract speciale tarieven, kleine adver- tentiën, t.w. Vraag- en Aanbod, Hnur- en Verhuur, Koop- en Verkoop, etc. 50 ct. per advert, van 10 regels, elke regel meer 10 ets., mits bij vooruitbetaling. Oudste en meest bekende Koffiebranderij en Theehandel Op aanvraag zenden wij U gaarne monsters toe. Telefoon 10156 Groote Houtstraat 159 in het ^vervaardigen van DAMESHOEDEN Club- en Privólessen voor Dames welke zelf hun hoed wenschen te maken en Cursus voor Meisjes: opleiding Modevak Dagelijks Inschrijving Zijlweg 92 b.d. Zijlbrug DIRECTRICE: C. M. DE MUNNIK voor engros: Jacobijne8traat 3 en Gedempte Oude Gracht 27 Tel. 10785 - H. DE VRIES KINDERHUIS VEST 37 HAARLEM Wanneer Uw mooi tafellinnen maar middelmatig gewasschen wordt, is de schoonheid ervan na de eerste wassching verdwenen. Wanneer het tafellinnen goed wordt gewasschen en opgemaakt is het altijd even fraai en glanzend als nieuw. TELEFOON 10118: P. H. BRINKMAN, Firma Wed. J. de Reiger VERWULFT 7 Opgericht 1819 Telefoon 12155 Leveranties uitsluitend van uit ons magazijn en op bestelling OOOtXXXXXXXXXXXXXXXJO Oü Wagenmakerij en Carrosserie x Levering van alle Verhunr-Inrichting van Handwagens tXXXXXX"XXXXXXXXXXXXXXX> hoek Kinheimweg Beveelt zich beleefd aan voor aanleg en onderhoud v. tuinen

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 3