COACH a j. de haan a Maison Hetty O F RUI MING J. J. LANSDORP - BLOEMENDAAL - TEL. 22387 KUNST SPECIALE AANBIEDING T Als het ruischen der zee UITSTEKEND ORGEL Julianapark 60t 62 en 64 HAARLEM - TEL. 12605 AANRIJDINGEN. OVERVEEN. ff 3485.- Vraagt proefrit en omschrijving bij den Agent voor NOORD-HOLLAND: Fa. J. LETSCHERT Co. AERDENHOUT. HAARLEM. FLANELLEN PANTALONS Tennishemden Overhemden Colbert-Costuums Demisaisons Regenjassen Telefoon 11265 - Haarlem p"iim""mi""iïïi",|mi"'niiP|"np""ini""iiii""iiii""nii""iin""iHi|"|nii|"|iïïi"»iBi"|g klinkt het orgelspel door geoefende hand voort gebracht en voert onze gedachten en verlangens naar den oever der eeuwigheid. Ook voor een zeer bescheiden bedrag en tegen zeer gemak kelijke betalingsterm ij nen wordt U een geleverd door Waar li ook een goede handleiding tot het orgelspel en goede orgelmuziek koopen kunt. inlIUliiillUllr'111 worden per vrachtauto of handkar aangevoerd. Van den afrit bij den Zeeweg naar het tentenkamp is ech ter nog een heel eind. Eenige ondernemende schelpen- visschers maakten van den nood der kampeerders ge bruik, door zich aan te bieden voor het vervoer der tentinventarissen. Den heelen middag hadden zij druk werk. 's Avonds 9 uur zaten nog verscheidene kam- peerliefhebbers met hun boeltje tegen 't duin bij den Zeeweg, wachtend, dat ook zij een beurt zouden krijgen. Als men niet wist, dat de moeders en hun kinderen daar bij hun matrassen en tentmeubilair zaten, in afwachting van de kampeergenoegens, dan zou men medelijden krijgen met de dakloozen. Immers, ze maakten den indruk van menschen, die uit hun huis gezet zijn of van landverhuizers, die wachtten op een gelegenheid om verscheept te worden. Maar toen we Zondagmiddag nog eens een kijkje gingen nemen, was het leed geleden. Toen genoten de kampeerders van de blakende en onbehaaglijke hitte bij landwind, van het heete zand, van de benauwde warmte in de tent, maar tevens van het verfrisschende zeebad en van de vrijheid en losheid aan het strand. Maar wie zal de arme slachtoffers tellen, die 's nachts niet kunnen slapen van de pijn, als gevolg van het nemen van zonnebaden. Of van de jeuk en de brandende pijn, doordat men bij het baden of zwemmen in aanraking kwam met kwallen? De menschen van de reddings brigade weten maar al te goed, hoe vaak zij de am monia flesch moeten te hulp roepen, om hun, die door een kwal „gebeten" of „gestoken" zijn (lees: in aanraking zijn geweest met een kwal) verzachting van pijn te bezorgen." „Maar nu iets over den drukken Zondag, 't Was of er goud te halen viel aan' 't strand. De Zeeweg geleek op een goot, waardoor Haarlem leeg liep. Op 't strand was 't een groot mierennest gelijk. Maar ook in de zee was 't druk: er werd veel ge zwommen en gebaad. Door het drukke strandbezoek, maakten de rijwiel stallingen goede zaken, 't Was, of de halve fietsen- voorraad van 't land hier verzameld was. Langs den Zeeweg en om 't politiebureau weer veel auto's, die daar een provisorische stalling gevonden hadden. Op den Boulevard was gisteren een soort autopark inge richt. Op een gegeven oogenblik zaten in 't politiebureau drie kleuters van een jaar of 4 in hun badpakje, die hun ouders waren kwijt geraakt. Daar kwam een zenuwachtige vader, die ook zijn kind miste. Met iets zenuwachtigs in zijn stem vraagt hij den agent voor t posthuis of er ook een verloren jongetje is binnen gebracht. „O, jawel", is 't antwoord, „er zitten er drie, zoek uw eigendom er maar uit." Vader met een opgelucht gelaat naar binnen. Daar komt hij tot de ontdekking, dat zijn eigendom er niet bij is. Of hij t nog teruggevonden heeft, zijn we niet te weten ge komen. Ook niet, of de ouders van de 3 kleuters nog hun kinderen zijn komen opvragen. Maar dat zal wel. Want tot dusver zijn de kinderen altijd nog weer terecht gekomen. Want vermiste kinderen is aan 't strand aan de orde van den dag. Eens zaten er zelJs 7 tegelijk aan den politiepost. Maar wat niet eiken dag voorkomt is een wandelaar, die in badcostuum komt loopen van Velsen naar Bloemendaal. De motorbrigade heeft zich over dezen badcostuum- looper ontfermd en hem per motor naar Overveen- vervoerd. Tegen den avond liep het strand weer leeg en stroomde de vloed weer naar Overveen. Op den Tetterodeweg bij de school stond een extra agent, om allen, die den weg kwamen afrollen tot langzaam rijden aan te sporen." Verkeersongelukken kwamen er wonder boven wonder op dit zeer gevaarlijke punt hoegenaamd niet voor. Personalia. Voor het eindexamen Zeevaartschool is te Terschel ling geslaagd voor diploma A. de heer P. A. G. Faas- sen de Heer, alhier. Examens- Voor het onderwijzers-examen aan de Da Costa- Kweekschool te Haarlem, slaagde o.m. de heer W. J. Meister alhier. Brutale inbraak. In het begin dezer week is er in de woning van den heer H. J. Sterne6erg aan de Zomerzorgerlaan 11 te Bloemendaal ingebroken. Haarl. Dagblad schreef o.m.: „De inbreker is vermoedelijk met een valschen sleu tel de keukendeur binnen gekomen, eerst heeft hij de benedenkamers doorzocht, waar hij een klein bedrag aan geld ontvreemd heeft. Vervolgens is hij de trap opgegaan en in de slaapkamer van den heer en me vrouw binnengekomen. Met een zaklantaarn heeft hij alles doorsnuffeld. Mevrouw S. werd wakker, maar uit vrees voor erger hielid zij zich stil. Zij kon evenwel alles zien wat de inbreker deed. Zeker een angstig moment. De man droeg geen masker. Ook had hij geen wa pens in de hand, althans daarvan zag mevrouw niets. Daarna is de inbreker naar de slaapkamer van de kinderen gegaan. Daar werd het oudste meisje wak ker, die is gaan roepen aan haar vader. De inbreker heeft toen de vlucht genomen, waarna de heer S. terstond opstond om hulp te halen. Hij vond een controleur en een waker van den Nachtveiligheids- -dienst, die bereidwillig hun diensten aanboden, hoewel Gr. Houtstr. 126, Tel. 11760 Dames- en Heerer i Mode-ArtüTaien de heer S. niet bij dien dienst is aangesloten. Ook de politie werd gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en heeft terstond in alle richtingen een uitge breid onderzoek ingesteld, evenwel tot heden zonder resultaat. Behalve het kleine bedrag aan geld hierboven genoemd worden geen goederen of voorwerpen ver mist, zoodat het den inbreker blijkbaar alleen om geld te doen is geweest. Mevrouw S. kon van den inbreker een signalement opgeven. De kwestie der schadeloosstelling. Haarlemmerliede c.a vraagt óók schadeloosstelling. Waarom zou Bloemendaal óók niet? De door Minister Kan zelve op den voorgrond ge schoven kwesties der schadeloosstelling, door Haarlem aan Heemstede te betalen, na grenswijziging, kon wel eens een netelige kwestie worden. Heemstede wenscht geen geld heeft zich over het al of niet voldoende bedrag van ƒ2.100.000 niet eens uitgesproken. Maar Ged. Staten hebben in deze de plaats ingenomen van Heemstede's gemeentebestuur!! Nu komt echter Haar lemmerliede c.a. ook aandragen met een verzoek om schadeloosstelling, gericht aan den Minister, via Ged. Staten. In de laatste Raadsvergadering onzer gemeente werd indirect ook al een balletje opgeworpen over even- tueele schadeloosstelling, door Haarlem aan Bloemen daal te betalen. Nu is het ons dank zij de geheim zinnige doenerij in heel het grenswijzigingsgeval niet bekend of en welke stappen ons gemeentebestuur heeft gedaan of nog voornemens is te doen in zijn verzet tegen de grenswijziging. Maar als uiterste slagboom lijkt ons de alleszins billijke eisch eener schadeloos stelling, óók voor Bloemendaal, voor ons gemeentebe stuur zeer geschikt om op te werpen. De houding van Heemstede is het moet erkend eerlijk, open en royaal, maar als ten slotte krachtig verzet niet helpen zou, lijkt het handteeren van den eisch eener billijke •.schadeloosstelling ons een voor Haarlem gevaarlijk wapen, waardoor de lust tot annexateeren wel eens zou kunnen afstuiten op het meer wijze inzicht der Volks vertegenwoordiging. Daarom mag Bloemendaal's ge meentebestuur ook inzake een schadeloosstellingseisch niet Gods water over Gods akker laten loopen, maar moet het paraat blijven. Bovendien! Al moet Haarlem het dubbele van 2.100.000 betalen.Haarlem waagt den sprong in het duister! De M.UX.O,-school op reis. De vorige week Vrijdag maakten de 6e, 7e, 8e en 9e klassen van de gemeentelijke M.U.L. .-school aan den Vijverweg, onder leiding van de onderwijzers uit de klassen, een boottocht naar de Zuiderzee. Om 8 uur vertrok het reisgezelschap van De Kikkert aan het Noorder Spaarne. Over Spaarndam werd gevaren naar het Noordzeekanaal. Nadat dit geheel ten einde was gevaren, werd geschut in de Oranjesluizen. Oorspron kelijk was het plan een bezoek aan Marken te brengen. Hiervan werd echter, met 't oog op den tijd, van af gezien en werd de koers naar Muiden gewend, 't Stijve Noordenwindje deed de boot lustigjes schommelen. Door enkelen werd dan ook iets van zeeziekte gewe ten. Een bezoek bij den hofmeester werd daartegen echter de beste remedie geheeten. Toen in de haven van Muiden gemeerd was, werd een bezoek aan het Muiderslot gebracht. Helaas ont braken de gulle Drost en zijn vrouw, evenals de vruch ten uit den slottuin. Maar de zaal, waar de Muider- kring gewoonlijk verblijf hield, was er nog wel, even als de gevangenis, waarin Floris V zulke ellendige uren doorbracht. Nadat van al de historische merkwaardigheden van dit middeleeuwsche bouwwerk kennis was genomen, ging men weer aan boord. „Als de kabels waren losgesmeten En de brug was ingesjord", ging het weer 't ruime sop in. 't Fort Pampus werd omgevaren en toen ging 't weer op Amsterdam aan. Na een genoeglijke vaart langs verschillende groote zeeschepen, havens en ka- naaiwerken, werd het punt van uitgang weer bereikt. Dank zij het gunstige weer, was 't uitstapje prachtig geslaagd. Geen der opvarenden is over boort geval len. Maaf al ware dit het geval geweest, dan was 't geval nog niet hopeloos geweest. Immers, twee leden der Haarl. Redding Brigade n.l. de heer en mevr. Meyerink, behoorden tot de opvarenden. En zeker zouden zij maar neen, gelukkig was 't niet noodig! St. Ed. Oefeningen der B. R. B. Maandagavond werd onder leiding van den heer Meyerink, door eenige leden van Bloemend.- en Haar. Redd. Brigades, een viertal oefeningen in zee gehou den. Zee en getij hielpen niet mee, om de oefeningen te doen slagen, want door de groote vloedgolven en de sterke branding was 't den (denkbeeldigen) drenke lingen bijna niet mogelijk, drenkeling te worden. De krachtige golven maakten het bijna niet doenlijk, een eind in zee te komen. Op aanwijzing van het Haarl. Brigade-lid Mevr. De Klerk, die hier dagelijks bij elke weersgesteldheid in zee zwemt, lukte 't een paar leden, cm onder de brandingsgloven doorduikend, dezen te ontkomen en op een paar honderd meter van de kust te komen. De eerste veronderstelling was nu: 2 Zwemmers zijn 300 M. in zee. Een van hen krijgt kramp. De ander kan wel zwemmen, maar niet zwem mend redden. Hij weet echter den krampleider drijvend te houden (op den rug). De kano komt te hulp en neemt den kramplijder op. De andere zwemmer zwemt achter de kano aan naar land. De kano met drijvers, die de vorige week met kalme zee zulke prachtige diensten bewees, was echter tamelijk onbruikbaar, 't Lukte den beidefi pagaaiers niet, door de branding heen te komen. Een der beide „flotteurs" werd hoog opgetild en de ijzeren stang, waarmee hij aan de kano bevestigd was brak af. Ook een der pagaaien moest het loodje lijden. Toen de kano niet bij de drenkelingen Jcon komen, besloten de dren kelingen maar naar de kano te komen. De krampman werd in de volgeloopen kano gesjord en toen was de kust spoedig bereikt, dopr de sterke strooming echter wel een paar honderd meters benoorden het punt van uitgang. De volgende oefeningen, waarbij een drenkeling, die door oververmoeidheid de kust niet kan bereiken, met behulp van een lijn uit zee gehaald moest worden, slaagde echter naar wensch. Bij de volgende oefening moest de kano weer te pas komen en kwam dus niet geheel tot haar recht. Er was voor deze oefeningen veel belangstelling. Het publiek werd echter achter een gespannen lijn ge houden. Tot zijn eer moet gezegd worden, dat 't zich be hoorlijk aan het verzoek, om niet vóór de lijn te ko men, onderwierp. Vatten we dus het resultaat dezer oefening samen, dan blijkt, dat de kaïy), zooals die door den heer Wapstra geconstrueerdwerd, bij kalme zee prachtige diensten kan bewijzen. Bij ruwe zee is zij echter tame lijk wel onbruikbaar. Maar bij 'n zee, als die van Maandagavond, zal 't niet licht voorkomen, dat een zwemmer op grooten afstand in nood komt. De actieve Bloemendaalsche Reddingbrigade doet nuttig werk. Zondagmiddag werd door de B. R. B. een jonge man uit de zee gehaald, die, op ongeveer 1 K.M. uit de kust zwemmende te vermoeid was om de kust weer te bereiken. Volgens het rapport Van de B. R. B. had dit geval het volgende verloop: Een opgepompte binnenbal van een voetbal, toebe- hoorend aan kampeerders, was in zee geraakt en door den Oostenwind de zee ingedreven. Door eenigen uit 't strandpubliek werd deze bal aangezien voor een bruine badmuts van een zwemster. De brigadeleden werden gewaarschuwd, maar deze hadden door hun kijker gezien, dat de drenkelinge een voetbal was. In- tusschen waren een paar jonge mannen uit het strand publiek op eigen noutje den bal nagezwommen, om de drenkelinge de behulpzame hand te bieden. Deze dreef steeds verder weg en bevond zich weldra op ongeveer 1500 M. uit de kust (zeker wel wat ruim geschat), steeds gevolgd door dè beide zwemmers. Toen ver trouwden de brigadeleden het niet meer en de kano stak in zee, om de redders zoo noodig de behulpzame hand te bieden. Maar dat was niet noodig, meenden zij. Halverwege den te^jj^veg raakte een der zwemmers zoo uitgeput, dat hij zelf verzocht, opgenomen te wor den. Blauw van kou en afmatting kwam hij aan land. De ander wist zich, achter de hand zwemmend, zelf te helpen. Op den Bloemendaalscheweg nabij Bloemendaal had j.l. Zondag een aanrijding plaats tusschen een vierwie lig motorrijtuig en een wielrijder. Deze laatste deed hiervan aangifte bij de politie, aangezien hij van mee ning was, dat door de schuld van de autobestuurder zijn rijwiel was beschadigd. Op den Bloemendaalscheweg bij de poort van den bakker S. had deze week een aanrijding plaats tus schen twee wielrijders, waarvan een over den Bloe mendaalscheweg, en de andere uit de poort van Slot reed. Het rijwiel van den eerstbedoelde werd licht be- beschadigd, welke schade door den andere naar onder ling goedvinden werd vergoed. Paard weggeloop-en. Een heer uit Amsterdam had Zaterdag zijn paard bij een stalhouder te Zandyoort gestald. Vermoedelijk was de sluiting daar niet al te best in orde. Het paard ver koos de vrijheid en wandelde door de duinen in de richting Kraantje Lek. Daar werd hij door de jx>litie van Bloemendaal in het weiland achter het Woning bureau te Overveen gevonden en spoedig daarna door den eigenaar afgehaald. Duinbrandjes. Zondagavond werd^de Vrijwillige Brandweer ge alarmeerd voor een brandje langs de spoorlijn Over veen—Zand voort in de buurt van den „tunnel" achter Kraantjelek. De motorspuit was spoedig ter plaatse. Met behulp van zand yerd de brand spoedig gedoofd. Eenig houtwerk, dat ook in brand was geraakt, werd bewerkt met brandbluschapparaten. Ook bij het viaduct van den Julianaweg over de Delft geraakte het duin in brand. Hier werd de brand gebluscht door een der omwonenden, die 't vuurtje met een straal uit zijn tuinslang bedwong. Als gewoonlijk was een vonk uit een locomotief de vermoedelijke brandstichtster. H. D. ESSEX Automobilisten laat Uw banden met succes Vulcaniseeren bij de EERSTE NED. VULCANISEERINRICHTING KERKSTRAAT 2 h. Nieuwe Kerkeplein TEL. 10492 Donderdagmorgen ontstond er een brandje in een stookhok op de boerderij van W. aan den Boeken- rodeweg. Met den slangenwagen van den politiepost te Aerdenhout werd de brand door de leden van de Vrijwillige Brandweer gebluscht, zoodat de motorspuit van de Vrijwillige Brandweer, die inmiddels was ge arriveerd, geen dienst meer behoefde te doen. Opening van de nieuwe bakkerij der fa. G. de Vries 8 Zoon aan de Meester Cornelisstraat in het Kleverpark. De fa. G. de Vries Zoon die gedurende vele jaren een broodfabriek heeft gedreven aan de Maerten van Heemskerkstraat, doch door gestadigen groei van dit bedrijf genoodzaakt was uit te breiden, heeft een nieuwe fabriek laten bouwen in het Kleverpark aan de Meester Cornelisstraat, welke inrichting Woensdag feestelijk werd geopend. Deze firma ondervond' daarbij een groote belang stelling van onderscheiden vrienden en bekenden, col lega's enz. Over de inrichting zelf die naar de modernste eischen des tijds is ingericht en thans zeer gunstig is gelegen voor de gemeente Bloemendaal, kunnen we nog het volgende meedeelen: In de fabriek zijn geplaatst een nieuw systeem ovens, die wat betreft zindelijkheid, bakaard en kleur tot de beste gerekend mogen worden, gebouwd door de N.V. Bakovenbouw De Boer te Dordrecht. Het bedrijf is geheel overzichtelijk ingericht. De bakkerij is inderdaad een model-inrichting. Uit muntend geschoold personeel werkt er onder de meest denkbare hygiënische omstandigheden en alles wat de bereiding van brood en luxe-werk benevens banket, enz., slechts ten goede kan komen, is er aangebracht. De vier ovens beteekenen een geweldige capaciteit, waarmede heel wat werk verzet kan worden. Ook de sierlijke, ruime winkel getuigt van de hooge opvattingen die vader en zoon De Vries van hun taak hebben. Men ga er eens een kijkje nemen om zich aan den frisschen aanblik er van te kunnen verlustigen. Onder zulke omstandigheden behoeft men er niet aan te twijfelen, of de nieuwe fabriek zal haar reeds gevestigde reputatie nog in belangrijke mate doen toenemen. De broodfabriek was versierd met tal van prachtige bloemstukken, de een nog fraaier dan de andere, ge schonken door verschillende vrienden en kennissen. We wenschen deze werkzame firma gaarne geluk met deze nieuwe inrichting en vertrouwen dat ook de goede reputatie in de gemeente Bloemendaal haar weerklank zal vinden. KNOEIERIJEN IN OEN SCHILDERIJENHANDEL Uitkomsten van een onderzoek: ingesteld bij kunsthandelaren, veilinghouders, restau rateurs, kunstgeleerden, verzamelaars, antiquairs, „ontdekkers", „kratsenjagers", scharrelaars, knoeiers, vervalschers, „neppers", en hun handlangers. naar het maken van valsche schilderijen, het ver- valschen van schilderijen, het valschelijk signeeren van kunstwerken, naar overschilderingen en de techniek van het neppen, naar de methoden om valschheid en vervalschingen te onderkennen, naar de trucs en listen om al dat bedrog aan den man te brengen, naar de jacht op onbekende werken van oude en moderne meesters voor „een krats", naar het al of niet herkennen van valsche schilde rijen door de bedotte meesters zelf, naar de misbruiken in den handel en op veilingen, naar de deugdelijkheid van de expertise als waar borg tegen het geknoei, met een reeks van opzienbarende en vaak humoris tische gevallen, interviews met vervalschers zelf, een verdediging van Dr. Hofstede de Groot als expert, mededeelingen en beschouwingen van internationaal vermaarde kunsthistorici, en tot slot een overzicht van de Münchener satire „De Venus met den papegaai", die allervermakelijkst den gek steekt met al dit bedrog en de waanwijsheid, de officieele kunstgeleerdheid, het winstbejag, de ijdel- heid daar omheen; oorspronkelijk gepubliceerd in de rubriek Onder de Menschen in de „Nieuwe Rotter- damsche Courant", Met bovenstaande kostelijke verklaring opent de be kende schrijver van „Boefje", M. J. Brusse, een ver handeling over dit in deze dagen zoo actueele onder werp, onder den samenvattenden titel: Knoeierijen in den Schilderijenhandel uitg. W. L. en Brusse's Uitg. Mij., Rotterdam. De aanleiding tot zijn onderzoek was: „Een opzienbarend proces, waarin een door 'n ver maard expert gewaarborgd schilderij van een grooten, zeventlende-eeuwschen Hollandschen meester voor valsch werd verklaard. Een paar aanzienlijke vellin gen, die om hun blijkbare geknoei en geknutsel door 't gave en echte heen in opspraak bleven. En veel bin nenskamers gepraat, onrust door twijfel aan geëerbie digd, kostbaar bezit, bedenkelijke geruchten, publieke geheimen, gemompel, geroddel, insinuaties en ver dachtmaking ontstemming bij solide handelaren, ge brek aan vertrouwen bij verzamelaars, ontmoediging bij oprechte kunstenaars, stille bezorgdheid bij som mige deskundigen, onzekerheid bij het publiek." Een boek van een goede 100 pagina's heeft de heer Brusse gewijd aan zekere knoeierijen, die voor- in wit, grijs, beige, effen en gestreept in wit, grijs, beige, ygpgf f g vanaf f 2.75 onzer buitengewone Zomer-Uit verkoop Eerste klas Engelsche gemaakte tegen ongelooflijke x 17 C(| lage prijzen vanaf I I I «OU te 4» rT£IN35 komen aan den zelfkant van de kunstmarkt. Hij heeft zich daarbij voortreffelijk georiënteerd, naar alle kan ten deze dingen onderzocht, zoodat zelfs vaklieden uit deze vlotgeschreven bladzijden nog zeer veel we tenswaardigs kunnen opdiepen. Die knoeierijen in de kunstmarkt, zegt de schrijver, zijn juist iets, waarin men, als men er eenmaal zoo'n beetje in thuis is, ook nog systeem in kan ontdekken. Daar zijn dan de vervalschingen op 't gebied der moderne en meer nog op dat der oude kunst. Daar zijn bovendien de vele graden van bedrog, welke be staan om, met valsche signatuur, dikwijls uiterst vaar dig geschilderde nieuwe doeken een waarde te geven, welke in geen enkel opzicht tot de kwaliteit van het gebodene staat. Zoo zijn er honderden Rembrandt's, Frans Halsen en andere meesters uit onzen gouden eeuw naar Amerika vooral, verhuisd, stukken, die soms mees terlijk waren gecopiëerd, doch in waarheid „zoo valsch als een kat zijn." Voor de meeste Yankees was dit natuurlijk niet zoo'n groot bezwaar, omdat daar veel meer als de kunstwaarde de vraag geldt: „Is it a ten thousand dollar picture?", hetgeen voor den heer Brusse kenmerkend voor de kunstwaardeering aan de overzij is. Uitvoerige beschouwingen heeft de schrij ver verder gewijd aan een onderhoud tusschen hem en Dr. Hofstede de Groot, den expert met een interna tionale vermaardheid, die zich juist in deze dagen, door het bekende proces om de echtheid van de „Lachende Kavalier" van Frans Hals, in een eenigs- zins pijnlijke positie bevindt. Ik wil hier niet alles bespreken of vermelden wat de heer Brusse aan wetenswaardigs omtrent het falsi-, ficatie-vak meedeelt. Het zal veler belang zijn het boekje zelf te lezen. Wel wil ik nog een stukje citee- ren, dat vooral ook door z'n boeiend betoog ten volle onze aandacht waard is. „De Neppers, zij neppen. Zij maken en vermaken hun neppen en nepjes, - doen dit in eigen beheer èn voor hun principalen. Er zijn de grootmeesters in het neppen, de geniale neppers naar de allures van Rem brandt, een Frans Hals, een Jan Steen, een Delftscherx Vermeer, die voor de experts de ernstige gevaren penseelen met een bewonderenswaardige bravour. Wien 't eigen landje dan meestal te klein wordt, die zich in wereldsteden vestigen, school maken, een heele school van discipelen in hun eigen stijl en techniek van virtuoselijk te neppen, tot het vuur hun weer te na aan de schenen gelegd wordt, zij Europa voor- loopig afgenept hebben en over den Oceaan de Nieuwe Wereld ontdekken voor hun monumentale, granidose neppen." „Er bestaan ook firma's van neppers, internationale handelshuizen, die de neppen opkoopen, de neppen in opdracht geven, wier firmanten zeiven het neppen en de perfectie van de verschillende stijlen en tech nieken wonderwel verstaan; wier compagnons zich specialiseeren, een ieder op zijn domein van de ein- delooze gebieden der nepperij, en die zelfs elkan der wel eens „nemen" onder 't neppen, die dus elkander nooit verder vertrouwen dan ze elkaar zien, en dan nog soms den angst krijgen, dat de compagnon hem voor zijn doel aan een reuze-mazzel-met-een-nep er naast zal laten grijpen. Zij drijven een wereldhandel in neppen. In kers ver sche oude meesters, in bijgeschilderde oudere doe ken en paneelen, in overschilderingen, in valsche sig naturen, in allerlei cronten, die soms meesterlijk bij- geholpen, bijgesjouwd zijn naar den trant van de be roemdheid. Hun staf, hun handlangers, zijn tot alles in staat, in letterlijken, zoowel als overdrachtelijken zin. Wat totaal versleten is, maken zij gaaf wat gescheurd is heel, wat nieuw is oud; zij maken in de ozonizeerkast het versche eikenhout eeuwen be legen, zij passen de middelen toe van de chemie, zoowel als, bij noodzaak, die der bacteriologie; zij hebben hun detectives, hun speurders, die allen afstroopen wat er ongeweten nog maar naar waarde te vatten is en wier romantische verbeeldingen hun soms tot Shakes- peariaansche listen inspireeren op de avontuurlijke jacht ngar trouvailles! Zijn staan voor geen misdaden zelfs, in die verzenuwde hitsigheid naar verholen schatten, of naar wat door tijd en verwantschap ge makkelijk tot een zeldzaam meesterwerk kan worden genept. En voor de eere en den naam van het wereld- bedrijf verhandelen zij, mèt de neppen, óók de schil derijen van de allergrootste oude meesters, van de allerschoonste en gaafste en waarlijk ongereptste." En de moraal van dit verhaal geachte lezers fessen lijkt mij deze: Gooit uw goeje geld nooit weg aan z.g. oude kunst, tenzij de werkelijke waarde en de echtheid onomstoo- telijk vast staan. Steunt daarentegen met uw pen ningske de levende Nederlandsche kunstenaren, zij hebben uw hulp meer van noode dan de dierbare dooden, welke thans nog en terecht de trots uitmaken van ons volksbestaan uit vroeger tijd.

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 2