BLOEMENDAALS' EDITIE Op de Mode-Vakschool „Bloemendaal" Het officieële Adresboek der Gemeente Velsen ADUNNttK! m mm gm* mmm. m mmm m m— ADVERTEERT Bloemendaalscheweg 42, Bloemendaal ALLERLEI GEVONDEN VOORWERPEN BURGERLIJKE STAND KERK-AGENDA kunnen nog eenige Leerlingen geplaatst worden. Aangifte kan geschieden in de maand Augustus, iederen Woensdag- en Vrijdagmiddag van 3-5 uur. Aanvang der lessen 6 September a.s. - ZOMERZORGERLAAN 23, BLOEMENDAAL -~ De Directrice: A. E. VAN DER MEIJ. Deze week verschijnt: Jaargang 1926—'27 PRIJS 3.50 Verkrijgbaar bij den Uitgever: J| n A II II r r UT in Bloemendaal, Overveen, Aarden hout, Bentveld, Vogelenzang en hun omgeving Is I nilPflTrrnT i.so per Halfjaar, verreweg het meest gelezen weekblad, waarin elke zakenman steeds met succes adverteert. a 1 e Tarieven Vraagt heden de tarieven aan voor het afsluiten van een contract voor het a.s. Winterseizoen. U kunt ons desgewenscht telefonisch ontbieden. - - Ons telefoonnummer is 22324 AERDENHOUT. HAARLEM. U op dit Blad. Abonnementsprijs slechts in dit blad. IS cant per regel Contracten speel- .'«ie— SM I .11 derij, weer voor dezelfde warmteplagerij. Maar waar om, vragen we ons af, geeft men dezen menschen tcch geen luchtiger zomeruniform? Vertrouwt men niet wat al te veel op hun taaiheid en him weerstandsver mogen? We hebben ze zien staan op hun verkeers- steen, in de gloeiende zon, terwijl ieder, op z'n luch- tigst gekleed, hen voorbij reed of wandelde. En we hebben hen zien ploeteren aan 't heete eind van den Zeeweg in hun dikke jas met-dubbele borst. Was het wonder, dat we een gevoel van medelijden met deze arme slachtoffers van hittegolfjes kregen? Wie daar onder ongevoelig blijft, wenschen we een reisje toe naar de Pyramiden van Egypte in zijn diksten win terjas. In den Haag hebben sommige agenten een luchtig gemakkelijk en toch net zomerpakje aan. Zou de waarde onzer politie verminderen, als ook zij eens een luchtiger zomerpakje kreeg? Donderdagnamiddag probeerde op de Julianalaan een 16-jarige jongen op een in draf zijnden melkwagen van de Haarlemsche melkinrichting „De Sierkan" te springen. Hij sprong echter mis en kwam onder den wagen terecht, waarbij de wielen hem over het lichaam gingen. Hij is naar de Deo in Haarlem vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Nieuwe wegwijzer. Door den A. N. W. B. is een nieuwe wegwijzer geplaatst aan den Bloemendaalscheweg tegenover den Tetterodeweg, alhier. De nieuwe kerkbouw. Naar men ons mededeelt, is het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier in de gelegenheid gesteld de bedekking der kerk niet door pannen, maar door leien te doen geschieden. Verder wordt nog medegedeeld, dat een welgestelde familie te Overveen toezegging heeft gedaan van de middelen, om bij de brug bij den ingang van het ter rein, een fraai ijzeren hek te plaatsen. De brug komt niet precies voor de kerkdeuren, maar met 't oog op 't inrijden van auto's, ongeveer een Meter of tien ten Noorden van den kerkingang. Met ingang van 1 Aug. zal het postkantoor te Over veen des Zondags voor het afhalen van brieven enz. geopend zijn van half negen tot half tien des voorin. Dus niet meer zooals tot nu toe van 9 tot 10 uur. Lijk opgehaald. Woensdagmorgen werd uit de Haarlemmertrekvaart te Halfweg opgehaald het lijk van een vrouw. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het een 56-jarige ingezetene van Bloemendaal was. sneeskundig onderzoek voor het Huwelijk. Het oordeel der Berlijnsche artsen. In Februari 1926 heeft de Pruisische minister voor volkswelvaart aan de regeeringspresidenten een schrij ven gericht, waarbij de spoedige oprichting van con- sultatiebureaux voor geneeskundig onderzoek van huwelljkscandidaten wordt aanbevolen. Als voornaam ste punt van het besluit moet men het ontbreken van eiken dwang noemen, noch van onderzoek, noch van uitwisselen van „huwelijksgetuigschriften", noch van eenig ambtelijk verbod om te trouwen. De gang van het onderzoek wordt geregeld door het tot ambtelijke formulier geworden huwelijksgetuigschrift. Hierbij wor den nagegaan, naar het Ned. T. v. G. meldt, de erfe lijke factoren, de ziekten van den candidaat op grond van de anamnese en op grond van het onderzoek en ten slotte de eigenlijke uitspraak. Dit laatste alleen wordt den candidaat ter hand gesteld. Het eischt van den arts de beantwoording van 4 vragen n.l. welke gevaren er ontstaan door het huwelijk voor: 1. de(n) onderzochte(n); 2. voor de(n) andere(n) echtgenoot; 3. voor de nakomelingschap; 4. welke belasting van den kant van de(n) andere(n) echtgenoot schijnt in het bijzonder bedenkelijk. De ergste gevaren, die de echtgenooten bedreigden, zijn de geslachtsziekten. Van de ruim 500.000 huwelijken, die jaarlijks gemiddeld in Duitschland gesloten worden, zijn er 100.000 steriel. Hiervan zijn 25 tot 30 pCt. veroorzaakt door gonor- rhoe van de vrouw en 25 pCt. door azoöspermie van den man. Ook telt het gevaar voor blindheid mee: van de 30.000 blinden in Duitschland zijn 30 pCt. door gonorrhoe veroorzaakt. Om de grootte van het gevaar voor de nakomelingschap duidelijk te maken, worden de opgaven van Grodtjahn aangehaald, volgens welke in Duitschland 180.000 zielszieken en idioten zijn, 90.000 lijders aan epilepsie, 120.000 drankzuchtigen, 156.000 kreupelen, 30.000 blinden, 18.000 doofstommen en 300.000 long-tuberculoselijders in ver gevorderd stadium; dit zijn dus ongeveer een millioen gebrek- kigen. Hiervan zijn 75 pCt. ongeschikt voor de voort planting, daar zij hun ziekte door overerving gekregen hebben en dus met groote waarschijnlijkheid aan hun nakomelingen in een of anderen vorm overbrengen. Hoewel over de erfelijkheidsfactoren bij den mensch nog veel in het duister ligt, staat het vast, dat er ziekten en toestanden zijn, waarvoor de aanleg onder alle om standigheden wordt overgeëerfd. De Berlijnsche artsenvereeniging is van meening, dat het onderzoek voor beide geslachten verplicht moet gesteld worden en een wettelijke regeling hiertoe ge maakt moet worden. Het doen van het onderzoek moet niet beperkt blijven tot speciaal daartoe benoemde „Eheberater", maar alle artsen moeten er aan mede werken. Om deze daartoe bekwaam te maken moet bij het universitaire onderwijs bijzondere aandacht ge schonken worden aan de leer van de voortplanting en de pathologie van het huwelijk. Ook is de vereeniging van oordeel, dat het beroepsgeheim en de vrijheid tot het nemen van een besluit de(n) huwelijkscandidaat ten strengste gewaarborgd moeten blijven. (Telegr.) deen pootje-baden in Harderwijk. Het spreekt bijna van zelf dat, nu wij Hollanders zoover het pad der deugd hebben betreden, dat een onderwijzeres met bloote armen niet meer in zekere ge meente tot de klas wordt toegelaten, er nog wel meer zal volgen. Zoo meent thans de gemeente Harderwijk iets te moeten doen, tot verheffing van dit schoone Zuider- zeeplaatsje. De „Telegraaf" schrijft het volgende: „Nu het rejsseizoen weer aangevangen is, doen ver schillende plaatsen, welke aan zee zijn gelegen, po gingen om zooveel mogelijk vreemdelingen te krijgen. Ook Harderwijk, dat door zijn gunstige ligging te midden van de Veluwsche bosschen en van de Zuiderzee toeristen kan krijgen, beijvert zich daar toe. Getuige o.m. het feit, dat nog zeer onlangs een pas sagiersverbinding per boot met Amsterdam werd inge steld, welke des Zondags niet onderhouden wordt, doch waarvan soms druk gebruik wordt gemaakt. Ten aanzien van strand- en badaangelegenheden heerschen hier echter nog eigenaardige toestanden, welke voor een druk vreemdelingenbezoek niet bevor derlijk zullen zijn. Zoo zijn bepalingen vastgesteld voor de gemengde baden, waarover iedereen zich verwon dert, en waarbij o.m. wordt bepaald: Van 9—10 v.m. en van 2—4 n.m. bestaat gelegen heid voor een gemengd bad, uitsluitend: a. voor een of voor beide ouders, die ba dende kinderen tot en met den 12-jarigen leeftijd vergezellen: b. voor n i e t-ingezetenen der gemeente. Eenige dagen geleden is echter een nieuwe regeling ingevoerd, welke in groote mate de teleurstelling van vele inwoners heeft opgewekt. Verboden is n.l. om langs het ongevaarlijke zeepad pootje te baden. Zelfs kleine kinderen, die vergezeld worden door hun ouders, mogen dit niet doen. Eerst komt een waarschuwing, dan volgt proces-verbaal. De plaatselijke politie schijnt strenge orders te hebben. En dan wordt hier nog geklaagd over het geringe vreemdelingenbezoek Het sprookje van de goede Fee en Het blinde doof stomme kind. Diep in een groot dicht bosch stond een kolenbran dershut. Daar werd op een dag een lief meisje geboren met heldere blauwe oogen en fijne roodblonde krul letjes. De ouders noemden haar Elsa. Ze groeide gezond en vroolijk op en toen ze drie jaar was kende ze al haast al de dieren van het bosch. Als de kleine Ensa met haar dikke beentjes en haar korte rokje door het groene gras sprong, stonden de hertjes stil, en keken dan met hun verstandige oogen naar haar tusschen de boomen door, en de hazen gingen op hun achterpooten staan met gespitste ooren om het mooie vroolijke kind te zien. Ieder in het bosch had plezier in het kind, alleen Nijdas, de boschgeest, niet. Hij was een booze dwerg en kon de menschen niet uitstaan. Hij was er al lang boos over, dat Elsa's ouders in het bosch waren gekomen en hij besloot zich te wreken. Toen hij Elsa eens in 't bosch zag loopen veranderde hij zich snel in een struik met vergiftige zwarte bessen, die er verleidelijk lekker uitzagen. Elsa stak haar handjes uit en at van de bessen. Maar nauwelijks had ze de bessen ingeslikt of het werd op eens nacht voor haar oogen, zij zag niets meer van het mooie bosch en niets meer van de lucht en de wolken. Ze begon hard te huilen, maar terwijl ze huilde hoorde ze haar stem steeds zachter worden alsof haar stem wegging. Zij riep, maar hoorde het geluid niet meer. Midden in het prachtige bosch, met zijn boomen en bloemen, waar de vogels zongen en het beekje ruischte was ze blind en doof geworden. De wereld was voor Elsa verdwenen, alleen kon zij nog voelen hoe de wind in haar gezichtje blies en met haar handjes kon ze 't gras en de booze struik be tasten. Plotseling voelde ze dat ze van den grond op genomen werd. Ze wist niet dat het haar moeder was, die overal naar het kind gezocht had. Ze kon haar treurig gezicht niet zien en hoorde niet haar luid geklaag. Want de moeder had dadelijk gemerkt dat het licht uit de oogen van 't kind verdwenen was en dat haar ooren toegesloten waren. De ouders gaven het kind alle heilzame kruiden die ze vinden konden, maar tevergeefs. Elsa bleef blind en doof en nu ze niet hoorde wat er gesproken werd, vergat ze lang zamerhand alle woorden die ze zeggen kon en stootte nog maar enkele klanken uit. Ze kreeg nu een treurig leven, wel trachtte ze door teekens zich verstaanbaar te maken, maar zelfs haar moeder kon haar niet altijd begrijpen, dan werd het arme kind boos en huilde omdat ze niets kon zeggen. Meer en meer versufte ze en 't was of ze haast geen verstand meer had. Toen Elsa acht jaar oud geworden was en alle herinneringen uit den tijd toen ze nog zien, hooren en spreken kon, weggevaagd waren uit haar gedach ten zooals een teekening, die men met een spons uit geveegd heeft van een lei, toen kwam op een goeden dag een jonge, eenvoudig gekleede vrouw in het kolenbrandershuisje en vroeg om wat geitenmelk en brood. Dat was de goede boschfee. ze had de gouden zonneglans uit haar haren weggenomen, haar licht golvend kleed van glinsterend spinneweb afgelegd en menschenkleeren aangetrokken opdat ze niet herkend zou worden. De ouders van Elsa gaven haar melk en brood en vertelden van het ongeluk dat hun kind overkomen was. Nu, dit alles wist de goede boschfee al en ze was juist gekomen om het arme kind te hel pen. Ze zei tot de ouders dat ze het kind het gezicht en het gehoor niet terug kon geven, maar dat ze wel het kon leeren zoo te worden als andere kinderen, vroolijk en gelukkig. Maar dat zou een heele tijd duren. De kolenbrandersvrouw moest de jonge vrouw 'n slaapplaats geven en iederen dag wat eten en drin ken, dan zou ze Elsa weer ziende maken, zonder dat ze kon zien en hoorende, al bleef ze doof. De ouders konden dat niet gelooven, maar ze smeekten de jonge vrouw om te blijven en het te probeeren. De kleine Elsa bemerkte den zelfden dag dat andere handen haar aanraakten dan die van vader of moe der. Deze zachte handen die haar zoo stil liefkoosden, deden haar goed en reeds op den derden dag werd iets in haar wakker, als een klein vonkje van begrip en in haar hartje kwam de lust op om deze lieve vreemde handen ook te streelen. Dat deed ze dan ook en de boschfee juichte haast van vreugde, toen ze bemerkte dat het blinde, doove, stomme kindje een weinig liefde voor haar voelde. Want dit wist zij, dat het zonder liefde niet mogelijk zou zijn iets te leeren aan het kind dat door blindheid en doofheid haast het verstand scheen verloren te hebben. Nu zij merkte dat het kind van haar hield, scheen het werk haar gemakkelijk toe, al was het nog heel heel moei lijk. Zij begon nu inplaats van met haar tong, met haar fijne vingers tot het kind te praten. Ze gaf Elsa een pop en nadat het kind er een poosje mee ge speeld had nam ze haar handje en teekende er met de vinger langzaam het woord p-o-p in. Elsa kreeg dadelijk plezier in dit spelletje en probeerde het na te doen. Wat was ze blij toen ze in de hand van haar moeder het woordje p-o-p kon teekenen! Eens nam de boschfee Elsa mee naar de pomp en terwijl ze 't koele water over Elsa's eene hand liet loopen, teekende ze in de andere hand van 't kind met haar vinger de letters van w-a-t-e-r, eerst lang zaam, toen sneller. Het kind begreep het en toen ze dorst had teekende ze het woord w-a-t-e-r in de hand van de boschfee. Zij kon nu met de vingers iets vragen. Zoo leerde Elsa met de vingers spreken. Nu begon er een ander leven voor het kind. Ze begreep dat alle dingen die ze voelen en beetpakken kon, een naam hadden en dat de boschfee haar die alle kon leeren. Haar booze buien verdwenen en ze kende in korten tijd alle voorwerpen die in huis waren. Toen nam de goede fee haar mee in 't bosch, liet haar in 't warme gras zitten en leerde haar de madeliefjes en boterbloemen kennen, en vele dieren, die ze in de hand kon nemen. Het kind wilde heele dagen niets liever dan alles met haar handen onderzoeken en dan den naam leeren van ieder voorwerp dat ze aan raakte. Ze leerde hoe de boomen opgroeien uit den grond, en langzamerhand veel meer hoe de vogels hun nesten bouwen en trekken van land tot land, hoe de eekhoorn, het hert en alle dieren hun voedsel en hun beschutting vinden. Zij leerde nu de wereld opnieuw kennen. O, hoe gelukkig was de boschfee toen zij het kind iederen dag vroolijker zag worden. Op een dag vroeg de boschfee aan de ouders van Elsa of ze haar mee mocht nemen naar de stad. De ouders gaven gaarne hun toestemming en zoo kwam Elsa in de stad. Daar leerde ze de groote breede straten kennen en de hooge huizen. Daar leerde ze ook in haar vingerspraak spreken met andere men schen, die haar lief hadden en daarom in haar hand wilden schrijven. Maar de boschfee was altijd bij haar. Na eenige jaren wist ze al meer dan de kin deren op de scholen. Dikwijls bezocht zij haar ouders, die zich altijd meer verbaasden over de wijsheid van hun dochtertje. Elsa had ook schrijven geleerd en toen ze groot geworden was schreef ze een boek, waarin ze ver telde hoe de liefde van haar leermeesteres de duister nis in haar tot licht en de treurigheid in haar tot blijdschap had gemaakt. En de menschen die het boek lazen, konden niet begrijpen hoe zoo iets moge lijk was. En jullie kinderen die dit verhaaltje leest, zult ook denken dat zooiets onmogelijk kan gebeuren. En toch is het zoo gebeurd. Want ik heb geen sprookje verteld, neen, het is 'n ware geschiedenis, waarvan ik een sprookje maakte. Elsa leeft wezenlijk en ook haar leermeesteres. Maar Elsa heet eigenlijk Helen Keiler. Ze is in 1880 in Amerika geboren. Ze is door een akelige ziekte als klein kind blind en doof en daardoor ook stom geworden, en zou zeker heele- maal versuft zijn als niet een lieve vrouw gekomen was die heel haar leven bij haar bleef om haar door teekens alles te leeren. Helen Keiler heeft ook spre ken geleerd. Door met haar vingers de lippen en de keel van haar leermeesteres te betasten, als die lang zaam voor haar sprak, heeft zij begrepen hoe men klanken zegt en door eindelooze oefening leerde ze op die manier spreken, zonder dat ze haar eigen stem hoorde. Op 't oogenblik is het kind een knappe, ge leerde vrouw geworden. Kinderen, jullie met je gezonde oogen en ooren en flinke stemmen, als jullie op school het werk eens wat moeilijk vindt, denkt dan eens aan Helen Keiler. Begrijpt eens hoeveel moeite zij heeft moeten doen, die alleen op het gevoel kon leeren, hoe moeilijk het voor haar was en hoe onuitputtelijk haar geduld was, hoeveel wilskracht dat kind moest hebben om alles te onthouden zonder iets te zien of te ver staan. Qoede en Nuttige Wenken. Parkherstellingsoorden. De parkherstellingsoorden zijn met hun speciaal doel een voor Nederland nieuwe vorm van liefdadigheid en sociale zorg. Een gelegenheid bij honk, om door rustig verblijf en goede zorg in de buitenlucht her stel van gezondheid te vinden, is voor een stadsbe volking individueel en sociaal een zóó groot goed, dat uitbreiding van dit werk met alle kracht moet worden nagestreefd. T ubcrculose-bestri jding. In de rij der indirecte bestrijdingsmiddelen der tu berculose nemen de gymnastiek waartoe ook zwem men moet worden gerekend en het openluchtspel een voorname plaats in. delijke wijze, mogen niet plaats hebben door personen, die lijden aan zweren, etterende wonden of huidziek ten aan het hoofd, aan de handen en (of) armen, voor zoover deze personen met deeg of brood in aanraking komen. Bij vervoer van brood op den openbaren weg moet het brood op deugdelijke wijze beveiligd zijn tegen stof, vuil en insecten. Indien personen, die in brand geraken, de straat oprennen, staat dit met zelfmoord gelijk. Men trachte de vlammen te dooven door zich plat op den grond te werpen, om en om te rollen. Omstanders kunnen de vlammen dooven met kleedingstukken, dekens, kleeden. Afrukken van zeer licht brandbare kleeding stukken verdient daarbij aanbeveling. Bij verbrande patiënten roepe men onmiddellijk geenskundige hulp in. Gezondheidsraad. Ons dagelijksch brood. In het Broodbesluit is o.m. bepaald, dat de berei ding, verpakking, bewaring, behandeling en het ver voer van brood uitsluitend mogen geschieden op zin Gevonden en terug te bekomen bij: O. de Vries, Kinheimweg 63, Bloemendaal, een Iederen zijstuk van een auto; C. Linnenkamp, Verbindingsweg 1, Bloemen daal, een damesportemonnaie met inhoud; Nelissen, Noorder Stationsweg 14, Bloemendaal, een kinder- portemonnaie met inhoud; Wed. v. d. Bijl, Stoels Hofje 7, Bloemendaal, een stofbril; A. v. d. Burg, Zwarte- weg 3, Aerdenhout, twee portemonnaies; F. van Galen, Noordertuindorplaan 9a. Overveen, een beigecape ;Clau- sing, Duinlustweg 10, Overveen, een spiegeltje en een portretje; Koediefslaan 56, Heemstede, een rijwielbe- lastingmerk 1926; H. Haderman, Damstraat 10 rood, Haarlem, een dameshandschoen; Van Delft, Boeken- rodeweg 4, Aerdenhout, een rljwielbelastingmerk 1926; H. Brandenburg, Zijlweg 25b, Overveen, een lucifers doosje; Kennel Haerlem, Wilhelminalaan 22, Overveen, een zwarte hond, een spaniel, een ruigharige fox-terrier en een grijze kat; Metzelaar, Pan 2, Haarlem, een pot lood; J. Jordan, Olycanstraat 25, Haarlem, een grijs jongensjasje; L. C. Nieuwkoop, Tuinstraat 1 rood, Haarlem, een hondje (Malthezer leeuwtje); aan het bureau van politie te Overveen, een gummibal, een verm. zilveren armband, een huissleutel, een knipmes, een veldflesch, een motorpomp. Aan den post Noord zeestrand: een kinderbeursje, een paar jongensschoenen met kousen. Bevallen: M. L. F. Hendrix—Delaunoy, d. A. E. EichhornKool, d. Jkvr. H. W. Schorer—Van Lennep, d. C. C. NoorlandTijman, d. D. RadstakeVan Vlierden, d. J. Vis^Meister, d. Ondertrouwd: A. Pauw en W. B. Seegers. W. A. Heynings en M. J. P. Blink, H. W. van der Steur en M. H. Langendonk. M. Scheffer en W. Schoone. Getrouwd; E. Th. Dijkman en A. A. M. Kuenen. J. Kaandorp en M. G. E. Diemei. N. J. Twisterling en S. L. van Zorge. J. Kloes en P. A. Mühlhauser. Overleden: P. Walter, 59 j. ZONDAG 1 Augustus '26. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEM. v.m. 10 uur Ds. J. A. van Leeu wen, em. pred. te Heemstede. Bidstond Zaterdag 31 Juli 's av. 9 uur in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in „Maranatha". Geen dienst. GER. KERK v.m. 10 en n.m. 5 uur de heer G. van Deth, theol. cand. te Santpoort. VEREEN. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN in het gebouw van de Ned. Protestantenbond, ingang Jacobstraat v.m. 10.30 uur. Ds. G. K. van der Horst te Leersum.

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 3