J.R.Stuut,Zijlweg14 Naison Hetty WEEK-AGENDA 111 ■II INGEZONDEN M MM UITGAAN Mil HENNY MULLER J. TULLENAAR - ZIJLWEG 10 Hef Orgel in de Kloppersingelkerk, WORDT OMOVERIROFFEM GEREPAREERD EER5TE NED V0LCAPII5EER inRICHTIHG De Witte Non. Die Lustige Witwe. Samenwerking tusschen Gemeenten 8r. Houtstr. 128, Tel. 11760 Dames- en Heeren Mode-Artikelen Agentschap van „De Regenboog", Tilburg Het beste adres voor Stoomen en Verven Korte Kleverlaan 26 - Telefoon 22149 - Bloemendaal Modern Bloemwerk Versieringen EEN DELICATESSE! Aan uw koffietafel gezeten, kiest ge mee- rendeels datgene, wat U het beste smaakt. De gebruikers van Noord-Brabantsch Rog gebrood weten bij ervaring dat Moeder dit broodsoort altijd het eerst moet aanvullen, omdat het 't meest in den smaak valt. 't Is ook geen wonder, want Noord-Brabantsch Roggebrood is EEN DELICATESSE! Behoort U reeds tot de trouwe gebruikers? Probeer het nog heden en U zult het spoe dig worden. Let op het merk J. T., bij uw bakker kunt U 't koopen. OVER VEEN - TELEFOON 14720 Fabrikant van Noord-Brabantsch Roggebrood HAARLEM. Hedenavond. Stadsschouwburg: „De Witte Non", 8 uur. Zondag, 9 October. BLOEMENDAAL. „Rusthoek", Dancing, 8 uur. Thijsse's Hof, Paddenstoelententoonstelling. HAARLEM. Stadsschouwburg: Jeugdvoorstelling „Pietje Bell", n.m. 2 uur. „De Witte Non", 811 uur. Gem. Concertgebouw, gr. zaal: „Blanke Slavin nen", 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Hallo, 28888", 8.15 uur. Maandag, 10 October. BLOEMENDAAL. Thijsse's Hof, Paddenstoelententoonstelling. HAARLEM. Stadsschouwburg: „Der blaue Vogel", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw, H. O. V. Ie concert onder leiding van haren nieuwen directeur, 8.15 uur. Thijsse's Hof, Paddenstoelententoonstelling. Dinsdag, 11 October. Gem. Concertgebouw, Variété's, Gebrs. Fratellini, 8 uur. Woensdag, 12 October. Gem. Concertgebouw, Variété's, Gebrs. Fratellini, 8 uur. Schouwburg Jansweg, Jeugdbioscoop, 2.30 uur. Noorderkerk, Velserstraat, Winterlezing, spreker: Prof. R. Casimir, Den Haag; onderwerp: De plichten van het kind. Donderdag, 13 October. Gem. Concertgebouw, bovenzaal, Openbare Ver gadering Zedenpolitie; spreker: de heer Hoo- gendijk, politie-autoriteit te Amsterdam. Rmbrandt-Theater, Gr. Mark,: lederen avond „Beau Geste" (zie adv.). Cabaret „Modern", Raahs. lederen avond optre den van artisten. (zie adv.) Bioscoopvoorstellingen. BLOEMENDAAL. Het nieuwe bloemenmagazijn der fa. Gebrs. Koebrugge, alhier. Donderdagmiddag a.s. zal de fa. Koebrugge haar verbouwde en geheel opnieuw gerestaureerde bloemenmagazijn aan den Bloemendaalscheweg in gebruik nemen Het nieuwe perceel ziet er keurig uit, vooral de entrée is royaal uitgevoerd en de voorgevel van het gebouw, in zeer modernen stijl, met boven in glas in lood, opgetrokken is een aanwinst voor de omgeving De verbouwing naar ontwerp van den eigenaar zelf, is uitgevoerd door de bekende bouwers Ge broeders Verduin, terwijl het schilderwerk is ge schied door de fa. B. Stals Zoon, beide firma's van Bloemendaal. In ons volgend nummer hopen we nog het een en ander over dit nieuwe gebouw te kunnen schrijven. HAARLEM. Concerten H.O.V. Voor de maand October geeft de H.O.V. de navolgende concerten: Ledenconcert op Maandag 10 October, Js avonds 8% uur, onder leiding van Eduard van Beinum. Ledenmatiné op Zondag 16 October, 's middags half drie, onder leiding van Eduard v. Beinum. Medewerking van den solist Frits Hinze, le con certmeester der H.O.V. Ledenconcert op Donderdag 27 October, des avonds 8K uur, onder leiding van Eduard van Beinum. Medemerking van den solist Alexander Smuller, viool. Kindervoorstelling. Op Zondagmiddag 9 Oc tober zal het gezelschap Jeugd Amusement een kindervoorstelling geven in de Stadsschouwburg. Opgevoerd zal worden de klucht in drie bedrijven „Pietje Bell" voor het tooneel bewerkt naar het bekende boek van Chris van Abcoude. Kunst aan het Volk. Een belangrijk seizoen 1927'28 staat den leden te wachten. Maandag 17 October a.s. vindt de openingsavond plaats in de Gem. Concertzaal. Daar zal dan optreden het bekende Parijsche ensemble „La Société des in struments anciens". Verder biedt het a.s. winter- programma een dansavond van La Argentina, die te Fjaarlem voor het eerst zal optreden en waar van "reeds nu kan worden gezegd, dat het een der evenementen van het seizoen zal zijn. De tooneelvoorstelling derde onderwerp van voortdurende zorg is in voorbereiding. Met en kele gezelschappen wordt onderhandeld om te komen tot iets waardevols en iets nieuws op looneelgebied. Dan komt Charlotte Kohier een avond voor dragen, waarvan reeds een interessant program ma van nieuwere poëzie en proza van den laat- sten tijd is ontvangen en verder zal de vijfde kunstavond worden gegeven door Berthe Seroen en Willem Pijper. Het tijdschrift, dat in belangrijk vergrooten vorm begin October verschijnt als le nummer van het seizoen 1927—'28, zal voornamelijk gewijd zijn aan de a.s. architectuurtentoonstelling van den Kring Haarlem van den B.N.A. Haarlemsche Reddingsbrigade voor drenkelingen Zondag 18 Sept. had, ter gelegenheid van 't 10- jarig bestaan van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen te Utrecht een „opdrachtwedstrijd" plaats, waaraan door de voornaamste brigades in Nederland deelgenomen werd met de best onder legde redders en redsters. Ook onze Haarlemsche brigade kwam uit in dezen hoogst belangrijken kamp. Van officieele zijde werd groote belangstelling getoond in dezen wedstrijd. H. M. de Koningin had toegezonden een groote bronzen medaille, de Kon. Nationale Bond voor Reddingwezen en E.H.B.O. „Het Oranjekruis" had een groote gouden medaille beschikbaar gesteld, evenals de eerstgenoemde, een eereprijs. De Maatschappij tot Redding van Drenkelingen schonk haar zilveren legpenning voor het beste medische werk, terwijl prachtige zilveren medailles waren ontvangen van het Ge meentebestuur van Amsterdam en van de Bur gemeesters van Den Haag en Utrecht. De wedstrijden in Utrecht werden bijgewoond door tal van belangstellenden; de Burgemeester van Utrecht en Kolonel Bueno de Mesquita, Com mandant der Genietroepen waren onder de aan wezigen. De opdracht, welke voor alle groepen dezelfde was, ter verkrijging van een juiste beoordeeling (telkens werd alleen de kampende groep tot de zwemzaal toegelaten) luidde: ,,'t Is nacht; een levensmoede werpt zich te water en zinkt weg. Een voorbijganger, die niet kan zwemmen, ziet het ongeval gebeuren en belt een brigadelid op. De voorbijganger wijst eenigszins de plek aan, waar het slachtoffer te water ging. De redder springt te water, duikt naar een pop, die op een onbekende plaats ligt en brengt deze boven water. Zoodra dit gelukt is, springt een van het drietal, die door loting als drenkeling is aangewezen, te water. Hef slachtoffer komt tijdens het vervoer bij kennis en gaat zich krachtdadig verzetten." Na afloop van het waterwerk werden zij, die als redder en helper zijn opgetreden, geëxamineerd door de Medische Commissie, bestaande uit de Doktoren: Suyling (Utrecht), Hermanides (Noord- wijk) en Stasse (Amsterdam). De jury werd ge vormd door de Heeren: J. van Gemen, Amsterdam, A. J. Meyerink, Haarlem, W. Vaalburg en J. de Groot, beiden Den Haag, en C. Cuhfus, Bussum. Haarlem is schitterend uit den strijd getreden; 3 ploegen waren afgevaardigd. De groep, bestaande uit de Heeren C. de Lugt, M. Brandt en E. Wiedijk, won den eereprijs (gouden medaille) voor het hoogste aantal punten voor het Medisch en Tech nisch deel tezamen. De damesploeg, gevormd door de dames: Mevr. C. de KlerkOut, C. de Klerk en S. de Klerk, behaalde den lsten prijs (medaille' van den Burgemeester van Den Haag), terwijl de ploeg, bestaande uit de Heeren D. N. H. Haase, A. H. de Bruyn Jr. en J. Mok, in hun afdeeling het hoogst aantal punten voor het technisch werk behaalde. Het speet ons, dat voor het beste tech nische werk geen afzonderlijke prijs beschikbaar was gesteld. De mejuille van H. M. de Koningin werd gewon nen door de dames der Amst. Brigade, de 2e. prijs door de Rotterdamsche groep. Ook de le prijs Heeren kwam aan Rotterdam, terwijl Utrecht den 2den prijs won en tevens de medaille dqr Mij. tot Redding van Drenkelingen voor het beste Medische werk. Ingewijd op Vrijdag 30 Sept. De gereformeerde Kerk te Haarlem is weer een nieuw kerkgebouw rijker geworden. En Haarlem kan trotsch zijn, op dit bouwwerk, een imposant gebouw, dat ontworpen door den kunstzinnigen architect Boeymga verrees aan den Klopper- singel: Reeds in Juni j.l. werd de kerk officieel in gebruik genomen, doch het orgel, dat nog niet geheel voltooid was, kon nog niet worden over gedragen, alhoewel het reeds dienst deed bij de kerkdiensten. Doch op 30 September was dan de avond daar, dat ook dit orgel officieel aan den Kerkeraad zou worden overgedragen door de indertijd benoemde orgel-commissie, waarin o.a. óók de organisten Jonker en Hogenbirk zitting hadden, en welke com missie onder de deskundige leiding van den be kwamen organist Keuning te Sassenheim, tevens technisch adviseur, aan Haarlem een orgel ge schonken heeft, dat tot één der merkwaardigste en mooiste van Haarlem gerekend mag worden en met de beroemde orgels in Bavo en Concert zaal voorzeker gelijk genoemd mag worden! En wie dezen avond vol kunstgenot heeft bijgewoond, zal daarvan voorzeker geen spijt hebben gehad. Het kerkgebouw was geheel bezet, toen Ds. Cre- met met een invidend woord deze vergadering opende! Het was hierna den Heer Keuning, die hedenavond de voortreffelijke eigenschappen van het wondermooie instrument zou toonen, en dit op werkelijk eminente wijze heeft volbracht! De grootsch opgezette en meesterlijk gespeelde Toc cata en Fuga in Dkl. terts van J. S. Bach liet ons reeds dadelijk hooren wat dit orgel presteeren kan, terwijl wij in de volgende Improvisatie een geweldige klankenweelde konden beluisteren, die de bekwame organist met vaardige hand uit het instrument te voorschijn tooverde! Het Choeur des Voix Humaine van J. Massenet gaf ons een teer gevoelige combinatie van harp en fluit, terwijl de rustige Prière en Berceuse van A. Quilmant ons in die stemming bracht waarin alleen orgelspel ons brengen kan! Tot slot de geweldige en he- roïquqe final van Cesar Franck, machtig en aan grijpend door de geweldige climax, die dit werk bezielt, en waarvan een bekoring uitgaat, die niet te beschrijven is! De bespeling van het orgel werd afgewisseld door een rede van den Heer Boeijenga over „Ideeën van kerkbouw in verband met het nieuwe kerkgebouw aan den Kloppersingel", en waaruit óók bleek, dat de bouwers van het orgel, de Hee ren Qebrs. Polak, Alkmaar, lang geen gemakke lijke taak hadden een orgel te doen verrijzen, dat aan de ideeën van den architect in verband met den bouw van deze kerk, beantwoordde! Het orgel werd vervolgens namens de orgel commissie door den Heer Baas aan den Kerke raad officieel overgedragen, waarna Ds. Siertsema de vergadering met een kort woord sloot. Een woord van^rooten lof ten slotte voor de fa. Qebrs. Pels te Alkmaar, die Haarlem 'zulk een wonderschoon instrument leverde, en den Heer Keuning te Sassenheim, die ons zulk een genotvol uur schonk. 't Was voor het overgroote aantal bezoekers een avond van groot kunstgenot! AERDENHOUT. Een kar met fruit omgevallen. Maandagmid dag is een kar met fruit van den heer J. G. v. K. te Overveen, welke bestuurd werd door zijn zoon, aangereden door een melkwagen van „De Sier- kan". Het paard was met den melkwagen op hol geslagen en reed op den hoek Hoplaan-Sparrelaan tegen den fruitwagen, waardoor het fruit over den weg viel. De veroorzaakte schade werd onderling geregeld. Fret gestolen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ten nadeele van den heer O. aan den Zandvoorterweg uit een hok, staande bij zijn wo ning een fret gestolen. De politie stelt een onderzoek in na^r den dader. De jongens hadden trek in fruit. Dinsdag avond zijn door de politie 3 knapen aangehouden, respectievelijk 11 en 14 jaar oud, die bij den heer A. van den Viersprong een nauwkeurig onderzoek hadden ingesteld of het fruit in den boomgaard van den eigenaar wel „eetbaar" was. De politie vond die keuring onnoodig en sommeerde de jon gens het fruit aan den eigenaar terug te geven, waarna zij naar hun ouders werden teruggestuurd. ^VERVEEN, Personalia. Op 1 October slaagde te Amster dam voor het doctoraal examen geneeskunde, de heer W. D. van Oldenborgh alhier. Een jeugdige zwerver. Dinsdagavond vond de politie op den Zeeweg een 12-jarigen jongen uit Amsterdam zwervende, die uit vrees voor straf van zijn ouders was weggeloopen. Hij dacht nu een heenkomen te zoeken bij zijn grootouders, die hier in den omtrek woonden. De politie heeft den jongen weer op ;":nspor gesteld naar Amsterdam, waar hij weder bh ,Thn ouders werd teruggebracht. VOGELENZANG. Spaarkas St. Joris. De afdeeling winterzorg (spaarkas St. Joris), onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, alhier, hield dezer dagen haar jaar vergadering. De voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet en betreurde de slechte op komst der leden. Daarna werden de notulen ge lezen en onder dankzegging goedgekeurd. Vervolgens bracht de penningmeester verslag uit van den stand der zaken; er was een voordeelig saldo van 30.82, hetwelk verdeeld werd over de geleverde brandstof aan de leden. BUITEN VERANTWQ0RDELI1KHEID DER REDACTIE Geachte Redactie, Erkentelijk voor de mij reeds verleende gast vrijheid, verzoek ik beleefd nog een plaatsje in Bloemendaal's Editie voor het volgende. Politie-gebouwtje einde Kleverlaan. Naar aanleiding van het naschrift der Redactie op mijn „Ingezonden" van Zaterdag 1.1. kan ik U mededeelen dat ik wel wist, dat het arrestanten- h kaal in bedoeld gebouwtje niet aan nieuw ge stelde eischen voldoet, maar dat ik niet kan in zien, die eischen zoo streng zijn op te vatten, dat men niet twee mannen voor een paar etmalen, bij gebrek aan beter in een wat minder doelmatige ruimte zou mogen opbergen. Het kan toch nooit de bedoeling van den Wet gever zijn geweest, dat door de nieuwe bepalingen het feit zou ontstaan, dat er in 't geheel geen ar restanten kunnen worden opgeborgen. Van een drang bij het Gemeentebestuur, om nu snel geschikte lokalen in 't aanzijn te roepen, is nog niets te bespeuren, men neemt het dus met die nieuwe voorschriften niet zoo nauw. Het is mij nog niet gelukt met die nieuwe wet kennis te maken, maar misschien kunt U mij en andere belangstellenden wel eens mededeelen, aan welke eischen arrestanten-lokalen moeten voldoen en in welken termijn daarin moet zijn voorzien. Voorts rijst bij mij de vraag: Is een politiepost zonder provoost niet toelaatbaar? Opsluiting van misdadigers of verdachten is ge lukkig nog geen alledaags vereischte, het komt betrekkelijk maar zelden voor in Bloemendaal. Het gebouwtje zoo te veranderen, dat er aan FI«MA J. LETJCHERTtC! TOLSTBAAT 01 04 AMSTERDAM TELEfOOn ESI67 KERKSTRAAT i HAARLEM TELEfOOn I04OE STATIOfTSPlEIn EO -LI HILVERSUMTELEfOOn 650 de nieuwe bepalingen wordt voldaan is, zoo zegt U, volgens deskundigen onmogelijk. Voor bouwkundigen is in onzen tijd m.i. niets onmogelijk. Maar veranderen zou ik betreuren; het ge bouwtje is erg mooi en solide. Men kan het stellig verrollen; er is plaats genoeg aan den Noordkant om het vooruit te brengen en dan kan men er eenige lokalen aan den achterkant bij bouwen en het brandspuithuisje kan intact blijven. Men kan in Bloemendaal geen geschikter plaats voor het doel vinden en met minder kosten komt men nergens klaar. P. Naschrift der Redactie. We willen slechts in 't kort op uw gestelde vra gen in het bovenstaande antwoorden, omdat deze kwestie absoluu^ netelig blijft, zoolang de ge meente niet royaalweg over de brug komt met een nieuw politiebureau, en daar is inderdaad het wachten op, want 't loopt op den duur toch spaak. Het zou daarom niet practisch zijn een groote ver- bouwingskosten te voteeren voor bedoeld ge bouwtje, daar een flink politiebureau geplaatst tus- schen Bloemendaal en Overveen absoluut in de bestaande behoeften zou voorzien. Een politiebureau zonder arrestantenlokalen heeft geen zin, want ze worden niet weinig, maar zeer veel gebruikt, voor minderjarigen, dakloozen, vreemdelingen en dronken menschen evenzoo goed als voor verdachten, inbrekers, enz. Volgens de nieuwe wet moet elk arrestanten lokaal 9 M3. ruimte hebben, voldoende daglicht, kunstlicht, centr. verwarmd, waschgelegenheid, W. C„ zitplaats en tafeltje, kijkgat, contact met de bevolking, enz. enz. Het thans bestaande is een vierkant hok zonder licht, verwarming of eenig-gerief, een verbouwing zou dus maar van tijdelijken aard geldig zijn, daar de nieuwe wet met 1 Januari 1930 ingaat. Laten .we hopen dat er spoedig afdoende maat regelen getroffen zijn. REDACTIE. Op 8 en 9 Ocober zal in den Sadsschouwburg te Haarlem een voorstelling worden gegeven door de N.V. „üroot Tooneel" onder -directie van Joh Langenaken en Petro Beukman. Er zal dien avond ten tooneele worden gebracht het meesterwerk „De Wite Non", een tooneelspel in zes bedrijven naar het beroemde filmwerk „The White Sister" door Qeorge Mentone. Voor deze voorstelling werd de welwillende medewerking verkregen van den heer M. Spree, directeur van den Circus Schouwburg te Rotter dam, die zijn volledig materiaal ter beschikking stelde. Bovengenoemd werk werd gedurende een geheel jaar te Rotterdam en Amsterdam vertoond en had een buitengewoon gunstige pers. Het publiek volgde vol spanning en opgetogen dit interessante tooneelwerk en bracht avond aan avond den ver tolkers ovatie op ovatie. De hoofdrol wordt vervuld door mevr. Mies Peijters, verder treden in dit werk op de dames Tine v d. Werf, Lena Kemper,, Stella v. d. Wielen en de heeren Joh. Langenaken, Petro Beukman, John de Oeest, Bob Constant, Julius Brongers en anderen. Donderdagavond genoot Haarlem het voor recht Fritz Hirsch met zijn operette-gezelschap te kunnen hooren en zien. Dat zooiets altijd een groote attractie is, bewees wel het in groote ge tale opgekomen publiek. De schouwburg was tot den nok gevuld. Maar het was dan ook werkelijk wel de moeite waard, want wat Fritz Hirsch met zijn gezelschap bereikt heeft, is inderdaad buiten gewoon. Nu is er met zulke uitstekende krachten als die waarover Fr. H. beschikt van een werk als „Die lustige Witwe" ook heel wat te maken. Ze wijdden zich met geheel hun „elan" aan hun rollen, zoo dat het geheel met echte „Wiener Schung" over de - planken ging. De bekende, vroolijke wijsjes doen het bij 't publiek toch maar en ik moet toe geven dat zoo'n „luchtige" avond ontegenzegge lijk z'n nut heeft tusschen al de z.g. „ernstige", dikwijls „zwaar-op-de-hande", soms zeer ver moeiende muziek-avonden. We hoopen dan ook van harte, dat Hirsch met z'n gezelschap dit sei zoen Haarlem nog eens zal aandoen. Over de costuums, de decors, de regie, niets dan lof. Friedl Dotna trok mij qua stem het meest van de dames-„afdeeling". Zij beschikt over een be schaafder geluid dan Mimi Qycnes, die de niet gemakkelijke hoofdrol voor haar rekening had, waar ze overigens uitstekend tegen opgewassen bleek. Haar actie, die van Mimi Qycner bedoel ik, was uitnemend, los en vol gratie. Van de hèeren dient allereerst Fritz Hirsch buitengewone lof te worden toegezwaaid voor z'n meesterlijke vertolking van de Njegus-rol. Het in de 3e acte door Fr. Hirsch gezongene couplet was uiterst komiek met z'n vele „improvisaties": van de „Haarlemmer olie" zal Lehar zich toch zeker wel nooit gedroomd hebben! Over allen uit te wijden, is niet doenbaar; een ieder van het gezelschap heeft er 't zijne toe bij gedragen om het werk als een mooi geheel te doen slagen. Mogen we alleen nog even Paul Harden en Walter Trickel eervol vermelden. Telefoon 14168 Overveen LUIDSPREKERS TOESTELLEN Steeds voorradig Electrieiteit op elk gebied Het orkest, een zeer kleine bezetting, deed het best; ik geloof zelfs, dat juist die kleine bezetting voor onze toch eigenlijk maar kleine „groote schouwburg" een voordeel is geweest. De „Kapel meister" Jozef Ziegler had alles uitstekend in toom, zoodat de samenwerking tusschen boven- en onder-podium niets te wenschen overliet. De dansen kwamen er echt leuk tusschen in. Carla Carlsen en Ralph Westa waren hierin de leiders, die ook een aardig duet te genieten gaven. Tot Hirsch en z'n gezelschap nogmaals een zeer nadrukkelijk „kom alsjeblieft eens gauw terug". Tot degeen die afwezig waren „gaat het dan vooral zien!!" De overigen behoef ik niets te zeggen. HILDA v. d. BOSCH. Een wetsontwerp daartoe aangekondigd. Hoe Rotterdam dat opvat. Waarschijnlijk ^eerder dan verwacht was is de intermezzo-Regeering tegemoet gekomen aan den in zeer breeden kring geuitten wensch, om een wet, welke samenwerking tusschen aangrenzend^ gemeenten bedoelt te regelen, in uitzicht te stel len. Bekend is, dat van verschillende zijden actie wordt gevoerd ook de vereeniging van Neder- landsche gemeenten schonk in haar laatste ver gadering aandacht aan dat vraagstuk om te bereiken, dat samenwerking wettelijk zal worden geregeld, teneinde te voorkomen in de toekomst, dat ruw-annexatie-geweld zal worden toegepast waar vredige, wettig voorgeschreven en ge sanctioneerde, samenwerking dezelfde en vaak zelfs gunstiger resultaten zal hebben. De jong ste tijd hebben de gemeenten rondom Haarlem ge- geleerd, dat onze Wetgeving, hoe volledig mis schien ook, althans het aantal is zeker groot genoeg! stellig nog met één wet moet worden aangevuld, n.l. die, brengende een wijziging in onze oude Gemeentewet, opdat de regelen voor de gemeentehuishouding meerdere soepelheid jegens elkander verplichtend stelle van gemeenten onderling. Bij het openen der Staten-Generaal op den jongsten 3en September-Dinsdag heeft H. M. de Koningin in de Troonrede medegedeeld, dat een wetsontwerp, regelende samenwerking van ge meente, ter aanvulling van de Gemeentewet, in bewerking is. Er wordt dus blijkens het Konink lijk woord aan zoo'n wetsontwerp „gewerkt". Het zal nu grootendeels aan de ondersteunende, en opstuwende aktie liggen van de vele voorstan ders van zoo'n wet, of met de indiening van het ontwerp eenige voortgang gemaakt zal worden. Of de Volksvertegenwoordiging in dit zittingsjaar zoo'n ontwerp tot Wet zal kunnen maken? Wij zijn bijna geneigd te vragen, wat onze voortdurend bedreigde gemeente bij deze actie doet. In gelatenheid toezien? Misschien door. lid maatschap van de vereeniging, van Nederlandsche gemeenten sanctie verleenende aan de nu onder nomen actie van dat Hoofdbestuur, ten gunste van een wettelijk geregelde samenwerking van ge meenten? Maar moeten gemeenten als Bloemen daal vooral en Heemstede niet de initiatiefnemers zijn, de dragers en voortstuwers van de nieuwe idèe? Hoe staat dat toch, in ons Bloemendaal, waar passiviteit domineert en activiteit immer ge drukt wordt. Waarin toch is in onze gemeente die tinteling van onstuimig-opbr.uisend leven te onderkennen. De regenten-allures, welke de oude vroedschap zoo kenmerkten, schijnen ook aan den nieuwen Raad met het oude College alweer niet vreemd. Nog zijn de schaduwen van 't annexatie- spook zichtbaar aan onze grens. En de positie van Groot-Haarlem is er waarborg voor, dat spoe diger dan nu verwacht wordt, een nieuwe aanval op Bloemendaal's grondgebied zal worden onder nomen, wanneer een nieuwe Wet niet grootere beletselen in den weg gaat leggen. Zeer groote steden treden met steeds grootere bruutheid op, wanneer zij meenen, dat grenswijziging in hun voordeel kan zijn. Een vandalisme als nooit te voren werd toegepast. De in 1920 door Amsterdam met succes onder nomen aanval op eenige omliggende bloeiende ge meenten is kinderwerk vergeleken bij het roofplan hetwelk B. en W. van Rotterdam aan den Raad dier gemeente hebben voorgelegd. Men kan slechts verbaasd staan over de zóó vergaande brutaliteit van groote gemeenten. Rot terdam wil n.l. niets minder dan acht gemeenten gedeeltelijk annexeeren. Vragen staat vrij meent men blijkbaar in Rottestad! De gemeente Pernis, Hoogvlied, IJsselmonde, Hilligersberg, Schiedam, Overschie, Schiebroek en Vlaardingen wil men geheel; Poortugaal, Barendrecht, Ridderkerk, Roon, Krimpen a. d. Lek, Krimpen a. d. IJssel, Kethel en Vlaardinger-ambacht gedeeltelijk bij Rotterdam inlijven. Een waar record annexatie plan. Amsterdam was niet bescheiden IJmuiden is op den duur zelfs niet veilig voor Amsterdam; let maar op! Haarlem wenschte ook „iets" meer dan hij kreeg; Den Haag kreeg den kous op den kop ten opzichte van Rijswijk en Voor burg en in de naaste toekomst van Delft! maar Rotterdam slaat het record in annexatie- wenschen èn brutaliteit. Zelfs werd de overwe ging aan de hand gedaan om ook Maassluis in het plan op te slokken! En dan, wordt betoogd, als Rotterdam dit plan toegewenscht krijgt, zal de Maas-stad voor ongeveer 30 jaar grondgebied ge noeg hebben! Om dan misschien de hand te willen leggen op alles wat zich bevindt tusschen de Residentie ende Belgische grens. Waarom zou men dan met minder genoegen nemen. Mis schien beleven wij het nog, dat Rotterdam en Amsterdam een robbertje gaan knokken, wie van de twee verdwijnen moet, opgeslokt door den

Bloemendaal's Editie | 1927 | | pagina 2