WEEK-AGENDA UITGAAN PLAATSELIJK NIEUWS BOEKBESPREKING 1 J. P. KEN Z EN 1 GEVONDEN VOORWERPEN -Concertbureau Alphenaar- LEZING SHANKARA Henny Müller's Bloemenmagazijn wordt mnvrerMfrrri iïerepapeepd eepjte hep vncAPiiittPTnpicHTine Wegverharding en Automobilisme. y Het overweldigende succes S Zondag 1 Januari 1928. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-matinee, 2.30 uur. Stadsschouwburg: „Wereldrevue „Hallo Parijs 8 u. Rusthoek: Dancing, 811 uur. Maandag 2 Januari. Stadsschouwburg: „Hallo Parijs" 8 uur. Dinsdag 3 Januari. Gem. Concertgebouw: Bachconcert. Stadsschouwburg: „Joseph Catani". Woensdag 4 Januari. Gem. Concertgebouw: Lezing Shankara, 8 uur. Donderdag 5 Januari. Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V. Stadsschouwburg: „Een wereld waarin men zich ver veelt". Vrijdag 6 Januari. Gem. Concertgebouw: Gemeentelijk Orgelconcert. Bioscoopvoorstellingen. Concertgebouw „Modern": Optreden van verschillen de artisten. gaat hedenavond niet door, wegens ziekte UITGES TELD De lezing heeft nu plaats Woensdag 4 Januari a.s. in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Kaarten tot een beperkt aantai a f 1.en f 0.60 verkrijgbaar bij Boekhandel Bladergroen en aan ons bureau. H.V.C., Velox en Zeeburgia. U i t tegen: A.F.C. en Haarlem. Haarlem thuis tegen: Bloemendaal, Zandvoort, Zee burgia. Uit tegen: B.F.C. en V.V.A. Zandvoort thuis tegen: Zeeburgia, B.F.C., H.V.C. en Velox. Uit tegen Haarlem, A.F.C. en V.V.A. A.F.C. thuis tegen: Bloemendaal, Zandvoort. U i t tegen: B.F.C., D.O.N.A.R. en Velox. V.V.A. thuis tegen: Haarlem, Zandv., D.O.N.A.R. U i t tegen: Zeeburgia, B.F.C., H.V.C. en Velox. Zeeburgia thuis tegen: B.F.C., V.V.A. U i t tegen: Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort en Velox. B.F.C. thuis tegen: Haarlem, A.F.C., V.V.A. U i t tegen: Zandvoort, Zeeburgia, D.O.N.A.R. en H.V.C. D.O.N.A.R. thuis tegen: A.F.C., B.F.C., Velox. Uit tegen Bloemendaal, V.V.A. en H.V.C. Velox thuis tegen: A.F.C., Zeeburgia, V.V.A. Uit tegen: Bloemendaal, Zandvoort, D.O.N.A.R. H.V.C. thuis tegen: B.F.C., D.O.N.A.R., V.V.A. U i t tegen: Bloemendaal en Zandvoort. Spanning bestaat er in deze afdeeling alleen om de bovenste plaats. De bezetting der laatste plaats is reeds lang beslist. Het Hilversumsche D.O.N.A.R., dat uit twaalf wedstrijden geen enkel punt wist te behalen, moet de degradatiewedstrijden spelen, een feit, dat als vaststaand aangenomen mag worden. We achten de hekkensluiters er niet toe in staat, B.F.C., dat op één na laatst staat, te passeeren. Anders is het gesteld met de eerste plaats. Daar zijn momenteel vier candidaten voor; Zeeburgia, A.F.C., Velox en Haarlem. Wél heeft ook theoretisch Zandvoort nog kans, maar practisch lijkt ons dit uitgesloten. Ongetwijfeld staat Zeeburgia er nu het best voor: de Amsterdammers boekten in 12 wedstrijden slechts 5 verliespunten, tegen A.F.C. 7 in 13, Velox 7 in 12 en Haarlem S in 13 wedstrijden. Ook het doelge- middelde der roodkragen is het mooist. Echter hebben ze een zwaar programma voor den boeg: twee ont moetingen op eigen terrein tegen de zwakke zusjes B.F.C. en V.V.A., tegen vier uitwedstrijden, die alle vier een verrassing op kunnen leveren, tegen Bloemen daal, Haarlem, Zandvoort en Velox. A.F.C. heeft het gunstiger, thuis tegen Bloemendaal en Zandvoort (beide werden uit reeds gewonnen en uit naar B.F.C., D.O.N.A.R. en Velox. Waar de Utrechtenaren in Amsterdam zich de minderen toonden, gelooven wij niet, dat ,,the Reds" in Utrecht beter resultaat zullen bevechten. Velox heeft ongetwijfeld het mooiste programma: thuis tegen A.F.C., Zeeburgia (twee concurrenten) en V.V.A., uit tegen Bloemendaal', Zandvoort en D.O.N.A.R. En ten laatste Haarlem. De roodbroeken ontvangen thans nog bezoek van Zandvoort, Bloemendaal en Zeeburgia (drie lastige karweitjes dus!terwijl ze nog uit moeten spelen tegen B.F.C. en V.V.A. Resumee- rende komen we dus tot de conclusie, dat Velox de mooiste kansen heeft. Maarvoetbal is een zeer wisselvallige sport, waarbij alles mogelijk is. En dat maakt het juist zoo aantrekkelijk. We komen dikwijls voor de meest onverwachte situaties te staan. Zoo zou het kunnen gebeuren, dat Haarlem nog met den begeerden titel gaat strijken, wat een groote vreugde in de Spaarnestad zou geven. We nemen met dit laatste sportpraatje in het oude jaar afscheid van onze trouwe lezers, die we bij de intrede van het nieuwe jaar alle geluk en voorspoed toe wenschen ook voor de vereenigingen in het rayon Haarlem hopen we, dat het jaar 1928 hun al het goed brengen, dat voor elk hunner noodzakelijk is. H. NAAR AANLEIDING VAN HET OVERWELDIGEND SUCCES dat wij met Kerstmis behaalden, (o.a. werden wij op de Kerstmis-Tentoonstelling 1927 te Haarlem met Goud bekroond) vestigen wij nogmaals de aandacht op Korte Kleverlaan 26 Telefoon 22149 ORIGINEEL, HOOGST ARTISTIEK NIE U W A A ds B L O E M W E R K ®*a> <s*a) Ê*I> BLOEMENDAAL. Aanrijding. Zondagmiddag had er ter hoogte BloemendaalschewegMollaan een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De eene auto, bestuurd door den chauffeur van den heer D. te Aerdenhout, reed in de richting Overveen, de andere auto, bestuurd door den heer W. alhier, reed de Mollaan af naar de Bloemendaalschestraatweg richting dorp. De auto van den heer D. slipte zoodat een aan rijding onvermijdelijk was; beide auto s werden licht beschadigd. De IJzel. Ten gevolge van de ijzel en de sterke wind is in het weiland van de Lage Duin- en Daal- scheweg een groote boom omgevallen, welke over den weg kwam te liggen. De politie Bewaakte de weg tijdelijk om ongelukken te voorkomen. Ook op ver schillende andere wegen werd het verkeer belemmerd door gevallen telegraafdraden waar ook de politie een wakend oog hield. Geslipt. -De heer B. alhier, slipte met zijn auto op den Bloemendaalscheweg ter hoogte van de Park weg en reed daardoor een wielrijder aan, wiens fiets vrij ernstig werd beschadigd. Wat door den heer B. wel zal vergoed worden. Rectificatie. In ons verslag over de gemeente- begrooting stond o.m. dat de heer Cassee beweerde, dat het onderwijs in deze gemeente per hoofd 40. koste, men gelieve hiervooyr te lezen 14. Laat uw vuilnisbak bij vriezend weer niet buiten staan. Op verzoek van den aannemer van de ge meentereiniging, de heer Hulsebosch, deelen we de ingezetenen mee, dat het zeer gewenscht is om bij vriezend weer de vuilnisbakken niet buiten te laten staan. Bakken waarvan den inhoud bevroren is, zijn zeer moeilijk te ledigen. Dat zulks gepaard gaat met veel tijdverlies behoeft geen betoog, daarbij komt nog, dat de bakken van het ledigen zeer veel te lijden hebben. Het verstandigst doet men door de bakken buiten te zetten wanneer men het bellen hoort van den nade renden vuilniswagen. Een hert doodgeschoten. Ten nadeele van den heer I. aan den Parkweg is een hert uit zijn herten kamp vermoedelijk door een afdwalenden geweer kogel van een strooper, doodgeschoten. De politie onderzoekt dit geval. Het 25-jarig jubileum van de B.V.C. De feest- commisie stelt zich voor om ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der B.V.C. te recepieeren op Zater dag 7 Januari a.s. in de groote zaal van Hotel Vree burg, 's middags van half vier tcjt 5 uur. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. de Vlieger, is geslaagd voor het examen van Rijks accountant. h Jubileumdag A.D.O.S. De autobusonderneming A.D.O.S., die den dienst onderhoudt SantpoortBloe mendaalHaarlem, viert deze week haar eerste lus trum. In verband hiermede zijn de bussen van een eenvoudige versiering voorzien. Storingen door het weer. De ijzel heeft hier en daar in de gemeente nogal wat ongemak veroorzaakt. Vooral de telefoondraden moesten het ontgelden. De laaghangende telefoondraden kwamen in Bosch- en Duin in aanraking met de lichtleiding, waardoor sto ring ontstond en de bewoners Zondagavond van licht waren verstoken. De Wereldrevue „Hallo Parijs". Zondag 1 en Maandag 2 Januari 1928 wordt in den Stadsschouwburg opgevoerd de wereldrevue „Hallo Parijs" met medewerking o.a. van Loujs Davids, Louisette e.a. In deze revue zijn niet minder dan 80 medewerkenden. Overweldigende finale, sensationeele lichteffecten. In deze revue passeeren o.a. The 10 Big- Ben girls, Ballet-ensemble, The Dalmac Sisters, 20 Internationale Mannequins. De geheele revue wordt getransporteerd door eigen ,Ford"-autotrein. Voor deze revue, welke door verschillende groote bladen gunstig werd beoordeeld, bestaat zeer veel belangstelling. Kon, Ned. Mij. v, T. en P. Deze vereeniging hield Dinsdag, 20 December hare maandelijksche bij eenkomst ter afdoening der noodige huishoudelijke aangelegenheden. De Notulen der vergadering van 18 October j.l. wer den voorgelezen en zonder wijzigingen goedgekeurd. Met toestemming der vergaderden bleef voorlezing van het verslag der lezing van Prof. Pulle op 15 Novem ber j.l., achterwege. De ingekomen stukken bevatten: 1. eene circulaire van den heer W. Küppers betreffende een voorgenomen studiereis naar de Riviera; 2. een rondschrijven van den Plantenziektenkundigen Dienst inzake Loodglansziekte en hare bestrijding en over Me- dedeeling No. 50 i.z. bestrijding der schurfziekte van fruit. Den vergaderden werd medegedeeld dat alle leden op aanvrage bij den Secretaris beide geschriften gratis konden bekomen. De Rekening 1927 werd op verzoek van den Pen ningmeester thans behandeld daar ZEd. op de Januari vergadering niet aanwezig zal kunnen zijn. Het bleek dat door zuinigheid, maar vooral door de groote giften die binnenkwamen, het verlies geleden door de décon fiture der Holl. Handelsbank te Haarlem, kon worden ingehaald en de Rekening met een klein voordeelig saldo kon sluiten. Tot leden der Commissie van Verifi catie dezer Rekening werden uit de vergadering aan gezocht de heeren: A. Tabernal, B. P. Vader en P. E, v. d. Werff die de benoeming aanvaarden. De Begrooting 1928 werd voorgelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en den Penningmeester dank gebracht voor zijn uitstekend beheer. Tijdens zijne afwezigheid van Januari tot October zullen zijne functies door den Secretaris worden waar genomen. Alvorens over te gaan tot de verkiezing van nieuwe leden in het Bestuur, dankt de Voorz. de aftredende leden voor hunne medewerking en toewijding. Als Leden-liefhebber werden gekozen de H.H.: L. L, Bierens de Haan en D. Kuiper; als Leden-vaklui de H.H.: G. J. van Dijk, J. Spaargaren en H. Dijkman, deze laatste aanbevolen door de Vereeniging van Oud-Cursisten. Tijdens de pauze werd een witte Cyclamen onder de aanwezigen verloot, waar,na de heer D. Kuiper, de vergaderden aangenaam bezig hield met zijne reisbe schrijving met lichtbeelden over „Interlaken, de parel van het Berner Oberland". Tevens werden op het doek vertoond een vijftal opnamen der Jubileum-Tentoon stelling. In de Vragenbus was een verzoek gedaan aan het Bestuur om te willen ageeren tegen het bedekken der fietspaden met teerproducten waaronder de boomen langs die fietspaden ongetwijfeld zullen leiden en ver moedelijk afsterven. De Voorzitter deelde mede dat hij zich reeds in andere kwaliteit hiertegen had verzet; dat verdere bedekking van fietspaden met teerproduc ten niet zal plaats hebbeden waar reeds gebeurd, de fout vermoedelijk geleidelijk zal worden hersteld. De Rondvraag bracht niets op, zoodat niets meer aan de orde zijnde, de vergadering werd gesloten. De ijsbaan aan de Kleverlaan. Haarlem profiteert er van. Als gevolg van de op 1 Mei in werking getreden grenswijziging is ook de mooie ijsbaan aan de Klever laan, bij het grondgebied van Groot-Haarlem gevoegd. Voorheen kwamen vele honderden Haarlemmers zich op deze Bloemendaalsche ijsbaan vermaken; nu is het juist omgekeerd en moeten de Bloemendalers naar Haarlem om aan het ijsvermaak deel te kunnen nemen. En het noodlot schijnt het nu eenmaal zoo beslist te hebben, dat de eerste winter reeds in het voordeel van Haarlem uitvalt. Een heele reeks van winters is er voorbijgegaan, dat een kraai zich juist op het ijs van deze baan durfde wagen en nu kon de baan reeds de vorige Zaterdagmiddag worden opengesteld. Maar bovenal is het de fiscus van Groot-Haarlem, die er zijde bij spint, door n.l. ook op de ijsbaan de vermake lijkheidsbelasting toe te passen. De toegangsbewijzen zijn daarom met 20% verhoogd, welk bedrag als be lasting door Haarlem wordt geïnd. Een niet te ver smaden voordeeltje voor Groot-Haarlem, dat ook met kleine beetjes gaarne tevreden is om het topzware hoofd, als gevolg weer van de annexatie, boven water te houden. Zal Bloemendaal- zélf nu zonder ijsbaan blijven? OVERVEEN. Aangereden door een auto. De vorige week Vrij dagavond werd de heer B, op de Julianalaan door een auto aangereden. Hij stond te wachten op de tram, toen deze naderde stak de heer B. plotseling de weg over, waardoor een naderende auto hem niet kon ont wijken. De heer B. werdvyrij ernstig aan het achter hoofd gewönd en we;r?f^in*~Stöop s Bad verbonden, vanwaar hij weer naar zijn woning in de nabijheid terugging. Aangereden. Dinsdagmiddag is een tuinder uit Nieuw-Vennep alhier op den spoorwegovergang aan gereden door een in dezelfde richting rijdende auto. Hij liep naast zijn rijwiel en bekwam eenige ontvel lingen, terwijl de fiets werd beschadigd. De schade wordt vergoed. HAARLEM. Lezing Shankara uitgesteld! Zooals blijkt uit een advertentie in dit nummer is de lezing van den heer Shankara door familieomstandigheden uitgesteld tot Woensdag 4 Januari. Deze lezing wordt gehouden in het Gemeentelijk Concertgebouw, groote zaal, en neemt 's avonds 8 uur een aanvang. Zie aanplakbiljetten! Kaarten zijn tot een beperkt aantal verkrijgbaar voor Bloemendaal bij boekhandel Bladergroen en aan ons bureau, alwaar men ook plaatsen kan bespreken. T0LITÖAAT 01 04 «naomiAT i ITATItrariFIM zo -11 FHtHA J. LET1CHERT O AMlttRDAM HAACLfM HiLvmun TELEFOOri Z5I67 TELEFOOri IO40Z TELEFOOn 036 den steek te laten. Dit is zijn wraak. De beide men- schen sterven dien nacht, door de sneeuw bedolven. „Een hel op aarde", door Guido de Verona, geautoriseerde vertaling door Chr. Moresco- Brandts. Ing. f 2.90, geb. 3.75. Uitgave: Van Holkema Warendorf, Amsterdam. Anderson Nexö, beschrijver van het kind en van de natuur. In dit boek komen beide tot uiting in hun mooiste vorm. Het is de geschiedenis van een boete doening en de man, die boet, zien wij, als wij de eerste pagina van het boek gelezen hebben, duidelijk voor ons. Opgegroeid in een ongelukkig milieu, heeft hij zijn jeugd doorgebracht, staande tusschen zijn vader en zijn moeder, terwijl hij sterker indrukken kreeg dan iemand vermoedde. Waarom kon vader niet hebben, dat je hem in de oogen keek, en moeder wel? Hij had daar het eerst aandacht aan geschonken, omdat de hond het ook niet kon verdragen. Als- eenig kind had hij het dienstmeisje benijd, dat ze 's avonds haar broer op visite kreeg en hij had gezien, dat hij de armen om haar heen sloeg. Waarom mocht hij dat niet vertellen? Het probleem werd nog grooter, toen hij op een goeden dag ontdekte, dat ze twee „broers" had. Als hij in een warmen zomer met zijn moeder naar buiten gaat, gaan bewondering en verbazing hand aan hand. De bloemen en vogels bren gen zijn kinderhart in verrukking, maar wat hem vooral bezighoudt is: hoe ze witte melk kunnen melken uit zwarte koeien. Kort na hun terugkeer in de stad, wordt moeder ziek, ze gaat naar het ziekenhuis en keert niet terug. Vader en moeder leven gescheiden. Soms ziet hij moeder aan school, maar hij merkt dat vader het onaangenaam vindt. Later schaamt hij zich, wijl hij zich eens vernederde door iets onaardigs te zeggen van moeder, enkel om vader pleizier te doen. Pas als hij zestien is, gaan de oogen hem open en vlucht hij naar zijn moeder, die hij terugvindt als een droevig wrak, gevolg van de zonde van zijn vader. Na enkele jaren sterft zij, hij beëindigt snel zijn studie in de rechten en neemt ergens buiten een volontairse plaats aan. In dien tijd leert hij een jonge vrouw ken nen; zij krijgen elkaar lief en hij beleeft den geluk kigsten tijd van zijn leven tot hij door een enkele daad al het schoon vernietigt. Hij is de zoon van- zijn vader! Angstig heeft hij zichzelf bij hem vergeleken, gespeurd of hij ook maar de geringste overeenkomst met hem kon ontdekken, en dan plotseling, door zijn ontrouw, verstoort hij de idylle van zijn liefde. De jonge vrouw zal zijn ontrouw niet overleven, zij verdrinkt zich in den boschvijver. En de jonge man sleept zijn gebroken leven voort en boet. „Dat moet geboet worden", door Martin Andersen Nex0, geautoriseerde vertaling door Cl. Bienfait. Ingen. 2.90, geb. 3.90. Uitgave: Van Holkema Warendorf, Am sterdam. Miquël, een vijftig-jarige avonturier, huwt met een veel jongere vrouw, die haar stiefdochter Ivona bij zich heeft. Miquël zelf heeft een aangenomen zoon. Deze jonge man wordt hartstochtelijk verliefd op zijns vaders vrouw en tusschen hen beide ontstaat een ver houding tot groote jaloezie van Ivona. Tusschen de twee jonge menschen is een teedere liefde opgebloeid en Ivona, bang haar geliefde af te moeten staan aan haar stiefmoeder, deelt Miquël de ontrouw van zijn vrouw mede. Deze aarzelt geen oogenblik, maar zijn vrouw en zoon samen verrassend, doodt hij de eerste en jaagt de tweede zijn huis uit. Ivona volgt hem en de twee jonge lieden vertrekken naar Zuid-Amerika, waar zij zich aansluiten bij een groep van goud-zoekers. Zij trekken allen, door een Engelschman aangevoerd, met sleden, honden en tenten het land in op zoek naar goud. Het geluk dient hen piet en overvallen door den barren winter moeten zij kampeereren in hun tenten en leven van wat de jacht hen opbrengt. De leider komt door een ongeluk om 't leven; een Spanjaard sterft aan scheurbuik, zijn vrouw volgt hem spoedig. De overgeblevenen trekken verder en in de donkere dagen en nachten vertellen zij elkaar hun levensloop, die gaat tusschen avonturen en misdaden. Door koude en schaarschheid aan voedsel komen zij stuk voor stuk om, tot slechts Ivona, haar vriend en een Patagoniër overblijven. Zij bereiken de streek, waar ze het goud vinden, maar Ivona zinkt uitgeput inéén. De Patagoniër laat hen in den steek. Dan komt Miquël, die een karavaan heeft uitgerust, eveneens naar de goudvelden toe. Zijn mannen ont dekken Ivona en haar liefste, neergezonken in de sneeuw. Zij willen hen redden, maar Miquël hen her kennend, geeft het sein voort te trekken en het paar in Liever keibestrating dan asphalt? Wat men in Bloemendaal doet! „Verscheidene leden" van ons zoo populair Lager huis hebben bij de besprekingen over de Waterstaats- begrooting in de afdeelingen blijken gegeven van een vèr-vooruitzienden blik, welke eigenschap slechts ge boren regeerders plegen te bezitten! Immers, blijkens het Voorloopig Verslag over de jongste Waterstaats- begrooting betoogen verscheidene leden, dat het toe nemend aantal auto-ongevallen mede verklaring vindt in den meer dan onvoldoenden toestand der groote verkeerswegen." Ziezoo! Wat heel rijdend en loopend Nederland stellig nog niet wist is nu, dank zij het opmerkings vermogen van „verscheidene Parlementsleden", heel duidelijk geworden. Vraag een schoolkind, hoe het komt dat b.v. op den Amsterdamschen- en den Muiderstraatweg zoo veel auto- en verkeersongevallen voorkomen, en deze onvolwassen mensch zal u ten antwoord geven: „slechte wegen en woest rijden door auto's en motor rijwielen". Daarom heeft de opmerking van die „ver scheidene Lagerhuis-leden" zoon geringe beteekenis. Minstens vijf jaar geleden zou een zoodanige op merking als een zeer goede wenk aan den Minister van Waterstaat begrepen geworden zijn. Nu, voor de begrooting van '28, terwijl overal in den lande niet alleen groote plannen voor wegenaanleg en verbete ring aanhangig zijn, maar zelfs in een bepaald tempo in uitvoering werden genomen, is deze wenk aan den Minister overbodig. Parlementsleden kunnen goed werk doen door „Wa terstaat" tot nog meer spoed, tot grootere intensievi- teit, bij de wegenverbetering, aan te zetten. Men ver- gete toch vooral niet, dat de sprongsgewijze toename, na den oorlog vooral, van het moderne verkeer, moei lijk kon worden voorzien. Dat de groote verkeerswegen dus niet voldoen aan de verkeerseischen van thans, kan geen Overheidsorgaan worden verweten. Maar wél, dat, terwijl sedert eenige jaren overduidelijk is gebleken, dat de moderne verkeersmiddelen zich niet dan met gevaren voor iederen weggebruiker over onze wegen kunnen bewegen, de wegverbeteringen in een onvoldoend tempo worden uitgevoerd. 't Is goed, dat daarop bij de behandeling der Water- staatsbegrooting in het Lagerhuis door ongeveer alle sprekers is gewezen. In dit licht bezien, is het bijna jammer, dat men er toe over schijnt te zullen gaan, de rijwielbelasting, welks opbrengst sedert 1 Januari 1927 meenen wij in het wegenfonds gestort wordt, te verlagen van 3.per jaar op 2.50. Deze verlaging zal ongeveer een millioen gulden per jaar minder in dat fonds brengen. En och!, wat maken twee kwartjes minder belasting per jaar nu uit voor de massa van wielrijders, die niet minder belang hebben bij wegverbetering, o.a, aanleggen van rij wielpaden langs de groote verkeerswegen, dan de automobilist en motorrijder. Deze miniatuur-belastingverlaging, ook voor den wielrijdenden proletariër van zeer geringe beteekenis, voert men minstens vijf jaren te vroeg in. Waterstaat heeft op het moderne verkeer een niet meer te achter halen achterstand! Maar wat blijkt nu reeds. Waar mogelijk wordt bij aanleg van nieuwe- zoowel als bij verbreeding etc. OÏXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJ X van Erres' ontvangapparaten ;ii; vindt zijn oorzaak in de onver- j?! gelijkelijk zuivere reproductie van X muziek en menschelijke stem. X Vraagt gratis demonstratie bij x X den plaatselijken agent x VERBINDINGSWEG RADIO- EN RIJWIELHANDEL g van reeds bestaande wegen, gebruik gemaakt van asphaltbedekking, zij het dan ook volgens verschil lende systemen. Hèt ideale middel van wegverharding voor auto- en wielrijder meende men. Neen! zegt men in autorij ders-kringen; zelfs op het jongste wegencongres even eens. Asphalt is mooi; het biedt vele gemakken, maar het heeft ook groote bezwaren, n.l. slippen én glijden van auto s bij regenachtig weer. Daarom is de groote voorliefde voor asphaltbedekking geluwd en schijnt men hoewel nog niet zoo positief uitgesproken weer voorkeur te willen geven aan klinker- desnoods aan keibestrating. In de Tweede Kamer brak een der afgevaardigden ook al een lans voor het voortbestaan van den straatklinker, en de Minister zegde toe „den klinker niet te zullen vergeten, wanneer deze te ge bruiken, mogelijk is. Maar deze Volksvertegenwoordiger stelde in zijn pleitrede voor het behoud zoo niet eerherstel van den straatklinker, meer aan de orde de vraag of deze tak van industrie niet grootere bescherming be hoeft uit een oogpunt van werkgelegenheid, dan wel, dat hij tegenstander van massa-asphalteering was ge worden, omdat deze soort wegverharding voor het automobilisme gevaarlijk blijken zou. t Verdient natuurlijk aanbeveling, dat de Over heidsorganen er steeds meer naar trachten te streven de verharding der wegen zooveel mogelijk te doen bestaan uit middelen, die onder alle weersgesteldheden het meest deugdelijk blijken. Maar naast de zorg voor mooie effen wegen heeft men ook die, dat men er voortdurend meer op bedacht moet zijn, dat ongekende zware vrachten worden - vervoerd op de groote ver keerswegen. Een economisch belang, waarmede ern stig rekening is te houden. En dan schijnt het, dat asphalt het best en het meest aan alle eischen van goed wegdek beantwoordt. Zou het economische leven dan werkelijk in zoo groote mate geïnteresseerd zijn bij jakkerende en snel- jagende auto s? Wij meenen, dat aan dezen factor te groote waarde wordt toegekend en dat, bij de betoogen van economische noodzakelijkheid van snelverkeer, meer naar voren komt, het tijd-verschijnsel van haasten en jachten, zonder absolute noodzaak. Een auto is nu eenmaal een vervoermiddel, dat op snelrijden ge bouwd is, het is daarop en daarvoor gemaakt! Zeer stellig. Maar sluit dat in een snelrijden onder alle omstandigheden? Is de gesteldheid van den weg, als gevolg van toevallige en wisselende weersgesteld hedendan niet een zekere mate van overmacht, zelfs voor de auto? En zou dat moderne voertuig zich dan aan zoon overmacht niet ondergeschikt moeten maken? Zijn de asphaltwegen, als gevolg van mist en regen, glad, kan een automobilist zich dan niet tevreden stellen met een snelheid van 30 a 40 K.M.? Zou het economische leven daardoor zoo gefnuikt worden? Gelooven wie het wil! Eigenaardig, dat men de zelfde klachten verneemt nu aan automobilisten be lemmeringen in den weg gelegd zijn door beperkingen, opgelegd in het nieuwe Motor- en Rijwielreglement, nopens het voeren van verlichting, welke voor andere weggebruikers gevaar kan opleveren, n.l. een verblin dende verlichting. Men klaagt ach en wee en vindt het klein benepen, dat auto's niet eens zoodanige lichten mogen voeren, waardoor zij met angstwekkende snelheden over de buitenwegen zouden kunnen snorren, daarmede alle andere weggebruikers met dood en vernieling bedreigende. Gelukkig dat de Overheid nog rekening houdt met het feit, dat er, behalve auto rijders, óók andere weggebruikers zijn! Op lofwaardige wijze heeft Publieke Werken in deze gemeente, daartoe in staat gesteld door ons ge meentebestuur, een beteekenend gedeelte der Bloemen daalsche straten, wegen en lanen van gladde weg- bedekking voorzien en men zal er hier zeker ook mee doorgaan. Asphalt- en topeca-wegbedekking achten wij ideaal. De voordeelen, hierdoor verkregen, zijn stellig veel grooter dan de zeker ook bestaande nadeelen, waar onder in de eerste plaats deze, dat deze wegverhar ding bij sommige weersgesteldheden den snelrijdenden automobilist voor zijn eigen, maar meer nog voor anderer veiligheid, noodzaken tot vaart-verminderen. Wij vinden dat zoo erg niet en achten dat niet zoo'n bezwaar voor het economische leven! Wèl achten wij het een eisch van veiligheid, dat de wegen binnen bebouwde kommen der gemeenten, goed en doelmatig verlicht zijn. En op dat punt valt er in Bloemendaal zoowel als elders nog wel wat te verbeteren. Misschien schenkt ons gemeentebestuur daar nog wel eens aan dacht aan. Gevonden Voorwerpen. - Terug te bekomen bij: Zwemmer, Binnenpad 4 Overveen, een zwarte wol len want C. Korstanje, Kinheimweg 3 Bloemendaal, een bruine damesmantel; Van Gulik, Alberdingk Thijmlaan 15 Bloemendaal, een gouden ring; Koelemij, Julianalaan 66 Overveen, een bedrag van f 7.50; Handgraaf, Bloemendaalschestraatweg 126, Jan Gij- zenvaart Santpoort, een paar wollen handschoenen; H. B. Bogaardt, Lage Duin en Daalscheweg 6, Bloe mendaal, een bruin lederen heerenhandschoen; Mej. Mr. van Dorp, Parallelweg 1 Bloemendaal, een glacé kinderhandschoentje met wol gevoerd; S. Hunink, Brederodelaan 7 Bloqmendaal, een padvindersmes en heerenhandschoen; H. Kroonen, Dompvloedslaan 5 Overveen, een R.-K. kerkboekje; C. A. v. Vloten, Mr. Enschedeweg 9a Aerdenhout, een hamer; T. A. Schrama, Zuidertuindorplaan 8, Haarlem, een zwarte fluit; aan den politiepost te Aerdenhout, een rijwiel- belastingmerk en een oude damesmantel; een bruine handschoen; aan het bureau van politie te Overveen: een broodzakje, een bruin lederen handschoen, een kam in étui, een bestuurbare bobslede, een sleutel.

Bloemendaal's Editie | 1927 | | pagina 2