WEEK-AGENDA HENNY MULLER Smoking - Costuums Plein 35 Hedenavond. Stadsschouwburg, Heer van goeden Huize, .815 u. Vreeburg, Gymnastiekuitvoering B.G.V., 8 uur. Zondag 26 Februari. Gent. Concertgebouw H.O.V., Matinée, 2.30 uur. 's av. 8 uur, Muziekconcert Excelsior. Stadsschouwburg, 8 uur, De Meneer van 5 uur. Schouwburg Jansweg, 2 uur, Operette Doorn roosje. Rusthoek, Dancing, 8—11 uur. Hotel Rozendaal, Dancing, 811 uur. Dinsdag 28 Februari. Schouwburg Jansweg, Concert Dite Blooker, 8 u. Stadsschouwburg, Een vijand vant 't volk, 8 uur. Woensdag 29 Februari. Ger. Kerk Zuiderstraat, Lezing Dr. J. G. Geelker ken. Gem. Cpncertgebouw, Haarl. Gem. Koor, Gene rale repetitie. Hotel Zomerzorg, Ledenvergadering Bloemend. Middenstandsvereen. Donderdag 1 Maart. Schouwburg Jansweg, De kleine Apostel. Gem. Concertgebouw, Concert Haarl. Gem. Koor. Vrijdag 2 Maart. Hotel Vreeburg, Openbare Vergadering van den Bond van bewaarden, Sprekers Ds. J. C. Aal- ders te Amsterdam en Ds. E. L. Smelik te Tienhoven. (Zie bericht.) Stadsschouwburg, Italiaansche Opera Faust, 8 u. Gem. Concertgebouw, Gemeentelijk Orgelconcert, solist Cor de Wilde,, cellist. Zaterdag 3 Maart. Stadsschouwburg, Liederavond Geertruida van Vladeracken. Toonzalen Boskamp Zonen, Expositie tot 10 Maart. Bioscoopvoorstellingen. Begrafenis J. C. de Wijs. zaterdagmiddag is ohder groote belangstelling het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. C. de Wijs, in leven lid van de firma Vinke Co. en van de firma Donker Goedkoop, op de be graafplaats Westerveld ter aarde besteld. Reeds lang voor de aankomst van de lijkauto en de 10 volgauto's had zich een zeer groot aantal vrien den, collega's en handelsrelaties van den over ledene aan den ingang van de begraafplaats ver zameld; Dit aantal werd nog aanmerkelijk ver groot na aankomst van den trein van 14.15 uit Haarlem, die nog velen uit Rotterdam en Den Haag aanbracht. Onder de aanwezigen waren met de leden der firma's, waaraan de overledene verbonden was, de h.h. F. W. D. Valstar, voorzitter, en mr. De Jong, directeur der Scheepvaartvereeniging „Noord"; M. C. Koning, dir. der Stoomvaart Mij. „Nederland", P. Donker, dir. der Stoomvaart Mij. „Noordzee", Venenga, dir. der Amst. Droogdok Mij., Visker, hoofding. der Stoomvaart Mij. „Nederland"; W. P. Mets, van de firma Van Vliet Co. te IJmuiden; Pauw, namens de firma William Pont te Zaandam; Schouwenaar van den Germanischen Lloyd. Van Leeuwen Boomkamp, Korthals Altes en vertegen woordigers van bijkans alle scheepvaartmaat schappijen en cargadoorskantoren te Amsterdam, tal van 'stuwadoors, assuradeuren, advocaten, be stuursleden dep afd. Bloemendaal van den Ned. Protestantenbond, enz. Allen verzamelden zich in de aula, welke ter nauwernood het groot aantal bezoekers kon be vatten. Op verzoek van de familie werd er niet aan het graf gesproken, maar geschiedde dit' in de aula. ^'t Eerst voerde het woord de oudste firmant van dè firma Veen Co., de heer G. Warnderink Vinke, die den overledene schetste als een rechtschapen rriensch, steeds gelijkmatig van humeur, steeds welwillend voor zijn minderen en altijd bezield met eemjieerlijk optipiisnie, iemand, met wien hij veel lief en leed gedurende de 28 jaar van samenwer king- heeft doorgemaakt. Nooit heb ik, zei spr., iepjënd 'gevonden als hij, zoo'n trouwe, hartelijke, goéde vriend, als hij was. Voor 't personeel was hij een vader. Wij zullen hem nooit vergeten. De falftiilie zal altijd op ons kunnen rekenen. Met een „rast zacht" nam spreker afscheid van den be treurden doode. Daarna werd 't woord gevoerd door eenige em- ployé's van de firma, die een laatsten groet aan hun beminden en hooggëachten chef kwamen brengen. Vervolgens werd 't woord gevoerd door den heer Ir. E. J. Langelaan namens het bestuur van 't Kennemer Lyceum, waarvan de overledene langen tijd een nauwgezet en ijverig, penningmeester was.- en- door dr. J. D. Bierbhs-de1 Hhan namens curato rium, rector en laerarett vaji'üfièf Lyceum. Namens de School voor Wijsbegeerte te Amster dam; werd.he/f woord gèvoefd door den voorzitter dier' instelling, prof. dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, die ook als vriend den overledene prees als iemand, die veel te vroeg van ons weg is ge gaan. De heer K. Tinholt sprak. namens leden en be stuur v-an, de afd-. Bloemendaal van den Ned. Prot. Bond, de heer Herman Robbers namens de uit geversmij. Elsevier, de heer F. W. D. Valstar na mens de .Scheepvaartvereeniging „Noord". Nadat nog enkele andere sprekers het woord hadden gevoerd, en nadat de weduwe alle aan wezigen in-hartelijke en welgekozen woorden had bedankt, werd de baar grafwaarts gedragen, ge volgd door twee groote baren, volgeladen met kransen en bloemstukken en door een lange rij van dames en heeren om den overledene de laat ste eer te bewijzen. S. E. Korte Kleverlaan 26 Telefoon 22861 Bruidsbouquetten, Zaal', Kamer-, Tafelversieringen breedte is geweldig, doch ook de hoogte is in 't oog loopend, hetgeen nu eerst uitkomt, bij het plaatsen van de kapspanten. In het door ons uitgegeven adresboek van Bloe mendaal komt o.m. een artikel voor over dit groot- sche bouwwerk, waarin wordt vermeldt, dat er niet minder dan 7000 palen in den grond zijn ge bracht, voor eventueel misverstand gelieve men er voor te lezen 700. Auto gestoIen(?) doch weer gevonden! Woensdagavond tusschen 8 en 11 uur verdween spoorloos een auto van mevr. W. alh., welke voor haar woning stond; dienzelfden avond werd de auto onbeschadigd door de politie op de Elswouts- laan teruggevonden. Na mededeeling kon de eige nares haar auto weer halen. Vermoedelijk een liefhebber van auto-rijden, die de verleiding niet kon weerstaan om eens een auto-tochtje te maken. Waarschuwing. Door het Centraal archief en inlichtingenbureau inzake maatschappelijk Hulpbe toon voor Nederland is het volgende schrijven ge richt aan het gemeentebestuur van Bloemendaal. Door deze wenschen wij U te waarschuwen voor de practijken van de fa. C. F. Vreeswijk, Madoera- straat 27 te Haarlem (Noord). Vreeswijk handelt in meubelen, tapijten en verdere huishoudelijke ar tikelen. Hij werkt samen met twee zoons, die met paard en kar door het geheele land trekken, om hun goederen aan Men man te brengen. Vreeswijk koopt van tijd tot tijd bij enkele blin- deninrichtingen goederen en etaleert deze in zijn winkel en op zijn kar, waarmee hij zich het recht toekent in groote letters het opschrift te voeren „Werkverschaffing voor Blinden". Op deze wijze probeert hij al zijn goederen onder het motto „Voor de Blinden" te verkoopen. Waar het ons ongewenscht voorkomt, dat het publiek op deze wijze wordt misleid, achten wij het van belang, uwe aandacht hierop te vestigen. Schoorsteenbrandje. Zaterdag j.l. werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand bij den heer V. E. in Bosch en Duin. Het kwaad was gauw bedwongen en de spuit kon inrukken met droge slangen. Bloemendaalsche Middenstandvereeniging De Bloemendaalsche Middenstandsvereeniging houdt een Algemeene Ledenvergadering op Woens dag 29 Februari a.s. des avonds half negen in Hotel Zomerzorg. De agenda vermeldt o.m.: Notulen vorige vergadering Ingekomen stuk ken Jaarve.slag Secretaris Jaarverslag Pen ningmeester Bestuursverkiezing (Aftredenden zijn de Heeren J. Keller, voorzitt r, J. J. Boskamp en Adr. Cassee). Vaststelling Contributie 1928. Verzoek Nederl. Middenstandsbond tot verhoo- gihg der contributie. Bestuursmededeelingen. Aan de leden werd tevens toegezonden een lijst vermeldende alle namen der leden, vijftig in ge tal en een aardig boekje getiteld „Bloemendaal uw woonplaatsL Waarom?" verlucht met eenige teekeningen van liefelijke plekjes in deze gemeen te, met als toevoeging een kaartje van Bloemen daal. Het ligt in de bedoeling, naar we vernemen, dit boekje op ruime schaal in de gemeente te ver spreiden. Het nieuwe gebouw van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noord-Holland in het Kinheim- park aan de Plantsoenlaan vordert snel. J.l. Zater dag wapperde de driekleur ter eere van het plaat sen van den eersten kapstand. De omvang in de Kon. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde Afdeeiing Bloemendaai-Velsen. De afdeeiing BloemendaalVelsen der K. N. M. v. T. en P. hield Dinsdag, 21 dezer, hare maande- lijksche bijeenkomst waarin de heer A. Meilink eene lezing met lichtbeelden gaf over „Het Ken- nemerbosch als levensgeheel". Als inleiding gaf Spreker eene uiteenzetting van hetgeen verstaan moet worden onder eene natuurlijke eenheid van planten en dieren. Waar de menschenhand heeft ingegrepen, kan geen natuurlijk levensgeheel be staan, doch op enkele groote landgoederen of restanten van vroegere oude natuurbosschen o.a. Kennemerbosch, kan plaatselijk die eenheid nog benaderd worden. Alleen groot-grondbezitters kunnen bosch in oorspronkelijken toestand hou den; kleinere grondbezitters kunnen dat niet om economische redenen. Spreker doet dan de revue passeeren de fac toren die de levensvoorwaarden bepalen waarvan wel de voornaamste zijn: grondwaterstand en bodemtemperatuur. Verder werd dan de wissel werking geschetst tusschen planten en dieren, daaiuit het verleden der bosschen opgebouwd en de toekomst besproken die voor ieder bosch moet 1 iden tot hoogveen. s Aan "d'e hand der moofe lichtbeelden van bosch gedeelten wordt dan nader een en ander ver klaard en veel wetenswaardigs gegeven, waarvoor spreker hartelijk dank wordt gebracht door de vergadering bij monde van den Voorzitter. Tijdens de pauze deed de Voorzitter eenige mededeelingen van het Bestuur, betreffende 1. de ingestelde commissie om trouw bezoek aan de vergaderingen aan te moedigen, 2. een voorge nomen excursie naar de groote Aalsmeersche Bloemententoonstelling in April; „3. de uitgave van het Tuinbouwjaarboek 1928. Voor deze avond was een prijs beschikbaar ge steld voor de mooiste inzending Primula's, die be haald we.d door den heer A. Jager. Er waren vele en mooie Primula's ingezonden, doch ook andere inzendingen ontbraken niet. De keurings commissie kende de volgende punten toe aan: H. Boogschoten: Primula obc. rosemundi 10 Azalea ind. Mme v. d. Cruysen 10 vaas met Amaryllis Hippeastrum rood- 10 W. Beunder: Azalea ind. Pink Pearl 9; B. P. Vader; Tulpen Gen. de Wet 10 Primula chinensis stellata 9; A. Jager: Calla's 6 Primula obc. gem. 8 id Resea 7 Mej. Henny Müller: Bloemstuk 7. Een paar vragen uit de vragenbus betreffende bespuiting met Bordeauxsche pap en bestrijding van slakken werden beantwoord. OVER VEEN. Propaganda-Avind Montessorischool. De vorige week Zaterdagavond werd de in ons blad aangekondigde p'ropaganda-avond voor de Montessorischool van [het Kleverparkkwartier te Haarlem in het Kennemer Lyceum gehouden. Jos. de Klerk schrijft er over in de Stads-Editie: De ijveraars voor cle Montessorischool van het Kleverparkkwartier vónden in de aula van het Kennemer Lyceum uitnemend geschikte gelegen heid voor het geven pan een propaganda-avond, waarop kunstenaars ej dilettanten samenwerkten, om door een gezelligefuitvoering het oogmerk der inrichters te dienen, n.l. belangstelling te wekken voor het Montessori-onderwijs. Directe propaganda bestond in het vertoonen van lantaarnplaatjes, be treffende de Montessori-inrichting, waarbij mei. E. v. d. Werff uitlegging- gaf. Verder ook aldus de Amerikaansche en Hollandsche verkoop van voor werpen, theeschenkerij, enz., ten bate dier school. Muzikaal genot van voornaam gehalte werd ge boden door de heerei! H. Nolthenius en Jos. de Clerck, de eerste als cellist, de tweede als pianist, die een sonate van De Fesch lieten hooren en aan 't slot van den avond,, toen het reeds over elven geworden was, nog <Je vierde cello-sonate van Beethoven speelden. Een prettige musiceergeest kenmerkte deze beide'nummers, die ook door mooie toonkwaliteiten opvielen. Aangename in drukken ontving men ook van het zingen van mej. Annie Lambrechts, die Italiaansche aria's voor droeg van Handel en'Caldara, alsmede liederen van Schubert. Stemgehalte en temperament waar borgen deze jonge zangeres wel toekomst. Aan klankvorming en daarmee gepaard gaande uit spraak, dient echter nog flink gewerkt. Verder werd gedanst door Hanny Wijnstroom en werden drie bewegingsspelen uitgevoerd door leerlingen van mevr. Tobi. De begeleidingen der liederen en ook de dansen vonden in den heer Mar- tyn Bruiel een uitnemenden vertolker. Belangrijk was het optreden van Harry Verdier als declamator, wiensspreektechniek reeds vrij goed ontwikkeld is en- die ook dichterlijk aanvoelt. Tevens heeft de sonoriteit van zijn stem veel be- korcnds. Met dat alles nu een publiek in den ban des dichiers te brengen, is grootendeels een quaes- tie van imponeeren. Dat kan hij ongetwijfeld in de toekomst bereiken. De heer J. C. Serodino hield het publiek aange naam bezig met eenige fragmenten uit Van Mau- rik's Nachtwacht vrij te interpreteeren. Aldus ontbrak op der avond ook de komische noot niet. Die schuilde echter ook in het niet schaarsch met drukfouten doorspekte programma. De origineelste was wel de vertaling van een Ita liaansche aria, die eigenlijk van onder naar boven moest gelezen worden. Alleen de gebruiksaanwij zing ontbrak. Het Brouwerskolkje. -f Door ons gemeentebe stuur is aan der. tai^yft'iitect Leon A. Springer te Haarlem opgedragen een plan'te maken voor den aanleg van het terrein öm en nabij het Brouwers kolkje, welk terrein, zooals bekend is, door de ge meente Bloemendaal is aangekocht. Een gedeelte van het terrein zal voor woningbouw bestemd worden. Het wordt aan den heer Springer overge laten om voor te stellen welk gedeelte daarvoor gereserveerd kan worden zondeF al te veel schade te doen aan het natuurschoon. Aangereden. Maandag werd de heer T. te Bloemendaal aangereden, toen hij met een hand wagen op de Elswoutslaan liep, door een hem achterop rijdende auto van de fa. H. alhier, die niet spoedig genoeg kon remmen wegens een defect aan de voetremmen, daar er van tegenovergestelde richting een wagen met paard bespannen naderde. De heer T. bezeerde zich aan borst en linkerbeen. Tegen dep autobestuurder is proces-verbaal opge maakt. Aanrijding. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur had er een aanrijding plaats op den Zijlweg voor het perceel van kruidenier Van Wijk, tusschen een auto van de fa. K. te Haarlem en een wagen met paard bespannen van de fa. v. R. te Haarlem. De bestuurders bemerkten elkaar te laat, doordat er een auto op den weg stond. Het lamoen van den' wagen werd stuk gereden, terwijl de auto licht werd beschadigd. Er hadden geen pefsoonlijke on gelukken plaats. Tentoonstelling fa. J. A. Boskamp Zonen. Van 25 Februari tot 10 Maart a.s. wordt in de toonzalen der Firma J. A. Boskamp Zonen te Overveen een tentoonstelling gehouden van kunstnijverheidproducten, vervaardigd door vrou welijke patiënten in de werkplaatsen van het Sanatorium „Maria-Oord" te Gennep (L), Direc teur Geneesheer H. Stiemens, ten bate der nazorg- afueeling. Er was een tijd, waarin Sanatoria met stelsel matig ingevoerde arbeidstherapie met een lanta rentje te zoeken waren. In 1928 is men gelukkig zoover, dat arbeid in den strijd tegen de gevolgen der tuberculose als een der machtigste factoren wordt beschouwd. „Maria-Oord" was een der Sanatoria, dat zich van den beginne af bewust was, dat herstellende zieken recht hebben op hun passende werkzaam heid. De arbeidstherapie daar is dan ook geheel uit de behoefte zelf gegroeid. Wat begonnen werd als kleine proefneming, hoe de patiënten op dien arbeid zouden reageeren bleek spoedig ook andere vruchten af te werpen. En telkens blijven er in het Sanatorium patiën ten achter, onvoldoende hersteld, om hun plaats in de maatschappij weer in te nemen. Aan de meeste hulpverleening zijn grenzen gesteld, an dere wachten op een beurt, eens is het genoeg. Nu komt in een Sanatorium, waarin het sociaal gevoel een groote rol speelt, de arbeidstherapie prachtig te hulp. Allen werken voor elkander, de opbrengst der producten is voor hen, die anders terug zouden Speciale aanbieding Zijde gevoerd CCC f 80.-, f 60.-en IJJ.' Een proeve van Eerste klas Engelsch Kleermakerswerk tegenover de Tempeliersstraat Telefoon 11265 Haarlem moeten in het volle, onbeschermde leven, waar ze moeilijk of geen plaats meer vinden. Zoo gaan in „Maria-Oord" arbeiderstherapie en nazorg hand in hand. De bedrijvpn werden nu gekozen, dat zij pro ductief zijn. De concurrentie is immers overal heel groot, en de patiënten, zelfs de beste, kun nen nooit tegen volwaardige arbeidskrachten op. Wat al nu door de patiënten in de verschillende afdeelingen gemaakt wordt, zal men de eerst vol gende weken bij de Firma Boskamp kunnen be zichtigen. De buitengewoon groote verscheiden heid van weefwerk en raffia-producten is werke lijk verrassend. Alle artikelen zijn zeer zorgvul dig afgewerkt onder bekwame leiding en voor het meerendeel bijzonder artistiek. Als wij ons niet vergissen, zal deze expositie gelijk overal elders zich in een overgroote be langstelling mogen verheugen. AERDENHOUT. Beugel gebroken. Dezer dagen brak de beu- ge van de tram, die om 16.07 uit Zandvoort ver trekt, even voor de halte Doodweg. Dit veroor zaakte ongeveer drie kwartier vertraging van den dienst. Door over enkel spoor te rijden werd het ver keer onderhouden. De oorzaak van het ongeval is kortsluiting. VOGELENZANG. Het ontslag van Mevr. Klinkenberg—Meeter. Men zal zich herinneren dat indertijd mevr. KlinkenbergMeeter als onderwijzeres te Voge lenzang (gem. Bloemendaal) ontslagen werd door den Raad van Bloemendaal omdat zij er van be schuldigd werd een jongen uit haar klasse ge schopt te hebben. Ged. Staten vernietigden dit raadsbesluit, waar na de Raad van Bloemendaal in hooger beroep ging bij de Kroon. De Kroon heeft dit beroep thans vernietigd, zoodat mevr. Klinkenberg in de school zal kunnen terug keeren. HAARLEM. Tijdrede Dr. J. G. Geelkerken. Uitgaande van het comité voor winterlezingen ter verbrei ding en verdieping van de Gereformeerde Le vens- en Wereldbeschouwing, zal Dr. J. G. Geel kerken te Amsterdam op Woensdag 29 Februari 's av. 8 uur in het kerkgebouw aan de Zuider straat een lezing houden over „De Eenheid der Christenen". De entréeprijs bedraagt 15 ct. ter bestrijding der kosten. Het toekomstige tram(autobus)net en rond Haarlem ïn- Geen gemeentelijke exploitatie. De ophanden zijnde beslissingen, óók van groote beteekenis voor Bloemendaal. Komt de tram langs den Zeeweg? De kwestie van het personenvervoer in- en rond (maar vooral i n Haarlem, is door het jarenlange traineeren, tot een waar probleem uitgedijd, zóó zelfs, dat de eerste raadsvergadering van Groot- Haarlem in Sprokkelmaand van dit jaar stond in het teeken van een politiek debat. Met als slot, een uitspraak van dien Raad, tegen het exploiteeren van enkele autobuslijnen door de gemeente, en dus tengunste van het particuliere initiatief! Dat was de quentensens waarom het uitgebreide debat der politieke kopstukken in Haarlem's vroedschap draaide. Het is jammer, dat zelfs bij het oplossen van vraagstukken, nopens het toekomstige perso nenvervoer in- en rondom een provinciestad „poli tiek" den doorslag moet geven, of liever, geeft. Want gezien door een volmaakt neutrale bril, kan men evengoed zich uitspreken tengunste van hetzij gemeentelijke exploitatie, hetzij tengunste van particuliere onderneming. Men zal ons allerminst willen verdenken van te willen meedoen aan de Haarlemsche gemeentepoli tiek, of dat wij genegenheid aan den dag leggen, om met politieke oogmerken voorkeur te hebben voor gemeentelijke exploitatie van vervoermidde len, dan wel dat wij „particulier initiatief" onder alle omstandigheden willen toejuichen. Het „prin- cipe"-vraagpunt, bezien uit een politiek oogpunt, laten wij absoluut buiten beschouwing. Daarom aarzelen wij niet hartgrondig te verklaren, dat wij mèt den soc.dem. wethouder van Spaarnestad en diens Raadsfractie, in het onderhavige geval, verre weg voorkeur geven aan gemeentelijke exploitatie. Echteronder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat èn tramlijnen èn autobuslijnen overheidsbedrijf worde. Naar onze bescheiden en van partij politiek gespeende meening, ging het S.D. voor stel dan ook niet vèr genoeg. Men had van den Raad een uitspraak behooren te vragen over het al of niet wenschelijke om pogingen in het werk te stellen,' de lokale tramlijnen der N.H.T.M. in ge meentelijke exploitatie te gaan nemen. De kwestie van noodzakelijk in te voeren verbindingen, hetzij door tram- of autobus zou als onafscheidelijk met het overnemen van de tramlijnen zijn verbonden. Nu heeft de Raad vastgelegd, dat concessies zullen worden verleend voor autobuslijnen. Of achtte men het in S.D.A.P.sche kringen zoo onmogelijk om eens te gaan spreken over de mogelijkheid van overname der stadstramexploitatie? Is die bal wel eens opgeworpen? Het zou een gelegenheid voor Groot-Haarlem wezen, om werkelijk iets grootsch te laten zien, in navolging van andere groote ste den. Wie heeft er een paar jaren geleden over ge dacht, dat de Maasstad nog eens de „Rotterdam- sche tram", een zóó machtige maatschappij, zou overnemen en in gemeente-exploitatie zou gaan brengen? Zou het daarom te Haarlem onmogelijk zijn? Echter, de jongste beslissing nopens dit vraagpunt, van den Haarlemschen gemeenteraad, heeft tot gevolg, dat tot in lengte van jaren de gemeentelijke Overheid slechts een secundaire rol blijft toebedeeld in de zeggenschap van en over het gewichtige vraagstuk van het locale- en direct interlocale personenvervoer. Het is welhaast van algemeene bekendheid, dat het gemeentebestuur van Haarlem zeer weinig invloed kan oefenen op de exploitatie van het trambedrijf, zélfs binnen de eigen veste der stad zelve. Een toestand, welke voor Haarlem en de omliggende gemeenten, zeker funest is. Aan dien toestand een einde te maken, moet voor Haarlem's gemeentebestuur een zaak van blijvende zorg zijn. Daarom heeft men een on gezochte gelegenheid, die zaak eens ernstig aan te snijden, jammerlijk laten voorbijgaan. Dat zal zich niet ongewroken laten! Het is eveneens van algemeene bekendheid, dat men sedert jaar en dag te Haarlem aan het jen gelen is over uitbreiding van het vervoermiddelen- net. Plannen, en weer eens plannen. En de ont wikkeling van Haarlem, het sterk uitdijen naar alle zijden ging en gaat door; de behoefte aan verkeers middelen vanuit ai die vèr-af gelegen buitenwijken naar het centrum, zoowel als onderlinge verbin ding dier wijken zelve, neemt steeds toe. De ge meentelijke molens draaien te Haarlem wél zeer langzaam En hoe staan nu de zaken? Door de uitspraak van Haarlem's vroedschap, tegen exploitatie van autobuslijnen door de gemeente zelve, is een nieuwe twistvraag opgeworpen, n.l. aan welken particulieren persoon, inclusief maatschappij, be hoort nu concessie te worden verleend voor het exploiteeren van enkele autobuslijnen? Reeds ge voerde onderhandelingen door B. en W. met de directie der N.Z.H.T.M. zijn immers op niets uitge- loopen, terwijl de meerderheid van het .College zich reeds onomwonden heeft uitgesproken vóór het geven van concessie aan de Haarlemsche Brockway Autobusmaatschappij, voor het exploi teeren van enkele autobuslijnen in die stad. Daar entegen heeft de zich nu bedreigd ziende tram maatschappij niet stil gezeten en heeft ter elfder ure nieuwe tram(autobus)plannen bij den Raad in gediend. En deze plannen hebben bij een deel van Haarlem's Raad een vrij gunstig onthaal gevonden. Wat zal die gemeenteraad straks doen? Aan B. en W. opdragen, opnieuw in onderhandeling te tre den met de tramdirectie over de nieuwe plannen, óf zal de Raad de meerderheid van het college blijven volgen en mandaat geven, om aan de Brockway-maatschappij concessie te verleenen? Wij zouden het betreuren, indien Haarlem de fout beging, om aan deze laatste Maatschappij de con cessie te verleenen. Kan het soms een ideale toe stand worden, van overheidswege de heftige worsteling tusschen tram- en autobusmaatschap pijen uit te lokken, aan te wakkeren? Zal men dan geen rekening houden met de onafwendbare ge volgen van grootere verkeersveiligheid, etc.? Er blijft, objectief bezien, voor Haarlem maar één mogelijkheid open, en wel, aan de trammaatschap pij concessie te verleenen voor de door die maat schappij laatstelijk ingediende jannen. En dan zitte men die maatschappij maar eens achter de broek," door handhaving van strenggestelde voorwaarden. Inderdaad is het voortdurend moeilijk geweest voor het gemeentebestuur van Haarlem om tast bare resultaten te bereiken met de koppige tram maatschappij. Maar deze laatste zal eindelijk wel gaan inzien, dat er grenzen zijn, óók aan het dwingerig en saboteerende optreden, zèlft van een trammaatschappij. Wij verwachten dan ook zeer stellig, dat de Raad van Haarlem goedkeuring zal hechten aan de tram(autobus)plannen der N.Z.H.T.M. Die plan nen zijn ook voor onze gemeente niet zonder be teekenis. De trammaatschappij heeft n.l. in hare plannen tevens opgenomen: „doortrekken van de lijn Kampervest—Overveen langs den Zeeweg naar Bloemendaal aan Zee", en de lijn „Zijlweg Overveen naar de Ramplaan". Natuurlijk zijn dit meer toekomstplannen, maar waarvan wij de uit voering stellig ook verwachten. Het is van deze plannen, dat wij voor Bloemendaal groote ver wachtingen hebben. Daarom ook lijkt ons de vraag gemotiveerd, of het wenschelijk is te achten, dat de Raad of wil men B. en W. in eerste instantie van Bloemendaal lijdelijk toeziet bij het vast stellen van de Haarlemsche concessievoorwaarden, waarvan de gevolgen voor Bloemendaal van bui tengewoon groote beteekenis te achten zijn. Zou het zoo dwaas zijn, als Bloemendaal zich bij den Haarlemschen Raad uitsprak ten gunste van de door de trammaatschappij ingediende plannen of zou dat getuigen van wijs beleid? Het antwoord daarop laten, wij gaarne over voor onze vroed schap. Maar aie geve er zich wél rekenschap van, dat Bloemendaal mee moet, z a I moeten in de evolutie van Haarlem en de ringgemeenten. Onze tijd kenmerkt zich door de vele groote en gewichtige vraagstukken, welke ongezocht zich langzaam (ijf plotseling opwerpen. Bloemendaal krijgt haar aandeel daarin, gelukkig. Voor Bloe- mendaal's gemeentebestuur geldt wel zeer in het bijzonder, dat regeeren vooruitzien is, omdat in het heden de toekomst ligt. Doe niets waads, noch in de tegenwoordigheid van'anderen, noch wanneer gij alleen zijt. Maar bovenal, heb achting voor uzelf. Betracht vervolgens rechtvaardigheid in uwe handelingen en uwe woorden. De Gulden Verzen van Pythagoras.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2