Bloemenmagazijn „De Dahlia" MUZIEK Zaterdag 28 April 1928 AD VERTENTIEN Ingezonden Mededeelingen ABONNEMENTEN J. P. KENZEN OndBrsch^t geen Kleinigheden. Het adres voor alle Bloemwerk DE ZEEWEG C. J* Gude - Cuisinier Rusthoek - Bloemendaal P. VAN DER STAD POELIER HAARLEM A* H* van der Steur Jr. h. - Per regel0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot en met 5 regels0.50 elke regel meer „0.10 (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina's) 0.40 Bij contract speciale tarieven. Weekblad voor Bloemendaalt Overveen, Aerdenhout, Bent veld, Vogelenzang, Kleverpark (Haarl.) en Santpoort-Station Derde Jaargang No. 35 cUUe Per jaar3. Per half jaar1.60 Per drie maanden0.85 (Bij vooruitbetaling te voldoen). Abonnementen kunnen op ieder tijdstip aanvangen. Losse nummers a 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad Uitgever: G. Eikelenboom - Bloemendaal Bureau voor Redactie en Administratie t Bloemendaalscheweg 42 Telefoon 22324 Post-Cheque- en Gironummer 73407 9 Heden ontvangen 2 PHILIPS RADIO-TOESTELLEN met de nieuwe Philips-Luidspreker J Prijs complete installatie f 257.50 Plaatsspanningsapparaat, toestel en 2 Luidspreker. Betaling in overleg 2 RADIO- EN RIJWIELHANDEL VERBINDINGSWEG b/d K. KLEVERLAAN ••••••••••••••••••••••••••••••a Liefde heelt alle kwalen des levens, zij versterkt en schept schoonheid. Zoo gij aan de bron der eeuwige jeugd wilt drinken, moet gij Uw leven met Naasten- Liefde vullen. •••••••••••••••••••••••••O* Eerste lenteavond. De deemster heeft het hunkerend verlangen Van dromenzware, wondre heerlijkheid, Het zachte zingen der begeerlijkheid Van vele, lege, onvervulde nachten, Rondom me, als een nimmer nog geachte, Door adem licht bewogen wa', gespreid. De lucht is vol van aarzelend gefluister Alsof het heilige nu moet gebeuren De donker violette wolken kleuren Den hemel ver. En in het vagend duister Bloeit Venus, in haar lokkend rijken luister Als vreemde bloem, voor wijde-opcn deuren. Verborgen in het dal staan slanke boomen Als schucht're jonge vrouwen, die het leven, Hot tetre lijf gestrekt en rank geheven De armen, 't veilig kleed, dat had genomen Heur weelde, blank ontgleden, warm doen komen, In 't zind'rend wee, van dit verlangend geven. Uit „Opgang". PIETER JOHANSEN. Een zakenvriend vertelde mij eens de volgende gebeurtenis: ,,in het hotel, waar ik mijn vacantie door bracht was ook een jonge man, die klaagde over slapeloosheid. Maar hij zag er zoo goed uit, dat wij allen meenden, dat het grootendeels verbeelding was. Wij lachten hartelijk om hem. Toevallig reisden de jonge man en ik met denzelfden trein naar onze woonplaats terug. Hij deed een poging om met mij een gesprek aan te knoopen, maar ik was met iets bezig en schonk er weinig aandacht aan. Twee dagen later nam ik een krant op en zag zijn naam in een opschrift. Hij had zelfmoord gepleegd." Hier hield mijn vriend even op. Een oogenblik later zei hij heel ernstig: ,,Ik moet nog dikwijls bij mij zelf denken: was ik maar wat vriendelijker tegen dien jongen man geweest, misschien had ik hem over een groote moeilijkheid kunnen heen helpen. Het benauwt je eenigszins, vindt je niet, als men er over denkt, hoe wij dikwijls onbewust invloed uitoefenen op het leven van anderen, enkel door kleinigheden." Jaren geleden gebeurde het te Springfield in Massachussetts, dat een eenvoudig werk man naar een dronken man toestapte, hem op den schouder klopte en eenige woorden tot hem sprak. De naam van den werkman is niet bekend geworden, maar de dronken man werd een spreker van internationale bekendheid, die grooten invloed op zijn tijd- genooten uitgeoefend heeft. Zijn naam was John B. Gough (18171886). Hij werd een voorstander der matigheid. Geen ander spreker dan hij wist zijn publiek zóó te tref fen. Velen volgden, na hem gehoord te hebben, zijn voorbeeld; mannen van hoogen invloed en kennis omhelsden zijn zaak en talrijke nieuwe vereenigingen werden door zijn toedoen gesticht. Die groote verandering was op dat oogenblik begonnen. Degene, die dit voorval vertelde merkte op: „Toen ik eens het donderend applaus op een rede van Gough hoorde, zei ik: Dat is slechts de echo van het geklop der vriendelijke werk manshand op den schouder van den dronk aard." Een arme, ongeletterde jongen, John Burns genaamd, lei eens een stuiver neer op een boekenstalletje en kocht een goedkoope, ingenaaide uitgave van Voltaire's: „Leven van Karei den Twaalfden". Jaren later ver klaarde hij, dat dit boek een grooten omme Verbindingsweg - Bloemendaal - Telefoon 2233S speciaal voor Bruidswerk en Kransen ORIGINEELE ONTWERPEN VOOR TUINAANLEG Bekr'oond met hoogste onderscheiding keer in zijn leven gebracht had. Toen hij die bekentenis uitsprak, was hij lid van het Par lement en "een machtig figuur in het open baar leven in Engeland. Er is een oude spreuk, die luidt: „Een goed woord vindt altijd een goede plaats". Ouderwetsche spreuken zijn tegenwoor dig niet zoo meer in tel. Het is haast ge woonte geworden om te spotten met al wat ouderwetsch is en met ouderwetsche levens wijsheid. Maar als wij soms bedenken, wat enorme gevolgen kleine oorzaken kunnen hebben een toevallig gesproken woord, een tikje op den schouder, of het neerleggen van een stuiver op een" boekenstalletje dan moeten wij wel gelooven, dat niets ver loren gaat endat er géén kleine dingen zijn! Het aanleggen, eenige jaren geleden, van den weg van Bloemendaal, dwars door den duinen gordel, naar het strand is en zal dat steeds méér worden een feit van historische beteeke- nis voor onze gemeente. Wij behoeven er nauwe lijks aan te herinneren, dat er in het badseizoen reeds duizenden- en nog eens duizenden automo bilisten dezen idylisch-gelegen weg afsnorren naar en van het strand. „Misschien is er nergens in Europa een weg, die zóóveel typisch natuurschoon biedt en tegelijk zóó modern van aanleg is," schreef eens iemand. En wij zeggen het hem na. volmondig. Een prachtweg, welks bcteekenis voor de toekomst wij niet onderschatten. Want, dat de z.eeweg zal blijven de eenzame, onbebouwde ver binding lusschen Bloemendaal's bebouwde kom en de kale duinrand, is uitgesloten. En nu moge men in kringen van autorijders het eventueel bouwen langs dien weg „vernieling" van den Zeeweg noe men, wij meenen, dat deze weg een andere be stemming moet hebben dan te zijn een jakker-baan, een race-weg voor auto- en motorrenners. Intusschen is de entree naar den Zeeweg vanaf den Julianaweg zeer belangrijk verbeterd. Dat zal straks wel blijken als het badseizoen begonnen is. Het is nu geworden één rechte lijn als 't ware: Julianaweg tot aan het strand. Het is te vens te hopen, dat de autoriteiten op het nieuwe gedeelte Zeeweg het z.g. eenrichtingverkeer zul len invoeren, aansluitende op den bestaanden toe stand op het verdere gedeelte en den Tetterode- weg. Wij zouden althans gaarne in overweging willen geven ook het rijverkeer van üverveen komende, Zijlweg etc. en gaande naar den Zee weg, via het nieuwe gedeelte van dezen weg te leiden, terwijl het rijverkeer, komende van den Zeeweg absoluut den Tetterodeweg zal hebben te volgen. Op Zondagen- en bij groote verkeers drukte zou de verkeersagent, die anders immer is opgesteld mede ter bescherming van de benzine pomp aan den Bloemendaalschenweg tegenover den Tetterodeweg, nuttig werk kunnen doen op de kruising JulianawegBloemendaalschenwegZee weg. Er komt dan ook een bepaald rythmische re geling voor het verkeer. Bovendien zou het wel dra blijken wanneer het nieuwe gedeelte Zee weg in beide richtingen bereden mag worden dat zoowel op de kruising Bloemendaalschenweg Tetterodeweg, als vóór den nieuwen Zeeweg een vaste verkeerspost noodzakelijk is. Nu de groote drukte van het verkeer over dezen weg weer voor de deur staat is het wen- schelijk, dat hier en daar ook eenige reparaties aan- op- en langs den weg worden uitgevoerd. Het wegdek vertoont op enkele plaatsen hollen en gaten, welke noodzakelijk moeten worden weg genomen. De tot rijwielpaden bestemde strooken zijn over het algemeen genomen slecht te noemen, met als gevolg, dat een wielrijder er niet aan denkt op die paden te gaan rijden, waardoor de vcrkeersve'ligheid bedreigd worden gaat. Vooral op de scheiding van rijvlak en rijwielpaden, bij de z.g. steenen rollaag, is de weg slecht en vol diepe kuilen. Daarin moet noodzakelijk worden voorzien, vóórdat het badseizoen aanvangt. En dan is er nog iets, waarop wij de aandacht willen vestigen. Het niet verharde midden-gedeelte van den weg verkeert nog altijd in woestijn-gedaante. Geen grassprietje; geen boompje of plant is er langs den geheelen weg in dat middengedeelte te toekennen. Met welk doel is dat gedeelte onverhard gelaten? Is die strook bestemd voor trambaan? Wij achten dat mogelijk en vinden de idee geenszins verwer pelijk doch alweer in tegenstelling met sommige automobilisten maar die aanleg van een tram baan zal nog wel wat op zich laten wachten. Kan er nu niets gedaan worden ter verfraaiing van den weg, d.w.z. kan dat middengedeelte niet wat worden opgeknapt? Wij hopen, dat Openbare Werken of/en het Ge meente-toestuur daaraan nog tijdig aandacht schen ken willen. Grenzende aan de auto- en rijwielga- rage van de B. A. T. O. aan het einde van den Zeeweg nabij het strand is thans een stuk duin zand met het wegdek gelijk gemaakt en met een puinlaag verhard. Dat is het begin van den aanleg van één of twee autoparkeerplaatsen, op de nood zakelijkheid waarvan wij reeds meermalen wezen. De toestand van nu is niet afdoende voor de toe komst, maar in elk geval een verbetering op de vrijgemaakte en daarvoor bestemde grondstrook kunnen al aardig wat auto's geplaatst worden, al zullen de meesten nog genoodzaakt worden hun auto langs den weg te plaatsen.. Het begin voor autoparkeerplaatsen is er echter; wij twijfelen niet, dat er spoedig meer afdoende gelegenheid ge maakt al wordenhetzij '.jAa*. eenparticulier, die er terecht een zeker bedrijf in kan vinden, hetzij door de gemeente. HET AUTOPARK AAN HET EINDE VAN DEN ZEEWEG. „Dan zullen bereids andere maat regelen kunnen worden genomen!" Het raadslid, de heer Kremer, vestigde in de jongste vergadering van onze Vroedschap er de aandacht op, en het is goed, dat hij het deed dat eigenaars van auto's bij voorkeur hun auto niet in het park plaatsen, maar eenvoudig aan de kant van den weg neerzetten, onbeheerd en on bewaakt. Waarop de Voorzitter antwoordde, dat „omtrent dit punt het laatste woord nog niet is gesproken. (Deze mededeeling moet wel met verbazing zijn ontvangen!) Wat toch is het geval? De gemeente maakte, zeer terecht, aan het einde van den Zeeweg een gelegenheid voor het plaat sen van auto's, teneinde te kunnen verhinderen, da-t, in het seizoen althans, files van auto's on beheerd en onbewaakt, schots en scheef dikwijls, langs de zijden van den drukken verkeersweg worden achtergelaten. Een maatregel waarom wij reeds een paar jaren gevraagd hebben en het nemen waarvan wij ten zeerste toejuichen. Nu is het meer dan jammer, het is zelfs on tactisch van B. en W„ om dat autopark te gaan verpachten. Wij adviseerden destijds personeel van de gemeente te belasten met het regelen en plaatsen van auto's in het park, waarbij de politie den onwilligen autobezitter zou moeten noodzaken de auto van den Zeeweg te verwijderen. Wilde men de, proef nemen, om hen, die hun auto iin het park plaatsen, een gering bedrag te laten betalen als z.g. bewaarloon, dat ware te overwegen. Stuitte dat op groote bezwaren, dan zou men die verplichting kunnen laten vervallen. Het bewaar loon zou aan de gemeente ten goede moeten ko men. Nu moet de pachter er een winstobject van maken, natuurlijk, terwijl de aanleg van het park uitsluitend bedoeld is als verkeers- èn orde maatregel. „Dan zullen bereids andere maatregelen kunnen worden genomen", aldus de Raadsvoorzitter, 't Klinkt bijna dreigend en de zaak krijgt daar door een schijn van gewichtig te wezen. En wat is de kwestie eenvoudig, niet de moeite waard, om den Raad bezig te houden met het zoeken „naar andere maatregelen". Onze algemeene politieverordening zal er toch waarlijk wel in voorzien, dat voorwerpen, van welken aard ook, niet op- of aan den openbaren weg mogen wor den geplaatst zonder vergunning van B. en W. Geen enkele autobezitter zal aan de politie een vergunning kunnen laten zien, zoodat het heele probleem al opgelost is. Zeker, het zal de aan het Zeeweg-posthuis gestationeerde politie-agen- ten wat werk geven om den weg aan beide zijden vrij te houden van wachtende auto's, maar dat regelt zich wel in korten tijd. Eerst, wanneer in de Alg. Politieverordening een dergelijke verbods bepaling niet mocht zijn opgenomen, dan, ja, dan heeft de bedreigende vinger van 's Raadsvoor zitter beteekenis. Concert Schoten's Chr. Gem. Koor met Kinderkoor. Bovengenoemd koor mag met voldoening op het gehouden concert op Donderdagavond terug zien. Het concert mag in alle opzichten geslaagd heeten, de uit te voeren nummers werden zeer goed vertolkt, al moesten we constateeren. dat niet alle nummers betreffende vertolking op ge lijk peil stonden. De eerste nummers klonken eenigszins onzeker, daarentegen de laatste des te beter, vooral „Hymne a la Nuit" van de Rillé, was zuiver van opvatting, doch de kern van het koor, we bedoelen de oudere leden, voerden dit nummer reeds meer uit en raakten er aan vertrouwd, zoo dat de nieuwere leden als het ware gesteund wer den, en daardoor de goede vertolking niet belem merden. Zoo noemen we voorts „Morgen" van Roeske, dat zeer goed werd uitgevoerd. Ook het kinderkoor viel met haar frissche lied jes, zeer in den smaak van het publiek; de vele kleine nummertjes hier op te nemen is onnoodig, maar wel moeten we opmerken, dat de eerste nummers beter klonken dan de laatste, vooral „Goê morgen" van Worp klonk wat ruw. „Het onweer" van Ph. Loots en ,Oude Sprookje" van H. v. Tussenbroek, werden schattig vertolkt, de laatste met een aardig jong sopraanstemmetje als solo. Voor de soliste mej. Jeanne Bacilec hebben w« niets dan lof; we hebben haar coloratuurkunst be wonderd, ook het publiek was enthousiast na elke uitvoering, zoodat „De vogel in 't woud" van W. Taubert na aanhoudend applaus werd herhaald. De begeleiding was in goede handen zoowel der soliste door den heer Jac. Zwaan, als de diverse nummers voor het kinderkoor door Mej. Gré Gel dorp en den heer E. van Zoest. Den heer Jac. Zwaan, als directeur, brengen we gaarne hulde voor zijn talentvolle leiding, niet in het minst voor het kinderkoor. E. Ahc ptssimistische geruchten ten spijt, was het Stadion Zondag geheel bezet met kijklustigen, toen scheidsrechter Bauer uit Keulen, de keur der Hollandsche en Deensche voetballers op 't appèl blies, om in vreedzamen kamp uit te maken, welke van de beide naties de sterkste is. in „vreedzamen" kamp. Zoo hóórt het ten minste, maar Smeets dacht er blijkbaar anders over, toen hij gebrek aan capaciteiten wilde goed maken met overdreven forsch spel en ergerlijk geniepige trucjes, waarvan de Deensche halfback Laursen het slachtoffer werd. Het dreigde dan ook even mis te loopen, maar tactisch optreden van den scheidsrechter en de beide aanvoerders Tarp en Denis voorkwamen erger. Wij spreken onze strengste afkeuring uit over het optreden van den Hagenaar, van wien men gelet op stand en opvoeding dit allerminst zou ver wachten. Foei Smeets als wij een stem in 't kapittel hadden, droeg je nooit meer de Oranje trui! Holland won met 20. Of hierdoor uitgemaakt is, dat bij ons beter voetbal gespeeld wordt dan in Denemarken, zouden wij niet gaarne bevestigend durven beantwoorden. Integendeel, wij hebben den indruk gekregen, dat de Scandinaviërs tech nisch op hooger peil staan dan de oranje-dragers. Trouwens, dat leverde ons de ontmoeting tegen de Zweden, 't vorig jaar in Amsterdam gespeeld, ook reeds. Toen was het eveneens merkwaardig, dat Holland zij 't dan met 10 zegevierde over een ploeg, die ongetwijfeld beter voetbal demonstreerde. Dat wij toch van Denemarken en Zweden won nen vindt haar oorzaak o.i. in het feit en de fout (ook het Duitsche spel aanklevende) van 'het te ver doorgevoerde samenspel. Er wordt spora disch geschoten; men wil den bal in 't doel drij ven, en dat zal bij een verdediging, als waarop wij ons momenteel kunnen beroemen, moeilijk gaan. Inderdaad is ons achtertrio v. d. Meulen Denisvan Kol van bijzondere klasse en wij ge looven, dat er momenteel weinig voetbalnaties zijn hieronder gerekend die van erkende repu tatie welke boven de onze uitsteken! Of wij gelijk hebben, zal bewezen worden op 't a.s. Olympisch voetbalfestijn, dat ons in Amsterdam wacht, en hoewel het te betreuren is, dat landen als de drie Scandinavische rijken en Engeland daar niet vertegenwoordigd zullen zijn, blijven er nog genoeg elftallen over, om een vergelijking te maken: b.v. Uruguay, Argentinië, Spanje, Italië, Duitschland, Zwitserland, België. Al zijn we de meening toegedaan in Holland een der finalisten te zien, toch mogen we veronderstellen, dat ons land in dit monster-tournooi een eervolle rol zal spelen. Om nog even op den wedstrijd van Zondag Uitzending van Diners aan huis l Iordensstraat 74 - Haarlem - Telefoon 13132 S l Prijscourant wordt op aanvrage gaarne toegezonden J Zaal disponibel voor vergaderingen, partijen enz. Ook zeer geschikt voor besloten dansclubs KI. Houtstraat 136 - Telefoon 10188 Opgericht 1870 Kleverparkweg 154 "W2 Tegenover de Middelbaar Technische School lste klas Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 - Telefoon 10303 Heeft voor het a.s. seizoen een ruime sorteering stoffen voorhanden. Ie klas afwerking Billijke prijzen terug te komen: bovendien waren de Denen zwaar gehandicapt door den merkwaardige opstelling van hun voorhoede, daartoe genoodzaakt, omdat op 't laatste oogenblik drie der eerst gekozen spelers bedankten. Dit was dan ook heel goed te merken aan 't spel dier linie, hoewel de spelers individueel toonden, goede voetballers te zijn. Spciaal de rechtsbuiten maakte het onze verdedi ging, en in 't bijzonder den debutant Scheurs danig moeilijk. Hij ondernam vele en gevaarlijke rennen, en slechts aan 't goede optreden van ons achtertrio werd beslissend gevaar voorkomen, 't Is jammer, dat de Denen niet op de Olympische spelen verschijnen. Als ze daar met hun normale elftal gekomen waren, gelooven we zeker, dat ze een alleszins behoorlijk figuur zouden slaan. V.S.V. liet het in Utrecht leelijk liggen. Velox bracht den Velseroorders een sprekende neder laag toe, waardoor het vraagstuk: wie zal promo- veeren, nog lang niet opgelost is. V.O.C. heeft thans haar kansen weer in eigen hand gekregen. Weet zij de beide wedstrijden tegen V.S.V. in Velseroord en tegen Velox in Rotterdam te win nen, dan zal er een beslissingscompetitie noodig zijn. Alle hoop is voor de volgelingen van Van Rooye dus nog lang niet verkeken. Bloemendaal verloor voor het kampioenschap van Haarlem met 122 van Pigge's club: E.D.O. Een inderdaad abnormale uitslag, welke o.i. heel anders geweest zou zijn, als bij den stand 32 de scheidsrechte aan E.D.O. niet een doelpunt toegekend had, dat wegens unfair aanvallen van den doelverdediger zeker geannuleerd had moe ten worden. Toen was de lust er bij de witten ge heel uit en kon de watervlugge voorhoede der gastheeren er gemakkelijk op los scoren. Toch kunnen wij ons met deze methode van Beyk c.s. geenszins vereenigen, 't Was vrij wat sportiever geweest, als ze to the better end doorgevochten hadden. Bloemendaal 5 won met 10 de beslissings wedstrijd om de eerste plaats van Zeemeeuwen 2. Nu maar met moed de promotiecompetitie door geworsteld. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Wat een ander ons niet zou kunnen wijsmaken, maakt men niet zelden zich zelf wijs. MAANDAG. Als twee hetzelfde zeggen, is het daarom niet hetzelfde. Het paard, van de zweep kunnende spreken,* zou daarbij een heel andere meening hebben dan de voerman. DINSDAG. Het ideaal telt veel meer slachtoffers dan helden. WOENSDAG. Het gaat menigen mensch als met de pauwen. In zelfbewondering voor zijn goede kwaliteiten vergeet hij zijn gebreken en fouten. DONDERDAG. Wie een vriend zonder gebreken zoekt, blijft zonder vriend. VRIJDAG. Houd die dagen voor de beste, die u nader brachten aan het doel van uw leven; die u oefe nen in het doen van het goede, in het verdragen van het kwade. ZATERDAG. Een vroolijk oog verspreidt glans, schoonheid en vreugde over het leven en al zijn ervaringen.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1