„HEEMSTEDE'S WONINGBUREAU" AERDENHOUT HET WERELDGEBEUREN GEBR. CORNS. L. EN HENDRIK KWAK Hz. LAGE BELASTINGEN Wij zijn een heel eind van den „Goeden ouden Tijd" af. BIJZONDERE AANBIEDINGEN DE TERREINEN AAN HET BROUWERSKOLKJE C. J. Gude - Cuisinier P. VAN DER STAD POELIER HAARLEM A» H* van der Steur Jr. Zaterdag 9 Juni 1928 AD VERTENTIEN Per regel0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot en met 5 regels 0.50 elke regel meer „0.10 Ingezonden Mededeelingen (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina's) 0.40 Bij contract speciale tarieven. Weekblad voor Bloemendaal» Overveen, Aerdenhout, Bent' veld, Vogelenzang, Kleverpark (HaarL) en Santpoort-Station Derde Jaargang No. 4i ABONNEMENTEN Per jaar f 3.— Per half jaar 1.60 Per drie maanden. 0.85 (Bij vooruitbetaling te voldoen). 'Abonnementen kunnen op ieder tijdstip aanvangen. Losse nummers a 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad Uitgever t G. Eikelenboom - Bloemendaal Bureau voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42 Telefoon 22324 Post-Cheque- en Gironummer 73407 Ieder mensch is een zoon van zijn tijd, maar hij mag nóóit een slaaf van haar vooroordeelen zijn! Shakespeare. LIED Mijn hart is een beker vol purperen wijn: Wien zal 'k er mee drenken? Mijn hart is een vogel, die zingt zoo fijn: Wien zal ik hem schenken? Mijn hart is een kindje, dat kreunt van pijn: Wie zal het niet krenken? Mijn hart zal eens dood en begraven zyn: Wie zal het gedenken? HéLèNË SWARTH. Toen d,e koning van Frankrijk, Lode- wijk XIV, zei: „De Staat? De Staat, dat ben ik!" Toen Marie Antoinette op de mededee- ling, dat de armen geen brood hadden, ant woordde: „Waarom eten zij dan geen pastei?" Toen booswichten, die de galg verdien den, de macht over leven en dood van an deren in handen hadden; toen het leven van eminente onderdanen van de buien en gril len dier regeerende heeren afhing. Toen de vorstelijke waardigheid „bij Gods genade" eene heilige traditie in Eu ropa was, terwijl wij thans een koningin aan de verkiezing voor een of ander regeerings- lichaam zien deelnemen. Toen ook in ons land mannen en vrouwen om hun godsdienstige overtuiging vervolgd, gemarteld en ter dood gebracht werden. Toen op honderd en een vergrijpen de doodstraf stond, terwijl bij ons de doodstraf ook voor de grootste misdaden al lang af geschaft is. Toen dronkenschap zoo algemeen was, dat zelfs bij officieele gelegenheden de man nen dronken onder tafel vielen. Toen er zoo'n vooroordeel tegen schouw burgen bestond, dat de kranten in Washing ton geen theater-aankondigingen of adver tenties durfden te publiceeren. Zelfs in Lincoln's tijd waren de menschen zóó klein geestig, dat zij zijn bezoeken aan den schouwburg streng becritiseerden; en velen meenden, dat zijn dood in Ford's Theater een straf van God was voor zijn zonde. Toen de arbeiders vijftien uren per dag voor vijftien centen, of minder, per uur moes ten werken, hoewel men toen voor dat be drag nog minder koopen kon dan thans nu alles door de techniek massa-fabricatie begint te worden. Wij zijn inderdaad een heel eind van den „Goeden Ouden Tijd" af, waar sommige menschen met weemoed aan kunnen denken; den tijd, toen lompheid, ruwheid, gemeen heid en onmenschelijkheid in het gewone leven regel geen uitzonderingen waren. Ondanks de ongerechtigheid en het on schuldig vergoten bloed, leeft in het hart der menschen en volkeren de hoop op verbroe dering. En al zijn we er volgens de gebeur tenissen onzer dagen nog lang niet, eenmaal, hopen wij zal de tijd komen van ware men- schelijkheid en menschlievendheid; een soort hemel op aarde! V. In het zonnige Zuiden van ons oude Europa is het momenteel weer verre van rustig, hetgeen voor een groot deel te danken is aan.... Italië, terwijl Italië dat weer aandien besten, bra ven Mussolini te danken heeft. Wanneer men be denkt, dat er pas in Italië een nieuw muntstuk van 20 Lire geslagen is, dat als randschrift heeft: „Beter één dag te leven als een leeuw, dan hon derd dagen geleefd te hebben als een lam", dan kan men zich zoo ongeveer een denkbeeld vormen van den „vredelievenden" geest, die Mussolini heeft weten te scheppen. Deze geest komt ook in alles tot uiting, o.a. in TE: HEEMSTEDE - AERDENHOUT - HAARLEM EN BENNEBR0EK Halve Villa, koopprijs. 11.500 Landhuis, huurprijsf 850 p.j. Vrijstaande Villa, koopprijs f 20.500 Inl. Kantoor Aerdenhout, Oosterduin weg, Tel. 26226, T ramhalte Aerdenhout den omgang van Italië met zijn naburen. Daar hebben we op dè eerste plaats een oneenigheid met Zwitserland over het feit, dat de Zwitsersche burgers het verblijf en het binnengaan van Italië bemoeilijkt wordt, ja soms geheel onmogelijk wordt gemaakt. Waarom, is tot dusver een raadsel. Vervolgens een ruzietje met Oostenrijk over 'n in de Oostenrijksche plaats Innsbruck plaats gehad hebbend vlag-incident, dat in den grond der zaak door Italië te voorschijn is geroepen. Ten slotte hebben ze herrie met Zuid-Slavië en dit laatste geval is van zeer ernstigen aard. Hierdoor ont stonden de anti-Italiaansche betoogingen in diverse Zuid-Slavische steden, die werden vóóraf gegaan door anti-Zuidslavische demonstraties en betoo gingen in Zara en andere streken van Italië. Dit gaat momenteel nog precies eender voort en wordt daarbij menig gezin broodeloos, zoo niet erger, gemaakt in de elkaar vijandig gezinde streken. Een vijandschap, die haa^s oorzaak vindt in een ouden, diep gekankerden haat van Zuid-Slavië tegen het heerschzuchtig en onbetrouwbaar Italië. Italië toch streeft er steeds naar om Dalmatië en Adria bij Italiaansch gebied in te lijven, hetgeen, dank zij Zuid-Slavië tot dusver niet gelukt is, zoodat zoowel Dalmatië als Adria voorloopig nog lang niet volbloedig Italiaansch is, nettegenstaande alle moeite van Rome, dus van Mussolini. Engeland en verschillende andere landen zien in dezen haat een reden tot ongerustheid voor Europa's vrede. Het brengt een soortgelijk geval in herinnering van vroeger, n.l. de haat van Servië tegen Oostenrijk-(Hongarije). Dit werd de aan leiding tot den wereldbrand van 1914; laten we hopen, dat zulks thans in de toekomst niet het geval zal worden door de Zuid-SlavischeIta- liaansche kwestie. In Roemenië is nog altijd het kabinet van Bra- tianu aan het bewind, dat echter thans door het volk meer gedwongen wordt kalmer op te treden en de censuur op de bladen op te heffen alsmede de gevangen genomen journalisten vrij te laten. Tusschen Polen Litauen heerscht nog steeds de toestand van gewapende vrede. Het onbeduidende Litauen blijft, ondanks de waarschuwingen van de groote mogendheden, bij monde van Chamber lain, maar kalm voortgaan te stoken en de vrede van Europa in gevaar te brengen. De heethoofd aan wiien dit te danken is, noemt zich Woldemaras, die voor zijn handelwijze van Sire Chamberlain een niet ongemakkelijken uitbrander kreeg. Hier van heeft hij zich naar het schijnt niets aange trokken en proklameerde tijdens zijn terugreis te samen met den Nitauschen staatspresident een nieuwen grondwet en zulks zonder het parlement van zijn land daarin te kennen. Hierin wordt o.a. Wilna, dat nota bene een Poolsche stad is, kalm weg tot hoofdstad des rijks verklaard. Waar of dat heen moet, weten we niet. We vermoeden echter, dat ook hier het spreekwoord van kracht zal worden dat zegt: „De kruik gaat zoolang te water tot ze breekt". In ons landje viel deze week niet veel belang rijks op politiek gebied voor, uitgezonderd de actie tegen de nieuw voorgestelde wet op de naamlooze vennootschappen. De leider der be weging, die wil verhinderen en o.i. terecht dat dit voorstel „wet" wordt, is niemand minder dan Dr. C. J. K. van Aalst, de welbekende en eminente Nederlandsche groot-financier. Nage noeg alle financiers en groot-industrieelen nemen stelling tegen dit voorstel en niettegenstaande zij op politiek terrein geen directen invloed kunnen doen gelden, gelooven wij toch, dat zij wel in staat zullen zijn de Kamer zóódanig te beïnvloe den, dat het voorstel öf verworpen of in sterk gewijzigden vorm opnieuw ingediend wordt. Verder zal heden de- beslissing vallen in de rechtszaak tegen Mr. L. P. D., de Haagsche advo caat, die voorloopig in vrijheid is gesteld, na zich in voorloopige hechtenis "te hebben bevonden als verdacht van bedriegelijke bankbreuk in verband met de „Veendammer" (Hyp.bank). Hoewel de uitspraak nog niet bekend is, en we onze opinie daarover dus moeten opschorten, moet het ons toch van het hart, dat dpor de voorloopige invrij heidstelling reeds blijk* ffipé gemakkelijk men in Holland met gelden vau akideren kan omspringen. En hier ging het maar eventjes om het peulschil letje van twee millioen, dat' Mr. L. P. D. met een grootsch gebaar aan zijn vriend „Liebermann" kwijtschold en zich zelf daarbij als schuldenaar voor dit bedrag in de plaats stelde, niettegen staande hij.... die millioentjes niet had. Enfin, we zullen eens afwachten wat de uit spraak zal zijn, die bij het verschijnen van dit artikel natuurlijk reeds bekend is. G. O. Mr. L. P. D. is inmiddels vrijgesproken. (Red.) TE BLOEMENDAAL I. Het is een bekend feit, dat er in de gemeente Bloemendaal sedert tal van jaren een groot tekort bestaat aan arbeiderswoningen, waardoor de ar beiders genoodzaakt worden in aangrenzende gemeenten (Haarlem, voormalig Schoten en Vel- sen, afd. Santpoort) te wonen. Dit tekort aan geschikte woningen vond zijn oorzaak eensdeels in het feit, dat de gemeente geen gronden in eigendom had, geschikt voor wo ningbouw en anderdeels en wel in hoofdzaak door de geringe medewerking van het gemeente bestuur om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. Eerst na herhaalden aandrang der vertegen woordigers van de arbeidersklasse in den Raad, hierin bijgestaan door enkele andere leden, die voor de nooden en verlangens der arbeidersklasse iets voelden, ging de Raad er destijds hoewel schoorvoetend toe over, gronden aan te koopen en werden na een langen lijdensweg arbeiders woningen gesticht, zij het nog lang niet in vol doende mate. De gevolgen bleven niet uit. Dat er dikwijls harde woorden gevallen zijn aan het adres van het gemeentebestuur om dit op zijn plicht te wijzen, zal wel ieder, die met de woning toestanden in Bloemendaal op de hoogte is, voet stoots willen aannemen. De woningbouwvereeni- gingen, welke destijds de woningen stichtten, heb ben nooit kunnen spreken over de groote mede werking van het gemeentebestuur. Typeerend voor deze zeer geringe medewerking is een ingezonden stuk in een onzer plaatselijke bladen van 12 Aug. 1922, waarin o.a. verklaard wordt door een met de woningpolitiek -in Bloe mendaal volkomen op de hoogte zijnden persoon: „Het gemeentebestuur is, er nog niet genoeg van „doordrongen, dat de volkshuisvesting behoort „tot de taak der gemeente „Dit gemeentebestuur (bedoeld wordt Bloemen- „daal) beschouwt de woningbouw als een nood zakelijk kwaad. Een zaak, die niet uit hoofde van „behoefte moet worden beschouwd, maar zooveel „mogelijk moet worden beperkt, ook al omdat „Bloemendaal volgens hun niet de plaats is voor „minder welgestelden, maar alleen voor beter ge situeerden." Het bovenstaande geeft volkomen de meening weer van hen, die door hun roeping aangewezen zijn voor de arbeidersbelangen op te komen. Deze ongewenschte toestand was zelfs een punt van bespreking bij de debatten in de Tweede Ka mer, toen de gedeeltelijke annexatie van Bloemen daal werd behandeld wel een bewijs, dat de woningtoestanden in deze gemeente niet zoo waren, als zij behoorden te zijn. Dit wijzen op tekortkomingen van het gemeentebestuur, zal ook wel geen goed gedaan hebben aan de actie, welke de tegenstanders van annexatie toen op touw hebben gezet. II. Sedert dien is er wel iets, al is het niet veel veranderd. Een deel der gemeente en wel een deel met een overwegend aantal arbeiders, vooral in Overveen ging door annexatie over naar Haarlem. Door deze annexatie werd het leger der arbei ders, dat in Bloemendaal werkt en in een aan grenzende gemeente woont, nog grooter. In den Raad gingen stemmen op om te zorgen, dat er woningen voor deze menschen moesten worden gebouwd, maarde grond voor dezen bouw ontbrak. Tot eindelijk de Raad den knoop doorhakte en het besluit nam tot aankoop der gronden aan het Brouwerskolkje. De Raad besloot tevens in principe te besluiten een deel dezer gronden te bestemmen voor wo ningbouw. Verder werd de tuinarchitect Springer uitge- noodigd een plan van bebouwing te ontwerpen, met zooveel mogelijk behoud van natuurschoon. Door mededeelingen van het verhandelde door den Raad in de pers, werden den arbeiders per spectieven geopend. Perspectieven, welke kwamen zij in vervulling hen niet langer nood zaakten buiten de gemeente te wonen, waar zij hun brood verdienen, terwijl zij tevens, door ge brek aan woonruimte, niet langer zouden verplicht worden forensenbelasting te betalen. En dat er veel arbeiders zijn, 'die in deze om standigheden verkeeren, blijkt uit de in- en uit tocht van deze menschen bij den aanvang en bij het einde hunner werkzaamheden. Zooals gezegd, er was perspectief. De betrokken bouwvereenigingen zagen de toekomst hoopvoller in. Zij, die reeds jaar in, jaar uit, hadden aange drongen op aankoop van- grond voor woning bouw, zagen hun oneindige moeite en vaak ergernis beloond. Wel werd nog door B. en W. een poging gedaan dit enthousiasme te onderdrukken, door den Raad voor te stellen, om met uitsluiting van andere vereenigingen, de bebouwing aan één vereeniging op te dragen. De Raad ging echter op dit reactio naire voorstel niet in en verwierp het. Het wachten was nu op de plannen van den heer Springer. De arbeidersklasse had echter te vroeg gejuicht en gehoopt, dat aan hun billijke verlangens ein delijk een gewillig oor zou worden geschonken. Wat niemand vermoed had, gebeurde. De heer Springer bedankte voor „de vereerende opdracht „om voor de gemeente plannen te maken van de „bebouwing der omgeving der Brouwerskolk tot „aan den Zeeweg bij den Watertoren der Haar- „Iemsche Waterleiding". Hij motiveert zijn bedanken o.a. als volgt: „Had men hem voor den aankoop advies ge vraagd (n.l. over het stichten van middenstands- en arbeiderswoningen), hij zou zeker den aankoop voor dit doel sterk ontraden hebben. Hier is hoewel reeds sterk beschadigd door het publiek nog een mooi stuk landschappelijk schoon, dat waarlijk de moeite waard is behouden te blijven." „Bovendien zien wij thans hoe het „natuurlief- hebbend" publiek de vroeger zoo schilderachtige omgeving van de Kolk reeds vernield heeft. Hoe zal dat worden als hier woningen gebouwd wor den?" Bij het aandachtig nalezen van dit schrijven komt onwillekeurig de vraag naar voren of de arbeiders vandalen zijn, die absoluut geen gevoel voor na tuurschoon hebben en met hun kinderen dit na tuurschoon zullen vernielen, of hun kinderen hierin de vrije hand zullen laten. De mentaliteit der arbeidersklasse is echter een geheel andere, hoewel ik niet wil ontkennen, dat er onder hen wel eens een zwart schaap doorloopt, evenals dit het geval is bij de andere lagen der maatschappij. Dit zijn echter uitzonde ringen, welke gelukkig zelden voorkomen. De oor zaak van deze excessen zal voornamelijk in deze gemeente wel gezocht moeten worden in het ont breken van voldoende speelterreinen. De arbeidersklasse voelt zeker veel voor na tuurschoon, natuurschoon, dat in onze gemeente zoo ruimschoots aanwezig is, maar voor het groote publiek ontoegankelijk, daar alle groote buiten plaatsen, duinen, enz. voor vrije wandeling zijn afgesloten, ook weer op een zéér enkele uitzon dering na. Worden dus op een punt vol natuurschoon ar beiderswoningen gesticht, dan geef ik den heer Uitzending van Diners aan huis Iordensstraat 74 - Haarlem - Telefoon 13132 Prijscourant wo dt op aanvrage gaarne toegezonden KI. Houtstraat 136 - Telefoon 10188 Opgericht 1870 SC Kleverparkweg 154 "*<2 Tegenover de Middelbaar Technische School lste klas Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 - Telefoon 10303 Heeft voor het a.s> seizoen een ruime sorteering stoffen voorhanden. Ie klas afwerking Billijke prijzen EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Aan het graf der moeder voelt ieder zich weder kind worden. Onderdrukt uw geweten zooveel gij wilt, gij zult het toch niet tot stomheid dwingen. MAANDAG. Menigeen wil in de wereld alles hervormen, alleen niet zichzelf. Waar principieel verschil bestaat, is alle dis cussie onvruchtbaar voor de redetwistenden; alleen de omstaanders kunnen er van profiteeren. DINSDAG. Ieder hard woord, dat wij bezigen, geeft een oogenblik van voldoening, maar dikwijls een lan gen tijd van verwijt. WOENSDAG. Wie zijn hart overwint is groot, ik vereer den dapperen man, maar wie dóór zijn hart overwint dien schat ik nog hooger. DONDERDAG. De gebreken die men zelf heeft, bemerkt men 't eerst bij anderen en veroordeelt men 't zwaarst in hen. VRIJDAG. Edele karakters deelen hun geluk met anderen, maar dragen hun ongeluk alleen. ZATERDAG. Denken wat waar, voelen wat schoon, en willen wat goed is; daarin herkent de geest het doel van het leven. Springer de verzekering, dat dit natuurschoon door de bewoners niet geschonden zal worden en dat zij er zorg voor zullen dragen, dat ook hun kinderen en wandelaars vooral uit groote steden, dit niet doen. Ook de betrokken Bouwvereenigin gen zullen hierop zeker bij hun bewoners aan dringen. De gemeente zelve zal wel terdege zorg dragen, dat de te stichten woningen niet vloeken tegen de omgeving. De motiveering van den heer Springer lijkt mij dan ook allerminst gelukkig gekozen. Het gaat m.i. niet aan, het natuurschoon, hoe mooi ook, te stellen boven een groot arbeidersbelang: de volks huisvesting. Er komt echter, naar aanleiding van het schrij ver; van den heer Springer nog een andere vraag naar voren en wel deze: wat is dringender noodig in Bloemendaal, öf behoud van natuurschoon met als gevolg geen bouw van arbeiderswoningen, öf het stichten dezer woningen. In den aanvang van mijn artikel meldde ik reeds, dat de gemeente absoluut geen grond voor arbeiderswoningen beschikbaar had. Thans is er grond, terwijl de Raad er van overtuigd is, dat de woningen er moeten komen. Mijnsinziens dient, wat het zwaarst is, het zwaarst te wegen, al zal men er dan een stukje natuurschoon voor dienen op te offeren. Had de gemeente andere terreinen beschikbaar voor woningbouw, zoo zou er in den Raad over te spreken zijn de gronden aan het Brouwers kolkje intact te laten. Dit Is nu niet het geval, dus zijn de gronden aan het Brouwerskolkje de aangewezen plaats. De heer Springer geeft nog in overweging de woningen te stichten op de terreinen bij de Haar- lemsche Waterleiding. Ik geloof zeker, dat Haarlem ernstig bezwaar hiertegen zal maken. Het is toch voor Haarlem een vitaal belang, dat deze gronden zoo min mo gelijk verontreinigd worden, hoezeer men er ook tegen waakt. III. Was men een oogenblik bevreesd, dat door het schrijven van den heer Springer de zaak der

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1