PLAATSELIJK NIEUWS VELSEN INGEZONDENH J. P. KENZEN School en Verkeer ADRESBOEK Prijs f 2.50 Heden ontvangen: s PHILIPS RADIO-TOESTELLEN 5 met de nieuwe Philips-Luidspreker J Prijs complete installatie f 257.50 Plaatsspanningsapparaat, toestel en Luidspreker. Betaling in overleg S RADIO- EN RIJWIELHANDEL S VERBINDINGSWEGb/d K. KLEVERLAAN J moeden, dat Italië innerlijk niet zoo goedgunstig gestemd zal zijn tegenover de andere mogend heden, vooral niet tegenover zijn buren, zooals Joego-Slavië. Eén van Mussolini's uitlatingen in deze rede is zeer bedenkelijk, hoewel de rede overigens nogal vrij was van de anders in zijn toespraken voorkomende dreigementen. Hij zeide dan, dat Italnë zeer zeker geneigd is mede te wer ken aan algemeene ontwapening, doch dat het in ieder geval even sterk bewapend zou blijven als welke ander mogendheid ook. Hiermede bewijst hij, dat hij absoluut tegen ontwapening is, want hij neemt niet in aanmer king, dat een andere groote mogendheid, die het verreweg in meerderheid van bevolking en uit gestrektheid van Italië zou winnen, uit den aard der zaak een in verhouding grooter verdedigitigs- leger op de been moet houden. Wanneer Musso lini deze verhoudingen dus niet in aanmerking wenscht te nemen, kan hij niet verwachten, dat andere landen dat óók zullen doen, die zich anders zouden neerleggen bij een beslissing van het In ternationaal Hof van Justitie. Op deze wijze vormt hij dus een ernstig gevaar voor den vrede in Europa, doordat hij ontwapening tracht onmo gelijk te maken tegen de moreele overtuiging van de gansche wereld in, uitgezonderd het tot strijd opgehitste Italiaansche volk. In China is Tsang Tso-Lin overleden ten- ge volge van de bekomen verwondingen bij den bom aanslag, waarin hij zich met zijn gevolg bevond, Een geweldige beroering is daarvan het gevolg geweest. Nu Tsang Tso-Lin overleden is, mist China den voornaamsten bestrijder van de bolsje wistische intriges en kuiperijen, welke hij met zijn strijdbare macht, militaire capaciteiten en in vloed het best in staat was te onderdrukken. Trouwens hij was vermoedelijk de eenigste, die het gevaar van Moskou inzag. De burgeroorlog is er door Zijn dood waarschijnlijk door vereen voudigd, hoewel hij zich na de vereeniging van generaal Tsang Kai-sjek, de leider der Nationa listen, met generaal Feng toch niet lang meer staande zou hebben kunnen houden en zich zou hebben moeten gaan bepalen tot Mandsjoerije om zich althans daar te handhaven. Tsang Tso-Lin was als koeli begonnen, daarna bendehoofd, spion voor Japan tegen Rusland, die op zijn hoofd een prijs gesteld had, vervolgens in het Chineesche leger komend ontmoet men hem al spoedig als gouverneur van Mandsjoerije, waarna zijn invloed zich meer en meer uitbreidde en hij een leger schiep, dat zijn technische uitrusting uit Japan kreeg en waarvan de kern uit Russische vecht jassen en strategen bestond. Er is zelfs een tijd geweest, dat men hem, die den „Mandsjoerijschen Leeuw" genoemd werd, tot keizer wilde laten kronen. Thans is deze gewezen rooverhoofdman en ge weldenaar, die toch geen slechte inborst had en vele goede hoedanigheden in zich vereenigde, door geweld om het leven gekomen, zooals hij zoovelen van zijn tegenstanders door het zelfde geweld in het zand heeft laten bijten. Binnenland. Hier in ons alnd gebeurt momenteel niets be- langrijkers dande Olympiade, die de belang stelling van de geheele wereld op het kleine Hol land ve'tigt. Tot nu toe treft Nederland niets dan lof over de organisatie der spelen en het geriefe lijk maken van het verblijf der vele buitenlanders. Afgezien van de cultureele waarde der spelen zelf, hebben we aan dit uit de oudheid stammende sport-evenement te danken, dat Holland meer be kend wordt in het buitenland en zulks wel op een wijze, als geen enkele vereeniging voor vreem- delingenverkeer ooit zou hebben kunnen berei ken. Hieraan zullen we in de komende jaren een veel drukker bezoek van buitenlanders te danken hebben met ais gevolg daarvan een grootere bloei van ons hotelleven in het bijzonder en daardoor van den binnenlandschen handel in het algemeen. De kwestie is nu maar of onze hoteliers zoo verstandig zullen zijn, dit naar waarde te schatten en de gasten niet door onbillijke prijzen naar andere landen zullen verjagen. Van hen hangt het af of ook anderen, vooral de winkeliers hier wel bij zullen varen. Wij hebben echter een goed vertrouwen in de handelstaktiek van hen, die als „gastheeren" moe ten optreden bij het hooghouden van de nationale eer. G. Feiten spreken en cijfers zijn niet te weer spreken! De chaotische veri: eerstoestanden zijn men be roept er zich van officieele zijde zelfs soms op! niet alleen plaatselijk en nationaal maar internatio naal, d. w. z. in alle beschaafde landen, waar de motor-techniek in enkele jaren tijds een enorme vlucht nam en haar stempel zette op het moderne verkeer, stijgt het aantal verkeersongevallen on rustbarend. Omtrent de oorzaken van het altijd door toenemende aantal verkeersongevallen loopen echter de meeningen nogal uiteen. De eene autori teit ziet in den voetganger één der grootste ve'r- keershindernissen en de oorzaak van de meeste verkeersongevallen; de ander vergroot deze groep door er den wielrijder bij te voegen, terwijl de mo torische voertuigen slechts dan pas oorzaak van verkeersongevallen worden, wanneer door de be stuurders de verkeersvoorschriften niet of onvol doende worden nagekomen! De laatste stelling is geheel juist, maar men veroorlove ons hierbij op te merken, dat het hoofdverkeersvoorschrift voor motorische voertuigen geen ander is dan: „rijdt met die snelheid, zooals de omstandigheden van den weg en het verkeer daarop van verstandige be stuurders eischen." De motor- en rijwielwet hier te lande bepaalt, dat het verboden is op een weg te rijden „mët zoo danige snelheid en op zoodanige wijze, dat daar door de veiligheid en de vrijheid op dien weg in gevaar kan worden gebracht". In de practijk blijken echter de begrippen „snel heid", „zoodanige wijze" en „gevaar" zeer relatieve begrippen te zijn. Politie en justitie ondervinden maar al te dikwijls den last van de bewijslast in deze. Een motorrijder of automobilist kan, ook al neemt hij alle -mogelijke Verkeersvoorschriften en bepalingen in acht, toch een voortdurend gevaar opleveren voor de verkeersveiligheid, wanneer hij zijn motorische haast niet weet te temperen. En het is zoo vreemd: kalme, bezadigde personen zijn soms gevaarlijker hardrijders, omdat de man of vrouw want de laatste doet in autorijden tegen woordig voor den man absoluut niet onder in de auto-car zich er maar zeldzaam van bewust is, hard of snel te hebben gereden. Maar andere weg gebruikers bemerken het des te beter. Volgens een Telegraaf-bericht publiceerde de Parijsche Politie- prefect statistische opgave van het aantal ver keersongevallen in de Lichtstad over de jongste maand April. Het ontzettend hooge cijfer van 400 verkeersongevallen in één maand, in een der we reldstreken, doet den weggebruiker werkelijk ver steld staan. Niet minder dan 35 dooden; n.l. 3 door de tram; autobussen 1; „eigen" auto's 20 (zegge twintig dooden): vrachtauto's 9; motorrij wielen 1; fietsen 1, terwijl voertuigen met paarden- tractie geen dcoden, wél 18 gewonden op het lijstje der verkeersongevallen brachten. „Eigen" auto's 20 docden en 129 gewonden! En dan zou de te groote snelheid, waarmede vooral die „eigen" auto's plegen te rijden, niet als hoofd oorzaak van de vele verkeersongevallen kunnen gelden? Men kan inderdaad verschillen over de meening, wélke middelen kunnen en moeten worden aange wend om deze moderne verschrikking het hoofd te 1 linnen bieden, teneinde grootere verkeersveiligheid op den weg te verkrijgen en de toenemende onrust der weggebruikers te doen afnemen. Wij gaven even weer de verschrikkende cijfers van een we reldstad wel is waar (moordregister eener we reldstad) schreef de Telegraaf er niet ten onrechte boven maar de cijfers der verkeersongevallen in onze groote steden zijn ook lang niet onbeteeke- nend. Er heerscht een zekere onrust-sfeer over den weggebruiker een angststemming, welke zich moeilijk laat definieeren, maar men behoeft heusch geen scherp opmerlier te zijn, om die zenuwachtige, die angststemming waar te nemen. Welke middelen kunnen nu dienen, om meerdere verkeersveiligheid te verkrijgen? Zeker, preven tieve maatregelen verdienen de voorkeur en een ieder zal ze toejuichen. Maar en deze meening steken wij geenszins onder stoelen of banken wij meenen, dat veel sterkere repressaillemaatregelen behooren te worden genomen. Men tracht veelal de schuld van verkeersongevallen te werpen op „on wetendheid nopens de verkeersvoorschriften". In derdaad komt dat voor, maar toch niet in die mate als dikwijls wordt voorgesteld. De eeuwige haast, zoo heel vaak absoluut niet te motiveeren, het be wust of onbewust snel rijden, waardoor ook dikwijls andere weggebruikers de kluts kwijt raken en dan werkelijk, in hun nerveusiteit, aanleiding worden soms voor een verkeersongeval, liet onverantwoor delijk jakkeren door drukke straten en wegen, blijft de hoofdoorzaak van veel ellende. Men wil trachten grootere verkeersveiligheid op de wegen en straten te bereiken, door b.v. de jeugd voor te lichten nopens de verkeersvoorschriften. Hier is niets tegen alles voor! Zeker hebben we alles aan te wenden wat de verkeersveiligheid kan bevorderen en daarbij behoort stellig goede voor lichting, vooral aan de jeugd. Een daartoe aange wezen commissie van de Verkeersconferentie heeft rapport uitgebracht over de vraag, wat de school kan doen, inzake verkeersmoeilijkheden. Het rapport geeft enkele wenken ter zake, maar brengt geen nieuwe gezichtspunten. Haar conclusie zou welhaast als gebaseerd op reeds ingevoerde methoden te beschouwen zijn. De commissie heeft opzettelijk hare meening en hare opvattingen over het onderwerp: „Onderwijs en Verkeer", in niet al te primitieven vorm vastgelegd en veel ruimte en vrijheid gelaten vcor nieuwe ervaringen op dit ge bied en bovenal verlangt zij vrijheid voor de krach ten, die dit onderwijs vrijwillig zullen moeten geven, aldus lezen wij in de Tel. De commissie schijnt, gezien de betrekkelijk vage conclusiën, zelf niet zoo heel veel te verwachten van den invloed op groo tere verkeersveiligheid, wanneer de schooljeugd onderwijs ontvangt inzake verkeersvoorschriften en practische naleving daarvan. Maar zij acht het goed en noodig, dat de school worde gebruikt voor onderwijs inzake het verkeer. Wij zijn dat geheel mét de commissie eens, óók wat betreft de ver wachtingen daarvan als resultaat Maar ook al zou het weinig helpen de verkeers veiligheid te doen verminderen, dan nog rust op de Overheid de plicht dat middel aan te grijpen, inzake dit vraagstuk behooren onderwijzers, politie- en gemeente-autoriteiten steeds samen te werken, meent de commissie. Zij wil in elke gemeente een kleine, permanente gemeentelijke verkeerscommis- sie te zien ingesteld, die in het algemeen richtlijnen trekt voor het verkeersonderwijs. Ook het platte land mag hierbij vooral niet ten achter blijven. Het verkeersonderwijs worde geen apart vak, maar worde ingevlochten bij andere schoolvakken. Zelfs worde bij den bouw van nieuwe scholen rekening gehouden met het onderwijs in het verkeer. Tenslotte make onderwijzersorganisaties en de politie ieder op eigen terrein propaganda voor dit noodzakelijk verkeersonderwijs. Wij herinneren er aan, dat in enkele gemeenten reeds onderwijs in zake het verkeer werd en wordt gegeven door een inspecteur of commissaris van politie. Wij achten het mogelijk, dat er onder deze functionarissen personen Lunnen zijn, die de geschiktheid bezit ten, dat onderwijs te geven, maar men drage dat onderwijs niet als regel op aan politie-autoriteiten. De geschiktheid gaat bovenal. Eindelijk meenen wij, dat ook de raad van Bloe- mendaal er goed aan doen zal zich met deze kwes tie bezig te houden en beginnen moet met een Ver- keerscommissie in te stellen en daarin te benoemen een wethouder-voorzitter; vertegenwoordiging van den dienst van Openbare Werken; van het onder wijzend personeel en van de politie. Deze commis sie zal een plan moeten uitwerken inzake de moge lijkheid van te geven verkeersonderwijs. BLOEMENDAAL. Groote verloting ten bate van „Brederodeduin". Zooals onze lezers bekend zal zijn zucht het Bestuur der Ver. tot Bestr. der Tuberculose te Haarlem nog steeds onder den last van een on gedekt tekort op den bouw van de nieuwe lis hallen. Een gedeelte van den last wordt opgeheven door een leening van de Rijksverzekeringsbank, voor het andere gedeelte is bij Koninklijk Besluit van 10 Februari 1928 No. 38 aan de Vereeniging toestemming verleend tot het houden van een verloting, waarvan 5e opbrengst geheel ten bate komt van „Brederodeduin". Als hoofdprijs voor deze verloting is aange kocht een 4-persoons auto, het bekende merk Chevrolet Coach model .1928. De tweede prijs bestaat uit een prachtige Adam- piano (waarde 850.terwijl als derde hoofd prijs is gesteld een schitterend N.S.F. Radio toestel, geheel compleet met inbegrip aanleg an tenne, onderricht enz. Volgende hoofdprijzen bestaan uit 5 rijwielen, 3 stofzuigers, een porselein eetservies, gouden heeren en dameshorloges, E. M. Jaarsma vulhaard en twee pendules. Verder zijn er nog vele prijzen, bestaande uit: damestasschen, heeren po tefeuilles, portemonaies, electr. strijkbouten, -schrtv-ir 1 ampieskinderspeel goed enz. In totaal 500^zefer mooie prijzen. Er zullen worden uitgegeven 20.000 loten a 1 per stuk, terwijl de trekking is vastgesteld op 5 September 1928 ten overstaan van Notaris J. Wildschut. Ieder, die iets voelt voor het goede doel, ver- zuime dus niet een lot te nemen en daardoor dat doel te steunen en tegelijkertijd een kansje te wagen op een der mooie prijzen. De loten zijn a 1.per stuk verkrijgbaar in de verschillende winkels, waar de prijzen zijn aangekocht, aan de kas van de Fa. Gebr. Gerzon en aan het Consultatie Bur., Ged. Oude Gracht 41. Na ontvangst van postwissel of storting op post rekening 119600 worden de loten a 1.per stuk franco toegezonden. Voor de Vereeniging „Zonnestraal". De col lecte ten bate van het fonds voor kostelooze ver pleging van t.b.c. patiënten van alle gezindten, in de inrichting voor Arbeidstherapie der vereeni ging „Zonnestraal", wordt dit jaar op Zaterdag 30 Juni gehouden. Het comité zou gaarne zien, dat dames zich wilden beschikbaar stellen dien dag te collectee ren. Zij, die daartoe genegen zijn, kunnen zich aanmelden bij den heer N. L. Herfst, Brederode- weg 43, Bloemendaal (postadres Santpoort). Een afdeeling opgericht van den Christelijken Politiebond. Naar aanleiding van een propa ganda vergadering van den Christelijken Politie bond, j.l. 6 Mei 1928 gehouden te Beverwijk, waar als spreker optrad de heer W. de Jong, Bonds- secretaris van voormelden Bond, is op 1 Juni j.l. een afdeeling van Christelijke Politie Ambtenaren Bloemendaal, Velsen, Beverwijk opgericht, van 16 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: G. Zwar- teveen, Bloemendaal, Voorzitter; W. Cuperus, Zanderijvaart Overveen, Secretaris; A. Verbraeck, Beverwijk, Penningmeester; W. Voerman, Bloe mendaal, 2e Voorzitter; H. de Bruine, IJmuiden, Alg. Adjunct. Aanrijding tusschen twee auto's. Donderdag avond half acht had op den hoek van de Donkere laan en den Bloemendaalscheweg een aanrijding plaats tusschen een autobus bestuurd door den heer S. uit Haarlem en een luxe auto bestuurd door den heer T. uit Lisse. Deze laatste reed volgens mededeelingen van de politie aan den linkerkant van- den weg en had geen signalen ge geven. Het voorste gedeelte van de luxe auto werd geheel in elkaar gedrukt en moest naar de garage van den heer H. J. Cassee gesleept worden. De autobus was ook beschadigd. De bestuurder van de luex auto had verwondingen aan hoofd en hand bekomen. Vrijdagmorgen werd de vernielde auto weer naar de plaats van bestemming gebracht. De verbeteringen van den Kennemerweg. Over de op handen zijnde verbeteringen van den Kennemerweg lezen we in Haarlem's Dagblad: „Het verbreeden en verbeteren van den Kenne merweg te Bloemendaal vlot nog niet hard. Wei is het nieuwe wegprofiel aan de Oostzijde uitgezet en is het door het verzetten van de afscheiding aan dien kant in de groote bocht van den Noorder- Stationsweg af duidelijk, dat er een groote ver betering op handen is, maar dan het verbreedings- werk zelf is nog niet veel gedaan. Het wegdek is bovendien buitengewoon slecht; vol gevaarlijke kuilen en gaten. Maar het wachten is op het weder-openstellen van den Rijksstraatweg HaarlemSantpoort, waar, zooals men weet asphalteeringswerken worden uitgevoerd en waarom al het doorgaande rijver- keer, dat anders over dien Rijksstraatweg gaat, nu den Kennemerweg te Bloemendaal passeeren moet. Dit asphalteeringswerk is evenwel bijna klaar. Daarom zal over enkele dagen de Kennemerweg wel onder handen genomen worden." Wij voegen aan dit bericht nog toe, dat men zich heusch niet ongerust behoeft te maken over de wegverbeteringen in onze gemeente. Welis waar vraagt de Kennemerweg verbetering maar wie een kijkje neemt op de wegen die aansluiten op dié van Bloemendaal, n.l. van de gemeente Velsen, zal moeten constateeren, dat zelfs de Kennemerweg vrij gunstig bij de wegen van Vel sen afsteekt, want het is daar een toestand die meer dan treurig is. Zelfs drukke verkeerswegen als b.v. de Brederodeweg, zijn niet eens bestraat, de bewoners aan zulk een „fraaie' 'weg zijn door loopend de dupe door het oplaaiende stof dat het drukke verkeer veroorzaakt. De gemeente Bloemendaal verdient voor de keurige verzorging van de wegen een woord van hulde, geen berisping. OVERVEEN. VERSCHENEN VAN CIJMUIDEN, VELSEN EN SANTPOORT) Looddiefstal. Van een bouwwerk aan de Oranje-Nassaulaan alhier is 12 Meter aan Iooden pijpen ontvreemd. Het lood is opgespoord en de dader, een zekere H„ uit Amsterdam, is in een der logementen te Haarlem aangehouden. Hij is ter beschikking gesteld van den Officier van Jus titie te Haarlem. Zilveren en gouden voorwerpen ontvreemd. Tijdens afwezigheid is bij de familie B. op den Kweekduinweg alhier ingebroken. Verschillende zilveren en gouden voorwerpen zijn ontvreemd, o.m. tafelgerei, lepels en vorken, dessertgerief, twee gouden horloges, enz. De waarde kon nog niet precies worden aangegeven. Men heeft zich toegang verschaft tot het per ceel langs een kelderraam. De villa was tijdelijk onbewoond. De politie heeft de zaak in onderzoek. Permanente Exposities. Door den heer H. H. Theunisse, die sinds geruimen tijd buitenslands vertoefde, zal vanaf heden in de toonzalen van de firma J. A. Boskamp Zonen alhier, weer door- looi ende exposities worden gehouden over histo risch Nederland. Deze exposities zullen aanvangen met een serie over de Historie van Nederland van de vroegste tijden af tot op heden. De eerste tentoonstelling over „Nederland van de vroegste tijden tot de komst der Romeinen", zal op 15 Juni geopend worden, om op 15 Juli te worden vervangen door no. 2 „De Romeinen hier te lande". Telkens na verloop van een maand zal een vol gend tijdstip worden behandeld. De serie zal slechts in September of October a.s. eenmaal worden onderbroken door een expositie betreffende een reis „Om de oude wereldzee" (Egypte, Palestina, Syrië, Turkije, Griekenland en Italië). Proefverlichting. Op den Ruysdaelweg zijn eenige lantaarnpalen aangebracht voorzien van lampen van verschillende kaarssterkte met re flectors. We hopen dat de gemeente uit deze serie verlichtingsartikelen een goede keus kan doen om daardoor de straatverlichting op een beter peil te brengen. AERDENHOUT. Aanrijding. Vrijdagmorgen reed de vracht auto van de firma N. uit Haarlem op den Zand- voorterweg. Aan den rechterkant van dien weg liepen D. P. en W., twee gemeentewerklieden van Bloemendaal met een handwagen. Vermoe delijk door slippen reed de auto op deze personen toe, waardoor zij bekneld werden tusschen de auto en den handwagen, die tegen een boom botste. Een geneesheer uit Aerdenhout was spoedig ter plaatse en liet de gewonden naar het gasthuis te Haarlem vervoeren. W. moest daar ter verpleging blijven. Hij is evenwel niét levensgevaarlijk gewond. De politie zal naar een en ander een onderzoek instellen. HAARLEM. H. O. V. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft een Ledenconcert op Dinsdag 19 Juni 1928 's avonds 8% uur precies in de Gemeentelijke Concertzaal, onder leiding van Marinus Adam (2de dirigent). Het programma vermeldt: 1. Ouverture „Iphigeni in Aulis" C. W. v. Gluck 2. Drei Balletstiicke J. Ph. Rameau a. Menuet aus „Platèe"; b. Musette aus VERKRIJGBAAR AAN ONS BUREAU. TELEFOON 22324 „Fêtes d'Hébé"; c. Tambourin aus „Fêtes d'Hébé". 3. Unvollendete Symphonie Fr. Schubert Allegro moderato Andante con moto. 4. Romance (voor strijkorkest) Jos. de Klerk Vioolsolo R. Grin. 5. L'Arlésienne (Suite No. 1) G. Bizet a. Prélude; b. Menuetto; c. Adagietto; d. Ca rillon. HET CONCERT DER H. O. V. Hugo van Dalen Gerard Alphcnaar. Op het avondconcert van de Haarlemsche Or kest Vereeniging op Donderdag 21 Juni in het Gem. Concertgebouw zal de, bij het meerendeel der geregelde concertbezoekers der H. O. V. be kende pianist Prof. Hugo van Dalen uit 's-Graven- hage als solist zijn medewerking verleenen. De heer van Dalen zal twee Russische piano-concer ten ten gehoore brengen, n.l. het tweede piano concert van Serge Rachmaninoff vóór en het eerste pianoconcert van Serge Bortkiewicz na de pauze. De begeleidenda Haarlemsche Orkestvereni ging staat dien avond onder leiding van onzen oud-stadgenoot, den heer Gerard Alphenaar, die als gastdirigent zal optreden, terwijl de heer Al phenaar bovendien de tweede Arlésienne Suite van Georges Bizet en Les Préludes van Granz Liszt zal dirigeeren. TENT-EVANGELISATIE. Men schrijft ons; In de week van 17—24 Juni zal aan de Zaanen- laan hoek Middenweg te Haarlem-Noord een tem- campagne gehouden worden door den Evangelist K. Rozendal uit'Sneek. in een reeks lezingen hoopt hij o.m. de herkomst, den toestand en de toekomst van den mensch te behandelen. lederen avond zal één lezing gehouden worden. Deze tent had tot nog toe alleen in Friesland haar arbeidsterrein, maar nu wordt een tournée door Noord- en Zuid-Holland gemaakt. Van 28 Juni8 Juli gaat de tent naar Santpoort. Tooneelvereeniging „Vriendschap zij ons Doel". Bovengenoemde vereeniging geeft hedenavond haar slotvoorstelling met bal, in „Bloemhof". Opgevoerd wordt „Karei van den Berg", too- neelspel in drie bedrijven door O. M. Verheijen. BUiTEN VERANTWOORDING DER REDACTIE - Het terrein aan den Zuidkant der Verbindingsweg eigendom van het P. E. N. Ieder die het voor het eerst ziet staat versteld over het spectakel dat nu aan de Zuidzijde der Verbindingsweg te zien is. Dat men de vlakte gebruikt om er allerlei ma teriaal te bergen is te billijken, maar dat de voor name P. E. N. daaromheen een afrastering heeft gemaakt die doet denken aan een strandjutter die van allerlei houtaanspoelsel een kippenloop heeft geknutseld, dat is te betreuren. Zulk een wansmaak in het deftige Bloemendaal aan een druk bezochte verkeersweg is eigenlijk ontoelaatbaar. Waarom wordt er nu eindelijk niet eens om het geheele terrein een flinke ijzeren omheining gemaakt, evenals die door de Provincie aan weers zijde van het „Zwarte pad" dat van Santpoort Station naar het Ziekenhuis leidt en de ledig lig gende grond in een grasveld herschapen? dan zou er een geheel ontstaan dat geen aanstoot geeft aan de bewoners van den Verbindingsweg en de vele wandelaars die des Zondags vanuit Haarlem naar het Bloemendaalsche Bosch, Duin en Daal en de speelvelden zich begeven. Eerst had de oude heer Verduin er een nette moestuin aangelegd, maar door de onvoldoende afsluiting werd de moeite er aan besteed niet meer beloond en dus de exploitatie gestaakt. Toen ont stond er een groene woestenij en langzamerhand werd het een vuilnisbelt; allerlei grond en puin werd er neer geworpen en nu eindelijk een berg plaats voor allerlei materiaal, zooals benzine in ijzeren vaten, eiectrische kabels in cijiindervormige houten kratten, ijzeren transformatorhuisjes en nu laatstelijk nog allerlei bouwmateriaal. Mochten deze regelen er toe strekken om een

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2