HET WERELDGEBEUREN INGEZONDEN MUZIEK V E PLAATS ADF Pr Mitsdien geven B. en W. in overeenstemming met het advies der Bedrijvencommissie den Raad in overweging om met de vierde opname der gas meters (in Augustus 1928) den gasprijs als volgt vast te stellen: le. 11 cents voor de eerste 30 M3. in één maand, het meerdere voor 8 cents per M3. en hetgeen meer wordt afgenomen dan 2000 M3. in een kalenderjaar 6 cents per M3.; 2e. bij eene gegarandeerde afname van ten min ste 5000 M3. in een kalenderjaar 6 cents per M3. De thans van kracht zijnde gasprijs bedraagt respectievelijk 12, 9 en 7 cents. Wat de meterhuur aangaat, die in deze gemeente vrij hoog te noemen is, deze zouden wij bepaald willen zien voor gewone meters op: per jaar 3.60 voor' een 5-lichtsmeter (thans 4.80) 3.60 10- jj 6.—) 4.80 20- 8.40) 7.20 30- „10.80) 9.60 50- 14.40) 12.— 60- 19.20) „21.— 100- .,30.—) 27.— 150- 36.—) voor muntgasmeters: per jaar: 4.80 voor een 5-lichtsmeter (thans 6.—) 4.80 10- 7.20) 6.— 20- „10.20) De huurprijzen van de 5- en 10-lichtsmeters zijn gelijk genomen, omdat de kleinmodel 10-lichts meters in aanschaffingskosten ongeveer gelijk zijn aan die der 5-lichtsgasmeters en dit eveneens het geval is met de 5-lichts munt- en 10-Iichtsmunt- meters. Als basis"voor de berekening is, evenals bij het waterbedrijf, aangenomen, dat de kostprijs van den meter renteverlies in ongeveer 10 jaar betaald moet zijn. Wanneer de voorgestelde verlaging ingaat met Augustus e.k., zullen de mindere ontvangsten in 1928, bij een verbruik van dezelfde hoeveelheid gas als in 1927, zijn: aan gasverbruik 6750.— aan meterhuur2450. Totaal 9200.— Punt 10. Aankoop grond van de provincie Noord-Holland voor verbreeding van den Milital- renweg. De heer Kremer wil even zijn stem motiveeren waarom hij tegen dit voorstel zal stemmen. Het resultaat van hetgeen langs minnelijken weg zou getracht worden tot stand te brengen, is geweest, dat een stuk grond zal worden aangekocht van de Provincie Noord-Holland. De bewoners, de eige naars-bewoners worden hierdoor eigenlijk nog meer gedupeerd, daar straks, als dit stuk er ook bijgetrokken zal zijn, nog meer zal blijken, welke onwillige bewoners die Noordelijke bewoners van den Militairenweg toch wel zijn. 'n Frappant geval is wel, dat een der hoofdpersonen aan de griffie niet eens wist of de grond van de provincie zuidelijk of noordelijk van den Militairenweg ligt. Die wonen daar niet, weten 't niet, en van hen is dus geen tegenstand te verwachten. Het gaat er bij spreker om, dat hij de houding van het Dage- lijksch Bestuur niet goed, niet loyaal acht. Dan wil spreker nog even memoreeren, dat nog steeds niet is ingetrokken een raadsbesluit wat niet is uitgevoerd geworden, terwijl uitvoering aan een plan is gegeven, hetwelk nog niet als raads besluit is vastgesteld geworden. De heer Schulz vindt ook, dat in deze heele kwestie iets onprettigs, iets onwaardigs schuilt. Niet eerst dezen grond aankoopen, doch eerst eens volbrengen wat reeds lang is toegezegd geworden, n.l. een conferentie met de bewoners van den Mili tairenweg, welke zich verongelijkt gevoelen. Heb ben B. en W. erkend, dat in deze niet de juiste weg is gevolgd, welnu, dan is de weg gebaand, om tot elkaar te komen. De heer Laan deelt mede, waarom de beloofde conferentie nog niet heeft plaats gevonden. Het is volgens spr. de beste taktiek- om zoo'n kwestie eerst wat te laten bezinken. Zoolang de gemoede ren nog gespannen zijn, valt er immers niet te on derhandelen. Het beste bewijs hiervoor is geleverd door de bewoners van den Zandvoorterweg. Ten slotte belden de bewoners zelf al op, waarom men niet bij hen kwam om over overname van grond te spreken. Verschillende leden voeren over dit punt nog het woord. Ten slotte zegt de Voorzitter toe, dat binnen 14 dagen een conferentie met de bewoners zal gehou den worden. Op aanraden van enkele leden wordt de aankoop van grond van de provincie aangehouden tot een volgende zitting. Punt 11. Aankoop grond van E. H. Bodel Blen- fait voor verbreeding van den Bloemendaalsche- weg. Goedgekeurd. Punt 12. Voorloopige vaststelling uitbreidings plan voor een terrein, gelegen tusschen de Aib. Thijmlaan en Joh. Verhulstweg. Wordt vastgesteld. Punt 13. Voorloopige vaststelling uitbreidings plan voor de terreinen, gelegen tusschen de Klever laan en den spoorweg HaarlemOverveen. Aan den Raad werd het volgende bericht: De Commissie van Bijstand voor Publieke Wer ken heeft de eer uw College in overweging te geven, bijgaand uitbreidingsplan voor de terreinen, gelegen tusschen de Kleverlaan en den spoorweg HaarlemOverveen, en gedateerd November 1927, den Raad ter vaststelling aan te bieden. Ofschoon het aan de Commissie bekend is, dat de Technische Subcommissie uit de Vaste Commissie voor uit breidingsplannen in Noord-Holland, blijkens haar schrijven van 26 Mei 1928, no. 14, niet geheel met dit plan accoord gaat, o.a. wat betreft de breedte der Waldeck Pyrmontlaan en haar verlengde (die de Subcommissie op tenminste 30 M. en benoorden de Julianalaan op 42 M. geprojecteerd wenscht te zien), meent zij toch op ongewijzigde vaststelling te moeten aandringen en ditmaal niet te moeten toe geven aan de h.i. te zware eischen dier Subcom missie. Zij wijst er in dit verband nog op, dat de Waldeck Pyrmontlaan tusschen spoordijk en Ju lianalaan te allen tijde op 18 M. gebracht kan wor den, daar bij verkoop van terrein aan de oostzijde van dien weg aan koopers de verplichting wordt opgelegd, om wanneer de Gemeente dit ver langt een strook van 3 M. breedte aan de Ge meente ad 15.per vierk. M. te verkoopen, ter wijl het gedeelte tusschen de sloot ten noorden der Julianalaan en de Kleverlaan een voldoende breedte krijgt, wanneer deze wordt vastgesteld op 32 M.. dus op een grootere breedte dan volgens het bestaande in 1913 vastgesteld uitbreidingsplan. Met de overige opmerkingen der Subcommissie, o.a. omtrent de bestemming van de Beek en den overturn van Bloemenheuvel te geven, behoeft naar Uwe Commissie meent, evenmin rekening ge houden te worden. Dit punt gaf aanleiding tot veel discussie. Ten slotte kwam men overeen de breedte van den hoofdverkeersweg te stellen op 42 M., die van den Waldeck Pyrmontlaan op 30 M., terwijl vóór de Raad dit plan vaststelt met de Subcommissie zal worden onderhandeld over de tertiaire wegen en haar breedte. Punt 14. Verlenging medewerking ex. art. 72 L.O. wet 1920 voor uitbreiding der R.K. St. Jozef school. Goedgekeurd. Punt 15. Aanvrage crediet voor aanschaffing van een auto ten behoeve der reiniging, tevens dienstdoende als sproei- en veegmachine. De machine vóór pneumatisch putruimen is niet alleen ouderwetsch. maar ook totaal versleten, zoodat herhaaldelijk reparaties noodig zijn. Daar om hebben B. en Wlettende op de opmerkingen der Commissie voor Sociale Belangen, gemaakt naar aanleiding van het ontwerp-begrooting dienst 1927 onderzocht "of het putruimen niet op eene aan meer moderne eischen voldoende wijze zou kunnen geschieden door aanschaffing van een auto, .die dan tevens dienst kan doen als veegmachine. Hoe wel de definitieve keuze nog niet geschied is, heb ben B. en W. al verschillende merken ter plaatse bezichtigd en zijn tot de slotsom gekomen, dat de koopsom van een goeden faecaliënwagen annex veegmachine een bedrag van 18.000.niet te boven gaat. Met het oog op de dringende behoefte aan zoo'n machine, komen zij derhalve tot den Raad met het verzoek voor de aanschaffing daar van hen een crediet van achttien duizend gulden te verleenen. In de begrooting voor het dienstjaar 1928 is deze post voor memorie uitgetrokken. De heer Noorman vraagt of het mogelijk is, Ne- derlandsch Fabrikaat vóór te laten gaan. Is niet mogelijk antwoordt de heer Laan. Er zijn in Nederland «een fabrieken op dat gebied. De heer Prinsenberg zou het zeer oneconomisch vinden deze machine aan te koopen. Sproeien ge beurt bijna niet meer, terwijl de straatveger met zoo'n groote machine waarachter dan een rol zit, hem zéér duur voorkomt. De heer de Waal Malefijt is er sterk voor, twee kleine machines te koopen; dit lijkt hem vooröee- liger. Na een warm pleidooi van den Wethouder van Publieke Wei ken wordt tot aankoop van deze ma chine besloten. Punt 16. Ontheffing bepalingen der Bouwveror dening. Overeenkomstig het advies der Commissie van Bijstand voor Publieke Werken, stellen B. en W,. den Raad voor: A. ontheffing van artikel 7 der Bouwverordening te verleenen aan: a. J. Keijzer en H. Oxsener, voor bouw eener garage aan de Spiegelenburglaan; b. J. Amesz, voor vergrooting der garage van perceel Westerlaan no. 6; c. W. van Oosten, voor verbouw van .de ga rage van perceel Clematislaan no. 1; d. W. Voorman, voor bouw eener dubbele villa aan den Mr. Enschedéweg. B. Ontheffing van bedoeld artikel te weigeren aan J. C. Ruygrok voor bouw van elf wonin gen op een terrein in de nabijheid van, doch niet aan den Vogelenzangscheweg gelegen. De heer Nuijens vraagt of het ook mogelijk is, dat de strook grond, welke aan .de gemeente be hoort, door den heer Ruygrok gekocht kan worden, dan zouden de woningen wel aan den weg komen te liggen. De heer Laan ontraadt dit ten sterkste, omdat de wijze van bebouwing uit den booze is en tevens omdat de strook grond in handen moet blijven van de gemeente in verband met de verbreeding van den Vogelenzangschenweg. Aldus wordt besloten. Punt 17. Vaststelling tekst vacantletoeslag-be- sluit. B. en W. bieden den Raad de volgende verorde ning ter vaststelling aan: Verordening op het toekennen van vacantletoeslagen. Artikel 1. Vacantietoeslag zal worden uitge keerd aan hen, die op 1 Januari van het jaar, waarover de toeslag genoten wordt, in vasten dienst der gemeente zijn en wier salaris niet meer bedraagt dan 2000. Art. 2. Het bedrag van den vacantietoeslag zal bedragen: voor hen, die hun salaris per week ontvangen, een week extra salaris; voor hen, die hun salaris niet per week ont vangen, 1/52 van het salaris op 1 Januari van het loopende jaar. Art. 3. Van hen, die in den loop van het jaar den gemeentedienst verlaten, wordt de vacantie toeslag berekend naar evenredigheid van het aan tal volle maanden, die betrokkene in dienst dezer gemeente heeft doorgebracht. Eventueel reeds te veel genoten vacantietoeslag wordt in dat geval op den betrokkene verhaald. Art. 4. Van hen, die over eenig jaar vacantie toeslag hebben genoten en wier loon voor gepres- teerden arbeid in dienst der gemeente in dat jaar de som van 2000.overschrijdt, wordt de va cantietoeslag weder teruggevorderd. Art. 5. Deze verordening vindt voor het eerst toepassing in het jaar 1928. De heer Hogenbirk stelt voor artikel 1 aldus te lezen, dat wie 2000.of meer per jaar in totaal verdient, uit te sluiten van den vacantietoeslag. De heer Nuijens zou het anders willen zien, n.l. wiens vastgesteld salaris 2000.of min der bedraagt, geniet den" toeslag. De heeren Noorman en Schulz ondersteunen dit voorstel. De heer Noorman vindt, dat men nu gaat beknib belen op een in de vorige zitting genomen Raads besluit. De heer Schulz meent, dat men in grensgevallen niet moet gaan beknibi |len. Als iemand 1950 verdient en hij moet noodzakelijk buitengewoon werk verrichten, waardoor hij eenige weken lang 'n verhoogd salaris geniet, dan moet men dat toch niet gaan bijteilen, waardoor hem dan juist de vacantietoeslag ontijouden wordt. De heer Hogenbirk blijft bij zijn meening. Wie zooveel oververdient, moet dan van dat overgeld maar wat wegleggen voor de vacantie. Na een rumoerige discussie wordt het voorstel van den heer Hogenbirk aangenomen en de veror dening aldus gewijzigd vastgesteld. Punt 18. Voorloopige vaststelling uitbreidings plan voor Rijnegom. Wordt vastgesteld. Punt 19. Vaststelling van de namen der open bare wegen. 1 Eenige nieuwe straten worden van een naam voorzien. Rondvraag. De heer Prinsenberg wijst op het gevaar van het eindpunt van het fietspad aan de Julianalaan juist waar de tram begint. Zal veranderd worden. De heer de Ciercq klaagt over een leelijken hoop steenen aan de Juliana v. Stolberglaan. Zijn van de gemeente. Deze worden van liever lede verwijderd. De heer Bornwater vraagt hoe het zit met de gronden aan het Brouwerskokje. Prachtig! antwoordt de heer Laan. Kijk eens hier, mijne heeren, nu de heer Springer botweg geweigerd heeft, zijn medewerking te verleenen, vraag ik me af: waarom moeten we toch altijd van die commissie of personen er bij halen. Ik zie er zelf best kans toe. Spr. haalt dan een foto of teekening te voorschijn, welke hij de leden laat bezichtigen De officiëele Raadszitting wordt door deze be zichtiging automatisch tot een niet-officiëele en uw verslaggever is toen vertrokken. Buitenland. De liefhebbers voor den Russischen troon zijn nog niet uitgestorven, niettegenstaande het bezit daarvan ons levensgevaarlijk toeschijnt, zelfs dan nog als men werkelijk rechten kan doen gelden. Terwijl de z.g. grootvorstin Anastasia" in Amerika vertoeft, waar haar optreden in den strijd om het bezit van de erfenis van Tzaar Nicolaas II voor bereid wordt, verscheen in Polen een nieuwe pre tendent, die voorgeeft de ex-kroonprins van Rus land, grootvorst Alexei te zijn. Evenals vele andere avonturiers, die bcv.Wrd^ -den dood ontsnapte kinderen van den Tzaar'te zijn, verscheen „Alexei" in Wolhynië, het door Polen geannexeerde klein- Russische gewest- dat steeds keizers-gezind was. De „kroonprins1' werd aangehouden aan de Pool- che grens, die hij zonder visum overschreed. Bij het verhoor verklaarde „Alexei Nikolajewitsj, de zoon van Tzaar II" te zijn. Na het verhoor bracht de Poolsche politie den „kroonprins" onder sterk geleide naar de gevangenis te Rowno over. De gearresteerde is uit centraal Rusland gekomen, waar hij lange jaren .in een gevangenis opgesloten zat. Volgens zijn zeggen heeft hij jaren doorge bracht in de ondergrondsche gevangenis der Boe- tykri en in de kelders van de beruchte Loebjanka (de centrale gevangenis van de Tjeka). De pseudo kroonprins beweert- dat het geheele keizerlijke gezin nog leeft, maar dat alle leden van het gezin zijn opgesloten in verschillende verwijderde ge vangenissen. Nicolaas II zou zich in een concen tratiekamp op een der Solowjetsky-eilanden be vinden. De avonturier kent geen enkele vreemde taal, wat wel „bevreemdend" is voor een lid eener keizerlijke familie. Het Russisch spreekt hij met een vreemd accent, dat eenigszins aan het Geo- risch doet denken. Te oordeelen naar zijn uiterlijk moet hij 2830 jaar oud zijn. Hij vertoont niet de minste gelijkenis met de keizerlijke familie. On danks al deze feiten en de ongerijmdheden van zijn verklaringen, gelooven zeer velen, dat de „avon turier?" inderdaad grootvorst Alexei Nikolajewitsj, de ex-kroonprins van Rusland is. De Poolsche autoriteiten bewaken hem en laten de Russen, die hem willen spreken, niet tot den „kroonprins" toe. Te Londen is Mrs. Emmeline Pankhurst, de welbekende figuur uit den tijd, idat de suffragettes in Engeland hoogtij vierden, aan wier moed en talent het is te danken, zegt mevrouw Pethick Laurence, presidente van de Womens Treedom League- dat de vrouwen, die positie in het open bare leven innemen, die ze thans bekleeden. Acht en zestig jaar oud is de thans overleden Mrs. Pankhurst geworden, wier naam nog alleen maar tooneelen van vechtende vrouwen met ver warde haren, gehavende politie-agenten en veel gebroken spiegelruiten in de herinnering roept, schrijft het Hsbl. o.m.: „Acht en zestig jaar te oud" zullen misschien enkele onverzoenlijke man nen zeggen, die maar niet kunnen vergeten hoe de suffragettes in de zes jaren, welke aan den oorlog zijn voorafgegaan, het maatschappelijk leven op stelten hebben gezet. Maar. die dan toch ook de haast dramatische felheid zijn vergeten, waarmede deze strijders, met verwerping van alle vrouwe lijke waardigheid, zich gaven aan den strijd voor de verwezenlijking van haar politiek ideaal, dat het moet gezegdbereikt is. Ook in Japan is het niet altijd rozengeur en maneschijn; op den schoonvader van den Mikado werd een aanslag gepleegd, die gelukkig mislukte. De correspondent van de „Daily Mail" te Tokio meldt, dat de censuur na een maand toestemming heeft gegeven tot de publicatie van dit bericht. Deze aanslag heeft plaats gehad op 14 Mei j.l. te Taitsjoe (Formosa). De prins en zijn gevolg reden door de straten van Taitsjou, toen een Koreaan- Tsjomcha geheeten, op den auto van den prins toekwam en den prins trachtte dood te steken. De chauffeur, die den aanslag ontdekte, versnelde de vaart om aan den aanvaller te ontkomen. De chauffeur werd door den aanvaller gewond. De dader werd gearresteerd. Het is een 21-jarige man, die sinds 1924 in Japan vertoeft als agent van d« Koreaansche revolutionairen met het doel aansla gen te plegen op de politieke leiders. Binnenland. Het wetsontwerp tot wijziging van den Dienst plichtwet, j.l. Donderdag in de Tweede Kamer, is aangenomen; dit geschiedde met algemeene stem men (65), doch niet alvorens door den minister verschillende concessies waren gedaan, waardoor ondanks aller instemming, van een uitbundig succes voor den minister niet kan worden gesproken. Tot de voornaamste amendementen, die werden ingediend, behoorde die van den heer Ter Laan (S.D.A.P.), om de vrijstelling voor geestelijken en aanstaande geestelijken op te heffen. Alleen Ds. Lingbeek ging in deze met de S.D. A.P. mee. Alle anderen verklaarden zich er zoodat het amendement met 60 tegen 19 stemmen werd verworpen. Een ander amendement van den heer Ter Laan, om de jaarlijksche lichting op hoogstens 13000 man te brengen, in plaats van 19.500, werd eveneens verworpen- terwijl nog een derde om voor vrijge stelde geestelijken (pl.m. 600 man) geen anderen aan te wijzen, met 51 tegen 23 stemmen hetzelfde lot onderging. Het amendement-Ter Laan om de verkorting van den eersten oefeningstijd voor voorgeoefenden op vier maanden te handhaven, werd aangeno men met 52 tegen 22 stemmen. Het amendement-Ter Laan om de bepaling te handhaven, dat zee miliciens bij onvoorziene om standigheden zonder hun toestemming niet lan ger dan 12 maanden in dienst gehouden kunnen worden, werd eveneens aangenomen en wel met 62 tegen 13 stemmen. Het voorstel van den minister was geweest om den diensttijd van zee-miliciens op 14 maanden te brengen. Gezien de tegenkanting, welke echter tegen dit voorstel bestond, werd het door den minister teruggenomen, zoodat genoemde dienst tijd op 3 maanden blijft bepaald. Het amendement-Ter Laan op art. 33 om de ziekenverplegers in de toekomst vrij te blijven stellen van herhalingsoefeningen en dus den toe stand te laten zooals hij tot heden geweest is, werd na bestrijding van den minister met zitten en op staan verworpen. Nog enkele andere amendementen van min of meer ondergeschikte beteekenis passeerden de revue, waarna de eindstemming van het wets voorstel plaats had met het reeds in het begin ge noemde gevolg. BUITEN VERANTWOORDING OER REDACTIE De gronden aan het Brouwerskolkje. Het onderschrift der Redactie van het Bloemen- daalsch Weekblad op mijn ingezonden stuk in het nummer van 9 Juni 1928 dwingt mij nogmaals gast vrijheid in Uw blad te vragen. De Recdacite schuift mij namelijk in de schoenen, dat ik iets „wil doordrijven". Wanneer de Redactie mijn artikel goed had ge lezen ,zou deze, voor mij eenigszins hatelijke op merking (ik ben er mij niet van bewust ooit een doordrijver geweest te zijn), wellicht in de pen gebleven zijn. Ook ik zelf stel mij op het standpunt, dat, als het eenigszins mogelijk is, natuurschoon zoo min mogelijk moet opgeofferd worden. Ik liet dit dui delijk genoeg uitkomen. Maar aan het opofferen van een stukje natuur schoon is in Bloemendaal helaas niet te ontkomen. Dit was destijds ook. het geval met Duinwijk, waar een gedeelte duinrand voor woningbouw moest opgeofferd worden, en nu is dit het geval met het Brouwerskolkje. Zooals ik reeds mededeelde, heeft het vroegere gemeentebestuur (of hebben de vroegere gemeente besturen) nimmer pogingen aangewend terreinen voor woningbouw en wel speciaal voor arbei- ders-woningbouw in handen te krijgen. Dit lag natuurlijk wel voor een groot deel aan de arbei dersbevolking zelf, die nimmer aangedrongen heeft te kunnen wonen in een gemeente, waar zij haar brood verdient en steeds maar inwoners naar den Raad- zond, die voor de arbeiders en hun belangen niets voelden en hen maar liefst buiten de gemeente hielden. Later toen het besef onder hen wakker werd, dat dit toch een scheeve toestand was en er in Bloemendaal woningbouwvereenigingen wer den opgericht, werd dit wel iets anders en werd ten langen leste na heel veel geredeneer grond door de gemeente voor dit doel aangekocht. Wat de Redactie nu bedoelt met dit „drijven" is mij niet duidelijk. Ik kwam doodeenvoudig op voor een arbeidersbelang. Wij vinden het toch vanzelfsprekend, dat de arbeider, die in Bloemendaal werkt, daar woont. Dat dit ten koste van een stukje natuurschoon moet gaan wegens gebrek aan andere terreinen is zeer te betreuren, maar de schuld hiervan ligt voor het grootste deel bij het gemeentebestuur uit vroegere jaren, dat blijkbaar niet bekend was met het devies, dat zeker op deze aangelegenheid toe passelijk is, n.l. „gouverner c'est prevoir". Dit destijds ingenomen standpunt wreekt zich thans en om aan het verzuim van vroegere ge meentebesturen te ontkomen, zal noodgedwongen een stukje natuurschoon dienen opgeofferd te worden. Dat er oppositie zou komen op het besluit van den Raad om een gedeelte der terreinen aan het Brouwerskolkje te bestemmen voor woningbouw, was natuurlijk te verwachten. Ik zelf vind het zeer jammer, dat geen andere terreinen beschikbaar zijn, maar nood breekt hier wetten. Maar het gaat toch niet langer aan menschen, die in Bloemendaal hun werk vinden, in andere gemeenten te laten wonen. Het grootste deel dezer menschen verdient in doorsnee 1500.Woont een arbeider zonder kinderen in Bloemendaal, dan betaalt hij naar een inkomen van 1500.— aan belasting: Rijksinkomstenbe'lasting 14.40 Verdedigingsbelasting 3.30 Provinciale opcenten 0.72 Gemeentel, ink.-belasting 3 van 600 18.— totaal 36.42 Dezelfde arbeider wanneer hij in Haarlem moet wonen, betaalt aan belasting: Rijksinkomstenbelasting 14.40 Verdedigingsbelasting 3.30 Provinciale opcenten 0.72 Gemeentelijke inkomstenbelasting I/2 van 600 9.— Bovendien 125 opcenten op Hoofdsom Rijksink. belasting 18. 27.- totaal 45.42 Het noodgedwongen wonen in Haarlem kost hem dus extra 9.—. Een arbeider met 2 kinderen betaalt aan belas ting in Bloemendaal: Rijksinkomstenbelasting 10.50 Verdedigingsbelasting 2.20 Provinciale opcenten 0.53 Gemeentel, ink.-belasting 3 van 400 12. totaal 25.23 -Dezelfde arbeider in dezelfde omstandigheden, betaalt in Haarlem: Rijksinkomstenbelasting 10.50 Verdedigingsbelasting 2,20 Provinciale opcenten 0.53 Gemeentelijke inkomstenbelasting 1V2 van 400 6. Bovendien 125 opcenten op hoofdsom Rijksink. belasting 13.13 19.13 totaal 32.36 Door gebrek aan woonruimte in Bloemendaal betaalt hij dus, buiten zijn schuld, 7.13 te veel. Deze bedragen mogen voor een inwoner van Bloemendaal (geen arbeider zijnde) gering schij nen, op het budget van een arbeidersgezin zijn het groote, zeer groote bedragen, welke ieder jaar regelmatig terugkeeren. Nog een ander zeer voornaam punt- dient naar voren gebracht te worden en wel de werkeloosheid. Wordt iemand, die in Haarlem woont en in Bloe mendaal werkt, werkeloos, dan valt hij niet in den steun van Bloemendaal, maar in die van Haarlem. Je reinste afschuifsysteem dus, ten koste van een naburige gemeente. Het is zeer gemakkelijk op de tot nu toe ge volgde wijze Bloemendaal als een aan natuurschoon rijke gemeente te behouden, maar dat dit moet gaan ten koste van de arbeidersbevolking is toch iets, wat in dezen tijd niet meer thuis behoort en waarmede in geen geval genoegen kan worden ge nomen. Ik vermoed, dat de door de Redactie ge noemde „geduldige bewoners", wellicht eens „on geduldige bewoners" kunnen worden. Ten slotte een enkel woord over het artikel van Dr. Jac. P. Thysse in de Groene Amsterdammer. Er zit veel moois en veel poëzie in dit artikel en het is mooi, dat op de terreinen van het Brouwers kolkje ,4e specht er zijn gaten heeft gehakt en er nog huist naast de meezen, roodstaartjes, spreeuwen, ringmusschen, die de oude holen be wonen". Maar de proza klinkt heel anders. Ongeveer 5 jaar geleden verklaarde de Raad een aantal woningen (als men het tenminste nog woningen mag noemen) onbewoonbaar. Een der onbewoonbaar verklaarde woningen is nog steeds bewoond, terwijl onlangs een ander weer bewoond is geworden, door gebrek aan betere woongelegen heid. Over het huizen van de specht en andere vogels gesproken!!! Wie moeten er voorgaan, de vogels of de men schen? G. A. TIJSSEN. Concert der H. O. V. Het optreden van den Haagschen pianist Prof. Hugo van Dalen en het gast-dirigentschap van den bekenden Haarlemmer Gerard Alphenaar, had Donderdagavond een zeer goed bezette zaal ge trokken; beiden, pianist en dirigent mochten zich dus in een groote belangstelling verheugen. Waar lijk, een flink programma, waarop niet minder dan twee groote pianoconcerten prijkten, èèn van Serge Rachmaninoff (op. 18) vóór en een van Serge Bortkiewicz (op. 16) na de pauze; werk van twee Russen. Ondanks hun afmetingen en frappeerende ge deelten bezitten ze toch niet dien inhoud, om den aandachtigen toehoorder voortdurend te boeien: ook zijn ze niet modern, eerder romantisch, sterk geïnspireerd door Liszt's geest. Te veel omkeerin gen vaak van eenzelfde akkoord, wat dan het hol- pathos nadert. Vooral in 't begin van Rachmaninoff overstemde het orkest den vleugel. Het Russische volkslied in Bortkiewicz' concert zal velen bij uitstek bekoort hebben; het Presto is een typisch grillig slot. Een grappig intermezzo vormde het optreden van den zaalknecht tusschen de twee laatste deelen van dit concert. Door de lengte en het applaus na de eerste vier deelen was hij van meening dat 't nu genoeg was; hij betrad het podium en sloeg vol dienstijver de klep der vleugel dicht; iets wat den pianist vol verwonde ring over zijn lessenaar deed kijken, om te zien, waar de staart bleef, 't Werd een gelach en een open doekje voor den pedel! Evenals de Arlesienne-suite van Bizet en de Préludes van Litszt waren ook de beide piano concerten bij uitstek geschikt om door de radio te worden uitgezonden. De heer G. Alphenaar bracht het dirigeeren' er, naar wij hoorden voor de éérste keer dat hij dit deed) goed af; waarlijk géén ge ringe taak om twee concerten op één avond te begeleiden, 'tgeen nog heel wat meer vereischt als orkest alleen. VEI CIJM E N VERKRk BUREAL De orkestleden den avond tot Bijna onnoodig te ten door Prof. H vertolkt werden; H. O. V. op (ook Den heer Alphen deelen. BL Motorrijder gesl ver wat anders d te lesschen, maar beetje duizelig, zo op de Donkere La daarna naar 't bu volgens per trein Den volgenden da Diefstal van bel is er een belasting welke in een tuinh en Woensdag wer een stal bij een stond.. Men zij dus gew Bekendmaking. - kantoor te Bloeme dat met ingang stukje van de Kle\ overgang en de D meer van uit het vanuit het Postka steld. Concert op Woe 8 uur in het Bloemt Dit concert w „Bloemendaal's B door het Chr. Fan Meng, het hierondt 1. Excelsior, Mar 2. Secret de Spl 3. Offertoire, Mc» 4. Fête Oriëntale a. Marche de b. Sur le Bo c. Retraite 5. E11 Monome, I 6. An ti gone, t 7. Une Soirée d sie, A. Govaer 8. La Cocarde de blier. 9. Finale. Moge het openluc den begunstigd. O Ken Eindexamens afd dames L. van Ake heeren Fr. van Moller en Henk examen: 2. Brandje. Maa legen om een mesl lem—Zandvoort in tent van Overveen „Euphonla". phonia" nam Zonda uitgeschreven door en Fanfarekorpsen wedstrijd met Bru le afd. Harmonie hoogste aantal pui geheele concours, eens len prijs met mer was „Prairial drieu en het vrije Zeker een mooie recteur, de heer J trots kunnen terug2 Lezing van den heer R. A. A. Wira doeng, heeft dezer nemer Lyceum causerie gehouden doeng en het leven op Java. Spreker van de regenten, in den tegenwoordi moderne verhoudin regentschapsraad te staan, en roerd probleem aan van bruin in den opbou1

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2