:>A.BUYSJk ïïïïjRijwielen PLAATSELIJK NIEUWS KERK-AGENDA ■iRANDSTOTF EN HANDEL H EN.CRONJ ÉSTR AAT 67 f lTELEFOON:i§8< S351 HAARLEM Het Wereldgebeuren. Binnenland, J. P. KENZEN FIRMA C. CASSEE Het is vaak geen eerlijken na-ijver meer, maar slechts jalouzie, ja nog erger: een geldmakerij. Wij achten het als beroep beoefenen van een of anderen tak van sport geenszins laakbaar, indien de persoon in kwestie zijn beroep maar hoog houdt door een correct optreden, door steeds edel en ridderlijk te handelen. Een hoogstaand karakter wordt echter niet zóó maar verkregen. Daartoe dient men het volk op te voeden op de wijze als de oude Grieken deden. De jeugd zal daarvan de vruchten plukken en naast lichamelijke vaardigheid ook ernstig trachten geestelijke kracht te bemachtigen. Als we echter heden ten dage eens rond zien onder de tegenwoordige sport-lievende jeugd, dan bemerken we onder het spel hoofdzakelijk arglistige tactiek, zoo niet erger, verder ruwe taal en een absolute vijandige gezindheid ten opzichte van even- tueele tegenstanders. Zoolang hierin geen verandering komt, kunnen we niet van een zegenrijken invloed van de moderne Olympiade spreken. Van sport op deze wijze kunnen we geen veredeling doch slechts verruwing ver wachten. Sport is noodzakelijk voor het lichaam, maar even noodzakelijk is g e l ij k t ij d i g e ontwikkeling van geest en ziel. Als d i t niet gebeurt dan krijgen we op den duur een sport van beesten. Buitenland. Het program van de nieuwe Duitsche re geering kunnen we thans reeds eenigszins bekend maken, naar aanleiding van de re- geerings-verklaring van twee en dertig ge typte bladzijden, waarmede Hermann Mül- ler het nieuwe kabinet aan den Rijksdag voorstelde. Aan de samenstelling van dit kabinet ontbreekt feitelijk een speciale po litieke richting en slechts de sociaal demo craten en de democraten hebben zich hier aan gebonden verklaard, terwijl zooals bekend - de Duitsche Volkspartij en het Centrum uitdrukkelijk hun houding afhan kelijk hebben gesteld aan den inhoud van de regeeringsverklaring, zoodat het nieuwe kabinet, al is het dan ook onder voorbehoud van sommige partijen, de voorloopige alge- meene goedkeuring wegdraagt. De regeerings-verklaring zegt ten opzich te van de houding, die men tegenover het buitenland zal innemen, dat van het revan che-idee afgezien is. Duitschland is het eenigste land, zoo wordt betoogd, dat veel voor de algemeene veiligheid heeft gedaan en wel door de tot het laatste toe doorge voerde ontwapening. Het heeft nu ook het recht te eischen, dat andere landen dit voor beeld volgen en dat op de eerste plaats di recte ontruiming moet volgen van het Rijn en Saargebied. Voorts wordt in de regee rings-verklaring gezegd, dat Duitschland loyaal aan den Volkenbondsarbeid wil deel nemen, omdat het daarin een der belangrijk ste factoren voor een normaal en vriend schappelijk internationaal verkeer ziet. Zeer belangrijke waarde werd ook ge hecht aan het anti-oorlogspact van Kellogg, dat door den kabinets-formateur Herman Muller in zijn regeerings-verklaring dan ook zeer hoog geschat en toegejuicht werd. De spanning tusschen Joego-Slavië en Italië schijnt verminderd te zijn, omdat men momenteel geen bepaalde berichten over onlusten vernam. Niettemin is deze span ning steeds groeiende. Behalve het ernstig uitziend conflict tusschen Polen en Litauen hebben we dus nog het veel ernstiger en belangrijker geval ItaliëSoego-Slavië. Italië wil landstreken en grondstoffen als vergoeding voor het feit, dat het totaal geen koloniaal bezit heeft, zooals Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Portugal. Hierbij richt het 't oog op de voor expasie in aanmerking komende kleinere buursta ten en Servië voelt zeer goed het gevaar. Zonder nu daadwerkelijk tot „inpalmen" te willen overgaan, wil Mussolini in ieder geval zijn overwicht doen gelden om daar uit voordeelen te persen. Dit is het nu juist wat den ondergrond van het conflict vormt. Als er ooit weer eens een wereldbrand uit breekt, dan is het duidelijk, in welke rich ting men de oorzaak zal hebben te zoeken. Hier is werk voor den Volkenbond. doch uit een onverklaarbare lafheid en ge brek aan moed om de werkelijke feiten onder oogen te zien; wordt deze kwestie ter zijde geschoven. Niettemin zullen de gevolgen vóór rekening van hen zijn, die in deVolken- bonds-vergaderingen Italië meenen te moe ten sparen of ontzien, ofniet aan durven om redenen, welke in de duisternis liggen van politieke knoeierij. De ctritiek op Nobile neemt steeds groo- tere omvang aan, temeer daar thans eenige incidenten aan het licht zijn gekomen, die een minder goeden indruk geven van No- bile's karakter. Op de eerste plaats hebben we daar het feit, dat hij zich (als com mandant) het eerst heeft laten redden; ze ker, hij was gewond, maar niettemin zou hij zich waardiger betoond hebben als hij geweigerd had en eerst zijn manschappen de gelegenheid had gegeven. De ware zelf opoffering schijnt hem vreemd. Voorts moet hij, even voor het vertrek van zijn laat- sten tocht met de Italia, een persvertegen woordiger uitgenoodigd hebben met hem een glas te drinken. Hij reikte daartoe aan den specialen correspondent van het „Svenska Dagbladet", Lars Hansen, een glas champagne over en sprak, terwijl hij zijn eigen glas ophief: „Op de gezondheid van de pers", doch in plaats van het glas aan zijn mond te brengen, sprong hij terug en verborg zich achter zijn officieren, die lachten, Lars wierp hem toen zijn nog ge vuld glas voor de voeten. Zeer zeker is dit een ongehoorde beleediging, die men van iemand als Nobile niet zou verwacht hebben. Hij moet echter geestelijk ziek ge weest zijn, want bij alle voorloopige on derzoekingstochten was de organisatie steeds hopeloos in de war en moest alles op het allerlaatste moment nog in orde ge maakt worden. Dat Nobile's tocht thans een Pooldrama van ongekenden omvang begint te worden, is een feit. Een Russisch vliegtuig, dat op zoek naar de rest der bemanning van de „Italia" uitging, is inmiddels ook weer ver loren geraakt, waarmede opnieuw drie men- schenlevens te betreuren zijn. Een zelfde lot trof Amundsen en zijn tochtgenoot. Alles bijeengenomen is het echter onbillijk nu na de absolute mislukking met verwijten aan het adres van Nobile te komen, terwijl eerst over de geheele wereld zoo'n ophef van zijn tocht is gemaakt. Billijk ware geweest als men van den aanvang af een dergelijken tocht van te groot gevaar had geacht om hem toe te staan, temeer daar die onderzoekingen geen haast hadden en de wereld het wij her halen wat wij reeds in het begin schreven best voorloopig zonder den uitslag van die onderzoekingen had gedaan. Zoodra de techniek vergenoeg gevorderd is om derge lijke tochten boven het Poolgebied gevaar loos te maken, was het nog vroeg genoeg om er dan pas toe over te gaan. Wij beschouwen momenteel dergelijke tochten als slechts ondernomen om een per soonlijke eerzucht en finantieele hebzucht te voldoen. Het wordt 'n soort van beroep. Straks komt natuurlijk Nobile met een boek waarin hij zijn lotgevallen verhaalt, dat door een domme massa grif gekocht wordt en hem een aardig kapitaaltje in den zak brengt. Aan de pers de taak om dergelijke toch ten dood te zwijgen, waarna de levensvat baarheid daarvan voor goed geknakt wordt. Hier in Nederland hebben we momenteel een voorparlement van den Volkenbond. Alle groote pacifisten, de ijverige strevers naar en werkers aan de verwezenlijking van het groote ideaal: Volkenbond of wel Geluk en Vrede der geheele Menschheid, van de geheele wereld, zijn in Den Haag te samen, Onder vele andere belangrijke zaken werd besloten in 1929 in Den Haag een grootsche pacifistische tentoonstelling te organiseeren. Óp deze vergadering hopen wij in een apart artikel nog nader terug te komen. Voor de Olympische spelen is thans aan abonnementsgelden en gewone plaatskaar- ten reeds ruim acht ton uitgegeven, zoo dat, als de zaken zóó blijven marcheeren, er geen geld bijgelegd zal behoeven te worden. Niettemin schijnt het particuliere leven er niet dat groote voordeel uit te trekken, dat verwacht werd. Vooral de hotelhouders klagen steen en been over den slechten zo mer. Het vreemdelingenbezoek is zeer te gengevallen, zoowel in Amsterdam als in de badplaatsen en het Gooi. Daarbij komt nog, dat vele Nederlanders, ook al tenge volge van de gemaakte reclame, uit vrees voor de herrie en drukte hun vacantie in het buitenland gaan doorbrengen, zoodat ook in dit opzicht er geen rooskleurige vooruitzichten bestaan. Het geschreeuw, dat er in Amsterdam geen plaats haast meer te krijgen zou zijn in de hotels is absoluut onjuist, ja eerder is het tegenovergestelde het geval. Ook van de rest der Olympische spelen worden geen groote verwachtingen meer gekoesterd wat betreft een groot aantal vreemdelingen en dus logé's. Eenzelfde ge val als te Rotterdam, Daar hadden de café's, hotels en restaurants ook alle hoop op de „Nenijto". Zooals wij persoonlijk ver namen hebben zij van de geheele „Nenijto" tot dusver geen cent voordeel gehad, eer der nadeel, doordat zelfs de plaatselijke jewoners uit de stad wegtrokken om zich op de tentoonstellingsterreinen zelf te amu seeren. BLOEMENDAAL. UITVOERING VAN DEN K. T. K. Groote deelname. Voor de groote openluchtbetooging, welke de Kennemer Turnkring ter gèlegenheid van het -1 O-jarig bestaan van de Bloemen- daalsche gymnastiekvereniging op 15 Juli a.s. op het veld van ,,B. V. C." te Bloemen- daal zal houden, bestaat bij de aangesloten vereenigingen veel belangstelling, want 10 van de 13 clubs schreven in met een totaal van ruim 1050 dames, heeren, meisjes en jongens. Behalve de gastvrouw „B.G.V.", die met 90 deelnemers (sters) uitkomt, nemen deel „O.S.S." (Zandvoort) met 73, „Concordia" (Haarlem) met 235, „Bato" (Haarlem) met 120, „T.V.S." (Santpoort) met 60, „Gratia" (IJmuiden-Oost) met 80, Plato" (IJmuiden- Oost) met 40, „T.V.IJ." (IJmuiden) m. 115, „Olympia" (IJmuiden) met 162 en „Sparta" te Velsen met 78 gymnasten. Aan de uitvoering, die om 2 uur aanvangt, gaat een optocht door een deel van Bloe- mendaal vooraf. De volgorde der vereeni gingen in den optocht, welke bij loting is vastgesteld, is als volgt: 1. B.G.V.; 2. Sparta: 3. T.V.IJ.: 4. Plato: 5. Gratia; 6. O.S.S.; 7. Concordia: 8. Bato; 9. T.V.S. 10 Olympia. Het programma vermeldt de volgende nummers: 1. Opmarsch en vaandeldéfilé. 2. Algemeene vrije oefeningen, Heeren. 3. Algemeene vrije oefeningen, Meisjes. 4. 'Springen, Jongens en Springtafel „Con cordia". 5. Toestelturnen, Heeren, 6. Demonstratie Handbal. 7. Massaal optreden „B.G.V." 8. Algemeene vrije oefeningen, Jongens. 9. Klassikaal brugturnen, Dames. 10. Vereenigingsoptreden: a. Knotsoefe- ningen, Dames „O.S.S.". b. Niels Bukoefeningen, Heeren, „Con cordia". 11. Algemeene vrije oefeningen. Dames. 12. Volksdansjes, meisjes. No. 2 geeft aan een aantal deelnemers van 120, No. 3 telt 362 deelneemsters, aan No. 8 nemen deel 302 jongens en No, 11 vermeldt een aantal van 206 dames. De mas sale nummers zijn dus uitstekend bezet. Verder staan 170 dames ingeschreven voor het klassikaal brugturnen. Men zal trachten aan 14 bruggen tegelijk te laten werken. Bij goede voorbereiding kan het nummer volksdansjes, waarvoor 200 meisjes werden opgegeven, een aardige afwisseling vormen In verband met de massale nummers is een generale repetitie/tïopdzakelijk. Deze zal in de morgeiius«ïi4Hf,t f-v' gekc-uder. Als kleedgelegenheden zijn aangewezen voor de dames en meisjes de O.L. School aan den de Genestetweg en voor de heeren en jongens de U.L.O. School aan den Vij- verweg. Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje", Geslaagd voor het eindexamen aan de literair-economische H, B. S. ,,'t Kopje" te Bloemendaal. De dames: M. D Brandt, D. W. Breijer, Th. J. Crol, V. C. J. v. Hall, E. C. A. F. J. von Lindeinergen von Wil- dau, J. L. de Savornin Lohman en A. C, van Voorst Vader. Afgewezen geen. Personalia, De heer K. van Giffen alhier is geslaagd aan de Vrije Universi teit voor het candidaatsexamen in de rechten. Kon, Ned, Mij, voor Tuinbouw en Plant kunde, Aldeeling BloemendaalVelsen, Bovengenoemde vereeniging houdt een Zo- mer-Avond-Excursie op Vrijdag 6 Juli a.s, naar de Buitenplaats „Lindenheuvel". Er zal verzameld worden aan den ingang Ter Hoffsteedeweg, 's avonds half 8 uur. De Heer Mr. J. Luden was zoo welwil lend een gouden medaille of 40.toe te zeggen voor de inzending „die het meest tot het welslagen der Tentoonstelling bij draagt". Het Bestuur houdt zich gaarne voor verdere toezeggingen van prijzen aan bevolen. De aandacht der leden wordt er verder op gevestigd dat nog steeds de gelegenheid bestaat door bemiddeling van den Secre taris, kosteloos advies van deskundigen te bekomen betreffende verzorging van bloemplanten, heesters en vruchtboomen. Een lang gekoesterde wensch vervuld, De Bloemendaalsche Reddingsbrigade heeft dezer dagen een lang gekoesterde wensch in vervulling zien gaan. Na een herhaalde lijk gevoerde gedachtenwisseling in de ver gaderingen, of men voor den stranddienst een vlet dan wel een kano zou aanschaffen, zonder eigenlijk te weten, waaruit de aan schaffing bekostigd zou worden, heeft de gemeente den knoop maar doorgehakt (zie het jongste raadsverslag) door een flinke 4-riemsvlet aan te schaffen en deze aan de brigade in bruikleen af te staan. De bedoeling is, dat de brigade tijdens druk baden en zwemmen een kruistocht langs 't strand houdt. Waterleiding op het strand, In af wachting van de waterleiding, die toch ook eenmaal naar 't strand gelegd zal moeten worden, heeft de gemeente besloten, het voorloopig maar met een pomp af te doen. De firma Tjaden te Haarlem is opgedragen om een pomp te plaatsen. Deze zal bij den pontiepost geslagen worden en de pomp buizen zuilen zy M. diep in den grond inge draaid worden. Voor de politie'zal deze een groot gemak zijn. Opbrengst collecte „Zonuestraaldag", Het plaatselijk comité voor den Zonne straaldag te Bloemendaal verzoekt ons te meiden dat de gehouden collecte in de ge meente Bloemendaal, gehouden op 30 Juni j.l., heeft opgebracht in totaal 774.56 en betuigt aan allen die daartoe hebben mee gewerkt hartelijk dank. Naar aanleiding van deze collecte plaat ste den heer P. I. een ingezonden stuk in het Bloemendaalsch "Weekblad van 31 Juni j.l., waarin hij een klacht uitte over de ge ringe medewerking van winkeliers, die de raambiljetten naar de pruliemand verwe zen. in hoeverre deze klacht waarheid be vat, staat niet te onzer beoordeeling, doch wel willen we even opmerken dat er winke liers zijn die geen biljet hebben ontvangen en gaarne tot de Devordering van de col lecte wilden meewerken, hun treft deze blaam niet, Intusschen kunnen we over het resultaat tevreden zijn, de collectes in Bloemendaal loopen steeds in een stijgende lijn en dit geldt ook voor de gehouden Zonnestraaidag, Aanrijding, Maandagmorgen stond er aan den Bloemendaalscheweg ter hoogte van de Potgieterweg een auto stil van de ha, H, W. te Amsterdam, daarachter stond een melkwagen; terwijl de melkven ter zijn cliënten bediende, stapte de be stuurder van den auto in zonder op den melkwagen te ietten en reed een weinig terug, met het gevolg dat de wagen gevuld met flesschen melk een kleine duikeling maakte, waardoor de gevulde melkfles- sohen over de straat in stukken rolden. Er ging een flinke hoeveelheid melk verloren De schade werd onderling geregeld. Het rooien van een boom en de gevolgen, Dinsdagmorgen werden de bewoners van de Bloemendaalscheweg hoek Hartenlust- laan opgeschrikt door een geiuid of er minstens eenige melkwagens in elkaar wer den gereden. Wat was het geval? in den tuin van villa „Mia" hoek Hartenlustlaan- Vijverweg, welke op t oogenblik- geheel gerestaureerd wordt, was men bezig met boomen rooien. Vermoedelijk door een ver keerde beweging met de touwen, viel een boom met donderend geraas door de wa randa, welke niet bestand, was tegen den zwaren val. Veie ruiten werden verbrijzeld en de waranda werd gedeeltelijk vernield. Geslaagd, De heer H. Leyser, leerling van de openbare school voor U. L. O. aan den Vijver weg is te Amsterdam geslaagd voor het diploma M.Ü.L.O. (A.), O VERVEEN. Linkerbeen ernstig verminkt. Zater dagmorgen had op de spoorbaan Haarlem Zandvoort een ernstig ongeval plaats. Men was bezig aan het vernieuwen van een ge deelte van de spoorbaan. De spoorweg arbeider Tj. Broers had het ongeluk een zware rails op zijn linkervoet te krijgen, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd verminkt. Dr. Brongersma verleende de eerste hulp, waarna de man per auto van de firma Krul naar zijn woning te Haarlem werd vervoerd. Tot overeenstemming gekomen, Naar we vernemen is tusschen de gemeente en de Erven Van der Vliet overeenstemming bereikt tot het verbreeden van den Boven- weg. Daar de gemeente op 't oogenblik nog overstelpt is met werk, zal 't wel najaar worden, eer tot de verbreeding zal worden overgegaan. Mij, v. Tuinbouw en Plantkunde. Bo vengenoemde Mij. organiseert een onder linge tentoonstelling van „Alles wat groeit en bloeit" op Donderdag 12 Juli, in de Oranjerie van de buitenplaats „Elswout". De opening zal plaats vinden des avonds om 8 uur. Spoorwegbrandje. De vorige week Zaterdag ontstond brand op een terrein aan de Waldeck Pyrmontlaan, vermoedelijk ontstaan door vonken uit een passeerende locomotief. Door omwonenden werd het brandje gebluscht. Personalia, De heer C. M, Waller Ze per, alhier is geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid. Personalia, Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde voor het semi-arts exa men de heer W. D. van Oldenborgh alhier. Examens Ned, Muz.-Paedag. Verbond, Geslaagd voor het eerste gedeelte mej. W. P. A. M. Neelissen, alhier. „Ons Huis" jubileum, 't Was Zater dag, 30 Juni, 5 jaar geleden, dat de Coöp. Woningbouwver. „Ons Huis" werd opge richt. Het bestuur was van meening, dat dit eerste lustrum niet geheel onopgemerkt mocht voorbijgaan, temeer daar de veree niging finantieel er nu niet slecht voor staat. Dank zij dezen gunstigen finantiee- len toestand, was het bestuur dan ook in staat, den leden een kleine verrassing te aereiden, 's Middags 4 uur verscheen een auto van een bekende Haarlemsche bakke rij in 't dorp, opgewacht door den voorzit ter van „Ons Huis", den heer G. Hoffschlag. Buis aan huis werd een blikken doos met een zeer smakelijke taart erin, aangeboden. uit voorraad leverbaar bij den agent voor Bloemendaal RADIO- EN RIJWIELHANDEL VERBINDINGSWEG EEN Vvijb WÜORD VOOR ÏEDEREN DAG. ZONDAG, Wij, Nederlanders, hebben een mooi'sy noniem voor „rijkdom vermogen. Daarom moest hij, die rijk is, geen oogenblik uit het oog verliezen, hoezeer het in zijn vermogen ligt, wei te doen. MAANDAG, Menigeen schrijft, zonder een dichter te zijn, en een massa dichters hebben nog nooit geschreven. DiNbDAG. Koude teleurstelling doet soms meer pijn dan heete smart. WOENSDAG. Ordelijkheid beteekend orde houden, niet slechts orde scheppen. DONDERDAG. Verloren tijd wordt nooit teruggevonden, wat wij tijd genoeg noemen, blijkt altijd nog tijd te kort te zijn. VRIJDAG. De schier dadelijke bestraffing van de leugen is, dat zij zich noodzakelijkerwijze door andere leugens moet verdedigen. ZATERDAG. De laster valt ten slotte terug op wien dat kwaad bedrijf uitoefent. Laat dat den belasterden een troost zijn. Dai deze smakelijke attentie, welke door geen der bewoners verwacht werd, op prijs werd gesteld, is te begrijpen. Deze tractatie ging vergezeld van 't vol gende naamvers: O, wat zijn wij heden blij, Nu is 't feest geloof ons vrij. Steeds zijn wij verheugd van zin. Heel de buurt die groeit er in. Uit is 't met den tegenspoed. In ons dorpje gaat het goed. Slechts „Ons Huis" is alles waard. Daarom sturen wij een taart. 's Avonds gaf het Christ. Fanfarekorps Sursum, directeur de heer J, A. Meng, in de Lambrecht van Dalelaan een feestcon- cert, dat door een groot aantal belangstel lenden, ook uit Tuindorp, werd bijgewoond. Voor de leden van „Ons Huis" was een gedeelte met makkelijke zitplaatsen gere serveerd. De heer G. Hoffschlag hield tusschen de muzieknummers een rede, waarin hij een resumé gaf van de wederwaardigheden der vereeniging gedurende haar eerste be staansjaren, (St. E.) AERDENHOUT. Aangehouden, Woensdag is door de politie alhier aangehouden een buitenland- sche zwerver, die hier zonder middelen van bestaan ronddoolde. Door de politie werd deze persoon bij Zevenaar over de grens gebracht. HAARLEM. Verbouwing perceel G, M, Oord, - Bin nen enkele weken zal de verbouwing van het perceel van de Fa. G. M, O'ord, (His Masters Voice"), gereed zijn. Naar het zich laat aanzien beschikt de winkel over meer dan de dubbele ruimte van voorheen; we komen er echter met de opening van de zaak nog nader op terug. We willen onze lezers er alleen even op attent maken, dat de zaak ook tijdens de verbouwing geopend blijft. BLOEMENDAAL. Aanstaanden Zondag. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Bidstond: Zaterdag 7 Juli, 's av, in de Consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", v.m. 10 uur: de heer M. C. C. Fallentin, te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, v.m. 10 en n.m. 5 uur: Ds. Petersen te Bloemen daal, VRIJE KATHOLIEKE KERK, v.m. 10 uur: H. Mis, 's av. 8 uur: Vesper en Lof. Zaterdag 7 Juli, v.m. 7.30 u,: Stille Mis. Woensdagavond 8 uur: Vesper en Lof. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE, v.m. 10 uur: Ds. J. van de Vlugt, te Bergen op Zoom. >00000001JOOOOOOOOOOOOOOI TELEFOON 22444 PRIMA LIMONADESIROPEN f 1.— en f 1.10 per heele flesch. t OCGGCOG CjOOOOOOOCH

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2