2/ SCHOOL- en STUDIEBOEKEN MODELKAMERS Bestel tijdig Uw Fa. GRAMME EIKELENBOOM Vacantïe-genoegens. Het Wereldgebeuren. P. VAN DER STAD Zaterdag 14 Juli 1928. AD VERTENTIEN Derde Jaargang No. 46 ENTEN ƒ3.- 1.60 ABONN N. KUIPER ii. Key, de Vrouwenmoordenaar. BLOEMENDAALSCHEWEG 78 TELEFOON 22045 S. C. J. Gude - Cuisinier A. H. van der Steur Jr. Per regel0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot en met 5 regels 0.50 elke regel meer „0.10 Ingezonden Mededeelingen (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina's) 0.40 Bij contract speciale tartara. Weekblad voor Bloemen daal, Overveen, Aerdenhout, Bent» veld, Vogelenzang, Kleverpark (Haarl,) en Santpoort-Station Per jaar Per half jpèir-sj f Per drie ;maan'dètH (Bij vooruitbetaling te voldoen). Abonnementen kunnen op leder tijdstip aanvangen. Losse nummers a 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad Uitgave; Fa. Gcammé Eikelenboom Bloemendaal Bureau voor Redactie en Administratie t Bloemendaalscheweg 78 Telefoon 22045 Post-Cheque- en Gironummer 22874 ZIJLSTRAAT 96 - TELEFOON 13017 BIEDT ENKELE TEGEN ZEER GERE DUCEERDE PRIJZEN Liefde. En langs een wand van rotsen, rug aan rug, Volgde ik een pad verlicht door maan noch zon, Toen stond ik vóór een afgrond en ik kon Geen handbreed verder en geen stap terug. En de angst des doods kwam over me, ik begon Te beven en ik riep: „Wie bouwt me een brug?" Eh 't ver gebergte gaf mij, honend-stug, Mijn woorden, weêr tot wanhoop mij verwon. Toen zag lik naast me een marmerbleek gelaat Met donkere oogen, vonklende in den nacht, En 'k hooide een stenn gebiedend, schoon zeer zacht: „Zoo ge om mijn hals vertrouwend de armen slaat, Draag ik u over d' afgrond!" Ik dan, als Een kind, sloege de armen, zwijgend, om zijn hals. Ik hoorde 't ruischen van zijn vleugelslag En anders niet. Toen vroeg ik: „Wie zijt gij? 'k Voel me aan uw borst zoo veilig en zoo blij. Als hadde ik niet geleefd vóór dezen dag". Maar zwijgend vloog hij voort naar de andre zij Van d' afgrond, en ik weende om wat ik zag: De weemoedswel die in zijn oogen lag Vloeide over. „Engel, is die traan voor mij?" En na een wijle sprak hij: „Ja, ik ween Om wat ge in m ij n naam lijden moest weleer En wéér moet lijden. Zie hier blijft ge alleen." En in een woud liet hij met mij zich neêr, Sloot met een kus mijn oogen en.... vloog heen. En 'k zeeg ter aarde en hoorde en zag niet meer. Het is geen sensatie-lust, die ons drijft tot den bovenstaanden titel. Integendeel, wij kiezen hem slechts om meer aandacht te trekken voor feiten, die herhaaldelijk terug- keeren en waarvan de menschheid toch maar niet schijnt te willen leeren, Eenige jaren terug hadden we Landru, kort geleden in Berlijn een slager, die het zelfde misdrijf op zijn geweten had en zich niet geneerde om.... worst van vrouwen en meisjes te maken, die aan zijn hand ten offer vielen. Hoe gruwzaam ook, is dit feit absoluut vast komen te staan en door een bekentenis bevestigd. Hij verkocht die worst even kalm als ware zij samengesteld uit zuivere bestanddeelen. Landru zag er geen been in zijn slacht offers op zijn gemak te verbranden in zijn fornuis, Rey, die eenige dagen geleden gearres teerd werd wegens moord op verscheidene vrouwen en meisjes (naar een vijftiental vermisten wordt onderzoek gedaan), is het jongste geval van dien aard. Hij paste wor ging toe en liet daarna de ongelukkigen op alle mogelijke manieren verdwijnen door hun lichamen in ravijnen te werpen, te be graven of in stukken te snijden. Wanneer we de van hem verschenen fo to's eens nauwkeuriger bekijken, lijkt hij ons absoluut geen aantrekkelijk man toe. Zoodat dit niet de oorzaak kan zijn van het feit, dat zoovelen van het zwakke geslacht hem als toekomstig echtgenoot uitverkoren. Vermoedelijk wist hij zich zeer rustig en- betrouwbaar voor te doen alsmede.... te laten blijken, dat hij financieel geen te ver achten partij was. Welk een bedrog. Het was hem juist te doen om de spaarduitjes van zijn goedgeloovige slachtoffers. Het is echter onbegrijpelijk, dat met voorbeelden voor oogen als van een Landru er toch nog steeds weer vrouwen gevonden worden, die zonder goede informaties in te winnen, maar lichtzinnig voort gaan met relaties aan te knoopen, naar aanleiding van een berucht soort advertenties, met meestal totaal vreemde personen. Slechts het feit, dat er eventueel een goed financieel huwe lijk kan worden aangegaan of wel de ge dachte van „onder dak te komen" kan dit verklaren. Niettemin 'blijft ook deze verkla ring zwak, omdat een normaal en gezond denkend mensch zich niet kan voorstellen, dat men ter wille van „geld" zulke risico's durft te loopen. Nu behoeft men niet aan te komen met het praatje, dat zulks slechts voorkomt bij de veel lichtzinniger buiten landsche vrouwen, want onder de slacht offers van Pierre Rey behoort ditmaal ook een Hollandsche. We kunnen dan ook niet genoeg waar schuwen tegen het ingaan op huwelijks-ad vertenties. Zeker, er zijn onder die adver tenties meer eerlijk gemeende dan opzette lijke lokvogels, dochwie kan de goe den van de slechten onderscheiden? Slechts een nauwkeurig onderzoek naar de stellers vermag dit te doen. Wil men dan ook on danks alle gevaren toch in verbinding tre den, neemt dan eerst absoluut afdoende informaties alvorens tot verdere kennisma king over te gaan. In dit verband is het goed te wijzen op 'n ander soort advertenties, waarvan de in houd even verderfelijk kan zijn. Wij bedoe len annonces, waarin gouvernantes, kinder juffrouwen ,typistes op buitenlandsche kan toren, dames van gezelschap, enz. gevraagd worden. Maar al te vaak worden op deze wijze meisjes in den val gelokt, die bestemd zijn voor den.handel in blanke slavin nen. Deze handel vindt hier in Holland, dank zij de sluiting der verdachte huizen, gelukkig wel is waar geen afzetgebied meer, doch in het buitenland, met plaatsen als Londen, Berlijn, New-York, Rio de Janeiro, Tokio, Peking, Constantinopel, Parijs enz. enz, hiedt daarentegen een des te grooter „handelsterrein". Na een sollicitatie wordt het meisje in kwestie in den regel uitgenoodigd tot een persoonlijke bespreking, waarbij zij niet an ders ontmoeten dan.... „allerliefste men- schen meest daf'ies. De verbintenis komt tot stand en zij ga-. t mee een buitenlandsche reis maken, hetzij- dan als dame van gezel schap, kinderjuffrouw, particulier secreta resse of iets dergelijks. Eenmaal over de grens ontpoppen zich de werkgeefsters of werkgevers spoed'g in hun ware gedaante. Dan is er echter Met veel reddig meer mo gelijk. Een paar sterke slaappoeders of nog erger middelen maken het arme kind volkomen willoos. Zonder eenig opzien te baren kan zij zoodoende op de plaats van bestemming worden afgeleverd en gaat zij haar moreelen en,zedelijken ondergang te gemoet. Komen zij dan na eenigen tijd al eens in de gelegenheid, doordat zij de straat op gezonden worden om „klanten" te winnen, zich tel de politie en via deze tot het consulaat van haar land om be scherming te wenden, dan durven de on gelukkige schepse s niet uit angst voor een wereld, die geen jnedelijden en begrijpen doch slechts. hardheid kent, en zinken zij al dieper en diéper. Toch hebben %ij geen schuld. Neen, de maatschappij ta.et zijn vele „heeren", die niet hooger, ja lager dan een beest staan en een dergelijken Augiasstal op hun ge weten hebben, treft de schuld. De slachtoffers^ die terug willen en zich zouden trachten óp te heffen uit het slijk, zijn wij dan ook zindelijk verplicht weer aan te nemen in onze Samenleving en hun alle hulp'en steun te i erleenen, omdat zij even rein, neen reiner,,zijn dan. diezelfde sa menleving. Zij willen -weer MENSCH wor den in 'n maatschappij, die slechts weinig „menschen" kent. v.h. P. STINS Pz. Zeilen en Roeien. „Waar gaan we met de vacantie een dagje naar toe?" Vacantie! Nog een paar dagen en we staan midden in dien lang verwachten tijd, den tijd waar in een ieder die een paar dagen, eCn week, een maand, „vrij" heeft aan zee, in bosch en hei, langs vaart en plas verpoozing zoekt en krachten voor 'het werk dat weer staat le wachten. En nu is het toch wel opmerkelijk hoe weinig er in ons Waterland genoten wordt van onze eenig mooie plassen en poelen, onze groote meren, diie bewondering en afgunst opwekken bij de vele buitenlan ders die er in dezen tijd van Olympische Spelen en congressen heen gebracht wor den, om toch vooral ons Holland op zijn mooist te kunnen laten zien, terwijl de eigen inboorlingen, terwijl de lui die hoog stens een half uurtje sporen of een uurtje fietsen er van af wonen, bij voorkeur niet eens weten dat er in hunne naaste omge ving nog zoo iets bestaat en gemakkelijk te bereiken valt. Ja, 't is eigenlijk wonderlijk te (heeten hoevelen er in onze eigen omgeving wonen die graag eens een dagje „breed uit" zou den zeilen en roeien en, als je ze dan over Aalsmeer, dat schitterende bloemenstadje Aalsmeer, met zijn groote en kleine Poel spreekt, ja, dan kunnen ze je aankijken alsof je raadseltjes opgeeft, waarvan de op lossing verre is te zoeken. „Nooit van gehoord dat er nog zoo iets als een groote en kleine poel bij Aalsmeer bestaat", en als ze bij geruchte of uit de krant er toch nog wel eens wat van be merkt hebben, dan is meestal de voorstel ling zoo vaag, zoo dun en zoo verschillend met de groote en grootsche werkelijkheid, dat iedere ontdekkingsreis er heen een openbaring wordt en een enthousiast méér voor onze heerlijke zeilsport beteékent. Hoe die groote weelde van een dagje zeilen op de Poel te doorleven? Wel, om 8.14 gaat er een treintje naar Aalsmeer dat er,' wel is waar, niet altijd ev*en. aanlokkelijk uit ziet als de nieuwe electrisdhe v/agens naar Amsterdam en Rotterdam ft komt zelfs meermalen voor dat je „Bah wat een smeerboel" hoort zeg gen, zoo zien die wagens er van binnen dikwijls uit), maar daar kan Aalsmeer niets aan doen en het uitzicht, in dat treintje, over de Haarlemmermeerpolder is in één w'oord schitterend) en dan zijn we om 9 uur bij Dragt, de firma R. Dragt Zoon, of te wel de jachthaven „Westend". Al dadelijk komen we dan in de ge- wenschte stemming bij het zien van de tien tallen luxe vaartuigen die óf eigendom zijn van Dragt om te verhuren óf van de leden van de „Zeilvereeniginig Westend", die hunne schepen in een afzonderlijk deel der groote en fraaie haven van Dragt ge meerd hebben. Als we besloten hebben te gaan, is de firma Dragt daar natuurlijk bij voorkeur van in kennis gesteld, zoodat wij bij aan komst de tjotter of boeier opgetuigd gereed vinden liggen; doen we dat niet dan duurt 't zeker een 'half uurtje alvorens we onder zeil kunn'en gaan en we loopen ook niet de kans dat er geen schipper is om ons te zei len voor het geval we zelf de noodige vaar digheid missen. En wat er d'an volgt, nu 'k zou willen zeggen, dat moeten de nieuwelingen voor deze streken maar zelf ondervinden, want om op de juiste waarde de indrukken te kunnen weergeven die de groote uitge strektheden van water, die overweldigende ludhten boven de Poel, die prachttuinen der Aalsmeerder kweekerijen en nog zoo ontzettend veel meer vooral bij de eerste bezoeken maakt, wel om dat juist te kun nen weergeven, dan moet je 'beter kunnen pennen dan ondergeteekende, die met" dat alles te schrijven alleen maar bedoelt eene schitterende oplossing te geven van de vraag: waar gaan we met de vacantie eens een dagje naar toe. Buitenland. In Engeland dringt men aan op meer spoed bij de behandeling van het Kellog- Pact. De „Daily News wenschte zelfs, dat de beantwoording op j.l. 4 Juli zou zijn geschied, dat is op den Amerikaanschen onafhankelijkheidsdag, hetgeen niet nage laten zou hebben een grooten en vertrou- welijken indruk op het Amerikaansche volk te maken. Ook lord Cecil, die een ras echte anti-oorlogsman is, wenscht meer spoed. Een ander conservatief blad „Ob server" zegt: „Sir Austen Chamberlain moet niet toestaan, dat zijn inzicht ver duisterd wordt door technische formalitei ten, laat hij nu zijn moreelen moed toonen en zijn besuit om te onderteekenen aan kondigen." Hoewel al dezen aandrang uit invloedrij ke kringen natuurlijk niet zonder gevolg zal blijven, zijn de mannen van de Downing- straat niet gewend zich te haasten en daar door te overhaasten. Amerika oefende niet temin reeds critiek uit en wel op het feit, dat Engeland bij de geheele behandeling van het Kellog-Pact zoo weinig voortva rendheid betoont. Het pact is immers zóó eenvoudig, dat een dergelijke traagheid slechts te verklaren zal zijn als in het ant woord van de Engelsche regeering daar voor bevrediging is te vinden. Wij weten, dat Engeland zal aanvaarden en kunnen voorts met goed recht vertrouwen, dat als het eenmaal zoover is, vermoedelijk deze week reeds Engeland in zijn ant woord dan niet met holle gestes, maar met daden van practisch nut voor de gansche wereld zal komen. In ieder geval belooft dit Anti-Oorlogs- Verdrag een grootsch slot te verleenen aan Coolidge's bewinds-periode als President der Vereen. Staten. In Frankrijk wordt het herstel van het economisch leven thans met kracht door Poincaré voortgezet. Hoewel de franc op een vijfde van zijn waarde, n.l. 10 ets., is gestabiliseerd, heeft men thans ten minste weer een vaste munteenheid verkregen, die het verstrekken van credieten betrouwbaar der maakt. Zeker valt het voor de kleine renteniers niet mede, daar hun hiermede de kans op het terugkrijgen van hun vermogen ontnomen is en het kapitaal-bezit dus met vier-vijfde deel is verminderd. Zij waren aan dezen toestand natuurlijk reeds lang gewend en zelfs aan nog grooter misère, toen de franc een tijd land niet hooger kwam dan plm. 7 ets., doch hun verwach tingen op waardeVherstel in de toekomst zijn den bodem ingeslagen. Toch was deze harde maatregel noodig, want het is dui delijk, dat zonder een degelijken en vas ten grondslag geen opbouw mogelijk is. Dat de Franschen dit zelf inzien, bewijst wel 't feit, dan Poincaré de stabilisatie tot stand wist te brengen met nagenoeg algemeene instemming, terwijl het tevens het groote vertrouwen in het bewind van Poincaré aan toont. Het moet voor dezen staatsman, een der grootsten van Europa, een buitengewo ne voldoening zijn te zien, dat zijn werken naar betere internationale en nationale le vensmogelijkheden, zoowel in binnen- als buitenland, ten hoogste gewaardeerd wordt, zelfs door oude vijanden van Frankrijk, zoo als Duitschland. Dit laatste hebben we ook voor een groot deel te danken aan 'n ande- ïen, niet minder eminenten volkeren-leider, n.l. Dr. Stresemann, Duitschland's minister van Buitenlandsche Zaken, die ook ernstig streeft naar verwezenlijking van het zich meer en meer baan brekende idee: „Volke renbond en Vrede", en aldus feitelijk met Poncaré samenwerkt. Ook nu is weer de waarheid gebleken van de uitdrukking: „De overwinnaar verliest". In Griekenland is Venizelos er in ge slaagd weer de leiding in handen te krijgen. Of het lang zal duren? We zullen eerst de nadere berichten eens afwachten ^.lvorens hiei omtrent onze conclusies te uiten. Niet minder in overeenstemming hier mede was de merkwaardige rede van den Belgischen oud-Minister Van der Velde, in een op 8 Juli j.l. te Luik gehouden vergade ring, waarbij hij het socialistisch standpunt met betrekking tot het Rijnland uiteenzette. Het hoofdbestanddeel van zijn rede was: „De chef van den generalen staf heeft ge zegd, dat wij een sterk leger noodig hebben, omdat onze regeeringen, door het Rijnland te bezetten, een sterken wrok tegen ons hebben uitgelokt. Er is echter een andere logische oplossing en dat is: Eet Rijnfand Uitzending van Diners aan huis 7 Iordensstraat 74 - Haarlem - Telefoon 13132 l Prijscourant wordt op aanvrage gaarne toegezonden 2 POELIER HAARLEM KL Houtstraat 136 - Telefoon 10188 Opgericht 1870 Kleverparkweg 154 Tegenover de Middelbaar Technische School lste klas Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 - Telefoon 10303 Heeft voor het a.s. seizoen een ruime sorteering stoffen voorhanden. le klas afwerking Billijke prijzen te ontruimen. Dit is het standpunt, dat ik Vrijdag in de Kamer heb verdedigd. Wel nu, toen ik dit zei, gaf de helft van het ministerie bescheiden teekenen van instem ming, in de wandelgangen van de Kamer zeiden verscheidene leden van de meerder heid mij, dat zij mij wel hadden willen toejuichen, terwijl de socialistische fractie eenstemmig van oordeel was, dat, wanneer een groote mogendheid, die betalingsver plichtingen op zich genomen heeft, deze na komt, zij dit niet doet omdat er vreemde garnizoenen in haar land gelegerd zijn, maar omdat zij niet kan leven en zich her scellen zonder het crediel van het buiten land. De bezetting is dus nutteloos. Wij staan voor dit dilemma: den Rijn bezet houden en ons begeven in den bewapeningswedloop, die tot oorlog leiden moet, of het Rijnland ontruimen en ons met daden en niet met woorden begeven op den ontwapeningsweg. Dit zijn thans de twee politieken in Eu ropa: de nationalistische en de internatio nalistische politiek, die de veiligheid' zoekt in de toenadering tusschen de volken. Deze politiek leidt tot den vrede, de andere tot den oorlog, doordat zij den haat toespitst. Wij hebben thans de keuze: vrede of zelf moord, want een nieuwe oorlog in Europa zou zelfmoord beteekenen." Binnenland. We meenen goed te doen om even de aandacht op een feit te vestigen, dat onge twijfeld het grootste gedeelte van alle Ne derlanders zal zijn ontgaan. We bedoelen, dat ons extra parlementair kabinet, succes sievelijk het partij-program van de socialis ten verwerkelijkt. Zeer zeker geschiedt dit min of meer onbewust. Maar het feit is waar. We zullen dit even met een paar be wijzen aantoonen. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Voor den man wiens wereldsche zaken a! zijn denken, al zijn doen in beslag ne men, is het een geluk een vrouw te bezit ten, die hem nu en d'an er aan herinnert, dat er ook iets hoogers is, waarvoor men leven en werken moet. MAANDAG. Laat het kostelijkst van al U niet roekeloos ontslippen; Dat 's de tijd, die snel gaat glippen, Zonder dat zij keeren zal. DINSDAG. Het Geloof voert het hart naar den hemel; de Liefde brengt den hemel in het harte. WOENSDAG. Menigeen li'gt reeds lang in het graf en beheerscht nog de wereld en intusschen slapen anderen, die tot heerschers zijn ge roepen. DONDERDAG. Tracht eigen schuld niet goed te maken, Door 't kwaad wat gij van anderen weet, De modder op uw naasten mantel Kan nimmer zeep zijn voor uw kleed. VRIJDAG. Eéne deugd redt niets, ééne ondeugd bederft alles. ZATERDAG. Elke overwinning in den strijd op on zen lust behaald, verhoogt onze zedelijke kracht.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1