TE KOOP Een pas voltooide villa AERDENHOUT J.C. SCHNEEGANS TE BLOEMENDAAL „HEEMSTEDE's WONINGBUREAU" RADIO MUZIEK 13099 Zaterdag 18 Aug. 1928 ftADVERTENTIEN Weekblad voor Bloemendag Overveen# Aerdenhout, Beat' veld, Vogelenzang, Kleverpark (Haarl.) en Santpoort-Station Derde Jaargang No 51 Bloemendaalscheweg 78 Telefoon 22045 Post-Cheque- en Gironummer 22874 Waardeering, GEBRS. CORNS. L. EN HENDRIK KWAK Hz. LAGE BELASTINGEN BONTWERKER SCHOUWTJESLAAN 100 HAARLEM Het Wereldgebeuren. I C. L Gude - Cuisinier 1 P. VAN DER STAD j POELIER HAARLEM j A, HL van der Steur Jr. A. F. VAN STRAATEN ZIJL WEG, hoek duvenvoordestraat Per regel f 0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot en met 5 regels0.50 elke regel meer „0.10 Ingezonden Mededeelingen (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina's) „0.40 Bi) contract speciale tarieven. TVoetrwdaxii ABONNEMENTEN* 1 Per jaarf 3. [Per half jaar 1.60 Per drie maanden. 0.85 (Bij vooruitbetaling te voldoen). Abonnementen kunnen op ieder tij dl tip aanvangen. Losse nummers A 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad Uitgave i Fa. Grammé Eikelenboom Bloemendaal Burenn voor Redactie en Adminiitratici Door bijzondere omstandigheden Brieven franco letter A 63 Advertentie- Bureuu Rokin 81, Amsterdam BLOEMENLIED. Zonnige crocus en blauwe jacinth: Zondeloos droomveld van vrouw-wordend kind. Sneeuwige meidoorn en roze eglantier: Vrede-val leien vol vogelvertier. Goudenen regen en blanke jasmijn: Trouw zal Gods zegen den zangeren zijn. Fluistrende fruitboom in wuivend gewaad: Luistrende bruid die in sluieren staat. Roode gladiolus en dahlia rood, Bodend den zomer zijn naadrenden dood. Zwarte violen en paerse ancolie: 't Hart is een doolhof van melancholie. Gele immortellen en treurrozen bleek, Sneeuwt op de plek waar wie neurde bezweek. Ruischende boomen, de kruinen in 't blauw, Suizlen en droomen in tuinen van rouw. Hélène Lapodith-Swarth. Wat wel een belangrijk deel van 's men- schen levensgeluk uitmaakt en toch geens zins uit persoonlijke ijdelheid behoeft voort te komen, dat is, waardeering te ervaren. Een vriendelijke handeling, een vriendelijk woord betreffende zijn persoon, kan hem aangenaam zijn en door hem worden ge waardeerd. Doch eenige waardeering van eigen hoedanigheid of van eigen werk te ondervinden, zal een nog grooter gevoel van dankbaarheid in hem wekken en hem in meerdere of mindere mate gelukkig ma ken. Een vriendelijkheid, die men bewijst, zal meestal den weg vinden tot het men- schenhart; doch door waardeering te schen ken, bewijst men, als mensch hoog te staan in fijngevoeligheid en rechtsgevoel. Veel menschen evenwel bezitten te weinig ge duld en te weinig tact, om dat, wat een ander presteert, te waardeeren. Menschen met een eigen gezichtskring bijvoorbeeld, zullen, onder het een of ander voorwend sel, zeer tactloos, hun gebrek aan belang stelling, of hunne geringschatting van de zienswijzen en de meeningsuitingen van iemand, die hunne sympathie niet heeft, bloot te leggen; hetzij door hem te over bluffen, dan wel, door plotseling afbreken van een gesprek. Het getuigt voorzeker niet van belangstelling en evenmin van fijn gevoel, zijn onverschilligheid op een der gelijke wijze aan den dag te leggen; en het is zeer begrijpelijk, dat de mensch, die daaraan bloot staat, zich gekwetst gevoeld en de gelegenheid om te worden gegriefd, tracht te vermijden. Het getuigt dan ook van werkelijke geestes- en zielsbeschaving, het gevoel van anderen in geenerlei geval geweld aan te doen. Toch treft men menig maal menschen aan, die te dien aanzien zeer stompzinnig zijn, of die door andere belangen, of door een éénzijdige gelegen heid, maar zeer weinig voor de belangen en tegelijk ook voor de levensvreugden en de rechten van anderen gevoelen. Zij stellen hunne genegenheden, hunne waardeering en hunnen bijval, zonder veel nadenken en geheel zonder billijk oordeel en rechtsge voel, naar één zijde. De hardnekkigheid waarmede eens anders inzicht, ten aanzien van personen of van zaken wordt voorbij gezien, roept menigmaal verbittering en tegenstand op, in een hart, dat men gehee' aan zich had kunnen verbinden en dat men tot dankbaarheid en trouwe genegenheid had kunnen stemmen. Partijdigheid wekt droefheid, tegenstand en menigmaal haat op afgezien nog van een onuitroeibaar ver trouwen. Een onpartijdig oordeel en eenige belangstelling, of, indien zulks mogelijk is, TE HEEMSTEDE - AERDENHOUT - HAARLEM EN BENNEBROEK BIJZONDERE AANBIEDINGEN Halve villa, koopprijs f 12.000 Landhuis, huurprijs 850 p. j. Vrijstaande villa, koopprijs f 14.000 Inl. Kantoor Aerdenhout, Oosterduinweg, Telefoon 26226, Tramhalte Aerdenhout eenige waardeering, zal wel de meeste wen- schen vatbaar maken voor eerlijke vriend schap en voor wederkeerige waardeering. Men zal stellig niemand kunnen winnen door hem gestaag en stelselmatig in het on gelijk te stellen, of door hem als ontoere kenbaar te bejegenen. Alléén de eigenwaan en de domheid kiezen deze wapenen, tot het bereiken van hunne duistere doelein den. Een weinig oprechte waardeering, ge paard met 'n onpartijdig en welwillend oor deel, kan toewijding en liefde wekken, of behouden doen blijven en veel levensleed weren en voorkomen. Voortdurende miskenning en afwijzing, waar werkelijk iets of misschien veel te waardeeren is, brengen den voorbijgeganen of lomp ter zijde gestelden mensch als van zelf op het vermoeden: dat Jaloezie de aanvalster en dwaze eenzijdigheid het hoofdmotief is voor deze bejegening. Nim mer toch kunnen eerlijke gevoelens de drijfveeren zijn. Hoe uiteenloopend kunnen alle dingen, vooral het gezicht op de beoordeeling der menschelijke handelingen en drijfveeren zijn. Indien alle menschelijke motieven en der menschelijke handelingen en drijfveeren toestanden en gebeurtenissen, van velerlei zijden konden worden bezien, dan zouden de rechtsgeleerden, inzonderheid de plei ters, vrijwel overbodig zijn. Iedere mensch is, ter zijner tijd, pleiter vooral daar, waar het zijn eigen belangen betreft. Maar de juiste zijde van datgene wat men be oordeelt, te vinden, dat hangt er maar van af: hoe het licht valt. Daarvan hangt dan ook meerendeels onze waardeering van menschen en menschelijke handelingen af. En de wil om te waardeeren, komt ten op zichte daarvan, luide medespreken. Van de waardeering van onze medemen- schen hangt toch inderdaad een goed deel van ons levensgeluk af. Zie, wat een eer lijke beoordeeling wat onpartijdigheid en een juiste waardeering van1 menschelijk. ,,doen" en „niet doen" vermogen. Deze toch kunnen een geheele ommekeer in de men- schenziel teweeg brengen. Wees toch vooral overtuigd, dat verstand en de wijsheid niet een uitsluitend persoon lijk bezit kunnen zijn. Zij kunnen niet ge kocht worden. En laten wij ook begrijpen: dat vele mooie, zonbeschenen wegen, dwaal wegen zijn. Er bestaat nu eenmaal geen gemonopoliseerde en geautoriseerde wijs heid. Laten zij, die gelooven in hun juist inzicht en verstand, dit toch bedenken. Maar wij kunnen de waardeering van onze medemenschen door een veelzijdige ontwikkeling, door een eerlijk, onbevangen en door een nauwgezet rechts- en plichts gevoel deelachtig worden. Laten wij daar naar streven, en ons niet aan dubbelhartig heid schuldig maken. Laten wij dankbaar en trouw zijn trouw ook vooral aan de waarheid. En laten wij iedere vriendelijkheid, iedere fijngevoelde welwillendheid en iedere hartelijke toena dering van onze medemenschen, als een bijdrage tot ons levensgeluk, hoog waar deeren. PERSOONLIJKE INDRUKKEN VAN HET STERKAMP TE OMMEN. GEDACHTEN. Des werelds gunst is als de wind Die lieflijk suist door 't woud. Zorg dat, hoe vleiend gij ze ook vindt, Ge haar -niet te veel vertrouwt. Op Donderdag 2 Aug. liepen vanuit ver schillende plaatsen extra treinen naar Om men om de 2600 deelnemers aan het con gres aan te voeren. Vele van de congresle den hadden al lange boot- en treinreizen achter den rug en de stroom reizigers die uit 40 verschillende landen over de extra treinen verdeeld te Ommen bij elkaar vloeide, kon werkehjn als een wereldver- tegenwoordiging van de Orde van de Ster worden aangemerkt. De kamporganisatie is een schitterend voorbeeld van wat met gemeenschappelij ke goede wil en samenwerking kan worden bereikt. Voor alles wat aan werkzaamheden in het kamp moest gebeuren werd alleen voor koken en voor schoonmaken van bad kamers gebruik gemaakt van vreemde krachten; alle overige werkzaamheden werden door de congresleden zelf verricht. Vanaf het station Ommen werden de rei zigers per autobus naar het kamp vervoerd hetwelk p.m. een half uur loopen van het kamp ligt. Dit vervoer geschiedde zoodanig dat de handbagage zich telkens bevond in een vrachtauto welke voor de auto-omni bussen uitging, waardoor ieder verzekerd was dat zijn goed meeging en waarbij ieder het bij aankomst in het kamp direct weer in ontvangst kon nemen. Nabij de ingang van het kamp bevond zich de registratietent waar ieder op vertoon van zijn inschrijvings biljet een couvert ontving inhoudende, een badge waarop zijn naam en nationaliteit voorkwam, de kampregels in boekvorm, te vens programma voor het congres, een adresboek van het kamp waarin alphabe- tisch de namen van de deelnemers voorkwa men met-het nummer van hun tent, een plat tegrond van het kamp, een strookje waarop het nummer van de tent stond vermeld, een formulier hetwelk moest worden ingevuld met het oog op het vertrek aan het eind van het congres en een formulier waarop was ingevuld welke kampdienst het congreslid had te verrichten en waar en hoelaat hij zich daar voor moest melden. Het kamp was verdeeld in een dames kamp, een kamp voor gehuwden en een heerenkamp. Openbare tenten voor eten wegen en waschplaatsen waren de natuur lijke afscheidingen voor deze kampen. Als permanente gebouwtjes zijn langs de hoofdstraat in het kamp gebouwd, een mi niatuur, doch keurig ingericht ziekenhuis een wisselbank, een posttelegraaf en te lefoonkantoor, een passagekantoor en eeni ge boekwinkeltjes, Permanent waren ver der de kampkantoren de keuken en de bad- gelegenheden. De tenten waren voorzien van kamp bedden waarvan de matras ongeveer vijf tien centimeter boven den grond bleef waar door de slaper gevrijwaard was voor vocht optrek uit den grond. Naast een groote tent voor de lezingen en een plaats waar een kampvuur kon wor den gestookt en waaromheen zich alle con gresledenop uit boomstammen vervaardigde banken konden scharen om bij 't phantas tisch licht van 't houtvuur naar muziek en lezingen te luisteren, was het kamp nog voorzien van een cantine, een sciieersalon en een uitgebreide winkel waar naast kampbenoodigdheden kunstnijverheidsarti kelen uit al de verschillende landen te koop waren. De dagen waren als volgt verdeeld: 8.30 meditatie in de groote lezingtent, 9 uur ontbijt, 10.30 lezing, 1 uur lunch, 's middags vrij voor sport en onderlinge bijeenkomsten 6 uur avondeten, 9.30 kampvuur waarbij muziek en de geliefde Campfiretalks van Krishnamurti. De geest van het kamp was die van vrij heid en broederschap. Volken van 40 verschillende landen lee- ren hier elkander en elkanders werk waar deeren. De persoonlijkheid van Kishnamurti is die van een intelligente beschaafde jonge Hindoe oorspronkelijk, modern en volko men zichzelf. De geest van zijn woorden is, de oude wijsheid, beleefd en uitgeleefd door een jong en modern mensch. ATTENTIE Voor Uw Bontwerken, bel op bij de Schouwtjesbrufl - Telef. 13099 j Uitzending van Diners aan huis j I 1 lordensstraat 74 - Haarlem - Tel. 13132 S Prijscour. wordt op aanvrage gaarne toegezonden J wilde eendvogels talingen watersnippen poulardes braadkippen soepkippen jonge duiven KLEINE HOUTSTRAAT 136 - TEL. 10188 j OPGERICHT 1870 P"' Kleverparkweg 154 Tegenover de Middelbaar Technische Schooi le kl. Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 Telefoon 10303 Heeft voor het a.s. seizoen een ruime sorteering stoffen voorhanden. le KLAS AFWERKING BILLIJKE PRIJZEN P. TIMMERS i timmerman aannemer DELFTKADE No. 2 1 telefoon 22017 het adres voor t burgerwerk en verbouwingen Binnenland. De Olympiade behoort reeds weer tot het verleden. Hoewel aan sport anders geen plaats wordt gegeven in artikelen als dit wekelijksch maatschappelijk en politiek kroniekje, mogen wij daarop bij een ge beurtenis als een Olympiade zeker wel een uitzondering maken. De Olympiade toch biedt nog meer dan sport alleen. De Olympische spelen vormen een grootsch middel tot verbroedering der vol ken. Indien ooit dan leeren de volkeren daardoor elkaar beter kennen en waardee ren. Zeker, het zijn slechts druppels. Drup pels, omdat van ieder volk slechts enkele officieele vertegenwoordigers verschijnen en verder een klein deel landgenooten van die vertegenwoordigers. Te samen vormen deze natuurlijk nog maar een heel klein ge deelte van hun volk. Niettemin kan dit ge deelte een dusdanige ondervinding opdoen, dat daarvan een gevoelige terugslag in het land van oorsprong valt te constateeren. Dit nu is ook thans weer het geval ge weest. De spelen zijn zoodanig verloopen, dat men er algemeen in binnen- en buiten land vol lof over is. Geen enkel onaange naam incident heeft zich voorgedaan. Zelfs de vele vreemdelingen, die er soms ge trouw aan de gewoonten van hun land - in manieren en kleederdracht wel eens aan leiding toe gaven, zijn niet aangegaapt als wereldwonderen. In dit geval 'komt ook onze zoo zeer beroemde straatjeugd dit maal een woord van lof toe. Zij beschouw den ieder vreemdeling, die er volgens de gewone opvatting eenigszins „ongewoon" uitzag, met niet meer attentie als anders een ietwat opzichtig gekleede dame. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina heeft deze Olympiade op plechtige wijze gesloten, en de prijzen aan de eerste prijs winnaars uitgereikt. Ook Holland heeft een flink aantal der prijzen in de wacht weten te slepen, wan neer men tenminste in aanmerking neemt, ons volk zoo gering in aantal ten opzichte der andere deelnemers, die voor het mee rendeel afkomstig waren van volken, welke een groot zielental tellen. Eere wien eere toekomt. De Nederland- sche deelnemers en deelneemsters hebben zich kranig gehouden. Hoeden af voor die lui. Hier past geen critiek, hier past slechts hulde. Zij gaven het beste wat zij konden geven zonder eenige terughouding of haat dragendheid. Hier was slechts een edele wedijver in kracht, behendigheid en uit houdingsvermogen te aanschouwen, waarin de besten hebben gezegevierd. Als Holland nu op deze dagen terugziet, dan heeft het alle reden zich te verheugen Op de eerste plaats over het feit, dat de vaderlandsche geschiedenis met een der gelijke klassieke gebeurtenis op sportge- IN IEDERS BEREIK vraagt demonstratie i bied, welke reeds van den Griekschen oud heid afstamt en nu ook eens binnen de grenzen van ons klein maar toch in zeer vele dingen zoo groot landje plaats vond, is verrijkt. Op de tweede plaats, dat deze gebeurtenis slechts reden heeft gegeven tot tevredenheid in alle opzichten, zoowel wat betreft de organisatie, de huisvesting der vreemdelingen, als wat de spelen zelf aan gaat. Wij hébben mede kunnen helpen aan de verwezenlijking van het ware broeder - chap-idee. Wij hebben gezien hoe men schen van totaal verschillenden landaard elkaar broederlijk omhelsden en geluk- wcnschten met behaalde successen. Wij hebben kunnen constateeren hoe de verte genwoordigers vaa alle landen, 'zelfs van die, welke elkaar een twaalftal jaren ge leden nog zoo gruwelijk bevochten, elkaar niet alleen waardeerden maar ook toejuich ten en zich oprecht over elkaar verheug den. Kortom wij hebben ware mensche- lijkheid gezien. Dit alleen reeds rechtvaardigt deze spe len volkomen, hoe men daarover uit gods dienstig of ander oogpunt ook moge den ken, De grootste geesten zijn er voorstan ders van en wel omdat niet alleen de licha melijke ontwikkeling er door bevorderd wordt, maar ook de gedachte: „Broeder schap tusschen alle Volkeren". Laten wij daarom dankbaar zijn, dat ook Nederland het zijne heeft kunnen en mogen bijdragen. En laten wij dubbel dankbaar zijn, omdat Nederland dit gedaan heeft op een wijze zooals elk rechtgeaard Neder lander zich dat voorgesteld had. „Sursum"-Concert. Men verzoekt ons plaatsing van onder staand: Het is niet mijn bedoeling om een z.g critisch verslag te geven, maar ik noteer slechts eenige hoofdindrukken van dit goedgeslaagde concert. In het begin was de belangstelling niet bijster groot, niettemin opende „Sursum" om even over achten met een pittige marsch haar programma. Deze marsch zijn ze niet goed meester. In de vlugge loopjes en ook in de bas-so!o is 't nog te rommelig. In Fructidor, Ouver ture van Andriew, hooren we veel goeds Bugels en pistons zijn echter te oneven-

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1