TiiiiMiaL ADRESBOEK Demi Saisons Winterjassen en -Mantels Costuums ~x~ GEBRS* R J* SCHUURING Groote voorraad -t. Nieuwe Stoffen Zaterdag 22 Sept. 1928. Weekblad voor Bloemeadaal» Overveen, Aerdenhout, Beat* veld, Vogelenzang, Kleverpack (Haarl.) en Santpoort-Station Vierde Jaargang No. 3 Herfst, Kamperstr* 22-24 TeL 12474 Het Wereldgebeuren. j C J. Gude - Cuisinier i P. VAN DER STAD POELIER HAARLEM A. H. van der Steur Jr. §ADVERTENTIEN Per regel0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot en niet 5 regels0.50 elke regel meer „0.10 Ingezonden mededeelingen (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina's) 0.40 Bi) contract speciale tarieven. Fer jaar3. Per half jaar1.60 Per drie maanden0.85 (Bij vooruitbetaling te voldoen). Abonnementen kunnen op ieder tijdstip aanvangen. Losse nummers a 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad Bureau vcor Redactie en Administratief Bloemendaalscheweg 78 Telefoon 22045 Post-Cheque- en Gironummer 22874 Uitgave: Fa. Grammé Eikelenboom Bloemendaal VAN BLOEMENDAAL JAARGANG 1928 PRIJS f 1.50 -:- Herfstliedje. De takken zijn dun, Ik ruik de run Van de eiken; X?*' De berken zijn wit, Op een bank zit Ik te kijken. Daar kloutert het licht Wat mooi gezicht Door de takken naar boven: 't Is allemaal louter Goud, o! je 'zoudt er Wel van willen rooven! De wind zit in de Gele linde Wat te 'vertellen; Kijk die kastanje, Daarvan kan je, De blare' al tellen! Oo.' daar begint Die woelige wind Ze te vergaren Goud! goud! is het ooft! Over mijn hoofd Rollen de blaren! C. S. Adama v. Scheitema. „Dichterlijke najaarsdagen, Weemoed brengt gij ons alweer, 't Hart, vol heimwee, blijft nog vragen Naar zijn beelden van Weleer". Het begin van den herfst, dat jaargetijde vol weemoed en poëzie, is daar. September, de maand met zijn versterkende lucht en zijn laatste, kleurige bloemen, heeft hem ingeleid. In den oud-Romeinschen tijd was Sep- tembris de zevende maand, zooals ook door zijn naam wordt aangewezen. Nu is zij, volgens latere indeeling, de maand, die aan den Zomer zijn afscheid geeft, en die ons komt herinneren aan de nadering van den winter aan den stilwerkenden rusttijd der natuur. Dichterlijke, tintenrijke en vruchtenza- melende herfst. Zijt gij ook niet de slooper van al het schoone, het frissche, hoopvolle en weelderige, dat lente en zomer hebben aangebracht? Weegt uw vruchten-voorraad als hij is saamgebracht, wel op tegen al de schoone beloften, al de vreugden, die de bloesemrijke lente den hoopvollen mensch bracht? Weegt uw voorraadkamer, na af trek van den scheidingsweemoed, na af trek ook van de najaarsstormen en van al de afgerukten groene bladeren, geurende bloemen, weggezonken mensch'enhope en verdwenen zonnewarmte, wel op tegen het morgenrood van de lieve, streelende lente, met leeuwerikzang en geurige lentebloe sems? Kunt gij den mensch vergoeding bieden voor de zwoele zomerlucht, voor een menigmaal zonnigen, blauwen zomer hemel, voor de heerlijke en lange zomer avonden, voor de weelderige groei-aan- brengende zomernachten en voor de milde volle schoonheid van de natuur in lente- en zomertijd? O zeg het ons. Brengen de snaren van uw Aeolusharp zooveel vreug de en blijheid in het menschenhart, als in de hoopbrengende, hoopvernieuwende, ju belende lente als in den weelde-ontwik- kelenden Zomer? Zijn er wel snaren op uw harp, die den leeuwerinkszanig, die het nachtegaalslied en het dankgeluid van den merel weergeven? Kunnen d'e gele en brui ne tinten van uw gebladerte, die het af sterven', het vergaan, wel wedijveren en vergoeding geven met en voor het frissche, teedere groen van het lenteloover, dat hoop, vernieuwing en den zwijmel van jonge liefde in zich draagt en uitademt? Hecren- en Dames Kleermakers Zeg het ons deel het mede aan het ang stig kloppend menschenhart, dat groote verliezen vreest. Hoor, wat ritselt daar? Het is het geluid, het is de stervenskreet van het gebladerte, dat zich los Iaat van den boomtwijg en wegdwarrelt naar bene den, naar de aarde, waar het zal vergaan. Zoo kort geleden was het nog teergroen; de zomer maakte het donker van kleur, en vóór dat nog de herfst, zijn sprekend maar verraderlijk geel of roodbruin kon aan brengen, viel het te vroegtijdig, vaal en ver schrompeld, af. Gij ziet het, o mensch, en het verschrikt U. Hebt gij misschien dat geluid reeds meer vernomen? Niet alleen in de natuur, in den weemoedigen, in den kleurenrijken, stemmenden herfsttijd, maar nog in den zomer van het levenook reeds in den groenen bloemenrijken tente hof, bij stralende lentezon, bij den vroo- lijk-en jubelzang der blijde vogels? Hebt gij toen misschien reeds geknakte en ster vende bloemen aanschouwd, die zich in de lentezon zoo heerlijk hadden ontplooid, en zoo liefelijk geurden? Indien dit zoo was zoo treur dan niet. Zij zijn immers heen gegaan in lente of zomertijd. vroeg, te vroeg. Zij zijn ontijdig verwelkt en afge storven; doch gisteren, mogelijk zoo pas nog, hebt gij haar geur ingeademd, haar kleuren nog bewonderd.... en zij zal in uwe herinnering voortleven, zooals gij haar gezien en vereerd hebt. Haar heeft de ouderdom of de ellende dezer wereld al thans niet langzaam, maar wel zeker alles ontnomen, wat zij aan schoonheid van vorm en kleur, wat zij aan geur bezat. Want de geur is de ziel van de bloem; zij is haar adem, die verfrischt en verkwikt en die opstijgt naar omhoog. De mensch evenwel, die zijn leven uit leeft, die alle jaargetijden van dat leven meemaakt, hoe lang en hoe krachtig hij in den levenshof mag bloeien, groeien en vruchten voortbrengen, sterft ver van het pa radijs, waar de lentezonnestralen hem koes terden, waar de lentebloesems een rijken oogst voorspelden, waar bij de vogels zon gen, waar wel lentewolkjes heendreven langs den blauwen hemelkoepel, doch waar overigens alles frischheid, reinheid en lief de ademde. De oudgeworden mensch staat op een eenzaam kaal geworden pad, waar op alléén de herinnering hem vergezelt, en hem, als hij voortstrompelt naar het einde, zijne vervlogen droomen, zijn afgereisde bloedverwanten en vrienden, ja alles wat hem eenmaal gelukkig maakte, m.a.w. zijn paradijs op aarde laat zien. Maar die oud geworden, schier van alles beroofde mensch, schrijdt wankelend voort door dor re bladeren, waartusschen zijn doode bloe men liggen die niet vervangen kunnen worden, omdat zij alleen konden ontsprui ten en groeien in de zonnige dreef, die ver achter hem ligt. Dit zeggen hem die afge vallen bladeren, die van hun stengel ge vallen doode bloemen; en daarom schrikt hij op als die neervallende bladeren rit selen, want in zijn gemoed valt ook iets neer op snaren van zijn zieleharp en dat iets brengt die snaren in beweging, en even even toch klinkt een zachte klaag toon op uit de diepte daarbinnen in hem. En vanuit de verte, achter hem, hoort hij stemmen dierbare stemmen, die van saam doormaakte vreugde, wellicht ook van saamgedeelde smart spreken. Dat is het radio-concert, vol melodieën van verschil lenden aard, dat het verleden, bij zijn te rugwijken van het heden, nog naar het menschenhart afzendt, opdat dit contact blijve, met hetgeen eenmaal werd doorleefd en gevoeld. Van dat radio-concert uit door leefde tijden, dat opgevangen wordt door de ontvankelijke, eenzamer geworden menschenziel, speelt da ziele-harpe alle melodieën na, in den herfst van het leven, als de wegdwarrelende bladeren ritselen, en de voet zich een weg moet banen door het dorre loover. Maar de goudschiderende herfstzon spreekt mede, en werpt hare goudsprankels niet slechts over de geel en bruingetinte bladeren in de grootschc natuur, maar ook over de niet verkleurd'/ herinneringsbeel den van den m>ensch<n;1f*est. over de tal rijke reliquieën van het menschenhart. En dan ziet die mensch zijn verloren Eden weer, met zijn frischgroene bladeten en kleurrijke welriekende bloemen. En bij die geestesaanschouwing gaat de weemoed des harten wonderlijk over in een blijde herkenning en waardeering. En een stroom van diepgevoelde dankbaarheid, dat hij dat alles mocht bezitten, verwarmt zijn hart. Gele en dorre bladeren als de goude heerfstzon U beschijnt als gij wegritselt van de boomen, dan spreekt gij tot het men schenhart, een taal van schoonen klank. in verheven zinsbouw. Binnenland, Onverwachte actie tegen de tollen. De maat is vol. De tollen als tweede wegbelasting Door tollen geen vreemdelin genverkeer en geen uitbreiding der gemeenten. Momenteel is er voor ons Hollanders niets belangrijkers aan de orde dan de tol- lenkwestie. Defenitieve resultaten kunnen we op het moment, dat we dit schrijven nog niet melden. Dat er thans echter een betere toekomst verwacht mag worden in dit opzicht, zal de(n) lezer(es) wel blijken uit het volgen de relaas der avonturen van de laatste dagen. Het is een samenvatting van hetgeen diverse prov. bladen daaromtrent voor nieuws brachten. De dag van Zondag is een dag geweest van veel emotie in de Zaanstreek, speciaal te^ Wormerveer en bij de tollen te Zaan dijk en te Krommenie. Als protest tegen de hooge tolgelden hadden de autohouders besloten Zondag een aanval op de Zèansche tollen te doen. Omstreeks half twee kwamen daartoe een lange file auto's voor de tol te Zaandijk op de grens van Wormerveer. De tolbaas liet na wat heen en weer praten de le auto zon der betalen passeeren, waarna al de an dere, onder luid gejuich van het talrijk aanwezige publiek, volgden en hun tocht voortzetten naar de Vaartbrug te Kromme nie. Het hek was daar echter gesloten en de tolbaas liet niemand 'door. Van half 3 tot over 5 uur stond daar een rij van een 70-tal auto's te toeteren. Te vergeefs kwam de burgemeester van Krommenie, de heer Klerk, er aan te pas en te vergeefs zocht men contact met den officier van justitie te Haarlem. Nadat procesverbaal was opge maakt wegens verhindering van doortocht, trok de stoet zich terug naar de Zaandijker tol, die evenwel dezen keer gesloten was en van half zes tot het donker was geslo ten bleef, ondanks alle geparlementeer en Door bijzondere omstandigheden TE KOOP TE BLOEMENDAAL Een pas voltooide villa Br. fr. letter A 63 Advertentie- Bureau Rokin 81, Amsterdam. heftige protesten en getoeter. Om ongeveer 9 uur reed men door de tol, nadat eenigen betaalden. Tusschen de bedrijven door hadden eeni- ge automobilisten beproefd de brug te Wormerveer te passeeren zonder betalen, wat hun terstond gelukte. Er werd door de politie evenwel procesverbaal tegen deze rijders opgemaakt. Daar het in de bedoeling ligt der auto houders den aanval a.s. Zondag te herha len, kan deze actie nog heel wat drukte in de Zaanstreek veroorzaken. Naar later nog uit Zaandam gemeld wordt, is tegen de niet-betalers van den Zaandamschen tol procesverbaal opge maakt, terwijl een civiele actie zal volgen. Aan de Krommeniër veerpont was er op last van den burgemeester H. Klerk, de brug opengedraaid, zoodat passeeren on mogelijk was. Het was een geweldige opstopping en verkeerschaos, vooral toen eenige auto's dwars over den weg werden geplaatst en de bestuurders motor- of bandenpech voor wenden. Op verzoek van eenige automobilisten werden tegen den tolgaarder De Boer pro cesverbaal opgemaakt wegens wegversper- ring. De heer De Klerk was niettegenstaande het aandringen der V.V.V.-menschen, niet geneigd de brug te sluiten, als geen tolgeld werd betaald en wilde evenmin met pro cesverbaal den gratis-doortocht sanction- neeren. Zoo werd gedurende eenige uren het ver keer geheel stopgezet en de verbinding AlkmaarAmsterdam geheel verbroken. Om circa 5 uur werd door de niet-tolbe- talende automobielbezitters het beleg op geheven en werd weer teruggereden naar den Zaandijker toil. Thans was ook daar de tolboom gesloten. Aan beide kanten van den tol stond een lange file auto's. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer heeft telegrafisch bij den Minister van Binnenlandsche Zaken geprotesteerd te gen het optreden van den burgemeester van Krommenie. Het protest luidt als volgt: Protesteeren ernstig tegen houding bur gemeester Krommenie, die gisteren wei gerde in civiele kwestie tolgaarder Krom- menieër brug en eersten ondergetaekende procesverbaal te laten opmaken wegens versperring openharen weg. B, C. Ooms', waarn. voorzitter. J. J. Dikelberg, secretaris Zaansche V.V.V. De tolpachter van Zaandijk deelde nog mede, dat eenige automobilisten, die Za terdag weigerachtig waren om te betalen, gisteren deze schuld hebben aangezuiverd. De automobilisten, die deelgenomen heb ben aan de demonstratie, zijn tegen Don derdagavond uitgenoodigd tot bijwoning van een vergadering, waar besproken zal worden met welke wettige middelen d'e tol len-kwaal kan worden bestreden. Te Muiden waren Zondag speciale ver keersmaatregelen genomen. De talrijke automobilisten, die op dezen mooien nazomerschen Zondag de gemeente Muiden passeerden, mochten nu niet voorbij den tol rijden, maar moesten voor Muiden heen gaan via de pas aangelegde brug, die tot heden toe slechts voor één richtingsver keer begaanbaar was. Door vele menschappen der marechaus see werd het verkeer over deze brug geleid. De auto's werden om beurten op den heen- en terugweg doorgelaten. Daardoor moesten telkens tientallen' au to's blijven wachten, totdat de uit tegen overgestelde richting komende voertuigen j Uitzending van Diners aan huis j lordensstraat 74 - Haarlem - Tel. 13132 I Prijscour. wordt op aanvrage gaarne toegezonden WILDE EENDVOGELS TALINGEN WATERSNIPPEN POULARDES BRAADKIPPEN SOEPKIPPEN ION GE DUIVEN KLEINE HOUTSTRAAT 136 - TEL. 10188 OPGERICHT 1870 Kleverparkweg 154 Tegenover de Middelbaar Technische School le kl. Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 Telefoon 10303 Heeft voor het a.s. seizoen een ruime sorteering stoffen voorhanden, le KLAS AFWERKING BILLIJKE PRIJZEN de brug gepasseerd waren. Hoewel een en ander lang goed ging, kon niet worden verhinderd, dat op een onver wacht moment, het verkeer hopeloos in de war was. Na lang en dooi tastend werken der politie kwam dit echter weer in goede banen. Voor den tolgaarder, die de getroffen ver keersregeling met belangstelling gadesloeg, was het echter een slechte dag, want met uitzondering van de autobussen passeerde er geen enkele auto den tol. Aanganade de onderhandelingen tus schen het Hoogheemraadschap te Muiden en het Ministerie van Waterstaat over het overnemen van den tol aldaar, wordt ver nomen, dat partijen al eenigszins tot el kaar zijn gekomen. Het hoogheemraadschap stelt zich op het standpunt, dat de nieuwe rijksweg om Muiden eerst in 1931 gereed zal zijn en de tol zonder tusschenkomst van Waterstaat dus nog drie jaar zal fun- geeren. Voor afkoop wordt per jaar 40.000.gevraagd, dus in totaal 120.000.—. Het Ministerie van Waterstaat daaren tegen neemt aan, dat de omgelegde rijks weg in 1930 voor het verkeer zal worden opengesteld en is bereid 30.000.per jaar, dus totaal 60.000.afkoopsom te betalen. Het verschil beloopt dus slechts 10.000.per jaar. Verwacht wordt, dat in den loop dezer week overeenstemming zal worden bereikt. A.s. Donderdag, 20 September, zal door den president der Rechtbank te Amster dam, mr. P. Coninck Westenbergh, in korl geding worden1 behandeld de Muidertol- kwestie, gerezen naar aanleiding van1 hel plaatsen van een tweeden tolboom, die op last van het Hoogheemraadschap van der Zeedijk beoosten Muiden voor hen, die wei geren tol te betalen, gesloten wordt ge houden. Vrijdag had de fotograaf G. N., wonende te Hilversum, vroeger ini Vlaardingen en Schiedam Woonachtig, reeds eenige malen den tol aan de Vijf Sluizen. tusschen Vlaar dingen en Schiedam gepasseerd zonder tol geld te betalen. Hij stak zijn hand maar op of schudde van neen, en met een vaartje ging hij, in zijn auto gezeten, den tol door. 's Middags weer terugkomende, reed hij half door het openstaande tolhek, zoo dat de tolgaarder het hek niet meer kon sluiten. Toen laatstgenoemde er G. N. op merkzaam op maakte, dat hij, indien hij geen tolgeld -wenscKte te betalen, voor het hek moest stoppen, zette de fotograaf zijn motor aan en reed ijlings weg. Toert was bij den tolgaarder de maat vol. 's Middags, toen N. van Vlaardingen moest komen, werd extra op hem gelet. Inderdaad kwam hij terug, stopte bij den tol en zeide geen tolgeld te willen betalen. Toen de tolgaar der daarop antwoordde, dat hij hem dan ook niet mocht doorlaten, verzocht N. den bij de tol aanwezig zijnde brigadier dei rijksveldwacht T. procesverbaal op te ma ken tegen den tolgaarder B., hetgeen de brigadier weigerde.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1