X Dans - Academie 15 October WEEK-AGENDA PLAATSELIJK NIEUWS UITGAAN VAN HIER EN DAAR RADIO KERK-AGENDA J. G. Martin Zonen BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN P. TIMMER S A. F. VAN STRAATEN ZIJLWEG, hoek duvenvoordestraat BURGERLIJKE STAND. Gevonden Voorwerpen. Hedenavond: Stadsschouwburg, „Haar andere man", 8 uur. Zondag 23 September: Stadsschouwburg, Eva Bonheur, 8 uur. Maandag 24 September: Stadsschouwburg, eerste gemeentelijke volksvoorstelling, „Overschotje", 8 uur. 25 Sept.1 October: Toonzaal Ger. Smit, Ged. Oude Gracht, Tentoonstelling, werken Christine Wil- lemsz. Intusschen versperde N. met zijn auto leelijk den weg en de rij van voertuigen werd al grooter, zoodat de brigadier hem gelastte met zijn wagen een weinig op zij van den weg te gaan staan, hetgeen na tuurlijk niet zoo gemakkelijk ging. Toen even later eenige voortuigen door den tol gingen, wilde N. van de gelegenheid ge bruik maken, zonder betaling te passeeren. Hij reed daarbij tegen een der gedeelte lijk openstaande tolhekken, waardoor zijn auto klem kwam te zitten en het linkerspat bord werd beschadigd. N. stapte toen uit en verzocht den brigadier T. opnieuw proces verbaal tegen den tolgaarder op te maken wegens beschadiging van zijn auto, waar aan evenwel niet werd voldaan. Inmiddels kwamen wagenbestuurders N. een dubbeltje aanbieden, ter voldoening van het verschul digde tolgeld, hetwelk N. evenwel weiger de. Hij betaalde ten slotte zelf en vervoeg de zich later bij de Schiedamsche politie om procesverbaal te laten opmaken tegen den tolgaarder. Zaterdagmiddag weigerde een auto-be stuurder te betalen voor den Bijlmertol tus schen Diemen en de Gaasp. De tolgaarder hield den boom gesloten en weldra stond er een heel file wachtenden. De bestuurder van de tweede auto in de rij, die blijkbaar niet veel geduld had, betaalde voor den weigeraar en daarmee was dit „geval" af gedaan. Bij den tol, die op Hillegersbergsch grondgebied ligt, even buiten Rotterdam, zijn Zondagochtend vele automobilisten verschenen, die alleen maar groot geld hadden. Aanvankelijk vermoedde de tol gaarder niets, maar toen er een zoo opmer kelijk aantal automobilisten niet anders dan briefjes van 10.of 25.had om te betalen, begreep hij, dat er iets niet in den haak was. Hij was echter zijn waarlijk tamme opposanten te slim af, door bij den gemeente-ontvanger een respectabel bedrag aan specie te vragen, zoodat tallooze au- mobilisten zonder de minste moeite betaald konden worden. Ofschoon men Zondag zoowel aan den tol te Maartensdijk als aan dien te Jut faas dergelijke demonstraties van automo bilisten verwachtte, als de vorige week on der leiding van den heer Floris Vos te Muiden hebben plaats gehad, bleef daar alles vrijwel klam. Wel hebben aan den Maartendijkschen tol een zestal automobi listen niet kunnen passeeren, daar zij wei gerden tol te betalen, doch zij veroorzaak ten geen ongerief, daar zij op hun weg terugkeerden. Intusschen had men zoowel te Maartensdijk als te Jutfaas Zondag alle mogelijke maatregelen genomen tegen alle eventualiteiten en bij beide tollen was een voldoende hoeveelheid rijks- en gemeente politie aanwezig. Buitenland. De feiten uit het buitenland geven zeer zeker ook deze week weer aanleiding' tot een nadere beschouwing Gezien het uit voerig binnen landsch overzicht moeten we dit gedeelte echter tot de volgende week laten overstaan. We volstaan met mede te deelen, dat overeenkomstig het reeds eer der aangekondigde voornemen, de Citta di Milano, het hulpschip van de expeditie No- bile, dat op Spitsbergen gebleven was voor het verdere opsporen van de vermisten van de Italia, Zaterdag uit de Koningsbaai is vertrokken om via Noorwegen thuis te varen. Thans zijn alle hulpschepen, op de Kras- sin na, uit de Spitsbergsche wateren ver trokken. Voor het eerst sinds Maart was Zondag de Koningsbaai zonder vreemde schepen en vliegtuigen. Naar men weet, blijft de Krassin nog tot 1 October de wateren tusschen Spits bergen en Frans Jozefsland afzoeken1. Dan valt de sluier van de Poolnacht over het drama van de Italia, waarvan het slot wel licht nimmer in al zijn verschrikkingen zal worden opgelost. BLOEMENDAAL. Vergadering Tuinbouw, Dinsdagavond werd in hotel Vreeburg de eerste ledenvergadering na de zomerva- cantie gehouden van de afd. Bloemendaal van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. Mr. D. v. d. Plaats en de heer P. L. van Aanvang van den nieuwen cursus in de MODERNE DANSEN, RHYTHMISCHE GYMNASTIEK en PLASTISCHE DANSKUNST Spreekuur dagelijks (behalve Zondag) van 25 en 79 uur, Schagchelstraat 29, Haarlem, Telef. 10806 De lessen in Rhythmische Gymnastiek en Plastische Danskunst zullen worden gegeven door Mevr. E. v.d. Heuvel Rijnders-Dijkstra Bueren werden benoemd tot afgevaardig den ter algemeene vergadering. Besloten werd om in den loop van den winter voor de volgende onderwerpen le zingen te houden: De culture van Lathy rus, bindwerk, fruitteelt (appelen peren), orchideën; kasbegonia's; gebruik v. kunst mest bij kaskultuur. Met het oog op de ko mende iat'hyrustentoonstelling zal de afd. aan mededingers zaad verstrekken, om de kans voor allen zoo veel mogelijk gelijk te maken. De jury kende de volgende punten toe: Naegelia orange 'king, 8 p. Boegschoten. Miltonia Reg. Citrina, 10 p. Boegschoten. Clerodendron fallax 10 p., Boegschoten. Begonia Cibr. Pink 10 p., Y. Mulder. Begonia Gloire de Lorraine, 8 p. Y. Mul der. Begonia Elatior, 10 p., Y, Mulder. Begonia Schnee, 9 p., Y. Mulder. Prijsvraag dahlia"s, 20 p. Dijkman. Bloemstuk 8 p., Beunder. Adianthum decorum, 10 p., Beunder, Prijsvraag dahlia's, 48 p., Beunder. Bloemstuk 10 p„ Beunder. Bloemstuk 8 p., idem. Adianthum erin, 9 p., idem, Naegelia orange king, 7 p., Spaargaren. Prijsvraag dahlia's, 40 p., Spaargaren. Fruit 10 p., Spaargaren. Prijsvraag dahlia's, 19 p., Blom. De uitgeloofde prijs voor dahlia's werd gewonnen door den heer W. Beunder met 48 p. (Maimum 50). De voorz. de heer van Nederhasselt dankte de inzenders voor hun mooie in zendingen. Besloten werd om lid te worden van de federatie van behoud van natuurmonumen ten in Noord-Holland. De 'heer P. E. v. d. Werff werd benoemd tot propagandist der afdeeling. H. D. Bibliotheek „Klein Hartenlust", Voor bovengenoemde bibliotheek van mevrouw G. Dekker-Duyvis bestaat gelegenheid tot inschrijving op Woensdag 19 Sept. en ver der op iederen Woensdagmiddag en wel voor lezers van 6 tot en met 10 jaar tus schen 2 en 3 uur; voor lezers van 11 tot en met 17 jaar tusschen 3 uur en half 5, voor volwassenen tusschen half 5 en 8 uur. De contributie bedraagt 30 ct„ zoowél voor kinderen als volwassenen, waarvoor catalogus, leeskaart en boekomslag wor den verstrekt. Centrale verwarming Gerei. Kerk. Naar we vernemen, heeft de kerkeraad der Ger. Kerk aan den Vijverweg, dank zij de offer vaardigheid van de gemeenteleden, beslo ten, om de kerk vóór den a.s. winter van centrale verwarming te voorzien. AERDENHOUT. Geslipt. Uit de richting Zandvoort kwam Donderdagmorgen een auto, 'be stuurd door den heer A. J. S. Bij het uit halen in de bocht slipte de auto. De be stuurder kwam met den auto tegen een boom terecht, waarbij nrj zich vrij ernstig bezeerde en zijn kin was verbrijzeld; hij had veel pijn in de borst en de beenen. Dr. Bartelds was spoedig ter plaatse en ver leende ae eerste hulp, waarna hij naar het St. Elisabeths-Gasthuis te Haarlem is over- gebra'cht. Diefstal. Uit een op den Arnoldslaan onbeheerd staanden auto werd de vorige week Vrijdag een paar reisdekens ont vreemd. Het nieuwe station aan de Zandvoortsche- laan, De spoorwegha'lte aan de Zand- voortschelaan zal spoedig gereed zijn; hét ligt in de bedoeling dat deze halte 7 Oct. in gebruik zal worden genomen. Naar we uit betrouwbare bron vernemen zullen er ook standplaatsen komen voor taxi's, waarmede een garagehouder te de zer Naatse zich zal belasten. Er ziin reeds onderhandelingen gevoerd, zoodat verwacht mag worden, dat zeer spoedig auto's zullen geplaatst worden. VOGELENZANG. De Bekslaan. Maandag is het werk om de Bekslaan, de bekende fraaie bosch laan, die evenwel ook altijd zeer stoffig was, van een bitumendek te voorzien, be gonnen. Over 2 weken hoopt men daarmede ge reed te zijn. HAARLEM. HEROPENING NUTSBIBLIOTHEEK 2000 nieuwe werken. Nu het leesseizoen nadert, lijkt het ge- wenscht op deze nuttige instelling nog eens de aandacht te vestigen. Het ontgaat nog aan te veel onwoners van Haarlem en om geving, dat zij hun winteravonden kunnen veraangenamen met goede lectuur uit de Nutsbibliotheek, gevestigd in het nutsge- bouw in de Lange Veerstraat 16. Het is het bestuur mogen gelukken beslag te leggen op een tweeduizendtal nieuwe werken, waarmede de biblotheek belangrijk van in houd heef gewonnen. De geringe leeskos- ten behoeven niemand af te schrikken. Voor de volwassenen bedraagt het leesgeld 25 cent per persoon voor het geheele seizoen. Elke week kan het geleende boek tegen een ander wordenvingeruild. Voor de kin deren zijn deze kyjstten, slechts 18 cent. Daarboven komt'dan nog de uitgaaf voor een nieuwen catalogus, welke voor de vol wassenen 30 cent, voor de kinderen 10 cent bedraagt. Zie voor nadere bijzonderheden, (gele genheid tot inschrijving, enz.) de adverten tie in dit nummer voorkomend. De nieuwe H.B.S. Met Kerstmis gereed. Naar wij ver nemen zal de nieuwe tweede H.B.S. in het Kleverpark met Kerstmis a.s. wel gereed zijn. Het ligt in de bedoeling dat het nieuwe gebouw, zoodra het is afgeleverd, ook in gebruik zal worden igenomen. SANTPOORT. „Kennemerkring van Volksonderwijs". In aansluiting op ons bericht van Zater dag j.'l. kan worden bekend gemaakt dat als sprekers op de Zondag a.s. te houden meeting te Santpoort zullen optreden: Ds. A. v. d. Heide, Lid der Tweede Kamer der Staten Generaal te Voorburg, die zal spre ken over „Openbaar en Christelijk Onder wijs" en de Heer Wm. van Diesen, Admi nistrateur van „Volksonderwijs" te Am sterdam, met het onderwerp „Couragie dan!" Eerstgenoemde is in deze omgeving geen onbekende, terwijl de tweede spre ker bij de voorstanders van het Openbaar Onderwijs niet onbekend zal zijn. Het be stuur wekt dan ook een ieder op Zondag 23 September a.s. deze sprekers te gaan hooren. Voor afwisseling zal worden ge zorgd, het fanfarecorps „Wilhelmina" zal eenige nummers ten gehoore brengen, ter wijl de turnvereen'iging „Santpoort" hare medewerking zal verieenen. Aanvang twee uur, einde plm. 5 uur. Openingsvoorstelling „Excelsior", A.s. Zaterdag zal bovengenoemde ver- eeniging haar openingsvoorstelling geven in het Brongebouw met een cabaret-pro gramma. Voor een keurig programma is ge zorgd, o.a. een kinderoperette in 3 bedrij ven „De Sneeuwkoningin" en ,,An' der schonen blauen Donau" voor gemengd- en kinderkoor. Verder koorwerken en soli uit verschillende operettes. Medewerking verleent de versterkte i,Victory Band", onder leiding van den heer J. Overhuys. Na afloop is er bal onder lei ding van Gebrs. Kwekkeboom. De Haarlemsche Kruideniersbeurs, De officieele opening van de Vierde Jaar- lijksche Kruideniersbeurs der Koninklijk Erkende Vereeniging van Winkeliers in Ko- lonialewaren „Ons Belang" te Haarlem zal Maandag a.s. plaats hebben, 's avonds 8 uur. De beurs zal geopend worden door mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wet houder van Haarlem. Abonnementsconcerten Dr. G. de Koos. In het seizoen 19281929 zullen door de Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos, te Haarlem wederom vier concerten in abonnement gegeven worden. Voor deze concerten zijn de volgende vier beroemd heden geëngageerd: 19 Oct. Ilona Durigo (alt-zangeres); 30 Nov. Albert Spalding (violist); 15 Februari Ilona Kabos (pianiste) en op 8 Maart het Budapest-trio. De concerten zullen worden gegeven in den Stadsschouwburg. Deze abbonnements- concerten zullen echter alleen bij voldoende deelneming worden gegeven. DE H. O. V. Het komende seizoen. Het bestuur der „Haarlemsche Orkest- vereeniging" berichtte ons de plannen voor het komende seizoen. De volgende noviteiten staan op het pro gramma: Bach: Brandenburgsch concert en con cert v. 2 piano's. Corelli: Concerto grosso. Handel: Concert voor altviool. Mozart: Haffner serenade. Bruckner: le Symphonie. Ravel Shéhérazade Roussel: Pour une fête de Printemps. C. Cui: Suite. Fauré: Suite. G. A. H. von Brucken Fock: Suite. H. An- driessen; Concert voor orgel en orkest. Gé- za Frid: Celloconcert. Barlók: Rapsodie. Medewerking is reeds toegezegd door de volgende solisten: Mia Peltenburg, Berthe Seroen, Anna Ibald, Louis v. Tulder (zang), Louise Wijn gaarden, Sepha van BeinumJansen, Jos de Clerck, Francis Koene, Eduard von Zathureckzy (viool). Ferd. Leidner (alt viool). Willem en Hendrik Andriessen, Ge orge van Renesse, Géza Frid, Eduard van Beinum (piano) en H. Palotai, Henk van Wezel (cello). „Onze Aarde", geïllustr. maand schrift. Uitgave van Holkema en Warendorff's Uitg. Mij. Amster dam. Abonnementsprijs 10. per jaar. Onze Aarde neemt steeds meer een eer ste plaats in onder de geïllustreerde bla den, en geen wonder, wie de keurige af werking ziet en de heldere illustratie als begeleiding bij leerzame artikelen van be kwame séhrijvers en schrijfsters van naam, za'l moeten toegeven dat dit maandschrift vele andere bladen in waarde verre over treft. Wij ontvingen zoo« juist het September nummer, dat als inhoud de volgende arti kelen bevat: Tropische Orchideën, door Dr. Z. Kamerling; Jeruzalem, door Mr. C. W. Wormser; Over het romantische eiland Urk, door U. G. Dorhout; Waar de aarde spreekt, door Dr. A. C. de Marees v. Swin- deren; Een katoenconflict in het Nijlge- bied, door R. Schuiling; Varia. Een nummer rijk aan inhoud, vol met interessante foto's Kerkelijke secten in de Ver. Staten, In de Ver. Staten is het aantal religieuze secten grooter dan in welk land ook. Som mige zijn zeer klein, b.v. de zeer oude orde van de „Broeders van York", die slechts 472 leden telt, en de Mennomiten van Hut ter met 700 aanhangers. Verder wonen er in de Ver. Staten rond acht millioen Methodisten, een even groot aantal Baptisten, 214 millioen Presbytere- anen, ruim twee millioen Lutheranen, een kleine 114 millioen „Discipelen van Jezus" ruim een millioen leden der Episcapaalsche Kerk, 1814 millioen R.-Katholieken en vier millioen Joden. Dan heeft men nog Mor monen, Kwakers, Adventisten, IJniversalis- ten, enz. enz. EEN NIEUWE TIJDREKENING IN DE MAAK. Het is geen nieuwigheidje waarmede de Volkenhond te Genève zich o.a. mee be lasten wil, om te doen overwegen en on derzoeken de mogelijkheid tot wijziging van de tijdrekening in de beschaafde we reld. Met de tegenwoordige jaarverdee- ling, hoewel reeds enkele eeuwen oud en toegepast, vindt sedert vele jaren al niet meer de onverdeelde instemming en dik wijls werd op de wenschelijkheid van een meer practische jaarverdeeling gewezen En inderdaad, zoo er iets is dat op ver andering wacht, zeker wel de tegenwoor dige tijdrekening, die hoe kon deze verdeeling zich zóó lang doen gelden! een erfenis is uit den tijd van den grooten Julius Cesar, den machtigen Romein. Ideaal is onze huidige tijdrekening dan ook geenszins. Het lijkt wat vreemd, maar het feit is, dat er werkelijk veel menschen zijn, die, onverwachts voor de vraag g steld, niet zonder het bekende trucje te hebben toegepast, kunnen antwoorden hoe veel dagen een bepaalde maand heeft. Niet zelden vergist men zich in het aantal jaar dagen zelfs, als gevolg van het periodiek terugkeerende schrikkeljaar. Op de school reeds moest men ons al over een hulpbrug getje brengen om gemakkelijk de lengte van een of andere maand te kunnen vast stellen, Wij weten dat alle nog wel en passen het trucje vaker toe, dan wij mis- TIMMERMAN AANNEMER DELFTKADE No. 2 TELEFOON 22017 HET ADRES VOOR BURGERWERK EN VERBOUWINGEN IN IEDERS BEREIK vraagt demonstratie! schien in ons zelf willen bekennen. Van de tot vuist gebalde hand wijzen de vinger- knokken immers ons de maanden aan die 31 dagen tellen, terwijl de tusschen lig gende gleuven ons op weg helpen om de 30 dagen maanden gauw te kunnen vinden, de lengte van Februari-maand is 'n kwestie van onthouden en geeft in verband met schrikkeljaren dikwijls aanleiding tot moei lijkheden. Maar nu wil de Volkenbond een nieuwe regeling maken. Waarschijnlijk zal eer lang een verdeeling van het jaar worden ingevoerd, welke hierop neerkomt, dat er 13 maanden zullen zijn van 28 dagen ieder. De resteerende of te wel 365ste dag zal als „jaardag" tusschen 28 December en 1 Januari worden ingevoegd, geen, datum hebben en algemeene feestdag zijn. Iedere maand zal beginnen met een Zondag en dus op den 4en Zaterdag eindigen. Reeds oppervlakkig heeft deze nieuwe regeling veel aanlokkelijks boven de tegenwoordige tijdrekening en hoe meer men er over denkt, hoe duidelijker het is, dat aan de nieuwe regeling verreweg de voorkeur ge ven moet. Dat zij maar spoedig worde in gevoerd! Slechts zij die aan1 den avond van hun leven staan, zullen misschien ver zuchten dat „de wereld op haar kop staat"; menschen in de practijk van het le ven zullen de regeling slechts toejuichen. Aanstaanden Zondag. BLOEMENDAAL. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur: Prof. Dr. G. J. Thierry, te Lei den. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" v.m. 10 uur, mej. C. E. te Lintum, Theol. Cand. te Leiden. GEREFORMEERDE KERK, v.m. 10 en n.m. 5 u.: Ds. Joh. C. Brussaard. NED. PROTESTANTENBOND, afd. Bloe mendaal v.m. 10.30 uur Ds, A. Klaver te Hoorn. Collecte ten bate v.h. Ned. Predikantenwerk te Davos. VRIJE KATHOLIEKE KERK, v.m. 10 uur: H. Mis, 's av. 8 uur: Vesper en Lof. Zaterd. 22 Sept., v.m. 7.30 u.: Stille Mis Woensdagavond 8 uur: Vesper en Lof. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE, v.m. 10 uur: Ds. L. J, van Leeuwen te Haarlem. Bevallen: E. BakkerSchipper z. A. W. M. van EerdenHaagen d. Ondertrouwd: P. Beenhakker en C. A. Lams; D. O. Verbeek en G. J. d'e Blaazer. Getrouwd: W. F. van den Ende en H. A. G. Lebbing; Ch. van Schagen en M. C. A. Kerkvliet; H. W. Schalkwijk en E. E. van Houten. Overleden: P. de Vos, 20 j„ overleden te Haarlem. Terug te bekomen bij: F. Smid, Kerk plein 7 Bloemendaal, een heeren porte- monnaie; H. Frederiks, Bloemveldlaan 10 Haarlem, een vermoedelijk zilveren pot lood; Dop, Oranje Nassaulaan 175 Over- veen, een lorgnet in etui; Kloppenburg, Platanenlaan 31 Bloembendaal, een zwarte haardplaat; v. d. Roest, Kleverlaan 88 Haarlem, een ceintuur; Vis, Stolberglaan 15 Aerdenhout, een voetbal; P. Hendriks, Rollandspad 19 Haarlem, een boek met knippatronen; Bloemendaalscheweg 133 Bloemendaal, een paar dames handschoe nen; W. Leonrads, Koudehorn 40 zw. Haarlem, een koperen familieschaal, Wild schut, Lange Niezel 4 Amsterdam, een tasch met inhoud; F. Hiemstra, Korte Kle verlaan 78 Bloemendaal, een knijptang; J. de Ruijter, Bosch en Duinlaan 24 Bloemen daal, een paar dames handschoenen; J. Koster, Kleverlaan 121 Bloemendaal, een koperen sleutel gemerkt 8; bij den bad man, Zeebad Bloemendaal, een vulpen houder; H. van Walsum, Wijde Geldeloo- zepad 1 Haarlem, een dames portemon- naie; J. Jongkind, Schotersingel 117 Haar lem, een bruin lederen koffer met inh. ge merkt d, 'H.; aan het bureau van politie O verveen, een heeren handschoen, een vul potlood, een huissleutel, een kwartiermuts, een vulpen, een meetlint, een zwart kinder beursje, een zwempak.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2