PLAATSELIJK NIEUWS Hl INGEZONDEN s BOEKBESPREKING» M KERK-AGENDAm Gevonden Voorwerpen. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Zorg er voor, dat uw betoog helder is *11 niet van den hak op den tak springt. MAANDAG. Een goed bestuurder kiest het goede en zet deze keuze in een daad om. DINSDAG. Het beste middel om te leeren iets altijd goed te doen, is zich eenigen tijd te dwin gen het goed te doen. WOENSDAG. De stem is gehoorzaam, zij neemt de be velen van het gevoel en de gedachte in acht om ze in de rede het schoonst te laten uit komen. DONDERDAG. Tact is de bijzondere bekwaamheid van precies datgene te doen of te zeggen, dat vereischt wordt, dat passend is onder be paalde omstandigheden. VRIJDAG. Iedere mensch op de rechte plaats, Op iedere plaats de rechte mensch. ZATERDAG. De uitvoering van een daad is afhanke lijk in de eerste plaats van de intensiteit, waarmede gij een besluit neemt, van de vastberadenheid, waarmede gij handelt en van de volharding, waarmede gij u vast houdt aan de uitvoering van de daad. wil yerzoekster. Weer kunnen wij geheel accoord gaan. Ook met een der middelen, door adressante aangegegeven, kunnen wij geheel vrede hebben werd zelfs reeds door ons aanbevolen, n.l. het verspreiden van geschriften, toegelicht met afbeeldingen, waarin en waarmede gewezen wordt op de oorzaken van ongevallen en de vreeselij- ke gevolgen van onvoorzichtigheid en on verantwoordelijkheid. Weggebruikers- kun nen daardoor inderdaad veel leeren en er naar handelen als zij willen. Een Rijks verkeerspolitie wordt eindelijk wenschelijk geacht en vooral opvoeding van weggebruikers, o.a. op de scholen. Alle maal middelen, welke goed en nuttig en daarom ook noodig zijn, maar de verzoek ster is toch wat eenzijdig en dat is haar niet geheel en al kwalijk te nemen. Juist datgene, wat adiessante heeft verzuimd te noemen is een factor, welke op intensieve wijze door niet motorenden onder den aan dacht van de Overheid moet worden ge- biacht, n.l. dat de Wetgever wettelijke maatregelen zal invoeren waardoor het mogelijk wordt onverantwoordelijkheid op strenge wijze tot de orde te roepen. Wij schreven meermalen over het verschil in strafmaat-toepassing door de Justitie bij bewezen misdadig „opzet" en idem „„schuld". Het laatste dan in den ruimeren zin van het woord. Daar ligt, naar onze grondige overtuiging, het zwaartepunt. De roekelooze, de onverantwoordelijke gek, de schrik van iedereen en alles wat zich op den weg bevindt, moet op gevoelige wijze kennismaken met den strafrechter. En dan wenschen wij voor dezulken en waarlijk hun aantal is schrikbarend groot! geen cellulaire opsluiting van eenige maanden. Stuur hen naar een inrichting als Veenhuizen, waar zij te midden van mede- „misdadigen" en laffe souteneurs dat zijn zij immers, die met „opzet" hun mis daad pleegden al werkende kunnen overwegen, dat zij zich zullen hebben te be- keeren van hun misdadig handelen op den publieken weg. Het klinkt fel en sarcas tisch, o zeker, maar bitterheid vervult het machtelooze wezen, dat als evenwaardige mensch zich per rijwiel of te voet over den weg begeven moet. De lange lijsten van de meest droevige verkeersongevallen doen een wrevel geboren worden tegen de vele onwaardigen, die middels een auto- of motor dood en verminking brengen, droef heid, rouw en vaak ook armoede. Nog maals: wèl moet een geest van berusting in het volk domineeren, of te wel een gevoel van machteloosheid is aanwezig. Het intragische doodelijke ongeval, één onzer plaatsgenooten een paar weken ge leden overkomen, heeft zeer begrijpelijk een golf van verontwaardiging veroorzaakt in deze gemeente. De jonge man, hoewel als wielrijder geheel rechts op den weg rij dende en dus zijnerzijds de verkeersrege len houdende, wordt door een achterop rijdende auto gruwelijk verminkt en en de dood 'bracht voor het slachtoffer uit komst. Bij een 20 K.M. gangetje door den auto zou er stellig niets gebeurd zijn. Maar juist de onverantwoordelijke snelheid op dat weggedeelte was oorzaak van het on geval. Zoodanige handeling van den auto mobilist is misdadig en laf bovendien. Voor die handelingen helpt geen 100.boete of enkele dagen al- dan niet voorwaarde lijke hechtenisstraf. Het zal een harde heel meester moeten zijn, die de zieke plek heeft uit te snijden. Slechts een strenge Justitie zal, gesteund door deugdelijke maatrege len van den Wetgever, de verkeersonvei ligheid kunnen beteugelen en doen afne men, De vele andere genoemde maatre gelen zullen dan paS volle waarde krijgen, wanneer er een dikken stok achter de deur gehouden wordt, m.a.w. de mogelijkheid "van een gevoeligen duw te zullen krijgen kan den wegduivel, den woesteling en den dwaze bedwingen. Alle andere middelen zullen voor hem falen. De tijd is daar voor wielrijders en voetgangers om gezamenlijk op te treden, ter verkrijging van meerdere verkeersveiligheid. BLOEMEND AAL. Mededeeling Posterijen. De Onder-Directeur van het Postkan toor te Bloemendaal brengt ter kennis dat met ingang van 7 October 1928 de gele genheid tot het kosteloos afhalen van Correspondentie op Zondagen zal worden beperkt tot 9.30 v.m. De tijd van afhalen des Zondags is voor taan van 9 tot 9.30 uur. Vergadering Het Witte Kruis. De Afd. Bloemendaal van de Noord- Hollandsche Vereenig. „Het Witte Kruis" hield gisteravond een ledenvergadering in •hotel „Vreeburg". De volgende punten werden ter tafel gebracht: Opening; no tulen en ingekomen stukken; Verkiezing van drie bestuursleden, aftr. de Heeren J. Th. Bornwater, H. L. van Beusekom en A. IJzerman; Verkiezing van een lid van de Commissie voor Wijkverpleging; Benoe ming van een Afgevaardigde en een plaats vervangend Afgevaardigde voor de Alge- meene Vergadering; Behandeling van den beschrijvingsbrief der Algem. Vergadering. Aanbieding van de begrooting voor 1929; Voorstel van het Bestuur tot verhooging van het salaris der wijkverpleegsters; Be noeming van eene Commissie voor het na zien der rekening over 1928. Daarna volgde rondvraag en sluiting. In ons volgend num mer hopen we verslag te kunnen weergeven. Overreden. Het kind van den heer De V. stak op den Vijverweg den weg over zonder goed uit te kijken. Een fietser wierp het kind omver en het jongetje bleef kreu nend liggen, zoodat het naar huis gedragen moest worden. Later bleek, dat het been gebroken was. Het jongetje is behandeld in het ziekenhuis te Haarlem. De wielrijder treft geen schuld. Ernstige aanrijding. Zaterdagavond, omstreeks 10 uur had op den Brederodeweg een ernstige aanrijdinig plaats. Zekere K. uit Santpoort, die vermoedelijk al niet vast ter been was, kwam uit een café en wilde met zijn fiets den weg oversteken, toen plotseling een au.to naderde van den heer V. van Z. uit Hillegom. Het gevolg was dat K. onder de auto kwam en zich vrij ernstig bezeerde. Dr. van Beusekom verleende de eerste hulp, waarna hij met de auto van den heer V. van Z. naar huis werd gebracht. K. is later naar het gesticht St. Johannes de Deo te Haarlem vervoerd. Jeugdwerk. Deze vereeniging organi seert voor de a.s. wintermaanden een cur sus voor volksdansen, onder leiding van den heer H. v. d. Wateren. Zoowel jongens als meisjes, boven 12 jaar, kunnen hieraan deelnemen. Verder zullen huisvlijtcursus- sen gehouden worden voor jongens en meisjes van 10 jaar en ouder. De heer S. Renaud zal deze cursussen leiden. Aangifte diefstal. Een paar werklieden die arbeid verrichtten op de Donkere laan deden aangifte dat van hun rijwiel een so lar lamp en een gereedschapstaschje zijn ontvreemd. De Kennemerweg. Wordt er niet meer aan gewerkt? We lezen in de Stads-Editie: „Eenige maanden geleden werd besloten tot verbreeding van den Kennemerweg. De hekafscheiding aan de Oostzijde rond de de groote bocht van den Noorderstations weg achter de kerk langs werd enkele me ters achteruit gebracht met het doel de vrij komende grondstrook bij den rijweg te voe gen en te verharden. Reeds een hoop puin was hiervoor ge arriveerd, maar is thans weer verdwenen. De werkzaamheden, waarmede in den voorzomer was aangevangen, werden ge staakt, mede omdat de Rijksstraatweg Haarlem-Santpoort tijdelijk voor het ver keer werd afgesloten wegens aspha'ltee- ringswerken. Het doorgaande verkeer ging toen voor eeti groot deel via den Kenne merweg. Maar sedert werd er niets meer aan den Kennemerweg gedaan. Zou deze vóór den winter nog onder handen geno men worden? In de genoemde bocht is het vooral bij avond een rare toestand. 'De lantaarns staan midden in den feitelijken weg, want het is voor hen, die met den weg niet be kend zijn, niet te zien, dat de breede grond strook aan de Oostzijde tot aan het ver plaatste hek onverhard is. Verandering is daarom wel gewenscht." Het lijkt er inderdaad veel op dat dezen weg tot het voorjaar onafgewerkt blijft lig gen. We spraken hierover de gemeente-ar chitect, die ons meedeelde nog niets te we ten omtrent de uitvoering ervan. Het is erg jammer dat het zoo stagneert, menigeen die dezen weg veel passeeren moet, is hiervan de dupe, want in winter dag is de weg daar zeer slecht. OVER VEEN. 40-jarig Jubileum J. Beckers. Onder groote belangstelling herdacht de heer Beckers Maand, den dag dat hij voor 40 jaar geleden werd aangesteld als koster der R.-K. Kerk te Overveen. Van Z. H. den Paus werd hem de hooge onderscheiding van Bene Merenti geschon ken. Van de parochianen namens een da mescomité een groote som geld. Van het kerkbestuur een buffet. Van het zangkoor een palm. Aan de pastorie had een huldiging plaats, waarvan door velen gebruik werd gemaakt om hem te feliciteeren. Ook van anderen ontving de jubilaris vele blijken van belangstelling. Het Rijwielpad op de Julianalaan. Een rijwielpad op een drukken verkeers weg is voor den wielrijder een uitkomst, men rijdt er veilig, de automobilisten en de wagenbestuurders van electrische trammen hebben gaan last van den zoo vaak de verkeersveiligheid belemmerenden wielrij der, omdat voor hem een aparte gelegen heid is geopend om zonder stoornis den weg te gebruiken. Een van de meest gebruikte rijwielpa den in onze gemeente is wel die van de Julianalaan, men zal over het algemeen weinig wielrijders op dezen weg aantref fen die geen gebruik maken van het be tegelde rijwielpad. Maar toch hapert er iets aan dit rijwiel pad, in de laatst gehouden raadsvergade ring van onze vroedschap werd er door den heer de Waal Malefijt in de rondvraag reeds op gewezen, dat er op dit rijwielpad een gevaarlijk punt is, waar, indien er niet spoedig maatregelen werden getroffen om daarin verandering te brengen, ongelukken niet zouden uitblijven, en al waren de aan rijdingen niet van ernstigen aard, enkele kleine ongelukjes bleven niet uit. In dezelfde raadsvergadering werd een besluit genomen om in dat euvel te voor zien, doch het werd tot heden nog niet toegepast. Het lijkt ons niet ongewenscht om daar op nog even te wijzen, voor de wielrijders kan dit een aansporing zijn om daar voor zichtig te zijn, en voor de raad onzer ge meente om het genomen besluit spoedig uit te voeren. We bedoelen het beginpunt van de Ju lianalaan, waar sinds kort het wachthuisje van de electrische tram is verplaatst; het rijwielpad dat voorheen eindigde bij het Binnenpad is nu doorgetrokken tot aan den Bloemendaalscheweg, daardoor zijn twee gevaarlijke punten ontstaan Komt men per rijwiel van de Bloemen daalscheweg om hetg-ijwielpad te berijden richting Haarlem, dC.. loopt men de kans te botsen op den hoek van het Binnenpad hegen een wielrijder die van dezen weg af komende ook het rijwielpad van de Juli analaan af wil rijden, hetzij naar rechts of naar links. Doch ook van tegenovergestelde rich ting is er gevaar aan verbonden om het rijwielpad achter het tramhuisje om te be rijden tot aan den hoek Bloemendaalsche weg, zoolang er nog geen maatregelen wor den genomen om het verkeer op dit ge deelte in één richting te leiden, hetgeen de raad reeds besloot, doet men verstandig om dit gedeelte tusschen Binnenpad en Bloemendaalschweg niet te gebruiken, doch vóór het tramhuisje om het rijwielpad in te slaan in beide richtingen, daardoor kun nen ongelukken worden voorkomen. We vertrouwen dat het raadsbesluit nu spoedig zal worden toegepast! Diefstal. Uit een onbewoond perceel aan de Oranjelaan is een wieg met toebe- hooren ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. AERDENHOUT. Diefstal. Van een bouwwerk aan de Zonnebloemlaan is eenig gereedschap ont vreemd. Halte Aerdenhout. Met ingang van 7 October a.s. wordt tusschen de stations Haarlem en Leiden een nieuwe halte (stop plaats) genaamd Heemstede-Aerdenhout in dienst gestéld en in verband daarmede de halte Woestduin opgeheven. De werkzaamheden ter plaatse zijn nu bijna gereed. HAARLEM. Concert Mevr, A Noordewier-Reddingius. Men verzocht ons plaatsing van het vol gende: Het zal U bekend zijn, dat onze beroem de landgenoote Mevrouw A Noordewier Reddingius, ter gelegenheid van de viering van haar zestigsten geboortedag een tour- née maakt door Nederland, die hoewel dan pas begonnen is, nu reeds het karakter van een triomftocht aangenomen heeft. Het spreekt van zelf dat Haarlem, waar onze grootste Nederlandsche zangeres zoo vaak is toegejuicht in de concertzaal of in stille bewondering werd aangehoord in de Groote Kerk, in deze concertenrij niet ontbreekt. Wij wekken U op deze feestuitvoering bij te wonen. Geen beoefenaar of liefheb ber van muziek in Haarlem en Omstreken verzuime dezen avond van hooge kunst; moge de begaafde zangeres in een tot de laatste plaats toe gevuld kerkgebouw een bewijs van de algemeene waardeering zien. Het concert zal plaats vinden op Dins dag 2 October, des avonds te 8 uur in de Groote Kerk. Het huldigingscomité is ge vormd uit de heeren Mr. G. Briët, Dr. Broese van Groenou, Mr. A. Bruch, S. Crommelin, P. Haitsma Muiier, J. C. Peereboom, Robert Peereboom ,Jhr. C. J. A. Reigersman, Jhr. A. W. G. van Riems dijk, T. B. Roorda, A. M. J. Sevenhuijsen, J. C. Tadema, G. van Tienhoven en A. de Vogel. Vestiging Hoboka, Zijlweg 38. Aan den Zijlweg komen steeds meer fraaie win kels, hetgeen de gezellige bedrijvigheid van den Zijlweg zeer bevordert. Deze week heeft de heer G. Kranendonk een hoogst moderne inrichting geopend on der den naam Hoboka. waarmee in 't kort gezegd wordt, de zaak levert n.l. Hoofd zaak, Boter en Kaas. Het is een fraaie winkel, zoowel in- als exterieur mag als iets aparts worden aan gemerkt. Het perceel is verbouwd door den aan nemer Sekeris, schilderwerk is uitgevoerd door den heer Hoori'k, en de electrische verlichting door den heer Eyskaat, allen te Haarlem. Wie hier uitblinkt kunnen we moeilijk zeggen, want het is alles af. Bij ge legenheid van de opening was de winkel in een bloementuin herschapen. We wenschen den ondernemer, die kos ten noch moeite ontzien heeft om alles naar de eischen des tijds in te richten en zich uitsluitend ten doel stelt om alleen bet beste te leveren tegen billijke prijzen, veel succes met deze nieuwe zaak en verwijzen onze lezers naar een advertentie in dit nummer voorkomend. De Fritz Hirsch Operette in den Schouw burg. Naar we vernemen zal de op te voeren operette „Ein Rhumisches Madel" van Fritz Hirsch op Maandag 1 October a.s. opgevoerd worden in den Stadsschouwburg onder leiding van den componist, den heer Léon Jessel. De hoofdrollen worden vervuld door Fritz Hirsch, Friedel Dotza, Paul Harden, Mimi Gyenes, Fritz Geiger, Walter Triebei, Ar- tur Eugens, Jula Rillo, Herbert Weissbach, Alice Legan, Carla Carlsen, Kiirt Heide, Manfred Laske, Willi Zirbel. De opvoering geschiedt met eigen orkest (16 musici). sr:TI BUITEN VERANTWOORDING DER REDACTIE Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U een plaatsje in uw veelgelezen blad, waarvoor mijn vriende lijken dank. Een abonné. Vragenbus. Hoe is het toch mogelijk dat een toestand blijft bestaan als die van het bespottelijk smalle voetpaadje langs den tuin van „Bloemoord", het nu bijna een half jaar leegstaande landhuis met koepel van de familie Rouwens. Is het Gemeentebestuur nu gansch on machtig om de drukke verkeersweg op dat punt verbreed te krijgen. Van pogingen om daartoe te geraken hoort men niets. Het smalle tegelpad is al onbegaanbaar genoeg maar als men er gebruik van maakt dan striemen de overhangende takken van de heesters in bedoelden tuin den wande laars in het gezicht. Dat euvel kan de Politie toch wel uit den weg ruimen? Een voetganger. „Het boek van Flip en Jantje", een nieuwe roman van J. P. Zoo- mersVermeer. Prijs ingenaaid 3.90, geb. 4.90. Uitg. Van Holkema Warendorf's Uitg. Mij. Amsterdam. „Het boek van Flip en Jantje", dat door omstandigheden, langer bleef liggen dan aanvankelijk het plan van de schrijfster was, verschijnt thans, op zichzelf afgerond geheel, ook ah vervolg op „Het Boek van Koosje" en „Het Boek van Gijs", de twee eerste oorspronkelijke werken dezer schrijf ster, die destijds zoozeer de aandacht heb ben getrokken. Een door zorgen en nooden verteerd en uiteengeslagen groot gezin in een achter buurt werd jaren lang met liefde en be langstelling door de schrijfster gevolgd, daaruit ontstond eerst het smartelijk Koos je, het ziekelijke kind, maar toch zoo roe rend in haar liefde voor haar omgeving en vooral voor haar lijdenden vader, dien zij al te vroeg moet missen en dien zij niet veel later ook volgt. Als tweede werk uit dit milieu schiep de schrijfster vervolgens den vagebondeerenden Gijs, en tenslotte beschreef zij het leven van de twee klein ste kinderen, die de lezers uit de boeken van Koosje en Gijs reeds zoo goed kenden. Het zal velen, die Koosje en Gijs lief had den, aangenaam zijn, die beide jongsten hier weer te zien, vooral de zoo met voor liefde geteekende Flip, de kleine rakker van de straat, maar met het goede hart van Koosje voor zijn moeder en zijn broertje, de twee eenigen die nog in leven zijn als ook Gijs is weggegaan. Gijs was naar de marine vertrokken, we zien zijn leven hier ook verder in dit „Boek van Flip en Jantje". Maar bovendien zien we hier de moeder ook weer, de harde, slovende en zwijgende vrouw, die door de zorgen en leed ver steend, voor haar kinderen niets meer zijn kon en hen enkel nog tot een schrik was. En de schrijfster vertelt ons de terug komst van Gijs, nu al bijna een jonge kerel en van de verzoening voor eeuwig van moeder en zoon, die mekander bijna altijd schenen te haten en die elkaar in eenige oogenblikken, op het zware ziekbed van de vrouw, toch zoo dicht nabijkomen. En we krijgen daarna nog Gijs' verlo ving en zijn uitzicht op een geheel nieuw leven. B. van Vlijmen teekende Flip en Jantje in rake trekken op een van hun vele om zwervingen. De boeken van Koosje en Gijs werden inmiddels in het Russisch vertaald. Een prettig boek dat van begin tot einde boeit. Boekennieuws. Palle Huid, een deensche jongen van 15 jaar, die nooit eerder op reis geweest was, heeft op uitnoodiging van het Deensche blad POLITIKEN een reis om de wereld ge maakt, welk feit bedoeld was als hulde aan de nagedachtenis van den grooten schrijver Jules Verne ter gelegenheid van diens eeuwfeest. Sneller dan Phileas Fogg heeft Palle gereisd want hij had, hoewel hij geen gebruik mocht maken van vlieg machines, slechts 44 dagen noodig. Als bagage had hij slechts een valies en een tototoestel bij zich. Jules Verne's kleinzoon, de heer Jean Jules Verne, heeft zich bij zonder voor deze reis geïnteresseerd. Uit de aanteekeningen in zijn dagboek heeft Palle nu, misschien met eenige hulp, een boek samengesteld, dat kort geleden in De nemarken is verschenen en welk boek op alleraardigste wijze de lotgevallen van Palle vóór zijn reis, op reis zelf en daarna beschrijft. Het boek heeft een voorwoord van Jules Verne's kleinzoon en bevat meer dan 100 illustraties door Palle genomen tij dens zijn wereldreis. Dit boek, waarin na tuurlijk alle hollandsche jongens en meis jes evenzeer zullen belangstellen als de deensche jeugd, zal half November in het hollandsch, onverkort en met alle illustra ties verschijnen bij Van Holkema Waren dorf's U. M. te Amsterdam, terwijl het boek in prachtband slechts 2.50 zal kosten. Het boek van Professor André Siegfried over Amerika, dat in hollandsche vertaling verscheen onder den titel AMERIKA door André Siegfried is bekroond door de Aca démie franpaise met den Prix Montyon groot Frs. 2000. GEDACHTEN. Zet allés wat ge onderneemt breed op, behalve uw huishouding. Slechts door te streven naar het geluk van onze naasten, bereiken wij voor ons zelf ook het grootste geluk. Terug te bekomen bij: Radersma, Ramp laan 6 Haarlem, een portemonnaie met in houd; Maas, Kinheimweg 67 Bloemendaal, een hondje (Pinchertje)H. v. d. Worp, Brederodeweg 38 Bloemendaal, een bruine mantelceintuur; Donkervoort, Donkerelaan 2 Bloemendaal, een zijden trico jasje; A. C. Dissevelt, Kinheimweg 61 Bloemendaal, een riem; A. van Roode, Bloemendaalsche weg 210 Overveen, een vulpotlood; J. Kö- nig, Duinvlietspad 4 Overveen, een porte monnaie met inhoud; J. van Altena, van Stolberglaan 7 Aerdenhout, een vulpen; W. Fonteijne, Boschlaan 35 Bloemendaal, een dames armbandhorloge; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel, een paar bruine dameshandschoenen, een rij- wielbelastingmerk 1928 in etui waarin een briefje met een naam, een zeeuwsche broche, een kinderjasje; aan den politiepost Aerdenhout, een zilveren poederdoosje. Aanstaanden Zondag. BLOEMENDAAL. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 Ds. J. C. van Dijk. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" v.m. 10 uur, de heer K. Koopman. GEREFORMEERDE KERK, v.m. 10 en n.m. 5 u.: Ds. Joh. C, Brussaard. VRIJE KATHOLIEKE KERK, v.m. 10 uur: H. Mis, 's av. 8 uur: Vesper en Lof. Woensdagavond 8 uur: Vesper en Lof. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE, v.m. 10 uur: Ds. Fr. Postma te Haarlem. AERDENHOUT. RELIGIEUZE KRING, v.m. 10.30 uur, Dr. S. F. H. J. Berkelbach van de Sprenkel te Rotterdam.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2