ADRESBOEK ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, BENTVELD, VOGELENZANG, SANTPOORT STATION KLEVERPARK (Haarlem) Wijsgeerig streven. Het Wereldgebeuren. A» H» van der Steur Jr» A VAN DER STAD POELIER -.- HAARLEM C J» Gude - Cuisinier Raadhuisbouwplannen» Zaterdag 13 October 1928 UITGAVE: Fa. GRAMME EIKELENBOOM BLOEMENDAAL BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTR. BLOEMENDAALSCHEWEG 78 TELEFOON 22045 POSTGIRO 128476 diiiC. Vierde Jaargang No. 6 Abonnementsprijs: f 3.per jaar, f 1.60 per halfjaar, f 0.55 per 3 mnd. bij vooruitbetaling vóór 1 Januari of 1 Juli. Na dien datum verhooging van 15 ct. voor incassokosten. Abonnementen kunnen op ieder tijd stip aanvangen. Losse nummers ver krijgbaar a 5 cent bij den boekhandel en aan ons bureau, Bl'daalscheweg 78 ADVERTENTIËN 20 cent per regel. Bij contract speciale tarieven. Kleine Annonces: Vraag en aanbod Huur en verhuur, Koop en verkoop, enz. enz., van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, uitsluitend bij vooruitbetaling. Ingezonden mededeelingen voorpagina 45 ct. per regel, volgende pagina 40 ct. per regel VAN BLOEMENDAAL JAARGANG 1928 PRIJS f 1.50 -:- De bladerlooze boomen. De bladerlooze boomen, on gedurig en verlegen, staan vechtende in den najaarswind, en weg- en weêrgeslegen ze buigen, dat de grond opheft en dat hun wortelpezen, hoe vaste ook en hóe verre en die pe zijwaarts ingevezen begeven moeten, 't Zoeft alom en 't zucht. De takken tieren lijk wolven, die verhongerd in de wilde bosschen zwieren. Geen' musschen meer, geen' vogels, die 't bestaan een huis te nazen 2) daarin zoo menige onbekende en booze gasten razen ze vluchten! 't Is al eendlijkheid 3), al woede, en wilde vlagen, die, tegen 't taaie takgebouw vereend, huu wijsheid wagen, en wijken moeten. Buigen maar, gij boomeneer veel tijden zal 't uitgewaaid en verder zijn gevlucht, dat felle strijden. GUIDO GEZELLE. Vijzen, vijzelen schroeven. 2) Nazen, naarzen naderen. 3) Verschrikking. In het nauwkeurig verslag van de lezing van ds, Faber uit Zutphen, over „Geloof en Ongeloof in Nederland", gehouden in het Tempelierenhuis te Apeldoorn, komt o.a. een aanhaling voor van eene conclusie in dertijd naar voren gebracht door wijlen Dr, v. d. Bergh van Eysinga, in welke conclusie wordt betoogd: dat de ontwikkeling van den wijsgeerigen geest van de Menschheid, den Godsdienst zal ten goede komen". Deze meening zal voorzeker wel door vele nadenkende menschen met groote sym pathie worden gedeeld, of althans worden „mogelijk" geacht. Doch niet minder mo gelijk en zelfs waarschijnlijk is het m.i., dat het wijsgeerig streven van den mensehen- geest althans in de richting komt van zijn aesthetisch-moreelen opbouw. De Gods dienstige richting in algemeene beteekenis genomen, biedt heel wat ruimte voor ver schillende uiteenloopende richtingen, voor gedetailleerde opvattingen in den Gods dienst, die voor het wijsgeerig streven heel wat problemen ter oplossing geven; terwijl daarentegen het moreel schoonheidsgevoel minder veeleischend is, of althans wat den kern betreft, naar slechts één richting heen- wijst. Het moreel-schoone, ofschoon ook zeer vatbaar voor details, duldt evenwel in zijn hoofdbegrip, in zijn kern, geen uitzonde ringen. Het is in zijn wezen immers het doel, het aantrekkingsmiddelpunt voor elk wijsgeerig streven, dat gericht is op het goede en op het schoone; m.a.w. op het Goddelijke-, op het Scheppingsideaal. En in zooverre is het wijsgeerig streven van de Menschheid ongetwijfeld in ethischgods- dienstige richting, in aansluiting met het verhevene en met eene levensopvatting, die leiden kan tot innerlijke en tot algemeenen vrede. Wat men onder „wijsgeerig streven" moet verstaan? Als men dit streven in verband zou wil len brengen met „Wijsbegeerte", dan zou de pen, die dit onderwerp onder de aan dacht brengt van lezeressen en lezers, on getwijfeld onmachtig blijken tot het geven van een juiste definitie. Wijsbegeerte im mers is een veelomvattend studievak, dat slechts iq een beperkte afstraling de massa van de menschheid zal kunnen voorlichten, ten bate van haar geestelijke en maatschap pelijke belangen. Doch de begeerte, om wijsheid te doen samengaan met het den ken, streven en handelen van den Mensch, kan wellicht in deze beschouwing eeniger- mate worden belicht, zij het dan ook, met omzichtigheid en onder voorbehoud. Wijsgeerig streven houdt m.i. vooral ook den eisch tot voorzichtigheid in, waar het de uitvoering betreft van 's menschen le vensplan en levenswerk. Waar toch de Mensch voor een der groote levenspro blemen of wel voor een eigen vraagstuk in een zelfontworpen levensbestek, ter oplos sing of ter beslissing staat, zal zijn wijs geerig streven ter markt moeten gaan bij eigen levenservaring bij die van an deren, of wel bij de uitkomsten van menig groot wereldgebeuren. Hij zal genoodzaakt zijn vér en scherp uit te zien, zichzelf te beheerschen, eigen wil te rem men, eigen wenschen prijs te geven en door zelf-opofferende liefde, zonder rente-eisch, een hoog kapitaal uit te zetten in het „Al gemeen Ver trouw en"Want eerst wanneer hij dit alles nakomt, in een correct verband met zijn levensdoel, komt daar wijsheid in zijn streven. Een wijsgeerig streven komt ook vooral der menschen Wil ten goede. De wijs- krachtige mensch is niet altijd de mensch, die zijn doel bereikt. Hij moge er al een ideaal mede trachten te bereiken, door met onverzettelijkheid het ontwerp van zijn le vensplan naar eigen doorzicht ten uitvoer te brengen - zoo dit plan niet in een wijs- geerige richting ligt en zijn ideaal niet 'n hoog aesthetisch ideaal is, dan zal ten slotte zijn leven een mislukt leven blijken te zijn; en zal zijn streven, hoe moeitevol wellicht ook, hem aan het einde zijner levensbaan, geen voldoening, maar instede daarvan, teleurstelling en diepe ellende aanbrengen. Wat toch is een sterke wil, een onvermoei baar streven, zonder wijsgeerigen.grondslag, zonder wijsgeerige leiding? Onze levens berekeningen toch, moeten niet uitsluitend gericht zijn op de bereiking van 'n doel, doch onvoorwaardelijk op het doel op het goede, op het schoone voldoening schenkende doel. Wanneer dan ons streven nochthans niet het gesteld ideaal bereikt, dan toch is, voor iederen mensch, vrede te vinden en voldoening tevens, in het zich bewust zijn, dat het een wijsgeerig streven was, gericht op een ideaal, dat in de aes thetische sfeer ligt vér buiten den adem tocht van stoffelijke begeerten. De „Wil", die niet de uitvoerder is van een wijsgeerig streven naar een. hoog of althans naar een mooi, paar een goed doel, is immers een wil, die niet in het tee ken van achtenswaardige schoonheid staat, dat is een wil, die halsstarrigheid tot moe der heeft. en eigenliefde tot doel. De wil, om lusten te bevredigen, eigen voor deel en genot na te jagen, kan toch be zwaarlijk bewondering wekken en als een hooge wil een groote eigenschap worden aangemerkt. Hij is niet de motor voor een Wijsgeerig-Godsdienstig streven, dat op weg is naar moreel-aesthetische voldoening naar zielsrust en gemoedsvrede. Een zoodanige Wil is feitelijk de slaafsche ten- uitvoerbrenger van onzen Onwil tot het Goede en Schoone". Zulk een Wil ligt bui ten het mooie begrip: „Plicht" en laatst genoemde toch is de ideale uitvoerder van een wijsgeerig streven in wijsgeerigen zin, in godsdienstig-ideale richting; doch te-" vens van een absoluut practisch beg'insel Want wijsgeerigheid sluit voorzeker een practischen geest niet uit. Een wijsgeerige levensbeschouwing sluit alles in wat goed, schoon en noodig is in het leven van den Mensch, die toch geheel afhankelijk is van een wil boven den zijne en van een Macht, die hoe het ons ook moge toeschijnen wel de hoogste Wijs heid en de hoogste Liefde moet omvatten. De Mensch dankt immers zijn bestaan aan die hoogste Wijsheid, die hoogste Liefde en aan die hoogste Macht, die hem vreugde en lijden tot zijn deel geeft in zijn aardsch bestaan; doch die hem tevens zijn zielele- ven schenkt, dat zoo oneindig veel rijker, zooveel meer is dan het stoffelijk leven, dat een einde neemt. Die hoogste Macht schonk den M«nsch ook den Geest, die zich ontwikkelen kan tot een hooien geest, waarin het onder scheidingsvermogen tusschen „goed" én „kwaad" leeft, en die hem inspireert tot een wijsgeerig schoonheidsleven den arbeidstijd voor den opbouw van zijn Le vensideaal. Binnenland. Leiding der Liberale fractie in de Tweede Kamer. Vredesbrief aan de Regeering. Hofberichten. Zooals men zich hèrinneren zal, heeft de leider der liberale fractie van de Tweede Kamer, mr. A, van Gijn, medegedeeld, dat hij zich voor deze functie niet langer be schikbaar kan stellen na afloop van het loopende parlementaire jaar. Het „Bbld." verneemt thans, dat dr. F. E. Posthuma, de oud-minister van Landbouw, door het bestuur van den Vrijheidsbond is aange zocht als leider der fractie in de Kamer op te willen treden. Men zal hem dan een vaste plaats op een der lijstencombinaties aanbieden. Naar wij vernemen, zijn mevrouw B. van LeeuwenDrost en de heer mr. M. W. G. van der Veur, beiden wonende te Middel burg, verleden week door den minister president, Jhr. mr. De Geer, in particuliere audiëntie ontvangen, ter aanbieding van den Nederlandsche Vredesbrief, welke door 11.421 personen boven 21 jaar geteekend is. {Enkele lijsten zijn nog in rondgang). De minister heeft daarbij toegezegd, den inhoud van den brief ter kennis te zullen brengen van den ministerraad en de mi nisters individueel, speciaal zijn ambtge noot van Buitenlandsche Zaken. Hij heeft voorts getuigd van de zeer vredelievende gezindheid van de 'egenwoordige Neder landsche Regeeringeu en er in het bijzon der den nadruk op gelegd, dat de Regeering al het mogelijke doet en zal blijven doen ter bevordering van het Vredeswerk. De Koningin Moeder vertoeft voor een 14-daagsche kuur te Bad Liebenstein. Bad Liebenstein,. gelegen in Thüringen aan den spoorlijn Eisenach-Meiningen, is niet alleen door haar geneeskrachtige bron nen, maar ook door het prachtige natuur schoon een geliefkoosde badplaats, waar jaarlijks duizenden bezoekers rust en ont spanning zoeken. Buitenland. Pilsoedski tracht een nieuwen statengroep te vormen. Venize- los streeft naar een entente op den Balkan, Aftreden van Primo de Rivera? Het Vloot-compro- mis. Tutoyeeren van onderge schikten. Maarschalk Pilsoedski, de Poolsche dic tator, die reeds eenigen tijd zijn vacantie doorbrengt in Roemenië, is te Boe karest gearriveerd. Hij legde een krans op de tombe van den Roemeenschen onbe kenden soldaat en werd daarna door den regentschapsraad ontvangen. De koningin weduwe Maria gaf een feestmaal ter eere van den hoogen gast. Pilsoedski kwam ook over de politiek spreken en hij confereerde met den premier Vintilla Bratianu en met den minister van buitenlandsche zaken Ti- tulescu. In deze gesprekken zou de Roe meensche premier er met beslistheid op gewezen hebben, dat Roemenië een toena dering tusschen Polen en Hongarije niet kan goedkeuren en aan geen enkele nachtsgroepeering deelnemen, waartoe ook Hongarije behooren zou. Bratianu zou den wensch hebben uitgesproken, dat Polen van een dergelijk streven afzag teneinde de ge voelens van Roemenië niet te kwetsen. In politieke kringen te Boekarest loopt het gerucht, dat maarschalk Pilsoedski op initiatief van Mussolini de Roemeensche regeering heeft .voorgesteld, tot een nieu we machtsgroepeering toe te treden, wel ijker leden buiten en behalve Roemenië en Polen verder zouden bestaan uit Italië E'-oelgarije, Hongarije en Turkije, die als bcmdgenooten in buitenlandsche politieke vraagstukken nauw met elkaar zouden motten samenwerken. Veni'zelos, de Grieksche minister-presi dent hv^eft een onderhoud gehad met Baldwin en lord Cushendun, den waar- nemenden; minister van buitenlandsche za ken. Naar verluidt, heeft hij de strekking en de bedoeling van het verdrag, onlangs tusschen Griekenland en Italië geteekend uiteengezet. In een interview met Reuter heeft Vem zelos gezegd, dat de staatslieden te Lon den en Parijs hun instemming hebben be tuigd met de politiek, welke hij heeft uit' gevoerd ten einde vriendschapsverdragen te sluiten met alle buurstaten van Grieken land, Zuid-Slavië, Turkije en Albanië. Hij had den indruk gekregen dat lord Cushen dun zijn politiek goedkeurt. Venizelos is gekant tégen bondgenoot schappen op den Balkan, maar hij streeft naar een entente op den Balkan. Turkije sta&t op het punt een vriendschapsverdrag met Boelgarije te sluiten en Venizelos acht het van groot belang, dat een werkelijke vriendschap tusschen Boelgarije en Zuid- Slavië heerscht. Hij voegde er bij, dat hij bereid is een uitnoodiging om naar Angora te gaan te aanvaarden, als de Grieksch- Turksche aangelegenheden in een stadium zullen zijn gekomen om geregeld te worden. De „Daily Telegraph" meldt, dat de En- gelsche en Fransche regeeringen alle op de vlootovereenkomst betrekking hebbende stukken, die gewisseld zijn, en den volle- digen tekst der overeenkomst zelf aan de Amerikaansche regeering hebben doen toekomen. Het blad ziet hierin den eersten stap naar de publiceering van de overeenkomst en van de gewisselde nota's. Volgens een bericht aan de „Daily Mail' van de Spaansche grens moet na den terug keer van koning Alfons in Spanje een ern stige spanning tusschen den koning en Primo de Rivera zijn ontstaan, welke ver moedelijk met het aftreden van Primo zal ein'digen. Hi, moet den koning een beslui't' ter on'derteekening hebben voorgelegd, <aarin straffer werden bepaald tegen een groot aantal personen, vooral zulke, die tegen Primo de Rivera in woord en schrift hebben geageerd. Daar bovendien in militaire kringen de stemming zich meer en meer tegen Primo keert, woi'dt zijn aftreden meer en meer waarschijnlijk. Wie zijn opvolger zal zijn is nog onbekend, doch men verwacht, dat het in ieder geval een persoon uit militaire {ringen zal zijn. W Klever parkweg 154 Tegenover de Middelbaar Technische School le kl. Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 Telefoon 10303 Speciaal adres voor BONT- EN PELSWERK le KLAS AFWERKING BILLIJKE PRIJZEN WILDE EENDVOGELS TALINGEN WATERSNIPPEN POULARDES BRAADKIPPEN SOEPKIPPEN JONGE DUIVEN KLEINE HOUTSTRAAT 136 - TEL. 10188 OPGERICHT 1870 Uitzending van Diners aan huis lordensstraat 74 - Haarlem - Tel. 13132 Prijscour. wordt op aanvrage gaarne toegezonden De Fransche minister van oorlog heeft een strenge order uitgevaardigd aan offi cieren en gegradueerden, waarin hij ten Strengste verbiedt, dat superieuren hun on dergeschikten tutoyeeren, zoo meldt onze Parijsche correspondent. Herhaaldelijk wa ren klachten daarover binnengekomen en de minister heeft in zijn order gezegd, dat elke overtreding van deze order moet wor den gerapporteerd. Het feiit ondergeschikt te zijn, moet niet onbeleefdheid met zich brengen, zoo luidt terecht het oordeel van den bewindsman. Volgende maand zullen de Yankees naar de stembus trekken om hun nieuwen pre sident te kiezen. Hoover of Smith, wie zal het winnen? De uitslag is voor de kenners des lands zelfs twijfelachtig, Onbereken baar is tot dusver de stemming in de helft van de 48 staten, maar vast staat, dat er in minstens 10 staten een hardnekkigen strijd zal worden gevoerd. Hoover, de republikein, die men opper vlakkig de favoriet noemt, doet zijn best om in de democratische Zuidelijke staten stemmen te winnen. Zondag kwam Hoo ver, erg moede van zijn propaganda-tour- née, te Washington terug, voor een korte rustpoos, waarna de „laatste ronde vóór den verkiezingsdag, 6 November, ingaat. De Engelsche luchtmaarschalk sir John Salmónd geeft in een rapport over de Au stralische luchtstrijdkrachten belangrijke adviezen, welke een program van uitbrei ding, loopende over een tijdvak van 10 jaar, omvatten. De jaarlijksche uitgaven voor dit programma zullen 1.300.000 pond sterling bedragen; EEN PROTEST TE VERWACHTEN? De Raad onzer gemeente is er, door zijn besluit in de jongste vergadering tot grond aankoop en daardoor plaatsbepaling van een nieuw gemeentehuis volledig in ge slaagd, heel de gemeente èn hare omgeving te hebben verbaasd. Zekerde uitge sproken wensch om zoo spoedig doenlijk een nieuw gemeentehuis met annex een po litiebureau en huisvesting voor den dienst van Openbare Werken, te doen bouwen was den gemeentenaren stellig bekend niet al leen, maar werd zeker ook algemeen al zeer billijk erkend. Want de noodzakelijk heid om een nieuwe woning voor Bloemen- daal's vroedschap te bouwen is niet slechts de laatste paar jaren aangetoond; Haarlem's Dagblad herinnerde er aan, dat niet minder dan 19 jaar geleden er reeds raadhuisplannen geboren werden, waarvan de behandeling plaats had in een Raads vergadering van Mei 1910, De vroedschap van 18 jaar geleden verwierp met de kleinst mogelijke meerderheid een voorstel van ge lijke strekking als het thans aangenomen voorstel, uitgezonderde de plaatsbepaling. De erkenning van de noodzakelijkheid van den bouw van een nieuw RaadJhuis heeft dus in die bijna 20 jaren wel onbetwist bur gerrecht verkregen. De laatste paar jaren is aan de gedachte voor een nieuw Raadhuis nieuw leven ingeblazen. Het laatste wat omtrent deze „plannen" bekend werd was, dat het gemeentebestuur „eens zou uit zien (naar een geschikt terrein". De Bloemendalers leefden dus in de ver wachting, dat eerlang den Raad mededee- ling zou worden gedaan door het Dag. Be stuur, dat men al- of niet geslaagd was, de opdracht van de vroedschap uit te voeren. Maar de in onze gemeente toegepaste Par lementaire manieren zijn van vreemdsoor- tigen aard. Men vraagt zich af, hoe het mo gelijk is, dat een besluit van zóó ver strek- kenden aard als het onderhavige, als 't ware als op een verloren achtermiddag kon worden genomen door een vroedschap, die toch waarlijk in parlementaire manleren wel meent te staan boven de raden van kleine en middelmatige gemeenten „in de binnenlanden". Zeer belangrijk ongetwij feld is dit besluit, althans wanneer aange nomen wordt, dat de Provinciale voogdij daaraan goedkeuring hecht en opposanten tegen dat besluit „desnoods in hoogste in stantie" in het ongelijk zouden worden ge steld. (De bedreiging met zoodanig protest was van wethouder Van Nederhasselt, naar men weet). Belangrijk is dit besluit, omdat mèt den uitspraak van den Raad tevens de uitge sproken gedachte is geopenbaard, naar welke zijde men de ontwikkeling en uit breiding van het centrum der gemeente wenscht. Het nieuwe gemeentehuis, met annex andere dienstgebouwen, kan natuur lijk niet zijn en blijven als een blok huis aan een spoorweg. Een nieuw ge meentehuis op een plaats, vrij ver verwij derd van het tegenwoordige huis der vroed schap, onderstelt tevens verplaatsing van het centrifugale punt der gemeente. Wan neer de kans op verwezenlijking daarvan niet als zeer groot onder oogen is gezien bij het nemen van de beslissing, zou het raadsbesluit nu reeds op een dwaling dui den. Wij achten het verkeerd, dat niet al leen de Raad als college zelve, maar niet het minst ook de burgerij middels de Pers of en andere organen, geen voldoende gele genheid is gelaten om over zoo'n belang rijke zaak hun meening te kunnen doen kennen. Dit is een soort regeeringsdaad, welke der burgerij maar weinig bevredigd; het verhoogt weer niet de achting voor- en het prestige van den Raad en van B. en W. Dit laatste college had 'zeer zeker vroeg-

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1