E. H. BROKMEIER Aerdenhout-Heemstede. POUR V0TRE COCKTAIL CANADIAN CLUB GORDONS DRYGIN MARTINI - NOILLY PRAT Overwinnaars* Het succes kan niet uitblijven. Gebr. Corns. L.en Hendrik Kwak Hzn. Het Wereldgebeuren A* H* van der Steur Jr* r n n i n |N <eders bereik A. F. VAN STRAATEN P. VAN DER STAD j POELIER HAARLEM C* J. Gude - Cuisinier Zaterdag 3 November '28 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BLOEMENDAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, BENTVELD, VOGELENZANG, SANTPOORT- STATION EN 'T KLEVERPARK v. - MS ^SST 4 t=^££==iïïMlk=J aii Vierde Jaargang No. 9 UITGAVE: FIRMA GRAMMÉ EIKELENBOOM TELEFOON 22045 POSTGIRO 128476 BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BLOEMENDAALSCHEWEG 78, BLOEMENDAAL ABONNEMENTEN bonnementsprijs: f 3.per jaar, 60 per halfj., f 0.85 per 3 mnd. vooruitbetaling vóór 1 Januari 1 Juli. Na dien datum verhoo ging van 15 ct. voor incassokosten. Abonnementen kunnen op ieder tijdstip aanvangen. Losse nummers verkrijgbaar a 5 cent bij den boek handel en aan ons bureau, BL'DAALSCHEWEG 78. ADVERTENTIËN20 cent per regel. Bij contract speciale tarieven. Kleine Annonces: Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, enz. enz., van 1 5 regels 50 cent, uitsluitend bij vooruitbetaling. Ingezonden mededeelingen voorpagina 45 ct. per regel, volgende pagina 40 ct. per regel. 1 Zandvoortschelaan 167 Telefoon 26440. DE STERREN STAAN TE BRANDEN. De sterren staan te branden In donkere eeuwigheid; O hoe liggen zoa laag de landen, Laag onder des hemels randen, Ver onder zijn heerlijkheid! Mijn oogen staan te staren In eindeloos nachtewijd; O hoe ruischend duist're baren Rondom van den bitterzwaren Zwaar-bitteren, barren tijd! Mijn lippen staan te beven Van bijtende machteloosheid; O hoe ligt er zoo diep dit leven Diep onder dat gouden weven, Diep onder de oneindigheid! De sterren staan te branden In donkere eeuwigheid; O hoe liggen zoo groot de landen, Groot onder mijn kleine handen, Groot onder mijn kleinen strijd! Uit: Margot Vos. De Nieuwe Lent'. Er zijn menschen, die veel succes hebben in het leven; hieronder te verstaan het openbare leven" hunne positie in de „Groote Maatschappij". Deze zijn de over winnaars van het leven, dat zelfs ook voor de meest bevoorrechten vele moeilijkheden te overwinnen geeft. De overwonnenen tellen, althans in het openbare leven, niet mede. Deze kunnen derhalve in dit opstel buiten beschouwing blijven, hoewel zij, in het afgetrokkenè beschouwd, mede de suc cesbezorgers van de overwinnaars zijn want de mensch staat in zijn levensstrijd niet alleen tegenover levensomstandighe den en tegenover de daardoor opgeroepen levenstoestanden. Wel neen. Zijne levensmoeilijkheden wor den vooral ook door den medemensch op geroepen. Levenstoestanden kunnen ten deele wor den overzien zooals bijv. de eene krijgs macht ten deele de stelling van de ander haar tegenstander kan waarnemen of door spionnage kan te weten komen. Niet zeidén ook verschaffen in den levensstrijd de bewondering en het blinde vertrouwen in menschen, die dit niet verdienen, de overwinning aan laatstgenoemde, en doet dat blinde vertrouwen juist daardoor hun doel bereiken. Ontnuchtering ontstaat slechts door schokkende onthulling van de waarheid; doch ook zelfs deze mist menigmaal hare uitwerking omdat het blind geloof, som tijds sterker is dan de sterkste rots. Hier van zullen zeker voorbeelden tg over zijn doch vele blijven in de uitstalkasten der waarheid onopgemerkt, omdat de daarbij betrokkene die etalage liever niet wil zien De hardnekkigheid van den mensch be stendigt zoo menigmaal de mistoestanden die in de groote Maatschappij of in den in tiemen kring duidelijk, zelfs in het oog val lend waarneembaar zijn. Als men spreekt van menschen die succes hebben in het leven of die menigmaal door hun welslagen hebben uitgeblonken, dan blijven ons o.a de groote figuren in het oog vallen die in ver van elkander liggende eeuwen hunnen roem hebben behaald; bijv. Alexander de Groote en Napoleon de Groote. Eerstge noemde, zoon van Philips van Macedonië, genoot, voor zijn tijd, een bijzondere we tenschappelijke opleiding; wat destijds wel een uitzondering mocht heeten, daar toch in die eeuw krijgskunst en de wapenen bijna uitsluitend de leerstof uitmaakten Niemand minder dan Aristoteles was zijn in opdracht ■J* co O <D O CS Alle perceelen worden vermeld in onze Woninggids, die naar het koopkrachtigste publiek in Nederland verzonden wordt. Geheel gratis adverteeren wij voor U in dag- en weekbladen. Wendt U tot: "„HEEMSTEDE's WONINGBUREAU" Kantoor: AERDENHOUT. Oosterduinweg, Telef. 26226, Tramh. Aerdenhout, Vraagt onze geïllustreerde Woninggids, gratis verkrijgbaar. eermeester. Wat de jonge Alexander van den Griekschen wijsgeer aan wijsbegeerte heeft opgedaan, schijnt hem niet bepaald tot roem te hebben geleid. Zijn grootheid zal hij wel te danken hebben gehad aan zijn krijgsbeleid, zijn krijgsgeluk en dap perheid, die destijds beide wel bij de wijs begeerte zullen inbegrepen geweest zijn. Verkrijging van macht en roem was toen maals immers, wat in hoofdzaak werd be wonderd, wat ook inderdaad tot groote macht, maar menigmaal ook tot diepen val leidde. Zoo was het dan ook met Alexan der den Groote gesteld. Zijn buitengewone geestesaanleg, zijn heerschzucht en dap perheid voerden hem tot groote macht; doch zijn buitensporigheid en onmatig heid brachten hem ten val. Reeds op jeug digen leeftijd werd het ,,tot hiertoe en niet verder" aan hem voltrokken. Het waren dus, ten deele zijn minder prijzenswaar dige eigenschappen en zijn ten nadeele van anderen, brutaal optreden, die hem tot grootheid brachten en ook zelfs de wijs- geeren van dien tijd verblinden en tot be wondering dwongen. De hartstochten en on deugden, die achter de grootheid van dien machtigen vorst schuil gingen, werden wèl gezien, maar toch geduld, zoolang die macht niet door buitensporige eischen en door onmatigheid was gebroken en de onmacht over zichzelf was gebleken. Doch de wijs begeerte, waarin Aristoteles en anderen (ongeveer drie eeuwen vóór Chr.) den jon gen Alexander onderwezen, was voorzeker een andere dan die Napoleon Bonaparte teunde in zijn mateloos streven naar groot heid en macht. Hij, de groote overwinnaar, had, evenwel dit met den grooten Alexan der (die bij zijn streven minder naar het vat getrokken werd, waarin Diogenes huisde, door zijn zucht naar wijsheid, dan wel door zijn buitengewone onmatigheid) gemeen, dat hij door teugelooze heerschzucht en gren- zelooze zelfzucht tot grootheid en val kwam, doch de wijsbegeerte had op den Grooten Corsicaan veel meer aanspraak dan op den Grooten Macedoniër. Veel is in Napoleon, zoo al niet te verontschuldigen, dan toch door de vingers te zien, terwille van zijn or ganisatievermogen, zijn wetsverbeteringen en andere hoedanigheden, waaronder ook eenige van geest en hart schuilden, die hem als mensch verhieven en ten goede kwamen. Zijn macht werd niet vernietigd door per soonlijke hartstochten van lager gehalte, maar voornamelijk door zijn voorbeelde- looze heerschzucht en door den onwil der volken om zich te laten knevelen en over- heenchen. Napoleon stortte van een heel hoog maatschappelijk standpunt naar be neden, omdat eindelijk het verzet zich openbaarde en dé volken den moed, de kracht en het middel vonden, om het „tol hiertoe en niet verder" neer te schrijven. De begoocheling en de bewondering weken, toen Napoleon's heerschzucht aangroeide en al te duidelijk zichtbaar werd. Doch om zijn grootheid, hoe diep dan ook gevallen, bleef toch iets van den stralenkrans op zijn persoon als wereldfiguur. En velen, die zijn graf in het Hotel des Invalides te Parijs bezoeken, worden nog door be wondering, zoo niet door eerbied aange grepen, omdat dit graf spreekt en zal blij ven spreken van grootheid, die niet uit sluitend was geboren uit heerschzucht, ver overingszucht en zelfzucht en mede, om dat dit graf spreekt: van een Sint Helena Zijn verbanning maakte hem immers tol martelaar. Er zijn in den loop der eeuwen vele over- I winnaars geweest, die van zich hebben doen preken, en de geschiedenis der volken preekt van vele „gevallen grootheden". Maar zoo menig levensboek zou als het slechts gedrukt was, -kunnen spreken van een oneindig aantal kleine overwinnaars en van een nog grooter aantal overwonnenen. Overwinnaars, bij wie van geen grootheid sprake kan zijn, zien menigmaal hunne wij ze van strijden mede met een goeden uit slag bekroond, doch zij danken hunne over winningen maar al te dikwijls, noch aan een édele strijdwijze, noch aan edele genade en overwin ook zelfs uw eergevoel". Dit soort van strijders spaart niemand Zij staan niet hoog en-worden daarom wei nig opgemerkt. Aar. ;i, oog van menschen- kenners ontgaan zij tóch ook menigmaal niet, daar zij door gelaatsuitdrukking, hoe streng bewaakt ook, en door tegenstrij digheden hunne strijdwijze veelal verraden De leugen is hunne borstwering, die even wel door het veelvuldig gebruik niet ver trouwbaar meer is. Hun schild is: de han dige methode om de schuld terug te weren en op anderen te doen neerkomen; hunne wapenen zijn velerlei en hun krijgsplan is de intrige. Hunne overwinningen zijn tal rijk, daar hunne stellingen in het duister geheim liggen, waarin de waarheid slechts vóór weinigen haar licht werpt. Maar toch is hun leven, dat voordeel, zelfvoldoening, gemak en genot zoekt, langs onbespiede kronkelgangen menigmaal zeer moeilijk en niet door diepgaand zonlicht beschenen. Overwinningen in het open veld behaald, zijn zeldzaam, en brengen vele diepe, vaak doodelijke verwondingen aan. Maar de eerekrans van recht en waar heid en de lauwerkrans van edelen moed, dekken het graf van den strijder, die op het open slagveld sneuveldemaar overwon. De nieuwe oppositie in Rusland onderwerpt zich. De 10de ver jaardag der republiek Tsjecho- Slowakije. De 6de verjaardag van het fascisme in Holland ge vierd. Afkeuring der critiek van Indische dagbladen op ons Vor stenhuis. De groote rede, waarin Stalin zich tegen de „afwijkingen naar rechts" in de commu nistisohe partij, speciaal in de Moskousche organisatie, gekeerd heeft en de oproep van het centrale comité om niet van „den weg van Lenin'" af te wijken, 'hebben hun doel niet gemist. Dezer dagen is te Moskou een druk be zochte vergadering gehouden, waarin de voorzitter van de Moskousche organisatie Oeglanoff spijt betuigd heeft. Oeglanoff gaf toe, dat het zeer snelle tempo van de in dustrialiseering in zijn groep twijfel en vreesachtigheid gewekt had. Maar men had „Ihe't gevaar van redhts" daarin onderschat en deze fout moest openlijk beleden wor den. Nu de Moskousche organisatie haar dwaling erkend had, zou zij zich met ver dubbelden ijver aan de naleving van de richtsnoeren wijden, welke het centrale co mité had aangegeven. Ter gelegenheid van de opening der fees telijkheden bij de viering van den tienden verjaardag der nationale onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije, was de 'hoofdstad Praag reeds Zaterdag met een rijken vlag- gentooi versierd. President Masaryk heeft een dagorder tot het leger gericht, waarin hij op het de fensieve karakter van 'het Tsjecho-Slo- waaksche leger wijst.. De dag van het 10-jarig jubileum van de Tsjecho-Slowaaksche republiek, Zon dag, werd te Praag met 28 kanonschoten ingewijd. s Morgens vroeg verzamelden de regee- ringsautoriteiten zich op den Burg. Presi dent Masaryk werd namens het huis van afgevaardigden toegesproken door den voorzitter van het huis Malypetz, namens den senaat door den senaatsvoorzitter, dr. Rhuban en namens de regeering door den plaatsvervang. minister-president mgr. dr. Schramek. President Masaryk beantwoordde deze redevoeringen met een uitvoerige bood schap. Nadat deze boodschap was voorgelezen, bleven de aanwezige autoriteiten nog eeni- gen tijd bijeen, waarbij den president een exempl. van het eerste deel van het boek ,Tien jaar Tsjecho-Slowaaksche republiek werd overhandigd". Daarna ontving de president de verte genwoordigers van het leger en het corps diplomatique. Namens 'het corps diploma tique hield de pauselijke nuntius, mgr. Cas- siacci, een Fransche rede, die door presi dent Masaryk in het Fransdh werd beant woord. Zondagmiddag hadden de socialistische partijen 'te Praag beloogingen 'op touw ge zet, waarbij de socialistische sprekers re devoeringen hielden. Eenige communisten, waaronder enkele afgevaardigden, trach ten de betooging in de war te sturen. Zij werden verwijderd en zelfs door de menig te geslagen. De politie heeft enkele perso- n gearresteerd. Ook in andere steden hebben communistische opstootjes plaats gehad. De Koningin heeft het Grootkruis der Orde van den Ned. Leeuw verleend aan Dr. F. G. Maseryk, pres. der Tsjec'ho-Slo- waaksehe republiek, ter gelegenheid van haar tien-jarig bestaan. Ter gelegenheid van den zesden ver jaardag van het fascistisch bewind en de herdenking van den marsch naar Rome, heeft de Italiaansche gezant, Giovanni Marchi, Zondagnamiddag in de zalen van de legatie aan de Sophialaan te Den Haag, een druk bezochte receptie gehouden. 'n Driehonderd-tal fascisten uit alle dee- len van ons land, de meestert van hun dames vergezeld, kwam daar bijeen. Aller eerst hield de gezant een toespraak, waar in hij 'het ontstaan van het fascisme uiteen zette, welke toespraak gevolgd werd door een rede van sig. Vanni, secretaris der fas- cisterafdeeling te Rotterdam, waarin spre ker gelegenheid had, de aanwezigen ander maal op het belang van het fascisme te Wijzen, Ook door professor Guarnieri, secretaris van de fascistenafdeeling te Am sterdam, werd het woord gevoerd. Na het uitspreken der redevoeringen, be woog men zich door de verschillende zalen, waar rijk voorziene buffetten den aanwe zigen lafenis boden. Onder de aanwezigen bevond zich o.m graaf Constabile, Italiaansch consul te Rot terdam. Verschillende Indisc'he bladen keuren op scherpe wijze de uiting van de „Indische Crt." af, waarin dat blad ziéh naar aanlei ding van het a.s. bezoek aan Indië van den Belgischen kroonprins teleurgesteld be toont over gebrek aan persoonlijke belang stelling van ons Koninklijk 'huis. Zoo schrijft de „Locomotief", dat het een inbreuk op het goede gebruik is, het Koninklijk huis te betrekken in polomiek en kritiek. Het is zeer wel mogelijk den wensch uit te spre ken, dat leden van ons Koninklijk huis In dië zullen bezoeken, zonder dat men daar aan kritiek verbindt. He't<blad hekelt voorts op scherpe wijze de in dit verband door de „Indische Courant" gebruikte uitdrukking „belangstelling uit de verte". De „Locomo tief" noemt de Koninklijke belangstelling voor Ned.-Indië evident. Deze werd 'bij tal rijke gelegenheden op treffende wijze geuit Ook het „Nieuws van den Dag" van Ned Indië spreekt levendige verontwaardiging uit. (Aneta). F" Kleverparkweg 154 Tegenover de Middelbaar Technische School e kl. Heeren- cn Dameskleermakerij Opgericht 1903 Telefoon 10303 Speciaal adres voor BONT- EN PELSWERK le KLAS AFWERKING BILLIJKE PRIJZEN 1u u vraagt demonstratie! ZIJLWEG, hoek duvenvoordestraat P* TIMMERS TIMMERMAN AANNEMER DELFTKADE No. 2 TELEFOON 22017 HET ADRES VOOR BURGERWERK EN VERBOUWINGEN Braadkipp en, Soepkippen, jonge Duiven, Dinnkonijnen, Keeruggeii, Reebouten, 1 lazen, Fasanten, Patrijzen, Wilüe eendvogels, Talingen, Watersnippen, Poulardes. KLEINE HOUTSTRAAT 136 - TEL. 10188 j OPGERICHT 1870 I "li» I t O 9 Uitzending van Diners aan huis lordensstraat 74 - Haarlem - Tel. 13132 Prijscour. wordt op aanvrage gaarne toegezonden j BBflBHBBBBESQBBUi&fllBHHEIBEBBBBE&iHBBIIH DEQDBBl BQBBBBBBB JUIST!! Het bestuur van de vereeniging „Bloe mendaal's Bloei" neigt gelukkig in de rich ting, waarheen wij zoo gaarne eenige 'be langstelling voor de publieke zaak wen- schen en. aan welke uiting in Bloemen- daal zulk een groote behoefte is. Kent men op het gemeentehuis, kent onze vroedschap; kent tenslotte de verte genwoordiging van het Bloemendaalsche kiezersvolk de wenschen en verlangens van de ingezetenen, nopens de publieke zaak, meer uitsluitend de belangen der gemeente en hare bevolking rakende? Is de vroedschap wel eens in -de gelegen heid haar eigen inzichten te toetsen aan die van de gemeentenaren, vooral wanneer het zaken betreft, welke op de ontwikke ling en bloei der gemeente min of meer van grooten invloed kunnen zijn? Neen immers! Men waant zich in onze gemeente over het algemeen nog te veel te leven in de sfeer van „den goeden ouden tijd", toen en'kele regenten beslisten over wel en wee, om dat zij niet als thans de representan ten waren van de gemeenschap. De vroed schap van tegenwoordig zit niet meer als vroeger, als de al-wijsheid zelve, regeeren- de over maar zonder de bevolking. De vroedschap van thans is de vertegenwoor diging, waarin het willen en de wenschen van hen, die zij vertegenwoordigt, verper soonlijkt behooren te zijn. Maar om tot die volkomen juiste these te kunnen komen, is vóór alles dan ook noodig, dat de bevolking hare wensc'hen -en 'haar willen kenbaar make aan haar vertegenwoordi ging, telkens en telkens weer. Niet alléén door eens in de vier jaren te stemmen op een partijlijst, waarop soms namen voor komen van personen, die aan den kiezel (en kiezeres volkomen onbekend zijn. Maar aangenomen nog, dat de juiste, en meestgewilde personen in het vertegen woordigende Gollege gaan zitting' ne men, kan de kiezer, wien het belang der gemeente, het heden en niet het minst de toekomst van de gemeenschap, toch niet koud kunnen en mogen laten, kan de kie zer hei'halen wij zich er mee verant woord achten, als hij met 'het uitbrengen van zijn stem eens in de 4 jaren, een ver tegenwoordiging helpt aanwijzen, om zich dan verder nergens meer om te bekomme ren? En wanneer er na de vërkiezingsver- gaderingen der onderscheidene partijen en groepen niet voortdurend cont'act wordt gehouden tusschen gekozenen en kiezer, boe zou dan de gekozene een volkomen waardige d.w.z. voldoende georiënteer de representant van den kiezer 'runr.cn blijven. Daarom is het noodig, dat de kici.er af en toe zijn wenschen en willen z i; n in zichten over bepaalde gemeentebeHi. eu kenbaar maakt. Het kan en zal slechts de

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1