WEEK-AGENDA PLAATSELIJK NIEUWS BOEKBESPREKING Keejie Oranje Zondag 4 November. Gem. Concertgebouw, H. 0. V. matinee 2.30 uur, „Vijf dagen in Parijs", toneelstuk in 1 bedrijf 8 uur. Stadsschouwburg, De kat en de kanarie. Maandag 5 November. Gemeentelijk Concertgebouw, Symphonie-orkest Euterpe". Concert 8 uur. Stadsschouwburg, Heeft Constance gelijk? Dinsdag 6 November. Gemeentelijk Concertgebouw, Bachconcert. Stadsschouwburg, Een faillissement. Woensdag 7 November. Hotel, van Ouds het Raadhuis Openbare Vergadering „Bloemendaaï's Bloei". Gemeentelijk Concertgebouw, C. O. V. Generale Repetitie „Die Jahrenzeiten". Donderdag 8 November. Gemeentelijk Concertgebouw, C. O. V. Uitvoe ring. Vrijdag 9 November. Qcmeenlelijk Concertgebouw, Gem. Orgelconcert Kunstzaal op de Waag aan het Spaarne. Tentoonstel ling van schilderijen door N. Bastert en A. L. Koster t. m. 11 November behartiging van het algemeen gemeentebe lang kunnen bevorderen, omdat de Raad en het College van B. en W. daarnaar mede hunne inzichten zullen regelen niet alleen, maar dikwijls zelfs leering zullen kunnen trekken uit die publieke opinie. Daarom juichen wij het toe, dat de vereeniging „Bloemendaaï's Bloei" in het, nog wel niet goedgekeurde, raadsbesluit, nopens den grondaankoop voor den Raadhuisbouw aanleiding heeft gevonden de publieke be langstelling te trachten op te wekken voor de consequenties en de gevolgen van dat raadsbesluit voor Bloemendaaï's bloei en groei, zeer terecht niet het bestuur dezer v.ereeniging in en wij zijn er blij om, on langs reeds op de groote beteekenis van een raadhuis op de thans uitverkoren plek te hebben gewezen dat de bouw van een nieuw gemeentehuis aan den Zee weg groote perspectieven voor Bloemen daal opent. Men wete dat de bouw van het gemeentehuis in Bloemendaal in een geheel ander licht komt te staan als in an dere gemeenten het geval pleegt te zijn. Immers hier geldt het besluit allereerst en vooral, dat daarmede uitgesproken is de gedachte, waarin onze vertegenwoordiging meent, dat Bloemendaaï's ontwikkeling gaan moet. Wij danken de vereeniging „Bloemendaaï's Bloei" voor haar initiatief en 'hopen, dat menig rechtgeaard Bloemen daler zal toonen, belang te stellen in de pu blieke zaak van Bloemendaaï's ontwikke ling. Onze gemeente verkeert in een toe stand, waarin de publieke meening mede richting moet en zal geven aan de regee ringsdaden van onze vertegenwoordiging! Daarom is het inzicht van Bloemendaaï's Bloei" juist! BLOEMENDAAL. Duisternis! 't Genot van electriciteit licht wordt niet gewaardeerd dan wanneer het ons een oogenblik ontnomen wordt. Dat ondervonden we Dinsdagavond op perbest. Het was ongeveer half acht. De winkeliers nog druk met de verzorging hun ner cliënten. In de huiskamer werd de krant gelezen, moeder stond electrisch te strijken. In enkele bedrijven liepen de mo toren. Plotseling. stilte en duisternis in onze dorpstraat. Strijkbout, motor en lamp weigerden! Even kijken of het stopcontact stuk is, met behulp van een lucifer of kaars je; niet te vinden! Ga eens even vragen aan de buurman, zegt vader, of hij ons aan een lamp kan helpen. Maar buurman kan ook geen hand voor z'n oogen zien. Het is dan ook spoedig duidelijk dat er een defect is ontstaan in de ondergrondsehe lichtlei- ding. Stil afwachten is het beste. En zoo zien we gedurende een half uurtje de nood- hulp-lichtjes te voorschijn komen, Waxi- ne-lichtjes, kaarsen en petroleumlampen, het maakt als geheel een aardig effect. De Bloemendaalsche Apotheek was sterk ge wapend, en ondervond bijgevolg weinig last, want daar brandde lustig de gaslamp. Maar gelukkig kwam weer even plotse ling het licht te voorschijn, ging daarna weer even plagen en bleef toen voorgoed. Een defect in zomeravond is beter! Aangehouden, Door de politie is 'Dins dag alhier aangehouden een vrouw, zekere G. uit Haarlem wegens oplichting. Zij be zocht verschillende families en gaf voor we duwe te izijn, en kon wegens gebrek aan middelen niet voldoende voor haar kinde ren zorgen; man verloren door een ernstig ongeval, enz, 'enz. Op die manier kwam ze gemakkelijk aan de 'kost, daar er nog al vertrouwen gesteld werd in 'haar mede- deelinig. Later bleek dat ze onwettig met een man leefde, en al haar meerdere me- dedeelingen op bedrog berustten. Ze is inmiddels in 'verzekerde bewaring gesteld. Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging. Onder leiding van den heer W. Pronk hield de Bloemendaalsche Gymnastiekver eeniging haar tiende jaarvergadering. De voorzitter herinnerde in zijn openings woord o.m. aan de geslaagde viering van het 10-jarig bestaan. In verband daarmede werd aan ieder der werkende leden, mevr. Casséevan Beem en de heeren A. Cassée er P. J. v. d. Klinkenberg, allen behooren- de tot de oudste leden der vereeniging, een fraai schemerlampje aangeboden. Ook werd dank gebracht aan de verschillende commissies, die zoo zeer bijdroegen tot het slagen van de uitvoering van den Kennemer Turnkring, 'welke gegeven werd ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan der B. G. K. Voorts hadden de gymnastiek- en athletiekleidere resp. de heeren Beets en Verwers, woorden van hulde in ontvangst te nemen. Voorzoover ons bekend is behooren de oprichters niet meer tot de leden der ver eeniging, dit zijn de heeren P. Kok, L. Ku- neman en D. Verbeek. Door dit jubileum is hun moeitevol pogen met succes bekroond waarop zij met voldoening mogen terugzien. De jaarverslagen van den secretaris, den heer Rikkerink., en van den penningmees ter, den heer A. Cassée, werden goedge keurd. Uit een en ander bleek de groote bloei van de vereeniging sinds de oprich ting. Het bestuur werd met algemeene stem men herkozen. Na afloop van de vergadering bleef men nog eenigen tijd in feestelijken kring gezel lig bijeen. Diefstal van telefoondraad. Zaterdag avond zijn op den Lagen Duin en Daalsche weg door de politie aangehouden 2 mannen, genaamd A. en H., beiden afkomstig uit Haarlem, die van een opslagplaats aldaar bovengrondsche telefoondraad ontvreem den, dat tijdens de verandering van boven en onderigrondsche lichtleiding tijdelijk was opgeslagen. Proces-verbaal is opgemaakt. Christelijke drankbestrijding. Dinsdag avond 8 uur werd in het gymnastieklokaal der Chr. M. U. L. O.-school een openbare vergadering gehouden van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeniging. Na een in leidend woord van den heer W. P. J. Over meer hield ds. H. E. Beker, predikant te Haarlem een onderwerp over „Voortgaan of niet". De heer P. Schipper maakte zich verdienstelijk door declamatie. Onze Mengmachine. De gemeente lijke mengmachine heeft in den afgeloopen zomer 62000 ML weg voorzien van een to- pecalaag. Het zal niet zoo heel lang meer duren of alle wegen in onze gemeente zullen van het geliefde topeca-wegdek voorzien zijn. Als de automobilisten rekening willen houden om bij regenachtig weer voorzich tigheid te betrachten, daar het gevaar op deze wegen voor slippen zeer groot is, dan zal 'deze wegenverbetering een ieder wel kom zijn en blijven. De Ruïne van Brederode. Gedurende het derde kwartaal 1928 is de ruïne be zocht door 24431 personen. Feestavond Vereeniging voor Jeugdwerk. Het 10-jarig beslaan der Vereeniging voor Jeugdwerk werd Vrijdagavond feeste lijk herdacht in den schouwburg aan den Jansweg te Haarlem. Dat de vereeniging niet alleen de harten der kinderen, maar ook die der ouders heeft gestolen, bleek uit den uitverkochten schouwburg. Alleen was het niet eenvoudig om binnen te komen, want door een misverstand duur de het tot half 9 voor de voorstelling kon beginnen. Op verzoek van den heer Dankbaar werd de avond geopend met het zingen van ,,'t Is plicht dat iedere jongen", waarna de voor zitter Ds. J. C. van Dijk de aanwezigen welkom heette. Spreker herinnerde aan de herdenking van het 10-jarig bestaan dit voorjaar in de Ned. Herv. Kerk en bood verder zijn excu ses aan voor het oponthoud aan den in gang. Uit volle borst werd nu gezongen „Alle man van Neerlands stam" en nauwelijks was dit gedaan, of een fleurige rij jongens en meisjes vroeg onze aandacht voor de volksdansen. Evenals op Koninginnedag was het ook nu weer een genoegen om 'het rythmisch bewegen te volgen. De heer v. d. Wateren voerde de dansen met zijn leerlingen onbe rispelijk uit. Een zestal dansen volgde el kaar op, waarvan vooral de zevensprong een groot succes had. Pref. William was nu aan het woord en wel drie-voudig, want zijn beide poppen, echte deugnieten met lichtenden neus en neigingen om te spuwen praatten mee. Hei succes was groot en de grappen van de kostelijke kleuters sloegen geweldig in... Na de pauze was professor Williams goo chelaar en met succes. De jeugd leefde ge- ïeelmee. Evenals met de volgende dansen: Hopsa Schwabenliesel, Linnenweversdans, boksersdans en de mooiste./van alle: de bloemendans. Met de too verachtige belich ting was dit het mooist% nummer. De heer Dankbaar sprak een woord van dank t'ot allen, die aan het welslagen had den meegewerkt. H. D. Gunning, Door de heeren Mulder en Van Asdonk, architecten te Bloemendaal, is namens een principaal aanbesteed het bouwen van een dubbele villa in Groot Bentveld, aan de Merellaan te Bloemen daal. De laagste inschrijvers waren fa. Keyzer en Klaa ssen, aannemers te Haarlem, aan wie het werk is gegund. OVER VEEN. Bloemeudaaische Burgerwacht. Za terdagavond had in Hotel Koozendaal te Uverveen, aldus Haari. Dagblad, de prijs uitreiking plaats van den op 6 en 7 Üct. j.l. gehouden eind-wedstrijd op de Mili taire Schietbanen in de duinen te Over- veen. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen, waarvan een pracht collectie was uitgestald en de schutters na hun behaald succes een ruime keuze konden doen. Van den voorzitter, den heer E. van Ne- derhasselt was bericht van verhindering ontvangen, zoodat de Commandant, de Kapitein C. Eldermans, de schutters die in groote getalen waren opgekomen, welkom heette en hun geluk wenschte met hun overwinningen. Allereerst werd gehuldigd de heer P. Langendonk, die met 237 p. voor dit jaar beslag had gelegd op den Lambert-beker. lot schutterskoning der Bloemendaalsche B. W. 1929 werd bevorderd de heer C, Lindeman, en het lint koning-schutter le klasse door den heer A. Schipper en die der 2e klasse door den heer R. Monkel werden behaald, met Kruizen en bijbehoo- rende diploma's. Op de gehouden Vaardig- heidsproef werden Kruizen en diploma's uitgereikt aan de heeren J. H. Visse, H, Broers en J. A. de Vries. Onder applaus van alle aanwezigen werden bovenstaande prijzen in ontvangst genomen. Hierna werden de Personeel- en Vrije- baan prijzen uitgereikt, waarna de Com mandant hulde bracht aan de heeren der Wedstrijd-commissie, die voor de regeling goede zorg hadden besteed en met het in- koopen der prijzen zoo uitstekend waren geslaagd. Evogfihn, Maandagmiddag had de Vrij willige Brandweer voor haar leden en kin deren een filmmiddag georganiseerd in het hotel „Rozendaal" te Overveen. De Evogfilm heeft met haar keurig pro gramma Revue, Avonturen van een Amerikaansche jongen, Bouwautomaat, De flinke reiziger, De roeping van Lolo en De Roode Kus de talrijke aanwezigen een recht prettigen middag geschonken. De muzikale begeleiding was in goede handen. het moderne snelverkeer met het oog op het naar buiten rijden. Voor men echter tot een definitieve be slissing zal komen, waarbij gelet wordt op de bouwvergunning welke de raad onzer gemeente zal moeten verleenen, zal men eerst afwachten of 't plan zoowel moreel als financieel zal gesteund worden. De heer N. Roodenburg", Lombart Petrilaan 18 te Over veen zal zich belasten met de voorberei dende maatregelen. III. „Keesie Oranje" is de titel van het be kroonde. jongensboek, hetwelk verscheen van den schrijver Kees Valkenstein, terwijl we naast dit boek het meisjesboek plaat sen „Het Beugeljong" door Anna Hers, ook deze beide aardig geschreven boeken laten we hieronder volgen, de foto's van de boekomslagen, de schrijfster en den schrijver. „Keesie Oranje" door Kees Valken stein. Geïllustreerd door Pol Dom. Prijs ing. 2.geb. 2,90. Uitg. van Hol- kema's Warendorf's Mij., A'dam. door Kee» Valkenstein VW1 nOLKEMA&V/ABEMDCQFS UIT GEVER *PlU, AM S TEDDiSh Jeugd-Concert op het Kennemer Lyceum, De Rector van het Kennemer Lyceum heeft in het laatste nummer van de „Mede- deelingen", dat zijn de maandelijksche be richtgevingen aan de ouders der leerlingen, gemeld, dat hij met alle erkentelijkheid en waardeering voor de algemeene Jeugdcon- cerlen te Haarlem, een proef wilde wagen met 'n eigen muziekmiddag in de aula der school. Donderdagmiddag j.l. heeft Dr. Peter van Anrooy, Dirigent van het Resi dentie-orkest te Den^Haag, een les gege ven over Fremz Schubert" en het wezen van zijn kunst. Van te voren was voor alle leerlingen, die deze les volgden een kort opstel van Dr. Van Anrooy over Schu bert gedrukt en aan hen uitgegeven. Na de inleiding van Dr. Van Anrooy heeft Mia Peltenburg een zestal 'lederen van Schubert gezongen, begeleid en toegelicht door Dr. van Anrooy. Een groot aantal ouders woon de, met verscheidene curatoren en leeraren en hun dames dit intieme Jeugdconcert bij In een volgende bijeenkomst zal Dr. Van Anrooy, met medewerking van het trio J. de CJercq, Drs. H. B. S. Nolthenius en F. de Nobel nogmaals over Schubert spreken en daarna met eenige lessen over Beetho ven aanvangen. AERDENHOUT. Het station HeemstedeAerdenhout, Zullen er meer treinen stoppen? Naar verluidt is de kans groot, dat de spoorwegdirectie in de toekomst, begin nende met de invoering van de zomerdienst regeling meer treinen zal laten stoppen bij het nieuwe station Heemstede-Aerden- hout De tijd is nog ver af, maar toch wijst de kans op die uitvoering er op, dat dit stationnetje beteekenis heeft en nog meer zal krijgen. De aanwezigheid van deze stopplaats zal weldra bewijzen van hoeveel invloed dat is op een vlugge bebouwing van het stratencomplex rond de Zand- voortschelaan, i.q. dus ook in, het Noord- Westelijk deel van Heemstede. Reeds in de j.l, gehouden raadsverga dering werd er door den heer Van Neder- bassëlf- mediïdeeling gedaan van de voor- loopige, plannen van de spoorwegdirectie om met ingang van de a,s, zomerdienstre- eelirtg meerdere treinen in Heemstede Aerdenhout te laten stoppen. Het gaat echter niet gemakkelijk omdat het station Haarlem er niet op berekend is. Aangereden. Een 15-jarige wielrijder W„ wonende aan de Oosterduinweg te Aer denhout, werd Zaterdag op de Elswoutslaan aangereden door een van tegenovergestelde richting komende auto, waarachter even eens een auto reed. Van de voorste wagen sprong een 'band, de chauffeur remde, doch de volgend e auto, die ook moest remmen slipte, waa rdoor een botsing met den wiel rijder onvermijdelijk was. De wielrijder be kwam alleen enkele ontvellingen aan de knie; zijn rijwiel werd vernield. De chauffeur treft geen schuld. Een n'reuwe manege? Naar we ver nemen heeft de vereeniging „De Haarlem- sche M anege" het p'lan opgevat om een manege te bouwen in Aerdenhout. Het komt de vere,-eniging voor dat de bestaande ma nege in het Haarlemmerhoutpark niet meer aan de eischen kan vohdoen tengevolge van -Keesie Oranje is een scheldnaam, hem gegeven door mede-Rotterdamsche straat boefjes, naar aanleiding van de zonder linge kleur van zijn haar. Zijn eigenlijke naam, in zijn buurt niet bekend, was Caesar Paolini en hij was de afstammeling van een familie van dierentemmers. Ook zijn vader was dat geweest, maar had zijn die ren moeten verkoopen, was gestorven en had zijn gezin in armoede achtergelaten. Keesie voelde veel voor dieren het zat hem in het bloed en toen hij eens' een vechtpartij had met een jongen, die be kend stond onder den naam van „Katten mepper" en die een hond wilde verdrin ken, werd hij opgemerkt door een oud vriend van zijn vader, die werkzaam was in het circus Renz. Door diens bemidde ling wordt Keesie opgenomen onder het circuspersoneel, waar hij allerlei diensten verricht. Al spoedig wordt hij het meest ge boeid door de leeuwen en tijgers, die on der leiding van den dierentemmer Houston hunne kunsten voor het publiek vertoonen. Weldra is Keesie heel goede maatjes met die wilde dieren: dit trekt de aandacht van den temmer, die hem nu in zijn dienst neemt. Nu kunnen Keesie Oranje's talen ten zich eerst recht ontplooien en hij wordt spoedig even goed vertrouwd met de leeu wen en tijgers als de temmer zelf. Overal reist het circus heen en in alle groote steden worden voorstellingen gege ven, totdat eindelijk de heer Houston het voornemen te kennen geeft, zijn dieren temmersloopbaan te eindigen. Hij stelt nu voor, zijn dieren in huur te geven aan zijn helper Keesie, die dan voortaan onder zijn eigen naam in het circus optreedt. Keesie grijpt dit voorstel met beide handen aan en is weldra bekend als de beroemde Cae sar Paolini. Het circusleven en dat in de woonwagens wordt heel uitvoerig en duidelijk beschre ven en het zal den belangstellenden jongen lezer stellig goed doen, als Keesie te Rot terdam, waar het circus voorstellingen zal geven en waar op bepaalde uren het pu bliek de gelegenheid krijgt, de dieren in hun hokken te bekijken, den „kattenmep per", die een der wilde dieren staat te sar ren, op niet zacht zinnige wijze uit de stal len verwijdert. Een prettig boek voor jongens van 12 16 jaar. wel es geen zin in. Dan doe ik net als Saar- tje en ga hier of daar liggen luieren. Maar er is toch 'n beetje verschil als Saar en ik samen luieren. In Saartjes kop groeit nooit iets nieuws. In mijn hoofd wel. Dan heb ik later weer wat om öp te schrijven. Maar 't bevalt ons allebei best, zooals 't is. 's Zomers ga ik 'n poosje weg. Dan trek ik 'n paar stevige schoenen aan en ga de bergen op. Dan blijft Saartje op 't huis passen, maar natuurlijk komt er elke dag iemand om haar eten en melk te geven. Het wederzien is voor ons allebei 'n soort blijde gebeurtenis. Meer weet ik van ons beiden niet te vertellen. O ja, we houden allebei van de eenzaamheid. „Beugeljong" door Anna Hers, geïllu streerd door W. Heskes. Ingen, 2. geb. 2,90, van dezelfde uitgeefster. Mts I VAM hOLKEMA&WAREHDDRI Een ontroerend boek. Het Beugeljong is een kind van een jaar of elf, dat door haar verminkt been genoodzaakt was steeds in een beugel te loopen en daardoor heel wat kindergeluk ontbeerde, maar met een rijke fantasie, een helder begrip en een zeer ge voelig hartje. Aan het huiselijk geluk van het doktersgezin, waarvan zij deel uitmaak te, ontbrak heel wat, want haar moeder, die zich niet kon aanpassen aan het stille dorpsleven en geen voldoening genoeg vond in haar gezin, was soms maanden aan een bij haar moeder in Den Haag. De ver houding tusschen haar ouders was dus niet ideaal en op 't dorp sprak men er dan ook al van, dat 't wel op een scheiding zou uitloopen ,Op haar vader, die zich heel veel met haar bezig hield, was het Beugel jong dol. Haar rijke geest gedoogde, dat hij vaak heel ernstig met haar kon spreken, in haar vele eenzame uren gaf zij haar fan tasie den vrijen teugel en schreef sprook jes en kinderverhaaltjes. Eén daarvan, dat ook de moeder onder de oogen kwam, gaf haar een anderen kijk op haar kind. Zij vroeg haar en een oudere zuster, die in ka rakter veel overeenkomst had met de moe der, in Den Haag te Iogeeren. Daar werd het Beugeljong, die er niet gelukkig was, ernstig ziek. Haar vader, de dokter, werd er bij geroepen en daar, aan het ziekbed van het kind, vonden de ouders elkander weer. Voor een zeer groot deel was dat on bewust Beugeljong's werk. Er is veel droevigs in dit boek; het le ven op de ziekenzaal, waar Beugeljong her haaldelijk heengaat, in de hoop, dat haar zieke beentje nog kan worden genezen een ij'dele hoop de geschiedenis der fa milie Schuijtema, die door het verhaal loopt, het innerlijke leed van Beugeltje zelve maar ook de vroolijke noot ont breekt niet. Er komen een paar leuke tweelingen in voor, Jobs en Dobs, die al lerlei streken uithalen, en die niet van el kaar te onderscheiden zijn, zoodat de juf frouw op school nooit met zekerheid kan zeggen of Jobs nu werkelijk Jobs en niet Dobs is en omgekeerd. Een heel mooi boek, dat de lezeressen van zoo tusschen 12 en 16 zal boeien en tot nadenken zal brengen. Levensschets van den schrijver: Geboren te Utrecht, heel lang geleden in 1862, 2 October. Ik woon al vele jaren op 't land in 'n leuk huis genaamd „de Kik ker", met Saartje, de poes. We hebben 'n grooten tuin en 'n boomgaard. En natuur lijk radio. Ik luister met aandacht naar alles wat uit verre landen komt, maar Saartje geeft er niet om. Saartje geeft ook niemendal om muziek. Ik wel. Tot twaalf uur 's middags schrijf ik. Soms werk ik verschrikkelijk hard, maar ik heb er ook Levensschets van de schrijfster: Ik werd geboren 29 Juni 1885 te Oud- Beijerland, waar mijn vader medicus was. In 1906 schreef ik mijn eerste roman Bruns- veld, die "hi 1910 bij de firma Van Kam pen Zoon uitgegeven werd. Later ver schenen van mij nog achtereenvolgens een meisjesboek De familie Welmoed en een roman Barbara Rens. En onder pseudo niem Job de Hever èn onder mijn eigen naam lever ik de laatste jaren bijdragen aan verschillende periodieken. In 1912 werd ik benoemd tot directrice van de Open bare Leeszaal en de vereeniging „Ons Huis" te Oud-Beijerland, welke dubbele functie ik nog steeds bekleed. In 1923, enkele jaren na den dood van mijn vader, vestigde ik mij te Rotterdam, vanwaar ik echter tot op heden mijn werk te Oud-Beijerland bleef waarnemen. (Wordt vervolgd.) Pessimisten zijn gelukkiger dan optimis ten, want de pessimist beleeft alleen aan gename teleurstellingen.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2