DRUKWERKEN INGEZONDEN UITGAAN VARIA BOEKBESPREKING KERK-AGENDA Firma GRAMME EIKELENBOOM levering vlug, billijk en goed. Nog verkrijgbaar tegen billijke VA A I plVF^pOC 10^0 Firma GRAMME EIKELENBOOM prijzen, enkele zeer mooie IY/"\L>Ca NLJCdvO l/ir/ Bloemendaalscheweg 78 Bloemendaal Geen beter adres voor uw Handels- en Familie- Gevonden Voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. BUITEN VERANTWOORDING DER REDACTIE De Lighaluitvoering. Inwoners van Bloemendaal! Door de leerlingen der M.U.L.O.-scholen van den Heer Popma te Haarlem en den Heer IJzerman te Bloemendaal hebben zich bereid verklaard mede te werken om de opbrengst der Lighaluitvoering, welke zal plaats vinden op Zaterdag 9 f ebruari a.s., zoo groot mogelijk te maken. Zij zullen U daartoe één dezer dagen een inteekenlij-l presenteeren voor eene vrijwillige bijdrage. Door B. en W. van Haarlem Bloemendaal en Heemstede is daartoe toestemming ver leend. Nu is ons vriendelijk verzoek: steunt de ze meisjes en jongens in hun nobel streven en teekent in, al is het ook maar voor een klein bedrag, vele kleintjes maken ook één groote. En bovenalweest vriendelijk tegenover deze jongelui; beseft dat zij ge heel belangloos vele vrije uren, met wel licht ijsvermaak, opofferen voor het mooie doel. Namens de Vereen, tot bestr. der tuberculose, G. v. WAARD, Administrateur, Door de 'bewoners van den Hoogen Duin en Daalschenweg is het volgende schrijven aan den raad dezer gemeente gezonden. Bloemendaal, 7 Jan. 1929. Aan den Raad der Gemeente Bloemendaal, Geven met verschuildigden eerbied te kennen ondergeteekeriden, allen bewoners van den Hoogen Duin en Daalschenweg, dat zij tot hun groot leedwezen vernomen hebben, dat de Gemeente van plan is een woning te bouwen op het terrein van de Waterleiding, ongeveer waar vroeger het theehuisje heeft gestaan; dat naar hun overtuiging hiermede aan het karakter van den Hoogen Duin en Daal schenweg, die immers een der mooiste is in de Gemeente, véél schade zou worden ge daan; dat velen hunner grond hebben gekocht aan den Hoogen Duin en Daalischenweg, zelfs van de Gemeente, juist in de overtui ging dat 'het karakter van dien weg be stendigd zou blijven; dat bovendien de Gemeente hiermede, naar zij meenen, zou gaan afwijken van de Bouwverordening al ware het met dis pensatie welke bouwverordening juist als waarborg dient tegen afwijkingen en verbouwingen als boven bedoeld; dat zoo iemand, toch zeker de Gemeente in de eerste plaats, zich aan deze grondslag voor de bebouwing heeft te houden; dat de opeenhooping van huizen en ge bouwen op het Waterlei ding terrein geen ander gevolg zou kunnen hebben dan een ontsiering van den weg. Redenen waarom ondergeteekeniden Uw Edelachtbaar College met aandrang ver zoeken alle maatregelen te willen' nemen, die dienstig kunnen zijn om de doorvoering der voormelde plannen te voorkomen. Haarlemsche Politie-Muziekvereeniging. Het negen-jarig bestaan. Hedenavond viert de Haarlemsche Poli- tiemuziekvereeniging haar negen-jarig be staan met een intiemen feestavond in ge bouw „Bloemhof", Het duo Klare en Flora uit Rotterdam, humoristen aan de piano, verleent mede werking. Het muzikale gedeelte van den avond wordt verzorgd door The Happy- Band, het goed bekend staande accordeon gezelschap van den heer Paap uit Zand- voort. Hetzelfde ensemble zorgt voor muziek op het bal, waaraan verschillende attracties verbonden zijn. H.O.V, De Haarlemsche Orkestver- eeniging geeft een ledenconcert op Don derdag 24 Januari a.s., des avonds kwart over 8 uur precies in de Gem. Concertzaal. Soliste: Anna Ibald, sopraan. Het programma luidt: I. Symphonic No. I (C gr. terts), L, van Beethoven, a. Adagio Allegro n'on trop- po. b. Andante cantabile con moto. c. Me- nuetto. d'. Adagio Allegro vivace. 2. Lieder eines fahrenden gesellen, Gus- tav Mahler. (Gegomponeerd in 1883). 3. Orkestsuite, G. H. G. von Brucken Fock. a. Morgenstond aan zee. Ib. Regen stemming. c. Scherzo, d. Zee bij avond, e. Caprice, f. Walsje. (Eerste uitvoering). Zie hieronder. 4. a. Auf ein altes bild. b. Neue liébe. c. In der Frühe, Hugo Wolf. (Sopraan en orkest) 5. Ouverture „Tannhauser". Richard Wagner. Suite voor orkest, G. H. G. von Brucken Fock. lot het allerbeste wat in Nederland in het romantische genre is gecomponeerd, behoort de gevoelige en van uit de verbeel ding zeer weispreKende muziek van G. H. G. von Brucken Fock. In deze kleine Suite in het bijzonde rherkent men dén van na ture tot het impressionisme geneigden com ponist. Hoe verbeeldingsrijk deze muziek ook is, men merkt toch op dat hier wordt verklankt het moment dat ligt tusschen ge- voelsconceptie en gevoelsuiting. Het mo derne bewustzijn neemt bij deze muziek nog geen plaats in. Het eerste deeltje treft door de subtiele accoordbrekingen en het aarzelende in de melodie. De waarde van het tweede ligt ongetwijfeld in de gebon denheid der rythmische figuren. Het 3e deeltje kan men bewonderen als een bloempje. Bij no. 4 vermoedt men een dra- matischen ondertoon. De Caprice heeft een fraai-gedetailleerde rythmiek. Het Walsje ten slotte heeft een milde élégance en treft bovendien door de muzikale opbouw der instrumentatie. De H.O.V.-concerten en de tram. De directie der N.Z.H.T.M. doet mededeel'ing aan belanghebbenden dat, wegens opheffing van de Ceintuur-lijn, na afloop van de H.O. V.-concerten bij gebleken behoefte op 24 Januari, 31 Januari en verdere speciale ledenconcerten telkens extra-trams zullen loopen als volgt: avan halte Groote Markt (tegenover Stadhuis) naar den Hout en Heemstede. Ook reizigers voor de richting Zand- voort kun'nen daarvan gebruik maken en van de Tempelierstraat af verder reizen met een der gewone diensten. Blijkt het aantal reizigers daartoe vol doende, dan zal in aansluiting op deze extra-tram eveneens een extra-tram loo pen van de Tempelierstraat naar de hal ten Koninginneweg, Rijkskweekschool, Schouwtjesbrug en Kwakel. b. van halte Gr. Markt (tegenover Stand beeld) naar het Station in aansluiting op een extra-tram naar Bloemendaal en bij voldioend aanital reizigers op een extra-tram naar Overveen. Tarief: Retour: ZandvoortGroote Markt0 50 BentveldGroote Markt 0.50 AerdenhoutGroote Markt 0.40 BloemendaalGroote Markt 0.20 OverveenGroote Markt 0.20 Warme inlegzooltjes. De tijd is weer aangebroken, dat onze kinderen door modder- en sneeuwstraten naar school moeten en dus ook wel eens met koude en natte voeten moeten zitten, althans in de schooluren. Dit is echter heel gemakkelijk te voorkomen en wel door 't volgende Knip zes a zeven blaadjes krantenpa pier in den vorm van de voetzool en knip eveneens twee zooltjes uit het weefsel van een oude kous of ander tricot kleeding- stuk. Leg die zooltjes aan eiken kant op het papierbundeltje en naai de zijkanten aan elkaar, zoodat het papier geheel over trokken is. Een paar van die zooltjes in de schoe nen gelegd, zitten heerlijk warm en ze houden het slijten van de kousen goed tegen. Wat ook een punt van belang, is voor de moeder-meGgroot-gezin. Aardappelen bewaren, Een goede methode om aardappelen tot in Juli en zelfs nog later te bewaren, zon der dat deze beginnen te kiemen en hun goeden smaak verliezen, 'is die van Dr. Schiller. In den bodem der aardappelkist, waar onder op de vier hoeken beksteenen ge plaatst zijn, worden een voldoende aantal gaten geboord, zoodat de lucht van onder vrij kan toetreden, Hoe meer openingen, hoe beter, wanneer maar gezorgd wordt, dat de bodem niet te zwak is, zoodat hij zou breken of tot op den vloer doorzak ken. Op dezen bodem wordt dan een 15 c.M. dikke laag cokes gebracht, waarop vervolgens de aardappelen komen. De co kes mag natuurlijk niet fijn zijn, daar ze dan alle luchttoevoer afsluit; de stukjes moeten ongeveer de grootte van een wal noot hébben. Hoe bereid ik. Bessenvla (van griesmeel). Benoodi'gd: 3 theekopjes bessensap, 2 theekopjes water, 5 afgestreken eetlepels griesmeel, 1 ons suiker, een stukje pijp kaneel of citroenschil. Bereiding: Laat de kaneel of het stukje Citroenschil langzaam in het met water vermengde bessensap aftrekken. Breng dan de vloeistof aan de kook, laat er de suiker in oplossen, strooi er roerende het griesmeel in en laat dit onder voortdurend roeren gaar worden (ongeveer 5 minuten). Neem de kaneel of de citroenschil er uit en laat de vla wat bekoelen. Klop de mas sa tenslotte tot het luchtig en licht rose is geworden. Dezelfde vla kan ook van maizena be reid worden, waarvoor dezelfde hoeveel heden noodig zijn. Is de vla na de berei ding wat bekoeld, dan wordt er in dit ge val onde'r voortdurend kloppen langzaam 2 theekopjes melk bijgevoegd. „Magere" croquetten. Benoodigd: Eenige sneden oud bruin brood zonder korst, 1 ei, 1 eetlepel bloem, een fijn gehakte ui, wat melk, peper, zout, nootmuskaat en een eetlepel peterselie. Bereiding: Week het brood in zooveel melk, dat het -zacht is en geen vocht meer achterlaat wanneer het is uitgedrukt. Voeg een geklopte eierdooier er bij, de bloem, de ui, peper, zout, nootmuskaat en de peterselie. Maak er een stevig papje van en vorm croquetten. Haal die door ei wit, wentel ze door paneermeel en bak ze knappend en lichtbruin in heete slaolie. DE JAGER. Met de weitasch om den schouder, En het jachtroer aan zijn zij, Ging een heerenzoon uit jagen In het schoone jaargetij. Vader hield van hazepeper, Daarom ging hij op de jacht, Maar hij had in veertien dagen Nog geen haasje thuis gebracht. Vader zei toen: „Hoor eens jongen, Dat kan zoo niet langer gaan, Want je schiet inplaats van hazen Al de kogels naar de maan". „Het begin is altijd moeilijk, 'k Ga er morgen weer op los", Sprak zijn zoon, want vele hazen Zitten ginds in 't eikenbosch. Werklui hadden in de vroegte, 'n Haas gevangen in het woud; En het beestje 't was springlevend Stiekum in een zak gedouwd. Jager had toen lont geroken, Dacht dat is juist iets voor mij, Kon ik 't haasje machtig worden, Maalkte ik ze thuis eens blij. Nadert, en ,zegt: „Geef mij 't haasje j' Hebt toch niets aan dien langoor, Kom ik wil hem van U koopen, 'k Geef er een rijksdaalder voor". ,,,'k Ga aceoord", zei toen de eene, d' Anid'ren zeiden ,,'t Is ons bes, Maar dan moeten wij een dropke Uit mijnheer zijn jagersflesch". „Op den koop toe een cognacje, Bind de haas aan 't touwtje vas, Want ik geef hem eerst de kogel En dan gaat hij in mijn tasch". Jongens wat zal paatje lachen Als 'hij hazepeper krijgt; Gaat op zij staan, 'k zal hem schieten Dat hij naar zijn adem hijigt. Wacht eens even, eerst eens kijken, 'k Leg mijn spuit hier op een tak, 'k Kan dan des te beter mikken, 'k Schiet hem dood op mijn gemak. Zoo kniélt hij voor 't haasje neder, Goed gebonden aan een paal, Maar hij schoot het touw doormidden En de haas ging aan den haal. „Noodkreet" door Anna van Rens- wouü'e.( Oorspronkelijke roman). Prijs ingenaaid 3.90. Gebonden 4.90. Uit gave van Holkema en Warendorf's Uitg. Mij., Amsterdam. Dit boek moest komen, het kon niet an ders. Luister slechts naar de woorden waarmee Anna van Renswoude op blz. 303 het 'boek laat eindigen: „Ziet, als uit mijn nameloos lijden anderen geluk zullen vin den, als mijn Noodkreet duizenden ver schrikt tot staan zal brengen, als mijn kreet -door anderen zal worden overgenomen om zich aldus luide voort te planten tot in de verste uithoeken onzer aarde, alom opwek kend tot verheffing en strijd, dan kan ik zeggen met de vader van hem, die wanho pig worstelend van mij is heengegaan, die ik steeds zielslief zal blijven, houden, en wienis lieve beeld ik tot mijn laatste adem- snik met onvegrankelijke liefde in mijn hart zal blijven dragen' De zon is onder gegaan. Amen!" De groote vraag' „Moeten jongelui zich vóór het huwelijk uitleven, of niet?" is in dit boek scherp beantwoord en geen le zer ontkomen aan den invloed, dien van de zen roman uitgaat. Het groote conflict in dit boek is wel de botsing tusschen de levensopvattingen der twee broers Han en Frans, Han, de iet wat exentrieke, rein levende en zich alle „oppervlakkige geneugten" ontzeggende. Frans, de charmante „vroolijke Frans", die van zijn jeugd en het leven neemt en geniet, wat er maar van te nemen en te genieten is. De broers leeren twee zusters kennen: Fien en Anna van Ren-swoude. Welk een groot verschil teekent Anna ons tusschen de liefde van het eene paartje en die van 'het andere. Bij de warmbloedige Fien en den levensrechten Han („Volmaaktheid" noemt zijn broer hem) geluk, jalouzie, ki-b- belpartijtjes, smart, vernedering, tijdelijk afraken, weer nieuw geluk en zoo voorts. Het andere paar, Anna en Frans, één won dermooi geheel, een elkander volkomen verstaan, een band van wederzijdsche on stuimige liefde, zóó heerlijk, zóó alomvat tend, dat beiden voor elkander zoo noodig de dood ingaan. Anna van Renswoude teekent ons ver volgens hoe beide paartjes in het huwelijk treden, teekent ons de smart van Fien, de onderwijzeres, dol op kinderen als zij zelf verstoken blijft van het moederschap. Het huwelijk van An en Frans daarentegen wordt in alle opzichten rijkelijk gezegend, en haast onmachtig is de pen van Anna om al haar geluk in deze goddelijke geduks- periode te beschrijven. Totdat de eerste duistere schaduw van de -groote ramp nadert.een ramp, die ons met huivering vervult en die ten slotte Anna van Renswoude, in machtelooze smart terneergezonken, nog slechts tot één ding in staat stelt: het uitstooten van dezen Nood kreet. Maar tusschen dit alles door schildert Anna van Renswoude ons vele andere fi guren en paartjes. Daar is Kees, de mooie gevoelsmensch, de uitvinder, koopman, dichter en musicus, de jongeman, in wien poëzie en geluk wo nen, maar die slechts één vrees kent, of eigenlijk een fataal Voorgevoel, de vrees eenmaal de „verkeerde vrouw te trekken". En inderdaad trekt Kees de verkeerde! Het is Toet, de lijzige Toet, verzot op dan cings en al wat maar modern en mondain is. Ze krijgen, en verliezen een kleintje, welk verlies Kees aan Toet wijlt, omdat ze, ondanks de kleine het aan de longen had, zelfs overdag stilletjes naar dancings trok. En Kees brengt het kleine kistje naar het kerkhof, gaat terug naar huis, neemt niets anders dan zijn vioolkist en gaat terug naar zijn oude moeder. Maar maandenlang is Kees niet in Staat de vioolkist te openen, want steeds weer meent hij het kistje te zien, waarin zijn kleine, blonde engeltje ligt. Behalve andere figuren, als „zeébaby" Jan, en Chris, de jongen van de handels school, die slechts één heilig ideaal" voor oogen heeft, n.l. kapitalist te worden, en die zijn handel in „gebruikte postzegels" als een voorloopertje" beschouwt, omdat hij van plan is later in „gebruikte bankbiljet ten" te gaan doen naast deze en andere figuren ontmoeten we paartjes als de ou ders van Han en Frans, de gepensionneer- de overste met zijn zachtzinnig en zoo schalks vrouwtje, hun wonder-foehaaglijk huizeke en hun liefde en geluk bij den aan vang van een schoonen levensavond. Ver rukkelijk om te aanschouwen! Daarente gen vinden we bij de ouders van Fien, An na, Jan en Chris, het bittere leed van een ongelukkig huwelijk, eindigend met schei ding van tafel en bed, een scheiding, die de schrijfster ons laat zien en meebeleven vanuit het gezichtspunt en het aanvoelen der kinderen. En schrijnend is de smart der ree-dis opgeschoten kinderen, voor wie de-ze scheiding tusschen vader en moeder ook een scheiding beteekent tusschen hen zelf en waarbij de ouders de kinderen zélf de verschrikkelijke keuze laten. „Dracula" door Bram Stab er. Prijs gebonden met geïllustreerd omslag 2,50. Geautoriseerde vertaling doo~ J, Wink-Nijhuis. Uitgave van Ho1- kema en Warendorf's Uitg. Mij. Am sterdam. Een typisch geschreven boek dat bij de eerste kennismaking ervan een weinig vreemd aandoet. Toch za!l men bij een aan dachtige lezing ervan de strekking als van zelf verstaan. Het boek is niet een vluchtig geschreven roman, maar een reeks van op sommende feiten worden er in weergegeven zooals in een voorwoord wordt vermeld'. Deze aanééngeschakelde voorvallen vindt men vermeld in een serie beschrijvingen uit dagboeken en brieven van verschillende per omen die er de hoofdfiguren in zijn. Hoe 'het komt dat deze schrifturen in de volgorde zijn geplaatst als hierin blijkt, zal bij de lezing van dit boek duidelijk worden. Het overbodige is weggelaten zoodat een geschiedenis hoe ook verschillend met de mogelijkheden voor latere opvattingen kan overblijven, die eenvoudig een opsomming van feiten geeft. Het geldt in dit boek geen verhaal van vervlogen gebeurtenissen waarbij het ge heugen kan dwalen, want alle verslagen da teeren uit den tijd van heden, gegeven van het standpunt en de mate van kennis der genen, die het vermeldden. „Zaansohe spitsboeven" door Willem van Doorn. Geïllustreerd door E. ten Harmsen v. d. Beek. Prijs ing. 1.10 Gebonden 1.75. Uitg. Van Holkema en Warenaorl's Uitgevers Mij., Am sterdam. Willem van Doorn is bekend als een goede schrijver, vol van gezonden humor, ook voor de jeugd. Ook dit boek is zeer goed geschreven en de noodige humor ontbreekt niet. Naar de illustraties te oordeelen zou men •geneigd zijn dit leesboek in handen te geven aan jongens van 1215 jaar, doch als dit de bedoeling is geweest van schrijver en uitgever dan meenen we hier een fout te con- stateeren. Want vanuit een paedagogisch standpunt bezien is het voor die leeftijd allerminst geschikt, zoodat per slot de illustraties met den inhoud niet met elkaar in overeenstem ming zijn te brengen. De lezer oordeele zelf, het -boek is zeer goedkoop, maar men zal na lezing ervan, hoe goed geschreven ook, er niet toe over gaan om het kinderen van genoemden leef tijd cadeau te doen. Maar misschien krijgen we van den schrijver nog wel eens wat beters te lezen, zijn bekwaamheid staat hem daarbij geens zins in den weg. Terug te bekomen bij: J. Ende, Tenhoffsteede- weg 3 Overveen, een paarlen co'l'lier (imitatie); J. Groen, Korie Annastraat 3a Haarlem, een gekleur de wollen das; G. de Veer, Bosch en Duinplein 5 Bloemendaal, een paar motorhandschoenen; Strebe, Ruysdaetweg 3 Overveen, een fox-terrier; Tulle- naar, Zijlweg 10 Overveen, <een wandelstok met afgebroken knop; C. van Maren, Prins Hendrik- laan 38 Overveen, een paar wollen handschoe nen; Garage Boltger, Zomerzorgerlaan Bloemen daal, een taschje, waarin opschrijfboekje en een pas; Koelemij, Café ZijLhoeve, Zij'lwe^g Haarlem, twee verschillilende 'kinderkousjes; A. Visser, Gen. Joubertstraat 57 Haarlem, een met bont (gevoerde lederen handschoen; Jhr. Quarles van Ufford, Ziuid- laan 7 Aerdenhout, een beige (heeren regenjas; aan ihet bureau van politie Overveen, een paar kin- derhandschoenen, een wollen k'inderthandschoen, een sleuteltje, een dameshantisohoen. Bevallen' W. C. Bakker-Troost, z.; T. Cassee-Schotvanger, d.; A. C. M. Pooters- Rozeboom, d. Ondertrouwd: F. Spoor en C. M. Stam; J. K. R. ten Broeke en J. G. van Hout. Getrouwd' Jkr. J. M. van Viersen Trip en J. E. Ch. Wensma; H. Mienis en P. F. van Alphen. Overleden: C. J. Dietz, 25 j., overleden te Haarlem; J. A. van den Endent, 64 j„ overleden te Haarlem. AANSTAANDE ZONDAG. BLOEMENDAAL. NED. HERV, GEMEENTE v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. n.m. 5 uur dezelfde. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Ma- ranatiha" v.m. 10 uur de heer H. Gordean Jr. te Bussum. GEREFORMEERDE KERK v.m. 10 uur Ds. Joh. C. Brussaard, Voorbereiding H. Avondmaal, n.m. 5 uur dezelfde. VRIJE KATHOLIEKE KERK v.m. 10.30 uur Ge zongen Heilige Mis. Woensdag 7.30 uur Stille 'Heilige Mis. 's Avonds 8 uur Vesper en Lof. Zaterdag v.m. 7.30 uur Stille Heilige Mis. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur de heer K. Koopman. AERDENHOUT. RELIGIEUZEN KRING v.m 10.30 uur Ds. A. R. de Jong te Bussum.

Bloemendaal's Editie | 1929 | | pagina 3