„IDEAAL' Levering van compL Radio-installaties MUZIEK PLAATSELIJK NIEUWS Rotterdam in den aanval. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN Het woord is aan Ged. Staten van Zuid-Holland. De eerste vergadering van Rotterdam s gemeenteraad in'het nieuwe jaar is, onder' presidium van den kortelings als zoodanig opgetreden burgemeester, Mr. Drooglever i Fortuijn, gewijd geweest aan het mobili- satiebeve'l en de oorlogsverklaring tegen zeventien harer omliggende gemeen ten. Rotterdam wil een grooter grondgebied en dat kan slechts verkregen worden door een achttal gemeenten geheel op te slok ken en de negen andere van de 17 slacht offers te verminken. Teekenend vooral mag genoemd worden het feit, dat de nieu we burgemeester, tot aan zijn 'benoeming inwoner van den Haag en oud-wethouder der Presidentie, zóó kort na zijn optreden als burgervader van de Maasstad reeds diep in deze kwestie blijkt te zijn inge werkt; zóó de belangen-eisch van die ha venstad blijkt te kennen, dat een krach tige verdediging van het annexatie-plan van B. en W. door hem kon worden ge houden. Teekenend ook is, dat politici van diverse kleur in Rotterdam"s raad, alle op hun wijze, grenswijziging konden verdedigen, hoewel de partij, welke zij plaatselijk vertegenwoordigen, principi eel tegenstander van elke annexatie po ging is, of zich althans als zoodanig aan dient. Daarentegen blijkt óók, dat vertegen woordigers van een partij, die principieel wèl voor het vormen van uitsluitend groo te gemeenten is, thans, nu hun eigen ge meente de kans loopt opgeslokt te zullen worden waardoor tevens een einde komt aan veler politieke carrière! zich in het onderhavige geval scherpe tegen standers van het Rotterdamsche plan be- itoonen. Het gaat met ieder annexatieplan a)s mei het voeren van den oorlog. De par tij, die het offensief opent beroept zich op de hoogere beweegredenen tot den roof en de aangevallen partij 'heeft te worste len ter zelfverdediging. Rotterdam, dat thans een oppervlakte heeft van 6246 H.A. wil haar grondgebied vergroot zien tot 19342 H.A. of bijna verdrievoudigd. Zeer welvarende, historisch geworden groote gemeenten, wil het Maasstad-bestuur thans op de nationale landkaart uitwis- schen andere gemeenten meêdoogen- loos verminken, door groote deelen er van af te scheuren. De motiveerinig? De „Volkshuisvesting", het aanleggen van nieuwe havens, het be heer der bestaande havens, het aanleggen van nieuwe land- en waterwegen! Is dat lijstje niet voldoende om een dergelijk an nexatieplan aanhangig te maken? Wat maalt Rotterdam er om of de 110.000 in woners Van het te „nemen" gebied hech ten aan eigen gemeente, met eigen zeden en gewoonten? Minister Kan heeft gelijk bekend is zijn ontwerp-wet tot wijziging der ge meentewet bij de Kamer ingediend. Spe ciaal zelfs om tot een verplichte wettelijke samenwerking tusschen gemeenten te ko men. En hangende dit wetsontwerp gaan èn den Haag èn Rotterdam ongékend-in- grijpende annexatieplannen indienen. Den Haag weet men kreeg het vorige jaar nul op het request van Ged. Staten om Rijswijk en Voorburg in te lijven. Maar de Raad van de Residentiestad laat het er niet bij en heeft een n'ieuw verzoek no pens het afgewezen plan bij het Gouver- nementsbestuur ingezonden. Dat bestuur zal nu eerlang over de wensc'hen van Rot terdam en van den Haag beslissen. Te ver wachten is, dat het bestuur der Provincie niet al te grooten haast zal gaan maken met de beantwoording van de verzoeken en dat men aan de Provinciale Griffie eerst wel zal willen zien, welk lot het wetsontwerp Kan ondergaan zal. Maar ook al volgen Ged. Staten dezen weg,-het doet aan het feit niets af, dat de bedreigde gemeenten sedert de vorig week het Damocles-zwaard boven hunne hoofden weten, en voelen. Wij weten uit eigen ervaring immers hoe funest die sfeer is. waarin deze gemeenten nu gekomen ■zijn. Allelei urgente- en noodige dingen en zaken worden door de bedreigden na gelaten of, wat erger is nog van hooger hand-soms belet uit te voeren. Wij ondervinden het immers nog, hoe belem merend heel de annexatie-affaire voor Bloemendaal en Heemstede geweest is en nog is. Lazen wij niet dezer dagen, dat de kans groot is, dat de 'kwestie van de schade loosstelling door Haarlem aan de gedeel- Radio-Technisch Bureau t* KLEVERPARKWEG 21 D Verder ruime keuze in Stofzuigers, Strijk ijzers, Theelichtjes, Bedkruiken, enz. enz. Alle onderdeelen voor eigenbouwers. VRAAGT PRIJSOPGAVE lelijk geannexeerde gemeenten, zal han gende blijven gedurende 10 jaren, d.i. tot Mei 1937. En men wees op een soortgelijk geval, dat in het Oosten des lands zich heeft afgespeeld. Laten wij onze gemeente niet tot de meest gedupeerden behoeven te noemen gelukkig; maar hoe moet Heemstede wel zuchten onder dit vooruitzicht in de eerst komende jaren. De Rotterdamsche- èn de Haagsche plannen doen ons weer eens zien, dat een krachtige landelijke actie van kleinere gemeenten noodzakelijk zal zijn, om te bereiken, dat het moordend dreigen van groote slok-op-gemeenten van uit den Haag voor afzienbaren tijd wordt belet. Opdat er weer rust en vrede komen kunnen in de kleinere gemeenten! Vocaal concert „Zang en Vriendschap". Een bijzonder mooie avond werd voor een stampvolle zaal door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" geboden, waarin de vocalisten, t.w. het mannenkoor der Vereeniging en Mej. Hélène Cals, zange res, den meesten radióbezitters in den lan de zeer bekend door haar veelvuldig op treden voor de microfoon, afgewisseld wer den door den instrumentalist George van Renesse, pianist te 's-Hage. Bovendien was Mej. E. van Eden, eerelid der ver. weder om trouw op haar post om op de haar eigen, bekwame wijze de zangeres-soliste te be geleiden, Het veelzijdige, groote en met zorg gestudeerde programma droeg er niet minder toe bij het talrijk auditorium tot aandachtig luisteren te dwingen en voort durend te boeien. Begonnen werd de avond met het Wilhelmus dat door de aanwezigen als naar gewoonte staande werd aange hoord. Daar waren o.a. vier „Gedènckclanck"- liederen van Valerius., voor mannenkoor be werkt en getoonzet dtoor Lieven Duvosel, de dirigent van „Z. en Vr.", die, zooals de voor zitter der vereeniging, de heer Dr. Broese van Groenou in zijn woord-vooraf meldde, nog steeds verhinderd is zijn functie als zoodanig te hervatten. Duvosel kon dus he laas het genoegen niet smaken zijn liederen zelf te dirigeeren en had dit overgelaten aan den vroegeren directeur, de heer Fred. Roeske. Zooals de laatste ze opvatte, ze met het koor bestudeerde en ze uitvoerde, zal dit den componist zéker reden tot te vredenheid geven; bewonderenswaardig goed bleef ook het groote mannenkoor op toon,. Een bijzondere aanwinst zullen deze liederen van Valerius Duvosel beteekenen in de literatuur voor mannenkoor, niet al leen door hun krachtig, echt zuiver Hol- 'andsch karakter en hun pakkende melo dieën, doch ook door de interessante struc tuur. In de prachtige groote doorgecomponeer- de ballade „Landes-erkennung" van Edv. Grieg, kon men behalve de forsche frissche zang en de typisch-Noorsche sfeer van Grieg ook menigmaal in de tusschen spelen van de klaviersoli van Mej. E, van Eden genie ten: bovendien zong de heer Karei Bakker, lid van het koor daarin zeer verdienstelijk het baritonsolo. Ook in de liederen die zij, Mej. Hélène Cals begeleidde, had Mej. v. Eden vele en mooie sologedeelten, zooals in „Aria der Pamina" uit de opera „Die Zauberflöte" van Mozart, „Sphigénie en Tauride" van Chr. W. von Gluch en Aria von Cleopotra uit „Julius Ceasar" van Haendel. Was het programma vóór de pauze hoofd zakelijk gevuid met werken van klassieke Meesters, daarna volgden de meer moder nen. Zoo ook zong de zangeres H. Cals, wederom begeleid door de pianiste E. van Eden drie liederen resp. van Debussy, Moussorgsky, Joseph Jongen. In het lied van den Franschman „Rédt et air de Lia" gaf zij een fijne voordracht en mooie uit spraak te genieten; het „Chant Juif van den Rus bracht zij in diens taal ten gehoore en op een zeer gevoelvolle artistieke wijze en in het „Chanson Roumaine" van den Belg gaf zij mèt de pianiste menig mooi moment zoowel in de dramatische uitbeelding als in geheel muzikaal opzicht. Niet minder droeg de zeer jonge pianist George van Renesse er toe bij, het con cert op een hoog plan te plaatsen. Behalve zijn uitnemend geheugen., zijn benijdens waardige techniek, de omvang van zijn re pertoire, dwingt vóór alles zijn echte muzi kaliteit bewondering af. De prachtige „Wanderer-Fantasie" van Schubert speelde hij met virtuositeit, het „Wandererthema" mooi van toon (hoewel de vleugel eenigs- zins afgespeeld was), het Presto in het ver- eischte tempo, de Fuga evenzoo, sterk en duidelijk van uitvoering. De Ballade en As-dür van Chopin gaf hij goed in sfeer en stijl weer; de Elegie op. 3 no. 1 van Serge Rachmaninoff zal menig toehoorder bekend en daarom lief geweest zijn zóó te hooren spelen; in de „Konzert-Etude, Waldesrau- schen" van Franz Liszl kon de pianist even eens zijn techniek laten schitteren. Het soms ietwat al te groote tempo-rubato en sterke klanktegensfellingen heeft hij allicht van zijn Spaanschen leermeester Ricardo Vires; deze zullen echter Waarschijnlijk wel wat slijten, hoewel het voor een groote zaal zijn nut kan hebben ze in toepassing te brengen. Met genoegen zullengwe hem op zijn eigen concert in den Stadsschouwburg begroeten en eveneens zal menigeen naar hem gaan luisteren als solist-met-orkest op 31 Janu ari met de H.O.V, Het koor 'besloot na deze klaviersoli met „Ons Holland" van Bernard Zwéers, waarin zoowel de Hollandscng componist als onze taal geëerd werden. De waarnemende di recteur, de Ver. „Zang en Vriendschap" en het publiek zullen deze avond als een zeer bijzondere in herinnering meedragen, E. v. d. Bosch. RECTIFICATIE. In de muziekverslagen (12 Januari) heeft het drukfouten duiveltje ons eenige parten gespeeld. We zullen nog trachten enkele fouten te herstellen; waar het woordje solo's voorkwam werd bedoeld soli's, de naam H'indenith was Hindemith en Yoes Nat was Yves Nat, voor Liszt's 2e Rihapodie die hoewel opvallend, werd be doeld overbekend. BLOEMENDAAL. 25-jarig jubileum J. Romeyn. Maandag herdacht de heer J. Romeyn den dag, dat hij vóór 25 jaren zijn functie aanvaardde als vaste verpleger aan het Provinciaal Ziekenhuis. Deze dag is voor den jubilaris en zijn gezin een ware feestdag geworden. In den loop van den morgen vervoegde zich een deputatie uit het personeel te zijnen hui ze, die een cadeau kwam aanbieden, be staande uit een radiokastje en een club fauteuil. De voorzitter der afd. Bloemendaal van den Centr. Ned. Ambt. Bond was mede aanwezig en bood deze geschenken na mens het personeel in het algemeen aan en voegde hierbij als voorzitter der afd. van bovengenoemden bond een bloemstuk. Spreker legde den nadruk op de goede kameraadschap van den jubilaris met zijn collega's met wie hij samen lief en leed heeft gedeeld, wat in den werkkring der verplegenden zoo sterk naar boven komt. Ten aanzien van het vereenigingsleven apprecieert spr. in den heer Romeyn den trouwen bondsmakker, den man, die zijn steentje heeft bijgedragen tot verbetering van de zeer slechte arbeidsvoorwaarden die vóór 25 jaren in de wereld der ver pleegden bestonden. Zeer velen kwamen den jubilaris com plimenteeren. Van de afd. Bloemendaal van de S.D.A.P. ontving hij een bloem stuk. H. D. Korfbal, Heden avond 26 Januari houdt de Bloe- mendaalsche Korfbalclub „Sport Vereent" haar jaarlijkséhen Feestavond om 8 uur in Hotel „Vreeburg" Kerkplein alhier. Kaarten a 50 cent aan de zaal verkrijg baar. Sleetje glijden en de gevolgen. Het bobsleeën Ts een heerlijke liefhebberij zoo wel voor de jeugd als voor ouderen, de ge varen aan deze gezellige sport verbonden worden echter heelaas vaak te licht ge schat. Dat heeft men in onze gemeente al zoo vaak ondervonden, wie in vroege ja ren het bobsleeën heeft meegemaakt aan t Kopje kan er van meepraten, het slee- en vanaf deze stijle hoogte is gelukkig de laatsten tijd verboden, doch er zijn meer plaatsen in de gemeenite waar het glijden van hoogten niet verboden is, zoo ook o.a. aan den Hoogen Duin en Daalscheweg. Gelukkig zijn daar geen ernstige onge lukken gebeurd, ons kwam alleen ter oore dat iemand bij het sleeën vanaf de Hooge Duin en Daalscheweg zijn linkerringvinger ontwricht werd. Na door Dr. van Beuse- kom verbonden te zijn werd hij naar een ziekenhuis te Haarlem gebracht, doch na een paar dagen was hij gelukkig weer her steld. Een ongeluk dat helaas een 7-jarig knaapje het leven kostte had plaats aan de Dennenlaan. T usschen ochtend- en middagschooltijd 'vermaakten leerlingen van de R.K. school aan de Dennenlaan zich met bobsleeën. Onder hen was ook de ongeveer zevenja rige Kees Rings, wonende te Santpoort. Toen hij wederom met zijn slede de hel ling afgleed, trok een andere jongen een slede omhoog, waarbij hij ongelukkiger wijze de slede van Kees raakte. Zijn slee viel om en de knaap viel met zijn borst op een sdherpen kant er van. Hij klaagde over pijn en nadat zijn ouders gewaar schuwd waren, kwam zijn zusje hem halen, waarna hij op de fiets naar 'huis is ge bracht. De dokter werd ontboden, die onmiddel lijke overbrenging naar de Mariastichting te Haarlem noodig achtte. Eenige ribben van het ventje waren gebroken en in de longen gedrongen. Zondagmorgen is het ventje aan de ge volgen van den val overleden. Voor de ouders een zwaren slag! Feestvergadering Chr. Nat. Werkmans bond, afd. Bloemendaal. Woensdagavond hield de Christ. Nat. Werkmansbond, afd. Bloemendaal haar 27ste jaarfeestvergadering in Hotel Vree burg. De voorzitter, de heer K. Koopman, opende de feestelijke bijeenkomst met ge bed. Vooraf werd gezongen Ps. 103 1. Na voorlezing van Psalm 98 heette spr. de aanwezigen hartelijk welkom. Waarom vieren we feest? Is het alleen maar om -eens een vroolijken avond te hebben, ja, ook dat, maar dat is niet het voornaamste, het is een feestvieren als een uiting van dankbaarheid, aldus spr. De verslagen van secretaris en penning mees ter niet vooruitloopende constateert spr. dat de vereeniging zich in een bloeiende staat mag verheugen, de gedachte dat er na het 25-jarig jubileum wel eens een in zinking kon komen, is geheel beschaamd, God gaf ons de kracht en de lust om dezen arbeid te verrichten, waarvoor we Hem willen danken, want niet alleen onze af- deeling, de geheele Nat. Chr. Werkmans bond heeft Gods zegen kennelijk mogen ondervinden, en juist die gedachte geeft ons bezieling om moedig voorwaarts te gaan. Spr. wenschte voorts de aanwezigen een genoegelijken avond. Ook uit de verslagen van Secretaris en Penningmeester werd de bloei en groei van de vereeniging duidelijk geconstateerd. De Secretaris memoreerde o.a. nog in 't kort het in gebreke blijven van het ge meentebestuur voor de bevordering van arbeiders woningbouw, waardoor de ar beiderswoningbouw Vereeniging „Eigen Haard" noodzakelijkerwijs moest worden ontbonden. De jubileerende vereeniging werd nog gelukgewenscht door afgevaardigden van zustervereenigingen. Het verdere gedeelte van den feest avond werd aangevuld met het opvoeren van een paar komische tooneelstukjes, terwijl onder de pauze een verloting plaats had van eenige gebruiksvoorwerpen, het geen de gezelligheid niet weinig verhoog de. OVERVEEN. Aanrijding. Een loopknecht van een firma die met zijn rijwiel op de K. Zijlweg reed, werd ter hoogte van de Ramplaan aangereden door een auto. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, de fiets werd beschadigd. De bestuurder van den auto reed „be leefdheidshalve" door, en ontkwam daar door zijn vermoedelijke straf, daar de jon gen het nummer van den auto niet kon opnemen. Aanrijding. Zondagmorgen werd er een Amsterdamsche jongen op den Zeeweg aangereden door een auto die bij het draaien aan het begin van den weg een te ruime bocht maakte waardoor de jongen op de fiets werd gegrepen. De jongen be kwam verwonding aan hoofd en linkerpols, de fiets werd vrij ernstig beschadigd. Hij werd naar Overveèn overgebracht waar een dokter hem verbond, z'n reis naar Amster dam zette hij per trein voort. Uit een inge steld onderzoek door de politie bleek dat de auto bestuurd werd door een dame die het chauffeuren nog niet goed meester was. De dame is inmiddels bereid gevonden de schade te vergoeden. Geslaagd, De heer J. G. de Vries heeft met goed gevolg het examen afgelegd voor het practij'k-diploma boekhouden van de Ver. Ned. Handels-Instituut te Am sterdam. Ontbonden. De Arbeiders Woning bouwvereniging „Eigen aard" (voorzitter de heer G. Hoffschlag), welke indertijd, na aankoop door de gemeente van „De Kolk" met omgeving, werd opgericht in de hoop een gedeelte dier gronden te kun nen krijgen voor het stichten van arbei derswoningen, is, nu er toch geen hoop meer bestaat voor het krijgen van gronden in de naaste toekomst, opgeheven. 't Werk van een roofvogel. Dezer dagen werd er in het duin bij het Kolkje 't over blijfsel van een postduif gevonden, welke aan een roofvogel was ten prooi gevallen. Aan een der pooten bevond zich een al- luminiumring, geteekend 487 Haarlem. Holland 27 O. Onderlinge wedstrijden B. R, B. Op Maandagavond 11 Febr. zullen er door de Bloemend. Redd, Brigade, van 's av. 9 10.30 uur 'in „Stoop's Bad", onderlinge wedstrijden gehouden worden, 't Wed strijdprogramma bevat de volgende num mers; 1. 34 M. zwemmen waarvan 17 M. met drenkeling (voor geoefenden), vorderden). 2. 24 M. sehoolslagzwemmen (voor ge vorderden, 3. Onder water zwemmen (geoef.). 4. Hardloopen met hindernissen (onge- oef.). 5. Popduiken, na vlaktendui'k eerst bo ven water komen (geoef.). 6. Touwtrekken (gevorderden). 7. Bordjes duiken (gevord. en geoef.). 8. Vrije sprong van den toren (gev. en geoef.). De Münchener Marionetten op het Ken- nemer Lyceum. De rector van het Kennemer Lyceum is er in geslaagd Paul Brann's Marionettentheater Münchner Künstler, die voorstellingen geven te Am sterdam, maar niet te Haarlem zullen ko men, bereid te vinden voor de leerlingen van het Kennemer Lyceum een tweetal middagvoorstellingen te geven. Deze zul len plaats vinden op Donderdag 31 Jan. De ouders van de leerlingen worden in de gelegenheid gesteld de voorstellingen bij te wonen, terwijl ook eenige klassen van het Kopje te Bloemendaal en waar schijnlijk ook nog enkele andere groepen van leerlingen toegang zal worden ver leend. De voorstellingen zullen, daar het tooneel in de aula van het Kennemer Ly ceum voor het Marionettentheater bezwa ren oplevert, in den schouwburg aan den Jansweg plaats vinden. AERDENHOUT. Personalia. Geslaagd voor het exa men Duitsche Handels-correspondentie voor het Ned. Handels-Instituut te Am sterdam, de heer H. Kwak Hzn. Jr. al hier. ,,Onze Aarde", maandschrift onder re dactie van W, van Bemmelen e.a. Uit gave van Holkema en Warendorf's Uitg. Mij., Amsterdam. Prijs per jaar gang 10.—. Wij ontvingen het eerste nummer van de tweede jaargang van „Onze Aarde", na tuurwetenschappelijk tijdschrift. Uitgave: Van Holkema en Warendorf's Uitgevers maatschappij, Amsterdam. De inhoud van het Januari-nummer is als volgt: 1000 mijlen op de Irrawaddy door J. Sibinga Mulder, Een Middel-Europeesch oerwoud door Dr. J. S. Barbas, Het Adat- huis in Minunghaban door Mr. Dr. S. Boomgaard, Een bestijging in den Dauphiné door A. den D Suriname door gen, Leestafel. We hopen dat tie èn uitgevers e mogen ondervint mooie tijdschrift „Dc Bij den uitgev Laren (Gooi) ver Rinke Tolman, h Wandelaar", eer is aan natuurwE ming, heemschut der paar dozijn met klinkende n Na het inleide uitgever is het J eerst aan 't woor causerietje „Wai neugten aan van signaleert hij het waar volgens de noist „Ie holland lette". A. B. Wigman laar als „homo s relaas van een te tegenheid allerle te vertellen van heel veel meer. Prof. dr. A. var het Zandgat of d Zuidlaren, waar' bezig is te ontwil De heemschutl „Gooischen -kiaa in zijn betoog va met rassche schr moet gaat. In ei schrijver uiteenz* tot redding nog b Naar bijzondei voert ons J. B. historische attrac lenven, particulh ment, dat het bez tura Docet" te D Houtvester M het nieuwe jaar mee op een war waar vogel en blijk geven van wintersche greide van welks Jan Stoppelaar geesti Op een genoeg E. van Everdinge ters. Met Prof. dr. zers een geologi strand en worde: 5É£

Bloemendaal's Editie | 1929 | | pagina 2