Vo Meest Schne A. J. KOL BOEKBESPREKING B 1 Het Bi Boekhandel „Leclura liermede heb ik de eer U mede te deelen, dat ik voornemens ben mijn nieuwe zaak, welke is gelegen aan den BLOEMENDAALSCHE WEG 228 (schuin tegenover mijn oude zaak) te openen op Dinsdag 7 Mei a.s.,4 uur n.m. Door gebrek aan ruimte genoodzaakt mijn zaak te ver plaatsen, heb ik natuurlijk tevens van de gelegenheid gebruik gemaakt de inrichting zoodanig te verzorgen, dat aan de strengste eischen der hygiënie wordt voldaan, U beleefd tot een bezoek uitnoodigend, verblijf ik in middels met de meeste hoogachting, GEBR. P. J. SCHUURING ZIET ONZE ETALAGES J.van Vessem GEM BLOEM AFSL ATTEI Magazijn HAND! In verband met de verplaatsing van ons kantoor naar Haarlem hebben wij als Agent voor Bloemen daal aangesteld Sloemendaalscheweg 23a Telefoon 22874 waar vanaf heden alle stukken be treffende redactie of advertentiën tot Vrijdagsmorgens 12 uur worden aan genomen. vroegere clubhuisje, dat door de beschilde ring nogal flatteert, is zulk een sterk contrast van binnen, dat de spelers wel zullen zeggen: „hoe hebben we er ons nog mee kunnen redden". En nu nog iets over de uitvoering. De uit voerenden, die we hieronder laten volgen, verdienen allen, zonder uitzondering, een woord van lof, want het is in één woord „af". Het gebouw stond onder architectuur van den heer de Vos, gemeente-ambtenaar bij de afdeeling Publieke Werken. Verder zijn de uitvoerenden: W. Cassee, aannemer voor den bouw; firma Stals Zoon, schilderwerk; C. J. Cassee, electrische ver lichting; firma Ant. Cassee, meubileering; firma Handgraaf Lindeman voor sanitair; firma Nimis voor granito en v. d. Meer voor stucadoorwerken. We wenschen de B.V.C. van harte geluk met dit prachtige en practische gebouw! De „demonstratie" van de B.V.B. Over de gehouden demonstratie op het landgoed bij Hotel „Duin en Daal" kunnen we zeer kort zijn. De op groote schaal verspreide circulaire door de B.V.B. als zou er iets „geweldigs" gaan gebeuren, is letterlijk op niets uitge- loopen, zoodat de talrijke nieuwsgierigen van een koude kermis zijn teruggekeerd, we be doelen met een kouden neus en alles behalve voldaan. Want de „brand" was koud. Een tweede dergelijke demonstratie zal nog wel een poosje wegblijven. Begin van brand. Maandag ontstond er brand in het duin aan den Hoogen Duin en Daalscheweg. Ondanks het vlugge optreden van de B.V.B., die met behulp van eenige voorbijgangers het vuur meester was, ging er toch een groote oppervlakte duin teloor. Verbeterde voetpaden. Deze week zijn de voetpaden in het Kinheimpark door Publieke Werken voorzien van Hoogoven slakken, zeer ten gerieve van de wandelaars, want 't was dringend noodig. OVERVEEN. De nieuwe zaak van den heer A. J. Kol. Dinsdag 5 Mei a.s. wordt de bekende zaak van den heer A. J. Kol, in delicatessen, ver plaatst van Bloemendaalscheweg 267 naar liet schuin tegenover nieuw gebouwde per ceel, Bloemendaalscheweg 228. We hopen in ons volgend nummer een duidelijke foto te kunnen geven van dit nieuwe perceel met een nadere vermelding van de nieuwe inrich ting en volstaan voorhands met de mede- deeling, dat de heer Kol straks een winkel krijgt, die met de grootste stadswinkels kan evenaren. Men overtuige zich hiervan door een be zoek bij de opening. Aanrijding. Maandag reden twee wiel renners naast elkaar, toen een hen achterop rijdende passeerende auto door een te korte bocht een der wielrenners, de heer S. te Amsterdam, aanreed, met het gevolg, dat hij vrij ernstig werd verwond. Na door de politie verbonden te zijn, kon hij zijn reis weer voortzetten. Tegen den onvoorzichtigen chauffeur werd proces-verbaal opgemaakt. Aanrijding. Bij de gevaarlijke bocht aan het begin van de Elswoutslaan had een vrij ernstige aanrijding plaats tusschen twee auto's, die elkaar te laat opmerkten. Een par ticuliere auto, bestuurd door den heer F., werd door de van tegenovergestelde richting komende vrachtauto van den heer K. zoo ernstig beschadigd, dat deze door een kraan moest worden weggesleept. De overduidelijke waarschuwingsborden ter plaatse schijnen voor sommige autobe stuurders onleesbaar te zijn. 35-jarig Jubileum. Deze week herdacht de heer F. G. Barnhoorn den dag, waarop hij 35 jaar geleden bij de firma H. Dames, bloemist aan de Houtvaart, in dienst trad. Ten huize van zijn patroon werden de jubilaris en zijn echtgenoote ontvangen, waarna de heer Dames hem feliciteerde en hem een gouden ketting aanbood. Van het personeel ontving de heer Barnhoorn een barometer. Het feest werd 's avonds ten huize van den patroon feestelijk herdacht. AERDENHOUT. Garage „Boekenroode". Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, heeft de heer A. Bottelier Garage „Boekenroode" aan den Boekenroodeweg no. 35 voortgezet. De garage is speciaal ingericht voor de stalling van automobielen, terwijl aan de zaak verbonden is een reparatie-inrichting voor automobielen en rijwielen en een verhuur- inrichting voor auto's. Wij nieenen, dat de ondernemer, die door zijn goede vakkennis aan alle eischen kan voldoen door coulante bediening en billijke prijzen in deze omgeving spoedig het ver trouwen zich waardig zal maken; temeer waar nog zoovelen zich willen bediend zien soms ver buiten de plaats van inwoning en nu een goede gelegenheid hebben in de on middellijke nabijheid. Café-Restaurant „Boekenroode". 't Is wel gemeente Heemstede, maar als „kom" is het toch eigenlijk Aerdenhout, en daarom is het voor deze gemeente een evenement, dat vanavond Café-Restaurant „Boekenroode" aan de Zandvoortschelaan in gebruik wordt genomen. We hebben het nog niet geheel gereed gezien, maar kunnen er reeds dit van zeggen, dat het een belangrijke aanwinst is voor de omgeving dat dit grootsche bouwwerk is verrezen en tot café-restaurant is ingericht. Met het oog op het komende seizoen (als het weer wat mee wil werken) is deze in richting wel precies op tijd geopend. Er is ruimte in overvloed om een menigte van een oogenblik rustende passanten te her bergen, misschien krijgt de lezer een helder der idee als we in ons volgend nummer een duidelijke foto hopen af te drukken, waarin we dan tegelijk nog het een en ander zullen meedeelen. Opening Sigarenmagazijn „Admiraal". De Zandvoortschelaan onder Aerdenhout is deze week weer een mooie zaak rijker ge worden door de vestiging van sigarenmaga zijn „Admiraal". Zoowel het exterieur als het interieur zien er goed verzorgd uit. Vooral het laatste trok onze aandacht. De ondernemer, die een goed vakman is op dit gebied, heeft den winkel gezellig gearrangeerd, zoodat men bij het binnenkomen direct een goed over zicht krijgt van de diverse soorten sigaren er. sigaretten van de courantste merken. Ook de etalage, welke vooral bij avond door de aar dige electrische zijverlichting een solieden indruk geeft, is door de betimmering van een stofvrije vitrine practisch en overzichtelijk ingericht. In den winkel ontbreken zelfs een paar aardige stoeltjes en een tafeltje niet om het den wachtenden bezoeker gemakkelijk te maken. Den ondernemer intusschen onze beste wenschen. VOGELENZANG. Duinbrand. Zondag brak er brand uit in het duin ter hoogte van de Amsterdamsche Waterleiding onder Vogelenzang. De B.V.B. voorkwam erger. KLEVERPARK. Kerkconcert in de Noorderkerk. In de Noorderkerk wordt Maandag 6 Mei een kerk concert gegeven ten bate van het Schuld- delgingsfonds. De volgende solisten hebben belanglooze medewerking toegezegd: Hélène Cals, sopraan; Nico Huisman, bas; Mart. J. Lürsen, fluit; jac. Zwaan, organist der kerk, orgel. HAARLEM. Het 75-jarig bestaan der firma J. Th. Kort. Er zullen maar weinig dagen voorbij gaan, dat we niet een of ander jubileum in de bladen kunnen waarnemen, we lezen van een 1-jarig bestaan of een 5-jarig of 10-jarig bestaan, maar daar blijft het gewoonlijk bij, omdat men zoo vaak een algeheele omzet ting van een bedrijf waarneemt of ook weer zaken ziet, die in dien tusschentijd van het tooneel verdwijnen. Vandaar dan ook, dat een jubileum als boven vermeld wel een unicum is, van een zaak, die betrekkelijk heel klein is begonnen, maar door energie en volhouding heeft ge zegevierd en door ontplooiing en goede voort gang thans gerekend mag worden tot een der beste zaken van Haarlem, een zaak, die wijd en zijd is bekend geworden door het gehand haafde systeem om steeds de beste goederen te leveren tegen de laagste prijzen. De in de afgeloopen week jubileerende firma J. Th. Kort werd in 1854 opgericht aan de Lange Veerstraat no. 1081 (dit nummer volgens een openingsadvertentie in de O.H.C. van dat jaar is intusschen veranderd in 27). De eerste uitbreiding van de zaak had plaats in 1874 toen het belendende perceel no. 29 er bij werd betrokken. Doch bij deze uitbreiding is het niet ge bleven. Ongeveer 8 jaar geleden was dan ook ver grooting dringend noodig; toen werd de winkel van binnen geheel gerestaureerd en zooveel mogelijk uitgebreid. Maar ook deze uitbreiding bleek niet voldoende te zijn. Het huis aan de overzijde, no. 26, moest er bij komen en na korten tijd, in 1926, werden de perceelen van de firma Boerlage, Lange Veerstraat no. 29, 31 en 33 bijgekocht. In no. 26 is nu de beddenzaak gevestigd. In totaal heeft de zaak nu 12 etalages. Maar bij deze laatste uitbreiding zal het niet blijven. Bij den voortdurenden groei van het aantal begunstigers der zaak moet nog meer vergrooting volgen. Het laatste nieuws is dan ook, dat de firma Kort de perceelen van de Waterleiding aan het Spaarne heeft gekocht (zooals bekend, verhuist de Water leiding naar de Kampervest), zoodat in den loop van dit jaar die perceelen bij de zaak zullen getrokken worden. Weer dus een uit breiding van groote beteekenis. Geen wonder, dat 1 Mei voor de firma een bijzondere dag was, en hoewel er geen offi- cieele feestviering plaats had, kwamen op dien dag velen de jubileerende firma com plimenteeren en werden er vele prachtige bloemstukken ingezonden, die het winkel interieur een feestelijken aanblik verschaften. 's Avonds werd het personeel een feest aangeboden. HET HEFFEN VAN PRECARIO-RECHTEN. Wijziging van de Gemeentewet terzake. De Gemeentewet-geeft in art. 238 den ge meentebesturen deTfVvóegdheid tot het heffen van z.g. precario-rechten, o.a. weg-, straat-, brug-, kaai-, havengelden, etc. etc. Tal van plaatselijke besturen maken van deze be voegdheden dan ook een ruim gebruik. Ook het heffen van „andere gelden voor gebruik of genot van voor den openbaren dienst be stemde gemeentewerken", enz. zooals genoemd artikel dat kwalificeert werd en wordt ruimschoots toegepast. Nu heeft de Hooge Raad der Nederlanden onlangs een leelijke spaak in het wiel gestoken door bij arrest te verklaren, dat vooral de zoo even aangehaalde zinsnede dikwijls ten onrechte wordt toegepast en dat dus vele gemeente besturen bepaalde precarisrechten heffen op grond van een verordening, welke verder gaat dan de huidige bepalingen van de Gemeente wet toelaten. Met name, het hebben van voorwerpen aan gevels, die over den openbaren weg uitsteken of hangen, b.v. reclameborden, transparanten, etc. Bedoeld arrest van ons hoogste rechts college bracht den schrik bij vele gemeente besturen. Immers, wanneer men de precario rechten grootendeels moet derven, beteekent dat een belangrijke inkomstenvermindering. Zelfs verluidde, dat belanghebbenden in sommige gemeenten de gemeentebesturen in rechten zouden aanspreken om de aldus be taalde precariobelasting terug te vorderen, wijl aldus werd geredeneerd deze be lasting vaak onbevoegd werd geheven. Maar Minister Kan, het hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, is een practische Bewindsman. Z.Exc. begreep zeer wel, dat tal van gemeenten op het heffen van de precariobelasting zijn ingesteld en dat bovendien eventueel terugvorderen van be taalde belasting voor zeer vele gemeenten een debacle zou beteekenen. Daarom diende de Minister reeds in het najaar van 1928 een wijziging van de Gemeentewet in, of beter, de Minister nam in zijn ontwerp-wet tot wijziging van de Gemeentewet op vele punten immers een aanvulling van art. 238 op. Maar dat wetsontwerp vreest de Minis ter zal in dit zittingjaar de Parlementaire eindstreep niet kunnen halen en daarom heeft de Bewindsman een z.g. noodwetje ingediend, uitsluitend tot wijziging, aanvulling, van de artt. 238 en 254 der Gemeentewet. De dooi den Minister voorgestelde wetsaanvuiling Iaat aan duidelijkheid niets te wenschen over. De gemeentebesturen zullen dan bevoegd zijn be lasting te heffen „wegens het hebben van voorwerpen onder, op of boven voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond of voor den openbaren dienst bestemd ge meentewater", etc. En bovendien zal de Minister er een stokje voor steken, dat vroeger betaalde precariobelasting wordt terugge vorderd. Dit noodwetje moet nog even onder den hamer door en de gemeentebesturen, opge schrikt door het arrest van den Hoogen Raad, kunnen weer gerust zijn. Althans, wanneer het Lager- en Hoogerhuis accoord gaan met de voorgestelde wetsaanvuiling. Blijkens het voorloopig verslag van de 2e Kamer op het wetsontwerp vindt de voorgestelde wijziging niet de onverdeelde instemming van het Lagerhuis. De Minister weerlegt de bezwaren in zijn Memorie van Antwoord, maar stel dat de op komst zijnde verkiezing eens niet een jaag-er-maar-door-stemming te zien zal geven! zonder critiek zal het ontwerp er toch wel niet komen. 5 MEI BOLLEN-ZONDAG. Het schijnt, dat met de komst van de Mei maand het gure voorjaarsweer uiteindelijk eens vervangen zal worden door wat milder, hopelijk zelfs, zomerweer. En de verwachting is, dat a.s. Zondag de echte bollendag zal worden. Al is het zeer waarschijnlijk, dat over een week nog meerdere bloemen in bloei zullen staan. Maar reeds verschenen Zondag trokken vele stedelingen naar de bollenvel den. A.s. Zondag zal dat bezoek veel grooter zijn. Ook in het zuidelijk deel van onze ge meente kan Zondag veel druks verwacht worden van toeristen naar en van de bollen velden, al ligt Bloemendaal niet precies in het hartje van de bloemen. Maar verkeers drukte zal er genoeg zijn! O, LEEUWERIK. Herplaatsing wegens misstelling.) Toen zware nevels de aarde inhulden, ijzig de nacht was en grimmig de dag, toen gure winden uw lied overstemden, veranderend uw jubel in droevig geklag, toen werd het stiller in lucht en in velden, doodsch op de hei, in de wei zonder zon, tot uw gezang alomine verstomde en droeve schijndood het leven verwon. Maar 't licht kwam weder, de lucht wordt zacht, een milde regen, de zonne lacht! De weiden groenen, de vijver blinkt, als in de krookjes een lichtstraal dringt. Goddelijke zanger, levenverwekker, Meitijdverkondiger op graspol en kluit, nu gaat gij op in de blinkende luchten, jubelend schatert g' uw bruiloftslied uit. Hoog in de wolken klinken uw zangen, vallen uit d' ether klaterend neer, als ge met trillers streeft naar het zonlicht, wiekelend vlekje, een stip en niet meer. Zing, leeuwerik, voort van licht en van zonne en profiteer ons in 't jubelend lied van zomerweelde en kostlijke oogsten, van bloemen en vruchten ir. 't naaste verschiet. KERST ZWART. We ontvingen van de Uitgevers Maatsch. Van Holkema en Warendorf te Amsterdam een serie kinderboeken, die onderling veel verschillen en voor ver uiteenloopende leef tijden en karakters zijn, doch ze hebben alle, zender uitzondering, dit gemeen, dat zij het beste zijn wat er op dit gebied gepresteerd wordt en als zoodanig mogen worden aange merkt als broers en zusters uit één huis, ze hooren bij elkaar. We laten de serie hieronder volgen: „T e d van Bergen", door Ro Cohen. Met illustraties van Freddie Langeler. Ing. 1.75; geb. ƒ2.50. Een frisch en levendig verteld boek is dit. Ted van Bergen is de hoofdpersoon van een troepje jongelui, die aan het conservatorium muziek studeeren. Het is het laatste jaar voor het eindexamen, dat, als het met goed gevolg wordt afgelegd, het uitzicht opent mede te dingen naar den Jubileumprijs, uitgeloofd in verband met het vijftigjarig bestaan van het conservatorium. Ted van Bergen studeert hard en hoopt in stilte dat zij den prijs zal winnen. Veel steun heeft zij aan haar ver- standigen vader, die zorgt, dat zij niet te hard van stapel loopt. Naast Ted maken wij kennis met een aantal andere aardige jonge menschen: Ted's broer Wim, studeert in de medicijnen, haar vriendin Lenie, die ook aan het conservatorium studeert en Richard Eerden, een jong schilder, die in het huis van Ted's ouders is opgevoed. Er zijn allerlei tragische en komische verwikkelingen in het leven dier jongelui, die alle aandacht vragen en die de jonge lezeressen als het ware mee beleven. Het blij-eindigende slot zal menig popelend hartje alle bevrediging schenken. „K a m peer-idylle n", door Jo van Dorp. Met illustraties van Tjeerd Bottema. Ingenaaid 2. gebonden 2.90. Een echt vroolijk, van louter levenslust haast doorgaans juichend boek. De korte inhoud: Een leerares en vier meisjes hebben gezamenlijk een lot genomen voor een weldadig doel en winnen een der hoofdprijzen, een zeilboot. Hiermee gaan ze op de Kagermeren hun vacantie doorbren gen. Een broer van een der meisjes en zijn vrienden gaan mee. Door het kam peerleven leeren ze beter elkaars karakter kennen. Er wordt gezeild, gezwommen, gepicnict, gedanst, geflirt en nu en dan flink gekibbeld, maar ten slotte opperbest geleefd. Heeren- en Dameskleermakers Kamperstraat 20-22,'Tel. 12474 Groote voorraad Engelsche en Schotsche Nouveauté's ANECDOTE MeesterZeg Jan, vertel jij me eens wat er gebeurde in het jaar 1070. Jan: Ik weet het niet meester, maar met een één (1) er voor is het 't bekende Telefoonnummer van Luxe Brood- en Banketbakkerij KKEVER PARKWEG 10 die zulke lekkere koekjes verkoopt tegen matigen prijs.(Adv.) „De Gouden D r a a d", door Helene LamanDe Vries. Met houtsneden verlucht door W. Heskes. Ingenaaid ƒ2.ge bonden 2.90. „De Gouden Draad" is een boek vóór meisjes, die het eigenlijke kinderboek ont groeid zijn. De keuze voor dien leeftijd is haast nog moeilijker dan voor jongere meisjes. Dat blijkt uit het feit, dat, terwijl de stroom van het gewone kinderboek ononder broken vloeit, het boek voor het grootere meisje maar zeer spaarzaam geschreven wordt. Wij probeeren nu een serie van zulk soort boeken te brengen en vangen aan met dit zeldzaam zuivere boek van mevr. Laman- De Vries. Enny Noordwijn, het zeventienjarige doch tertje en de tweede van de zeven kinderen van het gezin, staat dadelijk in het middel punt onzer belangstelling. Natuurlijk heeft ze haar prettige en moeilijke oogenblikken, die ze deels zelf uitvecht en waarvoor ze deels steun zoekt bij haar lieve, begrijpende, nog jonge moeder. Een vroolij ke, knappe, wat luchthartige jongen stelt haar teleur. Ze voelt zich vernederd en ongelukkig tot als een openbaring tot haar komt de stille, sterke genegenheid van Joost, een gebrekkige jon gen, die nooit zou hebben durven spreken, maar zich ten slotte verraadt. „Toch een Stad.skin d", door Jo Manders, met illustraties van Freddy Langeler. Ing. 1.75; geb. 2.50. Een alleraardigst meisjesboek, waarvan wij hier den korten inhoud weergeven. Guus van Sandwijck, kind uit een eenvoudig dok tersgezin in een dorpje in den Achterhoek, wordt na den dood van haar ouders door een zeer gefortuneerde oom en tante in een groote stad in huis genomen. Mevrouw van Sandwyck verwacht wonderwat van de komst van het nichtje. Zij ontvangt haar als de plaatsvervangster van haar eigen Buusje, dat op vierjarigen leeftijd stierf. Maar zij is stug, verlegen en boersch en in geen enkel opzicht dankbaar voor de hartelijke liefde, die haar betoond wordt. Zij wil zich aan het nieuwe leven niet aanpassen. Teleurgesteld, verliest Mevrouw van Sandwyck alle belang stelling in het kind. Op dit gevaarlijke tijd stip maakt Guus kennis met haar veertien jarig buurmeisje Does, het eenig dochtertje der Lettema's, die met moeite het hoofd boven water houden. Zoo degelijk en ernstig als Guus is, zoo vroolijk en vluchtig Does. Haar dolle uitgelatenheid ontdooit Guus' stugge terughouding. Tegen haar wil over rompeld, belandt ze zoo in het gezin Lette- ma. De vreemde, ongekende verwikkelingen hier houden haar den eersten tijd in één doorloopende verbazing, tot ze zich met heel de trouw van haar ernstige natuur tenslotte geheel geeft aan de nieuwe vriendschap. Voor Guus blijken de Lettema's de schakel te zijn, die het nieuwe leven aan zich bindt. Guus' hartje opent zich nu ook langzamer hand voor haar pleegmoeder en Mevrouw van Sandwyck vindt eindelijk in haar een dochter terug. De plaatjes van Freddie Langeler zijn fleurig en geheel bij den tekst aangepast. „Drie Meisjes in een Ford door A m e r i k a", door Estrid Ott. Uit het Deensch vertaald door Cl. Bienfait. Met illustraties van W. Heskes. Inge naaid ƒ1.75; gebonden 2.50. Dit is een boek, zooals er maar heel wei nige verschijnen. Het is boeiend als een film; maar dan als een gezonde film, waarin ge zond jong leven te zien valt. Er worden de avonturen en belevenissen in verhaald van drie meisjes, die in een Fordje van New York naar San Francisco tuffen. Vroolijke en spannende avonturen wisselen elkaar af, maar bij dit alles gelukt het haar den tocht af te leggen in zeventien dagen zonder een enkel ongeluk. Maar dan, veertien dagen na het volbrengen van den tocht, zit een dei- heldinnen weer op school te zuchten. Ze kijkt naar haar Amerikaansche schoenen; ze vult haar roode Amerikaansche vulpen, ze strijkt langs haar Amerikaansche blouse en dan dan keert ze terug tot die vreeselijke som. Er gaat door dit boek een humor, er waait zoo n frissche wind doorheen, dat het een verheuging is voor allen die er kennis mee maken. •5* 4* IN all Ba W. van geb Een wat het goedkoop jong het stadje Lab begint met de zaamheden do uit te voeren. 1 den duiker H; een zekeren K Haasling geen steenondernem Koerische Haf stuk barnsteen en vlucht er n zijn jongeren moeite en niet te heroveren, zeer leerzaam J mei E. f2 Een nieuw Vermeer is va aanwinst. Daa verhaal van e tijntje" is ee 811 jaar. Martijntje w laan ver buitei weg in een an weg is, gaat in cie wereld wereld, waari iets nieuws ei winter met sn Hooge Duin Burgemeester van Bloemen algemeeneket Duin en Daa werkzaamhed leiding, van tot en met Za van villa „E tot aan den weg, voor i afgesloten. Wc houcl Vraagt pr Ostac

Bloemendaal's Editie | 1929 | | pagina 2