Te huur wegens vertrek Ventilators FONGERSRIJWIELEN GEVONDEN VOORWERPEN Ü6KERK-AGENDAE5 m BOEKBESPREKING EEN MOOI BOVENHUIS Radio-Technisch Bureau „IDEAAL" U. G. VERBEEK Onweer - inslag Radio-Tcchoisch Bureau „IDEAAL" T te Bloemendaal aan den Bloemendaalschew. zeer geschikt v. pension Huurprijs f 750.- per jaar. Aanvaarding per 1 Juli Loopend huurcontract tot 1 Mei 1930. Brieven onder letter O. bureau v. d. Blad of aan boekhandel „Lectura", BI.weg 123a KON. NED. MIJ. V. TUINB. EN PLANTK. Afl. BloemendaalVelsen. De afdeeling BloemendaalVelsen der K, N. M. v. T. en P. hield Dinsdagavond 21 Mei j.l. eene buitengewone ledenvergadering waarin de heer J. A. van Steyn, houtvester te Haarlem, „Het een en ander over water en wateronttrekking in onze duinen" zou mede- deelen, toegelicht door een aantal lichtbeel den. Het Hoofdbestuurslid Jhr. Mr. Dedel, vereerde deze bijeenkomst met zijne tegen woordigheid, en werd daarvoor door den voorzitter dank gebracht. Na opening der vergadering gaf de voorzitter het woord aan den heer Van Steyn. Spreker deelde zijne lezing in drie deelen, t.w.: Ie. grondformatie met het oog op water- verdeeling; 2e. plantengroei ten opzichte van het water; 3e. wateronttrekking en hare gevolgen. Spreker beschrijft dan de bodemstructuur der duinen en de verdeeling van het water daarin en geeft eene duidelijke beschrijving van hetgeen men te verstaan heeft onder: capillair, funiculair, perpendiculair en se- junctie-water en de ligging daarvan in de grondlagen en het geheel in de diepte lig gende grondwater, dat gevoed wordt door den regenval en waarvan de grondwater stand afhangt. Deze stand vertoont verder schommelingen door verdamping, die groo- ter is in de duinpannen dan onder hoogduin. Condensatie van vocht op den grond is zeer gering, maar toch van grooten invloed op den plantengroei. Directe verdamping ver mindert door bebossching waardoor meer van het regenwater 't grondwater ten goede komt. Ook houdt bebossching het weg vloeien van grondwater tegen, terwijl de humus, die zich vormt, ook het regenwater helpt vasthouden. De hoeveelheid grond water vermindert door: verdamping, gebruik der planten, door afvloeiing (drainage) van het te veel zoowel aan de zeezijde als aan de landzijde. Dit grondwater vormt onder de duinen waterzakken die soms 130 M. diep kunnen zijn. De hoeveelheid grondwater vermindert ook door wateronttrekking en zoo deze te groot is kan de waterzak den druk van het zeewater niet compenseeren en kan daardoor het polderwater verzouten met alle daaraan verbonden nadeelen voor de cultuurgewassen. Het grondwater wordt uit sluitend aangevuld door regenval; dat aan vulling ook plaats zou vinden door onder- grondsche stroomingen die het zoetwater zouden aanvoeren van uit de Veluwe en zelfs van uit Duitschland, berust op fantasie zooals door een groot aantal boringen werd bewezen. De hoeveelheid water die de bodem kan vasthouden, is van invloed op het weerstandsvermogen der planten tegen droogte. Het waterverbruik der planten is- enorm. In de duinen richt zich de planten groei naar de vochtigheid van den bodem. Men noemt obligaatplanten dezulke die zich alleen normaal kunnen ontwikkelen wanneer ze de volle beschikking hebben over het grondwater; andere planten die zich met minder tevreden stellen, noemt men faculta- tief-planten; weer anderen hebben voldoende aan het capillaire water. Door dit verschil in waterbehoefte ziet men in de duinen smalle plantengordels, waaruit men den watertoestand kan opmaken. Op hooge duinen komt de watervoorziening der plan ten dikwijls in het gedrang, alhoewel vele planten een groot aanpassingsvermogen hebben door vorming van een groot en diepgaand wortelnet, door beperking van het bladoppervlakte, door wasafscheiding (grauwe kleur), door vernauwing der huid mondjes, haarbekleeding, doornvorming en stand der bladeren ten opzichte van de zonnestralen. Zelfs kunnen sommige planten water verzamelen uit de atmosfeer door stengelharen, inzinkingen in de bladeren balsem- en soms zelfs zout-afscheiding. Door wateronttrekking daalt de grens- waterspiegel en krijgt men toevloeiing naar het punt van onttrekking. Wanneer men méér zoetwater onttrekt dan door regenval kan worden aangevuld, zal de totaalhoeveel- heid verminderen. Er is verschil in uitwer king tusschen onttrekken van boven-water en van diep-water. Wanneer men alleen zooveel diepwater zou onttrekken als anders toch zou afvloeien, zou de toestand niet slechter worden, maar practisch is dit niet mogelijk. De invloed van onttrekking van diepwater is misschien niet zoo dadelijk merkbaar, maar zij is onvermijdelijk wanneer méér dan 25 van den regenval wordt onttrokken en de schade strekt zich over een groote uitge strektheid uit. Wanneer bovenwater onttrokken wordt is het verminderen van het grondpeil spoediger zichtbaar. Door meting in 32 boringen in het Schoorle duin heeft men al den invloed van de Alkmaarsche waterleiding kunnen vaststellen. De gevolgen van het dalen van het waterpijl valt aldus te resumeeren. Op bouwland is bij een stand van 50 ad 60 cM. diepte de cultuur wisselvallig en bij 80 cM. diepte onmogelijk; grasland is reeds onmo gelijk als de waterstand beneden 50 cM. daalt; voor boomgroei en duinvegetatie is de verlaging van den waterstand ook funest; berkenbosschen worden verdrongen door soorten met minder waterbehoefte; andere loofhoutsoorten gedijen niet meer. Alle reeds grondwater, gaan achteruit. Jonge naald- bosschen verbeteren den toestand slechts op den langen duur. Door diepwater-onttrek- king op een bepaald punt kan men ook den watervoorraad van andermans gronden uit putten en Art. 1401 B. W. levert daartegen geen bescherming, omdat de grootte der schade niet dadelijk en ook niet voldoende is vast te stellen. Een aantal lichtbeelden van duincom plexen gaf gelegenheid het behandelde nader toe te lichten. Met veel belangstelling werd deze lezing gevolgd en de voorzitter bracht spreker dank voor de moeite die hij zich gegeven had dit onderwerp voor leeken duidelijk en interes sant tevens te hebben gemaakt. Hij betreurde dat zoo weinigen ter vergadering opgeko men waren, waar dit onderwerp toch van actueel belang is voor onze gemeente, die ook bedreigd wordt door wateronttrekking, eene bedreiging die door het betoog van spreker geheel wordt bevestigd. Tijdens de pauze werd de uitslag mede gedeeld der keuring voor het puntenstelsel. De C. v. K. kende toe aan den eenigen in zender, den heer Boegschoten voor: gr. Pelargonium Mrs. Brighton gem. 9 Selenipedium grande 9 gr. Kalanchoë flaininea 10 gr. Anthurium Scherzeriana grandiflora 10 met lof Engelerion San- dersii 10 Nidularia Innocentii atriatum 10 Vriesea Heroglyph ca 10 Nicularia distigantum 10 Annanassa macrodon- tes 10. De Vragenbus bevatte geen vragen. Afge sproken werd op 11 Juni a.s. eene vergade ring te houden, waarop ingezonden zal wor den voor de prijsvragen van den heer Sprin ger en van onze afdeeling van bloeiende en niet-bloeiende heestertakken op naam. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. Koopt voor het koelhouden Uwer kamers in diverse prijzen. Ruime keuze, Kleverparkweg 21D, Haarlem Tel. 12324 Stichting Thijsse's Hof. Deze stichting hield Woensdagavond haar jaarvergadering in het Pannekoekhuisje in het Bloemendaal- sche Bosch. Volgens het jaarverslag werd de tuin verrijkt door schenkingen van plante.. door verschillende begunstigers, waaronder vooral genoemd mag worden een groote be zending primula's uit het Naaklenveld. Ook werden een groot aantal bollen en knolle. geplant, die echter door vorst en droogte veel geleden hebben. De heester-aanplant slaagde beter en in de dichte boschjes liet de vogelbevolking niets te wenschen over: nachtegalen, roodborstjes, grasmusch, tuin- fluiter, braamsluiper, kneu, tites, jiftjaf huisde er, terwijl de nestkastjes bewoond werden door koolmees, pimpelmees en ringmusschen. Het waterhoen bracht in den traaien vijver twee broedsels groot. De tuin werd druk bezocht, het publiek gedroeg zich over het algemeen zeer goed en dikwijls komen er klassen van lagere en middelbare scholen voor studie. Twee ten toonstellingen slaagden uitmuntend: de Or chideeën-tentoonstelling van 19-28 Mei en de Paddenstoelen-tentoonstelling van 2729 October. Het aantal leden en donateurs steeg tot 150. Dit is altijd nog te weinig. Men weet misschien niet, dat de onkosten voor den tuin voor de helft gedragen wor den door de gemeente Bloemendaal, tot een maximum van duizend gulden 's jaars. Het overige moet gevonden worden door de stichting zelve. De rekening van 1928 sluit met een tekort. Wij hopen, dat de lezers van dit verslag zullen willen helpen, dat te deegen door toe te treden als lid, of door anderen daartoe op te wekken. De minimum contributie bedraagt ƒ1.per jaar. Men kan zich aanmelden bij de tijdelijke secretaresse der stichting: mevr. H. C. P. ThijsseBosch, Parallelweg 3, Bloemen daal. (St. Ed.) ,,'t Kopje" Behoudens goedkeuring van de regeering zijn benoemd tot gecomn»itteer- den voor het eindexamen van de litt.-econ. afdeeling (H.B.S. A.) aan ,,'t Kopje" te Bloe mendaal: dr. A. A. van Schelven, hoogleeraar aan de V. U. te Amsterdam; dr. A. W.de Groot, hoogleeraar aan de S. U. te Amster dam; mi". F. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam; ir. W. J. Burgersdijk, te Haarlem. GEVAARLIJKE WAAGHALZERIJ. De echt-zomersche warmte had j.l. Zon dag reeds heel velen naar het Zeestrand ge trokken en natuurlijk waren er ook velen, die reeds verfrissching zochten en stellig ook vonden in een bad in den grooten zwem vijver aan het einde van onzen Zeeweg. Maar ook bleek op dezen eersten zomerschen Zondag alweer, dat de ongevallen, welke toch elk jaar in de verschillende badplaatsen voorkomen, veelal door eigen onvoorzichtig heid en waaghalzerij, geen afdoende lessen zijn geweest. Inderdaad, de menschen zijn hardleersch! Ook dit bad-seizoen zal waar schijnlijk wel weer slachtoffers eischen langs z.g. landwind woei en het zwemmen in zee, de Hollandsche ku t! Ondanks dat er een zooais toch wel b kend is te achten, dan immer grootere vi orzichtigheid vereischt, waagden enkelen z ch vrij ver in zee. Een zwemmer had den inoed" om naar het wrak van de Salento ovta- te steken, daarbij dus niet lettend op eige"gevaar en dat van ande ren, die hem te hulp zouden komen ingeval van nood! Maar eenmaal op het wrak aan gekomen, durfde hij niet meer terug te zwem men wat misschien ook wel geluk voor hem geweest is. MéJ een vlet is de zwemmer teruggehaald moeten Worden!! Zijn waaghalzerij werd allerminst gepre zen door de aanwezigen op het strand. En terecht! 't Is te hopen, datstrandbezoekers niet hun eigen leven en dat van anderen in gevaar zul len brengen dezen zomer, door onvoorzich tigheid en waaghalzerij in zee. Boekhandel „Lectura". De bekende boekhandel en leesbibliotheek „Lectura" heeft heden (Zaterdag 1 Juni) een nieuwen eigenaar gekregen. Dat is eensdeels Jammer, maar tegelijk ook weer niet. Jammer js, omdat de familie Vis ser in dit betrekkelijk kort tijdsbestek de zaak flink heeft aangepakt en tot grooten bloei heeft gebracht en vhndaar dan ook een goede reputatie geniet; de^-prettige en beleefde be handeling aan hun cliënten werd op prijs gesteld, zoodat men zich gaarne door hen liet bedienen. Sinds het overlijden van den heer Visser in den nazomer v^n het vorige jaar, heeft mevrouw Visser, rnjet de vakkundige goede hulp van haar dochter, de zaak op voorbeel dige wijze voortgeiet. Maar toch was een daad als deze, hoe gaarne de familie het ook anders had gewild, in het belang van de zaak, n.l. overdracht van den boekhandel aan iemand met routine en vakkennis en die heeft de fam. Visser gevonden in den heer Gorter, die jaren in den boekhandel is werkzaam ge weest en het boekverkoopersvak terdege verstaat. En daarom is het toch pok weer goed, dat deze verandering tot stand is gekomen. We wenschen dat het den nieuwen ondernemer mag gelukken om de zaak nog tot grooteren bloei te brengen docjr vakkundige en coulante bediening, want daarmee is cliënt en leveran cier beiden gebaat. We verwijzen de lezers van ons blad naar een desbetreffende advertentie, voorkomend in dit nummer. Edelmoedigheid. Deze week waren enkele patiënten van het Prov. Ziekenhuis, onder leiding van een paar broeders, op een warmen dag bezig om de graskanten achter den Duinweg, waarlangs de rails loopen naar de inrichting, op te knappen. Een aldaar wonend heer presenteerde den patiënten (15 in getal) limonade, terwijl ze daarna ieder nog onthaald werden op een heerlijke sigaar. Deze daad, die i%£lJc geval van een goed karakter en edele mènschlievendheid getuigt, verdient navolging. OVERVEEN. Auto-ongeluk. Maandagavond reed de heer J. J. W. uit Rotterdam met zijn auto van den Tetterodeweg in de richting Bloemen daal. Op de helling van den Tetterodeweg kreeg de auto een groote vaart en raakte de bestuurder het beheer over zijn stuur kwiji en kwam met flinke vaart tegen Café Het Roomhuis terecht. De muur werd over een meter ingedrukt en de auto beschadigd. Voor den bestuurder liep dit ongeval goed af. Hij zal de schade vergoeden. Tentoonstelling „De Werkers" verlengd. De tentoonstelling der Vereeniging van Beeldende Kunst „De Werkers" in de toon zalen der firma J. A. Boskamp en Zoon te Overveen, wordt verlengd tot 8 Juni. OVERVEEN. 't Brouwerskolkje. 't Geliefkoosde, be kende plekje in onze gemeente, waar in het zomerseizoen door vreemdeling en plaatsge noot veel wordt genoten van de rustige om geving en het rijke natuurschoon, waar in winterdag, bij tijden als het ijs vertrouwd is, ook veel gebruik wordt gemaakt van de mooie ijsbaan, heeft nog iets aantrekkelijks en nuttigs wat menigen bezoeker niet eens zal weten. Het Brouwerskolkje heeft n.l. nog een theeschenkerij, d.w.z. er wordt meer ge schonken als thee, doch dat ontdekt men wel bij een bezoek. Nu is het niet onze bedoeling om direct reclame te maken voor den ondernemer, den heer Traanberg, maar meer in het belang van het algemeen zou het toch wel gewenscht zijn, indien er aan het Brouwerskolkje eenige kleine bordjes werden aangebracht, die de bezoekers van dit plekje verwezen naar deze inrichting, want de ligging is, hoewel mid den in het natuurschoon men heeft n.l. vanaf deze theeschenkerij, welke op een duin achter 't Kolkje ligt, een pracht vergezicht op duin en bosch nu niet bepaald in het oog loopend. Wij meenen, dat door het plaatsen van een paar bordjes, b.v. een aan den ingang bij den Duinlustweg en een langs het Kolkje, het bezoek er zeer zeker door zal worden bevor derd. Misschien dat de ondernemer een verzoek wil richten aan het gemeentebestuur tot toe stemming om deze verbetering ten dienste van het publiek aan te brengen. AERDENHOUT. Tragisch motorongeluk. Op de Leeu werikenlaan te Aerdenhout heeft gisteravond een ernstig ongeluk plaats gehad. Omstreeks halfacht reed daar de 35-jarige heer J. Deyl, wonende te Haarlem, Lootsstraat 9, met zijn motorrijwiel. Bloemendaal - Tel. 22276 Op de duo zat zijn echtgenoote. Plotseling sprong een band en door den schok viel de duorijdster van den motor, welke omviel. Mevr. D. werd door een der deelen van de motor aan het hoofd getroffen. Zij bleef be wusteloos liggen met een wonde achter een der ooren. Een arts was spoedig ter plaatse en con stateerde schedelbreuk. Mevr. D. is kort na het ongeval overleden. Het lijk is op last van den Officier van Justitie te Haarlem naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. De bestuurder van het motorrijwiel liep lichte verwondingen op. Personalia. Dr. J. D. Bierens de Haan, alhier, de bekende philosoof, is benoemd tot eerelid van de „Kantgesellschaft" in de Woensdag gehouden zitting te Halle van ge noemd genootschap. Beveilig Uw toestel tegen bliksem met de Philips Edelgasveiligheid. Prijs 5.75 Kleverparkweg 21D, Haarlem Tel. 12324 VOGELENZANG. Demonstratie V.B.B. Onder groote be langstelling gaf Maandagavond de BI. vrijw. brandweer met de groote Magirusspuit en de Ford-motorspuit een goed geslaagde demon stratie. Met water uit de Leidschevaart gaf de groote motorspuit vier flinke stralen. De Ford-spuit in de Bekslaan deed meer bescheiden deze spoot met één straal van de waterleiding de Vogelenzangsche jeugd en de oude beukenboomen nat. De demonstratie was goed, stond onder uitstekende leiding en had een vlot verloop. Terug te bekomen bij: Wijkhuizen, Klein Heiligland 15 zwart, Flaarlem, een blauwe postduif; P. H. van Duin, Vogelenzangsche- weg 45, Vogelenzang, een riem; Mr. En- schedeweg, idllenslaan 1, Aerdenhout, een zwarte duif; Van Schaik, Café Brederodeweg 80, Bloemendaal, een zilveren damesarmbanu horloge; Mr. Tideman, Duinwijckweg 3, Bloemendaal, een stroohoed; Prof. v. Vloten- weg 10, Bloemendaal, een bos sleutels; Por tier P.E.N., Korte Kleverlaan, een plaatje van brandkraan, gemerkt 170400; De Vos, Kin- heimweg 69, Bloemendaal, een nagelgarni tuur; L. Boorsma, Zandvoorterweg 29, Aer denhout, een defect zilveren dameshorloge; T. Zwemmer, Nieuwstraat 3, Zandvoort, een kist met sinaasappelen; E. Folkertsma, Kin- heimweg 81, Bloemendaal, een zadeldekje; W. Voerman, Kinheimweg 65, Bloemendaal, een bruin lederen portemonnaie; Mr. W. J. H. Stam, Grenslaan 5, Aerdenhout, een zakdoek; T. H. Zomer, Vogelenzangscheweg 338, Vogelenzang, een voetpomp; R. Oudes, Zwarteweg 1, Aerdenhout, 2 kippen en 1 haan; J. Meijers, wonende Lange Vrouwen straat 11, Haarlem, een speldje met vrouwen hoofd; H. van Walscns, Wijde Geldelooze- pad 1, Haarlem, een vulpen; Garage Back huis, Zeeweg, een vulpotlood; W. Treffers, Harmenjansweg 71, Haarlem, een fantasie broche; N. Veldhuizen, Schalkwijkerweg 11, Haarlem, een reisdeken; J. P. Schouten, Dompvloedslaan 9, Overveen, een badpak; aan de politiepost Noordzeestrand: een rijwielbelastingmerk, een paar lage schoenen met kousen, een grijze pet, een ring met vier sleutels, een gymnastiekschoen; aan het bureau van politie te Overveen: een vermoe delijk zilveren broche, een woldraadje met 5 sleutels, een huissleutel, een Fordsleutel, 2 sleuteltjes, een portemonnaie, een zwart kin derhoedje, een bril, een radiateurdop, een baddoek en zwembroek, een étui met schrijf behoeften, een kinderjurk, een sleutel. Aanstaande Zondag. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 uur: Ds. G. W. C. Vimderink, te Zeist. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur: Ds. Joh. C. Brussaard. N.ni. 5 uur: Prof. Dr. A. A. van Schelven, te Haarlem. Ned. Protestantenbond (afd. Bloemendaal), v.m. 10.30 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh v. Eysinga, te Santpoort. Onder werp: „Waarom naar de Kerk"? Vrije Katholieke Kerk, v.m. 10.30 uur: Gezon gen H. Mis. Woensdag, v.m. 7.30 uur: Stille H. Mis. Zaterdag, v.m. 7.30 uur: Stille H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 uur: Ds. J. C. v. Dijk. AERDENHOUT. Religieuzen Kring, v.m. 10.30 uur: Ds. C. C. de Kloet, te Veendam. De Eerste Jeugdherberg in Twente, Wat dat is? Ons Saksisch woord voor de bijenstal. Op Hemelvaartsdag is deze Jhb. van tie „Stichting voor Jhbn. in Twente" onder buitengewoon groote belangstelling van landgenooten en vreemden geopend door den voorzitter der stichting, den heer Robert son te Almelo. Dat de stichting zoo spoedig reeds een Jhb. rijk geworden is, dankt zij aan den milden heer Hulshof te Hengelo, die een villa aan den mooien weg DeldenHengelo cadeau gaf. Het gebouw telt nu 48 bedden. Zooals ik zei, was de belangstelling bui tengewoon groot. Opvallend veel Duitschers waren voor deze gelegenheid overgekomen. Gesproken werd door de burgemeesters van Hengelo en Gronau, door Dr. C. P. Gunning van de Ned. Jhb. Centrale, Dr. Thicman na mens den Reichsverband fiir deutsche jhb. in Gronau, de heeren Jan Feith namens den A. N. W. B., Thomasson van de Gooische Jhb. stichting, Mulder van den N. O. B. en Wevers namens de A. J. C. te Hengelo. Leerlingen der O. L. school te Delden zon gen het Twentsche volkslied in dialect. K. Zw. „P i n k s t e r e n", door J. van Oudshoorn. Ingenaaid ƒ1.90 ge bonden ƒ2.90. Uitgave van Hol- kema en Warendorfs Uitg. Mij., Amsterdam. Van Oudshoorn is en blijft een opmerke lijke figuur in onze letterkunde. Wie onzer herinnert zich niet dat van Oudshoorn door Frans Coenen geïntroduceerd, als schrijver zijn intree in de Nederlandsche letteren deed. In 1914 met zijn door literaire fijnproevers zeer gewaardeerd boek „Willem Mertens Levensspiegel", waarop in 1916 zijn „Lou teringen" volgde. Van Oudshoorn's voor niets terugdein zende waarheidszin en de intensiteit, waar mee hij het ondergane, het doorleefde, beeldde, hadden de kenners der beweging van '80 weer de herinnering dier beweging levendig voor den geest gebracht, maar vele anderen, die buiten de invloedssfeer dier be weging waren gebleven, hevig doen ontstel len. Dat eigenaardige, heel aparte, exclu sieve en tegelijk onbewimpelde van zijn eer ste boek, komt ook weer tot uiting in zijn laatste boek „Pinksteren". De indringing in de hoofdfiguur, Marie, is van een verbijsterende knapheid en tegelijk van een directheid en onbewimpeldheid, dat het lijkt of het op het kantje van het sca breuze af is. Maar van Oudshoorn is kun stenaar, weet wat hij doet, voelt zich vol ledig verantwoord en gaat daarom zonder omzien en zonder drukte zijn weg. Het is alleen jammer, dat een literaire kracht als van Oudshoorn nog zoo weinig door het groote publiek wordt gewaardeerd. Hij is geen modeman, dat zal wel de oorzaak zijn. Zijn voorlaatste roman „Tobias en de Dood" is vrijwel genegeerd. Wij hopen, dat „Pinksteren" een aanlei ding mag zijn voor een grootere verbreiding van Van Oudshoorn's werk in het algemeen. „O n d e r de KI a m b o e", door Pamela Wynne. Vertaald door Christine MorescoBrants. Societyreeks 11. In geïllustreerd omslag. Ingenaaid 1.90; gebon den 2.50. Prijzende of aanprijzende woorden hoeven wij voor een schrijfster als Pamela Wynne niet meer te bezigen. Zij heeft niet alleen een vasten, maar ook een grooten lezerskring in Nederland veroverd. „Ank is een malle", „De Held harer Droomen", „Verborgen Verlangens", „Blank en Bruin", „Getemd", bij duizenden en duizenden exemplaren wer den ze dadelijk en worden ze nog steeds ver kocht. En daar is nu haar nieuwe roman verschenen, haar „Onder de Klamboe" en wij moeten onzen drukker voortdurend tot spoed aanzetten voor het leveren van telkens meer nieuwe duizendtallen, wijl de vraag wederom geweldig is. In het kort komt de inhoud van „Onder de Klamboe" hier op neer: Dandelion heeft bij haar ouders een vrij eentonig en armoe dig leven. Een oud vriend van Dandelions papa duikt op, wordt op slag verliefd op Dandelion, vraagt haar ten huwelijk. Af schuw bij het meisje voor den al ouden man. Ouders sporen a'an, wijl het een zeldzaam goede partij is, die heel de berooide familie van Dandelion uit de penarie kan helpen. Dandelion, in edele zelfopoffering, geeft toe. Gaandeweg komt zij onder den invloed van haar ouderen echtvriend en door zijn vrien delijkheid en geduld overwint zij haar schroom. Op een bal in Bombay echter ont moet ze een slanken jongen Engelschen offi cier, een obscuur heerschap wel, maar een die het in lichamelijk opzicht glansrijk wint van haar reeds min of meer bejaarden echt genoot. Vreeselijke intriges om deze beide jonge menschen in opspraak te brengen ge lukken ten deele. Op het kantje van den mis stap echter komt zij tot inzicht en wint haar ernstigen man, die intusschen onder haar gedrag verkoeld is, weer volledig terug. „De Nieuwe Huishouding", bewerkt onder leiding van Mevr. R. Lotgering Hillebrand met medewerking van Mej. Th. Mansholt, D. Stavorinus, Mej. Th. Stoll, Mej. E. Mesdag, Mevr. C. Scholte- Hoek e.a. Geïllustreerd met circa 300 platen. Prijs gebonden in afwaschbaren linnen band ƒ3.90. Uitgave: N.V. Van Holkema Warendorf, Amsterdam.

Bloemendaal's Editie | 1929 | | pagina 2