D Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - ZATERDAG3! AL GU FWaMwmt .-wwHiaK-sK. is» mi 'amm aasa» TUS ï'?07 No. .w - J Hel Bloemendaalsch (iMMad Prijs per brjfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. 300M te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. JT" L)il iiurn uier is wederom gratis ver- Aan de lezers, spreid. Elk ingezetene dien het niet mocht hebben bereikt kan, zoover de voorraad strekt, een nummer afhalen of aanvragen bij redactie of uitgever. Wij vertrouwen, dat thans ieder, die dit nog niet deed, zijn abonnementskaart, met 'één cent gefrankeerd, aan den uitgever geteckend zal toezenden. Zondag 1 September n. m. 2 uur. Agenda. Bloemendaal's Bloei. Muziekuitvoering in Duin en Daal bij gelegenheid van de prijsuitreiking in den wedstrijd voor smaakvollen tuinaanleg en baleonversiering in Juli 1.1. N.m. 12y23ys uur. Bloemendaal-Commando. Schiet oefening op de militaire baan te Overveen. Geen wedrennen op Woestduin. Dinsdag 3 September n.m. 7'/2 uur. Gemeenteraad. Indiening begrooting over 1908. Burgemeester en Wethouders der Ge- Ambtelijke meente Bloemendaal maken bekend, mededeelingen. dat een afschrift van het aanvullings kohier der belasting op de honden voor het dienstjaar 1907, gedurende vijf maanden, van den 26sten Augustus 1907 tot en met den 26sten Januari 1908, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Bloemendaal, den 2üsten Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris. De Burgemeester. C. J. de Groot L. S. A. Bas Backer. De Opzichter over de gemeentewerken en inrichtingen van Bloemendaal maakt bekend, dat de administratie der gemeente-Reiniging in het bezit is van de navolgende voorwerpen van waarde, welke in opgehaald huisvuil werden gevonden 1 zilveren suikerstrooier, gevonden in 1903; 1 idem theelepel in 1904; 1 idem theelepel in 1905; 1 idem likeurlepeltje in 1905; 3 idem theelepels in 1906; 2 idem theelepels in 1907; 1 idem kindervorkje in 1907; 1 idem eetlepel in 1907. Een en ander is te bevragen ten huize van den opzichter, Kleverlaan A 820, na vertooning van een dergelijk exem plaar en voldoende aanwijzingen. Dr. D. Bakker, Bloemendaalscheweg Artsen en van 12 uur, behalve Zon- en Feest- Spreekuren. dagen. H. L. van BeusekomZandduinweg, van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. Dr. R. Sleeswijk, Sanatorium Groot-Zomerzorg. Spreek uur wordt nader bekend gemaakt. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, van 121 uur. Gezondheidscommissie. Klachten zijn in te dienen voor Bloemendaal bij den Secretaris, Bloemendaalscheweg 227 of bij den arts S. H. Brongersma; voor Aerdenhout bij L. L. graaf van Randwijek en F. W. baron van Tuyll van Serooskerkenvoor Vogelenzang bij den arts A. Kouwenaar te Bennebroek. Zoodra dit nummer van ons blad wordt 31 Augustus. gelezen, gaat de jaarlijksche feest dag, die zonder moeite een feestdag is geworden, voor, laat ons het eens ramen, zeven achtste gedeelte van het Nederlandsche volk, zich ten einde spoe den in de steden zullen de openbare verlichtingen nog nabloeien, doch ook de lichter, en de tnuziek zullen weldra sterven en opnieuw is onze geëerbiedigde Koningin een zorgenvol levensjaar ingetreden. Zorgenvol? ja zeker. Al is het waar, dat geene stoffelijke zorgen Haar kwellen, ook in den mond van onze Koningin is de bede om dagelijksch brood geene bede zonder beteekenis. Haar dagelijksch brood is de genegenheid van haar volk voor hetwelk zijzelve zulk een grenzenlooze liefde koestert, dat zij daarvoor haar leven zou geven, indien zij het daarmede kon wekken uit zijn roes van bittere par. ij verdeeldheid, van oneindig samengestelden ouderlingen haat, van veelzijdig egoïsme. f "vKarsr-QiBg kan Haar daarvan niet ontheffen. Wij alleen zijn het, wij allen armen of rijken, Roomschen, Protestanten, Joden of ongeloovigen, wij geleerden of eenvoudigen, die haar een deeltje kunnen reiken van het dagelijksch brood dat zij behoeft. Laten wij dan voor zooveel wij welgezind zijn tot het belang des lands boven dat van eenige partij, dezen dag niet eindigen, zonder ons te hebben afgevraagd of wij bij onze feestviering niet meer aan ons zeiven hebben gedacht dan aan Haar, laten wij hernieuwen den eed die destijds bij de inhuldiging van onze lippen sprak, den eed van trouw aan Haar, die goed is door eenvoudigheid en schoonheid gelijk het land dat wij bewonen De politiek is in haar rustperiode. De Binnenlandsch nieuwe Minister van Marine maakt overzicht. thans kennis met zijn personeel, en kan zich rustig voorbereiden om op de ver schillende vragen te antwoorden, die hem ongetwijfeld als de Kamer weder bijeen is, zullen gedaan worden. Schepenaanbouw, marinierscorps, verzorging van schepe lingen kustverdediging, enz. zullen achtereenvolgens wel de revue passeeren. De vredesconferentie is nog steeds aan het vergaderenj en geeft veel vertier in onze residentie. Wat van die con ferentie het resultaat zal zijn, mogen meer ingewijden dan wij zijn, voorspellen ons past het, met belangstelling de verschillende discussies te volgen en ons er maar op te verheugen, dat het mogelijk is een Congres te houden waar alle mogendheden van eenig belang, van gedachte kunnen wisselen wanneer er nu maar een permanent Hof van Arbitrage uit geboren wordt, kan men zeggen, der Mohr hat seine Arbeit gethan, der Mohr kann gehen. Wij gelooven dat de wel overwogen bezoeken die de Koning van Engeland overal maakt, de besprekingen die hij met vreemde ministers houdt, meer er toe zullen bij dragen om den vrede te bewaren, en de volken tot elkaar te brengen dan de lange discussies op de Haagsche Conferentie. Is het met de politiek thans stil, des te meer laten de auto's die snuivend, soms stinkend onze heerlijke landouwen doorvliegen van zich hooren. Het aantal ongelukken door hen veroorzaakt vermeerdert steeds. De wetgever zal wel gedwongen zijn, paal en perk te stellen aan het misbruik dat van dit goed verkeersmiddel gemaakt wordt. Zoo juist nemen wij kennis van een nieuwe vereeniging die opgericht zal worden in 's Gravenhage: «de Nationale Vereeniging ter Bevordering der Verkeersveilig heid", wij kunnen niets anders doen dan de oprichting dezer Vereeniging toejuichen, omdat zooals in de toelichting van de oproeping tot deelname uitdrukkelijk verklaard wordt, de Vereenig'ug zich ten doel stelt, dat de Burgerij zelve de tan^pn ge,. Iw iI;t 7nnder ook mnnr i». lip! i- eigen richting, te bedoelen, vooral indien dit geenszins ge schiedt, in eene aan de nieuwe verkeersmiddelen vijandigen geest, maar in het belang van verkeer en veiligheid beide. Het adres der voorloopige commissie is bij dr. Bosch, Kanaalstraat 12, 's Gravenhage. Mond- en klauwzeer breidden zich meer en meer uit, een afdoend middel tegen die lastige kwaal schijnt nog niet gevonden te zijn. Men spreekt wel van blokken zout in de weide te plaatsen dat is zeker goed voor het vee, en maakt het vleesch smakelijker, maar tegen het mond- en klauwzeer schijnt het evenwel geen afdoend middel te zijn. De groote afwisseling in temperatuur werkt slecht op de vruchten-cultuur. Alles is veel later dan verleden jaar, terwijl o.a. de bloembollenhandel door het natte weer alles moet aanwenden om schimmelen te voorkomen. Bollen die verleden jaar reeds gerooid waren staan nu nog te velde, zoodat de verzending veel later zal plaats hebben. In Amsterdam trekt de tentoonstelling van ambachts werktuigen zeer de aandacht. De buitenlanders vertrouwen ons land niet erg, omdat zij hier niet tegen namaak be schermd zijn, bij gebrek aan een patent-wet, de «Roofstaat tussclien Dollard en Schelde" bestaat nog steeds. Ook door FEUILLETON. 2) Be kluist om lang te leven en wel te sterven. Na uiteengezet te hebben het verschil tusschen het be wegen dat leven is en het bewegen van doode lichamen die hoe meer zij bewegen des te meer afnemen en van aard en gedaante veranderen, handelt de schrijver over wat hij noemt de drie oorzaken van het leven de bewerk tuiging der levende wezens, de lerenskracht die in de bewerk tuigde wezens schuilt en de gedurige vernieuwing des levens door prikkels, voedsel en rust. Voor de wijze bewerktui ging van ons lichaam koestert de schrijver diepe bewonde ring. Over de levenskracht zegt hij haar ware aard bleef tot nu toe voor het scherpzinnigst vernuft verborgen, maar groote onderzoekers der Natuur hebben aan haar de volgende eigenschappen waargenomen. No. 1. Zij weert van de stofdeeltjes, waarin zij woont alle bederf; geen levend lichaam, hoe klein of hoe groot bederft; het verrot of vergaat niet, voor dat het dood is. De levenskracht houdt de kleine stofjes of bestanddeelen, waaruit het bestaat, zoo vast zamen, dat zij niet uit elkaar kunnen wijken, waardoor zij dan zoo lang het leven er in is, altijd hunne gedaante en hunnen aard behouden. Deze werking der levenskracht is zoo sterk, dat zij alles, wat door wonden of anderzins bedorven is geraakt, al is het nog zoo groot, tracht af te scheiden, waarvan men, bij het zoogenaamd koudvuur, verbazende voorbeelden heeft. Zelfs heeft men gezien dat zij een' verrotten voet geheel van het lichaam heeft afgescheiden. No. 2. Doch ten tweede heeft de levenskracht nog die eigenschap, dat zij zich altijd tracht uit hl j d.ii wil zeggen, dat zij nabijgelegen stofdeeltj Ie-, loos waren, het leven mededeelt, evenals het vuur de warmte mededeelt aan het water, dat er op kookt. Deze eigenschap heeft de wijze Schepper met een wel dadig oogmerk aan de levenskracht gegeven. Door gedurig werken toch slijt elk werktuig, en dus ook elk onzer lichaams- deelen, zij moeten dus hersteld worden, en die herstelling geschiedt, door het voedsel, hetwelk het levend lichaam tot zich neemt. Dit voedsel intusschen is doode stof en zoude dus spoedig bederven, zoo het niet door de verspreiding der levenskracht, met onze sappen behoorlijk vermengd zelf levendig, en dus alle de voorrechten deelachtig werd, welke de levende stof bezit. No. 3. Deze verwonderlijke kracht heeft nog eene derde eigenschap, die evenzeer als de vorige ten bewijze strekt van des Scheppers wijsheid en goedheid. Zij geeft namelijk aan de stof waarin zij gelegd is, eene zeer snelle beweeg baarheid, of de eigenschap, om, op eene ligte aanraking, in beweging te komen. Deze eigenschap wordt ook wel prikkelbaarheid genoemd. Gij zult wel eens gezien hebben, hoe een slapend mensch door een fijn veertje even in de neus geprikkeld, plotseling ontwaakt, en zelfs niest. Of hoe de huid, door er op te wrijven, rood wordt; in beide gevallen, worden die deelen geprikkeld en door die prik keling in beweging gebracht. De wrijving prikkelt de huid en de kleine vaatjes, waaruit de zelve grootendeels bestaat, zuigen dan eene groo';ere hoeveelheid bloed in en de huid wordt rood. Het veertje prikkelt de zenuwen, welke zich in den neus beVjinden en zeer gevoelig zijn; deze bewegen zich daarop, <|lie beweging wordt voortge plant tot grootere zenuwen en tot de hersenen, en brengt daar zulk eenen schok teweeg, dat zij uit hunne rust op springen en de mensch ont\ zijne prikkels; de maag word aakt. Bijna elk deel heeft t in beweging gebracht door spijs en drank; het hart en de bloedvaten door het bloed; d huid door do lucht dc L".verintc enz, - do nogen door het icht en de andere deewsu door andere prikkels Op die wijze brengen duizend dingen in de natuur verschillende deelen van ons lichaam in eene gestadige beweging. Dit zijn de voornaamste eigenschappen dier verborgene kracht, welke het leven en dus de beweging in ons zoo wel als in de dieren en planten onderhoudt. Die levenskracht is wel door de geheele natuur verspreid maar zij openbaart zich het sterkst in levende schepselen. 5. Over de gedurige vernieuwing des levens. Hoe groot echter het vermogen der levenskracht zij, het is niet oneindig. Zij kan de stof, waaruit ons lichaam bestaat, niet voor afslijting en verlies bewaren. Zelve wordt zij uitgeput en de beweegbaarheid des lichaams raakt verlo ren. En waarom zou zij niet deelen in het wisselvallige van het ondermaansche Zou ook zij niet worden uitgeput, verloren gaan, en het lichaam, in dat opzicht verversching behoeven? Voorzeker; en nu zult gij wel willen weten, waardoor dat alles wordt te weeg gebracht; met andere woorden, wat het is, dat ons dierlijk gestel telkens op windt en belet stil te staan, evenals een horloge, door de spanning der veer weder wordt opgewonden en in be weging gebracht. Ons lichaam moet in gedurige beweging zijn, dus moeten er ook prikkels wezen om het in beweging te brengen want deze zijn het, zooals wij zagen, waardoor de deelen of werktuigen, waaruit het lichaam bestaat, in werking gebracht worden Door die gedurige beweging slijten onder- tusschen de deelendeze moeten dus hersteld worden die herstelling geschiedt door aanvoering van nieuwe stof, door het voedsel. Een tweede gevolg der prikkeling en beweging waarin ons leven bestaat, is de uitputting en verlamming der levenskracht; ook deze moet gestadig vernieuwd worden, en dat geschiedt door de rust. Deze drie dingen dus, prikkels, voedsel en rust zijn de voor naamste middelen ter vernieuwing des levens. Wordt vervolgd).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1