welk besluit dus door hem niet zou worden uitgevoerd. Het voorstel tot wijziging der Algemeene Politieveror dening door uitlichten eener onduidelijke zinsnede in een motor- en rijwielartikel werd aangenomen. Bij het voorstel tot uitbetaling van zijne rekening over 1906 aan den heer F. W. Moolenaar alhier deed de voorzitter duidelijk uitkomen dat genoemde heer zich in deze rekening-aangelegenheid niets te verwijten had. Een raadscommissie, bestaande uit de heeren Ter Hoff- steede, Koolhoven en Tideman, had de gemeenterekening nagezien en, gelijk het onder den tegenwoordigen ontvanger gebruikelijk is, in de meest volkomen orde bevonden. Over 1906 is ontvangen 105.171.43, uitgegeven 89.868.804. Mr. Jacometti wenschen wij geluk met zijne benoeming tot lid der Schoolcommissie. De onderzoekende geest, die elk advocaat eigen wordt, zal den heer Jacometti onge twijfeld tot een zeer nuttig lid der schoolcommissie maken het is in onze gemeente niet gemakkelijk doch zeer loonend om onder den vorm den inhoud der school- en onderwijs toestanden gade te slaan. Het schoolgeldkohier werd vastgesteld op f 313.41. De directie der K. E. M. aan het woord. (Vervolg.) Laten wij nagaan wat de K. E. M. geeft en wat ze vraagt. lu. De groote grief tegen de oude concessie was, dat op het bedrijf der K. E. M. van de zijde van het Gemeente bestuur geen de minste controle was. Deze controle is in de nieuwe concessie uitvoerig om schreven en overtredingen worden met boeten gestraft. '2°. In de bestaande concessie-voorwaarden was zeer onduidelijk uitgedrukt het recht en daardoor ook de ver plichting der K. E. M., voor de aansluiting van perceelen niet gelegen aan de wegen genoemd in Art. 1 der concessie. Dit recht en deze verplichtingen zijn in de nieuwe voor waarden zuiver en duidelijk aangegeven, terwijl een kaart tot toelichting daaraan is toegevoegd. Alle willekeur van de zijde der K. E. M. is daardoor uitgesloten, doch ook de K.E.M. is daardoor gewaarborgd, dat aanvragen om aansluiting aan haar stroomnet, voor haar geen belangrijke verliezen kunnen tengevolge hebben. 3°. De straatverlichting te Bloemendaal is slechts voor een deel electrisch. Uitbreiding van die verlichting stuitte af op den lagen prijs, welke door de Gemeente voor die verlichting wordt betaald, terwijl de bestaande concessie geen bepalingen bevatte, waardoor de K. E. M. verplicht was de gewenschte uitbreidingen te maken. Deze zaak is door de nieuwe voorwaarden geheel ge regeld. De K. E. M. maakt onder billijke bepalingen de gewenschte uitbreidingen voor de straatverlichting, onder houdt ze en levert den electrischen stroom voor een een heidsprijs van 14 cent tot 10 uur n.m., 12 cent van 1012 uur 11.111. en 10 cent voor het verdere gedeelte van den nacht. (Voor de gemeente Velsen is die prijs 15 cent per eenheid.) 4°. Is het tarief van keuring voor nieuw aan te sluiten perceelen verlaagd. 5°. Is een artikel opgenomen, waarin worden geregeld de rechten van de Gemeente bij een eventueele staking der stroomlevering, en naasting van de eigendommen der K. E. M. geheel of gedeeltelijk, wanneer zulks in het belang van de gemeente mocht blijken te zijn. Met bovenstaande hebben wij een kort resumé gegeven van de wijzigingen, welke in de bestaande concessie zou den worden gebracht en laten gaarne aan den lezer over te bepalen, in hoeverre de aanneming der nieuwe voor waarden al of niet in het belang is van de Gemeente. Ten slotte wenschen wij nog even aan te stippen een paar punten voorkomende in den aanvang van genoemd artikel. Daarin wordt opgekomen tegen de bepaling dat, wan neer de K. E. M. meent dat de voorwaarden eener con cessie aan een andere maatschappij te verleenen minder drukkend zouden zijn dan die aan haar verleend, de laatste zijn te wijzigen in overeenstemming met de eerste. Het komt ons voor dat hier niet duidelijk uitkomt dat deze bepaling niet is een nieuwe eisc/i van de K. E. M doch een bepaling, welke onveranderd voorkomt in de be staande concessie; er wordt alzoo niets gevraagd doch alleen behouden wat steeds is toegezegd. Dat nu die voorwaarde een gevaar zou opleveren voor monopolie of gehaspel kunnen wij niet onderschrijven, ook meenen wij, dat de bepaling in alle opzichten billijk is. Gesteld het geval dat iemand naast de K. E. M. een concessie werd verleend iets waartoe de Gemeenteraad het recht heeft en dat aan die Concessionaris bijzonder voordeelige voorwaarden werden verleend. Laten wij maar eens aannemen dat hem een subsidie werd gegeven, zou dan daardoor geen oneerlijke concurrentie tegenover de K. E. M. worden in het leven geroepen, en is het dan niet billijk dat de oude maatschappij dezelfde voordeelen zou genieten Dat dat „meenen" aanleiding zou kunnen geven tot eindeloos gehaspel wil er bij ons niet in dat meenen zou door de K. E. M. moeten worden gemotiveerd en wanneer hare motieven door den Gemeenteraad werden bestreden, zouden arbiters in hoogste instantie uitspraak doen. Monopolie heeft de K.E.M. in geen enkel opzicht. Zij heeft eeue niet uitsluitende concessie. Voor gas, electrisch of welk ander licht ook kan aan anderen concessie worden gegeven, doch het is toch niet meer dan billijk dat, wanneer aan een ander concessie wordt geg'even voor electrisch licht, die concessie althans niet wordt gegeven op voordeeliger voorwaarden dan aan haar. Eindelijk meenen wij nog te moeten wijzen op een blijkbaar verkeerd begrip dat de geachte schrijver van het reeds meer genoemde artikel heeft van onzen koopmans geest. Volgens hem zou het in de bedoeling der K. E. M. liggen om de hoeveelheid electrische energie, welke de K.E.M. te koop heeft, zoo langzaam en zoo duur mogelijk aan den man te brengen. Welke fabrikant van welke stof ook zal zoo langzaam mogelijk trachten te verkoopen, juist bij een ruim debiet kan winst worden gemaakt. Zoo duur mogelijk, dat is in zooverre juist, dal men met zijn prijs rekening heeft te houden met de concur rentie en die ontbreekt toch zeker bij lichtlevering niet. 12 Laten wij nagaan wat de K.E.M. reeds nadat de con cessie te haren name is gesteld, in het belang van hare verbruikers heeft gedaan le de stroomprijs bij verbruik boven 1 Eenheid per lamp, per maand met 50°/0 gereduceerd. 2e het aantal lampen bij groote installatie zoodanig berekend, dat de eerste 25 ten volle, de tweede 25 als 20, de derde 25 als 15 en de vierde en alle volgende groepen als 10 lampen worden berekend. 3e de gratis-controle en -vernieuwing der gloeilampen ingevoerd. 4e op de stroomprijs voor motoren bij dagbedrijf een belangrijk rabat toegestaan. 5'e de aansluitingskosten voor kleine installaties aanzienlijk verlaagd. Het komt ons voor dat men dus niet mag spreken van zoo langzaam en zoo duur mogelijk verkoopen. Zooveel mogelijk stroom verkoopen en daardoor met den prijs naar beneden kunnen gaan, dat ligt in de bedoeling der K.E.M.doch dan moet haar ook de gelegenheid ge geven worden om hare clientèle uit te breiden, zoo ruim mogelijk, doch steeds zoodanig dat die uitbreiding rendabel kan worden gemaakt. De hoeveelheid stroom, welke voor de bediening in voorraad is, moet steeds voldoende zijn en zal dat ook zijn, getuige de uitbreiding van pl. m. 500 P.K., welke in de laatste 4 jaren aan de capaciteit der centrales is gegeven. Toezicht en controle op haar bedrijf schroomt de K.E.M. niet, integendeel, want deze kan alleen dienen om de stroomlevering te verbeteren en goede stroomlevering is voor het welzijn van hare zaak van het grootst belang. Hopende dat wij met het bovenstaande ons standpunt in de hangende zaak zoo duidelijk mogelijk hebben ge geven en U Mijnheer de Redacteur dankende voor de ons afgestane plaatsruimte, teekenen wij, Hoogachtend, Directeuren van de Kennemer Electriciteit-Maatschappij, (tv. g.) Van Slujjs. Smit Kleine. Ons artikel wordt hierna vervolgd. (Red.) Ned. Herv. Gemeente, Zondag 8 Sept., Kerknieuws. voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Spreekuur van den predikant Woensdag. morgen 9-12 uur. Alle catechisaties zijn weder begonnen op de gewone uren. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 8 Sept. voorm. 7 en 8) uur Gelezen II. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag Kerkelijke dienst te 71/» en 10 uur. Naar wij vernemen zal de heer Muziek. Bertraud H. Drilsma, leeraar voor cello aan de particuliere muziek school, directie Ary Belinfante en S. van Adelberg te Amsterdam, van af 1 September te Bloemendaal en om streken werkzaam zijn. De heer B. Drilsma, die. na zijne yininncel-studiën aan het amsterdamsche conservatorium, onder leiding van den heer J. Mossel voleindigd te hebben, verscheidene jaren aan het Concertgebouw-orkest verbonden was, heeft zich, na zijn uittreden uit deze corporatie, meer op het muziek onderwijs toegelegd en zich sedert ook verscheidene malen inet succes als solist doen hooren. Het plan bestaat om in vereeniging met den heer en mevrouw Dahmen en met medewerking van nader te noe men solisten, in den loop van het aanstaande winterseizoen eenige concerten te Bloemendaal te geven, waarop behalve verschillende solo-voordrachten ook eenige kamermuziek werken zullen worden ten gehoore gebracht. Nadere bijzonderheden aangaande deze concerten zullen binnenkort worden bekend gemaakt. De bijzondere meisjesschool te Overveen Ouderwijs. staat ouder het R.-K. Kerkbestuur te Overveen. Mej. C. v. d. Laan, Directrice; Mej. J. F. W. Struten, Hoofd en DuitschMej. J. J. M. v. Leeuwenberg, Onderwijzeres Fransch Mej. A. J. J. M. Oosterman, Onderwijzeres KngelschMej. A. M. v. Ilulten, Onderwijzeres Vrije- en Orde-oefeningen; Mej. J. v. d. Bijlaard, Muziek; Mej. M. Pesser, Fraaie en Nuttige Hand werken Mej. v. Went, Nuttige HandwerkenNaaischool Mej. A. de Gier; Mej. M. Platvoet en Mej. v. Woerkom Bewaarschool. B 1 o e m e n d a a I's bloei. Deze krach- Plaatselijk tige vereeniging heeft Zondag 1 dezer nieuws. een aardig feest georganiseerd. Naast hotel Duin en Daal aan een honderdtal tafeltjes waren Bloemendalers en Haarlemmers vereenigd, om te luisteren naar de zeer goede muziek van hel 10de regiment, de met de jongste uitbreiding van het garnizoen gewonnen aanwinst voor Haarlem en Omstrekenvele Bloemendalers, voor zoover zij lid zijn van genoemde ver eeniging, waren er in een afgesloten ruimte, allen netjes aangedaan, genoeglijk en kalm. In de pauze vroeg Mr. Jacometti, voorzitter der vereeniging het woord, om over te kunnen gaan tot de uitreiking der prijzen in den wed strijd voor de meest smaakvolle tuinaanleg en balcon- versiering. In den eersten wedstrijd werden drie, in den tweeden één prijs toegekend. De heer Lefebvre, wiens tuinaanleg even wel verzorgd is uit tuinbouwkundig oog punt als schilderachtig en harmonieerend met huis en' omgeving, verwierf den eersten prijs, eene ronde, verguld zilveren plaque, een eenvoudig doch smaakvol stuk werk eener Amsterdamsche lirma de tweede prijs voor den heer Everts bestemd, kou niet hem persoonlijk worden uitge reikt, daar de winnaar alwezig was, evenals de derde prijswinner notaris van Ólst, waarschijnlijk door drukke bezigheden verhinderd. In den tweeden wedstrijd werd geen eerste en geen derde prijs uitgereikt, daar deze zoo vertelt men door ie jury toegekend had moeten zijn aan heeren, welke liever niet voor een bekroning in aanmerking kwamende tweede prijs werd behaald door den heer Overhoff. De voorzitter, eene gelijkenis treffende tusschen den levensstrijd on bezit en recht en wedstrijden als deze van heter gehalte, en edeler, wekte allen op bij voorkeur op deze wijze met elkander den strijd aan te binden. Gelukkig eene gemeente, waar dergelijke wed strijden op eenigszins groote schaal kunnen plaats hebben Het was werkelijk genoegelijk en kalm, maar was het niet al te kalm Niet dat wij gedans en geroep en uitbundig geklap hadden gewenscht, maar speelt onze phlegmatieke aard ons niet al te vaak parten? O, zeker, wij hebben allen onze huiselijke en andere zorgen, wij zijn steeds vol met bedenkselen en overwegingen van hoogst ernstigen aard, maar kunnen wij, bijeen zijnde om al die ernst en die deftigheid aan kant te zetten, genoegelijk zijnde, ons ook niet wat genoegelijker toonen Wat is er opwek- kender dan elkanders levenslust van aangezicht tot aan gezicht te zien en mede te gevoelen Moge Bloemendaal ook voorgaan in ons verjongd Nederlandsch volksleven, een verjongde Nederlandsche vroolijkheid te kweeken, beschaafder dan de oud-Hollandsche boertigheid, maar even echt I Bloemendaal's bloei, dat beschavend en ver- vroolijkend op het leven in onze gemeente kan werken, ga daarin voor. En laten wij allen met die vereeniging medewerken. Vroolijkheid I Wij hebben daartoe niets noodig dan handen- of geestenarbeid die ons levendig houdt, gezondheid en het bewustzijn, dat wij, wie met minder bedeeld zijn, geven wat hun toekomt en aan nog meer helpen als het kan. Daarna mag nu dan volop worden genoten in echte levensvreugde, die niet vraagt wat tante Pleun en oom Jan Salie zegt. Wij kunnen die beiden stil laten zitten achter tantes horretje en bij oom's Goudsche pijp. Bloemendaal bloeie, maar laten eerst wij Bloemendalers ontbotten, onze vreugde in het leven, als vrije mannen en vrouwen opgewekt durven dragen in woord en in daad, als rijpe vruchten in een blinkende schaal. Op 31 Augustus werd ook te Overveen op het plein der O. L. S. het jaarlijksche feest ter eere van H. M. de Koningin gevierd. Om half negen waren de leerlingen, allen keurig uitgedost, met de nationale kleuren en vlaggen versierd, aanwezig. Het onderwijzend personeel, benevens eenige commissieleden van de vereeniging „Koninginne dag," verleenden hunne hulp om den kinderen eenige ge- noegelijke uren te verschaffen. Na een gul onthaal op melk, broodjes, taartjes, choco lade begonnen de verschillende wedstrijden, die zeer in den smaak vielen en door een groot aantal toeschouwers met spanning werden gadegeslagen. Om 1 uur waren deze geëindigd en werden de prijzen den winners uitgereikt. Door de goede zorgen der feestcommissie kon bovendien iederen leerling een prijsje worden geschonken. Dat menig Koninginneliedje uit volle borst werd gezongen, behoeft zeker niet gezegd te worden. 't Is te wenschen, dat de vereeniging „Koninginnedag" steeds de sympathie der inwoners mag behouden en door een goed beheer harer middelen ieder jaar in de gelegen heid wordt gesteld, de jeugd' zoo'n aardig feest aan te bieden. Dank zij de zorgen van de Ver. „Koninginnedag" werd de verjaardag van H. M. de Koningin door de leerlingen der O. L. S. te Bloemendaal met groote opgewektheid gevierd. De kinderen werden getrakteerd op limonade, taartjes, krentenbrood joe en reopen chocolade. Ieder kind nam deel aan een wedstrijd, passend aan zijn leeftijd. Vele aardige prijzen waren uitgeloofd. Vooral de nummers plankrijden en ringrijden op versierde fietsen vielen zeer in den smaak. Ouders en belangstellenden waren in grooten getale opgekomen. De feestviering werd besloten met een rijk voorziene tombola. Koninginnedag ging voor de Vogelenzangsche jeugd niet onopgemerkt voorbij, 's Morgens half negen kwamen de kinderen, in hunne Zoudagsche pakjes en met oranje ge tooid, de schoollokalen binnen, alwaar de borden versierd waren. Onder het zingen van vaderlandsche liederen werden zij onthaald op chocolade, krentenbroodjes en andere versnape ringen, terwijl allen een cadeau ontvingen. Ook waren voor verschillende spelen, als zakloopen, wedloop, bal- werpen, enz., prijzen beschikbaar gesteld. Een gedeelte van het feest werd bijgewoond door het gemeenteraadslid den heer A. van der Hulst. Ongeveer half twaalf keerde men blij gestemd huiswaarts. Mej. M. B. Roozen van Overveen behaalde de acte M. O. gymnastiek. De hotel-maatschappij 'Duin en Daal verspeidteen „carte- lettre" (een soort postblad), van binnen voorzien met 8 foto's van het hotel in zijn nieuwe gedaante en met tarie ven in de nederlandsche en de fransche taal. Bij het zien der foto's herinnerden wij ons een kijkje, dat de directeur ons dezen zomer gunde en waarbij ons-, naast de smaak volle inrichting der nieuwe eetzaal, het meest trof de fris- sche en absoluut propere indruk, die keukens en buffet maakten. Tot tijdelijk onderwijzer aan de bijzondere school, hoofd de heer Van den Berg, te Bloemendaal, is benoemd de heer De Bock. Ned. Verplegers- ValcvereenigingA fd. Meerenberg. Op Dinsdag 20 Augustus had in dc eonversatiezaal van het Zusterhuis alhier de zomer-propagandavergadering plaats der Nèderlandsche Verplegers-Vakvereeniging. Na een hartelijk openingswoord, voorafgegaan door het stellen eener motie van dankbetuiging aan de Commissie van Toezicht voor de verleende gastvrijheid, gaf de voor zitter van het Hoofdbestuur, Broeder van Donselaar, ver pleger in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam, het woord aan den algemeenen secretaris, Br. W. M. van Lank- horst, eveneens uit het W.-G. te Amsterdam, voor het lezen van zijn belangrijk verslag. Daaruit bleek duidelijk, dat, hoe jong deze vereeniging moge zijn, haar arbeid meer en meer wordt gewaardeerd. Vooral het informatie bureau heeft het druk, daar van alle zijden naar en om broeders gevraagd wordt. Ruim 40 broeders kunnen nog geplaatst worden. Zoo ergens, dan is hier de bede om arbeiders in den wijngaard ten zeerste op haar plaats. Daarom is ook hier de oproep niet misplaatst aan ernstige jongelui, die van de verpleging van zieken en krankzin nigen hun levenstaak wenschen te maken. In verschillende inrichtingen kunnen zij geplaatst worden. Men wende zich tot den algem. secretaris, Br. W. M. van Lankhorst, Wil helmina-Gasthuis te Amsterdam. (Wordt vervolgd).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2