17 In den vorigen winter is te Haarlem Muziek. met veel bijval opgevoerd„Goude sprookjes Tooverlied" het fantastische sprookjesspel met muziek van Otto Ludwig (Wernicke) te 's Gravenhage. Verschillende dames en jongelieden te Bloemendaal behoorde tot de liefhebbers-uitvoerders. De bevattelijke melodieuse muziek van solisten, koor en orkest sloot zich bij tekst en handleiding onmiddellijk aan, de weelderige, doch smaakvolle costumeering gaf aan het ge heel een rijkdom waarvan velen twee malen zijn gaan genieten. Het geheel stond onder leiding van den muziek leeraar E. A. Cats te Haarlem. Aangemoedigd door den ondervonden bijval heeft de leider het plan opgevat, in den komende winter eveneens belangeloos en wederom met vrijwillige en belangelooze medewerksters en werkers op te voeren„Eén dag Khalif' kinderoperette in 3 bedrijven, vrij bewerkt naar een sprookje uit Duizend en één Nacht van denzelfden componist. De woorden zijn van den heer P. Bruinsma. De componist zegt in zijn woord voorafKinderzang werken moeten behalve muzikaal genot te geven en den muzikaleu ontwikkeling te bevorderen, eene opvoedende waarde voor het kinderhart hebben en deze kan slechts ver hoogd worden, als de kinderen niet alleen zingend, maar ook handelend optreden in de vertolking van een sprookje of ge schiedenis, waarvan zij de moraal begrijpen en gevoelen. Dit groote voordeel geeft alleen de kinderoperette, terwijl de na- deelen wier bestaan sommigen in het optreden van kinderen „op de planken" vermoeden, daarbij vaii geen beteekenis zijn. Vele opvoedkundigen erkennen de kinderoperette als opvoedingsmiddel, met „Eén dag Khalifbestaat iets goeds op dit gebied. M. U. /-,. 0. der Bloemendacilsche Ouderwijs. Schoolvereeniging. Alle leerlingen, die in den afgeloopen cursus examen deden, slaagden, te weten 2 leerlingen voor de 2e Klas H.B.S. voor jongens te Haarlem. 1 leerling 2e te Deventer. 1 nu le u tt 1 a ,i le a Gymnasium 2 leerlingen 2e Middelbare school voor Meisjes 't Kopje te Bloemendaal. 5 n a a le u dito. 1 leerling voor de Kweekschool voor Onderwijzeressen te Haarlem. p, De brievengaarder M. Kokkelkoren zal aa st. X) v Oct. 25 jaar aan de administratie nieuws der posterijen werkzaam zijn. Belangrijke ongelukken of festiviteiten kwamen in den afgeloopen week niet voor. De inbreker bij den heer Gielen te Overveen werd nog niet ontdekt; vreemd is het dat de heer Gielen juist dien dag geld in zijn kantoortje had, hetgeen anders niet plaats heeft. De vreemdelingen bleven afreizen, men begint zich voor den winter gereed te maken; intusschen werd ter vervroolijking van de dorp straat een nieuwe bloemenwinkel geopend. De ingezetenen ontvingen hunne inkwartieringsbiljetten thuis. Van 1821 September zullen wij het ongewone schouwspel genieten van militaire kostgangers te herbergen, ook marechaussées. Allengs komt de tijd van vergaderingen houden weder aan. Te Vogelenzang werd nog al gesproken over een artikel van de hand van den heer Kapelaan aldaar, waarin, naar men ons mededeelt, werd aangeraden, liever de Nieuwe Haarlemsche Courant te lezen dan ons weekblad. Wij ont vingen geen exemplaar van dat blad en vernamen er verder niets van. Ons abonnementental breidt zich gestadig uit; op goede vriendschap met alle gezindten stellen wij prijs. Ned. Verplegers-Vakvereeniging, Afd. Meerenberg. Vervolg). Na zijn luid toegejuicht verslag werd het woord gegeven aan broeder van Goor, particulier verpleger te Amsterdam, voor zijn boeiende lezing over den toestand van de part. verplegers te Amsterdam. Ook daarin is langzame verbete ring te constateeren de geschoolde verpleger wordt meer en meer gewaardeerd, al was niet alles even verkwikkend wat verhaald werd. Hij oogstte luiden bijval in. Alsnu bood de gastheer, Prof. Dr. G. C. van Walsem, Geneesheer-Directeur, de gelegenheid hem in den geest te volgen tot in de vroegste tijden dat er van Meerenberg gesproken wordt. Wij zagen toen op het heerlijke land goed in een gebouw, wat gedeeltelijk nog bestaat (tegen woordig achtergedeelte van het Broederhuis, voormalige Directeurswoning) eene bleekerij. Op een kartonnen platte grond (wit) van Meerenberg hechtte Z. H.gel. achtereen volgens grootere en kleinere stukjes karton (blauw), die de verschillende gebouwen voorstelden, welke voor en na gebouwd zijn. Nadat Neêrlands eerste Inspecteur over het Krank zinnigenwezen, Prof. Dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk, herhaaldelijk er op gewezen had, dat de krankzinnigen verpleging in Nederland nog zooveel te wenschen overliet, werd door de provincie Noord-Holland in 1849 het Ge sticht Meerenberg geopend. Daar werd voor Nederland de grondslag gelegd voor de meer humane opvatting der krankzinnigenverpleging. Het „no restraint" (geen dwang) werd daar het eerst toegepast en is sedert meer en meer uitgebreid. Vooral onder den tegenwoordigen lsten Geneesheer-Directeur Prof. Dr, G. C. van Walsem, met zijne „open deur '-ideeën is dit stelsel nog meer uitgebreid. Het groote voorhek staat van ochtend tot avond wijd open, bijna alle deuren naar de verschillende afdeelingen zijn van een gewoon krukslot voorzien. De meest mogelijke persoonlijke vrijheid wordt toegestaan. Wat vroeger groote uitzondering was, dat patiënten met een verpleger of ver pleegster een dagje buiten de inrichting doorbrachten, is thans dagelijksch werk. Men kan in het park en de moestuin steeds patiënten tegenkomen die óf alleen wandelen, óf arbeiden. Door zijne eenvoudige verklaring werd duidelijk de geheele ontwikkelingsgang van Meerenberg, van haar vroegste zijn tot op heden uitgebeeld. Nog pas is door de provincie aangekocht een groot .stuk „Schapenduin" aan de Z.-zijde van het gesticht, om zooveel mogelijk de rust in en om Meerenberg te verzekeren. Het onbescheiden publiek, binnen Meerenberg personen ziende wandelen of arbeiden, is niet kieskeurig in zijn optreden, en durft soms hard aan zijn omgeving te viagen „of dat nu allemaal gekken zouden zijn?" Voor dergelijke onhebbelijkheden wil de Directeur zijne patiënten vrijwaren, door het on belemmerd inzien in de plaats te beletten door veranderde wegen-aanleg, berm of beplanting, opdat zijne patiënten rustig en ongehinderd kunnen wandelen of arbeiden. Geen wonder dan ook dat een langdurig applaus en een mooie bloemenmand voor Mevrouw van Walsem als bewijs ge leverd werden van dankbaarheid voor zijne onderhoudende rede en betoonde welwillendheid. Daarna werd het belangrijkste punt der agenda, de op richting van een eigen orgaan aan de orde gesteld. Alvorens echter de beraadslaging te openen, verzoekt de voorzitter de leden, aan den fotograaf gelegenheid te willen geven de vergadering te kieken, wat naar wensch slaagde. Het Hoofdbestuur bracht een uitgewerkt plan ter tafel, welk plan, na ampele discussie, ongewijzigd met algemeene stemmen werd aangenomen. Dit plan luidde: de oprichting van een Maandblad als orgaan van de Ned. V erplegers-V akvereeniging. Uit het Hoofdbestuur worde, voor den tijd van één jaar, eene Commissie van Redactie gevormd bestaande uit vijf leden, n.l. één Hoofd redacteur, drie redacteuren en een administrateur, welke Commissie in haar geheel verantwoordelijk is voor den inhoud van het blad. Getracht zal worden een medisch adviseur aan de redactie-commissie toe te voegen: het Maandblad verschijnt den le der maand; eene verhoogde contributie van f 1.per jaar en per lid, met daaraan verbonden gratis toezending van het maandblad, dekt voorloopig de kosten, terwijl de exemplaren van 1 October tot 1 December tegen de kostenden prijs genomen moeten worden. Abonnement voor niet-leden der Ned. Verpl. Vak- vereeniging f 1.50 per jaar. Te 4 uur begon eene excursie door de inrichting onder leiding van den len Geneesheer-Directeur, de moderne wasscherij, verschillende afdeelingen, de kerken, de con certzaal, de gasfabriek, moestuin, Nieuw Meerenberg-water- leiding, waarna te 5 uur een diner in het Broederhuis, aangeboden door de Directie, plaats vond- Ook voor de 9 Israëlitische broeders, met hunne ritueele eisehen was gezorgd. In eene andere zaal was voor hun gedekt, terwijl een geloofsgenoot hen bediende. Na het diner werd de vergadering voortgezet, en kreeg het eerst het woord de afgevaardigde van den Haag en Omstreken, Br. F. Henken, die namens zijne afdeeling het Hoofdbestuur interpelleerde, waarom de N.V.V. nog bij de Ned. Bond voor Ziekenverpleging was aangesloteu, welke de voordeelen dier aansluiting waren, en waarom de N.V.V. geen eigen adres-bureaux oprichtte. Het Hoofdbestuur ant woordde dat juist over deze vragen uitvoerige besprekingen waren gehouden, dat gecombineerde vergaderingen waren gehouden met de Chr. Bond voor Ziekenverpleging, met de Amsterdamsche partic. verplegers, met de afdeeling Amsterdam, en dat het resultaat dezer besprekingen geleid had tot de overtuiging, dat afscheiding van den Bond en oprichting van eigen adres-bureaux als ontijdig beschouwd moeten worden en daarom ontraden. De vergadering betuigde haar instemming met het ant woord van het Hoofdbestuur. De afgevaardigde der Afd. Meerenberg, Br. C. van Dijk, deed een voorstel om als propagandamiddel te doen dienen een plaat, waarop doel en strekking van de N.V.V. in beeld zouden gebracht worden, en deze plaat in stations en publieke gebouwen te doen ophangen. Dit voorstel werd met applaus begroet. Het Hoofdbestuur verzoekt den afgevaardigde zijn plan te willen uitwerken en in te dienen. Na nog enkele ondergeschikte dingen besproken te hebben werd de vergadering, onder dankzegging voor de flinke opkomst en prettige samenwerking, door den voorzitter gesloten. De volgende vergadering zal te 's-Gravenhage gehouden worden. LIJST VAN VKBEIfDELIXGES. Pension „Bon Bepos" (Bitterberg). S. v. Embden, Amsterdam 9 pers. Familie Rithij, Den Haag. Hotel „Duin en Daal". Mr. L. ten Bruggen Cate. Gron., 2 pers. Louis FemerAmsterdam 2. L. Roozen, Den Haag 2. H. Tadema, Jacobi-Parochie 3 Mr. L. M. Haakman, Amsterd. 4. Mr. Cadet, Den Haag 2. Op 1 Sept. zonder opgave van adres uit het weiland voor hei hótel vertrokken de Ooyevaars- familie. Hotel van ouds „Het Raadhuis". Fam. v. d. Valk van Brigdamme, Rotterdam 3. G. Telkamp, Rotterdam. W. Blonk, Rotterdam. Fam. Los, Leiden. Vleeshouwer, Leiden v. EdenSwellendam [Z.-Afrika) 6. Hol, AmsterdamS. Mevr. de Wed. Dr. Perrot, Amsterdam Mej. L. v. Soest, Amsterdam. MejGielle, Utrecht Mijnh. Barthels, Groningen. Hotel „Hartenlust". T. v. Santen, Seminarie-Praeses, Amersfoort. L. C. Stevens en familie, Vlis- Mej. F. Schepel, Alkmaar. I. A. Slichtenbree, Fam. Rutgers van der Loeff, Zandvoort 5 Hotel „Welgelegen". G. v. Zuylen, Delft. Hotel-Pension „Zomerzorg". (Bloemendaal). C. A. Kramer en echtgen., Delft. L. T. Geerlings en de Steeg J. Heymans, Amsterdam. H. Verwey -Mejan, Amsterdam. Freule S. Wichers, Pension „Jinjah" BI. Park. A. W. de Groot en echtgenoote, Den Haag Pension „Bij Bosch". (H. Mus, Bloemendaal). Mej. M. Verkuyl Quakkelaar, Zeeland. Pension „Pomona". Fam. Dagnelie, Amsterdam. Mej. A. Bal, Transvaal. Pension Mej. W. Slot. (Bloemendaalscheweg). A. J. van Vliet, Rotterdam. Pension Uthem, Aerdenhout. Mevr. v. Nollen, Freiburg. E. de Graeff, Brussel. Mej. H. Versteegh, Stolcholm. Mevr. de Wed. Dijckmeester, Dordrecht. Fam. Juriaanse, Haarlem. Pension Bosch en Heuvel, Hoog Hartenlust. Mijnh. en Mevr. Boele van Hensbroek Mej. Boele van Hensbroek, Zaandam Pension Schreiber Junius. Verl. Koepellaan. Mej. II. L. Sanders, Den Haag S. J. Spakler, Amsterdam. Pension Lodewjjks, Duinlust Park. Mej. J. E. ten Have, Amsterdam. Mej. S. Jansen, Amsterdam. Mevr. van Houten Mesdag. Groningen. Mevr. de Wed. D. Carsten, Den Haag. Jhr. J. C. A. Reigersman, Amsterdam. N. B. Geregelde opgave aan de redactie vóór Woensdagavond van vertrek en aankomst van gasten is voor allen gemakkelijk. 1,1 JST VAN VEKEEJilOINUEN. Chr. Nat. Werkmansbond,afd. Bloemendaal." Bestuur: Ds. J. A. van Leeuwen, Voorzitter; A. E. Beekman, Secretaris; Jac. Bookmaker, Penningmeester; H. G. v. Biessen, Bibliotheearis. Vereeniging tot viering van een jaarlijksclien feestdag met de kinderen der Chr. Scho l te Bloemendaal. Bestuur: G. v. d. Berg, President; H. G. v. Riessen, Secretaris-Penningmeester. Chr. Zangvereeniging „Advendo". Bestuur: H. Beekman, VoorzitterJ. Windthorst, Secre taris; Mej. Vonk, Penningmeesteresse Mej. E. v. Riessen; P. v. d. Vliet. Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. A f deeling OverveenBloemendaal. Bestuur: J. B. Bos Az., Voorzitter; L. Koolhoven, 2e Voorzitter; A. Blom, Penning' 'ester; Job. C. Gebrek, le Secretaris; Herm. Neelissen, 2; SecretarisJac, Bijv.iet. P. Rijnierse, Commissarissen. Vereeniging Wijkverpleging. Bestuur: Ds. J. A. van Leeuwen; Mevr. B. W Bijleveidv. d. Vliet; Mevr. KalffRutgers v. d. Loeft- Mevr. ds. J. A. van Leeuwen; Sj. H. Brongerse- Jac Rookmaaker. De Zondagschool. Bestuur: Ds. J. A. van Leeuwen. Kennemer Leesgezelschap. Bestuur: J. C. v. Ingen, President; A. IJzerman, Secre taris; N. Rouwens, Penningmeester; Mr. A. Jac - metti, Commissaris. Kegelclub Welgelegen" Bestuur: L. Rouwens, Penningmeester. Bloemendaalsche Kegelclub. Bestuur: F. Heekman, President; Jhr. B. de Je.ego van Campens Nieuwland, Secretaris-Penningmeester. Kegelclub B. B. B. Bestuur: Mr. A. W. Jacometti, President; C G R. van Marselis Hartsinck, SecretarisH. M. Schiefe nd k Penningmeester. Onderafdeeling Rennemerland van de Prov. afdet Noord-Holland van den Algem. Ned. Politie-Bo Bestuur: K. Frugte, Voorzitter; J. Louisse, Penning meester; W. Sehotvanger, Secretaris; W. Loke v.' Keulen, J. Bakker, A. Luiendijk, Bestuursleden Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. Afdeeling Bloemendaal. Bestuur: Jac. P. Thijsse, Voorzitter; A. Burdtf, Vit' Voorzitter; M. Vrij, le Secretaris; J. Hagedoorn, 2e Secretaris; L. A. B. Ulehake, Penningmeester. Afdeeling Bloemendaal van den Ned. Bond voor Zickenv Bestuur: Dr. Bornwater, Voorzitter; Mevr. I'mi Mart HansenWolbers, Secretaresse; Mej. C. Moltzer, Penning'-:,. Gemengde Zangvereeniging HOefening baart Kuni Bestuur: B. Jonker, Dirigent; Br. P. Treffer Voor zitter; Br. J. van Wel, Secretaris; Ztr. A. E. ut man, Penningmeesteresse. Commissie van Toezicht over het gesticht Meerenberg Dagelijksch Bestuur: J. Muilemeister, Voo'.ziftër SecretarisMr. W. D. Haitsma MuiierMr. D) E. van Lenuep. Vergadert eiken Vrijdag in 't gesticht. Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging, Afdeeling Bloemendaal e. o. Bestuur: Jac. P. Thijsse, Voorzitter; A. Burdet, i'ice- Voorzitter; L. A. B. Ulehake, Penningmeester; i rij le Secretaris; 2e Secretaris. Bloemendaalsche Zweminrichting Uit de Commissie van Voorbereiding zijn tot voorloopige bestuursleden verkozen: A. Bertling, Voorzitter; P. E. Lefebvre, Penningmeester; M. Vrij, Secretaris. Bloemendaalsche Bond voor Lichamelijke Ontwiklceli g. Het Bestuur is thans samengesteld als volgt: Vrij, Voorzitter; L. A. B. Ulehake, Viee-VoorzitterD. de Clercq, le Secretaris; B. Hofman, 2e Secretaris; Mr. A. H. J. Merens, Penningmeester. De B. V. V. „Bloemendaal" trok Zondag Spoi't. jl. met 2 elftallen naar Alkmaar om h de seriewedstrijden ter gelegenh - van het 10-jarig bestaan van de Alkmaarsche Voetbalvern „Alcmaria Victrix" uit te komen. Was het 2e elftri!, dat 's morgens van 11 12 tegen Holland II uit Amsterdam speelde, niet gelukkig door met 6 0 te verliezen, evenmin kon het eerste elftal zich een plaats in de 2e ronde ver zekeren, daar dit met 2 1 van A. V. V. I. uit A'dam verloor. De laatste uitslag echter had, indien de Bloemendalers niet, wegens het hun ontbreken van een terrein, nog geheel ongeoefend waren geweest tegenover een geoefend elftal van A. V. V., geheel anders kunnen zijn. Wij voegen hier eene opwekking aan toe, gericht rot elk Bloemendaalsch grondbezitter of liever tot elk grond bezittend rechtgeaard Bloemendaler: helpt de jongelui, ge doet een dankbaar werk. Trekt Amsterdam zijne menschen weder. Uit andere tot zich terug gemeenten. Deze vraag rijst onwillekeurig wanneer men denkt aan het uitbreidingsplan „Berlage", met de uitvoering waarvan reeds met kracht begonnen is. De ideëen van dit plan lijken ons dezeAmsterdam is ontvolkt van gegoede en ge middeld welgestelde inwoners ten bate van buitenge meenten, door een onverstandig gemeentebestuur, dat hééft toegelaten eene uitbreiding der hoofdstad zoo leelijk (buurt IJ. IJ. en soortgelijke) als nauwelijks denkbaar iedie bevolking, die lucht en licht en groen wil om in te wonen moet weer naar de hoofdstad worden teruggetrokken mannen van zaken willen: lo. bij hunne zaken zijn; 2o. eene gezonde en aangename verblijfplaats hebben voor hun gezinwanneer de hoofdstad het een met het ander niet meer verschaffen kan, zoeken zij het buitenzij kunnen echter den in zaken door heen en weder reizen verloren tijd buiten niet inhalen, weet men hun in de stad weder een aangenaam verblijf te verschaffen, dan zullen de goede verkeersmiddelen, het betere onderwijs, de zekerheid dat gezellig verkeer er steeds bij de hand is het overige doen, man en gezin komen terug en de mode van buiten gaan wonen behoort voor gezinnen van normale mensel en tot het verleden. Deze ideëen zijn zoo gezond gedacht, dat de buitenge meenten, als Haarlem, en meer landelijke als Hilversum, Bussum, Bloemendaal er thans met den meesten ernst op bedacht moeten zijn den voorsprong die zij door de om standigheden op de Amstelstad voor hebben te behouden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 5