vijfde van alle uitgaven geworden. Onze geheele schuld is thans in hoofdsom 1133 millioen. In 1841 bedroeg de staatsschuld 1200 millioen gulden, toen per hoofd/12 en thans bedraagt deze per hoofd maar ƒ5.50 een groote verbetering dus, zoodat Nederland met recht onder de meest soliede landen mag gerekend worden. Menig land zal ons benijden. Hoe veel onze O.-I. Koloniën er toe hebben bij gedragen om onze huishouding zoo goed op te zetten en verder te financieren is van genoegzame bekendheid, en wordt wel eens door sommigen vergeten, die maar niet willen begrijpen, dat het nu tijd wordt dat Nederland wederkeerig hulp verleent, door 1°. niet meer van Indië te trekken 2°. door Indië in de gelegenheid te stellen goedkoop geld te leenen onder borgstelling van Nederland. Hoeveel moet niet in O. Indië worden uitgesteld uit gebrek aan de noodige contanten, terwijl Nederland zijn produktieve wer ken, kanalen, spoorwegen enz. grootendeels met Indische baten heeft betaald. Laten wij de bakens tijdig verzetten uit overweging van redelijkheid en billijkheid. Van de tirma G. Honing Zoon, brandstoffenhandelaars te Amsterdam, Haarlem en Bloemendaal, ontvingen wij de nieuwe prijscourant voor het aanstaande seizoen, waarop aan de tegenzijde een aardig en onderhoudend gezelschap- spel voorkomt. Dit spel, dat voor de cliëntele op aanvraag gratis verkrijgbaar is, zal zeker in den smaak vallen en met genoegen ontvangen worden. Argentinië en Italië. Tusschen Buiteillaildscll deze beide landen is voor den tijd van overzicht. tien jaren een arbitrage-verdrag ge sloten. Komen er in dien tijd kwes ties tusschen die twee landen voor, dan kan aan het in Den Haag gevestigde hof van arbitrage de beslissing worden opgedragen. Dit verdrag is van zeer veel belang, in verband met het feit dat Italië ieder jaar in steeds toenemende mate velen zijner zonen en doehteren naar Argentinië ziet vertrekken, die hun nationaliteit behouden. Dit emigreren uit Italië baart der regeering veel zorg, omdat het niet de minste broeders zijn, die Italië verlaten. Ook uit Spanje vertrekken jaarlijks de inwoners van geheele dorpen, en zoeken in Argentinië hun heil. In Apulië (Italië) maakten boerenarbeiders zich met ge weld van onbebouwde gronden meester; gronden die jaren lang braak gelegen hebben, doordat de grootgrondbezitters daar niet de lust bezitten den grond te bebouwen, en er liever jachtterrein van maken. De overheid schijnt vrijwel mach teloos er tegen over te staan. Het onder de Mooren-regeering bloeiende Spanje bestaat niet meer, terwijl de afstammelingen der trotsche Hidalgo's alle kenmerken van degeneratie vertoonen. Het verlies van Cuba en van de Philippijnen heeft een heirleger van koloniale' ambtenaren buiten betrekking gesteld, gewend kosten van ongelijk te leven en die thans tot het besef komen dat zonder werken voor hen geen plaats is aan n disch. Portugal. De officiëele bladen publiceeren zeer merk waardige tendenzberichten, dat namelijk: de inkomsten in Juli en Augustus van dit jaar, vergeleken met die in de zelfde maanden van het vorig jaar ongeveer 2 millioen gulden meer zijn geweest, dank zij de dictatoriale regeering van Franco en dat nog wel zonder invoering van eenige nieuwe belasting. Portugal gaat, zoo redeneert men, een tijdperk van bloei tegemoet. Zou dit ook wijzen op een voortduren van den tegenwoordigen regeeringsvorm of zou er een leening in aantocht zijn Het dank is zeer teekenend, men zou met evenveel reden kunnen zeggen, dat Nederland's inkomsten steeds vooruit gaan, dank zij den parlementairen regeeringsvorm. Marocco. Zooals wij wel vermoedden zijn de berichten uit Marocco den eenen dag geheel in strijd met de berichten van een paar dagen later. Zaterdag bijv. ver neemt men, dat de oproerige stammen (die benaming krijgen de vechtende Maroccanen nu reeds in officiëele Fransche berichten) hun onderwerping hebben aangeboden, Maandag daarop haast Drude zich om zijne regeering te seinen, dat er nog geen sprake is van onderwerping, terwijl Woensdag daarop diezelfde Drude meldt, dat ten gevolge van een militairen tocht naar het binnenland drie stammen zich hebben onderworpen, 2 millioen oorlogsschatting zullen op brengen, en de moordenaars der Europeanen zullen uitleveren. Alles wijst er op dat Frankrijk nog lang zal moeten ageeren vóór er rust is in Marocco en vóór Sultan Abul Azis door allen wordt erkend. De tocht van den Sultan naar Rabat, een versterkte havenplaats aan den Oceaan, schijnt een goeden indruk te maken op de bevolking. Het wegblijven van Moelai-Hafid, den pretendent, in den omtrek van Rabat, wordt dezen kwalijk genomen en doet zijn aanhangers overloopen. Razoeli doet of poogt nog steeds zaken te doen met de Engelsche regeering in zake den ge vangen Engelschman. Zijne eischen worden wel minder, maar zijn toch nog te hoog om in overweging te worden genomen. De Duitsche gezant in Marocco is weder uit Berlijn naar Fez vertrokken, natuurlijk voorzien van de noodige instructies. Duitschland manoevreert zeer handig en laat Frankrijk de kastanjes uit het vuur halen, om later met andere mogendheden samen de kastanjes te helpen opeten. Duitschland. Bebel, Liebkuecht Singer, Volmar en andere leiders der socialisten hebben in Essen (Westphalen) een druk bezocht congres geleid, waarin bij monde van Bebel werd beweerd, dat de socialisten wel minder zetels in den Rijksdag hadden gekregen, maar toch vooruit waren gegaan, omdat er in het geheel meer stemmen op hun candidaten werden uitgebracht. Voor het oog der buitenwereld is de vrede niet verstoord geworden, omdat men den ongekroonden paus Bebel niet wilde afvallen. Zijne partijgenooten hebben evenwel vreemde argumenten moeten slikken, om het samengaan met de centrum-partij te rechtvaardigen. Eveneens heeft Bebel velen van zich vervreemd, doordat hij het militairisme in verwij derde bescherming nam. Ook van Bebel kan men nu zeggen hij neemt zijn draai; hij wordt op zijn ouden dag opportu nist en is niet meer de scherpe debater van vroeger. De ultra's in zijn partij zeggen: de fijne, puntjes gaan er af, de meer tamme socialisten beweren dat ae ervaring hem wijzer heeft gemaakt. Een feit is, dat de partij moeite zal hebben om haar invloed te behouden en dit te meer naarmate de algemeene welvaart vooruit gaat. Keert dit blaadje om, dan wordt het veld voor de socialisten gemakkelijker te bewerken met kans op winst voor hun partij. Napoleon zeide reeds: e'est le ventre qui gouverne Ie monde, (de maag regeert de groote menigte). Een gouverne ment dat zorgt voor goedkoope, goede voeding, en genoeg wel vaart om die voeding aan te schaffen, kan een potje breken. Voor voldoende welvaart zorgt de Duitsche regeering zoo veel als in haar vermogen is. Om voor goedkoop voedsel te kunnen zorgen, moet zij nog te veel de agrariërs ontzien. Frankrijk. Clemenceau heeft maar steeds, 0111 aan zijn traditie getrouw te blijven, de persmannen te woord te staan en weet niet recht wat hij voor nieuws moet ver tellen over Marocco, want dit land is nu eenmaal aan de orde en wordt druk besproken in alle couranten, in alle gezelschappen en op de boulevards. De Franschen begrijpen nu zoo langzamerhand dat zij nog vele regimenten zullen moeten uitzenden om de Maroccanen rede te doen verstaan. Generaal Drude heeft een moeilijke taak te vervullen, maar weet zich goed te schikken in het onophoudelijke onderhandelen en vechten, zoodra vlot de ouderhandeling niet, of er wordt maar weer een militair uitstapje gemaakt, een kamp verbrand, en worden er eenige stammen verjaagd. De moeilijkheid van het terrein, de dapperheid der Mooren, de verschillende partijen onder hen, maken dat generaal Drude zijn hoofd wel koel mag houden, te meer daar overal vreemde Europeanen, zich hebben gevestigd, wier belangen geëerbiedigd dienen te worden. De minister van landbouw heeft ten dienste van de protes terende wijnbouwers in het Zuiden een soort handleiding saamgesteld, waarin wordt geleerd op welke wijze zij hun product in Duitschland en andere landen moeten plaatsen. Deze poging om te helpen valt erg in den stnaak der Franschen, die gaarne door het gouvernement bemoederd wordenen van staatshulp veel heil verwachten. R u s 1 a n d s derde Doema zal wel weder spoedig ten tooneele verschijnen, thans gekozen door getrapte verkie zingen. Hoe de samenstelling der partijen zal zijn, is vooralsnog niet uit te maken. De regeering heeft zoo als altijd goeden moed dat zij nu eens een Doema naar haar hart zal krijgen, de uitkomst zal het moeten leeren. Ir. verschillende districten zijn de kiezers maar thuis gebleven. Wij vreezen dat van de gekozenen velen voor de eer zullen bedanken, want een ondankbaarder, gevaar lijker betrekking dan üoema-lid, is zelfs in Rusland moei lijk te vinden. De terechtstellingen, moorden en beroovingen hebben steeds geregeld plaats, en het zal 't eenvoudigste wezen daarom naar h et vorige overzicht te verwijzen. De vrienden van het russische volk, de partij die pogroms organiseert om de Joden te mishandelen en uit te plun deren, slaan tegenover den minister-president een toon aan, die ongehoord is in Rusland, en die, werden zij niet door het hof gesteund, hen allen zou doen verhuizen naar Siberië of naar Schüséelburg (aan het Ladoga-meer gelegen en een der afschuwelijkste gevangenissen van Rus land.) België. De werkstaking duurde bij het schrijven van dit overzicht nog voort, pam, evenwel in belangrijkheid af, doordat er steeds nieuwe krachten van buiten af aange worven werden en de patroons van uit alle groote haven steden ondersteunig ontvingen. Een gedeelte der dokwerkers is weer aan den arbeid gegaan. De socialisten onder hen houden nog vol. De patroons-vereeniging Fédération-Maritime wil niet wijken en concessies doen, zoolang het werk gestaakt wordt, en wijst er in manifesten op, dat, gaf zij toe er een toestand als in Duinkerken zou geboren worden, waar de socialisten de haven beheerschen en deö handel doen verloopen. Dinsdagavond om 6 uur werd in Antwerpen bekend gemaakt dat de Dokwerkers tegen het oude loon van 5 francs weder het werk zulleq hervatten, in de verwachting, over 14 dagen 50 centimes opslag zal gegeven worden, zooals de burgemeester hun schijnt te hebben beloofd. Wanneer aan die belofte niet wordt voldaan, zegt men, breekt de staking weer uit. In Engeland dreigt sinds lang een staking onder bet spoorwegpersoneel. Men hoopt nog door bemiddelings voorstellen den storm te kunnen bezweren. Een staking waarover zoo lang vooruit wordt gesproken neemt gewoonlijk geen grooten omvang aan, omdat de bedreigde partij haar maatregelen kan nemen. c, Van Donderdag 19 September Burgerlijke Stand. tot Donderdagö26 September. Bevallen: N. Wempevan Leeuwen, Z. Overleden: W. Hoogeudijk 39 j.; C. van Kampen 9 m. Overleden te MeerenbergM. Kuijper 40 j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 29 Sept., Kerknieuws. voorm. 10 uur, de heer .J. van dei- Roest, zendeling der Utrechtsche zen- dingsvereeniging. De bibliotheek in het gebouw Maranatha te Bloemendaal is weder geopend des Maandags van 121 uur tegen 1 cent per deel. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 29 Sept. voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang, Zondag Kerkelijke dienst te l1/^ en 10 uur. Onze bekende artisten, de heeren Muziek. Wilhelmus (piano en orgel) en Van Kempen (tenor) zullen op Vrijdag 11 October a s. eene uitvoering geven in de Kroon te Haarlem, i waarbij o.a. werken van Handel, Chopin en Buzoni zullen worden uitgevoerd. Men raadplege de advertentiën en bil jetten. Een goed succes wordt hun toegewenscht. Tuin- en boschbouw-vereeniging Bloemen- Plaatselijk daal en omstreken. nieuws. Door bovenstaande vereeniging werd Dinsdagavond 17 September eene ver gadering gehouden, in een der zalen van het café Room- liuis van den heer G. Koelen te Overveen. Daar aan deze vergadering een onderlinge tentoonstel ling was verbonden van eigengemaakte bloemwerken bood de zaal den binnenkomenden een prachtigen aanblik aan. De negen inzendingen welke bestonden uit bloemstuk- j ken in allerlei vorm, zooals smaakvol opgemaakte bloe menmanden, fantasie-stukken, bouquetten, kransen enz. waren door de regelingscommissie keurig opgesteld, en mochten dan ook in alle opzichten gezien worden. De voorzitter de heer G. Th. Uiterwijk vond hierin dan ook aanleiding om een hartelijk en toepasselijk woord tot de leden te richten, hun er op wijzende hoe uit al het ingezondene blijkt de sympathie die de leden gevoelen voor deze onderlinge tentoonstellingsavonden, waarna door hem de vergadering op de gewone wijze werd geopend. Daarna werden de notulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. De vergadering was bezocht door 17 leden. Als eerste punt der agenda werd mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van het hoofd van den tuin- bouwteekencursus voor volwassenen te Amsterdam, bevat tende de voorwaarden van deelneming aan dezen cursus. Na eenige bespreking werd aan de leden overgelaten, al of niet gebruik van dezen cursus te maken. De commissie van beoordeeling, welke in een vorige vergadering was benoemd, werd nu verzocht verslag uit te brengen over het ingezondene van dezen avond. Bij monde van een der commissieleden wordt nu aan de vergadering mededeeling gedaan hoeveel punten de verschil lende inzendingen hebben behaald de verschillende inzen dingen werden ieder afzonderlijk besproken en aan de inzenders duidelijk gemaakt, wat de commissie bij hare beoordeeling had geleid, dit vrij uit besprekende, wat toch ook vooral het doel is van deze avonden, opdat door onder linge voorlichting de kennis worde vermeerderd. Daarna wordt door den secretaris verslag uitgebracht over de ge houden excursie op Woensdag 7 Aug. 1.1. naar Arnhem en omstreken, ten doel hebbende de deelnemers het genotene nog eens indachtig te maken en den leden, die daaraan geen deel hebben genomen, een overzicht te geven van wat door hun medeleden alzoo gezien en genoten is. Door een der leden was ter kennismaking ingezonden een sortiment verbeterde Splendid Dhalia's, welke met genoegen werden bezichtigd en ook volgens het daarvoor ingestelde puntenstelsel bekroond werden. Een bespreking werd gehouden over het vervaardigen van de benoodigde diploma's voor 1908. De secretaris werd ten slotte gemachtigd de noodige maatregelen daarvoor te nemen. De vragenbus bevatte drie vragen. Een der leden nam op zich, een daarvan tegen een volgende vergadering schriftelijk te beantwoorden. In verband met het late urn en onvoldoende bekendheid met het onderwerp der andere vragen, werd besloten deze in het tuinbouwblad Floralia te plaatsen, waardoor men kans heeft, door genoemd tuin bouwblad, wegens het groote aantal abonné's, meerdere adviezen te verkrijgen. Door de vergadering wordt besloten in het vervolg om de 14 dagen te vergaderen. De voorzitter betuigt ten slotte, in goed gekozen woor den zijn dank aan de inzenders voor de moeite die zij zich getroost hebben, om deze avond zoo goed te doen slagen, en ook aan de commissie van beoordeeling voor hare bemoeiingen. Daarna werd deze belangrijke bijeen komst gesloten. Het uitstapje van den Technischen Vrienden-kring te Haarlem Zondag j. 1. gehouden naar het gesticht Meerenberg, ter bezichtiging van de verschillende inrichtingen is zeer goed geslaagd. Vele leden maakten hiervan gebruik, zij werden ontvangen door Prof. van Walsem, terwijl de rondgang werd geleid door den Heer .1. Rubbe. Achtereenvolgens werden de verschillende afdeelingen bezocht het eerst de keukens, veel bewondering wekten de groote kookketels. Verder ging het over de schilplaats waar per dag menig aardappeltje van huid wordt ontdaan naai de ketelhuizen, machinekamer, wassclierij met droog- en mangelkamers, naaikamers, strijkkamers enz. Een gedeelte van de naaikamer is tevens ingericht voor schouwburgzaal. Ook zag men de gasfabriek, waterleiding, ontsinetiings- oven, centrale verwarming, smederij en ten slotte de slacht plaats en eenige kleine inrichtingen. De wandeling door de tuinen en langs de vijvers was op zichzelf een genot. De geheele inrichting is een tooubeetd van orde en reinheid. Den heer Rubbe komt een woord ten lof toe voor de wijze waarop hij allen rond leidde en van alles uitlegging gaf. Men bericht ons, dat het verloren gouden dames-horloge, waarvan wij melding maakten in ons vorige nummer terecht is. Het is gevonden in een wagen van de electrische tram Haarlem-Bloemendaal, door den conducteur Leurs. De secretaris van Bloemendaal 's Bloei maakt het volgende bekend; Aan de Directie der E. 8. M. is verzocht om de tram, die 's morgens 7 uur 30 plaatselijke tijd van Bloemendaal vertrekt, te doen vertrekken: 7 uur 25 ter wille van de reizigers die gebruik maken van den trein die 7 uur 16 spoortijd van het station Haarlem naar Amsterdam vertrekt. De directie heeft hierop geantwoord aan dit verzoek te willen voldoen, zoodat de reizigers bedoelde aansluiting steeds kunnen verkrijgen, tenzij gewacht moet worden aan den overweg op de Kleverlaan. De trein van 7.16 blijft gedurende den komenden wintel-dienst. Op Zondagmiddag 29 Sept. zullen van 24 uur op het terrein van den Bloemendaalschen bond voor lichamelijke Ontwikkeling, verschillende openluchtspelen beoefend worden. De kinderen, die gedurende dit seizoen op Woensdag en Zaterdagmiddag trouw kwamen spelen, zullen onderlinge wedstrijden houden in Slagbal, Korfbal, Hoog- en Ver-springen en worden bij die gelegenheid door den B. B. v. L. O. op versnaperingen onthaald. Laivn-tennis Aan de onderlinge wedstrijden van de adspirantenclub van de afdeeling Lawn-tennis van den Bloem. Bond voor Lich. Ontwikkeling nemen 18 leden deel. De tweede ronde is reeds gespeeld. De einduitslag in de 4 afdeelingen zal later meegedeeld worden. Op Zondag 6 October a. s. zullen de heeren Jac. P. Thu; en A. Burdet, in de duinen van Overveen, aan de afdeeling Bloemendaal e. o. der nederlandsche natuurhistorische r eeniging tot leidslieden strekken, niet het doel trek- paddestoelen en herf'svruchten te bestudeeren. Plaats en tijd van samenkomst zijn 's morgens om 9 uur aan het ge bouw van den watertoren te Overveen. Deze tochten zijn doorgaans een verkwikking voor den geest en leiden bij de deelnemers, zoowel door de keuze van het terrein, als dooi de goede leiding zoo op natuurhistorisch als op artisti

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2