D f® 024 Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - lp jaargang ZATERDAG5 OCTOBER 1907 No. 8 Het Bh» (deekblad Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloeniendaalsclie weg 227. Alle mededeelingeu de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Bloemendaal. Donderdag 10 Oct. 's avonds 8 uur, Agenda. vergadering van den Werkmansbond, in Maranatha. Oveneen. Zondag 6 October n.tn. 12'/231/2 uur. Bloemend. Com mando. Schietoefening op de militaire baan te Overveen. Haarlem. Brongebouw. Zondag 6 October 4 uur, opstijging luchtballon VAN POTTUM. Bioscopevoorstelling van 6 tot 13 October, aanvang 8 uur. Middagvoorstelling 9, 12 en 13 October 2 uur. Schouwburg de Kroon. 7, 8, 9, 10 en 12 October, Royal Bioscope. Ant. Nöggerath. Vrijdag il October 's avonds 8 uur concert in de Kroon door den heer Henri Wilhelmus en Jacques van Kempen. Sc h ou w b u rg, Jansweg. Zondag 6 October. ;,Een zenuw achtige familie" blijspel met „Toevlucht voor onbehuisden" 8 uur. Dinsdag 8 October, voordracht vanWillcm Royaards, 8 uur. Vrijdag 11 October. „De arme Jonathan," operette, 8 uur. Al'tseil eil Dr. Bakker, Bloemendaalscbeweg spreekuren. van 2 uur behalve Zon- en Feest dagen. H. L. van BeusekomZandduinweg. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, tot nadere aankondiging afwezig. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. De vredesconferentie heeft den 27en Hinncnlandscll September hare zevende algemeene overzicht. vergadering gehouden onder voor zitterschap van den heer Nelidow. De ondervoorzitter De Beaufort deelde namens de re geering mede, dat het haar een voorrecht en een eer zal zijn de derde conferentie weder in 's Gravenhage te mogen ontvangen. De beteekenis van het werk der 4e-commissie van de conferentie, die alle kwesties had te behandelen, betrekking hebbende op de verhouding van oorlogvoerenden en neutralen werd door den voorzitter uiteengezet. Al is niet op alle punten overeenstemming verkregen, sprak hij, zooveel mogelijk zijn de gruwelen van den oorlog verzacht en rechtvaardigheid en recht bevorderd. Aangenomen werd het ontwerp reglement betreffende de verandering van handelsschepen. Eveneens het ontwerp betreffende den ter mijn binnen welken schepen, die zich in een haven bevin den op het oogenblik dat de vijandelijkheden uitbreken, die haven nog kunnen verlaten. Vervolgens werden met algemeene stemmen aangenomen de regeling omtrent post-correspondentie ter zee, en de regelingen omtrent den rechtstoestand der bemanningen van vijandige handelsschepen die in beslag zijn genomen, en de uitsluiting van inbeslagneming in tijd van oorlog van kustvisschersvaartuigen en sommige andere schepen. Omtrent de andere vraagstukken, o. i. de meest belang rijkste: oorlogscontrabande, wetten en gebruiken van den zeeoorlog, onschendbaarheid van het privaat eigendom ter zee, blokkade en vernieling van prijsverklaarde neutrale schepen, werd geen overeenstemming in de commissie ver kregen, deze werden dus niet voor de conferentie in zijn geheel gebracht. Nelidow heeft goed gevoeld, dat het groote publiek niet enthousiast kan zijn over de resultaten dezer conferentie, en heeft daarom de pers een verwijt er van gemaakt dat zij zich liet leiden door eerlijke droomers en nauwgezette theoretici die echter geen verantwoordelijkheid dragen vooi het streven dat hun optreden tengevolge heeft. De presi dent zelf was er van overtuigd, dat door de conferentie, de gruwelen van den oorlog binnen de grenzen van het bereikbare, zijn verzacht geworden, en dat er tusschen de volken banden en verhoudingen zijn geschapen, die in oorlogstijd zoowel als in tijd van vrede gegrondvest zijn op rechtvaardigheid en recht. Men verwacht dat eerst den 20sten October de vredesconferentie voorgoed zal gesloten worden. De leden van het permanente hof van arbitrage zijn nu door de verschillende landen benoemd. Engeland is niet erg gesticht dat de meeste zijner voorstellen geen succes hebben gehad. De Times maakt zich tot woordvoerder der publieke opinie in Engeland. Duitschland's diplomaten schijnen den Engelschen te slim af geweest te zijn. Het mond- en klauwzeer is helaas nog niet tot staan gekomen ofschoon de ziekte niet het kwaadaardig karakter van vorige jaren heeft aangenomen. Het is te hopen, dat voor het vee opgestald wordt, die kwaal geweken is. De staking in Rotterdam werkt niet erg naar buiten daar de werkgevers vreemdelingen aannemen, en met kracht van de elevators gebruik maken, waardoor er handenarbeid gespaard wordt. Wij informeerden eens naar de loonen die in Rotterdam betaald worden, en dan staat Rotterdam niet slecht er voor. Wanneer nu maar de overheid begrijpt, dat vrijheid van arbeid moet gehuldigd blijven, zal deze staking geen nadee- lige gevolgen hebben. Men vergeet immer te veel, dat aan een haven alleen de brute klacht wordt betaald en dat men met geen vakarbeiders je maken heeftde loonen zijn immer zeer hoog, omdat 4ipt werk vermoeiend is voor de spieren,-en een dokarbeider, wil hij goed door kunnen werken, zich krachtig moet voeden. De dokwerkers spelen on zes inziens een gevaarlijk spel, want zij zullen toch niet onkundig zijn van het feit, dat Chinezen speciaal, omdat zij gespierd zijn, zeer goed hun werk voor minder geld zouden kunnen overnemen. N.-A m erica. De regeering denkt er Blliteillandscll thans ernstig over om aan de zijde overzicht. van den Atlantisehen Oceaan, een paar groote scheepswerven op te richten, ten einde ook daar aan bare oorlogsvloot te kunnen bouwen. Het heen en weêr zenden van schepen kan dan daardoor vervallenAmerica voelt wel dat op den duur het met Japan tot een botsing zal komen en wil vóór dien tijd in den Indischen Oceaan weerbaar zijn. De militaire autoriteiten van zee- en landmacht klagen over de weinige lust die er bij het volk bestaat, oin in den militairen dienst te gaan. De gunstige economische toestand, de hooge loonen die thans in de industrie betaald worden, werken er toe mede dat er zoowel gebrek aan officieren als aan manschappen komt. Het plan bestaat voor het leger en de vloot hoogere salarissen uit te trekken, om zoodoende aan dit gebrek te gemoet te komen. Aan de opleiding van officieren en kader schijnt nog al wat te ontbreken. De kritiek die gezaghebbende Japausche officieren daarop hebben uitgeoefend begint reeds vruchten te dragen. Roosevelt heeft zijn rondreis aangevangen door de ver schillende staten, men zal nog wel het noodige uit zijn mond vernemen, betrekking hebbende op de trusts. Van vele zijden wordt er op aangedrongen dat Roosevelt zich weder herkiesbaar zal stellen. Eerst werd dit denk beeld door R. ver weggeworpen, hij zal misschien wel voor den drang der omstandigheden zwichten en zich een herkiezing moeten laten welgevallen. In alle geval zal de strijd hevig zijn, want voor de trusts is het een gevecht op leven en dood. De beslissing wie president zal worden heeft voor de geheele fiuantieele wereld een groot belang, daar bij een herkiezing van Roosevelt, de macht der geldkoningen zoude gebroken, en in America meer normale toestanden zouden intreden, terwijl de toestanden thans tot allerlei wilde specu laties aanleiding geven en verbittering opwekken. Trusts kunnen alleen bloeien in een land, waar de be schermende rechten hoogtij vieren Roosevelt zal dus, wil hij met succes op den duur tegen de trusts optreden, er toe moeten overgaan, om de hooge invoerrechten af te schaffen en de vrije concurrentie toe te laten. Dit voelen zijn tegenstanders zeer goed, die met hunne groote kapitalen het klavier der volksconscientie ijverig bespelen, en alles in bet werk zullen stellen, om dit voor henzelven groote gevaar af te wenden. Het verschil tusschen republikeinen en democraten wordt in America steeds geringer, een andere partijgroepering zal noodwendig op den duur tot stand komen. De tijd komt nu spoedig weer aan dat de verschillende partijen elkaar's candidaten kunnen zwartmaken en uit schelden de amerikaansche dagbladen zullen dan weer geen verheffende lectuur opleveren, de engelsche taal zal alleen met eenige woorden verrijkt worden. Marocco. Abdul Azis is met veel praal Rabat binnen getrokken, en zal zich nu ook wel naar Casablanca be geven, om zelf zoo als hij zegt de oproerige stammen te tuchtigen. De pretendent Moelai Hafid heet zich thans met Razoeli verbonden, den laatste ten minste in dienst geno men te hebben nog al een verstandige zet van den pre tendent, als het ten minste waar is, want men kan zooals wij reeds vroeger aanmerkten, niet te voorzichtig zijn met geloof te slaan aan de berichten uit Marocco. Generaal Drude houdt zijn kruid goed droog, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Met het inleveren van wapenen en het betalen van een oorlogschatting vlot het nog niet hard. De sultan Abdul Azis zal zelf liever de wapenen in ontvangst nemen en de oorlogsschatting incasserenhij vergeet dan misschien wel het geld aan de Franschen af te dragen. Duitse h land. Wilhelm gaat met de keizerin nu toch zeker aan oom en tante Eduard een bezoek brengen en wordt natuurlijk als liefhebber van zeesport door Engeland vergast op eene vlootrevue. Von Bulow de staatskanselier zal ook van de partij zijn, zoodat er wel het noodige zal worden afgesproken over allerlei kwesties, die nu nog hangende zijn. Het zoude ons niet verwonderen als Duitsch- land voor zijne tegenwoordige meegaandheid in Marocco, de eene of andere compensatie in Perzië zal bedingen. Dit land wordt gedeeltelijk door Engeland en Rusland al vast in invloedspheren verdeeld. Erg aangenaam voor de Perzen. Duitschland wil nu ook gaarne met deze nieuwste methode van inpalmen mededoen. Perzië's shah kan even als in der tijd Thorbecke, zeggen men beschikt over mij, buiten mij. Veel zal het hem evenwel niet helpen. Een der wapenbroeders van den ouden keizer WiHielm, de groothertog van Baden is dezer dagen op hoogen leef tijd overleden. In hem wordt veel verloren, voor zijn Badenzers was hij een goed verlicht vorst, die veel invloed in Duitschland bezat hij de verschillende hoven. België. In Antwerpen is de strijd geëindigd ten minste de vreemdelingen zijn vertrokken en de belgen gaan weder aan het werk. De Federation Maritime heeft zich flink gehouden, en is niet voor het ruwe geweld geweken. Wanneer de dokwerkers opnieuw gaan staken, staan er dadelijk vreemdelingen klaar, om hun plaats in te nemen, verklaart de voorzitter der Federation. Eventueele grieven en eischen zullen langs den legalen weg onderzocht worden. Koning Leopold zal nog heel wat moeite hebben voordat hij de Cougostaat aan België in den maag heeft gestopt, anders kan men moeilijk toch noemen de eigenaardige wijze waarop Leopold dien staat wil overdoen. De beste brokjes houdt hij als particulier eigendom of heeft hij verkocht, terwijl de regeering van den Congo, als zijn voorstellen worden aangeno men, even autocratisch blijft als thans het geval is. De Congo-kwestie maakt alle partijen in België warm, clericalen, liberalen, socialisten leveren ieder voor zich elementen op, die zich verklaren tegen de overname der Congo op deze wijze. Beernaert, de eerste gedelegeerde van België ter vredes conferentie, behoort onder de hevigste beoordeelaars en veroordeelaars van de overname, zooals Leopold die wil doordrijven. Is België eenmaal in het bezit van den Congo- staat, dan zal deze bezitting aan België nog heel wat bloed, tranen en geld kosten bekend als de belgen zijn met den koopmansgeest van hunnen koning, die altijd gaarne zaken doet, wantrouwen zij het aangeboden geschenk, dat van alle zijden (en terecht) wordt bekeken en onderzocht. Leopold heeft het zaken doen misschien van zijne moeder geëerfd. De Orleansen waren er bekend voor. O o s t e n rij k-H on gar ij e. Uit deze monarchie zijn de berichten niet zeer rooskleurig. De hongaarsche gedelegeerden zijn, zonder een overeen komst gesloten te hebben, weder in Pest teruggekeerd. De Oostenrijkers moeten nu maar in Pest komen, zeggen zij. De kroonprins, over de gevraagde concessies aan de Hongaren geraadpleegd, heeft den keizer Franz Joseph ge sterkt in zijn verzet, zoodat diens positie bij de Hongaren er niet beter op is geworden. Lueger de bekende burgemeester van Weenen, het hoofd der christelijke nationale partij; wil evenmin van toegeven aan Hongarije iets weten, zoodat de Oostenrijksche ministers al hun diplomatiek talent wel mogen gebruiken om den wagen weder in het goede spoor te brengen. De oude keizer is werkelijk te beklagen, hij zit steeds tusschen verschillende vuren. Rusland. Zie onze beschouwing der vorige week alleen zijn er nu weder natuurlijk andere personen vermoord en andere banken bestolen. De czar is nog steeds aan het spelevaren in de Finsche Scheren, zijn eerste schip is naar Kroonstad gegaan ter reparatie. De partij van het russische verbond, beschuldigt den finschen loods het ongeluk dat de Standard overkwam, veroorzaakt te hebben, en raadt aan speciaal Russen voor loodsen op te leiden opdat 's Keizers leven niet meer in gevaar komt. Wat zal Z. M. later rustig gaan varen, met zijn torpedobooten als gezelschap. In Sewastopol is weder muiterij op de vloot der Zwarte zee uitgebroken. Zee-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1