IE1I WILflEUf gebracht. Zelfs uit Brazilië werd door aldaar wonende officieren moeten gedood en gewond zijn. De regeering spreekt een en ander tegen, dus zal het wel waar zijn. In Frankrijk hebben de zuidelijke departementen veel van overstroomingen te lijden. Rhone en Hérault zijn buiten hunne oevers getreden en hebben het land onder water gezet, een groot nadeel vooral voor de wijnboeren, wier wijngaarden bijna geheel verwoest zijn. Bij Agde, gelegen aan den mond der Hérault (golf van Lyon), staat het geheele land rondom blank. Huizen, kerken, boomen, spoordijken alles is ondergeloopen en ondermijnd, terwijl de regen nog steeds doorgaat. President Fallières is dadelijk naar de bedreigde streken gegaan en heeft de genietroepen ter hulpe gezonden. Boven Beziers is het dorp Servain het meest getroffen. In Spanje is Malage geheel onder water gezet, en ook daar heeft het water onnoemelijke schade aangericht. Van alle zijden wordt hulp telegrafisch geld overgezonden Spanjaarden. j Van Donderdag 26September Burgerlijke Stand. r, &0 tot Donderdag 3 October. Bevallen-. G. van der OordSwart, z. Getrouwd: F. F. J. Prinsen en A. J. C. Saenger. Overleden te Meerenberg: J. H. Bosman 57 j. Een belangrijke raadsver- Gemeentehestuur. gadering. Vrijdagmiddag kon den wij onder bovenstaand op schrift bulletins verspreiden van dezen inhoud De Raad nam gisteren bijna zonder debat de nieuwe concessie-voorwaarden voor de K. E. M. aan. Voorts is in beginsel besloten; le den Aerdenhout in zijne volle uitgestrektheid van drinkwater te voorzien '2e en wel door middel van uitbreiding van het gemeente lijk net dat op de Haarlemsche waterleiding aansluit; een en ander zoodra vaststaat dat belanghebbende bouwmaat schappijen en particulieren voldoende bijdragen in de kos ten van aanleg 3e tot verharding van af den Zijweg tot aan de gemeente Zandvoórt met basaltbeslag op een rijwegbreedte van 6 M. met aan weerszijden 3 meter voetpad. Deze besluiten zijn inderdaad van veel belang. Zij zijn wat de in beginsel genomen besluiten betreft voornamelijk aan de kalme kordaatheid van B. en W. te danken, die na degelijk onderzoek van het voor en tegen, zoodat zij in staat waren de meeste bedenkingen van raadsleden te weerleggen, den Raad betrekkelijk onverwacht voor de be-slissing stelden. Het is bekend dat o. a. de bouw maatschappij Aerdenhout-Bentveld te Rotterdam, de heer van Waveren, om van tal van andere belanghebbende grondeigenaren niet te spreken, de hun toebehoorende ter- ïvinen braak moesten laten liggen bij gebrek aan drink- ater n licht. In de lichtbehoefte voor Aerdenhout zal worden voorzien krachtens de nieuwe concessie-voorwaar den (!--r K. E. M., waarop wij straks terugkomen. Het water zal, zoo ra de grondeigenaren zekerheid hebben gegeven (wij vaden hen aan zich zoo spoedig mogelijk met elkan- i'; r i verstaan om bij monde van eenigen hunner met 1 en V. te kunnen onderhandelen), dat zij voldoende i iidi'a.jf-n in de kosten van eersten aanleg, door een nieuwe hoofdbuis van uit het meterhuisje aan den Overveenschen >veg geleid worden tot de snijlijn van den Doodweg en den gewonen Zand voorterstraatweg en wel zooveel mogelijk in een rechte lijn om drukverlies te voorkomendaartoe wordt van af Overveen de Rampelaan genomen, de buis gaat dan langs Oosterduin en zoo voort. De Raad kan voor deze de huishoudelijke belangen en de gezondheid rakende aangelegenheid, zooals reeds vroeger te Heemstede is geschied, bij plaatselijke verordening de verplichting van de ingezetenen regelen, om gemeentelijke buizen in hun grond te dulden, doch dit of onteigening van wegstrooken daarvoor zal wel niet noodig zijn waar immers de grondeigenaren zeiven het eerst worden ge baat en hun aller medewerking dus verzekerd schijnt te zijn. Omtrent de voorloopige uitwerking der plannen en kosten kunnen wij geene verdere mededeelingen doen. De Bentveldweg met basaltbeslag te beharden is een denkbeeld van den burgemeester, die uit Gelderland de meest aangename herinneringen aan wegen van basaltbeslag heeft meegebracht. Vermelding verdient dat de heer en mevrouw Mr. Henri Enschedé van Klein-Bentveld kosteloos allen grond afstaan aan de gemeente, voor de nu nood zakelijke verbreeding van den weghulde aan den kranigen grijsaard, die er het grootste genoegen in vindt de gemeen schap zooveel mogelijk ter wille te zijn, het kenmerk van den echten gentleman. Voor wij over de nieuwe licht-concessie spreken dient het kleine goed der agenda te worden vermeld. De notulen der vergadering van 3 September 1. 1. werden zonder beraadslaging vastgesteld. Den heer J. W. Daalder, onderwijzer aan de openbare lagere school te Bloemendaal werd, op zijn verzoek in ver band met zijn gezondheidstoestand eervol ontslag verleend met ingang van 1 November a. s. Wij betreuren het vertrek van dezen uitnemend kundi- geu jongen man, die zich in korten tijd verschillende acten verwierf, als journalist op natuur-historisch gebied ook in ons blad (en in het Vaderland) geen onbekende, boven dien iemand van vlotten stijl en algemeene ontwikkeling is. Zijn weg ligt misschien meer in de richting van eigen studie en publicatie. Moge het hem in ieder geval wel gaan. Van gedeputeerde staten kwam de goedkeuring in van het kohier van den hoofdelijken omslag over 1907. De heer Jacometti zond bericht, dat hij zijne benoeming tot lid der plaatselijke commissie van toezicht over het lager onderwijs aannam. De landbouwer Verdegaal, die destijds tegen het bevel der politie in zonder vergunning een openbaren weg door groef en er een brug in aanbracht, is indertijd voor de keus gesteld om f2000.— te betalen voor het onderhoud van de brug ook in de toekomst, of den ouden toestand van gemeentewege hersteld te zien. Hij koos het eerste. Thans kwam hij teruggave van het geheel of de helft der gestorte som vragen, omdat z. i. het onderhoud van de brug niet zooveel geld eischte, hij wilde het voor eigen rekening nemen en als waarborg voor zijne verplichting een perceel ten behoeve van de gemeente verbinden. De Raad heeft destijds het gezag naar behooren gehandhaafd en dacht er niet over daarop terug te komen, vooral niet na de mededeeling des voorzitters dat de brug in quaestie reeds teekenen van bouwvalligheid begint te vertoonen. De wijziging der politieverordening in de vorige vergade ring aangenomen is bij gedeputeerde staten ingezonden, die de ontvangst bevestigden. Het proces-verbaal van kasopname van 23 September 1.1. werd ter kennis van den Raad gebracht. In kas was op dien dag f 40770.76J. In het begin van deze maand moet weer veel betaald worden. Het bestuur van het Bloemendaal-Commando zond een beleefden brief met dank voor de toegezegde subsidie. Jacob van der Walle, vroeger door particulieren belast met het ophalen van huisvuil in den Aerdenhout, vroeg een gratificatie omdat hij schade leed door het verbod om anders dan van gemeentewege vuil op te halen hij had zich daarvoor zelfs paard en kar aangeschaft, de Raad vond geene termen zich in deze particuliere aangelegenheid te mengen, eenige Aerdenhoutbewoners hebben Van der Walle aan zijn paard en kar geholpen niet de gemeente. Kan hij later voor eenige bezigheden in dienst der gemeente gebruikt worden, dan zullen B. en W. aan hem denken. Ten slotte de nieuwe concessie-voorwaarden voor de Kennemer Electriciteitsmaatschappij. Zooals men weet is deze maatschappij voortgekomen uit eene reorganisatie der Eerste Nederiandsehe Electriciteit Maatschappij, welke destijds centrale's exploiteerde in ver schillende deelen des lands. De beide in Kennemerland gelegen centrale's met bijbehoorende leidingen te Bloemen daal, Velsen, IJmuiden en Zandvoort, zijn daarna in de K. E. M. ingebracht. Haar doel is, bij voldoende medewerking van de ge meentebesturen een ringleiding te maken over het geheele ressort van de zuidgrens van Bloemendaal tot het Noord zeekanaal. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft thans het zijne gedaan om deze maatschappij tot vollen bloei en tot een leverancierster van behoorlijk, niet al te duur licht te maken. Een raadscommissie, bestaande uit de heeren Ter Hofsteede, Bispinck en Boreel, heeft eenige jaren met de maatschappij onderhandeld en is, onder medewerking van den rechtsgeleerde der gemeente Jhr. Mr. van Styrum tot aan vankelijke overeenstemming gekomen. Zoover was de zaak toen de vorige burgemeester aftrad, zij bleef in het inter- burgemeesterlijke tijdperk 'hangen. Daarna werd ons week blad opgericht, dat zijn ontstaan voor een groot deel aan de^e quaestie te danken heeft. Alvorens wij met onze be zwaren voor het publiek kwamen, heeft de directie der maatschappij deze bijna alle ondervangen, waarna in eene officieuse bijeenkomt van raadsleden de nieuwe wijzigingen werden besproken. De K:E.M. berichtte daarna officieel zich met die nieuwe wijzigingen te kunnen vereenigen. Beraadslaging over de voorwaarden was zoodoende bijna niet meer noodig. Aangenomen werd op voorstel van den heer Bispinck de bepaling, dat de meterhuurprijzen over een jaar niet meer mogen bedragen dan 20°/0 van den kostprijs van een meter. De Zandduinweg bleek op een vraag van den heer Koolhoven in het plan te zijn opge nomen. De heer Tideman werd door den voorzitter gerustge steld ten aanzien van den Kennemerweg, de Donkere laan, den Meerenbergschen weg en de Rampelaan. Deze wegen vallen niet onder degene waarlangs onmiddellijk electrisch licht moet worden aangebracht, maar zoodra B. en W. dit verlangen moet het gebeuren, wanneer een jaarlijksch stroomgebruik gewaarborgd wordt gelijkstaande met 20°/0 van de kosten van uitbreidingdaar de uitbreiding aldaar bovengronds kan zijn, is alleen reeds door hetgeen de gemeente aan straatverlichting betaalt die 20% bereikt; objectief leveren die wegen geene technische bezwaren tot uitbreiding van het net op. De poging van den heer Tideman om de waarborgsom, die de maatschappij bij de gemeente in depót heeft, van 1000 op 5000 te bren gen, faalde; daarna werden de voorwaarden met op één na algemeene stemmen aangenomen. Den heer Tideman, hoewel deze zooveel mogelijk tot het verbeteren der voor waarden heeft inedegeholpen, maakte de bepaling omtrent de waarborgsom vóórstemmen blijkbaar onmogelijk. In het groot gezien zijn wij eveqwel een stap vooruit. De maat schappij is nu tevreden en zal deze stemming thans in flinke daden moeten omzetten. Dezer dagen zullen wij onze abonnés een kort uittreksel uit de concessie-voorwaarden afzonderlijk of bij extra-nummer toezenden. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 6 Oct., Kerknieuws. voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeu wen. De avondbeurten zullen Zondag a.s. weder aanvangen, 's avonds te half zeven. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 6 Oct. voorm. 7 en 8^ uur Gelezen H. Missen.; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag Kerkelijke dienst te 7 x/2 en 10 uur. Het zal zeker onzen muzikalen leze- Muziek. ressen en lezers aangenaam zijn te vernemen dat in den aanstaanden winter door het echtpaar, den heer en mevrouw Dahmen te Bloemendaal enkele concerten zullen gegeven worden, waarop behalve soli voor piano, viool en violoncel, ver schillende kamermuziekwerken zullen worden ten gehoore gebracht. Zij hebben zich daarvoor de medewerking verzekerd van den violoncellist B. Drilsma, oud-leerling van den heer J. Mossel, te Amsterdam. Gaarne wenschen wij dat hun streven, om de muzikaal ontwikkelden van Bloemendaal in de gelegenheid te stellen de heerlijke werken voor kamermuziek te genieten, met goeden uitslag bekroond zal worden en durven wij, nadat wij in den vorigen winter op hun invitatie-concert hunne muzikale talenten leerden waardeeren de verwachting uit spreken, dat ons op die concerten veel schoons zal wachten. Aangaande de heer en mevrouw Dahmen, die zich in het laatst van het vorige jaar te Bloemendaal vestigden, kunnen wij het volgende mededeelen Mevrouw Dahmen heeft, na gemaakte studiën, onder leiding van Leonard van Loenen, Bernard van der Eiken en Henry Tibbe, aan de muziekschool van de maatschappij tot bevordering der toonkunst te Amsterdam, haar examen gedaan te Utrecht, bij welke gelegenheid haar het diploma eersten graad als pianiste werd uitgereikt. Zij aanvaardde daarna de haar door Frans Coenen, toen malig directeur der muziekschool te Amsterdam, aange boden functie van leerares in het pianospel aan genoemde inrichting, welke betrekking nog steeds door haar met het beste succes wordt vermeld. Onder leiding van Ulfert Schults werkte zij voor weinige jaren hare methode van spelen en onderwijs-geven om, naar de eischen van den tegen woord igen tijd, zoodat deze zich thans geheel aanpast aan de moderne richting. De heer Willem Dahmen studeerde bij Frans Coenen en later bij Willem Kes. Bij de oprichting van het con certgebouw-orkest te Amsterdam werd hij aan deze in richting verbonden als 2e violist en maakte reeds zeer spoedig daarna promotie door zijne overplaatsing naar de le violen. Kes benoemde hem tot leeraar voor viool aan de door hem gestichte orkestschool, welke betrekking hij verschei dene jaren bekleedde, terwijl hij, bij de overname van de orkestschool door de maatschappij tot bevordering der toonkunst na het vertrek van Willem Kes naar Glas gow geplaatst werd als leeraar aan de muziekschool van genoemde maatschappij, onder directie van Daniël de Lange, in welke functie hij nog steeds werkzaam is. Kort na zijne benoeming als leeraar aan deze school werd hij 2e concertmeester van het concertgebouw-orkest en trad in deze functie herhaalde malen als solist op. Na zijne ontslagname uit dit orkest, in Maart 1905, heeft de heer D. zich speciaal op het vioolonderwijs toegelegd, daarnevens zich zijn vrijen tijd ten nutte makende om door ijverige studie zich verder te ontwikkelen en te bekwamen. Ook als solist liet hij zich herhaalde malen met veel succes hooren. De heer Joh. Steenman heeft aan de abonnee's op de séances van kamermuziek 1906'07 medegedeeld, dat in het seizoen 1907—-'08 drie séances zullen worden gegeven n.l.: 8 Nov. 1907 met mej. Gertrude Peppercorn, piano, en den heer J. Mossel, violoncel. 10 Jan. 1908 met mej. Germaine Schnitzel-, piano, en den heer J. Mossel, violoncel. 5 Febr. 1908 het boheemsch strijkkwartet. De uitgestelde concert-avond Messchaert en Röntgen zal doorgaan, zoodra de heer Messchaert zich beschikbaar heeft gesteld. De plaatsbespreking voor de concerten heeft plaats in dier voege als voor de Bach-concerten In October begint de heer Steenman weder zijn strijk kwartet- en ensemblelesseu en de repetities voor orkestspel voor dames en heeren die viool, alt, violoncel, fluit, orgel of piano spelen. De heer J. A. W. Dahmen bespreekt in „Toonkunst" twee uitvindingen op het gebied van strijk-instrumenten een om het staartstuk op zoodanige wijze aan het instru ment te verbinden, dat het daarmede een ondeelbaar ge heel vormt, en een om de nieuwe pas opgezettesnaren over hare geheele lengte te rekken. Voor meerdere inlichtingen kan men zich tot ons wenden. De heeren Wilhelmus en Van Kempen geven Vrijdag a.s. hun reeds aangekondigd concert in de Kroon. Concert Gerard van Brucken Fock. Toen wij Vrijdagavond 27 September het kroonzaaltje binnenkwamen, bleek dit geheel en al met belangstellenden gevuld. Welnu 't concert, te geven door den componist pianist Gerard van Brucken Fock, met medewerking van tnej. Johanna van Linden van den Heuvel (zang) en den heer Carl Flesch (viool) was deze belangstelling overwaard. Uitgevoerd werden een 15 tal liederen, een sonate voor piano en viool en een ballade voor pianosolo. Eerlijk ge zegd kon ons dit concert maar ten deele bevredigen. De eigenaardige piano- en vioolmuziek, met hunne zoo zeer verrassende momenten, konden na deze eerste uitvoering niet geheel en al tot ons komen. Ook de zangnummers zouden wij meer moeten hooren, om deze te mogen be- oordeelen. Van deze waren o. i. 't best getroffen 't eigen aardige Ritselputsel, dat door den componist zeer geestig bewerkt was, 3 Miidchenlieder uit op. 18, 't fijn poëtische schemerliedje en processie. En nu de medewerkenden een woord van lof mag hier mej. v. Linden v. d. Heuvel niet onthouden worden. De wijze, waarop zij de vaak zeer moeilijke liederen, ten gehoore bracht, was subliem. De heer Carl Flesch vermocht ons, evenals altijd, van 't begin tot 't einde, te boeien. Volledigheidshalve zij nog ver meld, dat den heer Van Brucken Fock na zijn solovoor dracht een groote lauwerkrans overhandigd werd. Een hartelijk applaus viel hem na dit huldeblijk ten deel. Wij vestigen nog de aandacht op den vier liederen-avonden te geven door Gerard Zalsman, waarvan de eerste kwartet avond zal plaats hebben op Zaterdag 19 October a. s. in de concertzaal de Kroon met medewerking van mejuffrouw Van Linden van den Heuvel (sopraan), mejuffrouw Anke Schierbeek (alt) en den heer R. van Scliaik (tenor); dan worden kwartetten van Diepenbrock, Brahms en Schumann uitgevoerdde inteekening a f 4.50 voor de 4 avonden is opengesteld bij de firma A. Vernout. De kaarten zijn niet persoonlijk. Hel bouwen van eene villa aan den Plaatselijk Duin en Daalschenweg ondev architect Nieuws. J. C. van den Berg, is gegund aan den minsten inschrijver den heer Roe lof Smink aannemer te Haarlem. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid het station Overveen wat geheel veranderd is nader te bezichtigen. Vergrooting was hier zeer noodzakelijk, zoodat de af- deeling posterijen moest worden verplaatst, waardoor men meerdere ruimte verkreeg. Het vroegere postkantoor is thans kantoor van den Chef, als ook plaatskaartenbureau. De uitbouw aan dit bureau is geheel ingericht voor seinhuis. Nu heeft dus de chef of zijn assistent tevens direct gezicht op de seinen. Naast het bureau van den chef is het bagagebureau gelegen. Zooals op vele plaatsen reeds het geval is, hebben wij ook nu twee wachtkamers gekregenn.l. wachtkamer le en 2e klasse en wordt de bestaande wachtkamer vtor 3e klasse wachtkamer ingericht. Het kleine seinhuis wordt alsnog afgebroken zoodra het nieuwe geheel gereed is. Zeer jammer is het naast de 3e klasse wac daar over den hinder reeds dikwijls is gek la? tusschen de beide wacl Het zoude wenschel alsnog eene afdoende reizend publiek hiervoo De eerste verdiepin; voor bewoning van der Het geheel zal in worden genomen. Door B. en W. alhit de wed. Th. Wilson van eene arbeiderswoni mendaal, genaamd ;,de daal sectie A, no. 5501 Op 27 October a.s. s F. van Gulick in diei lampenist, deze betrekk door hem vervuld, to hem geplaatste ambten dag aan belangstelling degenen uit het publiel breken. Op de agenda van d gadering stond als pu de raad besliste daarov wat dit punt betreft ni heid zou er af zijn, di besluiteloos is de raac weest. De heer M. Kok/cel. vierde 1.1. Dinsdag een bet glanspunt van den voorzitter der Commiss eene hartelijken gelukv prachtig gouden horlog< aandenken aan dien da gevoegd was, nuttig vc het personeel van het geschenken. Crescendo menig flink uitgevoerd Moge onze vriend minstens 25 jaren kun: Het bestuur der veri aan de leden bekend i Dinsdag 8 Octob van Henrik Ibs Aam Balcon en Stalles f 1.6 en Parterre 1Zij Amphitheater en Gaandei Vrijdag II Octob Succes Operette in 3 C. Millückei De hoofdrollen worden de dames Lucie Nei Bakker en C. Kohier. Jan Grootveld. Jac. en Kohier. Groot ORKEST en Aan Balkon ƒ2.Stalles loge 1 50Parterre ƒ1.Amph. ƒ060; Ga: Plaateen van af lieden van 1012 en van 14 u Vrijdag II Octo des avonds 8 te geven door de met medewerking va Entreé 150 i Kaartverkoop en pli dagelijks bij de firma l Concertbureau, Warmoe op den Concertavond aa

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2