I Nieuwsblad - - voor - - HERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - e 1< jaargang ZATERDAG12 OCTOBER 1907 No. 9 Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 (deekblad Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Mededeelingeu van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsclie weg 227. Alle mededeelingeu de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Wegens plaatsgebrek moeten weder Aan de lezers, verschillende inzendingen en feuilleton blijven liggen. Post- en telegraafgids en vrachtrijders, zie no. 5. Ons wordt herhaaldelijk gevraagd hoe groot is het aantal uwer abonnee's; het antwoord is steeds: wij zijn tevreden, het neeint gestadig toe, maar het is nog lang niet groot genoeg Als allen die ons blad goed gezind zijn hunnen vrienden en kennissen toestemming vragen hun naam op te geven, en zij doen dit per telefoon of schriftelijk, dan zijn wij spoedig genoeg waar wij heen willen. Ovei-veen. Zondag 13 October van 812 en van Agenda. 1 5 uur, jaarlijksche schietwedstrijd van het Bloemendaal-Commando op de militaire banen te Overveen. Des namiddags opgeluisterd door muziek van de, vereeniging „Crescendo." Haarlem. Br o n ge bo u w. Zondag 13 October, Voorstelling van de 's-Gravenhaagsche Bioscope-Maatschappij. Aanvang 8 uur. Dinsdag 15 October, Weldadigheids-concert, 8 uur. Donderdag 17 October, Concert Haarlemsch muziekkorps, dir. Kriens, 8 uur. Concertzaal ,De Kroon". Zondag 13 October, 's middags 2 uur en 's avonds 8 uur en Maandag 14 October, 's avonds 8 uur, Laatste voorstellingen van Ant. Nögge- rath's Royal Bioscope. Vrijdag 18 October, 's avonds 8 uur, Voordrachtavond van werken van Hollandsche en Vlaamsche dichters, door Truus Post en Gérard Arbous. Zaterdag 19 October, 's avonds 8 uur, Eerste Liederen- avond, (kwartetavond), te geven door Gerard Zalsman. Schouwburg Jansweg, Woensdag 16 October. „Een zenuwachtige familie." Aanvang 8 uur. De Burgemeester der gemeente Bloe- Ambtelijke mendaal maakt bekend dat de Gene- metledeeliugeil. raal-Majoor, commandant der le divisie infanterie te 's Gravenhage hem ver zocht heeft den inwoners dezer gemeente zijne bijzondere erkentelijkheid te betuigen voor de moeite en opofferingen, die zij zich wel voor de inkwartieringen van 1821 September j.l. hebben willen getroosten. Bloemendaal, den 5 October 1907. De Burgemeester A. Bas Backer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemendaal brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1908, den Raad is aangeboden en gedurende veertien dagen, van den lien October tot en met den 24en Oc- toker aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Bloemendaal, 11 October 1907.' Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester C. J. de Groot L. S. A. Bas Backer. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg i 1 st il t il j2 uur behalve Zon- en Feest- spreekuren. dagen H. L. van BeusekomZandduinweg. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, tot nadere aankondiging afwezig. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. In de werkstaking te Rotterdam is Biimenlandsch nog geen verandering gekomen. Polilie Overzicht. en militairen hebben de handen vol om de arbeidswilligen te beschermen. In Delftshaven is het tót handtastelijkheden gekomener zijn straatgevechten geleverd. Hoe de stemming onder de nog stakende bootwerkers is, kan het beste beoordeeld worden als men verneemt, dat een zeer geacht ingezetene van Rotterdam, de heer Hudig, lid der firma Hudig en Veder, wethouder van Rotterdam, op straat op ergerlijke wijze is gemolesteerd géworden. De verontwaardiging over dit feit is algemeen en zal er zeker toe bijdragen, de weinige sympathie, die er nog voor de stakers bestond, geheel te doen verdwijnen. Het is jammer, dat de leiders der werklieden ze zoolang ophitsen, tot zij domme dingen doen, om ze daarna in den steek te laten. Allen en er zijn er velen die der gezonde arbeidersbeweging een kwaad hart toedragen, krijgen zoodoende koren op hun molen. In Franeker zal er eene herstemming moeten plaats hebben tusscheu de candidaten der anti-revolulionairen en die der socialisten voor den opengevallen zetel in de tweede k^mer. De vrijzinnige candidaat is niet in herstemming gekomen. In Schiedam zal herstemming moeten plaats hebhen de heer De Geer (coalitie-candidaati en de heer Versteeg (lib.) komen met elkander in herstemming. De einduitslag schijnt onzeker. In ieder geval, Schiedam blijkt geen vast coalitie-district en allerminst een anti-revolutionair district te zijnde heer Idenburg (a.-r.) kreeg niet meer dan 425 stemmen. Van de 8000 kiezers bleven er bijna 2000 thuis. De tentoonstelling van ambachtswerktuigen in het Paleis voor volksvlijt werd 1.1. Dinsdag gesloten. Zij telde 123.000 betalende bezoekers, terwijl de leden van de Maatschappij van nijverheid vrijen toegang hadden en aan vele anderen kosteloos toegang werd verleend. Als gevolg van deze tentoonstelling zal in Amsterdam in de maanden October en November een cursus gehouden worden door mej. Borg uit Kopenhagen, in Noorsch handweefwerk, een en ander onder patronaat van het departement Amsterdam der maatschappij van nijverheid. Deze maatschappij kan met voldoening op haar werk om deze tentoonstelling tot Sj.and te brengen terugzien. Jammer dat ook weer op deze tentoonstelling zoo vele zaken waren, die er niet thuis behoorden. Dit schijnt nu eenmaal allen tentoonstellingen eigen, en te moeten dienen om het groote publiek te trekken. De Belgische afdeeling in den tuin blijft nog geopend, aldaar zullen ook nog andere exposities gehouden worden. In den Gelderschen achterhoek wordt van rijkswege druk geboord naar steenkolen en kali-lagen. Deskundigen be weren dat er veel kans is dat men een kali-zouten-laag aanboort. Zekerheid hiervan is nog niet te geven, men doet het best de dikwijls overdreven berichten, die ons van daar toegezonden worden onder het noodige voorbehoud te aan vaarden. Zeker is het dat mocht de kalilaag gevonden worden, dit voor ons land een groot voordeel zou zijn, onmisbaar als de kali geworden is voor den landbouw. Het monopolie van Duitschland, zou dan gebroken zijn. Zoo als men weet komt thans bijna alle kali uit Stassfurt. In Limburg is de regeering even druk als in Noord brabant met boren bezig. De Tweede Kamer der Staten Generaal is Donderdag weder bijeen geweest. Aangenomen werd de aanvullingsbegrooting Binnen- landsehe zaken voor 1906, regeeringsreglementen voor Suriname en Curacao. Verder kwam in discussie het wetsontwerp tot toe kenning van een voorschot, ten behoeve van een stoom vaartverbinding tusschen Nederland, Brazilië en Argentinië. De commissie van zeven leden, gevormd uit de zeven politieke groepen der Tweede Kamer, heeft voorstellen ingediend, welke beoogen dat aan de behandeling van elk hoofdstuk der staatsbegrooting een beperkte tijd worde gewijd. Deze tijd moet dan weder door de zeven fracties worden verdeeld, en elke fractie moet voor het bepaalde onderwerp haar spreker aanwijzen, die heeft te zorgen binnen het zevende gedeelte van den bepaalden tijd met praten gereed te zijn. Alleen voor de waterstaatsbegrooting is een afwijkende regeling ontvangen; daarvoor krijgen de talrijkste groepen die der katholieken en de unie-liberalen, méér tijd dan de anderen. Het is te hopen zegt „de Tijd", dat de verschillende frac tion zich met dit voorstel der ze en wijzen zullen vereenigen. Dit zeggen wij volmondig, „de Tijd" na. N. - Amerika. President Roosevelt Buitenlandscb. heeft op zijn rondreis door Amerika overzicht. reeds op tien verschillende plaatsen redevoeringen gehouden en wel over trusts, Panamakanaal, marine-aangelegenheden, leger, enz. Uitdrukkelijk heeft hij verklaard geen vijand te zijn van het bezit, maar onverzoenlijk te zijn tegen personen die door oneerlijke middelen zich schatten wisten te ver werven ten koste van het algemeen. Eerbied moet men hebben, leeraarde hij, voor hen die for tuinen verkregen hebben door noeste vlijt, energie en kennis, en van dat ras was de groote republiek goed voorzien, er waren helaas ook parasieten die leefden van afpersing en bedrog, en deze laatste categorie hoorde niet thuis in een land dat aan de spits moest staan van de beschaafde wereld. Roosevelt memoreerde op een andere plaats wat de regeering reeds gedaan had in zake Panama. Een streek vóór een paar jaar geleden bekend als bezittende een alles vermoordend klimaat en besmetten bodem kan thans zonder overdrijving een der gezondste plekken op aarde genoemd worden; 25000 man werken er en zijn volkomen tevreden. De sterfte is 10 per mille. Malaria koortsen komen bijna niet meer voor, terwijl de geele koorts geheel geweken is en dat alles dank de goede zorgen van het gouverne ment. De bodem werd gedraineerd, schoongebrand, poelen gedempt, de huizen op palen gebouwd opdat de lucht er vrij onder kan circuleeren, terwijl voor alle openingen gaas is aangebracht om de zoo schadelijke muskieten te wer-m. Goed water en goed voedsel overal tegen geringen prijs voorhanden, terwijl de verplichting is opgelegd, dat ieder arbeider zich 2 maal daags moet baden in de daarvoor aangelegde badhuizen. Wat de Franschen niet konden volbrengen omdat de hygiènisehe wetenschap nog niet zoo ver gevorderd was, kon thans Amerika dank zijn flinke zonen en zijne prak tische geleerden, met veel succes tot stand brengen. Eigenaardig klinkt het ons Europeanen in de ooren, een staatshoofd zoo openlijk alle kwesties te hooren be spreken. In Amerika is men dit gewoon en waardeert het in den president, dat hij zoo onvervaard zijn weg gaat en ronduit spreekt. Zijne ministers Taft en Root maken even min van hun hart een moordkuil. De eerste spreekt in Japan heel gewoon over een mogelijken oorlog met Japan, en tracht met klem van redenen den Japanners de over tuiging te schenken, dat een oorlog met Amerika voor beide landen de domste streek zoude wezen die zij kou den uithalen Minister Root redeneert tegen Porfirio Diaz, den president van Mexico, op even ongedwongen wijze over allerlei zaken van groot belang voor beide landen. Die ministers verklaren openlijk, dat zij niet als de diplo maten der oude school de kunst verstaan om met veel woorden weinig te zeggen, maar er zich op toeleggen hun gevoelen over allerlei kwesties zoo kort mogelijk weer te geven, maar ook zoo klaar en helder als hun maar doen lijk is. Roosevelt moet van de oppositie (van de zijde der trusts) heel wat hooren over het zenden der vloot naar de Zuidzee. Toen de spanning in San Francisco het hoogst was en tot dadelijkheden tegen Japanners en Chineezen aanleiding gaf, nam de regeering het besluit tot het zenden der vloot, thans kan die maatregel moeilijk worden af- gecommandeerd, te meer daar uit het onderzoek naar de on geregeldheden in San Francisco blijkt, dat een der hoofd aanvoerders der ontevredenen een creatuur is van den nu nog wegens grove oneerlijkheid in de gevangenis zit- tenden oud-burgemeester van San Francisco. Daar men in Amerika dadelijk gereed is om zijn tegenpartij van het ergste te betichten, worden nu reeds de ongeregeldheden in Califoruië geweten aan de trustmagnaten, die met Roose velt een strijd op leven en dood hebben aangebonden. Minister Taft zal een en ander den Japanners wel duidelijk hebben uiteengezet en hun de chronique scandaleuse van San Francisco wel niet gespaard hebben. In Marocco blijft de toestand in de laatste dagen vrijwel hetzelfde. Razoeli houdt zijn Engelschman gevangen, omdat Engeland niet genoeg wil betalende sultan Abul Azis ziet zijn leger verloopen, daar hij geen geld genoeg heeft om zijn troepen gei-egeld te betalen. De compagnon van Razoeli, de oudere broeder, profiteert nu weer van die gelegenheid en krijgt overlooperstot een gevecht komt het evenwel nog niet tusschen de broeders. Heeft Abul Azis nu in Parijs een leening gesloten op zijn kroon- juweelen, dan zal er misschien meer aktie komen in dit voor ons raadselachtige land. Frankrijk en Spanje beschuldigen elkaar van onoprecht heid de een is bang dat de ander zich te veel in Marocco zal nestelen. Na veel haspelen heeft nu eindelijk Spanje beloofd, toe te zullen zien op de smokkelaars, die on gestoord wapenen en amunitie invoeren. Voor Spanje een hard gelag, daar juist de Spanjaarden specialiteiten zijn in den smokkelhandel op Marocco. Koning Alphonso laat zijn ministers hun gang gaan en geniet van zijn huiselijk geluk met vrouw en kind. De commandant der politietroepen, benoemd krachtens de conferentie van Algeciras, blijft als een rustig burger in Zwitserland en vindt dat het geen zin heeft, om nu reeds naar Marocco te vertrekken daar er toch niets te commandeeren valt. Zwitserland zal er wel spijt van hebben dat het zich zoo welwillend bereid verklaarde, den com mandant der politie te benoemen. Nederland heeft op de conferentie voor de eer bedankt. Servië. In dezen Balcan-staat gaat het nog zeer vreemd toe, om maar geen ander minder vleiend woord te gebruiken. De heeren Nowakowitz, twee gewezen officieren (geen familieleden), konden zich niet in den gunst van de partij der koningmoordenaars verheugen. Beiden hadden met woord en daad geprotesteerd tegen den moord van koning Alex ander en koningin Draga. Gevolg hiervan gevangenneming dier heeren, en om nu niet te veel last te hebben van een mogelijk proces, werd besloten de Nowakowitzen in de gevangenis te vermoorden. De tegenwoordige koning Peter Karageorgewitz heeft nu

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1