om den schijn te redden den minister van Justitie en den commandant der stad ontslagen en verplaatst en daarmede is weder een bloedige bladzijde gevoegd aan de reeds zoo treurige Servische geschiedenis. Het is waarlijk niet te verwonderen dat sommige mogend heden, waaronder gelukkig ook Nederland, lang geaarzeld hebben voor en aleer zij met Servië in diplomatieke be trekkingen traden. In een land waar de moraal wordt gehuldigd dat men zijn politieke tegenstanders maar moet vermoorden, indien men geen anderen uitweg ziet, mag de koning wel oppassen dat ook hij op een goeden dag ook niet in eens wordt opgeruimd te gelijk met zijn zoon den kroonprins een erg hardhandig jongmensch, die niet precies de eigen schappen schijnt te bezitten om zich bij zijn aanstaande onderdanen bemind te maken. De Serven, Bulgaren en Grieken hebben op te passen, dat zij Macedonië niet meer als hun oefeningsterrein beschouwen om elkaar te bevechten, de bewoners te plun deren en hun woningen te verbranden. De mogendheden, Rusland Oostenrijk en Engeland zijn het nu eens geworden over de maatregelen, te nemen tegen deze zoo na verwante, en elkaar toch zoo diep hatende volken. Turkije, dat reeds lang geleden op zich had genomen, de politie in zijn provincie Macedonië te verbeteren, belastinghervormingen in te voeren enz. heeft thans nu hij ziet dat het den mogend heden ernst wordt, zeer deftig aan alle kabinetten een exposé gezonden van zijn ernstige voornemens. Tusschen voornemen en doen ligt in het rijk van den Grooten Heer een grooten afstand. Duitschland. Keizer Wilhelm en zijne gemalin Augusta zullen aan ons hof een beleefdheidsbezoek bren gen na afloop van hun verblijf in Engeland. (Circa 20 November kunnen wij de vorsten in ons land verwachten.) In Februari gaat de Keizer verpoozing zoeken op Corfu, een der Ionische eilanden, alwaar hij het lustslot van wijlen keizerin Elisabeth van Oostenrijk, het Achilleicon, van hare erfgenamen heeft gekocht. Dit moet een der bekoorlijkste plekjes op aarde zijn, de Keizer zal daar het standbeeld van Heinrich Heine vinden, dat in Duitschland geen plaats kon krijgen. Het kan toch vreemd loopen in de wereld Gelukkig, dat de Keizer het lustslot in eigendom heeft gekregen, want er was veel kans geweest, dat speculanten er een tweede Monte Carlo van hadden gemaakt. (N.B. Wij schreven thans Keizer Wilhelm, niet -wat o. i. beter zoude zijn Wilhelm tout court. Men spreekt och ook niet van mijnheer Goethe, mijnheer of keizer Napoleon. Sommigen onzer lezers hebben zich geërgerd •tan die te korte titulatuurvoor hun genoegen zullen wij n het vervolg, van den Duitschen Keizer sprekende, diens titulatuur er steeds bijvoegen.) In Oostenrijk neemt het lijdelijk verzet der spoorweg beambten een ernstig karakter aan, zoodat reeds een groote tremming in het goederenvervoer merkbaar is, welke spoe- iig door die van het personenverkeer staat gevolgd te worden. Het lijdelijk verzet is geen uitvinding der Oostenrijkers Italianen hebben dit systeem ook reeds het vorig jaar fjgepast. Dienst wordt niet geweigerd, alles gaat echter r langzaam: voor het inschrijven, inladen van goederen v rdt veel te veel tijd genomen, zoodat de geheele rege ling in de war loopt. let Hongarije is Oostenrijk in hoofdzaak het eens ge- v rden. Beide partijen hebben wat toegegeven. De Hon- gaarsche Nationale Bank, waartegen zelfs vele Hongaren zich verzetten, komt er niet; het quotum dat Hongarije moet betalen, wordt vermeerderd. Hoeveel die vermeerde ring zal bedragen, is nog niet vastgesteld, terwijl er nog verschillende andere punten moeten geregeld worden. Hoofd zaak is evenwel, dat minister Weckerle aanblijft en op wettelijke wijze de verhouding tusschen de twee monar- chiën weder geregeld wordt. Een nieuwe partij is in Hongarije in wording, waarvan de oud-minister Baufy en nog andere vroegere regeerings- leden lid zijn, o. a. de vorige minister van justitie, onzaliger gedachtenis. Canada. De regeering zal aan de Japanners en Chi- neezen de schade betalen, veroorzaakt door de baldadig heden van het gepeupel in Vancouver. Zij doet dit natuurlijk op aandrang van Engeland, die zijn oosterschen bondgenoot te vriend moet houden. Engeland heeft veel last van Keir Hardi een socia listisch parlementslid, die het zich tot taak heelt gesteld, de Engelsch-Indische bevolking nog meer ontevreden te maken dan zij reeds is. Men verwijt minister Morley dat hij niet even krachtig tegen Keir Hardie optreedt als tegen de inlandsche volksmennersMorley zal daarover wel geïn terpelleerd worden als het parlement weer bijeen is; hij kan zich al vast op een raak antwoord voorbereiden, dit is hem best toevertrouwd. In Australië heeft de regeering volgens berichten uit Melbourne een wet ingediend van zeer verre strekking, om namelijk fabrikanten die hun werkvolk te weinig be talen een extra belasting op te leggen. Voorts zullen alle fabrikaten die onder behoorlijke voorwaarden zijn gemaakt een staatsmerk dragen. Australië wil blijkbaar het socialisme eens tot zijn uiterste consequentie doorvoeren; een erg gemakkelijke en weinig kostbare leerschool voor andere staten en volken, maar minder aangenaam voor het volk waarop en waar mede de proef wordt genomen. Wel moge het den Australiërs bekomen t» i-i nu. i Van Donderdag 3 tot Donder- Burgerlijke Stand. dag 10 October. Bevallen: Chr. B. AlbrachtHulsbosch, z.G. Lui- tingvan Garderen, d.; L. H. A. M. RoozenEberson, z. S. H. ThoolenStaphorst, z.IJ. KrijtenburgNeijssel, z. De Raad vergaderde Donderdagmiddag Gemeentebestuur, te half twee, hoofdzakelijk oin over te gaan tot de benoeming van een ge meente-secretaris. Wij konden te 3 uur per bulletin be kend maken dat het besluit tot benoeming van den heer C. Bergman met 6 tegen 5 stemmen was ingetrokken en de Raad tot secretaris der gemeente Bloemendaal heeft benoemd den heer A. J. van den Flier secretaris der ge meente Rhenen. Voorts waren vier stemmen uitgebracht op den heer C. Bergman, één op den heer A. Bergman. Onze voldoening over dezen afloop is levendig. In het tweede nummer van ons blad hebben wij den heer Van den Flier reeds geschetst, de gemeente zal een uitstekend, karaktervol en wat meer zegt een onpartijdig ambtenaar in hem hebben, iemand theoretisch en praktisch doorkneed in de gemeente-administratie en wiens komst door allen, die dagelijks met hem zullen moeten werken, door den burgemeester in de eerste plaats met vreugde tegemoet wordt gezien. Naar onze meening, is het een daad van buitengewone onhoffelijkheid geweest van een deel der raadsleden om dit alles wetende en hoewel overtuigd van de meerdere geschiktheid van den heer Van den Flier buiten de voor dracht om den heer C. Bergman te Halfweg te stemmen. Onmannelijk was het in hen, slaafsch het wachtwoord te volgen van de drijvers in de roomsch-katholieke staats partij „stopt overal waar ge maar kunt een roomsch- katholiek ambtenaar in, afgezien van alle andere over wegingen." Dat bedoelde leden dit wachtwoord hebben gevolgd en het belang der gemeente daarbij hebben achter gesteld, dat zij met name niet aldus hebben gehandeld allen bij wijze van protest omdat B. en W. geen roomsch- katholiek candidaat op de aanbeveling hadden geplaatst, blijkt wel uit de stemming op 1.1. Donderdag; tegenover den nieuwen burgemeester wiens keuze men kende, dien men pas met feestgedruisch had ingehaald was de houding bij de eerste stemming al wel. Geen ernstig man van hunne of van andere gezindte zal die handelwijze kunnen goedkeuren, tenzij bij behoort tot die lieden die meenen dat roomsch-katholiek of van eene andere bepaald afge bakende richting te zijn, iemand het recht geeft, neen de plicht oplegt anderen te dwingen in de richting waarin hij zelf pleegt te loopen. Er zal nog heel wat water dooi de Delft naar het Spaarne moeten loopen voor men de vanouds vrijgezinde Nederlanders in één gareel tezamen krijgt. De raad heeft voorts in ontvangst genomen de begrootiug voor 1908, in ontvangsten en uitgaven sluitende met een eindcijfer van 149.928.21, met een post van 2.954.92'/2 voor onvoorziene uitgaven. De heer Tideman klaagde bij de rondvraag over den overlast van bedelaars en venters, vrouwvolk en manvolk, loopend en in wagens roudgezeuld, welke overlast z. i. zeer gemakkelijk is legen te gaan door nauwkeurige toe passing van de politieverordening, welke voorschrijft, dat elk venter moet voorzien zijn van een hem door de ge meente verstrekten breeden metalen band om den arm, van zijn naam voorzien. De ingezetenen zullen verstandig doen, alle venters, ook al toonen zij een papieren verlof briefje tot venten, weg te sturen. Zij schaden de nering van velen en dienen maar al te vaak als spionnen voor inbrekers en gauwdieven, die in de volkslogementen hen omtrent hunne plaatselijke be vindingen uithooren. Wat. de bedelaars betreft, zij men evenzeer op zijn hoede en sture ze eenvoudig van de deur. Eenige jaren geleden werd te Amsterdam bekend, dat onder die lieden officiëele bedellijsten gangbaar waren, in bepaalde kroegen tegen betaling te verkrijgen, waarop achter den naam van de meest bekende bewoners dei- verschillende grachten vermeld stond, waarover men daar klagen moest om den meesten kans te hebben op een goede ontvangst. De heer Tideman klaagde ten slotte over onvoldoend politietoezicht op het werpen van vuil in de slooten, in het bijzonder ten aanzien van de sloot tusschen de weide over Wildhoef en de noordelijke rij huizen aan den Noorder stationsweg. De raad ging hierna over in geheime zitting. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 13 Oct., Kerknieuws. voorm. 10 uur en 's avonds halfzeven Ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 13 Oct. voorm. 7 en 8^ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag Kerkelijke dienst te 71/2 en 10 uur. Door mevr. J. C. H. Dahmen-Stroo Muziek. (pianiste), Willem Dahmen (violist) en Bertrand II. Drilsma (violoncellist) is opgericht het Bloemendaalsc/ie Trio. In de groote zaal van het hotel Duin en Daal geven zij dezen winter 4 concerten en wel behoudens wijziging op 14 November, 12 December, 16 Januari en 13 Februari a.s. Bij de samenstelling der programma's die o. a. werken van Tartini, Mozart, Beethoven, Brahms, Franck, Lalo enz. zullen bevatten, is zooveel mogelijk gestreefd naar eene historische opvolging, terwijl ieder programma, behalve een of meerdere werken voor kamermuziek, solo-voor drachten voor zang, viool en violoncel zal bevatten. De abonnementsprijs voor de 4 avonden is vastgesteld op ƒ10.— voor heer en dame; voor dame of heer alleen op ƒ5.meerdere dameskaarten a ƒ4.voor de 4 avon den, uitsluitend verkrijgbaar voor abonné's a ƒ10. De toegangsprijs per avond bedraagt ƒ1.50 per persoon. Den heer W. Hutsclienruijter, de ijverige propagandist voor het Beethovenhuis, zond ons een present-exemplaar van den open brief tot hem gericht door dr. A. H. de Hartog predikant te Heemstedehet boekje voor f 0.25 bij den boekhandelaar den heer P. Stins verkrijgbaar, is een strijd- schriftje tegen den hegeliaanschen wijsgeer professor Bolland, die de „woordkunst" het hoogste stelt van alle kunsten, welke plaats volgens dr. de Hartog in dien zin aan de muziek toekomt, dat deze is de omvattendste, slechts ge schikt „voor complete menschen", een kunst reeds door Shake speare genoemd de taal van de ziel. Schrijver prijst het ont werp van het Beethovenhuis, omdat het de hoorenden tevens tot schouwenden wil maken, tot schouwenden van aarde, oceaan en firmament. En ook is het ontwerp z. i. goed omdat het beoogt het individueele in de uitvoering der muziek te verheffen tot stem des heelals, tot iets universeels door dat individueele onzichtbaar te maken. Concert van KempenWilhelmus. Henri Wilhelmus en Jacques van Kempen hadden Vrij dagavond in de Kroon een waar succes. Het zou moeilijk zijn te zeggen wat meer te prijzen vielde technisch uit muntende, gevoelvolle voordracht, en 't zuiver spel van Wilhelmus of de heerlijke, omvangrijke stem van Van Kempen. De zaal was vrij goed bezet. Voor een tweede maal zullen de heeren zich ongetwijfeld doen hooren voor een uitverkochte zaal. Het publiek genoot volop, zelfs lastige critici moesten bekennen, dat deze uitvoering hunne stout ste verwachtingen had overtroffen. Bloemendaal mag trotsch zijn op twee zulke mede burgers. Pl'iatseliik zullen onze lijst van hier vertoe- Nieuws vende vreemdelingen voortaan buiten het seizoen maandelijks plaatsen. IJsclub Duin en Daal. Het bestuur van de IJsclub Duin en Daal laat een be langrijke verbetering aan den vijver van Duin en Daal aanbrengen. Als wij ons herinneren, hoe er verleden win ter door alle inwoners van Bloemendaal genoten is van dat mooie stukje ijs, in die prachtige omgeving, dan juichen wij zeker het voornemen toe de ijsbaan zoodanig te ver beteren, dat er in 't vervolg rond het weiland gereden zal kunnen worden, wat tot nog toe ieder jaar mislukt is. Een belangrijke verbreeding van den vijver op de smalle plaatsen en het doen vellen van enkele boomen, zonder aan de harmonie der schoone omgeving te schaden, zullen die verbetering tot stand brengen. In het a.s. winterseizoen hopen we dus nog meer van dat prachtig stukje ijs te profitetren. Een groot gedeelte der kas van de ijsclub schijnt met deze verbetering gemoeid te zijn, zoodat het wel noodig is zal dezen winter de ijsbaan weer goed geëxploiteerd kun nen worden, dat ieder ingezetene van Bloemendaal lid wordt van de Bloemendaalsche IJsclub. Schietwedstrijd. Bij goed weer beloofd de schietwedstrijd a. s. Zondag zeer geanimeerd te worden. De heer burgemeester en mevr. Bas Backer en kolonel Neeteson worden des middags op het terrein verwacht. Het groot aantal leden van ons Bloemendaal-Commando zal de duinlucht op dien dag met aanzienlijk gepaf vervullen. Rijtuigongeval. Het ongeval met het rijtuig van mevrouw Praetorius alhier, heeft zich anders toegedragen dan de Haarlemsche bladen mededeelden. Onder het viaduct bij het Bolwerk was het rijtuig dat van het Kenaupark kwam in botsing geweest met een vrachtwagen; daarbij schijnt de boom geknapt te zijn, zonder dat het uiterlijk zichtbaar was, verder rijdende bleek dit toen de boom afbrak, waarna een der paarden viel en de koetsier van de bok tuimelde. Het geval is ten slotte vrij goed afgeloopen. Jubileum Fris. Woensdagmorgen te 10 uur werd de heer C. Fris, op dien dag 25 jaren meesterknecht aan de stoom wasch- en strijkinrichting van de firma Bijvoet Zoon, per rijtuig door den boekhouder van zijne woning gehaald om aan de fabriek gehuldigd te worden met zijn jubileum. Door den patroon binnengeleid, werd den jubilaris verzocht over de met bloemen versierde trap naar het kantoor te gaan waar hem een passend geschenk werd overhandigdal het vrou welijk en mannelijk personeel volgde daarna en met een vele malen herhaald „hoera" werd Fris gehuldigd, nadat de heer B. van 't Land namens het personeel een fraaie leunstoel had aangeboden en met een hartelijk woord op de goede verstandhouding had gewezen en de machinist mede namens mej. Harthoorn een fraaie bloemtuil had overhandigd. De heer Fris dankte, geroerd door de vele onverwachte blijken van waardeering, voor de belangstel ling; hij bracht den dag verder in den kring zijner familie dotr. De Génestet in Bloemendaal. Wanneer men de verzen van De Génestet doorbladert, komt men er telkens een tegen, dat in Bloemendaal ge dicht werd. De vraag ligt voor de handwaar hij gewoond heeft. Wij hebben er eens naar geïnformeerd en kunnen er het volgende van mededeelen Als jongen logeerde hij enkele malen met zijn pleeg vader, den kunstschilder Jan Krusemau, in het huis dat nu door den heer mr. Tideman bewoond wordt. Tijdens zijn verloving had hij kamers bij den kruidenier over de kerk; daar is „Vliegenvreugd en Dichtersmart" ontstaan. Na zijn huwelijk in 1852 kwam De Génestet dikwijls op het buiten zijner schoonouders. Van deze buitenplaats, die later in perceelen verkocht werd, is alleen het huis op den hoek van de Zomerzorgërlaan (waarschijnlijk be langrijk verbouwd) en de naam (Welgelegen)** nog over. Ook logeerde hij op Groot-Zomerzorg en eenmaal bij Schneider, de uitspanning over de kerk. De Génestet heeft dus wel gelegenheid gehad Bloemen daal te leeren kennen en van onze mooie bosch- en duin streek te genieten onder allerlei licht en in allerlei stemming. „De liefste plek", „Bij Meer en Berg", „Naar de Natuur", „Morgen bij de duinen", zijn door Bloemendaal geïnspireerd. Vooral het eerste gedicht getuigt van zijn groote liefde voor deze streek. Toch, Hollands rozentuinen, U bleef mijn hart verpand; Op Hollands blonde duinen Prijs ik mijn eigen land U heb ik uitgelezen, Mijn bosch en duin en dal, Daar half mijn thuis mocht wezen, U eer ik, bovenal Ik heb de bank tegenover het vijvertje van Caprera wel eens „De Géuestetbank", hooren noemen. Als hulde aan zijn nagedachtenis is eenvoudiger vorm wel niet denkbaar; en men komt zeker niet in strijd met zijn karakter, al was dit de eenvoud zelf, door iets mooiers te wenschen. Zeker zou dit zijn naar het hart van velen, die hun vereering voor dezen uitnemenden mensch en geestig en gevoelvol dichter gaarne zouden overdragen aan volgende geslachten. Aan het bestuur van Bloemendaals Bloei zij dit denk beeld ter overweging gegeven. Bloemendaal, October 1907. G. S. d. C. Vereenigingen. Het Bestuur van de Bloemendaalsche IJsclub Duin en Daal, is thans als volgt samengesteld M. Vrij, voorzitter; L. A. B. Ulehake, vice-voorzitter D. de Clerq, le secretaris; B. Hofman, 2e secretaris; Mr. A. H. J. Merens, penningmeester. Onze geachte medewerker zegt dit natuurlijk meer bij wijze van spreken. (Red.) Het gedicht: „Welgelegen" slaat op zijn woning aan de Oude Delft te Delft. Het was een zinspeling op de geliefde buitenplaats te Bloemendaal en het nabijgelegen kerkhof te Delft.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2