Oratio en Ross Automobiel, w. van den ESerg, Dames, U bent buiten- ABONNEERT U SP HET BLOEIENDAALSCH WEEKBLAD. Eerste Liederenavond, PENSION BON REPOS ADVERTENTIEN II GERARD ZALSMAN, GEBROEDERS VERMEULEN, Overhemdenmakers. A. van Velthoven en P. ZWART VAN VEEN Co HOFLEVERANCIERS, h Bewaarplaatsen van Inboedels r Ja Ja do SAfRLETj Nassaulaan 1. 35 Amsterdamsch Tooneelgezelschap Zeldzaam aanbod. 3 Séances voor KAMERMUZIEK Joh. STEENMAN, Groote Houtstraat R Haarlem. Electro=Technisch Bureau ist van In tv vertoe- lorlaan buiten liet plaatsen. Daal laat een be- 'an Duin en Daal er verleden win- al genoten is van reving, dan juichen 1 zoodanig te ver- heiland gereden zal r jaar mislukt is. ijver op de smalle le boomen, zonder te schaden, zullen t a.s. winterseizoen chtig stukje ijs te ijsclub schijnt met het wel noodig is geëxploiteerd kun- i Bloemendaal lid strijd a. s. Zondag Backer en kolonel terrein verwacht. idaal- Commando zal k gepaf vervullen. icvrouw Praetorius ,n de Haarlemsche t bij het Bolwerk kwam in botsing schijnt de boom ijk zichtbaar was, m afbrak, waarna i de bok tuimelde, pen. heer C. Fris, op 3 stoom wasch- en s Zoon, per rijtuig gehaald om aan de ibileum. Door den i verzocht over de ntoor te gaan waar ndigd al het vrou- aarna en met een 3 gehuldigd, nadat irsoneel een fraaie ïartelijk woord op en de machinist aie bloemtuil had oerd door de vele oor de belangstel den kring zijner il. nestet doorbladert, Bloemendaal ge- lij gewoond heeft, i en kunnen er het ?n met zijn pleeg- n, in het huis dat 1 wordt. bij den kruidenier en Dichtersmart" Génestet dikwijls deze buitenplaats, is alleen het huis waarschijnlijk be- egen) nog over. g en eenmaal bij d gehad Bloemen ie bosch- en dnin- i allerlei stemming. «Naar de Natuur", mdaal geïnspireerd, zijn groote liefde 1, and n d! dal, ht wezen, e van Caprera wel eenvoudiger vorm niet in strijd met f, door iets mooiers et hart van velen, lenden mensch en en overdragen aan Boei zij dit denk- G. S. d. C. 'Jsclub Duin en Baal, ;e, vice-voorzitter 2e secretarisMr. natuurlijk meer bij (Red.) zijn woning aan de eling op de geliefde gen kerkhof te Delft. Uit andere ge meenten. Op Woensdag 23 October,voormid- Itijks- en provin- dags te 9'/o uur, zal te Haarlem ge- eiaal bestuur. houden worden de loting voor de nationale militie van de ingeschreve nen behoorende tot de gemeente Bloemendaal. Bij koninklijk besluit van 28 Augustus 1907, no. 37, is goedgekeurd het besluit der staten van Noordholland tot vaststelling van -het bedrag der ontvangsten en uit gaven van provincialen en huishoudelijkeu aard over 1905. Ontvangen wasf 1.604.160.23 Uitgegeven1.494.197. Voordeelig slot over te brengen op de begrooting van 1908f 109.968.29Y2 Tot zetter van 's rijks directe belastingen van Bloemen daal, ter vervanging van Jhr. H. M. Ridder Baronet Speel man, is 11 September 1.1. benoemd de heer Abraham Koolhoven. Bij den jaarlijkschen schietwedstrijd op Sport. a.s. Zondag 13 dezer van het Bloemen- daal-commando, afdeeling van Volks weerbaarheid, wordt geschoten met het geweer model '95, als enkellader gebruikt, van 812 en van 15 uur, in personeelen wedstrijd en op vrije baan, alles op 200 M. afstand. De prijsuitdeeling zal plaats hebben des avonds te 8 uur in Hotel Welgelegen. Het bestuur heeft de regelen van den wedstrijd per circulaire aan elk lid bekend gemaakt. IJ m uiden. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat Donderdag 3 Oc tober te IJmuiden werd aangevoerd een groote steur, wegende ruim 120 K.G., die voor de niet geringe som van f 59 in den rijksvischhal werd verkocht. Wij vernemen, dat op zee de logger VI. 113, schipper N. v. d. Linde, overstoomd werd door het Duitsche s.s. „Bagdad". Genoemde logger zonk; de bemanning werd door de „Bagdad" gered en te Hamburg aan wal gebracht. In de beide laatste weken werd te IJntuideu aangevoerd ruim 200.000 aan visch. De stoomtrijlers besommen, over het geheel genomen, van 1000 tot 2500 gld. per reis. Vraag. Wordt er iets gedaan tot ver- Vragenbus. betering van het water uit de Duin en Daalsche leiding, nu de nieuwe concessievoorwaarden der K. E. M. zijn aangenomen Antwoord. De directie der K. E. M. heeft officieus ver klaard, die zaak ter hand te zullen nemen zoodra zij de nieuwe voorwaarden voor de lichtlevering had aangenomen. Wij komen dan op die zaak terug. Vraag. Weet u ook, of de bast van een plataan vezels loslaat, zoo klein, dat ze ongemerkt worden ingeademd en die nadeelig zijn voor de longen Antwoord. Wij nemen de vrijheid, die vraag langs dezen weg over te brengen aan een onzer deskundige lezers. Wie weet het antwoord De tegenwoordige stand van het vraag- Wetenscliap en stuk der stof verspreiding. techniek. Wanneer men aan stof denkt, stelt men zich onwillekeurig een voorbij snellende auto voor, wat heel onbillijk is, want niet alleen auto's ook trams, rijtuigen, fietsen en voetgangers, alles draagt naar rato bij, om het stof, dat de wegen bedekt, op te dwarrelen. Niemand zal evenwel ontkennen, dat de auto's de grootste stofverspreiders zijn. Graag zou men ze van voren van een watersproei-inriehting willen voor zien (in den geest van de automobielsproeiwagens bij de straatreinigingsdienst o.a. in Rome en Turijn in gebruik) of zou men een stofzuigmachinetje aan den motor willen koppelen, waardoor het stof ter plaatse op gemakkelijke wijze zou worden opgeruimd. Aangezien de heeren auto mobilisten voor de aanschaffing van dergelijke apparaten begrijpelijkerwijze niet de minste genegenheid aan den dag zullen leggen, moet op andere zijde getracht worden, van de stofplaag af te komen. Dat stof gevaarlijk is voor de gezondheid, zal wel door iedereen als een axioma worden aangenomen. De aan wezigheid van organische stoffen, waaruit stof voor een deel bestaat, doet dadelijk aan bacteriën denken. Een fransch medicus heeft ons voor de schadelijkheid dier diertjes in het stof ten deele gerustgesteld. Zijn uit spraak berust op de waarneming, dat de microben, die in bet stof der wegen voorkomen, door de zonnestralen wor den vernietigd. Hij nam wegenstof, dat hij door tuberkel bacillen infecteerde en daarna blootstelde aan het zonlicht. Na verloop van een uur waren alle bacillen gedood. Om trent het gevaar van stof voor .de gezondheid rijst eenigen twijfel,wanneer we een bezoek brengen aan voddensorteerders, die bij het uitzoeken der straatvodden, voortdurend door stof omgeven zijn. In Amsterdam kan men van de schadelijke werking van stof bij zulke menschen niets bespeureu. Zij zijn even gezond als hun medeburgers. Moge het stof al of niet nadeelig zijn voor de gezondheid, hinderlijk is het zeker Daartoe dragen de anorganische bestanddeelen waaruit het stof grootendeels beslaat, als scherfjes, splintertjes, afval van mineralen aard, enz. het hunne bij. Hoe hinderlijk ze voor de oogen en de ademhalingsorganen zijn, heeft een ieder zeker wel eens ondervonden. Hoe het stof op wegen komt, is bekend. Het ontstaat door slijtage van de wegoppervlakte, veroorzaakt door rijtui gen, auto's, voetgangers (waarbij de rijtuig- en autobanden en schoenzolen even hard meeslijten), verder afvalprodukten van dierlijken en plantaardigen aard en zand, door den wind aangevoerd. Het is dan verklaarbaar, dat stof uit de meest veel soortige bestanddeelen, als ijzer, gummi, leer enz. bestaat. Om van de stofplaag bevrijd te worden, moeten we onze wegen trachten aan teri passen aan het moderne verkeerbij den wegenbouw piet uitsluitend zorgen voor de noodige drukvastheid, maar ook het wegmateriaal onderzoeken op brosheid, die versplintering en stofvorming ten gevolge heeft. De wegen moeten bestaan uit een materie, die zoo weinig mogelijk sleetsqh is. Hout- en asphalt-bestra- tingen zijn in dit opzicht de meest ideale, maar te kostbaar om buiten de kom .eener gemeente op groote schaal te worden toegepast. Het wegprofiel zal er veel toe bijdragen, het stof langer vast te houden, dan noodig is. Bij een afgeplat-bolvormige wegronding vloeit het regenwater gemakkelijk af en neemt het stof mee. Is een eerste vereischte stofvorming te voorkomen, een tweede, en wel voor .ons def voornaamste eisch .is, de stofverspreiding tegen te gaan. Hiervoor dienen de z.g. stofbindende middelen. Allereerst noemen we, het nog steeds op enorme schaal daarvoor gebruikt wordende materiaal, rhet water. Water is een uitstekend middel om stof vast te leggen, maar slechts voor zeer korten tijd. De bezwaren die water besproeiing voor stofwering aankleven, zijn vele. Zij ver oorzaakt slijkvorming, spuit het zand uit de steenvoegen, dat bij opdroging stof vormt en kan in den winterdag bij vorst, door ijsvorming, niet gebruikt worden. Door het spoedige verdampen van water in de heete zomerdagen moeten besproeiingen met water, willen ze doel treffen, veelvuldig plaats hebben en worden daardoor kostbaar. Het vele water, dat in den grond dringt is nadeelighet ondermijnt den onderbouw van den weg; bij droog weer verdampt dit grondwater, waardoor holten ontstaan in den ondergrond, die bij zware wegbelasting aanleiding geven tot oneffen worden van het wegniveau (ontstaan van kuilen.) Heeft de besproeiing met water, door de snelle ver damping, weinig effect, zoo heeft men deze trachten tegen te gaan, door aan het water stoffen toe te voegen, die de verdamping zooveel mogelijk verhinderden. Men loste in het water z. g. hygroscopische zouten op als natrium, mag nesium, calciumehloride e. a. en besproeide daarmee de wegen. De verkregen resultaten waren evenwel niet schitterend. Niet alleen waren bovengenoemde stoffen nadeelig voor schoenzolen en gummibanden, maar in drogen toestand opgedwarreld, werkten ze prikkelend op de oogen en maakten den dampkring door hare hygroscopische werking droog. Ook bleek de verdamping van het water door de toege voegde stoffen, niet naar wensch te worden tegengegaan. Wilde men betere resultaten met stofvastlegging bereiken, dan moest men van het spoedig verdwijnende water als sproeimiddel afstand doen. Door toevallige waarneming is men in petroleumstreken van de vereenigde staten van Noord- Amerika tot de wetenschap gekomen, dat petroleum stof bindt, wat er toe aanleiding heeft gegeven de wegen met ruwe olie te besproeien. Wordt vervolgd.) Niet ieder zal weten, dat het departement Haarlem van de Maatschappij van Nijverheid als afdeeling ook een natuur kundig gezelschap heeft. Gedurende den winter 19061907 werden in dat gezelschap eenige lezingen gehouden over natuurkundige onderwerpen, welke lezingen op cursus avonden werden voorbereid. In den komenden winter zul len weder 8 avonden (steeds op Woensdagen vallende) worden gehouden, en wel, na die op 9 Octobercursus over lage temperaturen op 23 October: lezing over lage temperaturen en toepassingen daarvan. 6 Novembercursus over electrische stroomen. 20 Novembercursus over magnetisme en electromagnetisme. 11 December: lezing over electro-motoren. 22 Januari 1908: cursus over inductie-stroomen. 5 Februaricursus, voortzetting inductie-stroomen, dynamo. 26 Februaride klos van Rumkorff en toepassing daarvan. Zoowel bij de cursussen als bij de lezingen zullen tal rijke interessante proeven worden gegeven, ter verduid.' lijking van het behandelde. Het lidmaatschap der afdeeling bedraagt voor leden van de Maatschappij van Nijverheid f 4.50 per jaar en geef! recht op 2 plaatsen bij avonden en lezingen. Men meld. zich aan bij den secretaris den heer H. A. Waller, Van Heijt huyzen weg no. 1 te Haarlem. HAARLEM. Woensdag 16 October 1907. van het Paleis voor volksvlijt- Artistiek Leider: DAAN VAN OLLEFEN. Administrateur: FRITS VAN DOMMELEN. Wegens het groote succes 2<>e Opvoering Blijspel in 3 bedrijven van G. VON MOSER en OTTO GIRDNT. De hoofdrollen worden vervuld door de dames: Mevr. A. SaljlairollesMej. Cato de Jiiger; Mej. Mary Beekman; Mevr. Carol. Heye-v. DommelenMej. Dora van der Gaag; door de heeren: Daan van Ollefen; W. Westerman; Pilger. Aanvang 8 uur. Balkon ƒ2.Stalles ƒ1.75; Front- loge 1 50Parterre 1.25Zijloge ƒ1.Amph. ƒ0.60; Gaanderij f 0.40. Door omstandigheden TE KOOP een nieuwe eerste klas 28 P.K. 4 cylinder met demontable limousine, compleet met lantaarns, acetyleen-dissous. Cata logusprijs 11500.-, thans groote korting. Fr. br. No. 4, Bureau van dit blad. Zaterdag 19 October 1907 des avonds te ACHT uur, (kwartetavond) te geven door met medewerking van Mejuffrouw Johanna v. Linden v. d. Heuvell, Sopraan. Mejuffrouw Anke Schierbeek, Alt Den Heer R. van Schalk, Tenor. Plaatsbespreking op vertoon van abonnementskaart van af Maandag 14 October dagelijks, bij den Boekh. firma A VERNOÜT, Concert bureau, Warmoesstraat 10. Introductiekaarten voor niet- inteekenaren zijn 1.50 verkrijgbaar. te geven door in DE KROON. 8 Nov. Mej. Gr. Peppercorn, den Heer J. Mossel, violoncel. 10 Jan. Mej. G. Schnitzer (Parijs) piano don Heer J. Mossel, violoncel. 5 Febr. Boheemsch Strijkkwartet. Abonnement 3.50. Tot Liederenavond Messchaert en Röntgen hebben abonnés toegang a 1.50. Inteekenlijsten bij H.H. Boekhandelaren Abonnementen zijn niet persoonlijk. VOLLEDIGE UITRUSTINGEN. Bij acte den 9 October 1907, ten overstaan van den ondergeteekende, notaris te Haarlem, verleden, hebben de Heer Gbrrit Christiaan de Roo, koopman wonende te Hillegom, en Mevrouw Johanna Maria p>e Roo, par ticuliere echtgenoote-van en bij de acte bijgestaan door den Heer Hendrik Leonard Willem Roning, koopman wonende te Hillegom, eene vennoot schap van Koophandel aangegaan on der de firma „KONING Co." geves tigd te Vogelenzang gemeente Bloe mendaal. De vennootschap heeft ten doel het kweeken van en het drijven van han del, zoowel binnen- als buitenlands in- alle soorten van bol- en knolgewassen, zaden en aanverwante artikelen. De vennootschap is aangegaan voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren, welke geacht wordt te zijn in gegaan den 1 September 1907 en zal eindigen den 31 Augustus 1912; wan neer zij echter niet uiterlijk zes maan den voor den bepaalden tijd van ex piratie door een der vennooten aan den anderen vennoot schriftelijk wordt op gezegd, zal zij telkens voor den tijd van een jaar verlengd zijn, tot dat zoo danige opzegging heeft plaats gehad. Ieder der vennooten zal bevoegd zijn de firma te teekenen, doch mag baar niet anders gebruiken dan voor zaken de vennootschap rechtstreeks betref fende. Tot het aangaan van geldleenin- gen, borgtochten, verleenen van cre- dieten, vervreemden of bezwaren van onroerende goederen en dergelijke be zwarende verbintenissen ten laste der vennootschap zal steeds de particuliere handteekening van ieder der vennooten worden vereischt. Geschiedende deze aankondiging in gevolge Art. 28. W. v. K. U. J. K. VERSFELT, Notaris. Ruste uburgerstraat A 662. BLOEMENDAAL Onmiddelijk nabij het Station Ruime Kamers en Salons. Concurreerende Prijzen. Zoowel des Zomers als des Winters. Chr. L. BITTERBERG. Schoenenmagazijn MaaF en Reparatie-Inrichting. Bloemendaal Ontvangen de nieuwe wintervoorraad DAMES-, HEEREN- en KINDERSCHOEISEL - en de alom beroemde echt Rus sische OVERSCHOENEN, merk de V De echte ,,CERT" voetballaarzen in drie soorten. Beleefd aanbevelend. - BLOEMENDAAL. - Telefoonnummer 924. Bloemendaalsche weg - BLOEMENDAAL. - RIJTUIG- en WAGENMAKERIJ Specialiteit in bet smeren van Rijtuigen. gewoon tevreden wanneer l onze uitmuntend smakende Thee gebruikt. Neemt U proef s. v. p. Kruisstraat 34. Haarlem. Telephoon 1543. BLOEMENDAAL, Tel. 1107 ZANDYOORT, Tel. 59. Aanleg van 1 Electrisch Licht. Levering van 1 Electro-Motonen. SCHELLEN - TELEPHOONS - BLIKSEMAFLEIDERS. Ged. Oudegracht 25. Nassaulaan 7.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 3