38 partij door deze theorieën te huldigen haar eigen graf zoude graven. Von Schön, de gezant te St. Petersburg zal Tschirschky opvolgen als minister van buitenlandsehe zaken. Von Biilow schijnt geen vriend van den laatste te zijn geweest. Diens invloed bij den Keizer was Von Biilow niet aangenaam terwijl er nog bij kwam dat Von Tschirschky geen goed redenaar en daarom niet in den rijksdag als woord voerder der regeering te gebruiken was. Von Biilow zelf, die steeds de aanvallen op zijn persoon met minachting behandelde, heeft thans besloten nu het lasteren de perken te buiten ging, tot een vervolging over te gaan. Dernburg, de minister van koloniën houdt zich thans nog in Afrika op, om door persoonlijk bezoek de nooden en behoeften van Duitsch Afrika te leeren kennen. In zijn departement worden groote veranderingen na zijn terugkomst verwacht. Dernburg is een man die er van houdt schoon schip te maken, en is een vijand der bureaucratie. Het vliegen door de lucht, hetzij met bestuurbare ballons, hetzij met werkelijke vliegmachines is aan de orde van den dag. Graaf Zeppelin is op het oogenblik in Duitschland de held, hij heeft volgens de „Kölnische Zeitung" 8 uur in de lucht gemanoevreerd, en door zijn proeftochten alles in de schaduw gesteld wat met bestuurbare luchtballons verricht is. De stuurinrichting voor de opwaartsche beweging heeft zoo voortreffelijk gewerkt, dat het ballonschip zonder ballast of gas te loozen, ten allen tijde den afstand van de aarde met 300 meter kan vergrooten. Een ander duitsch correspondent beweert, dat er nu werkelijk een luchtschip is uitgevonden dat de atmospheer beheerscht. In Frankrijk hebben de tochten met de bestuurbare „Patrie" eveneens de aandacht getrokken. Minister Cle- menceau en Pickart hebben er tochten mede gemaakt, en roemden zeer de zekerheid waarmee gevaren werd. De kamers zullen nu weder spoedig bijeenkomen. Cle- menceau zal dan wel rekening en verantwoording moeten afleggen over de Maroccaansche geschiedenis. Een gedeelte der vloot heeft reeds bevel gekregen terug te gaan, mis schien ook wel met met het oog op lastige interpellaties. In Frankrijk wordt het midden en zuiden zeer geteiste d door de hooge waterstanden. Ettelijke kapitalen gaan verloren. Majoor Drevfus heeft zijn eervol ontslag gevraagd en gekregen, daardoor is voor de nationalistische partij weder een aambeeld verdwenen waarop het zoo gaarne hamerde. d'Hervé en Jaures moeten van hun eigen partijgenooten heftige verwijten hooren over hun onvaderlandschlievende uitlatingen tegen leger en vaderland. De wet op de scheiding van kerk en staat moet nu ook in Algiers worden toegepast en daardoor worden de m oskeeën niet meer gesubsidieerd door het gouvernement. Dit zal wel weder ontevredenheid nu onder de Muzelmannen verwekken. De invoering van een inkomstenbelasting staat weder op het programma der regeering, of er evenwel iets van zai komen staat te betwijfelen, daar de spaarzame fransche boer er niets van wil weten. In Engeland is de luchtscheepvaart eveneens aan de orde van den dag. De „Nulli Secundus" ging kwart voor elf uur bij Aldershot op. Het luchtgevaarte zette oostwaarts koers en vloog over Ascot, noordwaarts naar Brentfort, toen oostwaarts over Trafalgar Square naar Sydenham waar het in het Crystal-Palace werd opgeborgen. Rondom den toren van St. Paul maakte het verschillende kringen tot groote verbazing van het publiek. Deze „Nulli Secundus" is weer van een andere constructie dan het luchtschip van Graaf Zeppelin of „de Patrie". Dit laatste is werkelijk een vliegmachine. 80 Kilometer werden in 34 uur afgelegd. Tegen sterken wind kon de N. S. niet varen, daarom zullen nu de machines versterkt worden. Nu het principe gevonden is voor de luchtscheepvaart, zal men wel spoedig meer van deze uitvinding vernemen, eene uitvinding, die groote economische gevolgen zal hebben. Campbell Bannerman, de eerste minister van Engeland, is in Schotland voor zijne kiezers op heftige wijze opge treden tegen het Hoogerhuis, en vond bij zijn schotsch publiek een warme ontvangst. In Egypte schijnt een andere richting gevolgd te zullen worden, in den laatsten tijd zijn er geen engelsche ambte naren meer aangenomen, maar worden Egyptenaren aange steld. Sir Edward Gorst, de nieuwe agent van Engeland, volgt onzes inziens een wijzer politiek dan zijn voorganger Lord Cromer. Over Maroeco valt niet veel nieuws te melden. Frank rijk maakt hare schade-rekening op, de sultan Abdul Azis is erg in zijn schik met het grootkruis van het Legioen van Eer, eene onderscheiding, waarmede zijne onderdanen nu wel niet zoo bijster zullen ingenomen zijn, daar er te veel uit blijkt, dat Abdul Azis geheel onder franschen invloed staat. Kolonel Muller, de chef der Maroccaansche politie, is eens gaan kijken in Marocco en heeft aanbevolen de aanschaffing van Zwitsersche geweren en amunitie, iets wat Zwitserland wel mag hebben voor zijn welwillende houding in Algeciras. Belgie. Koning Leopold is zoo het heet, ziek in Frank rijk, anderen bewereD, boos omdat het met de Congo-over- name niet opschiet. Men mompelt er zelfs over dat een ander ministerie zal benoemd worden. In Antwerpen is het voor het oog rustig. Ontevredenheid heerscht er evenwel nog, en een paar reeders denken er over hun schepen te dirigeeren naar Zeebrugge. Burgerlijke Stand. Van Donderdag lOtotDonder- dagl7 October. Bevallen: J. P. van der HamKöhler, z. P. Wubben Barten, z.A. M. Krookvan den Klinkenberg, d. Overleden te Meerenberg: T. de Boer 70 j.H. Zwart 60 j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 20 Oct., Kerknieuws. voorm. 10 uur H. Avondmaal, 's avonds half zeven Dankzegging, Ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 20 Oct. voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen; 10 u.ir Hoogmis3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 20 Oct. Kerkelijke dienst te 7^2 en 10 uur. Zondagavond jl. tusschen 8 en Plaatselijk uur, is er tijdens de afwezigheid der Nieuws. bewoners diefstal met braak gepleegd in de woning van den heer A. G. Roozen aan de Rampelaan te Overveen. De dieven hebben zich den toegang tot die woning verschaft door verbreking van een raampje aan de achterzijde dier woning. Toen de bewoners te 11 uur des avonds in hunne woning terugkeerden, die zij om 7 uur goed gesloten hadden ver laten, vonden zij bedoeld raampje geopend en in de woning een linnenkast en een schrijfbureau geopend en den inhoud dezer meubelen door elkaar gehaald en doorzocht. Om zich van licht te bedienen, hadden de heeren ge bruik gemaakt van een lamp, die zichtbaar aan den zwart- gebranden reflector, nog al tamelijk hoog gebrand moet hebben. Uit de kast en het bureau worden vermist 1 platte zilveren zeeuwsche broche1 gouden dames horloge (cylinder)1 zilveren zeeuwsche horlogeketting1 zilveren zeeuwsche armband (waartusschen een klein knoopje); 1 zilveren schakelarmband (waartusschen een enkel schakeltje)1 paar mat-gouden oorbelletje? (waarin een deukje) 1 paar juweelen belletjes1 paar bloedkoralen belletjes1 paar platte zilveren zeeuwsche belletjes, een waarvan met een half haakje; 1 zilveren rozenkrans; 1 katholiek kerkboekje met gouden slot1 witbeenen étui (sedert gevonden in de Bróuwersvaart en gedeponeerd ten politiebureele)1 zwart lederen étui; 3 bankbiljetten, ieder groot f 100; 4 idem ieder groot 10, op een dier bankbiljetten van f 10 staat een stempel, waarin voorkomt de naam van een koopman in manufacturen; en de woor den «in manufacturen Frans Halsstraat" en nog ongeveer f 60 aan zilver geld. De burgemeester van Bloemendaal verzoekt opsporing, aanhouding en voorleiding van de(n) dader(s)opsporing en inbeslagneming der gestolen voorwerpen en bericht. Mr. A. van de Koppel Gzn., rechter in de arrondisse- ments rechtbank te Haarlem, wonende te Overveen, staat op de lijst van aanbeveling voor raadsheer aan het gé- rechtshof te 's Hertogenbosch. Hoewel eene benoeming waarschijnlijk door Mr. van de Koppel gewenscht wordt, zouden wij haar in het belang der justiciabelen in het arrondissement zeer betreufen. Bloemendaal- Commando. Niettegenstaande het slechte weer ging 1.1. Zondag de jaarlijksche schietwedstrijd van het Bloemendaal-Commando door. Reeds geruimen tijd. te voren hadden de prijzen in het sigarenmagazijn van den heer Van Leeuwen ten toon gestaan, allereerst eene door de desbetreffende commissie de heeren Doemen, Houtgraaf en Koolhoven gekozen ver zameling voorwerpen van^ geneucht en nut, voorts een groote plaat van Gustavê Doré in vergulde lijst, een geschenk van onzen plaatsgenoot den kunstschilder J. J. L. ten Kate, een zilveren potlood geschonken door den heer J. van der Kop en een zilveren medaille door den heer Frans Hekker, een der kranigste schutters uit onze gemeente uitgeloofd en later bestemd geworden voor degeen, die het grootste en hoogste aantal gelijke punten zou schieten. Het aantal deelnemers dat ruim 100 had kunnen zijn was 72. De organisatie van den wedstrijd was uitstekend. In den personeelen wedstrijd werd 'geschoten op 200 meter met 5 schoten, grootste aantal punten 60in den wedstrijd op de vrije baan met 3 schoten, grootste aantal punten 36. Het was nog vroeg in de ochtend toen den heer L. H. Kool hoven op een vrije baankaart 3 rozen had geschoten ook in den personeelen wedstrijd werd de heer L. H. Koolhoven met 55 punten nummer één. De heer J. L. Koolhoven geeft zijn vader niet veel toe, hij schoot 35 en 53 punten. De volledige uitslag volgt hieronder: Personeels wedstrijd. Ie klasse: L. H. Koolhoven 55; P. J. Hekker 54; F. Hekker 53; J. L. Koolhoven 53; M. J. Doemen 52; I). Houtgraaf 52; P. Preenen 50; J. H. Cramer 50; H. Beek man 50. 2e Klasse: M. Poldermans 52; J. Barnhoorn 52; R. Preenen 51; J. van Itum 5.0; H. A. Tweehuijzen 50; M. Kokkelkoren 49 C. H. Kramer 49L. Bijvoet 49 J. Bonarius 48 W. van Latum 47 J. Koelemeij 46 K. v. Apeldoorn 45. 3e klasse: H. de Vries 49; J. v. Buggenum 48; H. v. Kleef 48; B. v. Appeldoorn 45; A. Kruup 44; W. Floo- ren 44; J. Hekker 43; P. Preenen 43; E. Edelhauser 42; H. v. Kessel 41 J. Iking 41 C. Lindeman 40; B. Vader 39; J. H. Kingma 36. Vrije Baan: 1. L. H. Koolhoven 36; 2. J. L. Koolhoven 35; 3. F. Hekker 35; 4. Stachelhausen 35; 5. Van Itum 35; 6. J. Barnhoorn 35; 7. D. Houtgraaf 34; 8. M. Poldermans 34; 9. J. Lindeman 33; 10. P. Hekker 34; 11. H. Beekman 34; 12. P. Bersee 33; 13. J. van Bug genum 33; 14. L. Bijvoet 33; 15. F. J. van Buggenum 32. De medaille, uitgeloofd voor de meest gelijkmatige se rie, werd gewonnen door H. van Kleef. Te ongeveer 2 uur verscheen de burgemeester op het terrein, en werd door den voorzitter der schietvereeniging den heer A. Koolhoven in hoffelijke en vaderlandslievende bewoordingen verwelkomd. De garde, bestaande uit de leden die onder leiding van den heer J. G. van Kessel aan de militaire oefeningen deelnemen en het muziekcorqs Cres- sendo, allen nat maar onversaagd, werden den burgemeester voorgesteld en de vaandels geinspecteerd. Het Bloemendaal- Commando telt behalve een zilveren lauwerkrans en een lauwertak, reeds 23 medailles aan het zijne). Des avonds was als gewoonlijk door de zorgen van den voorzitter den leden en hunnen dames bij de gelegenheid der prijsuitdeeling een feestje bereid, de zaal van den heer Van Baars was te klein om allen te bevatten zoowel toen de onvermoeide voorzitter de 1001 prijzen met toepasselijke, opwekkende wenken uitreikte als toen, voortgekomen uit het levendig heen en weergetrokken gezicht van vriend Vrugt een reeks zijner zachte peperige moppen en melodieën de lachlust van Bloemendaal en Overveen ontgonnen. In verband met den diefstal bij den Politie. Heer Roozen is Dinsdagmorgen naar het politiebureau geleid, de beruchte Jacobus Johannes Kollaard, oud 26 jaar, wonende Groenen- daalsteeg te Haarlem en wel omdat hij zoekende was langs een sloot aan de Rollandslaan. Aan het politiebureau gevisiteerd werd er niets op hem bevonden, zoodat hij bij gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld is moeten worden, hoewel de politie de overtuiging heeft dat Kollaard met nog drie collega's de diefstal heeft gepleegd. In verband met vorenomschreven diefstal en naar aan leiding van het verhoor van Kollaard, verzoekt de inspec teur van politie, beleefd, de ingezetenen, die 's avonds uit gaan en hunne woning onbewoond achterlaten, daarvan wel kennis te willen geven aan het bureau van politie, telephoon no. 960, of ten zijnen huize telephoon no. 976, opdat dan door de surveilleerende dienaren van politie een waakzaam oog op die woningen kan gehouden worden. Kollaard toch zei: dat nog wel eens bezoek in deze ge meente gebracht zou worden, maar dan in woningen die voor een enkelen avond onbewoond waren, omdat zulks de politie niet bekend is en al zou de politie die woningen passeeren, terwijl de „jongens" er in waren, dan zou zij daar nog geen erg in hebben, 't is daarom dat de inspec teur van politie beleefd doch dringend boven omschreven verzoek doet aan de ingezetenen. Tegen de bekende wildstroopers A. Joosten, P. Zwarllaan en J. de Kuster, zijn processenverbaal opgemaakt, wegens jachtwetovertreding en het loopen over verboden gronden. Tegen P. Oxener te Haarlem, die deswege in arrest gesteld werd is procesverbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Misschien stellen onze lezers belang in de voordracht, door onzen redacteur eenigen tijd geleden te Zaandam ge houden, getiteld «Een leekenpraatje over de politie". Wij laten daartoe het voornaamste volgen uit het verslag, op genomen in het October-nummer van «De Nederlandsche Politie" De bekende fouten bij het Nederlandsche politiewezen wilde spreker niet herhalen, ze zijn overbekend en con- centreeren zich in tweeslachtigheid, veelvoudigheid van organisatie. Slechts een paar staaltjes haalde spr. aan, lo de cir culaire van minister Smidt van 1879, waarin deze, naar aanleiding van een adres van hoofdcommissarissen tot rege ling bij K. B. van hunne verhouding tot de burgemeesters en van die der commissarissen onderling, bij de poging om in die verhoudingen vastheid en helderheid te brengen, juist doet zien hoe onvast en onhelder ze waren; 2o de circulaire van minister Van der Kaaij van 1895, waarin weder misverstanden moesten worden opgehelderd, door de hier vorengenoemde circulaire óntstaan. Het is echter een vertroostende gedachte dat bij een zoo gebrekkige regeling de rust en veiligheid in ons land, waar het aantal misdadigers niet minder is dan overal elders, betrekkelijk goed is te noemen. Dat bewijst, dat het corps nog zoo slecht niet is. Dat geeft hoop op de toekomst en doet verwachten, dat als de regeering er eens den tijd toeneemt om een politiewet in het leven te roepen, die wet ook spoedig zal inwerken, omdat het personeel onmiddellijk in de nieuwe wettelijke organisatie zal kun nen passen. Spr. vergeleek hiermede de organisatie ïan het toezicht op de volksgezondheid, waar men het omgekeerde geval heeft gehad en nog heefttheoretisch zeer schoone wetten, doch zonder ervaren personeel om ze ten uitvoer te leggen. In de publieke opinie ten opzichte van de politie is verbetering gekomen. De redenen van den vijandigen geest der burgerij tegen de politie, acht spr. te liggen in gebeurtenissen van veel vroegeren tijdhet optreden van Napoleon's politieke politie, voor welker spionnage en onverwachte aanvallen geen burger veilig was, in de geringe mate van burgervrijheid onder den souvereiuen vorst Willem I en in het oude stokkenrecht. Spr. deed voor lezing van de voornaamste artikelen uit de wet van 19 April 1815 ter beteugeling van dreigende onlusten, welke wet voor de grootste politie-willekeur de deur opende. Eene goede politiewet zal de betere verhouding nog beter maken. Spr. stelt zich nu voor welke wenschen hij, ware hij politieman, in de tegenwoordige omstandigheden, dus zonder nieuwe algemeene politie-wet, zou koesleren. Ten eerste leiding in elk corps, geen machinale houterige discipline, maar een streven om door aantrekkingskracht van hoogere en lagere ambtenaren tot elkander zich één te gevoelen voor hetzelfde doel, zooals de misdadigers zich tot elkaar aangetrokken gevoelen uit eigenbelang. In dit verband zou spr. wenschen, dat de directeuren van politie zich persoonlijk overtuigden hoe de toestanden in de corpsen zijn. Angst en vrees voor superieuren moeten niet bestaan. Voorts beval spr. aan, leerlingen bij de politie aan te stellen, die niet eerder de uniform zouden aantrekken voor zij aan bepaalde eischen konden voldoen. Geen uni form zonder vorming, is spr.'s leuze. De politie houde zich voorts angstvallig buiten alle civiel-rechterlijke ge schillen. Bijzondere gaven bij de politiedienaren zou spr. wen schen te ontwikkelen, door het aanleeren van vreemde talen, door journalistieken arbeid als anderszins. Met het verleenen van speciale diensten voor particuliere ver- eenigingen, b.v. door het begeleiden van optochten dient z. i. te worden gebroken. Daarvoor staat, naar spr. meent, de politieman te hoog. Ook lichamelijke oefening werd door spr. aangeprezen. Verder meende spreker, dat de politieman zich op de hoogte moet stellen van verschillende zaken, in het bank wezen, weddingschappen op courses, het bedrog in den groothandel enz. en daarvan een boekje aanleggen om bij voorkomende gevallen oorzaak en gevolg met elkaar in verband te kunnen brengen. De misdadige wereld is volgens spr. wel degelijk geor ganiseerd, onder de misdadigers zijn zoowel knappe kop pen en heerschzuchtigen, als domme volgelingen, het is een wereld op zich zelf. De politiewereld moet ook geor ganiseerd zijn als een wereld op zich zelf maar dan sterker, knapper, en waar het noodig mocht zijn, volgzamer dan de misdadigers. Zoolang aan al die wenschen niet wordt tegemoet gekomen en er nog geen lagere, middelbare en hoogere politiescholen bestaan met practische cursussen, moesten de politiemannen in dit gemis trachten te voorzien door vereenigingen om elkander te ontwikkelen. In het bijzonder prees spr. aan het stichten van een vereeniging tot beoefening van de ge schiedenis der Nederlandsche politie. Gij allen zijt leden van corpsen, die in geest, in levens omstandigheden te veel verschillen, om in het heden elkander goed te kunnen verstaan, samen U verdiept in he verleden waarvan al uwe Na nog in het kort c sproken en daarbij als 1 hiervoor een afzonderlijk geroepen, waarin de besl die vrij in hun gedraging( hebben over voldoende f voor de aanwijzing in ell met het opzamelen der v: omtrent komende en gaar wachting uit, dat uit de naar eene betere politie zoodra bemerkt wordt, e ernstige belangstelling bez roep en toonen er wel veel omvattende vak iets Zonda Sport. II eer den I H. F. C. Y op 't terrein laan te Haarlem. In 't begin leek het, al in zou gaan, want in een 20 in haar nadeel. Na de rust, toen H. F. toegevoegd had, kwamen en wisten drie ballen di te werken, zoodat de w eindigde. B. V. V. I speelt Zonda wel tegen V. Z. V. V. in IJ m 1 Uit andere ge- den meenten. haai, gende tot staart van 2,30 M.; d deze streken zien. Deze haai kon onder e schikt worden, die ook n werd naar Artis te Amsti Nog grooter dan de vo aanbrengst van schelvisch Op 15 dezer werd doo op de Noordzee een po; diertje droeg om zijn pi H. E. 9 03. De heei in bewaring. Donderdag 24 Octob Koninklijke Verec „)(et ffeö. Toon< (Abonnementsvoorste Tooneelspel in 3 bedrijv EMILE FALRE. Vertaald door L. H. CHli De hoofdrollen worden vei de dames: Mann-Bouwmeester HopperRichard-Bra; en Schab-Weimanen Chrispijn en Toürn: Aanvw Balkon ƒ2.50; Stalles ƒ2 loge 175; Parterre 1. ƒ1.Amph. ƒ0.60; Gaan Plaatsbespreken van al 21 October van 1012 en v: Diploma's en vrijbiljett op den speeldag besproki it A A A Handi HAARLEM, Nieuwegracht I Telepli. Int. Ill

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2