42 Briefkaarten voor lokaal verkeer zullen 11/2 in plaats van 2Ya ets. kosten. Nieuwsbladen, zullen 50 gram wegend Y2 kosten (thans is dit 40 gram). Gedrukte stukken van 50 gram 1 cent, boven 50 tot 100 gram 2 cents (thans is dit 3 en 4 cent). Wij hopen dat dit ontwerp spoedig tot wet zal worden verheven. Er hebben tusschen de verschillende autoriteiten drukke besprekingen plaats, in verband met het bezoek van het keizerlijk echtpaar van Duitschland aan ons land. De keizer zal nu met genoegen kunnen constateren dat de nieuwe sluis in gebruik is. De vorige maal als wij ons dit goed herin neren moest hij bij zijn bezoek in Amsterdam de oude sluis te IJmuiden doorgaan wat veel hoofdbrekens heeft gekost, omdat de doorvaartwijdte der sluis zoo nauw was. Wij vertrouwen dat de orde in Amsterdam nu beter dan destijds zal worden bewaard, het was toen een ver schrikkelijk gedrang op den Dam en in de aangrenzende stra ten en de politie moest over haar gemis aan beleid heel wat hooren. Argentinië. De graanoogst is in Buitenlaildscll dit land buitengewoon groot, de prijzen Overzicht. der producten steed3 stijgend, zoodat uit dit land niets dan opwekkende berichten komen. In Brazilië ziet het er uit een economisch oogpunt niet zoo schitterend uit, de koffieoogst is groot, maar de prijzen zijn niet loonend meer, zoodat allerlei middelen worden aangeprezen, om in dien toestand verandering te brengen. Er zal evenwel niet anders op gevonden kunnen worden dan de productie van koffie te verminderen en tot het verbouwen van andere gewassen over te gaan. Dit is natuurlijk gemakkelijk voor te schrijven, maar om een dergelijke maatregel door te voeren, kost veel tijd en daar voor moet er deskundige leiding aanwezig zijn"; juist hier aan ontbreekt het veelal in de Zuid-Amerikaansche repu blieken. In Chili begint men meer en meer het Europeesche, en wel inzonderheid hetNederlandsche element tot zich te trekken. Onze ingenieurs hebben daar een welverdiende goede reputatie en Nederland heeft, dank zij Excellentie Kraus, een streepje voor bij andere landen. N. America is erg bang dat het zenden der vloot naar de Stille Zuidzee door Japan kwalijk zal genomen worden. Roosevelt, de president, Taft en andere ministers verzekeren aan ieder die het maar hooren wil, dat het een oefeningstocht is en niet meer. Er komen uit America berichten, dat de artilleristen op de schepen zoo góed bij de oefeningen hebben geschoten, zeker om als tegenwicht te dienen van de verklaring der Japanners, dat de gevechts- m aarde der amerikaansehe schepen niet groot is. Als de Californiërs en de Vancouwers zich nu maar kalm houden tegenover de Japanners, wanneer de amerikaansehe vloot arriveert, want anders gaan in de Zuidzee de poppen aan het dansen. De uitbarstingen van vele amerikaansehe bladen zijn zeer te laken, want zij winden de publieke opinie onnoodig op en schijnen niet te willen begrijpen, welk een ramp een oorlog met Japan zoude zijn, nog afgezien van de vraag, wie als overwinnaar uit den strijd zou te voorschijn treden. Men vergete toch niet dat Japan nu reeds meer inwoners Geeft dan Frankrijk, dat China honderden millioenen inwoners bezit, die thans, zooals wij vroeger reeds in herinnering brachten, ijverig door Japan worden onderwezen, in allerlei vakken, door hen weder van de barbaren geleerd. Tusschen China en Europa hebben wij thans nog het stootkussen Rusland, maar op het weerstandsvermogen van dit Rijk valt niet te rekenen de vulling van het kussen is er bijna uit, en kan onder de tegenwoordige omstandigheden niet vernieuwd worden. Taft, Roosevelts minister van oorlog, heeft het parlement in de Philippijnen geopend, en daar verteld dat de Philip pines nog niet geschikt waren om op eigen beenen te staan, maar dat America hun wel verder zoude opvoeden tot zelfbestuurverkoopen zou America de Philippijnen niet. Als Japan en America het maar over den prijs en de betalingsconditiën konden eens worden, ons dunkt, de koop ware spoedig gesloten, des noods onder goedkeuring van een volksstemming. Japan wordt hevig geteisterd door hoog water, en het is te vreezen dat, als het water niet spoedig gaat vallen, de rijstoogst zal mislukken, dat wil zeggen voor Japan hongersnood en ellende. Zooals men weet eten de Japanners geen vleesch, een beetje visoh maar verder rijst. Alleen de soldaten en zeelieden, krijgen thans vleeschrantsoenen omdat men meent opgemerkt te hebben, dat de lengtemaat daardoor toeneemt en het weerstandsvermogen vermeerdert. Het zijn nog maar proeven, die evenwel belangwekkend zijn om te volgen. De kroonprins van Korea gaat zijne studies in Japan voltooiende kroonprins van Japan die in Korea gast was te Seoul, de hoofdplaats van Korea, neemt hem mede. Er is druk gevlagd en geillumineerd te Seoul, zoo luiden de officiëele berichten. Zouden de Koreanen zoo spoedig de behandeling der Japanners ver geten zijn? Wij wagen dit te betwijfelen. In het gedeelte van Sachalin dat Japan is toegewezen beweert men groote rijke oliebronnen ontdekt te hebben. Als het er zit zullen de Japanners het er wel uithalen, daar kan men verzekerd van zijn. In Oos te n rij k - II ongar ij e maakt men zich met rede ongerust over de gezondheid van keizer Frans Joseph. Wel komen er steeds geruststellende bulletins, maar wanneer zooveel professoren en doktoren bij een patiënt worden gehaald, is het gewoonlijk niet pluis, en men moet niet vergeten dat Frans Joseph reeds hoog bejaard is, en veel zorg en verdriet gedurende zijne regeering heeft gehad. Voor 12 jaren lang is nu weder de band gelegd tusschen Oostenrijk en Hongarije, wanneer ten minste de parlementen van beide rijken het advies van hun ministers volgen. In Hongarije herinneren de socialisten de regeering steeds aan hare belofte om het algemeen stemrecht in te voeren, en deze herinnering gaat gewoonlijk gepaard met vechtpartijen, glazen ingooien, enz. Deze wijze van argumenteeren heeft gelukkig in ons land nog geen burgerrecht verkregen. Met de spoorwegstaking hebben de beide gouvernementen veel te stellen, en deze zaak is nog niet in orde, zeer ten nadeele van het geheele volk, dat op sommige plaatsen gebrek krijgt aan de noodzakelijkste levensbehoeften. In Italië is men ook overal aan het moeilijkheden maken op de spoorwegen. De salarissen schijnen daar veel te laag te zijn, zoodat het publiek op de hand is der ontevredenen. Noord-Italië heeft ook te kampen met overstroomingen, zoodat vele der bekoorlijkste plekken aan de meeren onder water dreigen te komen. De koning van Italië, Victor Emanuel, houdt er van door persoonlijk onderzoek op de hoogte der zaken te komen. Zoo inoet hij een dezer dagen met zijn automobiel plotseling in Calabrië zijn verschenen, alwaar de jongste aardbeving zoo veel had verwoest, Voor het opbouwen van huizen en ondersteuning der arme bewoners had geheel Italië veel geld bijeengebracht. De koning aanschouwde niets dan puinhoopen en een armzalige bevolking Een streng onderzoek is dadelijk door Zijne Majesteit gelast om te weten te komen, wat er met het geld gebeurd was, de schuldigen zullen hun straf niet ontgaaner is nog veel kwaads en oneerlijks in de administratie van Italië uit te roeien, zelfs de rechterlijke macht schijnt niet overal zuiver op den graat te wezen; er heeft een groote opruiming plaats onder de rechterlijke ambtenaren die hun plicht verzaakten. C(, Van Donderdag 17 totDonder- Burgerlijke Stand. dag 24 0ctober. Bevallen: H. van Kessel—van Ruiten, z. Ondertrouwd: A. Brouwer en A. Planting. Overleden: J. Verschuijl 4 in. A. G. Burck 65 j. Overleden te Meerenberg: H. Chr. van der Pol, 46 j. Het wordt nu tijd de laatste maat- Bijenteelt. regelen te nemen, om onze bijen een geschikt winterkwartier te bezorgen. Zij moeten in de eerste plaats beschut zijn tegen de koude, niet alleen om gezond te blijven, maar ook om zoo min mogelijk honig te verbruiken, wat natuurlijk in 't voordeel van den imker is. In den bodemplank mogen daarom geen reten voorkomen, tocht mag er in de bijenwoning niet zijn de ruimten tusschen dunwandige korven, zooals er vele in ons land zijn, of kasten, moeten worden aangevuld met droog mos. Bij alleenstaande woningen wake men er voor, dat de eene zijde niet warmer verpakt worde dan de andere, de bijen zouden dan naar den warmsten kant trekken en uit het nest geraken. Boven op den gewonen strookorf legt men een heide- of duinplag. Maar ook van binnen is aanvulling noodig In korven met korte raten kan men de groote ruimte tusschen plank en nest met mos verkleinen. Zijn de raten echter te groot, dan moet het werk wat worden verkort, opdat het niet beschimmele, en afval uit het broednest niet onder tusschen de raten blijve hangen, maar op den bodemplank terecht koine. Heeft men het aantal raampjes bepaald, waarop men een boogkorf of kast wil doen overwinteren, dan neme men de overige weg, plaatse de scheidings- of schietplank, en vuile even eens de verdere ruimte aan, of, zoo deze groot is, schuift men nog een tweede plankje in, en vult de ruimte tusschen de beide plankjes op. De honigkamer, indien ze los is, wordt weggenomen is ze vast, dan legt men hier in hout wol, mos, of, nog beter: vilt. Evenzoo worden de broed- kaïners bedekt met wollen of vilten kleedjes stroomatten in houten ramen voldoen ons ook zeer goed. Het vlieggat verkleine men, om de muizen te weren, maar niet te veel luchtverversching is dringend noodig. Bescherm het vlieggat tegen regen, sneeuw en zonneschijn door blikken schuifjes, die de opening min of meer afsluiten, of door kopjes van hout, asphalt of papier boven het gat. Ge belet dan meteen de bijenmees 0111 door zijn pikken tegen de korf, nabij het vlieggat, de nieuwsgierige bijen naar buiten te lokken en op te peuzelen. Hebt ge dit alles gedaan, dan zijn uw bijtjes wèl verzorgd. Aan den heer G. P. J. Beccari te Gemeentebestuur. Haarlem is door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente vergunning verleend tot het bouwen van een landhuis in het Duinlust park alhier. Wij vernemen, dat het huis zal worden be woond door mr. H. Tuymelaar, advocaat en procureur, kantonreehter-plaatsvervanger en directeur der Industrie- bank te Haarlem mr. Tuymelaar komt thans naar men- schelijke berekening hier te wonen om niet meer weg te gaan, wij beschouwen dat als een aanwinst voor onze gemeente. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 27 Oct., Kerknieuws. voorm. 10 uur en 's avonds half zeven Ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 27 Oct. voorm. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 27 Oct. Kerkelijke dienst te en 10 uur. De kunstschilder J. J. L. ten Kate te Kunst. Overveen, heeft uitnoodigingen rond gezonden tot een bezoek aan de ten toonstelling van eenige zijner werken in Hotel „Het Raadhuis" te Overveen. De tentoonstelling is geopend van 23 October tot 13 November telkens van 104 en's avonds van 910 uur. De lijst van hetgeen wordt tentoongesteld is de volgende No. 1. Morgenzon in 't Zwitserseh dal; 2. Waterval (de Reichenbach)3. Zusters ('s Werelds wegen hoe uiteen loopend ook, treffen zich soms vóór 't scheiden)4. Oceaan 5. Fjord in Noorwegen; 6. In 't duin bij avond; 7. Kust aan '1 eiland Wight (Engeland)8. In de Campagna bij Rome; 9. Duinhut; 10. Herinneringen; lt. Bloemen; 12. Het wrak; 13. Gebroken vaas; 14. Zonnig plekje; 15. Wachten (Visschersvrouw aan 't strand); 16. Herfst- stemming (Ardennen-België)17. Schapen in 't duin; 18. Strand bij Zandvoort19. Garda Meer; 20. Branding der Zee aan de Fransche kust; 21. Duinjaeht. Eenige studies. Enkele reproducties naar werken van den schilder uit het Museum te Luzern. Voor aankoop wende men zich aan het adres van den schilder J. J. L. ten Kate, Villa Berg en Dal, Overveen. Wij wekken onze lezers op om alle met het werk van onzen plaatsgenoot kennis te makenhet is voor het eerst naar menschen-heugenis, dat in onze gemeente een schilderijen-tentoonstelling gehouden wordt. Wij komen op het tentoongestelde nader terug. De Sociëteit Vereeniging. Vóór het ver- Muziek. schijnen van ons vorig nummer, te kort om daarvan toen nog melding te maken, is de vernieuwde groote zaal der sociëteit Vereeniging in gewijd met een concert voor leden en genoodigden. Wie de vernieuwde zaal nog niet heeft gezien, zal bij zijn eerste bezoek alleraangenaamst worden getroffen de ingang is verbeterd, vooral netter gemaakt en de zaal zelf is frisch en smaakvol, heeft zelfs iets deftigs gekregende kille grijze en witte kleuren van vroeger hebben plaats gemaakt voor een geelig blank met veel verguld, waar tegen aan den tuinkant de geornamenteerde gordijnen in blauw aan dikke glimmend koperen roeden aangenaam afsteken. Het podium is gebracht op de hoogte van de dorpels der deuren die naar de kleed- en wachtkamers leiden. Het is door de electrische booglampen en de tal rijke zijhangers des avonds in de zaal licht als de dag. De benedenzaal is geheel voorzien van eenzelfde soort klep-armstoelen, waarin men rustig gedoken, de voeten op het plankje onder de fauteuil van zijn voorman, van de muziek kan genieten en in de tusschenpoozen kan zien hoe goed de oorspronkelijke bouwstijl is van de zaal, door het aanbrengen van ornamentieke randen nu nog duidelijker uitkomend. Jammer is het dat op de uitgebouwde boven- galerij de zitplaatsen nog bestaan uil gelapte leeren stoelen. Zijn er niet eenige Bloemendaalsche kunstvrienden, welke bij voorkeur boven plaats nemen, die zouden willen mede werken om dat deel van hel ameublement te brengen in overeenstemming met het geheel? Mejuffrouw Lucie Coenen, concertzangeres uit Utrecht, zong dien avond met veel smaak, duidelijke voordrachten zuiver liederen van Handel, Brahms, Strauss en Löwe. De begeleiding der verrukkelijke aria van Hiindel: „So wie die Taube in einsamer Laube, nach ihrem Trauten klagt" liet naar onze smaak te wenschen over, ze was te veel eigen muziek van het orkest en te weinig het trillende ragtijn zilverig net, waartegen de volle rijpe melodie in frissche kleuren uitkomt. Het versterkt Haarlemsch muziekkorps voldeed ons het meest in de ouverture Tannhauser. Enkele onzer muzikale plaatsgenooten waren in het bijzonder gekomen om de voordracht te hooren door Hector Abas van Ernst von Wildenbruch's Hexenlied. muziek van Max Schillings. Het romantische motief van dit gedicht is het vol gende: de monnik Menardus herinnert zich op zijn sterf bed in het klooster den door hem als jong priester mee- gemaakten doodstrijd van eene hoewel volmaakt onschuldige, als heks verbrande jonge vrouw, die hij had kunnen, maar uit vrees voor verlies van eigen leven of reinheid, niet tegenstaande haar smeeken, niet had durven redden. N11 is het haar beeld dat hem, die wild naar dezen dood verlangt, ten Hemel geleidt en niet het gebed der 0111 hem heen geknielde Broeders. De prior zegt ten slotte „Was Menschen- augen nicht fassen, noch seh'n, Dort oben ist einer, der wird es versteh'n, Er bat gesprochen„Mein ist das Ge richt", Geht beten, Ihr Briider und richtet nicht". Dit motief is zoowel door de fantasie des dichters als door den componist .realistisch bewerkt. Abas met zijn om vangrijk en diep geluid, maakte eene belangrijke kuust- praestatie van het declameeren van dit ruim tweehonderd verzen grootegedicht. Men kon bij hem niet bemerken dat hij naar eigen stem luisterde om van zichzelf te genieten, een eigenaardigheid velen declameerenden eigen, die aldus een muur van ijdelheid optrekken, tusschen toe hoorders en gedicht. Muziekliefhebbers gaan met de zekerheid in de hun van ouds bekende zaal nu uitstekend te zullen zitten, een goeden winter tegemoet; zooals Haarlems spoorwegstation, alle verhoudingen in aanmerking genomen voor het Centraal station in Amsterdam wat uiterlijk en gemak betreft niet behoeft onder te doen, zoo verhoudt zich de nieuwe zaal der Vereeniging tot die van het Concertgebouw. Haarlem gaat vooruit. Concert Flesch-Röntgen. Woensdag 30 October a.s. zal in de concertzaal „de Kroon" te Haarlem de Flesch-Riintgen-avond plaats vinden. Dat de talrijke Bloemendaalsche bewonderaars van deze beide uitstekende musici niet in gebreke zullen blijven dit concert bij te wonen, is licht te veronderstellen, wetende welk heerlijk kunstgenot te wachten is. Het le gedeelte van het programma bevat viool- en pianostukken van Beethoven, Nardini, Francoeur, en Leclair. Het 2e gedeelte is geheel gewijd aan Grieg en bevat 4 kleine piano-composities en de sonate voor viool en piano op. 45 no. 3 in C-moll. De firma A. Vernout is met de regeling belast. Concert IJ do-Cats-Andriessen. Wij vestigen de aandacht op het concert 7 Nov. a.s. te geven door mej. Sophia B. IJdo, zangeres te 's-Gravenhage, den heer E. A. Cats, violist en den heer W. Andriessen pianist te Haarlem. Ofschoon mej. IJdo te Bloemendaal nog niet is opge treden is zij voor zeer vele ingezetenen geen onbekende. Wij herinneren alleen maar aan hare schitterende ver tolking van de Ben Azaf-partij in Goudsprookjes-Tooverlied, in den vorigen winter te Haarlem opgevoerd. Over den heer Cats kunnen we kort zijn. De beoordeeling van zijn talentvol vioolspel in verschillende couranten te Haarlem en andere plaatsen zijn van dien aard, dat hij geene verdere aanbeveling van noode heeft. De heer W. Andriessen, de derde van het trio, heeft niet enkel als pianist maar ook als componist reeds naam ge maakt. Wij verwachten dan ook dat deze drie jonge kunstenaars niet alleen veel succes maar ook eene stampvolle zaal zullen hebben. Zalsman's eerste liederenavond (Kwartetavond). Het was te verwachten dat de heer Zalsman met me juffrouw Van Linden van den Heuvel, deze temperament volle zangeres en de zorgvuldig gekozen alt en tenor onder begeleiding van den heer Henk van Breemen, den echt beschaafden artiest en van mevrouw Zalsman succes moest hebben. Het denkbeeld van den heer Zalsman om een reeks liederenavonden te geven, naast de instrumentale muziek, die wij dezen winter te Haarlem kunnen hooren is sym pathiek. Maar sympathieker is ons nog Zalsman's pogen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2